ZDF și dpa rectifică „anexarea” în „aderarea” Transilvaniei, în știrea referitoare la Centenarul României

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2018, 14:03 Actualitate | Esenţial


ZDF
Foto: captura site
Secțiunea de știri a postului de televiziune german ZDF a modificat știrea preluată de la Agenția de presă germană dpa (Deutsche Presse Agentur), schimbând titlul acesteia, ca și precizarea din text referitoare la “anexarea Transilvaniei”. Practic, cuvântul “anexare” a fost înlocuit cu “aderare”. Rectificarea apare marți, 4 decembrie, în condițiile în care știrea inițială a fost publicată înainte de prânz, la 1 decembrie 2018.

Iată mai jos știrea publicată pe site-ul ZDF

“Aderarea Transilvaniei – România își sărbătorește a 100-a aniversare

Acum un secol, actuala țară membră a UE, România, s-a mărit cu o treime. Aniversarea a fost, ca în fiecare an, sărbătorită cu o mare paradă militară.

România sărbătorește a 100-a aniversare a aderării fostei provincii maghiare Transilvania. Cu acest câștig teritorial, prin dezmembrarea Austro-Ungariei după Primul război mondial, România și-a lărgit teritoriul cu circa o treime.

În România, încă de pe atunci, românii constituiau majoritatea. Reprezentanții celor circa 800.000 de germani, care trăiau acolo, au votat și ei pentru aderarea la România. Cei mai mulți etnici germani au emigrat, între timp.

Actualizare din 04.12: În fosta versiune a știrii a fost vorba despre “anexarea” Transilvaniei. Acest lucru l-am modificat”.

Sursă: dpa”

O precizare a venit și de la Robert Schwartz, șeful redacției DW în limba română, potrivit căruia „cei ce susțin că termenul german ”Anschluss” trebuie citit, în contextul Marii Uniri din 1918, într-o cheie negativă, peiorativă, în sensul unei ”anexări”, greșesc”.

„Pentru fiecare om cu ceva cunoștințe istorice și/sau filologice, termenul folosit de agenția germană de presă DPA, în acest context specific, marcat de emanciparea românilor din Transilvania și de prăbușirea imperiului austro-ungar, înseamnă ALIPIRE! Reacțiile vehemente din partea unor reprezentanți oficiali români sau ”corifei” ai presei românești mi se par pripite, exagerate și deplasate. Găsim termenul ”alipire”, în contextul dat, în mai multe documente oficiale și neoficiale românești. (Vezi decretul 3631/1918 privitor la alipirea Transilvaniei la Regatul Român; apoi, pe site-uri istorice sau ale unor posturi TV). Cererea aberantă, adresată ”apăsat” președintelui Iohannis de a interveni pe lângă cancelara Merkel în această chestiune nu are nevoie, cred, de comentarii suplimentare”, potrivit unei postări pe pagina de Facebook a DW.

Această știre a provocat o reacție din partea ministerului român de Externe, care spune că a luat notă cu consternare de articolul publicat de Agenția Germană de Presă (DPA) în care se preciza că românii sărbătoresc 100 de ani de la anexarea unei părți a Ungariei. MAE afirmă că, dincolo de abordarea tendențioasă, articolul reflectă o lipsă de cunoaștere a istoriei și o ignorare voită a realităților istorice, iar erorile grave pe care le conține, din necunoaștere sau rea intenție, aduc atingere adevărului istoric.

CITEȘTE: Ambasada Germaniei: Am cerut DPA şi ZDF să corecteze ştirea potrivit căreia "România a anexat provincia maghiară Transilvania"

















13306 vizualizari

  • -21 (27 voturi)    
    aderare suna ca dreak... (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:05)

    demaGOGU [utilizator]

    ...lasati-o cum a cazut, mai bine anexare!
    • +17 (19 voturi)    
      Exact invers (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:16)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sau se supara rusii cand aud ca au anexat Basarabia si Bucovina la Ucraina ?
      • -11 (21 voturi)    
        domnu' tovarash... (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:30)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        ...germania de est a "aderat" la germania de west sau a fost "anexata" de aceasta?

        hint: niciuna dintre variante.
      • +1 (19 voturi)    
        grosse furtun in pahar cu ap (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:57)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Am reactionat ca goriloii super-excitati.
  • -22 (36 voturi)    
    ce ne mai iubesc nemtii!! (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:07)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    oho! Si inca avem si presedinte neamt! Oare ce ne faceu daca n-aveam?
  • +1 (27 voturi)    
    Asta înseamnă profesionalism de secol XXI?! (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:28)

