Corpul de control al ministrului Muncii face verificări cu privire la pensia de invaliditate primită de protestatarul Sandu Matei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 3 septembrie 2018, 22:39 Actualitate | Esenţial


Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Corpul de control al ministrului Muncii face verificări în cazul pensiei de invaliditate pe care o primește protestatarul Sandu Matei, potrivit documentului publicat de consilierul premierului Darius Vâlcov și apoi șters, având în vedere că diagnosticul acestuia s-a modificat între timp.

"Corpul de control al Ministrului Muncii și Justiției Sociale a demarat azi o verificare vis-a-vis de informațiile apărute in spațiul public cu privire la o persoana beneficiară de pensie de invaliditate. Din primele cercetări s-a constatat că, pe un cont de socializare, a apărut o decizie de încadrare în grad de invaliditate a unei persoane, în vederea emiterii deciziei de pensionare, adică de un act administrativ. Deci nu avem de-a face cu un certificat medical, de fișe BP2, FIAM sau alte documente medicale de confirmare a unui diagnostic. Este un act administrativ, cu valabilitatea de un an, mai precis între 2006 și 2007, care nu mai produce niciun fel de efecte juridice și care a mai fost menționat în presa, în Decembrie 2017, în urma unei altercații din Piata Victoriei, când un pensionar a fost agresat cu un box. Acest act administrativ se întocmește în mai multe exemplare și un exemplar ajunge inclusiv la angajator, pentru că invaliditatea de gradul 3 permite dreptul la muncă pe o perioada de 4 ore/zi și orice angajator potențial are obligația să îl solicite, caracterul nefiind astfel unul secret", se arată într-o precizare a Ministerului Muncii, pentru Mediafax.

Reprezentanții instituției conduse de la Lia Olguța Vasilescu spun că la baza unei astfel de decizii stau documente, precum fișa BP2/ adeverința de confirmare eliberată de direcția de sănătate publică, in caz de boala profesională; FIAM (formular de inregistrare a accidentelor de munca)/proces verbal avizat de inspectoratul de munca de la locul accidentului sau adeverința de confirmare a înregistrării accidentului de munca; documente medicale eliberate de medicul de specialitate care confirma diagnosticul, in caz de schizofrenie/neoplasm/SIDA, iar pentru afecțiunea neoplazică se anexează și rezultatul examenului histopatologic și certificatul emis de comisia de expertiza medico-militară, in caz de boala contractata in cadrul serviciului militar sau școlilor militare.

"Având în vedere afirmațiile domnului în cauză, pe o rețea de socializare, pe care noi le tratăm ca fiind adevărate, ca în perioada 2006 a avut un eveniment în familie cauzat de pierderea soției și a trebuit sa fie “tată și mamă” pentru doi copii minori, respectiv de 2 și 8 ani, dar că în prezent boala nu mai este de actualitate, corpul de control urmează sa verifice și alte aspecte. Respectiv, dacă la vremea aceea a fost sesizată direcția de protecție a copilului și în ce mod au reacționat autoritățile pentru protejarea minorilor, dată fiind situatia tatălui întreținător (sigur asta nu poate avea acum nicio repercursiune în sarcina domnului în cauză) și de ce beneficiază în continuare de pensie de invaliditate gradul 3 dacă diagnosticul s-a modificat și are capacitate de munca deplină, așa cum susține", precizează Ministerul Muncii.

Partidul Național Liberal a cerut demisia lui Darius Vâlcov, consilier al premierului Viorica Dăncilă, după ce acesta a făcut publică, pe Facebook, fișa medicală a unui protestatar #rezist, numindu-l „sandilău”. Protestatarul Sandu Matei, cel vizat de postarea lui Vâlcov, a anunțat că îl va da în judecată pe consilierul premierului.




