Ambasada SUA, despre măsurile împotriva lui Kovesi: Aceste acțiuni par să aibă forma unei hărțuiri judiciare

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 martie 2019, 23:14 Actualitate | Esenţial


Ambasada SUA la Bucuresti
Foto: Facebook/ U.S. Embassy Bucharest
Ambasada Statelor Unite la București își exprimă preocuparea în legătură cu măsurile luate de Secția de anchetare a magistraților împotriva Laurei Codruța Kovesi - respectiv punerea sub control judiciar, interdicția de a părăsi țara și de a vorbi cu presa despre dosar. Într-un răspuns remis HotNews.ro, vineri, misiunea diplomatică americană spune că aceste acțiuni „încalcă principiile democratice şi par să aibă forma unei hărţuiri judiciare”.

„Suntem foarte preocupaţi de informaţia îngrijorătoare că Laura Codruţa Kovesi a fost plasată sub control judiciar, i s-a interzis să călătorească în afara României şi să vorbească cu presa. Aceste acţiuni încalcă principiile democratice şi par să aibă forma unei hărţuiri judiciare”, a transmis ambasada SUA la București, pentru HotNews.ro.

Reacția ambasadei vine în contextul în care Secția pentru anchetarea magistraților a anunțat oficial, vineri, că a început urmărirea penală împotriva Laurei Codruța Kovesi pentru luare de mită, abuz în serviciu și mărturie mincinoasă, iar fosta șefă a DNA a fost plasată sub control judiciar pentru 60 de zile.

Kovesi are mai multe interdicții, între care să părăsească țara fără încuviințarea procurorului de caz, să își desfășoare activitatea de procuror la Parchetul General și să vorbească cu presa despre acest dosar.

Vineri, ea a contestat controlul judiciar la instanța supremă.

Această Secție pentru investigarea infracțiunilor din justiție a anunțat că s-a dispus începerea acțiunii penale împotriva fostei șefe a DNA, care în prezent este procuror la Serviciul de îndrumare și control din Parchetul General, la aproape 24 de ore de la momentul la care Kovesi s-a prezentat pentru audieri în fața procurorilor.



















5387 vizualizari

  • -25 (47 voturi)    
    eh (Vineri, 29 martie 2019, 23:56)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă lui Kovesi i s-ar fi interzis să vorbească cu presa, nu ar fi stat jumătate de oră la taclale cu ziaristii.
    • +20 (42 voturi)    
      Esti o Lepra si jumatate! (Sâmbătă, 30 martie 2019, 0:39)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      As vrea sa te pot intalni si scuipa pe fata ta de sobolan slinos!
      Nu ai nici o rusine, asa cum nu-ti pasa deloc de situatia Justitiei sub aceasta adunatura de gunoie mentinute de perpetuarea principiilor comuniste intr-o societate in care o mana de hoti beneficiaza de drepturile unei societati democratice.
    • 0 (0 voturi)    
      noi ne dam duhu (Sâmbătă, 30 martie 2019, 12:08)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de 30 de ani ! si astia cu marrrrrr, cu sfaaaar cu ...!
  • +18 (30 voturi)    
    Pesedeul isi traieste ultimele clipe... (Sâmbătă, 30 martie 2019, 0:44)

    Lucky1 [utilizator]

    Tot ce face este dorinta de supravietuire, cu orice pret, iar pentru asta este dispus la orice mizerie. Cred ca Ceausescu i-ar fi priponit pe toti la puscarie. O inchisoare unde sa-si depene unul altuia povestea puterii de care s-a bucurat si minunea de care neam de neamul lor nu a mai pomenit.
  • -1 (19 voturi)    
    Cineva cu experienta cu investigatiile de hartuire (Sâmbătă, 30 martie 2019, 3:56)

    Setalcott [utilizator]

    Citesc la americani o stire cu un citat: "If Trump doesn't end up in jail, he'll be president again". Adaptat la situatie: daca Kovesi nu adjudge la inchisoare, ajunge procuror sef european.
    • +8 (10 voturi)    
      Mai corect e (Sâmbătă, 30 martie 2019, 9:23)

      debrid [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Daca Dragnea nu ajunge la puscarie, PSD ajunge din nou la putere si va ruina tara.
  • -7 (19 voturi)    
    Iar dublul standard (Sâmbătă, 30 martie 2019, 8:27)

    CalinMircea [utilizator]

