Ministerul Educației, în scandalul manualelor greșite de Geografie: solicităm Editurii Didactice și Pedagogice retipărirea în totalitate a manualului, iar costurile vor fi suportate de editură

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 27 august 2018, 13:26 Actualitate | Educatie


Manualul de Geografie al EDP
Foto: Hotnews
​Ministerul Educației anunță că cere Editurii Didactice și Pedagogice din subordinea sa să retipărească toate manualele de Geografie pentru clasa a VI-a și să supore cheltuielile. Decizia vine după ce HotNews.ro a relatat pe larg greșelile pe care le conține manualul unic de Geografie scos de editura din subordinea Ministerului Educației. Inițial, Ministerul Educației a anunțat că "va fi realizată o erată tipărită" care să fie trimisă în școli.

Comunicatul integral al Ministerului Educației:
"Ministerul Educației Naționale a decis să solicite Editurii Didactice și Pedagogice (EDP) retipărirea în totalitate a manualului de Geografie pentru clasa a VI-a. În acest caz, toate costurile vor fi suportate de EDP, care își rezervă dreptul de a îi acționa în instanță pe cei vinovați pentru daunele aduse.

Precizăm că decizia de retipărire a manualelor de Geografie pentru clasa a VI-a vine după o analiză amănunțită, în urma căreia s-a constatat că multiplele erori nu pot fi corectate printr-o simplă erată. Noile manuale vor fi trimise în școli în cel mai scurt timp posibil. Varianta digitală corectată a manualului de Geografie de clasa a VI-a va fi postată pe platforma manuale.edu.ro în cursul acestei săptămâni, astfel încât să poată fi folosită de elevi și profesori din prima zi de școală.

Ministerul Educației Naționale a întreprins până acum toate demersurile și a folosit toate pârghiile legale necesare pentru a asigura manuale noi pentru începutul anului școlar 2018-2019. În acest moment, procedura de tipărire a manualelor este în derulare și nu este blocată, așa cum s-a întâmplat în nenumărate rânduri în anii precedenții, atunci când achiziția de manuale școlare a fost mult întârziată din cauza contestațiilor".

Citește și:



















4211 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Da' nu-i asa ca dublati suma alocata? (Luni, 27 august 2018, 13:34)

    Zmache a lu' Rastagan [utilizator]

    Pentru Viorica: adica platesti de doua ori. Intelegi?
    • +20 (20 voturi)    
      ... (Luni, 27 august 2018, 14:07)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Zmache a lu' Rastagan

      pai editura pedagogica nu e de stat ? ce sa suporte ei ... suportam tot noi prostia lor.
      • +7 (7 voturi)    
        Pentru manualele respective au fost tot felul (Luni, 27 august 2018, 16:11)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        de comisii care au verificat corectitudinea continutrului. Vorba vine au verificat. Acuma s-au intrunit ca sa constate greselile . . .
  • +22 (22 voturi)    
    amuzantilor ipocriti (Luni, 27 august 2018, 13:35)

    domnescu [utilizator]

    I: Cum suporta o firma de stat cheltuielile?
    R: Ia mai multi bani de la stat.

    Doar nu o sa trageti la raspundere pe nimeni, adica sa il dati afara sau sa demisionati voi.
    Asa ca, ori ramane datoare la stat, ori dam tot noi mai multi bani
  • +21 (21 voturi)    
    Suntem prosti! (Luni, 27 august 2018, 13:50)

    magicianul [utilizator]

    Adica sa retipareasca tot pe banii nostri, nu?
    Acum ati inteles de ce au ales editura lor?
    Daca era un privat tiparea pe banii lui sau o mica diferenta. Acum institutia statului cere altei institutii sa repare greseala cica pe banii ei. Dar tot bani dati de prosti sunt.
    Cum facem fratilor sa scapam de hotzii astia??
    • +12 (12 voturi)    
      Daca era un privat, (Luni, 27 august 2018, 14:27)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui magicianul

      Nu se punea problema de nicio diferenta mica sau mare. Pretul contractat se plateste pentru lucrarea la cheie, nu pentru reparatiile aparute pe parcurs din vina lui.
      Numai ca cu privatii ar fi avut de furca, pana sa ajunga la varianta bun de tipar.
      Vezi cum se felicita ca macar nu au intarzieri de la contestatii? hehe, ca-i costa dublu nu conteaza - si spaga creste.
  • +10 (10 voturi)    
    Suntem prosti! (Luni, 27 august 2018, 13:50)

    magicianul [utilizator]

    Adica sa retipareasca tot pe banii nostri, nu?
    Acum ati inteles de ce au ales editura lor?
    Daca era un privat tiparea pe banii lui sau o mica diferenta. Acum institutia statului cere altei institutii sa repare greseala cica pe banii ei. Dar tot bani dati de prosti sunt.
    Cum facem fratilor sa scapam de hotzii astia??
  • +9 (11 voturi)    
    editura aia (Luni, 27 august 2018, 13:51)

    ruskimushki [utilizator]

    functioneaza neconstitutional sau ceva de genul.
  • +11 (11 voturi)    
    Primul... (Luni, 27 august 2018, 14:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E doar primul manual dintr-o lunga serie care va trebui retiparita. Cel de istorie e și el plin de erori de tipar, dezacorduri gramaticale etc. etc. O editura de cacao si lipsită de un minim professionalism nu poate produce decât asemenea rebuturi. Unde e Liviu Popi, să ne explice el cum și de ce a ales aceasta Uzina de hârtie igienică pentru a nenoroci generații intregi de elevi? Si cine din Minister i-a incredintat in mod NELEGAL si preferential exclusivitatea?
  • +8 (8 voturi)    
    mai sunt si alte manuale gresite (Luni, 27 august 2018, 14:15)

    manda [utilizator]

