Tăriceanu, după informațiile privind noul său dosar: Trăim parcă scenariul „Salvați-l pe Lazăr” / Sunt unii ”la butoane” care se gândesc că își pot păstra funcțiile 

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2018, 21:00 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Facebook
Călin Popescu Tăriceanu susține că la Senat nu a ajuns nicio solicitare a procurorilor privind începerea urmăririi sale penale, comentând că informațiile privind un nou dosar în ceea ce-l privește pare un scenariu „ce s-ar putea initula Salvati-l pe Lazăr”. Tăriceanu afirmă cu după scandalul privindu-l pe Dragnea, la câteva zile distantă „se reîncălzește o ciorbă de mai bine 10 ani și este aruncată presei știrea că aș urma să fiu anchetat în cazul Microsoft”.

„Efectele în spațiul public sunt însă cât se poate de serioase, așa că vreau să fac câteva precizări importante. În primul rând, nu s-a primit la Senat vreo solicitare din partea procurorilor, așa cum se speculează în presă.  În al doilea rând, presupunând că va veni, aceasta va urma traseul procedural pe care îl urmează oricare astfel de cerere.

În al treilea rând, în timpul guvernării pe care am condus-o nu s-a făcut nicio plată către Microsoft, în cazul licențelor la care face referire dosarul. Contractul a fost semnat în guvernarea Năstase, plăți s-au făcut în guvernările care au urmat perioadei 2005-2008, dar nu în guvernarea Tăriceanu. Hotărârile de guvern, la care văd că face referire o parte din presă, prevedeau începerea procesului de inventariere a licențelor. Am promovat aceste HG în contextul în care Microsoft amenința că va da România în judecată, caz în care riscam ca statul român să piardă mulți bani. În fața acestor evidențe, să vorbești despre acuzații de mită, este lipsit de sens”, a scris el pe Facebook. 

Tăriceanu comentează că „sunt unii ”la butoane” care se gândesc că își pot păstra funcțiile sau oameni politici care mai cred că așa se câștigă alegeri și se pun guverne”. „

„Istoria recentă ne arată efectele unor astfel de acțiuni anti-democratice, anti-constituționale și chiar nelegale. În plan electoral, cei care se credeau viitori beneficiari, au pierdut la vot. Iar când România a fost condusă de un guvern pus printr-o lovitură de stat mascată, toată țara a avut de pierdut. De aici și denumirea de guvern zero care va rămâne în cărțile de istorie. Nu în ultimul rând, aceste acțiuni au contribuit la crearea unei societăți divizate, măcinată de conflicte și rămasă fără certitudinea unui drum înainte, spre mai bine. În România care se pregătește să își asume președinția Consiliului U.E., aceste tactici nu mai pot funcționa, nici măcar cât au putut să funcționeze până acum. Adevărul despre protocoale și abuzuri a fost scos la iveală, iar drumul legislativ al modificărilor pentru reformarea justiției și ruperea legăturii bolnave cu serviciile este ireversibil. România nu se mai poate întoarce la vremurile în care președintele Băsescu intervenea pentru numirea anumitor procurori și îi asmuțea către adversarii politici”, a mai scris Tăriceanu pe Facebook. 


















3545 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Cronologic Vorbind (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 21:05)

    un domn [utilizator]

    Citroen- Romtelecom + Sterling sunt doua violuri la banul public al Romaniei

    Liciteaza cineva cat e paguba Numai pentru cele doua cazuri celebre ?
    • +7 (9 voturi)    
      Salvati'l pe Dragnea ! (Joi, 8 noiembrie 2018, 4:27)

      oilman [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Oare nu crezi ca mai curind scenariul e 'Salvati'l pe Dragnea' ?

      Gasca de bolshevici mafioti care distruge Romania - si nu ma refer numai la Tariceanu si Dragnea - trebuie sa plece.
    • +8 (10 voturi)    
      Tăriceanu nu-i nesimțit? (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu zice el că poate își salvează funcția?Gura păcătosului adevăr grăiește.
  • +9 (11 voturi)    
    vai saracii de voi... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 21:07)

    liviu_ [utilizator]

    numai oameni demni si cinstiti la conducerea tarii din care s-au furat sute de miliarde in ultimii 30 de ani...
  • +16 (18 voturi)    
    e nasol (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 21:31)

    DioDreamer [utilizator]

    cand stiti ca va lipsesc cateva butoane de la tastatura...blue screen pentru voi
  • +7 (9 voturi)    
    ilici a ajuns pe locul 3 (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 22:06)

    rov [utilizator]

    intre dusmanii neamului...
    1 dracnea
    2 tariceanu
  • +9 (11 voturi)    
    pana la urma... (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 22:13)

    codyrocco [utilizator]

