Satu Mare: O femeie a murit dupa ce a fost atacata de o haita de caini fara stapan, la marginea orasului

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 30 ianuarie 2012, 12:37 Actualitate | Esenţial


O femeie de 71 de ani a murit dupa ce a fost atacata de caini la periferia municipiului Satu Mare, anunta Agerpres. Purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie Judetean Satu Mare, Roxana Cristea, a declarat, luni, ca femeia, atacata de caini, a murit in apropierea statiei de epurare a municipiului Satu Mare, in urma hemoragiei produse de muscaturile animalelor.

Femeia se deplasa pe strada cand a fost atacata de caini, fiind gasita sfasiata de un barbat de 56 de ani, care a alertat politia.

"Moartea a fost violenta, in urma hemoragiei produse de muscaturile de caini", a declarat Roxana Cristea.

Trupul neinsufletit al femeii a fost depus la morga Spitalului Judetean.

Pe 20 ianuarie, un copil de 6 ani din localitatea timiseana Checea a ajuns la Spitalul de Copii din Timisoara in stare grava dupa ce a fost muscat de o haita de caini.
Baietelul, care suferea de sindromul Down, avea muscaturi pe tot corpul si a fost supus unei interventii chirurgicale de urgenta.

  • Copil de 6 ani din Timis, in stare grava dupa ce a fost muscat de caini maidanezi

Purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Timis, Madalina Mezdrea, a declarat ca politistii au fost sesizati de educatoarele gradinitei din Checea despre faptul ca un copil de sase ani a disparut. Copilul trebuia sa fie luat de bunica sa de la gradinita, insa aceasta a intarziat. In momentul in care educatoarele pregateau ceilalti copii pentru a fi luati de parinti, micutul a disparut.

Copilul a fost gasit de catre un paznic al unei ferme agricole, care a observat ca minorul fusese muscat de o haita de caini.

Politistii au deschis o ancheta pentru a stabili circumstantele producerii incidentului si daca animalele care l-au atacat aveau sau nu stapan.

  • Curtea Constitutionala: Legea privind eutanasierea animalelor fara stapan, neconstitutionala

Reamintim ca magistratii Curtii Constitutionale au decis, pe 11 ianuarie, ca Legea referitoare la cainii comunitari, care prevede ca eutanasierea animalelor fara stapan se va putea face dupa ce autoritatile locale vor consulta populatia, este neconstitutionala.

In prezentarea motivarii, CCR a precizat ca a declarat drept neconstitutionala legea eutanasierii cainilor fara stapan, pe motiv ca solutiile prevazute nu sunt clare si previzibile, iar autoritatile locale trebuie sa apeleze la eutanasiere doar in ultima instanta, dupa epuizarea celorlalte masuri.

Judecatorii Curtii Constitutionale au admis, cu majoritate de voturi, sesizarea privind neconstitutionalitatea Legii pentru modificarea si completarea OUG 155/2001 privind aprobarea programului de gestionare a cainilor fara stapan, facuta in 25 noiembrie 2011 de 70 de deputati PSD si 54 de deputati PNL.

Potrivit sesizarii, prevederile Legii de modificare si completare a OUG 155/2001 incalca articolul 61 alineatul 2 din Constitutie, intrucat forma in care a fost adoptata in 22 noiembrie de Camera Deputatilor difera fundamental de proiectul aprobat la Senat.

Totodata, legea incalca articolul 115 alineatul 4 din Constitutie, intrucat aceasta este o propunere de completare si de modificare a unei OUG si nu are la baza o lege speciala de abilitare, astfel ca nu este un caz exceptional care ar impune interventia Guvernului in adoptarea unei masuri urgente.

"Gestionarea cainilor fara stapan nu este o situatie exceptionala, care sa necesite masuri in vederea evitarii unei grave atingeri aduse interesului public. Fara a o desconsidera, problema cainilor fara stapan poate fi gestionata si rezolvata prin masuri eficiente de catre serviciile comunitare, politici publice coerente si alocarea unor resurse adecvate", se arata in sesizarea deputatilor PSD si PNL trimisa Curtii Constitutionale.

In opinia deputatilor PSD si PNL, legea incalca si articolul 148 alineatul 2, raportat la articolul 11 alineatul 1 din Constitutie.

Problema eutanasierii si a conditiilor in care este dispusa aceasta este principala problema a legii, considera semnatarii sesizarii.

"Eutanasierea este o masura extrema, care contravine prevederilor referitoare la drepturile animalelor recunoscute de instrumente internationale, reglementari comunitare cu caracter obligatoriu. Legea de gestionare prevede solutia eutanasierii, care se poate aplica curent, in masa, animalelor fara stapan, desi ar fi trebuit sa fie aplicata numai in anumite conditii limitate si stricte, cu caracter exceptional", potrivit sesizarii.

Camera Deputatilor a adoptat, in 22 noiembrie, Legea privind cainii comunitari, care prevede ca eutanasierea animalelor fara stapan se va putea realiza dupa ce autoritatile locale vor consulta populatia prin sondaje de opinie, referendumuri sau adunari de cartier si ca toti cainii vor fi "cipati".

Conform legii, consiliile locale aveau obligatia de a infiinta, in functie de necesitati, in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a acestei legi, servicii specializate pentru gestionarea cainilor fara stapan si vor trebui sa amenajeze si sa suplimenteze din fonduri proprii in functie de necesitati adaposturile publice pentru caini.

De asemenea, cainii trebuie tinuti in adaposturile infiintate de consilii timp de 30 de zile, cu exceptia celor revendicati de proprietari. In situatia in care dupa expirarea termenului de cazare cainii nu au fost revendicati sau adoptati, acestia pot fi pastrati in adaposturi, returnati in teritoriu, eutanasiati sau se poate gasi o solutie combinata, conform hotararii consiliilor locale, respectiv ale CGMB, dupa consultarea populatiei din raza unitatii administrativ-teritoriale respective, se precizeaza in actul normativ.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11346 vizualizari

  • +53 (61 voturi)    
    Protejati animalele (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:42)

    JohnnyBGood [anonim]

    Hai, astept comentarii de deculpabilizare a haitei de caini din partea "iubitorilor" de animale.
    Trebuie sa intelegem in sfarsit un lucru: cainii vagabonzi nu mai sunt animale domestice. Sunt in fapt animale in curs de salbaticire, sau chiar au devenit animale salbatice. Si ca urmare nu au ce cauta in orase sau la periferia acestora.
    Asa cum nu permitem sa avem haite de lupi in asezarile umane, la fel trebuie sa luam masuri si impotriva cainilor vagabonzi.
    Nu exista nici o scuza pentru a avea in continuare cazuri de oameni ucisi sau mutilati de cainii vagabonzi.
    • +32 (36 voturi)    
      total de acord (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:02)

      andi [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      ONG-istii bine platiti de contribuabil si de fundatii naive din Vest afirma ca maidanezii sunt agresivi DOAR atunci cand 1. sunt agresati, 2. au pui si 3. sunt in sezonul de imperechere.

