EXCLUSIVVIDEO Interviu cu jurnalistul Kamil Demirkaya pe care regimul Erdogan îl vrea extrădat: Sunt puțin speriat, dar consider că România e o țară democratică și nu va da curs cererii de extrădare

de Andreea Ofiteru, Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2018, 7:52 Actualitate | Esenţial


Kamil Demirkaya
Foto: Hotnews
Pe Kamil Demirkaya, jurnalistul turc pentru care regimul Erdogan a trimis cerere de extrădare la București, l-am găsit în locuința sa din București. Este obosit după două zile de mers prin tribunale și de încercat să convingă autoritățile că este nevinovat. „Sunt puțin confuz și speriat, dar consider că România este o țară democratică, este o țară sigură și că are legi. Consider că România nu va da curs extrădării mele”, spune jurnalistul turc Kamil Demirkaya, directorul Zaman România, într-un interviu pentru HotNews.ro.



Kamil Demirkaya consideră că dosarul lui pentru extrădarea în Turcia nu conține niciun document care să arate că el a făcut ceva ilegal. E un dosar fără dovezi.

”Judecătorul mi-a arătat dosarul. Ceea ce mi-a spus judecătorul este că dosarul conține un document al bancii Asia. Fondatorul acestei bănci este unul din simpatizanții lui Gulen. La deschiderea acestei bănci a fost chiar Erdogan. Iar banca era legală. Eu aveam un cont în acea bancă. Sunt judecat pentru că aveam un cont în acea bancă. În al doilea rând, există o aplicație pe internet ca Whatsapp și Viber. Sunt judecat și pentru că cei care sunt simpatizanți ai mișcării Gulen folosesc acea aplicație. Am spus asta și la tribunal: este o acuzație foarte vagă și nu există niciun document care să mă acuze că am făcut ceva ilegal. Sau că am comis o infracțiune”, a spus Kamil Demirkaya.

Jurnalistul turc trăiește de doi ani în România. La început a trăit în Constanța, iar din iunie anul acesta s-a mutat în București.

„Noi am decis să rămânem în România pentru că e o țară sigură. Din acest motiv am decis să rămânem aici. Aici mă simt confortabil. Scopul Turciei este de a mă repatria, de a mă extrăda. Sunt ferm convins că România nu mă va trimite înapoi în țara mea, pentru că aici este democrație și sunt legi. Dar dacă mă întorc în Turcia, sigur mă va închide. Avem foarte multe exemple de felul acesta”, mai arată Kamil Demirkaya.

Jurnalistul spune că are încredere în România și că vrea să aibă în continuare încredere. Dă exemple de țări vecine României, precum Republica Moldova sau Ucraina, unde au avut loc extrădări în ultima perioadă, dar spune că aceste extrădări se întâmplă în țările mai puțin democratice.

„Mă aștept ca autoritățile române să respecte legile, să respecte democrația, să fie justiție și să urmeze această cale. Să nu fie expatriere dacă nu consideră că este necesar. Dacă ar fi justiție în Turcia, de ce nu aș vrea să merg în Turcia? Nu m-ar împiedica nimic, dar nefiind justiție și oamenii fiind persecutați pentru că nu există justiție, în situația de față nu aș vrea să merg în Turcia pentru că știu că nu există justiție. De ce să merg să fiu reținut? Pentru că nu am nicio vină”, mai spune jurnalistul.

Peste 4.000 de români au semnat petiția de solidaritate

Kamil Demirkaya îi consideră pe români foarte deschiși și primitori și le mulțumește celor care au semnat petiția Solidaritate cu jurnalistul turc Kamil Demirkaya!. Într-o singură zi peste 4.000 de români au semnat petiția online.

„Toți românii care au semnat petiția pentru susținerea mea sunt oameni și gândesc în acest mod, cred că ei sunt foarte empatici cu oamenii care nu sunt vinovați și se pun în situația mea și le transmit mulțumiri celor care mă susțin și care consideră că în România există justiție”, a spus jurnalistul.

Kamil Demirkaya se teme pentru familia lui, în cazul în care lui i se va întâmpla ceva.