    Entiu [utilizator]

    Cînd se fac afirmații de către o țară precum Germania, cauți și te documentezi .
    Știrea trebuie să fie beton. Faptul că au retras imediat informația ,,prețioasă” dovedește că știrea a fost încropită pe genunchi, din auzite ( se știu cozile de topor care nu au astîmpăr).
    Asta înseamnă profesionalism de secol XXI?!
    • +6 (16 voturi)    
      nu cred ca poti da vina pe o tara intreaga (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:38)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      pentru o stire. Mai intai trebuie vazut cine a facut acea stire, nume si prenume.
      • 0 (0 voturi)    
        100% corect! (Miercuri, 5 decembrie 2018, 9:23)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        Da, inseamna in cel mai bun caz totala lipsa de profesionalism!
        Si?
        Este o vina PUNCTUALA, nu se poate da vina pentru o tara intreaga pt acea stire gresita si rauvoitoare!
  • +6 (18 voturi)    
    Alta varianta (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:29)

    Quasi [utilizator]

    Reintregire suna mai bine ... tinand cont ca Transilvania a mai fost provincie romaneasca sub Mihai Viteazul (si nici atunci n-a prea fost anexare).
  • -8 (22 voturi)    
    Trist, dezamagitor (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:31)

    ww [utilizator]

    Cand te gandesti ca unii si-au rupt degetele in tastatura de azi dimineata ca sa ne convinga ca totul a fost ok, "tehnic", "nuante si sensuri", bla bla, iacata ca nemtii au intors-o. Daca nici pe ce zic nemtii nu te mai poti baza, inseamna ca se termina lumea asta.
    Eu zic ca totusi a fost o intentionata bataie de joc la adresa sarbatorii nationale si a romanilor, nimic altceva.
    • +1 (11 voturi)    
      Nu bai tataie/mamaie, nu mi-am rupt degetele. (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:14)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Le-am facut gimnastica :)

      Germanii nu au corectat nimic, ci doar au schimbat, pentru ca au inteles ca miscarea din spatele acestui atac la adresa lor - datul apei la moara nationalistilor care cauta sa manipuleze lumea.

      S-au gandit daca exista o varianta mai putin "utilizabila" de catre manipulatori, au concluzionat ca da si au schimbat imediat. ca sa evite haiul. In continuare, varianta veche de text este corecta.
      • -8 (14 voturi)    
        "Cine-au indragit strainii ..." (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:02)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        Da, stiu. Secolele de iobagie isi spun cuvantul: stapanii sunt perfecti si tot ce fac strainii e corect, moral, cu temeinice justificari. Aplicam aceste aprecieri paguboase pana si marilor tradari istorice (ceva imi spune ca destul de recent trebuie sa mai fi avut loc una), in care am fost vanduti ca vitele.
        Noi in schimb suntem prosti, jalnici, neseriosi, lenesi, hoti si desigur tradatori. Nu am avut valori, nu am reprezentat nimic in istorie si ar cam trebui sa ne fie putin rusine ca ne-am nascut in lumea asta.
        • +4 (12 voturi)    
          Bai tarane, eu nu impart lumea (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:29)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ww

          in Romani si Straini, ci in oameni si neoameni.
          Germanii in primul rand, NU sunt nici straini, ci co-nationali in Uniunea Europeana ca sa zic asa. Suntem prieteni, aliati, si parteneri in civilizatia noastra comuna Occidentala, iar mai departe suntem toti cetateni ai aceste Planete Albastre.

          Mentalitate de iobag (ne-emancipat) demonstrezi tu prin comentariul asta.
        • +5 (11 voturi)    
          De fapt povestea asta cu (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:32)

          Habermas [utilizator] i-a raspuns lui ww

          "cine-au indragit strainii" este matarialul perfect pentru manipulatorii Rusi, pt ca ei vor sa semene xenofobia si retardarea culturala si intelectuala in toata Europa, pentru a o slabi. Asa ca scuteste-ma de false povesti nemuritoare.
          • -3 (9 voturi)    
            Bai, hai, da io ba, io, io ... (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:56)

            ww [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

            Habermas? Sigur nu Habarnam? Ala saracu' impartea pumni tuturor si tragea prichindutele de codite. Nasol e ca povestea a fost scrisa de Nosov (Nikolai). Ce dovada mai buna ca forumul e infestat de trolli sovietici?
      • +3 (11 voturi)    
        ''bai'' (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:28)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        puiule,depaseste-ti dracului conditionarea aia.
        mai iesi din casa,mai racoreste-te cu prietenii.