    Altele n-au fost hărțuiri ci doar acum. Ei chiar nu-și dau seama că așa îndârjesc oamenii mai mult împotriva sistemului securist-mafiot. Sau poate e un joc de imagine să ajute PSD-ul să mai crească în intenția de vot. Dar cel mai probabil e doar ticăloșie dublată de o naivitate caracteristică americanilor.
  • -6 (24 voturi)    
    Cand Tiberiu Nitu a fost acuzat si destituit (Sâmbătă, 30 martie 2019, 8:36)

    xrogo [utilizator]

    printr-o facatura de dosar de catre DNA-ul condus cu competenta de madama in discutie nici o ambasada, nici un oficial si nici o organizatie nu s-au sesizat, totul era in regula numai ca a fost achitat cu verdictul, fapta nu exista, cata ipocrizie, cat dublu standard la toti fatarnicii ce o apara pe madama!
    • +2 (8 voturi)    
      Cred ca ar trebui (Sâmbătă, 30 martie 2019, 11:11)

      pestisorul_auriu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sa dai un CV clar al baiatului. Dau sa caut despre el si nu vad decat Antena 3.
      Daca nu ma insel, baiatul era un pic dubios si nu prea primise avizele de la CSM si Basescu, dar a fost pus de Mona Pivniceru atunci cand era interimar Cacarau (cunoscut sub numele de Crin Antonescu), dupa o dubiosenie facuta de pesede, atunci cand si-a luat-o si Dragnea pentru ca tocmai devenise necromancer si inviase mortii din morminte sa voteze.
    • +2 (6 voturi)    
      O minciuna este un si un adevar pe jumatate spus (Sâmbătă, 30 martie 2019, 11:27)

      kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Am cautat pentru tine ca sa te luminez de ce a fost acuzat Tiberiu Nitu,asa ca sa nu mai dezinformezi cu jumatati de adevar.Nitu locuia în Ploiești, așa că făcea naveta la serviciu. Zilnic, cu antemergător de la poliția rutieră, au acuzat procurorii DNA. Fapta lui Nițu a fost pusă în contextul accidentului de circulație în care a decedat Bogdan Gigină. La scurt timp, Nițu și-a dat demisia din funcția de procuror general. „Ca un gest de responsabilitate și onoare"Sa stii ca numai in URSS-ul lui Stalin toti cei acuzati de procurori erau si condamnati in tarile civilizate apar des si achitarile la acuzatiile facute de procurori asta nu inseamna ca procurorii au facut abuz.
      • -4 (10 voturi)    
        Poti sa cauti mult si bine aberatiile de (Sâmbătă, 30 martie 2019, 13:32)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui kiko123

        care au fost acuzati o groaza de romani de catre DNA, cauta domnule sentintele definitive, asa o sa-ti dai seama de ce competenta indrumare au beneficiat procurorii DNA sub conducerea revocatei!
        • 0 (0 voturi)    
          Poate ca ehipele mixte au fost problema (Duminică, 31 martie 2019, 0:27)

          John_english [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          si nu procurorii DNA.

          Daca Toader era destept separa tovarasia asta dintre SRI si institutii care nu este numai cu DNA.

          Dar el a raspuns cu un abuz la alt abuz si asta nu-i in regula.
  • -3 (7 voturi)    
    Mesaj clar (Sâmbătă, 30 martie 2019, 9:55)

    DanTeo [utilizator]

    Eu as fi vrut, dar nu am putut.
  • +3 (11 voturi)    
    Corectare (Sâmbătă, 30 martie 2019, 10:40)

    Akylas [utilizator]

    Stimata Ambasada SUA, aceste masuri nu "par sa aiba" forma unei hartuiri judiciare, aceste masuri SUNT o hartuire judiciara impotriva Doamnei Kovesi !!! Niste dosare fabricate, exact la fel ca in timpul dictaturii comuniste, care au ca scop periclitarea candidaturii Doamnei Kovesi la sefia parchetului european. Scuzati hibernarea conducerii UE, care nu face absolut nimic pentru a corecta aceasta situatie, prin aplicarea articolului 7. Acesti infractori care conduc Romania nu se sperie de vorbe, nu e deajuns sa constatati ceva si sa va manifestati ingrijorarea !!! Treceti deja la FAPTE si scapati-ne de CIUMA ROSIE NEOCOMUNISTA !!!
    • +2 (4 voturi)    
      Oare de ce (Sâmbătă, 30 martie 2019, 16:23)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui Akylas

      romanii așteaptă o intervenție din afara sa-i elibereze de ciuma roșie?
      Aveți dreptul și puterea votului , de a elimina complect aceasta greseala !
      Mobilizărea maselor de alegători pasivi ( ca sa nu folosesc vulgarități ) și totul se v-a schimba....
      Fostele fosile comuniste/ securiste , merg încă la vot, in bastoane, cărucioare sa in genunchi , doar sa-și susțină leprele jegoase și analfabete.....

      Deșteaptă te Romane, curând copii și nepotii nu vor mai avea o țara !
  • -1 (1 vot)    
    mda (Duminică, 31 martie 2019, 16:26)

    srpc [utilizator]

    exact genul de attudini care ma obliga sa votez cu ALDE (PSD e prea mult pt mine), doar ca sa nu ajunga acesti slugoi ai multinationalelor iar la butoane