Toader îi răspunde lui Lazăr: Ar fi trebuit să spună dacă afirmațiile sunt sau nu adevărate

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 1 noiembrie 2018, 12:56 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
​Ministrul Justiției, Tudorel Toader, îi răspunde procurorului general, susținând că Augustin Lazăr ar fi trebuit să spună dacă afirmațiile în ceea ce privește documentele din dosarul său de candidatură „sunt sau nu adevărate”. 

„As prefera să nu comentez pentru faptul că domnia sa ar fi trebuit să spună dacă afirmațiile sunt sau nu adevărate. Adică noi riscăm să tragem concluzii înainte de a vedea dacă spusele sunt adevărate sau nu. 15 martie, orele 12:22, 2016. În condițiile în care legea spune care sunt piesele ce trebuie cuprinse în dosar și se primește un mail cu o scrisoare de intenție și un CV atașat, eu personal, ca ministru, nu primeam dosarul. Sigur pot fi aduse și multe alte argumente”, a declarat, joi, Tudorel Toader, la intrarea în CSM. 

Anterior, procurorul general Augustin Lazăr a comentat referitor la scandalul declanșat de ministrul Justiției pe tema mapei sale profesionale, că totul este manipulare și politică, adăugând că CSM, care este garantul independenței justiției, a stabilit foarte clar că îndeplinește toate condițiile de ocupare a funcției.

Miercuri, ministrul Justiției a susținut că prezența ordonanței de clasare a dosarului care-l viza pe Klaus Iohannis nu a fost o eroare, așa cum a explicat Augustin Lazăr, întrebându-se cum se justifică prezența rezoluției în dosarul de candidatură a procurorului general.  

„Simple precizari! Nu a fost si nu este nici o eroare referitoare la ordonanta de clasare din dosarul de candidatura a lui A. Lazar. Intrebarea mea era urmatoarea - cum se justifica o astfel de ordonanta in dosar. In sfarsit aflam si "justificarea"- a gresit grefiera care a multiplicat lucrarile acestuia. Reamintesc si faptul ca tot o " greseala" a fost si pe data de 20 martie 2018, atunci cand grefiera a multiplicat Protocolul secret din 2009, l-a trimis la MJ fara ultimele doua pagini care se lipisera la exemplarul trimis la CSM!”, a scris Tudorel Toader pe Facebook. 

Precizările au venit după ce procurorul general Augustin Lazăr a explicat faptul că ordonanța de clasare a dosarului a fost semnată de alt procuror și că ministrul Justiției exploatează o eroare de grefă din martie 2016, pentru a manipula prin distorsionarea adevărului și pentru o folosi drept motiv de revocare. 

„Am aflat abia după o săptămână de suspans că ordonanța de clasare invocată de ministrul justiției nu a fost emisă, confirmată sau verificată de subsemnatul în calitate de procuror general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, astfel cum acesta a lăsat să se înțeleagă, enumerând-o ca motiv de revocare. Este un mod tipic de manipulare prin distorsionarea adevărului. Ministrul justiției exploatează o eroare de grefă survenită în martie 2016, făcută cu ocazia selectării lucrărilor necesare pentru procedura de numire în funcția de procuror general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție”, se arată în mesajul transmis de procurorul general Augustin Lazăr, drept răspuns la informarea pe care a transmis-o Toader.

















2821 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    pleaca ciobane.. (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:00)

    Mistrelutz [utilizator]

    du-te unde vrei,numai lasa-ne
  • +25 (29 voturi)    
    Mentalitate comunistoida (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:01)

    iPig Pro [utilizator]

    Te acuzam de ceva iar tu trebuie sa arati ca esti nevinovat. Daca nu ai cum sau nu o faci, atunci esti vinovat.
  • +9 (11 voturi)    
    Cat de PENIBIL e Toader! (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:11)

    neagoe [utilizator]

    Pentru acest individ Romania este o gluma.
  • +10 (14 voturi)    
    Nemernicul asta nu se lasa (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:14)

    aramos [utilizator]

    o sa ramai in istorie ca o sluga, ticalosule.
  • +8 (10 voturi)    
    Simpla precizare (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:14)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cand incepin n cu "as prefera sa nu... dar nu pot sa nu observ ca... eu nu cred ca... " arunci in presa insinuari. Venind din partea unuia aflat intr-o demnitate publica, fie si nimerit acolo printr-un accident nefericit al sortii, pus pentru a asuculta ordine de la marii infractori, afirmatiile tind sa aiba o anumita greutate. Prin urmare, tu ai fi primul care ar trebui sa fie prudent in afirmatii si sa le verifice suportul inainte de a le face. Mai mult, refuzi sa intelegi evidentele. Nivelul intelectual nu iti permite, ori esti rau intentionat?

