Mircea Miclea, săgeţi spre Klaus Iohannis: A anunţat acum 4 ani că educaţia e o prioritate, acum nu există nici un rezultat, zero

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Vineri, 13 aprilie 2018, 14:34 Actualitate | Educatie


Mircea Miclea
Foto: Agerpres
​Președinția României nu are niciun document despre nevoile educației - la aproape 4 ani după ce a declarat educația o prioritate - și nici nu face ceva “ca să pună în practică un document care de fapt nu există”. Constatarea vine de la psihologul Mircea Miclea, profesor la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, fost ministru al Educației și președintele comisiei prezidențiale pentru educație care a elaborat pactul pe educație semnat în 2008 de toate partidele și apoi legea educației nr. 1/2011.

Declarațiile au fost făcute vineri, 13 aprilie 2018, în cadrul unei dezbateri organizate de Platforma România 100 fondată de Dacian Cioloș. Invitat la eveniment, Mircea Miclea a vorbit despre provocările școlii românești de azi, într-un discurs intitulat “A ști și a face în educația din România”.
  
Sunt unii care nici nu știu, nici nu fac. Din păcate, sunt mulți și ăștia. Din păcate - și aș vrea să luați asta ca o constatare, nu ca o critică - din păcate inclusiv la cel mai înalt nivel se întâmplă lucrul acesta. Președinția României, de exemplu, a anunțat în urmă cu aproape 4 ani că educația este o prioritate. În acest moment, vă rog să o luăm ca o constatare, nu știe ce să facă. Nu există niciun document, zero, niciun document care să spună: am făcut analizele, iată ce trebuie să facem. Și bineînțeles că nu face ceva ca să pună în practică un document care, de fapt, nu există. E o situație în care nici nu știi, nici nu faci. Ceea ce e foarte rău”, a declarat Mircea Miclea, fost ministru al Educației.

Amintim că Mircea Miclea a fost, în mandatul lui Traian Băsescu, președintele comisiei prezidențiale care, pe baza a numeroase cercetări, a elaborat Raportul pentru analiza şi elaborarea politicilor din domeniile educaţiei şi cercetării. Comisia a realizat apoi Pactul național pe educație care în 2008 a fost semnat de toate partidele politice. Legea educației nr. 1/2011 adoptată în mandatul de ministru deținut de Daniel Funeriu are la bază analizele și propunerile comisiei prezidențiale conduse de Miclea.

Legea a fost ulterior masiv modificată de guvernele PSD care s-au succedat la putere. Detalii aici

În momentul în care a fost ales președinte, Klaus Iohannis a declarat că educația este o prioritate și a lansat Proiectul 'România Educată’, care organizează numeroase dezbateri, însă nu a publicat nicio concluzie a acestora nici până acum. La solicitarea HotNews.ro, Administratia Prezidentiala a precizat în martie 2018 că va "putea lansa în dezbatere publică primele rezultate ale Proiectului 'România Educată’ cel mai probabil până la începutul lunii iunie".

Citește și:


Citeste mai multe despre   


















3663 vizualizari

  • +17 (33 voturi)    
    Ce parghii are presedintele Romaniei ? (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:44)

    Kivek [utilizator]

    Presedintele Romaniei PROMULGA LEGI votate de majoritatea PSD din parlament...atat!

    Presedintele Romaniei nu poate propune legi si nici sa le voteze...ci doar sa le promulge sau sa le trimita spre reanalizare parlamentului dar nu poate sa le modifice


    e chiar ridicol sa dai vina pe Presedinte cand PSD are guvern, Parlament, toate institutiile
    • +1 (15 voturi)    
      Poate organiza discuții (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:04)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Sau ceva, orice.
      Orice e mai bine decât nimic.
      • +6 (8 voturi)    
        Ce fel de discutii? (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:17)

        themihai [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        Ce discutii sa aiba cu indivizi care introduc in programa scolara manuale de educatie fizica?
      • -6 (12 voturi)    
        poate in al doilea mandat! (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:29)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        ca in primul a fost ocupat cu lucruri mai importante.
      • -2 (4 voturi)    
        da (Vineri, 13 aprilie 2018, 20:43)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

        asa cum a mediat eventual discutiile intre toader si cei din ministerul public, trebuie din nou sa intervina si sa faca la fel pentru a stopa aruncarea de sageti in public.

        problema este ca daca nu se intampla nimic in urma discutiilor, nu poate intervine in alte moduri. si aici este problema, dar asta este de tinut minte pentru opozitie si votanti, inca o chestiune care trebuie/poate fi remediata in urmatorul mandat.
        • +3 (5 voturi)    
          Da (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 1:23)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui g01an