Citeste mai multe despre   
















12643 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Asta e varianta lui Olgoaia! (Luni, 3 septembrie 2018, 23:01)

    liviul2006 [utilizator]

    Sa nu va mai prind ca ii ziceti *utza!
  • +18 (26 voturi)    
    Asta ati votat in 2016 cand n-ati fost la vot (Luni, 3 septembrie 2018, 23:07)

    2087 [utilizator]

    Sunteti niste inconstienti, dragii mei non-votanti iubitori de dictatura.
    • +2 (8 voturi)    
      corect (Marţi, 4 septembrie 2018, 7:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      jos diktatura, jos securitatea !
      jos securistu' dracnea !
  • +19 (21 voturi)    
    ti e si... (Luni, 3 septembrie 2018, 23:24)

    exilatul [utilizator]

    sc-rba cind vezi ce je-uri umane conduc tara...
  • +23 (29 voturi)    
    din asta se intelege (Luni, 3 septembrie 2018, 23:40)

    Nick85 [utilizator]

    din asta se intelege ca Olguta este cea care a obtinut fisa medicala si i-a dat-o lui Valcov
    • +1 (1 vot)    
      exact (Marţi, 4 septembrie 2018, 11:09)

      Ion-i_pozitivi [utilizator] i-a raspuns lui Nick85

      s-a dat de gol
  • -14 (26 voturi)    
    Pai e ca in bancul de la Radio Erevan (Luni, 3 septembrie 2018, 23:44)

    DanCris [utilizator]

    Nu i s-a luat ci i s-a dat...
    Documentul nu era o fisa medicala , nu era secret si orice angajator al persoanei avea acces la el.
    Personajul are pensie de invaliditate , ne bucuram sa auzim ca se simte bine si am vazut cu totii ca este foarte activ mai ales in plan fizic, luand la bataie oameni care sunt de alta parere cu el.
    Inca un caz de manual de manipulare...
    • +9 (11 voturi)    
      Corect! (Marţi, 4 septembrie 2018, 4:57)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Comentariul tau trebuie trecut in acel manual mentionat de tine.
    • +3 (5 voturi)    
      Baiete... (Marţi, 4 septembrie 2018, 9:26)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Tu stii macar ce inseamna''confidentialitatea datelor personale'' sau daca esti platit sa scrii tampenii, pentru tine nu conteaza ce scrie in lege, in Directiva? Datele personale sunt cu caracter confidential, trolule! Institutiilor administrative romanesti ar trebui sa le fie rusine pentru astfel de comunicate analfabete!
    • +1 (1 vot)    
      ce-mi place mie de pesedei (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      daca facea asta Iohannis trebuie suspendat DE URGENTA!!!
      daca face un consilier psd ... mortu e de vina...

      sunteti sub orce critica! consumati resursele pamantului degeaba!
  • +16 (18 voturi)    
    Psd s-a pus pe hingherit oamenii (Luni, 3 septembrie 2018, 23:57)

    Dalinar [utilizator]

    Bravos votaci...sa ii mai votati, la cazan o sa ajungeti.
  • +23 (27 voturi)    
    Urmatorul putem fi oricare dintre noi (Marţi, 4 septembrie 2018, 0:04)

    ww [utilizator]

    Parca astazi toata lumea se delimita de declaratiile "strategului" Valcov, acum aflam ca de fapt statul i-a declarat razboi unui individ incomod.
    Putem asadar urma oricare dintre noi. Trebuie doar sa tacem, sa inghitim si sa asteptam cuminti fantasmagorice alegeri viitoare in care "le aratam noi lor". Pentru moment, dupa cum ne invata zi de zi un distins formator de opinie, este suficient sa cautam si sa gasim mici probe care sa dovedeasca, pentru a mia oara, evidenta: in Romania se instaureaza teroarea. Iata inca o proba, sa o constatam cu zel si sa ne rupem incrancenati degetele in tastatura, pentru ca saptamana viitoare sa uitam de ea, inghitind voiosi noile gogosi care ne vor fi oferite.
    Toti cei care asteptam miracole din senin si privim pasivi la instaurarea noii terori de stat si la modul josnic in care frati de-ai nostri sunt incoltiti pe rand de partidul interlopilor, ne putem aminti cuvintele lui Niemöller:
    „Când naziștii au venit să îi ia pe comuniști, n-am scos o vorbă. Nu eram comunist. Când i-au arestat pe social-democrați, am tăcut. Nu eram social-democrat. Când au venit să îi ia pe sindicaliști, nu am protestat. Nu eram sindicalist. Când au venit să îi ia pe evrei, nu m-am revoltat. Nu eram evreu. Când au venit să mă ia pe mine, nu mai rămăsese nimeni care să-mi ia apărarea".
  • +25 (29 voturi)    
    Asta e retardata (Marţi, 4 septembrie 2018, 0:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "[...]un exemplar ajunge inclusiv la angajator [...] caracterul nefiind astfel unul secret."