      Niciodată însă ei nu amintesc de cauza esenţială: câinii maidanezi (animale semisalbaticite cum bine spuneţi) au un instinct teritorial puternic aşa că strada, trotuarul, curtea spitalului sau a întreprinderii este teritoriul LOR pe care îl apără cum ştiu, lătrând, mârâind, muşcând şi eventual ucigând intruşii.
      c
      • +21 (27 voturi)    
        Cainii astia au ajuns noile monumente ale naturii? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:25)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui andi

        Altfel nu inteleg de ce trebuie protejati cu orice pret, chiar cu pretul vietii oamenilor...
      • +20 (22 voturi)    
        ...pai e neconstitutional ... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:10)

        Labus [anonim] i-a raspuns lui andi

        O femeie de 71 de ani. E mama vreunui parlamentar ? NU. E mama primarului acelei localitati? NU. E ruda cu vreunu din CC? NU. Atunci nu e o prioritate.
        Primarii acestor localitati trebuie amendati usturator. Primarii, nu primariile.
        Legea trebuie sa fie extrem de simpla si clara: ONG-isti, sau personae particulare, vreti caini? OK, luati-i si cresteti-i in adaposturi sau in case/curti. Cine le da drumul pe strada, ulterior infierii, amenda sa n-o poata duce. Ne kkm pe noi de atatia ani pentru ca o mana de ametiti se dau mari iubitori de animale fara sa miste un deget pentru a-i ajuta.
      • +5 (7 voturi)    
        Chiar si asa (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:28)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui andi

        Sa presupunem ca e adevarat si asta:

        "afirma ca maidanezii sunt agresivi DOAR atunci cand 1. sunt agresati, 2. au pui si 3. sunt in sezonul de imperechere. "

        Cum putem sa ii explicam unui copil care se intoarce de la scoala sa se fereasca de caini pentru ca "sunt in sezonul de imperechere" sau sa nu "agreseze cainele". Cum oare putem explica asemenea lucruri cand un om mare nu se poate feri de aceste lucruri?

        ONG-uri ar trebui sa se gandesca cum sa-i stranga de pe strazi si nu cum sa-i lase acolo sa moara si mai multi oameni din cauza lor!
    • -31 (39 voturi)    
      am si eu o parere (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:28)

      emil [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      civilizatia nu vine din genocid, sa ii omoram, putem mult mai bine sa ii tinem in adaposturi dupa ce ii sterilizam.
      La cat fura cei care ne conduc nu ar fi mare cheltuiala sterilizarea si tinerea in adaposturi, in cativa ani s-ar rezolva problema. Si nu e o noutate, daca ar fi fost o campanie rationala de acum 10 ani nu mai existau nici probleme cu cainii, nici nemultumiri din partea ong-urilor.

      Eu sunt total anti omoratul animalelor, dar vina pentru aceste intamplari o consider a autoritatilor.

      Cand nu or sa mai dea tunuri dupa tunuri, atunci o sa ii cred ca nu sunt bani si trebuie sa suferim noi, populatia.
      • +17 (25 voturi)    
        Despre parerea ta: (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:44)

        GD [anonim] i-a raspuns lui emil

        Spui: "Eu sunt total anti omoratul animalelor, dar vina pentru aceste intamplari o consider a autoritatilor."
        Atunci de ce nu militezi si pentru protectia sobolanilor? Sunt animale relativ inteligente sau si mai bine a porcilor care sunt chiar domestici si foarte inteligenti?!?

        Treaba asta cu "sterilizatu" este sustinuta de niste baieti destepti (bazandu-se pe naivitatea celor "buni la suflet") care nu vor decat sa primeasca spre "buna" administrare niste fonduri publice. Sterilizarea deja se aplica de ceva ani... si nu pare a da rezultate.
        • -4 (8 voturi)    
          Dogs prevail (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:53)

          Rottweiler [anonim] i-a raspuns lui GD

          Nu zic ca nu e vina cainilor, dar adevarata vina tot a omului e ... a celui care a aruncat animalul pe strada. Normal ca s-a salbaticit si ca isi apara teritoriul.
          De treaba cu sterilizatul un lucru am de spus ... bani sau alocat, destui, dar unde au mers ... sunt zone unde au fost administrati ca lumea (Oradea) unde chiar daca sunt caine pe strada, sunt blanzi (sterilizarea ii calmeaza) dar in ate parti banii au fst bagati la portofelul celui care i-a primit. Traim in tara hotiei ... vina sistemului e, a omului ca nu isi ia responsabilitatea pentru animalul din curte si in final si al animalului, dar al lui doar pentru ca trebuie sa traiasca pe cont propriu ...
          BTW: despre criminali umani ... condamni la moarte un caine pentru ca face ce poate face ca sa se apere, dar un criminal ia intre 10 si 25 de ani de puscarie ... asta da dreptate ....

          O mare iubitoare de animale ... taceti dracului din gura toti ca numai aia stiti sa faceti, sa dati vina ... uitativa in oglinda si la vecinul de scara criminali idioti
      • +8 (10 voturi)    
        Ia repede un dictionar... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:52)

        Wingman [anonim] i-a raspuns lui emil

        ...si vezi ce e ala un genocid.
        • +3 (9 voturi)    
          Corect ar fi fost "canicid", dar nu e in DEX (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:19)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Wingman

          Daca a zis cutu-cutu ca e genocid, apoi asa e, ca pentru cutu-cutu cainii sunt oameni si oamenii sunt caini, manca-i-ar canii (sau oamenii...) de ONG-isti !
    • +13 (17 voturi)    
      A facut ea ceva! (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:32)

      patru_colti [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Sigur e vina femeii. Era bauta, agresiva si mirosea urat. De unde stiu? N-are nicio importanta, dar sigur asa e! (Pentru cei care imi dau deptate: multa minte va mai trebuie...)
      • -11 (19 voturi)    
        Sa tinem cont ca batrana A IESIT DIN SISTEM (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:44)

        Coltz Alb [anonim] i-a raspuns lui patru_colti

        Bugetul Romaniei gafaie de atatia ”asistati”
        incat stergerea unei pensii, indiferent de modalitatea in care are loc, constituie
        un sprijin bine-venit.
        • +8 (12 voturi)    
          N-ai vrea (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:32)

          Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Coltz Alb

          N-ai vrea sa iesi tu din sistem, cam in acelasi fel??
          Ca din cate constat, n-ar fi nicio paguba. Ba din contra, ai face un bine speciei umane.
    • -3 (13 voturi)    
      acum zic si eu (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:09)

      visio [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      te-ai trezit de curand sau asa esti de obicei? te intreb pentru ca acei caini vagabonzi au fost abandonati de oameni; doar nu crezi ca s-au teleportat, nu? pe de alta parte, cred ca fiecare localitate are primarie, deci de ce trebuie sa dsam vina pe caini cand primarul isi ia salariul degeaba? sincer, doar atat poti?
    • +7 (9 voturi)    
      !! ORIBIL..TRAGIC.. (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:14)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      oamenii nu sunt animale?
      pe ei cine ii protejeaza!?!
    • +9 (11 voturi)    
      strigator la cer (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:21)

      pascu [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Cati oameni trebuie sa moara mancati da caini?
      Oare asata nu este o crima?
      Cine se face vinovat de aceste crime?
    • -5 (5 voturi)    
      dezacord (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:54)

      ana [anonim] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      total dezacord, nu va mai agitati atat cu tot felul de articole scrise la comanda, se stie foarte bine despre cine este vorba. despre criminali ce ziceti? sau despre cei care mor in trafic? cred ca sunt mult mai multi
      deja a trecut timpul cand cineva mai ia in considerare astfel de stiti
  • +2 (22 voturi)    
    Femeia e vinovata (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:42)

    cristi [anonim]

