Secţiune susţinută de MedLife

Prima reacție a primarului Sectorului 4, Daniel Băluţă, în cazul Colegiului Gheorghe Şincai: Am finanţat toate cheltuielile fără să avem contract de management

de Catiuşa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2019, 14:38 Actualitate | Educatie


Daniel Baluta, primarul Sectorului 4
Foto: Hotnews
Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, reacţionează pentru prima dată în conflictul cu directoarea de la Colegiul Naţional Gheorghe Şincai din Capitală. Într-un răspuns pentru Hotnews.ro, primarul Daniel Băluţă arată că primăria dă banii și "este normal să avem un control asupra acestui lucru. Faptul că impunem anumite firme este o manipulare ordinară".

Primarul spune că a decontat până acum toate cheltuielile pentru liceu fără să aibă un contract de management semnat cu liceul Gheorghe Șincai.

"Conform Legii 1/2011, finanțarea unităților de învățământ se face în baza contractului de management. Noi avem 59 de ordonatori de credite în Sectorul 4, deci 59 de contracte. 58 de contracte au fost semnate. În ultimii 2 ani, am făcut această finanțare fără a avea un contract de management semnat cu liceul Gheorghe Șincai și în acest timp nu a fost niciodată niciun fel de problemă, am decontat toate facturile că nimeni nu este de acord să nu asigure finanțarea pentru copii și pentru nevoile pe care le are unitatea de învățământ", a spus Daniel Băluţă.

Primarul a comentat şi forma contractului de management pe care l-a adoptat în Consiliul Local din Sectorul 4 şi recunoaşte că l-a schimbat faţă de cel standard.

„Mai mult, pe 5 decembrie, Consiliul local a vrut să întărească și să vorbească despre oportunitatea pe care o are contractul de management, proiect votat în unanimitate. Toate grupurile politice au votat forma contractului de management. Ce scrie acolo? Scrie că achizițiile se fac cu acordul ordonatorului de credite. Noi dăm banii și este normal să avem un control asupra acestui lucru. Faptul că impunem anumite firme este o manipulare ordinară”, afirmă primarul.

În plus, Daniel Băluţă aminteşte de experiența anterioară și invocă decizii ale Curții de Conturi, fără să dea un exemplu concret.

"Mai mult, tocmai în urma experienței anterioare și a deciziilor Curții de Conturi am organizat sistemul în felul următor: pentru lucrări, sanitare, materiale de curățenie am făcut acord cadru, am funcționat ca o unitate centralizată de achiziții. Astfel, prețul pe care îl are hârtia sau pixul să fie la fel. În această formulă am un control asupra costurilor și asupra oportunității. Atâta timp cât ordonatorul principal furnizează banii, este normal să aibă un control inclusiv asupra oportunității. În felul acesta am reușit să eliminăm cheltuieli neeligibile și un control al prețurilor. Dacă cineva avea o problemă, exista oportunitatea să atace în contencios administrativ", a spus Băluţă.

Citește și:

MedLife susține informarea și educarea ca sursă principală de dezvoltare a unei minți sănătoase. De aceea, recomandăm informarea continuă cu ajutorul articolelor din secțiunea Educație!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6762 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    suficient (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 15:43)

    zigot [utilizator]

    imi este sa privesc poza si ma linistesc pe deplin;
    cunoscand ca ai un psd in spate "linistea" mea devine
    totala.
    Dna directoare, ce aveti cu acest inger?
    • +5 (5 voturi)    
      lool (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:31)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      lool
  • +8 (8 voturi)    
    ha (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:14)

    gelu antigelu [utilizator]

    Primarule,
    O sa-ti rupi dintii in acest conflict.
  • +9 (9 voturi)    
    serios? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 16:29)

    CVL [utilizator]

    atunci de ce multe din contractele de izolare termica pe Bucuresti sunt cu firme de apartament cu 2 angajati? Alea va demonstreaza dvs ca au personal calificat si termina la timp? (vorbesc de sect 2). In sect 3 de ex, era firma mare, dar care a inceput simultan 10 santiere in zona, iar la blocul meu lucra doar cateva ore in week-end, si au inceput in aprilie si au terminat in noiembrie. Toata vara am stat fara AC (ca trebuia demontat pe perioada lucrarilor) si fara posibilitatea de a sechide geamul caci aveam schele si puteau intra foarte usor musafiri nepoftiti.

    Si matale ne prostesti asa, pe fata, ca voi primarii sunteti neinteresati si semnati contractele corect, pe criterii de performanta. Chiar crezi ca suntem tampiti???
  • +3 (3 voturi)    
    Smechere! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 17:08)

    CarmenO [utilizator]

    Chiar ne crezi tampiti pe toti!
    Daca aveai o oarecare scuza ca vrei sa vezi ce cheltuieli se fac in scoli, ce scuza ai cand vrei sa impui cu cine sa se incheie contractele de lucrari?
    Trebuie sa dai parandaratul unor firme cu dedicatie ale partidului?
    Ne-am saturat de minciunile voastre!
    Nici electoratul vostru nu va mai crede!
    Sa-ti fie rusine! Esti rusinea tuturor primarilor din Bucuresti.
  • +2 (2 voturi)    
    Toate cheltuielile ?????? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 17:10)

    Casargoz [utilizator]

    Si eu de ce la un alt liceu a trebuit sa platesc paza?
    De ce renovarile se fac pe banii parintilor?
    De ce media pentru bursa de merit este 9.70?
    De ce nu se dau burse elevilor in sectorul 4 si in sectorul 6 se dau?
    o bataie de joc completa in sectorul 4 si la alte licee.
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui investigat (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 17:18)

    Casargoz [utilizator]

    Toti parintii din liceele din sectorul 4 ar ttrebui sa confirme ca primaria plateste "toate cheltuielile"
    Colegiul National Mihai Eminescu
    Colegiul National Octav Onicescu
    Colegiul National de Arte Dinu Lipatti
    Colegiul Tehnic Miron Nicolescu
    Colegiul National Gheorghe Sincai
    Liceul Tehnologic de Metrologie Traian Vuia
    Liceul Tehnologic Dacia
    Colegiul National Ion Creanga
    Liceul de Coregrafie Floria Capsali
    Colegiul Tehnic Petru Rares
    Liceul Tehnologic Mircea Vulcanescu
  • +1 (1 vot)    
    Fuga (Joi, 31 ianuarie 2019, 6:50)

    daldepsd [utilizator]

    ... fuga la inspectorat. Acolo e si lista beneficiarilor de comisioane. Primarul e papusarul prin care psd sifoneaza. el n-are nevoie de buget si-l face singur; doar are ce invata pe linia partidului prin exemplul dat de Dragnea cu Tel Drum.
  • 0 (0 voturi)    
    minte? (Joi, 31 ianuarie 2019, 12:06)

    Ilidia [utilizator]

    Suspect ca minte in stil PSD. Directoarea n-a semnat contractul ptr. ca nu sunt in regiula prevederile de genul "asa vrea muschiul meu"...