Oficial Procurorii DNA îl acuză pe Călin Popescu Tăriceanu că a primit indirect, când era premier, „foloase materiale” de aproape 800.000 de dolari de la o firmă austriacă

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Joi, 8 noiembrie 2018, 10:28 Actualitate | Esenţial


Tariceanu
Foto: Facebook
Procurorii DNA îl acuză pe pe Călin Popescu Tăriceanu că a primit, când era premier, „foloase materiale” de aproape 800.000 de dolari de la o firmă austriacă. ;Potrivit unui răspuns oficial al DNA, la solicitarea HotNews, faptele au avut legătură cu acoperirea unor cheltuieli din campania electorală cu bani provenind de la o firmă care ar fi obținut „contracte comerciale importante de la statul român”. ;În schimbul acestor foloase materiale, Tăriceanu ar fi intervenit pentru încheierea unor acte adiționale la un contract derulat de companie.

CITEȘTE ȘI: Firma austriacă din dosarul lui Tăriceanu - Fujitsu Siemens Computers GmbH care distribuia licențele Microsoft (surse)

UPDATE 12:12 Tăriceanu și-a anulat vizita la Madrid, la congresul ALDE

UPDATE 12.02 Cererea DNA pentru urmărirea penală a lui Tăriceanu a ajuns la Senat

„Dosarul s-a constituit în anul 2018, în urma reunirii a trei dosare penale, dintre care unul a fost preluat de procurorii D.N.A la cererea autorităților judiciare austriece”, precizează DNA, care a ;transmis procurorului general al P.I.C.C.J documentele necesare în vederea sesizării Senatului privind avizul pentru începerea urmăririi penale.;

Tăriceanu va putea fi urmărit penal doar dacă Senatul va vota pentru acest lucru. ;

Precizările DNA:

„Procurorii desfășoară o investigație care vizează suspiciuni de săvârșire a unor fapte de corupție privind acoperirea unor cheltuieli de campanie electorală cu sume de bani provenite de la o firmă care ar fi obținut contracte comerciale importante de la statul român. Dosarul s-a constituit în anul 2018, în urma reunirii a trei dosare penale, dintre care unul a fost preluat de procurorii D.N.A la cererea autorităților judiciare austriece.

Concret, un demnitar ar fi primit, în mod indirect, în perioada 2007-2008, foloase materiale în valoare de aprox. 800.000 USD de la reprezentanții unei companii austriece, în schimbul demersurilor depuse de acesta în exercitarea funcției, astfel încât să se încheie mai multe acte adiționale la un contract comercial derulat de companie. Suma ar reprezenta un comision de 10 % din valoarea acestor acte adiționale și ar fi fost folosită în beneficiul demnitarului, fiind transferată în baza unor contracte fictive încheiate cu mai multe companii offshore. ;

În cauză se desfășoară acte de urmărire penală și față de alte persoane pentru săvârşirea infracţiunii de complicitate la luare de mită, iar în ceea ce îl privește pe demnitar, actualmente senator, în conformitate cu prevederile legale şi constituţionale, efectuarea urmăririi penale pentru infracțiunea de luare de mită este condiționată de obținerea unui aviz din partea Senatului. În acest sens, procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie a transmis procurorului general al P.I.C.C.J documentele necesare în vederea sesizării Senatului care urmează a decide.

Avizul solicitat pentru senator în cadrul dosarului penal este necesar pentru efectuarea completă a urmăririi penale și pentru a-i oferi acestuia posibilitatea să își formuleze apărările într-un cadru procesual legal. În această etapă a procesului penal, toate persoanele vizate beneficiază de prezumția de nevinovăție”

CITEȘTE ȘI: DNA solicită Senatului urmărirea penală a lui Tăriceanu, pentru luare de mită

CITEȘTE ȘI: Tăriceanu, după informațiile privind noul său dosar: Trăim parcă scenariul „Salvați-l pe Lazăr” / Sunt unii ”la butoane” care se gândesc că își pot păstra funcțiile


Citeste mai multe despre   

















9225 vizualizari

  • +51 (59 voturi)    
    marele liberal (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:30)

    snowflake [utilizator]

    acum vedem si noi cum facea de fapt bani marele afacerist al pielii puii.
    • -33 (53 voturi)    
      Bine ca nu ai zis asa ceva de un userist (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:51)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Sau securist, ca te banau pe viata cenzorii hn!
      • -22 (28 voturi)    
        Or fi gasit in valiza (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:00)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        documentele astea?
        • +11 (15 voturi)    
          he he cum se intoarce roata... (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:23)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Sa vezi acu cum o sa danseze Tariceanu cum ii canta pesedeul care apreluat DNA-ul. Parca asa a zis Dragnea ca DNA nu mai e, nu?
          Sau doamana catindata care a zis ca n-a fost independenta niciodata, poate are acum ocazia sa si probeze aceste vorbe.
        • +3 (7 voturi)    
          moka (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:54)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui moka