    Era vina femeii. Nu trebuia sa mearga pe teritoriul cateilor. Cateii n-au nici o vina.
    • +7 (7 voturi)    
      nici nu ma asteptam (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:54)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui cristi

      sa fie condamnati de crima cu executare...
    • +13 (13 voturi)    
      de ce nu se organizeaza... (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:16)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      poporul in organizatii anti-protectie-animale?! doar sint destui deja afectati.
      iar rudele femeii sa dea naibii CCR in judecata.
  • +25 (25 voturi)    
    si cealalta versiune care e? (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:44)

    goto [anonim]

    asteptam si varianta oficiala din partea ong-urilor si ccr-ului la cele intamplate.
    banuiesc ceva: bunicuta respectiva nu avea ce cauta pe acolo (ca de, e iarna) sau ca bunicuta s-a luat de caini.
    • +21 (21 voturi)    
      Bunicuta... (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:30)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui goto

      Nu iubea animalele iar cainii au simtit asta. Nu a incercat sa se apropie de ei cu cutu-cutu si o bucata de paine, ea a vrut sa treaca fara sa plateasca 'taxa'. Sau avea o pusca si vroia sa omoare cainii vagabonzi iar astia au atacat-o, in legitima aparare.
      • +9 (9 voturi)    
        Si de fapt (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:26)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

        Femeia umbla in haita (da, de una singura) si era normal sa fie atacata :P

        Condoleante familiei.
  • +29 (31 voturi)    
    CCR (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:46)

    martianu [utilizator]

    Sa vina CCR sa explice familiei indoliate, de ce legea e neconstitutionala. Sunt sigur ca vor intelege.
  • +24 (26 voturi)    
    CCR face si greseli (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:46)

    Marius [anonim]

    Era bine ca in luarea deciziilor membrii CCR sa citeasca si presa. Am vazut astfel de accidente si pot sa spun ca sunt cutremuratoare. Prestatia CCR este lamentabila.
    • -4 (10 voturi)    
      Echilibrarea bugetului de pensii (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:47)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Poate haitele de caini sunt arma secreta a guvernului pentru echilibrarea bugetului de pensii!
    • +2 (6 voturi)    
      eu nu inteleg (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:48)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      de ce nu putem merge in fata sediului CCR si sa ii debarcam definitv ? Doar nu e mostenita pe viata aceasta meserie, nu ?
    • -1 (1 vot)    
      Hmm (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:01)

      Unu [anonim] i-a raspuns lui Marius

      CCR sa citeasca presa inainte de a lua o hotarare?!?!? Te-ai gandit mult la asta? Ai idee ce este CCR? Curtea Constitutionala a Romaniei. Nu este Curtea de Opinie a Poporului. CCR analizeaza confomanta legii emise in raport cu prevederile constitutionale. Nu face analize la sentiment. Vrei sa se rezolve problema cainilor comunitari? Vorbeste cu primarul tau. Primaria este institutia care trebuie sa se ocupe de situatia asta. Dar deh, neuronii aia ii tii la conservare.
  • +19 (21 voturi)    
    Condoleante familiei (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:51)

    nuieccr [anonim]

    Numai in Romania in 2012 e posibil asa ceva !!!
  • +23 (23 voturi)    
    pe strada mea (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:52)

    Ana [anonim]

    Si eu am pe strada mea cam 30-40 caini...Sunt niste iubitori care ii hranesc, noaptea. Caci ziua nu recunosc ca-s ai lor.
    E o chestiune de timp sa omoare pe cineva, caci muscati sunt...saptamanal. Iar daca spui ceva, iubitorii umbla cu camera de filmat la gat si te ameninta ca faci puscarie daca cumva ai curajul sa-i alungi c-o jordie ceva....
    Asa am ajuns, blestematii de noi.
    • +11 (11 voturi)    
      si pe strada mea (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:36)

      Ana-Maria [anonim] i-a raspuns lui Ana

      Locuiesc in apropiere de Bucuresti, am pe strada cam patru haite de caini fiecare in numar destul de mare, au intrat in curte, au rupt gardul si mi-au omorat cinci iepurasi... am copii care merg la scoala si in fiecare zi sunt amenintati... Cum as putea rezolva aceasta situatie? Iubesc animalele, am avut si eu un caine, dar il aveam inchis daca iesea pe strada, accidental, vecinii se suparau, pe cei care sunt acum in strada nu se supara nimeni. Cine iubeste animalele sa le ia acasa si sa le ingrijeasca, nu au ce cauta pe strada!!!!!
      • +1 (1 vot)    
        etilenglicol (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:43)

        ics [anonim] i-a raspuns lui Ana-Maria

        tehnic solutzia la problema ta se cheama etilenglicol. popular se numeshte antigel. da un goagal shi te lamureshti.

        daca e prea tare, sprayul cu piper. da de ala 10% pentru urshi.
  • +18 (18 voturi)    
    Vanatori/Politie (Luni, 30 ianuarie 2012, 12:55)

    Bogdan [anonim]

    Daca era omorata de vreun animal salbatic sau de vreun criminal probabil autoritatile erau in alerta, erau trimisi vanatori, politie, etc. Nu se zice nimic despre asta, probabil considera ca a murit din cauze naturale.
  • +9 (9 voturi)    
    cainii de la statia de epurare (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:00)

    Claudiu [anonim]

    De aceasta data cainii aceia nu prea sunt vagabonzi.

    In zona aia exista acum cativa ani (nu stiu daca mai e) un adapost pentru cainii capturati prin oras de hingheri.
    De asemenea, la stiatia de epurare (e un pod tehnologic prin zona, de aceea merge lumea pe acolo) angajatii de acolo ingrijesc cainii cu mancare.

    Cand eram copil mi-era frica sa merg in zona aia tocmai din cauza cainilor care aparent sunt fara stapan insa ingrijiti de diversi oameni cu treaba prin zona.
  • +20 (22 voturi)    
    Cutu-Cutu ??????? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:01)

    Frankie [utilizator]

    Unde sunt acei tocatori de bani ai statului care se dau "iubitori" de cutu-cutu ???
  • +16 (16 voturi)    
    aştept vegetarianismul impus constituţional (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:02)

    George [anonim]

    Zeci de mii de pui, găini, porci, vaci, oi, etc. sunt omorâte zilnic pentru burţile românilor şi ale câinilor din România. Cu ce sunt aceste animale mai prejos decât câinii?