    Daca nu e retardata, atunci e cretina.
    Deci chiar si fisa medicala din institutia unde lucrezi se tine la angajator. Dar in ea pot fi trecute informatii confidentiale. Daca in ea scrie ca ai nevoie de psiholog, sa spunem, asta este ceva confidential intre doctorul de la Medicina Muncii si angajat. Da, "cartea" (asa zisa Fisa Medicala) ramane la angajator. Dar este in continuare confidentiala. Daca seful angajatului o imparte prin birou si spune tuturor ca ai nevoie de psiholog este grav. Iar asta era chiar de dinainte de GDPR.

    Si daca nu e nici cretina si nici retardata, atunci e incompetenta. Sau toate trei.

    Deci faptul ca ceva medical, orice, de-al angajatului ajunge la angajator NU inseamna ca nu e secret.

    Asta ca sa nu zic de 673/2015 si consimtamantul pacientului. Dar deviez, ca ea insista ca nu e vorba de fisa. Dar repet, idioata confunda lucruri.

    Revenind la articol, este superb cum PSD il spala pe Valcov si il rastignesc pe dl. Matei, toate intr-un paragraf. Talent obtinut din propaganda comunista.

    Ca de obicei, Valcov e condamnat, dar dl Matei va suferi consecintele. Romania, tara unde "mortul" e de vina.
  • +7 (7 voturi)    
    sigur, (Marţi, 4 septembrie 2018, 0:33)

    Coco Whistle [utilizator]

    ar trebui luate la cercetat toate dosarele. cunosc cazuri ale mafie care presupune legaturi cu doctori in care zeci de mii de romani au iesit la pensie anticipat pe caz de boala, au beneficiat de abonamente reduse/gratuite, etc...sint zeci de mii de cazuri de frauda, asistati care toaca marunt banii romanilor si copiilor nostri, care voteaza corespunzator, niciodata nu vom fi liberi, niciodata nu o sa cunoastem o dezvoltare normala a romaniei. cineva trebuie sa ia la puricat toate aceste aspecte, dar cu cine si in cit timp?
  • +12 (12 voturi)    
    iaca sursa documentului (Marţi, 4 septembrie 2018, 0:54)

    jorj_bv [utilizator]

    Olguta cea cracita! La bulau cu amandoi!
    'Mnisterul muncii' mentioneaza in comunicat un 'box'? Adica o chestie nedovedita, dar vanturata furtunos la Latrina 3 - presul penalilor?
  • +16 (16 voturi)    
    bai inconstientilor (Marţi, 4 septembrie 2018, 2:07)

    skye [utilizator]

    confidentinalitatea datelor personale, inclusiv medicale, e data de insusi caracterul lor de date personale, nu de formularul pe care sunt scrise! Nu are nici o importanta ca sunt pe un formular, pe un act administrativ, pe o fituca sau transmise oral, tot date personale confidentiale sunt! Sa acceptam ca decizia de pensionare e act administrativ, cum afirma doamna, dar si atunci e act administrativ individual si e protejat de confidentialitate! Nu se publica in MO, nu circula liber printre institutii! Si chiar decizia poate fi ceruta de angajator, asta este o exceptie! Exceptiile de la o regula confidentialitatii sunt fie prevazute de lege, fie date prin consimtant si sunt limitative. Sa ne arate desteapta exceptia de la lege care spune ca actele din dosarul de pensionare se trasmit consilierului premierului si apoi se publica de el pe Facebook.
    In rest da, remarc pumnul in gura. Cum zicea cineva mai sus, poate fi oricare dintre noi. Si cat de ticalosi, dupa ce ca statul nu face nimic pentru mii de copii saraci, nemancati, batuti, fara jucarii, pusi sa cerseasca sau sa munceasca, copii de la care Dragnea personal a furat, acum verifica de ce omul a fost in stare sa isi creasca singur copilasii
  • +13 (15 voturi)    
    ticaloasa (Marţi, 4 septembrie 2018, 2:19)

    anonim3 [utilizator]