        esti ca un gainar prins in cotet si zici ca pui ouale la caldura inapoi.bleah!
    • +4 (10 voturi)    
      ehhh (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:23)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Bun, da despre TEZAURUL ROMANIEI pe care l-ati furat nu zici chiar nimic ivane betivane? Crezi ca NOI UITAM??
      • -1 (7 voturi)    
        ...deci " atotstiutorule " .. (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:36)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        .. tezaurul A FOST DAT de partea romana cu buna stiintza ! Ca rusii nu il dau innapoi aia este o alta mincare de peste .
        Nu te baga in treburi in care esti habarnist .
        • +1 (7 voturi)    
          ehh (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:10)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

          Si daca nu-l dau inapoi cu toate ca l-am cerut cum se numesc rusii, luminatia ta ivane betivane?
    • +3 (5 voturi)    
      mataluta esti varza (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ww

      .
      • -5 (9 voturi)    
        macar (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:30)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui ty

        ''mataluta'' leaga doua vorbe.tu reusesti maximul ridicolului.
  • +7 (13 voturi)    
    Anexarea sau alipirea RDG (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:56)

    bigbrother [utilizator]

    I-as intreba si eu pe stimatii jurnalisti germani: in 1989 a fost anexare sau alipire/aderare a RDG?

    Folosirea termenilor doar pentru a da senzatii tari altor popoare e o magarie jurnalistica, un fel de click bait pe nervii altora. Jurnalistul adevarat nu cere cititorilor sa aiba "ceva cunoștințe istorice și/sau filologice" ci indica clar despre ce este vorba, mai ales cand stim ca istoria a fost scrisa si rescrisa in fel si chip iar Ungaria insista si dupa 100 de ani cu povestea asta....
  • 0 (2 voturi)    
    suna mult mai bine (Marţi, 4 decembrie 2018, 14:59)

    cugetatorul [utilizator]

    se pare ca mai sunt sperante pentru germani ...
  • 0 (2 voturi)    
    Bucharest, Budapest.... (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:40)

    unTaran [utilizator]

    Tot una...
  • -6 (14 voturi)    
    care e legatura cu Putin? (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:51)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    ?
  • +3 (9 voturi)    
    Anschluss (Marţi, 4 decembrie 2018, 15:52)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Niste domni germani vor sa dreaga busuiocul cu ce inseamna Anschluss
    Pai sa vedem :
    https://en.wikipedia.org/wiki/Anschluss
    "Anschluss refers to the annexation of Austria into Nazi Germany " adica anexare, pe romaneste.
    Anschluss are o conotatie groaznica datorita istoriei recente a Germaniei.
    Ei bine, cu Transilvania, n-a fost nici un Anschluss ...a fost einheit adica reunificare,unire, asa cu s-a reunificat RDG cu RFG.
    Nemtii au vanitatea sa creada ca numai ei stiu germana. Ei bine, nein!
    • -2 (8 voturi)    
      In schimb... (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:37)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      ...tu stii mai bine istoria lor .
    • -4 (6 voturi)    
      Pai nu vezi bine. (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:38)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Primo, esti pe langa cu Germana. Las-o moarta-n papusoi, ca esti ridicol.

      Secundo, comentariul asta tradeaza un intelect semi-doct si complexat (asta in cazul in care nu esti decat un copil care se joaca si el pe aici). Ti-ar prinde bine niste exercitii de uitat in oglinda, si nu numai ca sa vezi cat esti de frumos.

      Tertio, incercarea ta de manipulare cu abordarea "informata" si "cumpanita" este jalnica, transparenta, doar ca tu nu iti dai seama. Tine-o tot asa :)
  • +2 (4 voturi)    
    Stire corectata pe site ZDF (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:50)

    ilie57 [utilizator]

    Ambasada Germaniei: Am cerut DPA şi ZDF să corecteze ştirea care spune că „România a anexat provincia maghiară Transilvania”. "...Saşii transilvăneni s-au pronunţat şi ei, din proprie iniţiativă, pentru noul stat, la Adunarea Saşilor din ianuarie 1919, de la Mediaş”, precizează reprezentanţa diplomatică, adăugând că "relatări publice care contrazic această înţelegere sau care pot conduce la interpretări eronate nu corespund punctului de vedere al Guvernului Federal".
  • +3 (7 voturi)    
    incompetenta !!! (Marţi, 4 decembrie 2018, 16:54)

    traiang [utilizator]