          "Moca" in argou inseamna degeaba. ..Bati campii.
      • +11 (15 voturi)    
        Ce treaba ai tu cu "useristii" ? (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:28)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Tu care esti biet camerist la mafioti ?
        • +7 (9 voturi)    
          o fi majordomul (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:39)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ruskimushki

          lui dragnea, cu responsabilitati extinse
          • +4 (4 voturi)    
            Asta nu ne-ajuta cu nimic (Joi, 8 noiembrie 2018, 15:33)

            ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

            vorba unuia inca in viata, din pacate.
            Asta e problema lor de capetenie, nu legea, nu furtul - ci ca respira.
      • +8 (10 voturi)    
        asista (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:29)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Chiar ai nevoie de ceva "asistenta" la cap...
      • +7 (7 voturi)    
        Sesizarea e facuta de (Joi, 8 noiembrie 2018, 14:10)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        "DNA" Austria care anchetează "Fujitsu Siemens"
        un loaza și șapte neveste fără contracte cu statul și furturi la greu, avea și el maxim o " gogoserie " sa aibă partenerul de furtișaguri, cu ce umple valiza. Statul roman e acaparat de niște infractori. Fraieri care nu își dau seama de asta și ii votează in continuare sper sa ajungă cat mai curând, sa aibă de a face cu o infecție inter-spitalicească , un needucat care sa le dea in cap la colt de strada sau un banal accident de mașina din cauza unei gropi in asfalt.
        • +5 (7 voturi)    
          Pana si atunci (Joi, 8 noiembrie 2018, 15:35)

          ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

          tot vina lui Basescu si Iohannis va fi. Creierul, odata spalat de tanar, nu se mai reface dupa 60 de ani, mai ales dupa martelajul continuu de la haznale. Atunci te multumesti cu un colt de paine mucegaita.
    • -31 (43 voturi)    
      Valiza 2 s-a fasait, urmeaza valiza 3 (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:58)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      Si valiza 2 s-a fasait, urmeaza valiza 3.

      Deci "valiza 1" (gasita de un cetatean in fundul curtii si predata reprezentantului comunal Rise Project)...s-a cam fasait.
      "Valiza 2 " spaga de doua milioane de dolari-euro, whatever de la Microsoft catre Tariceanu...e in curs de fasaire
      "Valiza 3", tot spaga, tot catre Tariceanu, dar nu 2 milioane ci doar 800.000, nu de la Microsoft ci de la "o firma austriaca" emerge pe neuronasul asaltat al #rezistilor.

      Mie-mi place, traim intr-o tara vesela, cu multe valize. Pacat ca s-au fasait si urlaturile din piete !
      • +23 (29 voturi)    
        Da, da... (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:15)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        toate s-au fasait, si tara s-a fasait, economia s-a dus pe copca , dar si mintea unora ca d-ta s-a fasait ...
        • +8 (10 voturi)    
          nimic (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:55)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          Nu s-a fasait ptr. ca n-avea ce...
      • +6 (8 voturi)    
        Parca ... (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:43)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        ..tu nu traiai in Romania.... Ti-ai pierdut valizele cumva si ai uitat?
    • +8 (10 voturi)    
      Mizilic (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:44)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      800.000 - un mizilic, de asta s-au prins și amărâții de la DNA. El se lăfăie bine mersi în restul parandărătului.

      Asta ca să fie clar de ce îi scria bilețele președintelui să „rezolve” dosarele lui Patriciu. Știa că o să aibă și el nevoie.
    • +7 (9 voturi)    
      aha (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:39)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      de aia nu se oprea din incercarea de demolare a dna, chiar daca el se spalase de dosarele deschise.
  • +30 (36 voturi)    
    Tz,tz,tz......nu cred !!!!! (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:31)

    polonyca [utilizator]

    D-nul Tariceanu nu ar face "chestii" d-astea.......delooc !!!
    :)))
    • +10 (12 voturi)    
      nuuuu...el le are cu biletelele roz si cu femeile (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:41)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      bani sint doar un amanunt pe persoana fizica .........

