ÎPS Teodosie îi cheamă pe toți preoții din Eparhia Tomisului la Peștera Sf. Andrei

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2020, 21:01 Actualitate | Cultură


Circulara Arh Tomisului
Foto: Ortodoxinfo.ro
ÎPS Teodosie a trimis o circulară prin care îi cheamă pe toți preoții din Eparhia Tomisului, personalul clerical și monahal, să meargă la Peștera Sf Andrei ca ”să săvârșească în sobor Sfânta Liturghie”.

Potrivit circularei, publicată de ortodoxinfo.ro, ÎPS Teodosie îi îndeamnă pe toți creștinii care nu pot ajunge la Peștera Sf Andrei să meargă și să se roage la bisericile din localitate care vor rămâne deschise.

Patriarhia Română solicită autorităţilor să permită, "în mod excepţional", credincioşilor din ţară să meargă în pelerinaj la Peştera Sf. Apostol Andrei din comuna Ion Corvin din judeţul Constanţa, cu respectarea normelor sanitare: "O excepţie necesară pentru un caz excepțional". Inițial Patriarhia a transmis că Secretariatul de Stat pentru Culte este cel care are obligaţia de a se implica în medierea conflictului între IPS Teodosie și autoritățile care au restricționat pelerinajul de Sf. Andrei. În perioada pandemiei, IPS Teodosie s-a făcut remarcat prin mai multe declarații și acțiuni controversate, ultima dintre acestea fiind miercuri, când a oficiat o slujbă în biserică la care au luat parte circa 60 de oameni, în condițiile în care Constanța este în carantină, iar slujbele sunt permise doar în afara bisericii, cu reguli stricte.


Municipiul Constanța este în carantină din 20 noiembrie și este permisă oficierea slujbelor religioase doar în exteriorul clădirilor, cu excepţia celor la care participă doar personalul bisericesc. Pentru evenimentele organizate în exterior se va respecta norma de 4 mp/persoană, cu respectarea regulilor de protecţie sanitară. Este permisă şi oficierea slujbelor de înmormântare, doar în exteriorul clădirilor, cu participarea a maximum 20 de persoane.

IPS Teodosie a cerut în instanță suspendarea hotărârii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă care interzice participarea la pelerinaje a persoanelor care nu au domiciliul sau reşedinţa în localităţile în care se desfăşoară aceste activităţi. Aceasta, în contextul în care se apropie sărbătoarea Sf. Andrei, iar an de an IPS Teodosie oficiază Sfânta Liturghie la Mănăstirea "Peştera Sfântului Apostol Andrei” din apropierea localităţii Ion Corvin, iar la ceremonii participă mii de oameni. Miercuri, magistraţii Tribunalului Constanţa au respins cererea Arhiepiscopiei Tomisului.

Tot miercuri, Poliția a amendat mai multe persoane care participau la o slujbă într-o biserică din municipiul Constanţa, fără a purta mască de protecţie sau a respecta regulile de distanţare fizică, slujba fiind oficiată de un sobor de preoţi condus de arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4038 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Poliția (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:09)

    billy34 [utilizator]

    cum mama dracului nu îl cheamă la audieri?
    • -4 (6 voturi)    
      Politia Romana si Dubla Masura (Vineri, 27 noiembrie 2020, 10:07)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui billy34

      https://www.youtube.com/watch?v=KkitsIwA0m8

      26 Noiembrie 2020
      Klaus Iohannis, Ludovic Orban, Nicușor Dan și toți miniștrii AU ÎNCĂLCAT legea: Poliția NU a descins la evenimentul PNL
      La cei 25 de politicieni se adaugă fotografii, cameramanii și personalul tehnic care au asigurat transmisiunea.
      Dacă la Constanța, într-o biserică, polițiștii și jandarmii au descins și i-au scos cu forța pe credincioși, amendându-i, nu la fel s-a întâmplat și la evenimentul liberal.
      Conform: Hotărârea nr. 54 din 12.11.2020
      e) limitarea numărului participanților la maximum 20, în cazul evenimentelor/ întrunirilor /acțiunilor desfășurate în spațiu închis și a duratei acestora la maximum două ore.