    Sper ca procurorii sa clarifice cum este cu folosirea fisei medicale si cum se impart perioadele de puscarie intre dl. Valcov si dna Vasilescu.
  • +8 (8 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 4 septembrie 2018, 3:51)

    ABCd...etc [utilizator]

    fereala, bai, ca-ncepe doamna ministru al muncii sa-si arate puterile ...
  • +11 (13 voturi)    
    Politie politica!! (Marţi, 4 septembrie 2018, 4:13)

    slakeritul [utilizator]

    Asta e ce face PSD. Cand guvernul unei tari ataca o persoana fizica opozanta cu nume si prenume.
    Unde sunt A3/RTV sa vada abuzul?! Acum nu mai tipa nimeni abuz ai poliție politica!?!
    Unde ne-an intors Doamne?!?
  • +9 (11 voturi)    
    doar daca esti sanatos tun (Marţi, 4 septembrie 2018, 6:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    ai voie sa protestezi , daca iti da sangele pe nas de la gaze sau ai vreo afectiune cronica fie ea si psihica , nu ai ce protesta impotriva fiilor iubiti ai poporului!
  • +12 (14 voturi)    
    Ticalosilor! (Marţi, 4 septembrie 2018, 6:41)

    nlln [utilizator]

    Un diagnostic medical este SECRET .
    Tratamentul medical este SECRET.
    Nimic nu este public fara acordul persoanei in cauza.
    Nu conteaza ca a fost ieri sau acum 20 de ani.

    " Haita " hienelor din pSD nu are ce sa inteleaga.
    Faceti tam tam ca nu va convine apelativul penali dar va folositi in cel mai josnic mod de antecedentele medicale ale unor persoane.
    Sunteti atat de primitivi...vorba aceea..pana in maduva oaselor.

    Sper sa va dea in judecata.
    In absolut orice tara erati deja demisi pana acum.
    Habar nu aveti ce inseamna protectia datelor personale iar datele medicale sunt cele mai sensibile.

    Circula o vorba, lansata de unul de-al vostru-" de tuta ..nu scapi" Nici noi nu mai scapam odata de voi.

    Sunteti ca o boala incurabila...ciuma rosie...va vine manusa!
    " Cinste " cui v-a votat!
  • +8 (8 voturi)    
    !!!! (Marţi, 4 septembrie 2018, 7:00)

    nlln [utilizator]

    Directia de protectia copilului este ca si inexistenta.
    Subordonata politic PSD-ului accepta abuzurile asupra copiilor fara sa clipeasca.
    Sigur se va mobiliza acum la ordin politic.

    In Brasov, la un pas de sediul Directiei pt protectia copilului, un copil in varsta de 6-7 ani cerseste in fiecare zi, fara ca cineva sa se autosesizeze.
    Intrebata ce probleme are, povesteste ca sunt 7 frati care locuiesc in baraca , fara usa, undeva intr-un triaj.
    Parintii sunt plecati la munca in Constanta iar ei se intretin singuri din cersit.

    Directia de protectie a copilului nu are timp sa se sesizeze , cei drept acest copil nu luase inca atitudine impotriva PSD, asa incat Olguta V nu a avut motiv sa dea un ordin de analiza.

    Olguta, ministrul...Justitiei sociale..poate isi face timp sa ne explice ce inseamna in viziunea d-neaei, de altfel f limitata, cum actioneaza pentru infaptuirea justitiei sociale, adica ce are in fisa postului la partea de justitie sociala.
    Promovarea pensiilor speciale?
    Justitie sociala este atunci cand in calitate de ministru ai identificat dusmanul de clasa in persona Presedintelui Romaniei si nu pierzi nici un minut fara sa il ataci?
    Vadim nu amurit, Vadim traieste prin Olguta, Stefanescu, Radulescu( trei... si toti trei).

