Parlamentul European nu renunță la Kovesi. Tajani: O sprijinim în continuare pentru funcția de procuror-șef european

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 13:21 Actualitate | Internaţional


Antonio Tajani
Foto: Parlamentul European
Președintele Parlamentului European, Antonio Tajani, spune că este ”îngrijorat de vestea că Laura Codruța Kovesi a fost plasată sub control judiciar”.

”Parlamentul European își sprijină în continuare candidatul pentru Procurorul European”, scrie Tajani pe Twitter, un semnal important că parlamentarii europeni sunt încă alături de propunerea lor pentru înalta funcție europeană, Laura Codruța Kovesi, în ciuda evenimentelor de la București.

Președintele Parlamentului European mai spune și că va ridica această chestiune la reuniunea liderilor PE de miercurea viitoare.

Postarea lui Tajania a fost distribuită pe Twitter și de Grupul PPE, cel mai mare grup politic din Parlamentul European.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















13776 vizualizari

  • -11 (19 voturi)    
    Intrebare si raspuns (Vineri, 29 martie 2019, 13:29)

    DanTeo [utilizator]

    Daca o sprijina in continuare, de ce mai ridica problema? Pentru ca avem inca mult de invatat in materie de tzepe.
    • +9 (17 voturi)    
      DAIA (Vineri, 29 martie 2019, 15:55)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui DanTeo

      Pentru ca lucrurile se vad mai clar in afara decat aici unde sunteti spalati pe creieri de latrina3.
      Ei stiu ca respectiva sectie este sub control politic iar controlul judiciar cu interdictia de a parasii tara este o incenare pentru a pierde postul de Procuror Sef European.
  • +14 (22 voturi)    
    !! (Vineri, 29 martie 2019, 13:36)

    nlln [utilizator]

    Felicitari pentru verticalitate.
    Multumim pentru speranta.
    Nu este o batalie oarecare aici in Romania.
    Este lupta coruptilor, hotilor prinsi sau nu, grupati in jurul partidelor aflate la putere( PSD ALDE UDMR).
    Este lupta lor contra justitiei.

    Este lupta imbogatitilor din bani publici, furati pentru mentinerea avantajelor.

    Este o lupta in care conteaza doar ca ei sa isi salveze pielea si banii.
    Nimic altceva.

    Kovesi merita sa fie sustinuta.
  • +10 (18 voturi)    
    ma vad nevoit sa repet (Vineri, 29 martie 2019, 13:43)

    g01an [utilizator]

    in ochii occidentalilor este vazuta bine, ca un profesionist desavarsit, numai la noi are probleme. de ce oare? or fi astia atat de prosti? ca doar au evaluat-o niste magistrati straini cu vasta experienta in probleme de drepturile omule si chestiuni penale.
  • +15 (15 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 29 martie 2019, 13:43)

    Frank777 [utilizator]

    Dragnea si PSD/PCR trebuie sa primeasca un semnal ca Kovesi este sustinuta si ca se stie cfe fac ei aici cu sectia inventata de Tudorel si condusa de Adina Florea. Unde cred ei ca se vor ascunde dupa #alegeri2020? La Moskova? in Cuba? in Serbia?
    • -4 (8 voturi)    
      Nu pot fi sigur (Vineri, 29 martie 2019, 16:21)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Nu pot fi sigur ce va ieși la alegerile din 2020...
      Dacă iese un guvern de coaliție PSD+PSD2+PSD3+PSD4 e jale, chiar admițând că se descotorosesc de Dragnea, Iordache, Carmen Dan, Căcălin Rădulescu și Șerban Olae...

      Nota: PNL=PSD2, ALDE=PSD3, RO+=PSD4
  • +8 (10 voturi)    
    Ar fi fost ciudat (Vineri, 29 martie 2019, 13:46)

    Captain Obvious [utilizator]

    sa fi renuntat in momentul acesta. maine si-ar face si orban sectia lui.
    ar fi creat ditai precedentul la santaj
  • +8 (14 voturi)    
    Mda (Vineri, 29 martie 2019, 13:47)

    DlNae [utilizator]

    Se pare ca astia din PE stiu exact cat e ceasu in Romania si ce manevre se fac.

    Kovesi e vazuta ca un fel de Corrado Cattani al luptei anticoruptie.
  • +10 (12 voturi)    
    Ei, ia sa vedem, ca se pare ca nu-i suficient (Vineri, 29 martie 2019, 14:07)

    Susufler0 [utilizator]

    controlul Judiciar !

