Colegiile „Andrei Șaguna”, „Ioan Mesotă” și „Grigore Moisil” din Brașov, amendate de CNCD pentru „regula mediei de 8”

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2020, 13:24 Actualitate | Educatie


Colegiile Saguna, Moisil si Mesota din Brasov
Foto: Colaj foto/ Sursa: Facebook
​Trei licee din Brașov - ​Colegiul Național „Andrei Șaguna, Colegiul Național „Doctor Ioan Meșotă și , Colegiul Național „Grigore Moisil” - au fost amendate miercuri de CNCD cu câte 2.000 de lei pentru prevederile din regulament potrivit cărora elevii care nu obțineau cel puțin media 8 trebuiau să se transfere.

Ce prevedeau regulamentele:

  • „Elevii din învățământul gimnazial nu vor mai urma cursurile la Colegiul Național D.I.M în următoarele cazuri: media la purtare pe un semestru este mai mică de nota 8(opt), Media anuală la disciplinele Limba și literatura română sau Matematică este mai mică de nota 7(șapte), iar aceștia nu obțin nota minimă 7 (șapte) nici la reexaminarea care se va desfășura în perioada examenelor de corigență.”

  • „Elevii claselor a V-a, a VI-a, a VII-a, care la sfârșitul anului școlar nu obțin media generală de minimum 8.50, mediile la limba și literatura română și la matematică de minimum 8, sau media generală la purtare de minimum 9.50, sunt declarați necorespunzători cu standardele școlare asumat prin contractul educațional semnat de părinte în momentul înscrierii, și, în consecință, nu vor mai frecventa cursurile colegiului, fiind obligați să se transfere.”
CITEȘTE SI:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5614 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    Așa, să-i tragem la fund ! (Miercuri, 6 mai 2020, 13:29)

    Tescovin [utilizator]

    Bravo CNCD ! Normalizați mediocritatea, combateți excelența !
    • -1 (11 voturi)    
      Ce excelență amice? (Miercuri, 6 mai 2020, 14:09)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      În orașul meu natal sunt 2 licee în competiția care e cel mai bun. La nici un liceu nu era regula asta tâmpită. Se știa: dacă ai 5 la unul din cele 2 licee, era similar cu cel puțin 8 la celelalte. În momentul în care reduci grila de notare de la 4-10 doar la 8-10, cum mai faci diferențierea între?

      La mine în clasă la română aveau 10 doar olimpicii care mergeau la națională! La celelalte materii era o situație similară: medii de 10 erau 2-3 per materie. Mate/Fizică/Info - 2-3 medii de 10. Atât.

      Rezultatul: nimeni nu a picat BAC-ul, toți am intrat la facultate.
    • -2 (2 voturi)    
      Liceele sunt de stat sau private ? (Miercuri, 6 mai 2020, 21:05)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Daca sunt de stat, amenda e prea mica, daca sunt private, si elevii iau note mici, atunci profesorii sunt incompetenti.
  • +7 (19 voturi)    
    Perfect (Miercuri, 6 mai 2020, 13:34)

    OvidiuTudor [anonim]

    Asa este biune. Fara excelente. Loaze !
    • +7 (13 voturi)    
      O sa ma injurati (Miercuri, 6 mai 2020, 14:26)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuTudor

      Dar cu cadrele didactice care produc loaze pe banda rulanta ce facem? Ca de, s-au titularizat pe post. N-ar trebui ca si acestia sa-si piarda catedra si sa coboare o liga mai jos? Nu ar trebui introduse criterii de performanta pt profesori? Banii sunt la fel pentru toata lumea! Sunt o gramada care se considera acum in concediu platit si nu fac mai nimic, chiar si in colegii de prestigiu. In schimb, meditatiile online merg in plin...
  • +4 (22 voturi)    
    Încurajați tâmpenia! (Miercuri, 6 mai 2020, 13:36)

    fdaniel [utilizator]

    Numai așa vom avea generații viitoare demne de clasa politică actuală :(
  • +3 (21 voturi)    
    Este și firesc. (Miercuri, 6 mai 2020, 13:36)

    Tayen [utilizator]

    Țara are nevoie de analfabeți funcțional, cu note cât mai.... Chiar, ce ne facem când au note mari dar tot funcționali sunt?
  • +7 (21 voturi)    
    chestia asta care a devenit stat in stat.. (Miercuri, 6 mai 2020, 13:37)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Nu poate face diferenta intre discriminare si selectie!

    Atunci miine sa fim toti platiti cu salariu de parlamentar/ministru indiferent de ce activitate avem, sau daca avem sau nu activitate.
    Si sa avem toti pensii speciale de 10000 Euro. Ce se intimpla acum mie mi se pare discriminare!!!!!
  • +1 (13 voturi)    
    Standardele de calitate sunt discriminare? (Miercuri, 6 mai 2020, 13:44)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    In curand se va renunta si la media 5 pentru promovare. Adica de ce sa nu fim incluzivi pana la capat? Nu e voie sa discriminezi pe cel care are media sub 5, trebuie si el sa treaca clasa.
    Nu e de ras! Chiar au existat propuneri de desfiintare a notelor pe motiv ca sunt traumatizante si creeaza un mediu competitiv daunator pentru unii mai sensibili.
    Cercetatorii progresisti americani au descoperit ca si matematica e o disciplina rasista, pentru ca anumite grupuri au in general note mai mici decat alte grupuri.
    Asa se pune problema in ziua de azi!
    Nu te joci cu discriminarea dom-le!
    La nevoie desfiintam matematica si scoala cu totul, ca sa nu mai fie probleme. Stupiditate la tot poporul!
  • +1 (13 voturi)    
    CNCD, asemeni CCR și CNA... (Miercuri, 6 mai 2020, 13:50)

    Tutea [utilizator]

    ....trebuie să fie reorganizate cu rapiditate și pentru aceasta trebuie utilizată orice pârghie! Cele trei instituții se dovedesc, cu fiecare decizie elaborată, că sunt doar niște picamere ce fragilizează structural temelia și pilonii statul român și pun în pericol orice încercare de stabilitate și progres. Urgent, domnule Ludovic Orban! Urgent, domnule Klaus Iohannis! URGENT ȘI CU ORICE COST!!!
  • -1 (3 voturi)    
    Ce aiureala e asta ? (Miercuri, 6 mai 2020, 16:46)

    DanCris [utilizator]

    "contractul educațional semnat de părinte" - adica cum ? accesul la educatie e gratuit si nu poate sa fie conditionat de niste aiureli.
    Exista niste reguli valabile pentru toata lumea. Avem nota 5 de trecere.
    Ei vor sa mentina excelenta nu prin calitatea actului de invatamant ci prin efortul parintilor (se traduce meditatii la greu).
    • +1 (1 vot)    
      Hai nu zău? (Joi, 7 mai 2020, 12:52)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Învățământul este gratuit și la o școală profesională, nu trebuie să fie la liceu. Nu toți merită sau trebuie să termine un liceu, facultate.