    Sper ca pensionarii sa inteleaga ca nu PSD-ul le da pensii si sa nu va mai voteze.
    Sper ca opozitia sa se trezeasca odata, sa isi identifice lideri capabili si sa va faca praf in campania electorala cu toate maririle voastre de pensii si salarii.

    Atitudinea voastra, a PSD-ului, de "smecher in parcare " sper sa fie sanctionata.
    Sa isi ia pensiile si salariile marite dar sa nu va mai voteze.
    Sper.
  • +10 (10 voturi)    
    "intelighentia" (Marţi, 4 septembrie 2018, 7:01)

    Cetateanu [utilizator]

    Deci trimiti corpul de control al ministrului ca sa verifice O PERSOANA nu o chestie generala. Nu se putea rezolva cu organele locale!? (ITM>>>). Bataie de joc si abuz in serviciu a duoamnei menistru ologuta.
  • +1 (5 voturi)    
    Draga noastră Vivandieră Volguța, (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:04)

    Rescator [utilizator]

    Iți doresc să emigrezi in Botswana și să fi plătită
    numai in moneda țării.Poate așa te vindeci de
    aroganță și prostie.
  • +3 (5 voturi)    
    statul pesede alde udemere contra cetatenilor (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:06)

    clencix [utilizator]

    Aparatul de stat care trebuie sa apere cetățenii este folosit împotriva lor, cine mișcă împotriva puterii este ținta organelor represive. Si te gândești ca Ion Rațiu spunea ca „Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine!"
  • +1 (1 vot)    
    MI se pare normal (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:12)

    Martinezu [utilizator]

    Acel care primeste pensie sau ajutor de stat NU protesteaza.
    El doar multumeste stapanirii care are grija de el.
  • +3 (3 voturi)    
    GDPR (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:15)

    ICBplus [utilizator]

    Potrivit GDPR, datele nu cred ca ar trebui sa ajunga la domnul Valcov si, se observa din articol, doamna Olguta Vasilescu nu stie despre legea care pedepseste drastic manipularea gresita a datelor personale. Si chiar la Ministerul Muncii ...
  • +4 (6 voturi)    
    Doua cuvinte (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:18)

    Soljenitin [utilizator]

    Persecutie politica.
  • -2 (10 voturi)    
    Deci asta-i specimenul care, pe banii nostri (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:23)

    xrogo [utilizator]

    fiindca are pensie de invaliditate, falsa se pare, bate oameni in strada si este atat de invalid incat foloseste cu succes boxul?
    • 0 (2 voturi)    
      ba incompetent notoriu ce esti (Marţi, 4 septembrie 2018, 12:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      (pentru ca daca erai competent aveai alta treaba mai buna la ora 8 decat sa mananci rahat pe forum)
      ia zi tu
      1 - cum ramane cu prezumtia de nevinovatie ?! care aparent se aplica doar cand e in avantajul vostru
      2 - presupunand, sluga ce esti, ca omu chiar nu ar mai trebui sa beneficieze de aceasta pensie... cu ce il disculpa pe bou ala de INCALCAREA LEGII?!
      3 - si tu recunosti ca mananci rahat "falsa SE PARE" deci nu esti sigur si acuzi un om fara sa stii sigur ca ai dreptate... moralitatea la tine si cinstea sunt niste lucruri necunoscute, nu?!
      • -1 (3 voturi)    
        Bai competentule, eu acuz un om care, (Marţi, 4 septembrie 2018, 15:10)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        desi are certificat de invalid da cu boxul , in strada intr-un om mai in varsta decat el, care ia bani de pensie de la noi, de la toti, pana acum ce neadevar am spus, mai competentule?
        Apoi am spus, ca se pare ca acest certificat este in neregula, deci cine mananca rahat pe-aici, bai competentule?
    • +1 (1 vot)    
      vezi ca tot pe banii " tai" (Miercuri, 5 septembrie 2018, 7:49)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      platesc tovarasii pensii speciale de au daramat bugetul ! nu te mai indignezi la asta?
  • +6 (6 voturi)    
    Cum sa auzi asta ceva de la un minister ???? (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:32)