      formularea " preluat de procurorii D.N.A la cererea autorităților judiciare austriece” imi da speranta ca nu se vapune batista pe tambal

      la multi ani ...cu executare
  • +21 (31 voturi)    
    mda (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:34)

    SoulSearcher [utilizator]

    atat ii trebuia lui motocicleanu sa aiba motiv sa inceapa iar cu declaratiile alea "statul de drept care nu are grija de cetateni onesti ca el" :)))

    si cand te gandesti ca vroiam sa-l votez la anu` la prezidentiale... :)))))))))
  • +22 (34 voturi)    
    TIKALOSHANU (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:36)

    DiDiRo [utilizator]

    e adevaratul nume al acestui agent KGB la vedere.
    • -3 (17 voturi)    
      MOSAD, draga, MOSAD (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:00)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      PSDul e vandut israelienilor si arabilor, nu rusilor.
      Dar ordinele si le iau in principal de la MOSAD
      • +7 (15 voturi)    
        Aiurea (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:23)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        Sa facem totusi diferenta intre stat si firme.

        Cred ca si Netanyahu s-a convins ce mizerie mincinoasa sunt PSDistii.
        • 0 (0 voturi)    
          stie, (Joi, 8 noiembrie 2018, 17:42)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          de asta i-a luat parteneri, pentru ca cine se aseamana, se aduna.
  • +22 (28 voturi)    
    Taricene, Taricene, (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:37)

    2087 [utilizator]

    Cati ani o sa faci, mai nene.

    Taricene, Taricene,
    Nimeni nu te scapa in vreme.
  • -7 (27 voturi)    
    Dar mituitorul?! (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:44)

    noi2013 [utilizator]

    Toata lumea discuta despre cine ia spaga, dar cine da nu este vinovat, ba chiar mai vinovat decat cine ia?

    Firmele austriece, germane, americane de ce dau spaga?!

    Daca nu s-ar da, s-ar si cere mai putin sau deloc... Cand li se cere, sa se duca frumos sa faca plangere penala, nu sa dea...

    Ipocrizia in societatea actuala e muult mai mare decat spaga!
    • +11 (13 voturi)    
      Ba da, ar trebui sa se ocupe (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:47)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Dar inca nu exista un procuror in Romania care sa aiba curajul sa faca asta. Aceeasi problema am observat-o si in tari ca Spania si Grecia. Exista un sentiment de inferioritate fata de tari mai civilizate si mai dezvoltate. Din pacate la nivel de business, nu exista decat castigatori si looseri cand e vorba de contracte cu statul (adica looserul e intotdeauna statul). E foarte ok ca unul ca Tariceanu sa fie acuzat si condamnat daca exista probe (oricum 30 de ani in politica la nivel central a aratat cam ce poate) dar e la fel de ok ca o firma straina sa fie condamnata la plata a zeci de milioane de euro despagubiri. PS: Apropo, eu cred ca Tariceanu stia de problema asta pentru ca in ultimul timp a incercat sa schimbe macazul.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu inteleg (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:47)

      Appollodor [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      De ce comentariul dumneavoastră are atâtea minusuri, desigur că dacă dorim transparență și justiție aceasta trebuie să se aplice tuturor părților.

      Totodata vă dau dreptate în legătura cu ipocrizia din societatea noastră. Bineînțeles că corupția se practică peste tot în lume până la cel mai înalt nivel și este penibilă ideea patologică conform căreia România ar fi țara "cea mai coruptă" sau că din toată Europa numai noi suntem o "țară de hoți", eventual alături de vecinii noștrii de la sud de Dunăre.

      Bun, sigur, asta înseamnă că e bine să renunțăm la lupta pentru justiție? Evident că nu, asta ar fi chiar și mai ridicol, o economie devine mult mai performantă când are un sistem transparent de achiziții publice etc. Dar pare pur și simplu ridicol să iei lecții despre anticorupție de la cei care... te corup.
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca mai grava deca coruptia este birocratia (Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, 10:32)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Appollodor

        in momentul asta. Exista un mare tembelism birocratic si dezinteres in sistemul de stat la toate nivelurile ( local, central, judetean). O birocratie tembela care genereaza intarzieri si costuri uriase in cele mai simple operatii pentru cetatean ( conectare la gaze, apa, energie) si care impiedica rezolvarea probelmelor simple ale unei comunitati . De exemplu, o portiune dintr-un drum judetean care leaga un sat de oras s-a prabusit dar nu poate fi reparat pentru ca cei de la judet nu sunt interesati pentru ca primarul nu e de la partidul majoritar iar satul care ar putea sa acceseze fonduri europene pentru reparatia lui, nu are dreptul sa o faca pentru ca nu e drum comunal. In schimb toate ulitele din sat sunt asfaltate ca in palma pe bani europeni. Si as putea sa dau si alte exemple cum alimentarea cu apa a fost transferata la judet si nu se face niciun fel de investitie pentru imbunatatirea sistemului in comuna.
  • -16 (36 voturi)    
    bravii procurori DNA (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:45)

