Poliția a deschis un dosar penal pe numele episcopului de Giurgiu care spunea că vaccinurile sunt expirate, iar incendiile din spitale „o făcătură”

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 22 octombrie 2021, 20:22 Actualitate | Coronavirus


Episcopul Giurgiului, PS Ambrozie
Foto: Facebook
Inspectoratul de Poliție Județeană Giurgiu a răspuns solicitării Libertatea și a punctat că secția de poliție din Călugăreni s-a sesizat din oficiu în acest caz, iar dosarul a ajuns deja la Parchet.

Episcopul Giurgiului, PS Ambrozie, le-a spus enoriașilor, la slujbă, că incendiile izbucnite în ultimul an la spitale COVID ar fi fost o făcătură, puse intenționat pentru ca pacienții să opteze pentru spitalele private, și i-a îndemnat pe oameni să nu se vaccineze, pentru că vaccinurile ar fi expirate.

De asemenea, el a lansat un atac dur la adresa președintelui Klaus Iohannis și a actualei clase politice: "Numai minciuni și poporul trăiește în frig și în foame mai rău ca în perioada comunistă. La finalul slujbei de Sfânta Parascheva, episcopul Giurgiului s-a lansat într-un atac dur la adresa clasei politice și a președintelui Klaus Iohannis, pe care l-a criticat că nu a mers la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului.

Dosar penal după ce o persoană a spus într-un live pe Facebook că spitalul modular ATI de la Piatra-Neamţ este gol

Poliţiştii din Neamţ au întocmit un dosar penal pentru răspândirea de informaţii false după ce o persoană a afirmat, într-o filmare postată pe o reţea de socializare, că spitalul modular ATI de la Piatra-Neamţ este gol.

„Urmare a apariţiei în spaţiul public a unor imagini în care o persoană prezintă informaţii cu privire la gradul de ocupare al spitalului modular din Piatra-Neamţ, Compartimentul Relaţii Publice al IPJ Neamţ precizează că poliţiştii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de comunicarea sau răspândirea, prin orice mijloace, de ştiri, date sau informaţii false ori de documente falsificate, cunoscând caracterul fals al acestora şi fac verificări, în vederea identificării persoanelor implicate şi luării măsurilor legale ce se impun”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ, subinspectorul Ramona Ciofu, citat de Agerpres.

Președintele Colegiului Medicilor: Voi susține suspendarea medicilor care prezintă în spațiul public teorii nevalidate științific

Prof. Dr. Daniel Coriu, președinte Colegiul Medicilor din România, anunță printr-un comunicat că va susține ”cu toată tăria”, sancționarea oricărui medic prin suspendarea exercitării profesiei, dacă medicul prezintă în spațiul public teorii care nu sunt validate științific, iar prin informațiile transmise poate duce în eroare populația în privința stării de sănătate și periclita sănătatea publică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22526 vizualizari

  • +8 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:27)

    [anonim]

    • +26 (34 voturi)    
      Ba trebuie tratati conform legii (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

      Si numai astia ci toti. Iar CNA-ul trebuie sa se ia in serios sau sa dispara.
      • -12 (14 voturi)    
        pe bune ? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 4:56)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        de cid legea se apluca doar intr-o singura directie ?(de sus in jos ?) Parca "toti sintem egaliin fata legii" nu ? Asa pe nerasuflate cunosc vre-o cinci "din, de pe linda guvern" care au "incalcat" dupa tine legea, si nu au patit nimic. Deci ?
        • 0 (0 voturi)    
          Roiu! (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:38)

          NoFive [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

          Ia du-te, bre, la munca câmpului, nu mai bate în tastatură, nu e locul tău la scris.
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 1:35)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +18 (30 voturi)    
    Ba nu (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:33)

    My50cents [utilizator]

    Trebuie luat in serios si bagat la zuhaus.
    Dar stiu ca nu o sa se intample
  • -22 (36 voturi)    
    Pune-le oamenilor la încercare credința, (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:35)

    Harald [utilizator]

    să vedem cine iese mai șifonat din chestia asta? Credincioșii sau ”liber-cugetătorii”?
    • +3 (21 voturi)    
      crestinii (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:31)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Care gandesc prin zeul care prin forta sa nemarginita permita sa se intample toate ororile si razboaiele posibile, nu accepta litera si spiritul legii ? Pai si in cartea voastra rescrisa de nenumarate ori chiar fiul zeului se supune legii imperiului roman. Crestinii nu servesc legea ?
      • -12 (28 voturi)    
        Îi înveți pe creștini cum să se comporte? :) (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:58)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Nu ți se pare că elitismul tău a devenit luciferic? :)

        Litera legii e scrisă de oameni, nu de Dumnezeu. Când ai să înveți să respecți creștinismul și pe creștini, am să-ți explic mai multe. Deocamdată, insistența cu care folosești ”zeul” te descalifică pentru orice discuție serioasă. Du-te și nu mai păcătui! :)
        • +1 (1 vot)    
          Si cum... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 14:12)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          ramane cu sa nu marturisesti stramb?!