    De fapt nu esti decat papusa de serviciu care e pusa acolo sa se ocupe de circ, sa poata si altii sa isi vada nestingheriti de treaba. Ar trebui sa apara si prin presa afirmatii de genul "eu nu zic ca e asa, dar ce s-ar intampa daca s-ar constata faptul ca standardele doctorale de la universitati gen Balti sunt inferioare celor de la universitatile din Romania. De ce s-ar duce un absolvent al unei universitati din Romania sa lucreze la teza de doctorat in Balti, poate doar pentru ca nu avea nivelul cerut pentru a fi admis la o universitate romaneasca, ori una de la universitati cu reputatie internationala mai inalta? Oare nu ar trebui revizuite numirile in functie efectuate in baza acestor diplome? In acest caz, sunt justificate salariile, ori ar fi potrivita si restituirea lor?

    Fii linistit, vine ea, remanierea. Bufonii, ca si tradatorii, nu se bucura de aprecierea stapanilor.
  • +9 (11 voturi)    
    Domn profesor Tulburel. (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:32)

    asavreau [utilizator]

    Cred-că nu ai fost la grădiniță,pentru-că ai lacune intelectuale de nivel grădiniță.Poate ai fost coleg cu Pop,ăla de a fost ministru(citește sinistru)la educație!D-ta trebuie să demonstrezi când spui că faci o //afirmație//,nu cel pe care mintea ta tulbure,îl ponegrește.Ca să-l parafrazez și pe colegul dumitale,Hurduc,pari a fi clocit dintr-un ou cu o genetică eronată și în loc să te adaptezi la cei care te plătesc(citește noi,nu Dragnea),vrei să ne prostim și noi.Lasă,a încercat și Katy Andronescu și nu a reușit!
  • +8 (10 voturi)    
    Afirmații adevărate sau nu! (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:36)

    asavreau [utilizator]

    Ce deștept ești Tudorele!Cum de ești ministru bre?O fi condiție de numire,că nu te-am ales noi,dar te dai grozav.Spune drept,este o mândrie pentru tine că ai fost pus ministru de niște infractori?
  • +11 (13 voturi)    
    Retard profesional sau doar rea credinta ? (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:45)

    Plagarus [utilizator]

    Oare ce tain primeste pentru " prestatia " sa ???
    • 0 (0 voturi)    
      Asta este un pungas marunt. Tainul ???? (Joi, 1 noiembrie 2018, 22:56)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Leafa astronomica, angajarea beizadelei cam saracuta cu pregatirea profesionala pe post de asistent la Iasi, mutarea celei de-a doua beizadele de la invatamant la distanta (intrat pe pozitia 352 din 360) la invatamant de zi, cocotarea consoartei in postul de director de spital, siluirea legii ca sa devina notar, sa-i faca post lui baiatul lui taticu - care nu este in stare sa ia examenele de notar, cu toate pilele lui papa. Plus salteluta pe care si-o lua in toate deplasarile exotice pe banii contribuabilului roman - aia cred ca a fost de fapt marea lui realizare in viata.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce canalie! El minte si apoi da vina pe cel acuzat pe nedrept! (Joi, 1 noiembrie 2018, 14:22)

    V. Istina [utilizator]

    Cat tupeu si marlanie!
  • 0 (0 voturi)    
    "ievaluare" (Joi, 1 noiembrie 2018, 18:10)

    clujanu [utilizator]

    Acest mare profesor cred ca trebuie de urgenta "ievaluat" de un psihiatru. Daca este sanatos trebuie condamnat pentru subminarea justitiei. Daca este bolnav trebuie de urgenta internat la un spital de boli nervoase.