    Andrei18 [utilizator]

    Doar anul acesta au intrat in vigoare norme GDRP referitor la gestionarea datelor cu caracter personal. Auzi cica actul nu are caracter secret asa ca il putem publica oriunde... astia chiar isi bat joc de noi???
    • +2 (4 voturi)    
      Normele sunt de mult... (Marţi, 4 septembrie 2018, 9:34)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei18

      Anul acesta s-a modificat Directiva UE. Dar analfabeti din minister habar nu au de aceste notiuni. Ei fac control politic si de aceea nu cunosc reglementarile! In parlament nu au fost in stare , pana acum sa adapteze vechile reglementari la Directiva si de aceea, aplicabila este aceasta. Treaba lor este sa apere hotii si borfasii, sa urmareasca cetateanul si sa faca politie politica!
  • +1 (1 vot)    
    ce zice gdpr (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:41)

    Casargoz [utilizator]

    Autorităţile publice cărora le sunt divulgate date cu caracter personal în conformitate cu o obligaţie legală în vederea exercitării funcţiei lor oficiale, cum ar fi autorităţile fiscale şi vamale, unităţile de investigare financiară, autorităţile administrative independente sau autorităţile pieţelor financiare responsabile de reglementarea şi supravegherea pieţelor titlurilor de valoare, nu ar trebui să fie
    considerate destinatari în cazul în care primesc date cu caracter personal care sunt necesare pentru efectuarea unei anumite anchete de interes general, în conformitate cu dreptul Uniunii sau cel al statelor membre. Cererile de divulgare trimise de autorităţile publice ar trebui să fie întotdeauna prezentate în scris, motivate şi ocazionale şi nu ar trebui să se refere la un sistem de evidenţă în totalitate sau să conducă la interconectarea sistemelor de evidenţă. Prelucrarea datelor cu caracter personal de către autorităţile publice respective ar trebui să respecte normele aplicabile în materie de protecţie a datelor în conformitate cu scopurile prelucrării....

    prelucrarea datelor medicale este permisa dar..

    (3)Datele cu caracter personal menţionate la alineatul (1) pot fi prelucrate în scopurile menţionate la alineatul (2) litera (h) în cazul în care datele respective sunt prelucrate de către un profesionist supus obligaţiei de păstrare a secretului profesional sau sub responsabilitatea acestuia, în temeiul dreptului Uniunii sau al dreptului intern sau în temeiul normelor stabilite de organisme naţionale competente sau de o altă persoană supusă, de asemenea, unei obligaţii de confidenţialitate în temeiul dreptului Uniunii sau al dreptului intern ori al normelor stabilite de organisme naţionale competente.
  • 0 (10 voturi)    
    e bolnav sau nu? (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:42)

    axxel333 [utilizator]

    Sa nu confundam cauza cu efectul si nici mesajul cu mesagerul. Daca acel individ nu mai e bolnav dar beneficiaza de pensie de boala, el fura din buzunarele tuturor, indiferent ca a fost denuntat de valcov sau olgutza. Ma cam doare la basca de politica dar cand e vorba de buzunarul meu, sar in sus !
    • +4 (8 voturi)    
      Ia banii intai de la dracnea... (Marţi, 4 septembrie 2018, 9:36)

      morometu [utilizator] i-a raspuns lui axxel333

      ca el este dovedit!
    • +8 (8 voturi)    
      Poti sa sari pana la cer. (Marţi, 4 septembrie 2018, 10:35)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui axxel333

      Si pensiile speciale ale parlamentarilor se platesc tot din buzunarul tau.

      Si daca se ajunge la concluzia ca se fura( si se fura, incepand cu indemnizatiile parlamentarilor) atunci sa se faca Control.
      Pentru TOTI:
  • +5 (9 voturi)    
    deci... (Marţi, 4 septembrie 2018, 8:55)

    liviu_ [utilizator]

    un consilier incalca legea si orice urma de moralitate... si noi in loc sa il demitem pe ala, il atacam pe pagubit (a 2a oara)...

    mda... e clar! oamenii cinstiti sunt dusmanul de moarte al psd!