      25 octombrie 2020, 4:50
      Realitatea Plus a publicat imagini cu președintele PSD, Marcel Ciolacu, care a fost surpins într-un restaurant din Sarata Monteoru ( localitate aflata in scenariul VERDE la acea data !!!! ) , judetul Buzău, sâmbătă seara, la o masă alături de alte 11 persoane, încălcând normele de distanțare.
      Ajunşi la faţa locului, polițiștii, au fost aplicate amenzi în valoare totală de 21.000 de lei, a afirmat purtătorul de cuvânt al Poliției Române, comisarul Georgian Drăgan.
  • +17 (23 voturi)    
    De ce mai este asta popa? (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:15)

    feroviarul123 [utilizator]

    Din cate imi aduc eu aminte noi îi plătim salariul.
    • 0 (2 voturi)    
      nu nu (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:50)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      esti penibil sa spui ca platesti salariul unora chiar de la stat....... chiar dam cu totii in mintea unui idiot de la antene ca gadea ori badea ce cred ca ei platesc bugetarii??? si apoi sa fim seriosi chiar crezi ca sta unul ca el in salariu?? astia cer si de la "credinciosii din subordine" si de la ceilalti preoti.....
  • +9 (15 voturi)    
    >>>> (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:16)

    GemstonePig [utilizator]

    Coloana a V-a s-a pus in miscare.
    • -2 (10 voturi)    
      huh (Joi, 26 noiembrie 2020, 23:25)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Cum adica v-ati pus in miscare? Pai voi dansati pe aici de ani buni de zile!
  • +24 (26 voturi)    
    Asa, tine-o tot asa (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:36)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sfidare maxima fata de autoritati, lege, virus, dar si enoriasi.

    Orgoliul > tot
    • -2 (4 voturi)    
      Sfidare si mai "maxima" (Vineri, 27 noiembrie 2020, 10:11)

      relu59 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      https://www.youtube.com/watch?v=KkitsIwA0m8

      26 Noiembrie 2020
      Klaus Iohannis, Ludovic Orban, Nicușor Dan și toți miniștrii AU ÎNCĂLCAT legea: Poliția NU a descins la evenimentul PNL
      La cei 25 de politicieni se adaugă fotografii, cameramanii și personalul tehnic care au asigurat transmisiunea.
      Dacă la Constanța, într-o biserică, polițiștii și jandarmii au descins și i-au scos cu forța pe credincioși, amendându-i, nu la fel s-a întâmplat și la evenimentul liberal.
      Conform: Hotărârea nr. 54 din 12.11.2020
      e) limitarea numărului participanților la maximum 20, în cazul evenimentelor/ întrunirilor /acțiunilor desfășurate în spațiu închis și a duratei acestora la maximum două ore.


      25 octombrie 2020, 4:50
      Realitatea Plus a publicat imagini cu președintele PSD, Marcel Ciolacu, care a fost surpins într-un restaurant din Sarata Monteoru ( localitate aflata in scenariul VERDE la acea data !!!! ) , judetul Buzău, sâmbătă seara, la o masă alături de alte 11 persoane, încălcând normele de distanțare.
      Ajunşi la faţa locului, polițiștii, au fost aplicate amenzi în valoare totală de 21.000 de lei, a afirmat purtătorul de cuvânt al Poliției Române, comisarul Georgian Drăgan.
  • +15 (19 voturi)    
    TEO. (Joi, 26 noiembrie 2020, 21:39)

    ------ [utilizator]

    Ai grija sa nu fie pestera Rahova.
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:16)

    tirolez [utilizator]

    Ce om inconstient, bine ca nu sunt mai multi ca el. Nu i-o fi trecut nicio secunda prin cap ca IPS-urile sarbilor care au decedat de covid poate mai traiau si azi daca erau mai atenti? In special cel al serbiei care a facut baie de multime la inmormantarea celuilalt?
  • +15 (21 voturi)    
    paralela.... (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:19)

    _eu_ [utilizator]

    Nu ma pricep eu la legi, insa cred ca:
    Daca eu pun un grup de oameni (sau un singur om) sa comita o activitate care il poate pune in pericol (viata lui sau a altcuiva), cred ca fapta, indemnul, s-ar numi infractiune si as suporta rigorile legii.
    Mai clar, daca pun un copil sa bage degetul in priza, cred ca se poate considera infractiune.

    De ce tot soborul de popi e in afara legii in cazul in care indeamna la anarhie (nerespectarea legii), sau la punerea in pericol a maselor de oameni prin indemnul la boicotarea/evitarea de la legea carantinei?
  • +10 (12 voturi)    
    Deja e obraznic! (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:28)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Asta este de-a dreptul o sfidare la adresa autoritatilor!
  • -11 (15 voturi)    
    Iata dovada (Joi, 26 noiembrie 2020, 22:42)

    ipolitic [utilizator]

    unei mari conspiratii mondiale impotriva credinciosilor. Pana ce libtarzii neomarxisti atei se feresc de Covid, credinciosii sunt impinsi ca turma la sfanta impartasire a virusului.
    Quo vadis, Domine? Sa ma testez, fiule...
  • +14 (16 voturi)    
    de ce e "eveniment exceptional"? (Joi, 26 noiembrie 2020, 23:47)

    Codruta N [utilizator]