          Pentru ca PSD tine cont de ce spune KJ, nu? Cum a tinut cont si cu revocarea LCK.
    • -4 (8 voturi)    
      meditatii prezidentiale ... (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:56)

      Aquariuss [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Presedintele urmareste cu atentie ...!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Nu e ridicol deloc... (Vineri, 13 aprilie 2018, 22:07)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      In primul rand e o constatare a unui fapt, si nu o acuzatie. Pur si simplu 0 despre educatie dinspre cotroceni.
      Nu mi amintesc sa fi luat o pozitie serioasa cand psd a macelarit (si macelareste) legea educatiei
      Poti propune proiecte de legi, pe care sa si le asume fie opozitia, fie puterea, fie ambele. Precum cel din 2008...
      Dar tot liniste!

      O alta reusita a domniei sale, intens dezbatuta in sopata, este legea electorala. O alta mare prioritate in 2014...
      O sa votam tot intr un singur tur, si o sa radem cu her Klaus!
      Votul prin corespondenta?! Stie cineva forma lui finala?

      Ce l retine sa vorbeasca public despre ce si a asumat ca prioritate ?

      In alta ordine de idei Forza Ciolos
  • -15 (31 voturi)    
    presedintele Romaniei nu are timp! (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:48)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Presedintele Romaniei nu are timp de educatie!
    Cand? Printre partide de tenis, de schi, de vizitat fel de fel de locuri, totul moca pe banii contribuabilior, cand sa mai aiba timp?
    • +2 (6 voturi)    
      prsedintele romaniei (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      are aceeasi putere ca mine sau ca tine cand vine vorba de educatie...
  • -5 (13 voturi)    
    viteaz dom'le viteaz (Vineri, 13 aprilie 2018, 14:53)

    moka [utilizator]

    ce sa zicem
  • -11 (27 voturi)    
    s-o fi gandit la meditatii! (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:03)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    iar acolo are rezultate!
  • +16 (18 voturi)    
    ... (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:24)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    lasa ca ii da PSD-ul peste bot cu educatia lor ...
  • +18 (20 voturi)    
    ! (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:28)

    tudorr [utilizator]

    Ce treaba are portocala cu guvernul semianalfabet pesedist?
  • +14 (18 voturi)    
    o tampenie (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:31)

    tearoftime [utilizator]

    mai are Santa Klaus ceva atributii in vreun domeniu?

    Poate gresesc da' cred ca in curand o sa ceara voie parlamentului si sa mearga la toaleta.
    • +1 (1 vot)    
      e vina lui, (Sâmbătă, 14 aprilie 2018, 11:14)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui tearoftime

      n-a miscat nimic. nu s-a luptat pentru nimic. e comod. lenes. e platit degeaba
  • -7 (21 voturi)    
    Pai Klaus e bun la declaratii. (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:36)

    ouyang [utilizator]

    Nicio diferenta fata de pesedisti. Nu-l doare gura sa zica diverse lucruri ce dau bine la prosti. Cand e de facut lucrul ala bine facut atunci tace. Si dispare. Saptamani la rand.
    • +1 (7 voturi)    
      altu care mananca kkt.... (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      NU ARE CE SA FACA!!!
      presedintele in romania e de forma...
  • -1 (7 voturi)    
    Nu prea inteleg... (Vineri, 13 aprilie 2018, 15:41)

    LiviuX [utilizator]

    Toata lumea care are putina minte macar, stie ca educatia ar trebui sa fie o prioritate pentru orice stat civilizat. In ce priveste insa Romania, care sunt atributiile Presedintelui relative la educatie? Ca eu unul nu stiu sa existe asa ceva! Gresesc oare?
  • +8 (14 voturi)    
    S-a trezit (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:07)

    fokerul [utilizator]

    şi ăsta! Să-l întrebe pe contele de Telemorman sau pe analfabetul de ministru!
  • +1 (5 voturi)    
    Si asta se numeste profesor (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:12)

    DanBruma [utilizator]

    Miclea vrea concluzii! Pai sa dai concluzii despre treaba pe care ai facut-o personal nu prea e corect! Pentru ca nu o sa zici singur : Vaaaai ce treaba proasta am facut! Intelegi Miclea, "universitarule", ce vreau sa zic? Cere si tu, ca un om cu scaun la cap cum te pretinzi a fi, un raport al unei comisii!
  • +6 (14 voturi)    
    A gasit d Miclea vinovatul (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:17)

    trandafil [utilizator]

    pentru starea educatiei din RO: Klaus Iohannis. Nimic despre Valentin Popa & friends. Care sunt oare posibilitatile de interventie ale Presedintelui in aceasta chestiune?
    N-o fi mai degraba suparat ca a pierdut pozitia in comisia prezidentiala?
    • -1 (3 voturi)    
      cautati discutia pe FB (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:10)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Ba da, s-a vorbit mult si incisiv despre calitatea ministrului actual la intalnirea organizata de platforma lui Ciolos.
      Dar ce sa faci cu mass media care ignora cvasicontinuu existanta unor grupuri ca usr, ro100 capabile sa puna bete in roate ineptilor din usl psd pnl.