    Ce inseamna sa ai un ambasador bine pregatit de talia lui Hurezeanu nu ca altii numiti politic pe sinecuri banoase si care dorm in post El este mereu pe faza si reactioneaza imediat Am avut alte atatea exemple in Anglia Franta cand pur si simplu nu s-a rectionat la timp si s- asteptat ca problemele sa moara de la sine Problema este valabila pentru tot executivul si inloc sa transformam presedentia de 6 luni UE in o oportunitate sa urgentam trecerea in Shengen spre exemplu va fi o balbaiala de care ne vom face cruce ca am scapat !!!
  • -2 (6 voturi)    
    Dar Hurezeanu? Cum a putut (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:05)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    sa se lase atras intr-o asemenea neghiobie? El, care cunoaste perfect limba germana si istoria ultimului secol? Pe Melescanu, care nu e prost, ba, dimpotriva, il inteleg: daca nu actiona cum i-a dictat pesedeu, isi pierdea postul din care mai salveaza si el cat poate in privinta politicii externe.

    Dar Hurezeanu? Ar fi semnat Presedintele rechemarea lui de la post daca asa ar fi dictat Dracnea? Dece s-a temut si nu le-a explicat ca va lua nastere o galceava din care nu vom iesi bine?
    • 0 (4 voturi)    
      Hurezeanu este cam supra-estimat. (Marţi, 4 decembrie 2018, 18:33)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Si intelectual si moral. Si el stie.
      Parerea mea (sper ca ma insel).
      Tine prea tare la acest post, pentru ca nu crede ca are potential pentru a prinde altul mai bun.
  • -1 (9 voturi)    
    blat cu rusii via HU (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:14)

    razeshu [utilizator]

    Nemtii s pe blat iar cu rusii si Ungurii amusina si ei speculand poate le iese ceva. Dupa ce au pus umarul la dezmembrarea Yugoslaviei inarmandu i pe Croati acum baga zazanie si pe la noi prin ograda. Au bagat cuvintele alea otravite in articol si naiba stie cati or citi corectarea, raul ramane facut si in mintea unora asa va ramane "adevarul istoric". Oricum ar fi "Anschluss" definit in dictionar in mintea publicului neaviza( si care constituie majoritatea atat la noi cat si la ei) el are niste conotatii foarte grave ramanand in memoria colectiva dupa alipirea Austriei la statul lor nazist.
    Exista un mare efort al nemtiloor sa arate ca si altii fac si au facut porcarii motiv pentru care presa ne este foarte ostila acolo, au nevoie sa se simt ain continuare superiori si da bine sa arate ca aia din Est fura si omoara la greu. Si daca intra si putin Anschluss se primeste cu placere. De ce nu au mentionat ca alaturarea Transilvaniei s-a facut conform principiilor vremii - un stat o natiune si ca delimitarea granitelor a tinut cont strict de acest aspect al majoritatii populatiei ? A fost mai mult Anschluss in alaturarea Bavariei la statul Prusac decat unirea cu Transilvania.
    Ca natie de ingineri ce sunt (ca doar au indusatrializat si crima in lagare) nemtii au nevoie mare de resurse si se pregateste o mare fratie cu Rusii . Iar. Speranta noastra ramane to unchiu SAM , singurul care le poate da peste degete lacomilor astora.
  • +6 (8 voturi)    
    Nici Beitritt nu e bine (Marţi, 4 decembrie 2018, 17:26)

    Koczka [utilizator]

    Modificarea 'anexarii' cu 'aderarea' e o gluma proasta. Eintritt are un inteles si mai peiorativ. Corect era sa spuna 'Einheit' adica Unirea ceea ce presupune o vointa comuna a celor doua parti care se unesc. De exemplu in Germania ziua Reunificarii ( 3 Octombrie ) se numeste'Tag der Deutschen Einheit im Einigungsvertrag' sau mai scurt 'Wiedervereinigung' .
    O bila neagra de la mine pt carnatarii de la DPA si ZDF si Robert Schwartz ( DW ).
  • -1 (3 voturi)    
    ocazie deosebita (Marţi, 4 decembrie 2018, 19:10)

    miculescu-rucar [utilizator]

    aceasta "anexare "!
    a dat posibilitatea deconspirarii si devoalarii agentilor de influenta concomitent cu prezentarea adevaratelor ganduri ale nemtilor !
    singura sansa a Romaniei sunt angloamericanii !