„Dacă se va aproba cererea de extrădare, cu siguranță voi fi reținut, familia se va destrăma. Familia nu va reuși să ajungă niciodată în Turcia. Le va fi frică. Ce se va întâmpla cu familia mea? Dacă vor merge în Turcia, vor avea aceeași situație ca și a mea”, a spus jurnalistul.

Este convins că regimul represiv din Turcia își va găsi sfârșitul într-o bună zi.

”Bineînțeles că Regimul Erdogan se va termina, dar nu știu exact să vă spun când se va termina pentru că în Turcia nu mai există democrație și justiție. Nu mai există presă liberă, pentru că televiziunea și ziarele au fost închise. Populația nu știe ce se întâmplă mai exact în Turcia. Iar toată lumea ascultă acea propagandă doar dintr-o parte”, a spus Kamil Demirkaya.


Reamintim că ministerul de justiţie din Turcia a făcut cerere de extrădare pentru jurnalistul Kamil Demirkaya care conduce în România ziarul Zaman.

Pe numele jurnalistului, acuzat că este membru al mişcării Gulen, există un mandat de arestare care ar fi fost emis de procuratura din Antalya la ordinul preşedintelui turc Recep Tayyip Erdogan, potrivit Zaman România. Jurnalistul a fost audiat, miercuri, la Parchetul Curții de Apel București. Însă, instanța a amânat cauza pentru 14 decembrie, până atunci urmând să fie traduse din limba turcă mai multe documente necesare dosarului.

Citește și:



Citeste mai multe despre   
















5173 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Hah, ce tzeapa o sa-si ia! (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:02)

    2087 [utilizator]

    E singurul care nu vede ca Bucuresti se inchina la Ankara, Budapesta, Varsovia, romanii vor sa fie in randul ticalosilor ca ei, vor sa fie aproape de dictatorii care le amintesc de Ceausescu - cel mai iubit fiu al unui popor inapoiat.
    • +1 (15 voturi)    
      sa nu generalizam... (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:02)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      adica sa nu spunem ca, daca un partid (PSD) si un lider (Liviu Dragnea) vor ceva, in mod automat si poporul vrea acelasi lucru.
      Eu spre exemplu nu sunt de acord cu extradarea pentru ca il vor tortura...insa parerea mea e ca jurnalistul va fi extradat ptr ca guvernantii nostri nu isi vor strica bunele relatii cu Turcia de dragul domnului ziarist Kamil Demirkaya.
      • -5 (7 voturi)    
        va fi extradat dar pentru ca vor guvernantii (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:29)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ci pentru ca asa vor vrea magistratii.
        decizia este la magistrati, care sunt independenti, nu?
        • +6 (6 voturi)    
          foarte independenti... (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:30)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          da, foarte ,,independenti''.
  • +7 (19 voturi)    
    Imi pare sincer rau de domnul ziarist, (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:23)

    bancher [utilizator]

    mai mult ca sigur ca va fi torturat in Turcia daca nu va vorbi si nu va spune ce vrea Erdogan sa auda de la el...insa cred ca va fi extradat. Romania are relatii mult prea bune cu Turcia, (economice si politice) ca sa nu il extradeze.
    • +7 (9 voturi)    
      Cum adica... (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:57)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ro are relatii prea bune...pai de dragul relatiilor sacrificam principii, justitia si statul de drept ? ! Gandim comunist , pe baza de relatii , cumetrii , etc ? Domnule, daca ziaristul e nevinovat ( si mi se pare destul de clar asta, dar asta stabileste o justitie independenta , corecta ) e nevinovat si gata , nu se aproba cererea de extradare . E un caz punctual si daca Turcia aia (adica erdogan ) ar respecta statul de drept, atunci ar respecta decizia statului roman si relatiile bilaterale n-ar avea de suferit .
      Asta, in mod normal , dar erdogan e normal ?
      • -4 (8 voturi)    
        din pacate cam asta e politica (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:28)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        externa: o tara nu isi sacrifica asa usor relatiile politice si economice cu alt partener...
        Va mai amintiti de cazul Teo Peter? A fost accidentat cand era in taxi de un soldat american in zona piata Romana...normal era ca soldatul sa fie judecat de justitia din Romania pentru ca in Romania s-a petrecut fapta.
        Cu toate astea a fost transportat rapid in Sua, unde a scapat nevinovat pentru ca ,,circulatia in piata Romana se face haotic''. Autoritatile noastre nu au zis nici pas.
        Si totul a fost pentru ca sa ne pastram bunele relatii cu SUA>
      • -2 (10 voturi)    
        da, de dragul relatiilor bune (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:33)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        - am cumparat avioane care nu pot zbura nici dupa 5 ani de cand le-am luat.
        - am cumparat rachete fara dezbatere si fara licitatie
        - dupa ce ne-am luat teapa cu licentele microsfot nu am acuzat nicio companie straina
    • +6 (6 voturi)    
      Nu este nici un "cred"! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:00)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Nu incape nicio indoiala, este o certitudine absoluta: "cred ca va fi extradat. "