    Aştept ca:
    - fie membrii curţii constituţionale să îşi umple curtea constituţională cu toţi câinii străzii şi să aibă grijă de ei;
    - sau să constate că este neconstituţională vânătoarea, portul oricăror arme de către oricine, uciderea oricăror animale, importul de carne, etc. - să devenim un stat unde vegetarianismul să fie impus prin constituţie!
    • +3 (3 voturi)    
      Da, şi eu mă gândeam la fel... (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:24)

      Cainele visator [anonim] i-a raspuns lui George

      îţi dai seama că dacă o ţinem cu demenţa asta o să ajungem să fim duşi la puşcărie pentru că am înghiţit antibiotice? Pare scenariu SF, dar să-ţi spună mie că ce se întâmplă acum pe străzi nu e SF!
  • +15 (15 voturi)    
    Romania (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:02)

    I [utilizator]

    tara in care cainii si infractorii sunt protejati! (si prin infractori ma refer si la judecatori sau alti "oficiali").
  • +14 (14 voturi)    
    Pai da, (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:04)

    ... [anonim]

    cainele, animalul sfant al romanilor. Ma mir ca nu e stema pe drapel pana acum.
  • +14 (14 voturi)    
    Cine protejeaza oamenii? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:09)

    mircea [anonim]

    Sa vedem diseara pe Cristina Topescu la Prima cum priveste pe sub ochelari,mustrator,ca batrana sa lasat muscata de caini si ca -i a provocat.Cine vrea caini,sa-i tina in curtea lui,nu pe strada.Daca nu-i eutanasiem,sa le fie pus cip si celor din curti ca sa stim cine-i inconstientul care lasa o fiara pe strada.
  • +13 (13 voturi)    
    Câţi oameni mai trebuie sa moara ? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:12)

    Mihai [anonim]

    Blestem pe ţara asta si nimeni nu vede.Moar femeile si copiii in special,cei lipsiti de aparare.Unde sunt umflatii care spun ca nu es buna Legea de eutanasiere a cainilor,a dragalasilor de cutu cutu.Ucide,ucide si iar ucide toti cainii vagabonzi.Decat sa planga ai nostrii sa planga ai lor.
  • +12 (14 voturi)    
    CCR (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:13)

    Octavian [anonim]

    ...nu este decat o adunatura de bosorogi ceausisti care se lafaie-n pensii de mii de RON si dau verdicte in functie de starile lor de constipatie pe creier.

    Le-as dori din tot sufletul mumiilor de la CCR sa aiba si ei rude apropiate care sa moara in aceleasi conditii in care mor oameni nevinovati ca aceasta batrana.

    AMIN!
  • +11 (11 voturi)    
    Pana cand? Cati trebuie sa mai moara? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:14)

    ciucu [anonim]

    Rusine CCR, sa stiti ca ii aveti pe acesti oameni si pe cei care vor urma pe constiinta!

    Rusine sa le fie si acelora care minimalizeaza pericolul!

    Autorii morali ale acestor crime sunt cei care se opun masurilor radicale si necesare, RAPIDE.
  • -26 (26 voturi)    
    Oamenii sunt agresivi! (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:21)

    Ralf_Lauren [anonim]

    Cainii nu ataca fara motiv, adevaratii vinovati sunt oamenii care ii provoaca.
    Aceste animale nevinovate nu au un habitat natural si sunt permanent agresate de catre oameni.

    Aceste evenimente sunt special mediatizate de cei care doresc moartea bietelor animale, acesti oameni vor doar sange.
    Europa reprezinta salvarea acestor animalute, daca nu am fi fost membri UE, oamenii nemilor si-ar fi facut singuri dreptate.
    Felicit institutiile statului care nu permit romanilor sa isi faca singuri dreptate si sa ucida niste suflete nevinovate.

    Toti infierbantatii care otravesc animale trebuie sa fie pedepsiti de lege pentru omor.
    Este de datoria ONG-urilor sa ii denunte pe toti cei care ataca animale lipsite de aparare.
    • +7 (7 voturi)    
      . (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:28)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      De fapt cainii astia au facut o fapta buna. Am scapat de platit o pensie unei batranice si i-au scutit pe parintii unui copil cu sindromul Down de corvoada de a-l ingriji.

      Sunteti bolnavi!
    • +8 (8 voturi)    
      "Bietele animale" s-au aparat de "fiara" batrana ? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:32)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      Cainii aia trebuie stransi si eutanasiati ACUM, pana nu mai omoara alti oameni prin zona !

      Daca le mai iei apararea unor animale dovedite periculoase, pun pariu ca strangi pentru comentarii 100 de minusuri !
    • +11 (11 voturi)    
      Zau? (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      Iti dau nenumarate cazuri in care au atacat fara motiv!
      Eu am trecut pe langa el pe strada si m-a atacat din spate, muscandu-ma de picior! Fara sa-i fac nimic! Am vazut biciclisti dati jos de atacul maidanezilor de pe biciclete, scapati de alti oameni din coltii lor! Am vazut copii de 2-3 ani in parc la care s-au repezit cainii fara a fi provocati!
      Povesti ca cele spuse de tine sa le spui cui te-o mai crede!
      Si , apropo: Daca coltii unui caine inseamna "Animale lipsite de aparare", un sut in partea ta moale de la mine inseamna o mangaiere, asa ca ia-o ca atare!...
    • +7 (7 voturi)    
      Extirparea... (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:33)

      mimo [utilizator] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      Toti ciinii fara stapin trebuie exterminati imediat.

      Pe urma sa fie considerate plingerile ONGurilor.
    • +10 (10 voturi)    
      Exact, nu au habitat natural! (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:33)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      Exact pt ca nu au habitat natural, nu au ce cauta liberi pe strazi! Sau in adaposturi ingradite, sau cu stapani responsabili, sau daca chiar nu exista nici o alta solutie, eutanasiati.
      Simplu si Clar! Nu ar trebui sa existe nici o discutie pe tema asta.
    • +7 (7 voturi)    
      Ba nu-i asa! (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:35)

      Cruela De_Vil [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      Tocmai am ascultat dezmintirea la Radio Cutzu-Cutzu ...

      Nu e vorba de o batrana de 71 de ani! E vorba de o prostituata de 17 ani! Care facea trotuare (de gheata) si chestia aia alba nu era zapada ci droguri. Haita de caini nu erau maidanezi ci erau politistii de la anti-drog (sau galeria lui dinamo) ... si nu a fost muscata ci a fost impuscata!

      Vive la Roumanie stupides!
      Brigitte Bardot :-)
    • +7 (7 voturi)    
      . (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:36)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      Pai atunci du-te tu in zona aia...ca daca sunt pasnici or sa vina toti langa tine si or sa dea din coada... cand sunt in haita e suficient sa maraie unul ca l-a piscat o musca si te-ai trezit cu toata haita pe cap...