    ...ce-ai scris matale pe feisbuc e una, ce va scrie in motivatia judecatorilor, dupa pronuntare... e alta
  • +4 (6 voturi)    
    Drum bun (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 22:29)

    Rafaila [utilizator]

    Revenim la vidul de putere.
  • -4 (8 voturi)    
    planul B (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 23:00)

    Je__ [utilizator]

    sa inteleg ca valiza nu a mers la dragnea, asa ca se da sah la tariceanu, poate poate trece motiunea?

    mai..mai....si cand te gandesti ca e plin de na#vi pe aici cu justitia pe buze?
    • +4 (8 voturi)    
      >>>>>>>>>>> (Joi, 8 noiembrie 2018, 4:48)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Da ce, crezi ca nu se poate sa fie intrebati de sanatate amadoi? :D
      Unii pot face mai multe lucruri deodata, nu ca tine...
      • -2 (4 voturi)    
        mai citeste printre randuri (Joi, 8 noiembrie 2018, 9:32)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Invincible

        treci dincolo de pojghita care ti se serveste in bula ta de facebook

        Dragnea nu a picat la CEx PSD, din contra au fost maziliti contestatarii, asa ca guvernul ramane pe pozitii.

        Gorghiu a dat mesaj (pt cartite si cei negociati sa schimbe tabara) ca se pregateste o motiune, dar la momentul oportun.

        Negocierile sunt pe sub masa, Tariceanu la consultarea partidelor la Cotroceni (atunci ca Johannis a aflat ca-l doare umarul), a dat de inteles ca se alatura noii majoritati. Probabil Dragnea ia facut o bataie prieteneasca pe umar lui Tariceanu, la care ALDE a raspuns ca a fost doar o aventura de o noapte, nu o sa se mai intample si accepta sa ramana in mariaj.
        Atunci normal ca DNA (subordonat SRI-> serviciu provenit din securitate, ce poate fi altceva decat politie politica NKVD, KGB, FSB, etc), deci barosul de politie politica acceptat de tefelisti ca mesia anticoruptie, scutura praful de pe un dosar si incepe sa-i zangane scheletul la geam lui Tariceanu. Bineinteles pe surse!

        Capiscii? Nu ma astept sa intelegi. Prima faza e de negare a relitatii....apoi usor usor incepe si acceptarea
    • -1 (3 voturi)    
      Naiv ... (Joi, 8 noiembrie 2018, 11:49)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      esti d-ta , nu intelegi nimic din ce se intampla in tara asta ! Crezi ca amestecul politicului in justitie e ceva dezirabil , ca daca ai infractori in fruntea parlamentului e conform statului de drept ? And more...
      Crezi ca degeaba tot avertizeaza UE ca legile alea nu sunt bune ? Nuuu, e mai credibil tariceanu ... ca de-aia o ducem asa bine pe-aci , dar poate d-ta esti un abonat la bani ..multi, un "intretinut" al mafiotilor , asta in cazul in care chiar nu-ti folosesti creierul din dotare doar pentru a inghiti pe nemestecate ce debiteaza a3 sau luju.ro ..
  • +7 (9 voturi)    
    cel care a "miruit" toti infractorii de prin (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 23:11)

    qwerasdf [utilizator]

    parlament... stia de ce face asta! Tot timpul, acest tradator - Tariceanu, s-a simtit cu musca cu caciula si a actionat precum un golan de cartier care umbla in stanga si in dreapta sa-si faca gasca de "batausi". Acum el stie ca si ceilalti se vor simti obligati sa-i sara in aparare.

    Hotul la hot trage!
  • +7 (9 voturi)    
    Calin, coprofile de poveste (Miercuri, 7 noiembrie 2018, 23:17)

    ww [utilizator]

    Iata asadar "vasalul Moscovei", "omul lui Putin" si "agentul KGB" ca si-a luat tainul de la o firma ... rusesca, cum altfel: Microsoft. Ma si mir ca unora nu li se prajesc neuronii de la atatea paradoxuri.
    Oare cat o fi luat frumuselul din afacerea BCR?
    • +5 (7 voturi)    
      A luat tot. (Joi, 8 noiembrie 2018, 8:36)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ww

      A luat banii și a făcut cu ei un fond național de dezvoltare care a dispărut.Așa cum va dispare și fondul pe care-l face Dragnea.