      Mi-aduc aminte de cum a pierdut usb o primarie de sector si primaria capitalei pe chestia asta cu promovarea unor alte tipuri de discursuri, discutii, analize si oameni.

      Oricum interesanta observatia cu Iohannis. Educatia era prima pe lista lui de prioritati la canditatura.
  • +1 (5 voturi)    
    Guvernul prin PM si Ministrul Educatiei fac (Vineri, 13 aprilie 2018, 16:21)

    Dalinar [utilizator]

    Si Klaus le semneaza hotararile, ca el decat atat poate face.
  • 0 (2 voturi)    
    Educatia este pe primul loc (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:14)

    themihai [utilizator]

    Miclea asta nu a invatat nimic. S-a predat intensiv tot anul cum sa furi si sa scapi de puscarie. Anul asta am invatat ca, coruptia este o virtute atata timp cat esti sustinut de o armata de milogi. Da...si presedintele e cam degeaba fara o majoritate parlamentara.
  • -1 (3 voturi)    
    de la un profesor universitar... (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:18)

    liviu_ [utilizator]

    aveam pretentia sa stie ce poate si ce nu poate face un presedinte...

    d-asta merge tara asta prost... psd are toata puterea, dar pentru toate greselile lor dau vina pe presedinte...

    da domnu profesor nu se ia si de ministrul educatiei care taie bani de la universitati?!
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 13 aprilie 2018, 17:22)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dle Profesor, prioritatea nr. 1 a lui WKJ este, dupa cum se vede, cumpararea de vechituri pentru aparare. Ca si cum in caz de conflict aceste vechituri ar face fata tavalugului rusesc. Numai ca marele licurici a cerut bani pe vechituri, iar WKJ s-a executat. Macar basescu recunostea ca mai bine s ... de la un licurici mare decat la mai multi licurici mici. Asta nu o spune, dar o face. Si nici guvernarea (zice-se, de alta ideologie decat presedintele) nu face altceva decat sa execute. Bani gramada pentru patriot, corvete etc., iar pentru educatie, ce ramane!
    • +3 (3 voturi)    
      Uite ca aflaram ceva nou!!! (Vineri, 13 aprilie 2018, 23:27)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      Deci Presedintele se ocupa cu repartizarea bugetului si a fondurilor. Ca poate sustine ceva, de acord, Apararea intr-adevar, spre deosebire de invatamant, face parte din atributiile sale. Dar de aici pana la avea si decizii ca repartizarea de fonduri... Unde ai citi ca Presedintele repartizeaza aceste fonduri, ca sunt chiar curios cine poate sustine o asemenea prostie? Iar cea cu guvernarea care se supune Presedintelui (mai ales acum) e la fel de gogonata. Mai ai multe idiotenii de astea?
      • 0 (0 voturi)    
        Mare imbe... (Duminică, 15 aprilie 2018, 13:36)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        ... cil trebuie sa fii sa gasesti asemenea scuze!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Astea nu sunt scuze, e realitatea! (Duminică, 15 aprilie 2018, 15:52)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

          Iar imbecil e cel ce susine contrariul, neavand nici macar minte ca sa citeasca Constitutia si legile, sa aduca dovezi in sprijinul afirmatiilor sale
  • 0 (4 voturi)    
    Guvernare PSD (Vineri, 13 aprilie 2018, 19:46)

    florinos [utilizator]

    PSD a condus România timp de 21 ani din cei 28 de la Revoluție dar Klaus este vinovat, haha.
    • +2 (2 voturi)    
      Mai socoteste, cred ca e chiar mai mult (Vineri, 13 aprilie 2018, 23:22)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Nici sub Constantinescu, nici sub Basescu, nu a existat o majoritate cum au ei. Ca nu s-au chemat tot timpul PSD, e altceva...
  • +1 (3 voturi)    
    nea miclea, (Vineri, 13 aprilie 2018, 23:04)

    iodixit [utilizator]

    ai sigur un handicap locomotor la genunchii neuronilor, daca crezi ca presedintele romaniei are vreo putere in ROMANIA. cu toate ca a fost ales cu o majoritate cu care nu se poate mindri nici un partid, jegosii ped-isti cu atit mai putin.