    Ce, la anul n -o sa mai fie Sf. Andrei? Sau care e problema acestui popa?
    Daca indemnam eu oamenii sa nu respecte regulile, pana acum de MULT eram la zdup - pentru "zadarnicirea impiedicarii raspandirii bolii". Popa acesta DE CE e in libertate? Legea nu se aplica la fel pentru toti? CE exemplu da afurisitul acesta de Stat? >:
    • +5 (5 voturi)    
      Stimata doamna, (Vineri, 27 noiembrie 2020, 13:09)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      problema acestui trantor se rezuma intr-un singur cuvant:BANUL!Atat si nimic mai mult!Sanatate si toate cele bune va doresc!
  • +10 (14 voturi)    
    Nu e prostie (Vineri, 27 noiembrie 2020, 7:05)

    fdaniel [utilizator]

    Nici fanatism religios, nici prostie.
    Este nemernicie pesedistă ca să genereze scandal!
    Dacă îi arestează pe toți (cum ar trebui) o să-și cheme oile contra guvernului liberal.
    Nu are nimic a face cu religia.
  • +8 (8 voturi)    
    Să dea o declarație pe propria răspundere. (Vineri, 27 noiembrie 2020, 7:59)

    asavreau [utilizator]

    Dacă merg numai preoții,fără mireni,să dea o declarație pe propria răspundere că dacă se îmbolnăvesc de COVID nu vor cere să fie internați în spital,.ci ser vor trata în lăcașurile de cult unde ÎPS Teodosie va fi cel care va stabili tratamentul.Preotul care sa îmbolnăvit de COVID va fi izolat de comunitate,inclusiv biserica unde face slujbe(!),până se certifică eliminarea virusului.ÎPS Teodosie să-și asume răspunderea pentru morții COVID din cauza îndemnurilor lui.Până acum are în evidență(că suflet și conștiință nu are) ,7 morți dintre preoți.
  • +7 (7 voturi)    
    Sfidare impotriva Statului de Drept! (Vineri, 27 noiembrie 2020, 8:25)

    bcorina [utilizator]

    Biserica nu este Stat in Stat. Acest "diavol" achiat dupa bani nu poate fi acuzat conf. art. 352.Cod Penal -de Zădărnicirea combaterii bolilor?
  • -4 (6 voturi)    
    Dubla Masura !!! (Vineri, 27 noiembrie 2020, 10:17)

    relu59 [utilizator]

    https://r3media.ro/curtea-suprema-a-sua-a-decis-ca-restrictiile-impuse-credinciosilor-in-statul-new-york-sunt-neconstitutionale/

    https://www.youtube.com/watch?v=KkitsIwA0m8

    26 Noiembrie 2020
    Klaus Iohannis, Ludovic Orban, Nicușor Dan și toți miniștrii AU ÎNCĂLCAT legea: Poliția NU a descins la evenimentul PNL
    La cei 25 de politicieni se adaugă fotografii, cameramanii și personalul tehnic care au asigurat transmisiunea.
    Dacă la Constanța, într-o biserică, polițiștii și jandarmii au descins și i-au scos cu forța pe credincioși, amendându-i, nu la fel s-a întâmplat și la evenimentul liberal.
    Conform: Hotărârea nr. 54 din 12.11.2020
    e) limitarea numărului participanților la maximum 20, în cazul evenimentelor/ întrunirilor /acțiunilor desfășurate în spațiu închis și a duratei acestora la maximum două ore.


    25 octombrie 2020, 4:50
    Realitatea Plus a publicat imagini cu președintele PSD, Marcel Ciolacu, care a fost surpins într-un restaurant din Sarata Monteoru ( localitate aflata in scenariul VERDE la acea data !!!! ) , judetul Buzău, sâmbătă seara, la o masă alături de alte 11 persoane, încălcând normele de distanțare.
    Ajunşi la faţa locului, polițiștii, au fost aplicate amenzi în valoare totală de 21.000 de lei, a afirmat purtătorul de cuvânt al Poliției Române, comisarul Georgian Drăgan.
  • +3 (5 voturi)    
    ar fi trebuit sa sune asa (Vineri, 27 noiembrie 2020, 14:34)

    costelo999 [utilizator]

    veniti de luati virusul, nu ce a scris el in fituica aia, sa vina numai calugarii si preotii
  • +1 (3 voturi)    
    oare politia constanta este demna??? (Vineri, 27 noiembrie 2020, 17:44)

    iuflo [utilizator]

    acest martafoi intitulat de alta "gloata" mizerabila pre-sfintit trebuie legal chemat la audieri si facut dosar penal pentru zadarnicire in combaterea bolii!! exact cum este legal!! iar daca mai si merg la asa-zisa pestera cu totii amendati si la fel dosare penale tuturor prelatilor astora care se cred stat in stat..........domnilor chestori,comisari sau ce grade veti avea in conducerea politiei romane nu are nimeni curajul sa lupte cu aceasta pidosnica mafie preoteasca??? nu exista nici un Borsellino şi Falcone la noi?? ca vor fi eroi nationali mai ceva ca stefan ori mihai!!!