      Si de vina nu sunt relatiile "Romaniei" cu Turcia, ci afiitatile personale ale lui Daddy, care se simte extreme de apropiaa de dictatori, si uraste de moarte pe jurnalistii care critica regimul!
    • +3 (3 voturi)    
      ce inseamna relatii bune economice? (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:38)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Care sutn schimburile comerciale cu Turcia si cum e echilibrata balanta? Nu ne vor mai da turcii autobuze daca nu-l extradam?
      Ce inseamna relatii bune politice? Intre cine si cine? Intre Dancila si Erdogan?
  • +14 (16 voturi)    
    erdogan intoarce Turcia cu 100 de ani in urma (Vineri, 7 decembrie 2018, 9:41)

    qwerasdf [utilizator]

    e un dictator in toata regula! Asa cum spera si dracnea / tradiceanu sa ajunga.
  • -13 (15 voturi)    
    Democratia nu are nimic cu extradarile. (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:33)

    Lok [utilizator]

    Daca se bazeaza pe democratie se bazeaza pe faptul ca romanii nu vor sa il extradeze. Dar in general pe romani ii doare undeva de el. De asemenea Turcia, o tara democrata cu conducere aleasa democratic prin vot a facut o cerere democrata de extradare. Asadar declaratia este de mantuiala, ori nu respecti democratia unui stat sau altu. Personal, daca Turcia il vrea, sa il dam.
    • +1 (3 voturi)    
      dar stai! (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:15)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Pai cum sa-l dati, oldlok, ca nu-i la voi jurnalistul, e la noi. Daca era la voi era facut demult pachet si trimis pesches la Constantinopol.
    • -1 (3 voturi)    
      Are legatiura.. (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Nu se pot face extradari in tari nedemocratice, in care se practica tortura sau in care exista pedeapsa cu moartea. Ar fi o incalcare a drepturilor omului.
      • -6 (6 voturi)    
        Turcia este nedemocratica? (Vineri, 7 decembrie 2018, 13:12)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu am auzit vreun politician sa spuna asta in direct. E doar presa.
        Au un presedinte ales prin vot (conditia maxima a democratiei), ce a restructurat statul in erfecta conformitate cu legea. Nedemocratic? Gandeste inainte sa vorbesti.
        • -1 (1 vot)    
          vorbeam in general, (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:33)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          nu neaparat de Turcia.
          Oricum, au mai fost tari care au refuzat extradari catre Turcia, ex Grecia sau Bulgaria, exact pe motivul nerespectarii drepturilor omului in aceasta tara.
          • -2 (4 voturi)    
            Drepturile omului sunt o iluzie (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:22)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Si nerespectarea drepturilor omului este o arma de politica internationala.
        • +2 (2 voturi)    
          a destructurat statul prin modificarea legilor (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:42)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Iar presedintele ales prin vot e o conditie minima a democratiei nu una maxima.
          • -4 (4 voturi)    
            Nimeni nu vorbeste de parlament. (Vineri, 7 decembrie 2018, 16:23)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Dar ca sa vezi cred ca e votat si el foarte democratic. Daca e sa ne bagam la detalii nu o sa gasesti tari democratice.
            • 0 (0 voturi)    
              nu, in afara de Turcia si Rusia (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:18)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              Gogule, pana in in RSR aveau loc alegeri pentru presedintie si marea adunare nationala.
              Deci de mimat democratia si de forme fara fond suntem satui. Si de pus semnul egal intre democratiile imperfecte din Vest si dictaturile cu pretentii democratice din Est.
  • +6 (6 voturi)    
    deci acuzatia (Vineri, 7 decembrie 2018, 10:53)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    e ca "simpatizeaza" cu o miscare. Deci e ca si cum Dragnea ar face cerere sa fie extradati romani care simpatizeaza cu miscarea rezist. Deci nu ai voie sa gandesti intr-un anume fel, nici macar sa simpatizezi in mintea ta cu o idee. Nemai vorbind ca nici nu exista vreo dovada clara in acest sens. E ca in anii 50cand vecinii care nu se intelegeau isi faceau "sesizari" ca vecinul are aspiratiii capitaliste.
    • +2 (2 voturi)    
      nu, acuzatiile sunt ca (Vineri, 7 decembrie 2018, 20:05)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