      Dupa cum spunea si cineva mai sus..atata timp cat alte animale sunt omorate in masa ca sa avem ce manca...nu vad de ce cainii sunt mai cu mot.
    • +6 (6 voturi)    
      numai in jungla asa habitat (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:37)

      blond [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      Si pe cine incalzeste daca cainii ucid cu un tert "motiv" cum zici tu? Sau crezi ca la oras omul trebuie sa convietuiasca cu cainii, care oricum nu sunt vinovati de nimic fiind doar niste animale... Omul a domesticit animalele pentru a-i fi utile si le-a indepartat pe cele daunatoare din preajma. Aceste animale nu pot fi considerate din prima categorie. Dar problema ar fi ...cei responsabili de siguranta cetatenilor pot fi considerati culpabili? Eu zic ca da...
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:35)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      sunt convins ca era o babutza violenta si pedofila, cainii nevinovatii au simtito din prima si au salvat omenirea de anticristul din pensionara aia. ar trebui sa se dea o lege ipotriva imbecilitatii dar atuncea tu ar trebui sa fii condamnat pe viata. singurul lucru care pot sa til doresc e sa dai si tu de o haita dinaia de animalute dragute si sensibile si sa te muste pana ramai acolo sa mori in chinuri groaznice. din cauza imbecililor ca tine suntem printre singurele tari din ue unde eutanasierea e interzisa. ar trebui legalizata si pe caini si pe tine
    • +4 (4 voturi)    
      eutanasiere! (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:54)

      frankkkko [utilizator] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      ralf lauren: am fost atacat absolut fara motiv de javre de cel putin 3 ori. iti urez din toata inima sa ti-o iei pe pielea ta, si tu si neamurile tale.
    • +1 (1 vot)    
      unde te putem gasi? (Luni, 30 ianuarie 2012, 21:33)

      ivan copeica baubau [anonim] i-a raspuns lui Ralf_Lauren

      frate Ralf, unde putem da de tine? Sunt cu niste prieteni aicea si vrem sa te cunoastem. Un pic mai bine. Ar fi nepoliticos din partea ta sa ne lasi sa te cautam.... Cred ca ne-am imprieteni si ne-am distra bine impreuna. Te si cinstimm si dup-aia te joci cu pittbull-ii nostri, bine? Nu ne lasa sa te gasim noi....
  • +7 (7 voturi)    
    Prin asta (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:22)

    Ovi [anonim]

    Aratam ca viata a 20 caini = viata unui om. Am si eu vecini care isi tin "prietenii" in frig si ii hranesc zilnic. Acuma ca mai omoara prietenii aia din cand in cand cate un om ce sa zic ... Nasol. Pe cine trebuie sa tragem la raspundere oare?
  • +11 (11 voturi)    
    .. (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:22)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Oare aceste cazuri ajung si-n atentia acelui judecator de la CCR care-a respins legea eutanasierii? Si oare si-ar da seama cat a fost de imbecil?
  • +14 (14 voturi)    
    Toti cainii fara stapan STRANSI !! (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:25)

    Andrei [anonim]

    Sigur, femeia este vinovata! Ce cauta acolo la marginea orasului ?!?! Doar cainii isi faceau datoria si aparau statia de epurare!!

    Fratilor, nu se mai poate! Omul ala de 71 ani, era sotia, mama si/sau bunica cuiva. Trebuie sa ti se intample tie ca iei atitudine? Cati oameni trebuie sa mai moara pentru asta?

    Orice ce se face cu ei, TOTI CAINII fara stapan indiferent de locatie (parcare, strada, marginea orasului, spatiu intre orase, etc) TREBUIE STRANSI !!
  • +13 (13 voturi)    
    1 (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:27)

    Cristi [anonim]

    Cainii au facut un gest perfect constitutional. Probabil au citit ce au zis bosorogii de la curte si au zos ... ce dracu? este legal...
  • +12 (12 voturi)    
    felicitari hotnews (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:31)

    dandra [utilizator]

    pentru astfel de reportaje, prin care aduceti atentiei violentele produse de animalele salbatice in Romania secolului 21. sper ca in curand asociatii gen "cutu-cutu" se vor desfiinta iar toti frustratii angajati acolo isi vor gasi un job k lumea!
  • +11 (11 voturi)    
    Sunt extraordinar de nervoasa! (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:31)

    Agota [utilizator]

    Cate persoane trebuie sa mai moara pana se legalizeaza eutanasierea acestor monstrii?????????????
    De ce eu, platitotr de taxe trebuie sa traiesc cu frica de cainii vagabonzi de pe strazi? Pana ce nu exista un centru special pentru acesti caini ei trebuie eutanasiati!
    Legea junglei: cel mai tare supravietuieste. NOI trebuie sa fim mai tari decat niste patrupezi.
    • +2 (2 voturi)    
      D-aia (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:14)

      unu [anonim] i-a raspuns lui Agota

      Pentru ca primariile au tot pasat problema asta altora in ultimile doua decenii. Pentru ca mult trambitatele sterilizari in masa au fost doar un pretext pentru fraudarea banilor din bugetele locale si pentru imbogatirea unora. De asta, din lene si ignoranta. Exista centre pentru caini dar nu sunt nici pe departe suficiente. Si acum se trezesc toti ca niste mimoze si se oripileaza. Prostia majoritatii ce balteste in "grijile" zilnice a dus la situatia asta.
  • +11 (11 voturi)    
    cainii care ne eutanaseaza (Luni, 30 ianuarie 2012, 13:45)

    neanonim [anonim]

    noi n-avem dreptul sa le incalcam "drepturile" dar ei ni le incalca!
    chiar in 15 ian a.c. a fost mutilat un copil !
    daca maltratezi un animal poti face inchisoare daca te maltrateaza el nu pateste nimic pt ca are dreptul!
    Nu inteleg de ce iubitorii de animale ne impun iubirea animalelor cu de-a sila?! sa si le stranga la ei acasa si sa le iubeasca! n-am nimic impotriva dar nu pe spatiul puublic! spatiul public e al oamenilor nu al animalelor! pt animale sunt rezervatii!
    Nu inteleg ce societate e asta in care viata oamenilor e mai putin valoroasa decat a unui caine!?
  • +6 (6 voturi)    
    Cainii primariei (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:19)

    Ham Ham [anonim]

    Pentru un caine e resposabil proprietarul. In cazul celor vagabonzi ar trebui sa fie responsabilizata primaria si in astfel de cazuri sa raspunda penal primarul. Punem pariu ca dispar cainii?!
  • +3 (3 voturi)    
    trebuia macar 25% sa taie si din numarul cainilor (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:22)

    radu [anonim]

    boc trebuia sa reduca cu macar 25% si numarul cainilor.
    chiar nu se gaseste o firma a pdl-ului care sa se ocupe de asta? bucuros sunt de acord sa plateasca si de 3 ori mai mult numai sa ne scape de jivine...
  • +5 (5 voturi)    
    Neinteresant! (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:23)

    Vizitiul [utilizator]

    Cum va permiteti sa bagati o astfel de stire plictisitoare? Ce au mai facut viermii din Piata Universitatii? Si Ponta ce a mai zis?

    Deci nu exista nici un ONG de "Protectia Oamenilor" bag seama...bravo ipocritilor! Va doresc sa ajungeti la mana CCR-ului.
  • +5 (5 voturi)    
    Eutanasiere (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:23)

    Leo [anonim]

    Asa nu se mai poate!
    Eu am sa pornesc eutanasierea pe cont propriu. Este viata mea in joc, la urma urmei!
  • -4 (6 voturi)    
    E vina oamenilor (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:25)

    Tony [anonim]

    Cine arunca in strada de la gunoaie la animale si copii? Cine crede ca daca omori toti cainii azi peste 6 luni nu vor fi din nou in strada alti aruncati? Ei bine prostimea genereaza problemele nu animalele care odata aveau stapan. Hai noroc!
  • +6 (6 voturi)    
    Trebuie omorati IMEDIAT toti maidanezii (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:26)

    Cutzu-Cutzu, Javra Ordinara [anonim]

    Pana cand sa moara oameni pentru niste javre ?!?
    Ne-am saturat de drepturile cainilor fara stapan si de crimele facute de acestia.
  • +6 (6 voturi)    
    cutu cutu (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:26)

    Peter [anonim]