    Am luat la intamplare manualul de Biologie de pe site-ul ministerului, l-am deschis la intamplare si in prima poza plamanul cainelui este situat undeva dupa stomac in locul pancreasului......
    • +4 (4 voturi)    
      asa si, care-i problema ? :)) (Luni, 27 august 2018, 15:43)

      averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui manda

      lumea evolueaza, la fel ca geografia, zoologia, chiar si istoria.. :)).
      Ti se pare cumva ca PSD-ul are creier in cap cum ai invatat tu pe vremuri ?
      Daca n-ar fi de plans...
  • +9 (9 voturi)    
    A se vedea (Luni, 27 august 2018, 14:29)

    ABBV [utilizator]

    comunicatul editurii, exista ceva oameni care au dat cu subsemnatul. Oare acel grup nu ar trebui sa invete ce inseamna raspunderea prin acitarea notei de plata pt manualele gresite ? Inteleg din comunicat ca manual a primit aviz stintiific favorabil. Cel ce a dat avizul nu ar trebui sa puna banul jos ? Fortativa neuronul tov. guvernanti sa nu platim tot noi!! FARA JAF IN BANUL PUBLIC!!! Raspunderea INDIVIDUALA!!!
  • +7 (7 voturi)    
    :)))))))) (Luni, 27 august 2018, 14:51)

    I [utilizator]

    si eu solicit Misterului Educatiei sa nu mai dea bani fara sa verifice pe ce ii da!

    Solicit romanilor sa nu mai voteze cu pesedeii care promit multe pentru ca aia doar mint ca sa castige alegerile, nu au de gand sa faca nimic in afara de a fura.
  • -3 (5 voturi)    
    Nu înțeleg (Luni, 27 august 2018, 16:41)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Din câte înțeleg eu, tot procesul de tipărire ar fi următorul: editura primește într-un format oarecare o carte de publicat, pune hârtie în tiparniță, dă print, leagă ce iese din tiparniță și asta-i cartea. Nu? Responsabilitatea pentru ce e tipărit în carte e a celui care a trimis documentul. Altfel, editura ar trebui să fie în stare să revizuiască lucrări științifice, ceea ce cred că nu e în job descriptionul lor.

    De aici apar întrebări:
    1. În ce format au trimis cei de la minister documentu'? Manuscris? Au pus pozele desenate de mână și cei de la editură erau responsabili să editeze imaginea ca să poată fi tipărită.

    2. Erorile gramaticale: din nou... au trimis manuscris? Dacă nu, înseamnă că responsabilitatea e tot a ministerului.

    E ca și cum aș începe eu să mă cert cu imprimanta că documentul printat nu e ceea ce voiam eu să fie.
    • +4 (4 voturi)    
      nu prea.. (Luni, 27 august 2018, 18:22)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      ...ai habar cum sa tipareste o lucrare !
    • +2 (2 voturi)    
      NU e asa!! (Marţi, 28 august 2018, 1:09)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

      De AIA ii zice "editura", nu "tipografie"!! Pentru ca trebuie sa EDITEZE, nu doar sa tipareasca!
      "Editura" e UNA si "tipografia" e cu TOTUL altceva!!
      Tipografie pot sa-mi trag si eu, daca imi bag o imprimanta performanta si 2 - 3 persoane care sa-mi lege cartile!
  • +3 (3 voturi)    
    Costurile vor fi suportate de catre fraieri (Luni, 27 august 2018, 18:51)

    benicio [utilizator]

    Adica de contribuabili, pentru ca EDP e regia autonoma. Adica de stat. Adica a tuturor si a nimanui. Deci s-a facut dreptate? S-a facut, dar nu pentru catei.
  • +1 (1 vot)    
    foarte bine! (Marţi, 28 august 2018, 1:37)

    Codruta N [utilizator]

    Sa recupereze banii de la autori si de la cei care au dat "bunul de tipar"! Si de la evaluatorii manualelor!!
    Da' chiar va ROG sa urmariti daca i-au recuperat!
    Nu de alta, insa si unii si altii au ajuns acolo "pe pile" - si pun pariu ca or sa se faca ca ploua si ca or sa-i puna sa mai faca si alte c*caturi de manuale sau sa evalueze!
  • 0 (0 voturi)    
    Nici-un vinovat? (Marţi, 28 august 2018, 17:35)

    asavreau [utilizator]

    Prostii cu suportarea de către editură a costului retipăririi.Cineva este vinovat că a dat bun de tipar și altcineva că a recepționat manualele Și aceștia ar trebui să plătească.Ar mai trebui să plătească cei care asu votat PSD-ALDE să se învețe minte să voteze analfabeți care își bat joc de banul public.Ar merita o discuție pe această temă pentru-ca alegătorii să nu mai voteze orbește.