      are un cont bancar deschis la banca unui patron care e suspectat ca e sustinator al lui Gullen, ca foloseste Whatsapp și Viber.

      Probabil ca nu exista un post de radio Turcia Libera, ca atunci chiar ca nu mai avea nicio scapare - tradator de neam si patrie scria pe fruntea lui!
  • -7 (7 voturi)    
    altul ptr care justitia e buna doar daca decide... (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:10)

    demaGOGU [utilizator]

    ...intr-un singur sens!

    totusi, o justitie suverana poate decide pentru sau impotriva extradarii.

    iar moncherul tb sa se conformeze daca tot sustine ca are incredere in deciziile statului de drept.
  • +6 (6 voturi)    
    Domnule jurnalist, (Vineri, 7 decembrie 2018, 11:59)

    John M. [utilizator]

    Ia-ti un avocat bun si ia legatura cu un grup de sprijin ca si la noi sunt jigodii in justitie care asculta de comenzi politice si care si-ar vinde-o si pe ma-sa ca sa stea la putere.
    • -8 (8 voturi)    
      daca nu exista vreo rezolutie impotriva (Vineri, 7 decembrie 2018, 12:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Turciei pe motiv ca nu respecta drepturile omului, extradarea nu poate fi evitata. iti trebuie mult sange in tine sa refuzi extradarea doar pentru suspiciuni ca in Turcia nu se respecta drepturile omului.
      • +6 (8 voturi)    
        D-le bancher, (Vineri, 7 decembrie 2018, 14:14)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu stiu unde traiesti si ce surse ai, dar in biblioteca congresului (pe care te sfatuiesc s-o accesezi) exista tone de dovezi ca Turcia e o dictatura care-si ucide adversarii si de aceea nici nu poate fi vorba ca ea sa devina vreodata membra UE. A fost buna in NATO in anii razboiului rece, dar in Europa ea nu fi admisa niciodata tocmai pentru practicile barbare cu care isi anihileaza criticii.
        Holocaustul armean a fost declarat numai acum cativa ani. Citeste...
        • -5 (5 voturi)    
          dar, dar justitia se bazeaza pe dovezi (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:36)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

          clare, nu pe citit carti din biblioteca.
          Doar o rezulutie internationala (ex a ONU sau Uniunii Europene) ii poate face pe judecatori sa respinga cererea de extradare a Turciei.
          Iar in privinta genocidului armean, desi stim toti ca a existat, a fost acum 100 ani si nu poate fi luat in considerare ca proba.
          Ma rog, la pariu ca ziaristul va fi extradat?? Nu ca imi doresc asta...
      • +7 (7 voturi)    
        pe bune? (Vineri, 7 decembrie 2018, 15:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Belgia sustinea acum vreu an ca nu il va extrada pe Puigdemont intr-un stat membru al UE, nu in cloaca dictatoriala a Turciei.
        Pe motive stiute doar de ei.
        Si tu vii si ne spui ca in nici un caz nu trebuie sa ii supram pe turci, ca ne trebuie rezolutii si comisii.
  • +3 (3 voturi)    
    Habar n-ai (Sâmbătă, 8 decembrie 2018, 5:49)

    sipu [utilizator]

    ce tradatori,curve,prosti sunt romanii cred ca o sa iti iei o mare teapa increzandute in ceva ce nu exista la romanii
    .Poate odata cu genetatile ce vor veni o sa spele rusinea generatilor care au aplaudat 45 de ani .