    A mai murit un OM!
    Primaria nu ii vinovata, cutu cutu se face ca ploua, CC nu e responsabila pentru deciziile ei.
    Cetatenii platesc, sufera, dar nimeni nu face nimic.
    Pe drumul spre metrou, cam 1km, am numarat cam 30 de caine, toti de talie medie sau mare, bine hraniti si cu un acut simt alteritoriului.
    Trebuie sa dispara, si nu cu solutii paleative de genul sterilizare/adunare in adaposturi! De prea multe ori am vazut cani cu tag in ureche, "sterilizati", femele gestante sau masculi agresivi (unde se duc banii de "sterilizare"?) A-propos, stiti ca cei de la cutu cutu nu au adapost???
  • +4 (6 voturi)    
    Declaram atacul cainilor strict constitutional (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:29)

    je [anonim]

    La o privire mai atenta a situatiei, este clar vina lui Basescu. Acest dictator a alienat cetatenii canini, care in exercitarea drepturilor lor constitutionale de protest au fost constransi sa recurga la violenta extrema impotriva dictaturii. Daca Basescu nu ar fi fost dictator, si ar fi lins din palma lui Ilici si Felix, la fel ca aceasta biata haita de caini protestul pt jos taxa auto, totul e aceeasi mizerie, nu starpiti rosia montana, si antenescu si che gargara sunt cei mai frumosi si aratosi, ar fi decurs pasnic.

    USL a luat act, si va depune o coroana pentru onoarea si nemurirea cainilor.

    In cazul in care cainii vor primi ordin de arestare pt 29 zile, Ponta si Antenescu vor face zid pe scarile tribunalului.

    Jos Basescu. Jos dictatura. N-avem solutii si nici propuneri. Dar jos Basescu.
  • +4 (4 voturi)    
    pina unde a ajuns coruptia.... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:29)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    daca si ciinii, scapa nepedepsiti !
  • -10 (10 voturi)    
    Concluzia e clara - Oamenii cer sange (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:34)

    R_Lauren [anonim]

    Romanii sunt doritori de sange, vor cu orice pret uciderea unor animale nevinovate.
    Orice eveniment nefericit este un prilej de a cere moarte animalelor.
    Se pare ca in romani zace o doza mare de cruzime si nu e de mirare avand in vedere trecutul sinistru.
    Europa ne stie datorita lui Dracula cel care tragea oameni in teapa, a legionarilor care agatau oamenii vii in carlige si a celor ce macelaresc animale de placere.

    Cineva trebuie sa impiedice aceste porniri criminale ale acestui popor.
    Un om care omoara un caine o sa omoare si un om, eventual si o populatie invocand vreun motiv stupid.
    Romani, nu fiti nazisti, nu omorati animalutele nevinovate pentru ca Europa va va pedepsi.
    O lume intreaga este cu ochii pe noi si vom suferi.
    • +4 (4 voturi)    
      esti debil? (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:37)

      peter [anonim] i-a raspuns lui R_Lauren

      Un animal care omoara un OM nu e nevinovat!
      Moartea unui OM nu e un "eveniment nefericit".
      • +2 (2 voturi)    
        Dar daca antrenez un caine sa omoare caini, e OK ? (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:30)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui peter

        Daca un caine omoara un om si e nevinovat, atunci si un caine care omoara alt caine e la fel de nevinovat, nu ?

        Cred ca la chestia asta nu s-a gandit nici CCR, deci iata solutia ! Caini de curte antrenati pentru "eutanasierea" cainilor vagabonzi...
    • +5 (5 voturi)    
      ? (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:42)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui R_Lauren

      Mergi la psihiatru, mai Lauren.
    • +4 (4 voturi)    
      Buuuu (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:44)

      je [anonim] i-a raspuns lui R_Lauren

      Du-te si te arunca intr-un lac ceva, si ia si o haita de caini cu tine.
    • +7 (7 voturi)    
      Da, oamenii cer sange... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:46)

      shadow_2 [anonim] i-a raspuns lui R_Lauren

      Am un copil de trei ani. Fiti sigura ca daca va fi atacat de nenumaratii maidanezii din jurul blocurilor, voi cere sange de maidanez, si il voi avea fara sa mai stau pe ganduri asupra neconstitutionalitatii gestului meu.
      Ba as merge si mai departe si as cere si sangele celor care prolifereaza acesti maidanezi (vecini iubitori de animale, ONG-uri, etc.)

      Si mai in gluma, saracul tigru ucis la Sibiu, de ce nu a fost sterilizat, tinut 2-3 luni intr-un adapost si apoi lasat liber pe strazile orasului? El nu avea aceleasi drepturi ca maidanezii?
      • +2 (2 voturi)    
        Tigrul nu e caine, e ruda cu pisica...! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:23)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui shadow_2

        ONG-urile iubesc cainii, deci se au cu tigrul precum cainele cu pisica. De-aia nu le-a pasat de el !
    • +3 (3 voturi)    
      patetic (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:54)

      lmc [utilizator] i-a raspuns lui R_Lauren

      asa-s toate popoarele. e patetica plangerea de mila a poporului vorbitor de romana. mai citeste istorie. cat despre drepturile cainilor in fata oamenilor, vezi comentariile de mai sus.
    • +5 (5 voturi)    
      ai inteles gresit! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:00)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui R_Lauren

      Nu cerem sange deloc: otrava sau injectia letala e OK!
    • +4 (4 voturi)    
      Rugaminte (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:06)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui R_Lauren

      Lasand la o parte varianta de trolling, nu mergeti dvs. la familia femeii si le explicati aceste lucruri?
  • +4 (4 voturi)    
    asta tara europeana (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:37)

    mav [anonim]

    intr-o tara europeana a secolului XXI aceste lucruri sunt normale...sa lasam ONG-urile sa se infrupte din banii, si sa lase cainii pe strazi..
    Cand se aduce in discutie subiectul, imediat ies niste isterice sa ia apararea cainiilor..luat-i acasa fratiilor , luati-i de pe strada si iubiti-i acasa la voi!
  • +4 (4 voturi)    
    PANA CAND? (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:41)

    evoque [utilizator]

    sau cati mai trebuie sa moara de dragul unor haimanale care au asa zise asociatii de protectie a animalelor?
  • +4 (4 voturi)    
    Bine ca... (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:44)

    Bogde [anonim]

    .....e constitutional sa omori porcul si gaina ca sa-i mananci, dar nu este constitutional sa omori cainele care te mananca!
    Avem ce meritam! Bleah!
  • +6 (6 voturi)    
    x (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:49)

    xulescu [anonim]