    Mazeta [utilizator]

    au uitat să treacă numele companiei austriece. Probabil reprezentanții ei au murit între timp de bătrânețe. Odihnească-se în pace!
  • +19 (25 voturi)    
    Biletelul... verde (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dupa biletelul roz si traficul de influenta, e normal sa urmeze alte bilete, eventual verzi. Seful gruparii de crima organizata numit alde, nu pate fi decât el insusi un HOT ORDINAR. In plus e si sef la senat, alta bada de hoti si complici la jaf.
  • +17 (23 voturi)    
    Skyfall (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:49)

    un domn [utilizator]

    This is The End/
    Motocicleanuu take your breath and count to ten %
  • +20 (26 voturi)    
    Fara importanta (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:49)

    amicugri [utilizator]

    DNA nu va primi aviz de la parlament pentru cercetarea "marelui om". Asa ca totul e degeaba. Ca de lamurit cine e Tariceanu numai votantii ALDE, citi or fi ei, nu s-au lamurit (apropo de votantii ALDE, voturile cu care anexa asta la psd a intrat in parlament au fost concentrate in unul sau doua judete, cred ca daca cineva ar fi cercetat cum au fost obtinute ar fi putut fi deranj mare).
  • +18 (24 voturi)    
    Un adevarat european cu papion (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:51)

    tordz [utilizator]

    a luat mita de la straini :)
    • +2 (2 voturi)    
      Completare (Joi, 8 noiembrie 2018, 15:40)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui tordz

      "de la strainii hotzi shi banditzi".
  • -11 (27 voturi)    
    DNA-ul lui Portocala (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:52)

    Je__ [utilizator]

    Sa speram ca dosarul trimis de autoritatile austriece, sa fie consistent si bine facut

    Ca altfel.....
    • -6 (22 voturi)    
      aha (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:58)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      deci mituitorii austrieci sunt deja la bulau, cu averile confiscate? ca fara ei nu exista fapta!
      • +6 (8 voturi)    
        pace (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:58)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Fii pe pace.Acolo justitia isi face treaba...
  • -2 (24 voturi)    
    Asa deci (Joi, 8 noiembrie 2018, 10:58)

    ww [utilizator]

    Firmele germano-austriece, ca sa ne poata jecmani in voie, dau spagi satrapilor! De necrezut! Parca mai ieri auzeam povesti despre salariile corelate cu productivitatea, despre cat de greu le este bietelor prin Romania.
    • +10 (22 voturi)    
      Si romanii de ce accepta spagile? (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:22)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      De ce avem numai psihopati in conducerea statului?

      Asa toate firmele ofera spagi, prost e cine l-a votat pe cel care accepta.
    • -1 (9 voturi)    
      o generalizare pripita (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:31)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui ww

      a unui postac care se face ca nu intelege piata
  • +18 (22 voturi)    
    cel mai nociv om din Romania (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:05)

    Kosmos [utilizator]

    Lucreaza la 3 capete sau care da mai mult..tradatorul e dispus sa amaneteze toata Romania si pe toti locuitorii ei
  • +14 (22 voturi)    
    in loc de presedinte al Romaniei (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:06)

    barc [utilizator]

    va ajunge presedinte la Rahova.
  • +11 (13 voturi)    
    DA CU.... (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:17)

    Zummm [utilizator]

    Pamanturile Fermei si a ICDPP, Baneasa + Institutul Pomicol Baneasa ce se mai aude ? S-a achitat vrajeala aia cu marturia mincinoasa cu Printul Paul cu Truica etc dar prejudiciul ramane. Inca mai sunt dovezi
    • +9 (11 voturi)    
      Coliva Motocicleanului (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Se Prepara acum, ce spui tu este Bomboana ( nu Bombonica)
  • +6 (10 voturi)    
    totusi cand iese in public (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:38)