    PS. Se incumeta noile bate ale sistemului sa treaca la nivelul urmator ?
  • -5 (9 voturi)    
    next wednesday? (Vineri, 29 martie 2019, 14:13)

    optiunea-2 [utilizator]

    oo, bine ca nu luna viitoare sau anul viitor!
    birocrati europeni; toti sunt acolo pentru salarii mari si facilitati.
    am impresia ca e joc de glezne; nici europenilor nu le place prea multa corectitudine... le opreste kovesi si lor robinetu' cu spagi disimulate in contracte!
    parerea mea este ca daca se vroia, kovesi era de 2-3 saptamini procuror european, punct. astea's tergiversari de genul 'noi vrem, o sustinem, dar nu se poate...!'
    dragnea si justitia din romania este mai virulenta decit in rusia sau venezuela!
    romania este o tara incremenita in evu'mediu si ca mentalitate si ca infrastructura.
  • +7 (13 voturi)    
    Multumim UE (Vineri, 29 martie 2019, 14:14)

    sim18 [utilizator]

    Multumim.
  • +7 (13 voturi)    
    EUROPA singura speranta (Vineri, 29 martie 2019, 14:16)

    levierul [utilizator]

    Viitorul este Europa. PSD reprezinta trecutul din Europa de Est. O dau in nationalism cand Europa devine tot mai unita ca stat, o dau in populisme ieftine de genul ajutoare sociale cand in Europa nivelul acestora este de zeci de ori mai mare, doar doar sa scape, sa supravietuieasca marsavia de comunism cu fata umana.
    Muriti ba! Toata lumea stie ca muriti.
  • +8 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 29 martie 2019, 14:18)

    qwerasdf [anonim]

  • -14 (22 voturi)    
    fara penali in functii publice? (Vineri, 29 martie 2019, 15:02)

    demaGOGU [utilizator]

    ...doar o lozinca desigur, utila de cele mai multe ori, revelatoare a ipocriziei maxime a celor care decid cu adevarat ptr Ro, alteori.
    • +2 (6 voturi)    
      de acord mazeto (Vineri, 29 martie 2019, 15:58)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ...dar trebuie sa stii ca este investigata de o sectie sub comanda politica. Penalii de care vrem sa scapam, erau investigati de justitia independenta.
    • +3 (5 voturi)    
      nu e lozinca (Vineri, 29 martie 2019, 15:59)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Este o cerinta , o necesitate in peisajul nostru politic unde conduc tot cei cu probleme penale.
      Din punmctul meu de vedere nu ar mai trebui sa ocupe o functie publica, nu atunci cand exista sentinta definitiva, e de ajuns din momentul in care este condamnat in prima instanta.
      Adica o instanta il condamna pe hot, nu e definitiva iar noi il tinem in functie ?
      In EU , daca ai astfel de tinichea te dai la fund nu mai guvernezi , nu mai ocupi functie publica. La noi, traiasca HOTII
  • +8 (16 voturi)    
    Arestarea grupului infractional organizat psd (Vineri, 29 martie 2019, 15:14)

    Cozmin30 [utilizator]

    Toata Europa este scandalizata de acest abuz, de aceasta inscenare, de aceasta mascarada, doar in Romania nimeni nu face nimic.
    Ce fac Intelectualii, Studentii, Societatea Civila ?
    Ce fac magistratii, in fata acestor abuzuri ?
    Ce fac Serviciile Secrete ?
    Serviciile Secrete si Parchetul General nu au destule probe ca un grup infractional organizat a ticluit aceasta mascarada, ca nu exista niciun motiv pentru anchetarea fostei Sefe a DNA, ca probele nu se sustin, nu se leaga ?
    Cum sa crezi minciunile sfruntate ale unui infractor fugar, dar sa nu crezi un procuror ?
    Cum sa spui ca aducerea in tara a unui infractor condamnat fugar este mita ?
    Adica inregistrarile Serviciilor Secrete ale Statului sunt ilegale, dar inregistrarile facute de infractori sunt probe ?
    Justitia este o putere in Stat.
    Magistratii doar protesteaza pe scarile tribunalelor ?
    De ce nu o trimit magistratii pe Florea in judecata pentru aderare la un grup infractional organizat, pentru abuz in serviciu si pentru hartuire ?
    De ce nu cer magistratii in instanta desfiintarea Sectiei Speciale ?
    Magistratii sunt niste oi, care se lasa conduse de infractorii infitrati de mafie in justitie ?
    De ce nu grabesc magistratii revocarea sefei CSM, care s-a dovedit ca este omul mafiei ?
    De ce nu cer revocarea likelelor ajunse in CSM, chipurile, din partea Societatii Civile, dar de fapt sunt slugile mafiei psd ?
    De ce nu cer magistratii anularea numirii sefului Inspectiei Judiciare ?
  • +6 (8 voturi)    
    pai... (Vineri, 29 martie 2019, 15:31)

    gab0iu [utilizator]

    mesajul este un pic cam clar....psd si-a pus o tinta pe spate si acum chiar este putin interesant cine va fi noul procuror european...