    Titlul articolului este incorect.
    Titlul corect era "Femeie de 71 de ani a atacat cu ferocitate dintii unei haite de caini". Acei caini trebuie dusi de urgenta la veterinar pentru verificare stomatologica si psihologica, pentru ca o astfel de experienta poate fi traumatizanta pentru ei.
    Speram ca ii vor vizita si cei de la Curtea Constitutionala pentru a verifica daca animalele primesc trufe si caviar.
  • +3 (3 voturi)    
    protejati cainii cu toate forta (Luni, 30 ianuarie 2012, 14:57)

    mucea cacacea [anonim]

    toti cei care suntem iubitori de caini maidanezi trebuie sa iesim pe strazi pentru a proteja haita care a omorat acea femeie. Trebuie sa aparam acei caini ce sunt haituiti inuman acum de familia celei care a fost omorata. Acea haita de caini este acum expusa si de aceea trebuie ajutata sa treaca cu bine perioada asta, si sa se intareasca. Cei care dispun de mancare, sa aduca cat mai multa pentru caini, iar cei care au bani, trebuie sa-i foloseasca tot pentru a cumpara mancare. Pentru cei care nu vor, trebuie sa se gaseasca o cale prin care vor fi obligati/constransi.
    Doar asa putem aduce la egalitate, in sfarsit omul si caiinii. Chiar daca un caine ti-a mutilat un copil, un frate, ti-a omorat pe cineva, nu conteaza, trebue sa fii tolerant si sa ai inca putina rabdare, pana cand se va reusi ca caiinii sa fie pusi in drepturi egale cu oamenii. In sfarsit atunci se va putea raspunde legal, cu puscaria, daca calci un caiine cu masina, daca agresezi un altul care a incercat sa te muste, sau daca omori puii pentru ca nu-ti permiti decat un caine in curte.
    Sa speram, ca dupa atata truda, vom reusi in sfarsit.!!!
    Sa speram ca asta va fi viitorul modern, cainele egal cu omul muncitor, altul nu va fi.
    Luptati pentru drepturile cainilor, chiar cu pretul sfasierii copiilor dvs. Pentru ca fara sacrificii nu se poate infaptui nimic.
    Pentru egalitate !!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Kafka, frate ! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:21)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui mucea cacacea

      Visul ONG-urilor...!
  • +7 (7 voturi)    
    eutanasiere (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:04)

    Hunter [anonim]

    Din partea statului roman eu nu mai astept demult legi si actiuni specifice unei tari civilizate.

    Asa ca am "eutanasiat" eu toti cainii vagabonzi din jurul blocului.

    Cu o otrava rapida si eficienta.

    Si nu mai avem probleme de genul asta. Punct.
  • +6 (6 voturi)    
    acum 2 zile (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:06)

    adi [anonim]

    mergeam pe strada, si a trecut o masina pe langa mine.
    dupa masina se luase din scurt un caine mare, si cum a trecut masina, a dat nas in nas cu mine.
    m-a latrat si pe mine, chiar s-a luat dupa mine... si dupa zgarda, e tinut de buticul din colt. coltul mai are doi caini. cat am trecut pe langa ei, m-au trecut toate apele. bine ca nu eram cu copilul de maina.
    mersul pana la posta ziua-n amiaza mare e periculos.
  • +7 (7 voturi)    
    jungla (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:08)

    Vasile [anonim]

    Bai eu va zic sincer - daca doamna asta, Dumnezeu sa o ierte, imi era apropiata, nu numai ca omoram toti cainii din zona aia cu mana mea, dar ii bagam in spital si pe oamenii care incercau sa ma opreasca.

    Nu mai poate asa ceva !

    Numai in jungla esti mancat de animale !

    Asta e tara din UE ?!?!? Unde in UE se mai intampla asa ceva ?
  • +1 (3 voturi)    
    Civilizatie (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:51)

    Detritus [anonim]

    Inteleg ca ONG-urile care militeaza pentru protectia animalelor nu vor altceva decat fonduri pentru propria supravietuire si nu fac mare lucru pentru a gasi si aplica solutii.
    Dar nu inteleg cum foarte multi oameni, care de altfel se pretind educati, civilizati, sensibili si generosi, sunt in stare sa hraneasca si sa protejeze asemenea asemenea haite de caini in mediul urban (cu precadere) si in cel rural. Nu intelege de ce perpetueaza acest fenomen.
    Nu inteleg ce le place in imaginea asta apocaliptica, de perioada postconflict nuclear sau de asezare medievala, in care vezi pe strada zeci de javre hoinarind si terorizand oamenii.
    Este o imagine groteasca, as zice de satra si de cort, care denota inapoiere si lipsa de educatie.
    Daca esti intr-adevar iubitor de animale, tine-le pe proprietatea ta, hraneste-le si ai grija de ele. Nu infesta spatiul public pentru ca nu ai depasit inca stadiul de migrator, de nomad, obisnuit cu haita de javre dupa tine. Sau plateste pentru un adapost si du animalele acolo, ia-ti si tu o cusca si dormi cu ele.
    Vina nu este a cainilor, ci a unora dintre noi care habar nu au ce inseamna civilizatia.
    Propun ca toate cheltuielile legate de eradicarea acestui fenomen si ocazionate de spitalizarea victimelor sa fie suportate de semenii nostri "iubitori" de animale si de magistratii care au decis ce au decis.
    Sau sa isi faca partea lor de oras si sa creasca acolo zeci de mii de javre pe strada pana o sa fie mancati de vii. Amin.
    • +1 (3 voturi)    
      Iubitorii de maidanezi (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:48)

      ursucu [utilizator] i-a raspuns lui Detritus

      Nu exista iubitori de maidanezi toti avem o frica instinctiva de caini asa ca unii ca sa nu fie muscati dau mancare maidanezilor crezand ca astfel vor scapa de muscatura
  • +3 (5 voturi)    
    DOOOAAAAMNEEEEEEE!!!!!!!!!! (Luni, 30 ianuarie 2012, 15:51)

    furios [anonim]

    fierb de furie, de neputinta, de nervi, de nedreptate, de prostie, de...
    si nu pot sa nu-mi vars furia decat pe ponta si pe antonescu ce s-au opus legii eutanasierii trimitand-o la curtea constitutionala.
    si in lupta lor contra basescu noi nici nu existam.
    • -2 (2 voturi)    
      Ehe (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:10)

      Unu [anonim] i-a raspuns lui furios

      Intra inapoi in oala si trage si capacul peste tine. Mai ai de fiert. Cine stie, poate ti se dezgheata creierul...
  • +2 (4 voturi)    
    Europa (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:40)

    andimi [utilizator]

    cred ca suntem singura tara din Europa unde se poate muri astfel!!! Suntem in UE?
  • +2 (2 voturi)    
    romania ! (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:41)

    yolanda [anonim]

    pai la noi constitutia ii apara pe canii maidanezi, dar se pare ca nu si pe cetatenii tarii :)
    bravo romani !
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-i eutanasiem noi (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:52)

    Mihai [anonim]

    Otrava se gaseste la orice magazin veterinar, cunosc pe cineva care a scapat de cateva haite care se aciuasera pe langa casa lui, omul nici nu mai putea iesi din casa din cauza lor, numai harmalaie toata noaptea, sa bateau intre ei, numai fecale peste tot, incepusera sa ii omoare gainile si iepurii, ii muscasera si calul.Cadavrele le arunca la gunoi.
    Daca sare vreo javra de la protectia animalelor puneti mana pe bata, ei nu inteleg decat glasul animalelor, asa ca sa comunicam pe limbajul lor, eventual dati-le si lor niste otrava sa guste. Eu as propune sa luam haita de asociatie cutu cutu si aruncati in mijlocul unei haite de langa vreo cladire parasite unde sunt multi caini vagabonzi sa simta si ei iubirea cainilor ca din SUV nu prea stiu cum sta treaba. Si bagati intre ei si judecatorul ala cretin care doreste sa ne tina ca pe animale in toata mizeria si latratul cainilor.
    Sa fie eutanasiati de pe o zi pe alta, daca nu au ser exista sarma. Cu un val de sarma ai scapat de caini intr-o luna. Daca se opune vreo javra bipeda bagati la duba si trimisi la munca la adaposturile de caini sa vedem daca dragostea lor pentru caini e chiar asa mare cum vor sa se creada.
  • +3 (3 voturi)    
    necropsie (Luni, 30 ianuarie 2012, 16:58)

    ursucu [utilizator]

    In urma necropsiei, medicul legist a stabilit azi ca femeia a murit in urma socului hemoragic, provocat de muscaturile de caini.
  • +2 (2 voturi)    
    cainele sfant al Romaniei (Luni, 30 ianuarie 2012, 17:38)

    GOGU [anonim]

    Cainele este sfant in Romania, nu-i mai poate face nimeni nimic, ca vaca in India ....