    Kosmos [utilizator]

    nu este apostrofat de toata lumea.. Sa inteleg ca romanii sunt un neam de lasi, mincinosi si hoti?
    • +2 (6 voturi)    
      egzact (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:58)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      in majoritate fix asa e
  • +10 (14 voturi)    
    Noul slogan ALDE (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:45)

    arap [utilizator]

    Redam Romania hotilor.
    • +4 (6 voturi)    
      N-ai fost complet (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:30)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui arap

      "saraci shi cinstitzi".
  • -6 (14 voturi)    
    :) (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:46)

    Gigi Kent [utilizator]

    Adevarul e ca de cand cu revocarea Zeitei Justitiei si cu cea a lui Lazarica aveau nevoie si #rezistentii de un balon cu aer ca prea ramasesera fara oxigen. Valiza de la Rise Project s-a dovedit a fi un "vant" acum se mai incearca ceva. Doar doar se va mentine "flacara" vie ...
    • +3 (9 voturi)    
      In curand se vor vinde icoane (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      cu presedintele mult iubit si cu gargamel beria.
      Fii pe faza !
    • +2 (8 voturi)    
      fumat (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:00)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ce-ai fumat? In nici-un caz Kent. ala nu te prosteste in halul asta...
  • +6 (8 voturi)    
    :((( (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:02)

    tirolez [utilizator]

    Parerea mea e ca il ajuta fix pe Dragnea. Tariceanu e la mana PSD_ului acum. Pacat, abia incepuse sa iasa in decor.
  • +6 (12 voturi)    
    "Caline, Caline, tine mirul !" (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:05)

    Susufler0 [utilizator]

    Vosganian a scos arma cea mai puternica din arsenalul propriu pt care are permis primit chiar chiar de la muntii Athos Porthos si Haramis !

    PS. E adevarat ca pe teritoriul Romaniei arma nu functioneaza decat cu acordul lui Livache Dinti de Grebla !

    PPS. Cariceanu tocmai negociaza cu Dragnea conditiile de folosire !
    • +5 (7 voturi)    
      Bocitoarea Guzganian (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      va da SAH MAT - PAT (de celula) la Motociclean, undeva in primavera 2019, ALDE va fi un fel de Breloc al P$D ( gen UNPR in trecut) ..condus de ? condus de ? Guzganian Cry Man !!!!!
  • +7 (11 voturi)    
    Vise (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:14)

    larex [utilizator]

    Cand eram mic visam ca in 2020 sa zbor in Cosmos. Acum visez sa-i vad pe Dragnea si Tariceanu la puscarie.
    • +4 (6 voturi)    
      vise taica, vise! (Joi, 8 noiembrie 2018, 13:25)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui larex

      ca suntem in rromanika si rromanashii numai la smenuri si spagi au gandul.
      Pentru ei Tradariceanu si Dracnea sunt modele de urmat, nu jefuitori de neam si tara.
  • +10 (12 voturi)    
    800.000 dolari : 5 neveste (Joi, 8 noiembrie 2018, 12:43)

    Aspus [utilizator]

    nici nu e o suma mare.
  • +5 (9 voturi)    
    Ciudat (Joi, 8 noiembrie 2018, 14:32)

    sabie [utilizator]

    N-au gasit nimic de acum 20 de ani? 10 ani e mult prea recent.

    Firea, fii pe faza! Peste 10-20 ani te vor ancheta pt spagile de acum.
  • +7 (7 voturi)    
    De aia a latrat atat impotriva justitiei (Joi, 8 noiembrie 2018, 15:11)

    seby19 [utilizator]

    Stie ce magarii a facut.
  • +4 (4 voturi)    
    Tradiceanu spagareanu (Joi, 8 noiembrie 2018, 16:00)

    Ellis [utilizator]

    Nu individul asta parca le zicea studentilor de la ASE ca i-a zis bunicul lui ca "afaceri cu bani stiu toti prostii sa faca"? Acum se intelege mai bine ce vroia sa spuna.
  • +2 (2 voturi)    
    procurorii DNA... (Joi, 8 noiembrie 2018, 17:31)

    revo [utilizator]

    De fapt, un procuror din Austria i-a obligat sa-l deranjeze pe Tarliceanu.
    • 0 (0 voturi)    
      Urmeaza ample manifestari (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:40)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui revo

      populare unde cu mania proletara arhicunoscuta se vor dezvalui mici secrete ale istoriei austriece.
      Pe austrieci ii va amuza, cel mult.
      Apoi, intr-o calatorie plictisitoare in Austria, Gadea si Ursu si Badea si altii vor avea mici neplaceri. De-ar fi sa fie...