    Alte animale, eeeei, cerbi, ursi, mistreti, capriori, ciute, vulpi, iepuri, gaste salbatice, rate, pui de abator, porci in curte, vaci, cai, oi ....Doamneee pe toate le kilareste romanu, numa cutu-cutu a devenit animalul sacru....

    Inchiativa lui inalta Cur.. Constitutionala, papaiati coada...
  • +2 (2 voturi)    
    (i)responsabili (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:31)

    gigel [anonim]

    Din pacate legile in domeniu sunt jalnice din incompetenta sau interese in dauna oamenilor. O asemenea lege ar trebui data urgent si sa specifice: cine este responsabil pentru atacul cainilor, care sunt cei ce trebuie sa intervina urgent in cazul unui atac asupra oamenilor, actiuni concrete pentru rezolvarea problemei. Responsabili sunt pana acum toti cei de sus, acestia ar trebui sa aiba pe constiinta o gramada de vieti, dar observam ca nu ii deranjeaza acest aspect, oricum pentru noi, populatia, ei sunt complici la crimele odioase ale cainilor! Pe langa acestia mai sunt vinovati si aia care, pentru o mana de arginti urla cat ii tine gura pentru apararea drepturilor animalelor in dauna vietilor umane, plus alti cativa indivizi cu o doaga lipsa.
  • +2 (2 voturi)    
    USL +PDL aceasi mizerie (Luni, 30 ianuarie 2012, 18:31)

    unul [anonim]

    Cine a dus reclamat legea la curtea Constitutionala?PSD-ul .Psd-ul care are ca slogan "SUS CAINII JOS OAMENII "asa ca Psd-ul pune mai mult pret pe viata cainilor decat pe viata oamenilor care sunt buni doar de plata impozetelor,Nici u ONG nu va raspunde.Daca murea un caine otravit mama mama ce mai scandal era pe la toate televiziunile si ce dezbateri publice aveau loc.Dar din pacate in Romania viata oamenilor nu afce nici un ban.suntem o natie de prosti la toate capitolele.
  • 0 (0 voturi)    
    N-ati inteles voi bine (Luni, 30 ianuarie 2012, 19:50)

    Saint Lo [anonim]

    Baba, care avea un suflet rau, era beata, o pensionara care punea presiune pe bugetul de asigurari sociale si vroia sa fure statia de epurare, a facut un atac de cord si a cazut peste bietele animalute care n-au facut altceva decat sa se apere. Si oricum nu erau catelusi ci o turma de pisici eliberate acolo de niste vitezomani aflati in cardasie cu copiii strazii din Bucuresti.

    Rog oamenii normali sa nu voteze chestia asta. E numai pentru DEMENTI.
  • +1 (1 vot)    
    Ridicol (Luni, 30 ianuarie 2012, 21:15)

    Andreea S [utilizator]

    Sa traiesti intr-o capitala europeana si sa-ti fie frica de animale salbatice, sa trebuiasca sa ocolesti un animal cand treci pe strada in drumul catre serviciu... Da, si eu sunt o iubitoare de animale si poate n-as fi in stare sa iau o pusca sa rezolv problema ,dar de asta ne-am pus increderea si voturile in niste oameni care ar trebui sa poata sa treaca peste dragostea lor pentru "necuvantatoare" si sa reprezinte interesele comunitatii (umane!)
  • +3 (3 voturi)    
    constitutional?? (Luni, 30 ianuarie 2012, 23:13)

    jos_iliescu [anonim]

    O femeie a fost omorata de caini fara stapan. Din nou! Asta intr-un stat care este membru al Uniunii Europene.
    As dori sa-i intreb pe domnii de la Curtea Constitutionala, moartea asta a unui om a fost constitutionala? Ca moartea cainilor vad ca e neconstitutionala.
  • +1 (1 vot)    
    cat sa mai asteptam ??? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 13:12)

    unnamed [anonim]

    Cat sa mai asteptam oameni buni?.....cati oameni mai trebuie sa moara ?sau este necesar sa moara vreun parlamentar sau guvernant ca sa se ia o masura?
    Cei care spuneti ca iubiti animalele si OGN-isti...luati fratilor aks si restetii..faceti ceva pentru ele daca va e atat de drag.....eu nu pot aa-mi las copilul sa duca gunoiul din cauza lor...nu pot lasa copilul sa mearga singur la scoala tot din cauza lor si tot asa.....Dragi guvernanti opriti aceste crime din Romania..cat mai repede...nu mai este nevoie de oameni morti...traim totusi intr-un stat eurpean....
    Mangalia este plina de caini,Constanta la fel si cred ca prin intreaga tara situatia este cam aceeasi....Hai sa facem ceva...aceasta biata femeie sa fie ultima victima ....nu mai este nevoie de jertfe pentru o simpla lege...faceti o data sondajul acela si veti vedea ca procentajul va fi peste 90% pentru lege....
  • 0 (0 voturi)    
    caini (Miercuri, 1 februarie 2012, 8:41)

    sebi [anonim]

    Unde sunt asociatiile acum, sa ii plateasca inmormantarea femeii, sunt pentru eutanasiere sau mai bine direct impuscare in strada !
  • 0 (0 voturi)    
    HAITA DE JAVRE SECT.3-ILIOARA-Al.FIZICIENILOR (Miercuri, 1 februarie 2012, 10:00)

    gigi [anonim]

    Buna ziua,

    As dorii sa aflu si eu un nr de telefon al unei firme de HINGHERI ce se ocupa de sectorul 3- zona ILIOARA -
    NU MAI PUTEM.... sunt 25-30 de JAVRE - caci altfel nu le mai putem numii... nici cutu..nici caini... JAVRE care ne terorizeaza incepand cu ora 4- 5 dimineata pana seara tarziu 12- 1 noaptea.
    Nu mai vorbim ca daca din intamplare trebuie sa iesi seara din scara blocului risti sa nu te mai intorci - SANATOS-din cauza acestor animale.
    Problema este ca sunt hranite zilnic de 2 cucoane TAMPITE care nu vor sa inteleaga ca noi toti ceilalti locatari din blocurile din jur nu ii dorim pe acesti caini pe langa noi...NU NE AJUTA CU NIMIC.. sa ii avem in preajma.
    De aceea doresc un nr de telefon de la o firma de hingheri... platesc eu... totul macar sa nu mai fie javroteniile alea in preajma.