          Respect si am toata admiratia fata de crestini desi bisericile sunt cam goale de ei...
      • +7 (19 voturi)    
        @CNBC (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:24)

        Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Vorbiti prostii. Una e crestinismul si cu totul alta e un popa diliu.
    • +8 (10 voturi)    
      Hahaha (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:27)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Sa avem pardon stimabile, dar prea cucernicul nu credinta le-a pus-o la incercare, ci inteligenta si dreapta-socoteala!
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 8:46)

      [anonim] i-a raspuns lui Harald

  • -5 (29 voturi)    
    Iohannis si Citu au raspandit informatii false (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:49)

    GheoIlinca [utilizator]

    Daca politia s-a sesizat din oficiu, foarte corect de altfel, ca doamna de la Piatra Neamt a produs un fake news pe Facebook referitor la spitalul modular, a fost incadrata la :săvârşirea infracţiunii de comunicarea sau răspândirea, prin orice mijloace, de ştiri, date sau informaţii false ori de documente falsificate, cunoscând caracterul fals al acestora , de ce nu se sesizeaza din oficiu in cazul cetatenilor Iohannis Werner Klaus si Catu Florin Vasile care au produs stiri false declarand ca au oprit pandemia si prin intermediul presei au influentat milioane de cetateni sa renunte la vaccin.
    Gravitatea faptelor acestora este incomparabil mai mare decat a doamnei din Piatra Neamt. Am dreptate?
    • +1 (13 voturi)    
      Și nu doar ei (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:22)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui GheoIlinca

      Să nu uităm de sterilitatea până la a 3-a generație și celelalte elucubrații debitate de bolnavă.
      • -4 (8 voturi)    
        cum vine asta ? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 4:58)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        sterilitate pina la a 3 generatie ? Pai daca nu mai poti sa ai copii, care a 3 generatie ?
        • +2 (2 voturi)    
          Deci... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 14:32)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui nick1587873340950

          elucubratii cum a zis si Shaolin..:P

          Daca te apuci sa analizezi un pic la rece toate aceste "fake news" poti sa te amuzi copios pana cand iti aduci aminte ca oameni mor din cauza lor...
  • -18 (36 voturi)    
    Dupa profa de muzica, alt acar Paun.. (Vineri, 22 octombrie 2021, 20:58)

    Idiotul_fUtil [utilizator]

    Disperare mare.
    • +2 (14 voturi)    
      Ți-e frică huh? (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:21)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui Idiotul_fUtil

      Las' că-ți vine și ție rândul în curând.
  • +21 (33 voturi)    
    Sar apărătorii (Vineri, 22 octombrie 2021, 21:12)

    Lionheart [utilizator]

    Să vedeți acum cum încep unii să urle, că este un atac împotriva Bisericii, împotriva credinței, împotriva neamului etc.
    • -1 (13 voturi)    
      Sper ca e doar primul... (Vineri, 22 octombrie 2021, 23:11)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Lionheart

      ...dintr-un luuuu.......ung şir de nenorociti trasi la raspundere.
      In primul rand mireni dar si dintre clerici.
  • +3 (13 voturi)    
    Doamne ajuta! (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:55)

    zgubilitix [utilizator]

    Maxim cu suspendare.

    Dar BOR cum il sanctioneaza?

    Cum poate fi lasat in continuare in pozitia asta in care are audienta si poate transmite informatii nu numai false dar si periculoase celor din jur?

    Ar trebui sa treaca la birouri, la hartoage, dar ce te faci acolo tre' sa stea cu masca.
  • +3 (15 voturi)    
    Bravo .... (Vineri, 22 octombrie 2021, 23:15)

    GT [utilizator]

    Nenea asta a dus prostia la un alt nivel!
  • +1 (7 voturi)    
    Se vede clar (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 0:21)

    gigilu [utilizator]

    ca tata popa asta nu moare nici de frig si nici de foame, ca tot poporul . Ca tot vine postul Craciunului, iar daca e sa-i credem pe cuvant pe astia cu legile, ar fi cazul sa se abtina de la multe si sa-i asigure dansii o cazare la racoare cu post inclus.In alta situatie ar fi de ras dar e de tot plansul.Uitati-va bine, oameni buni , unde faceti donatiile alea pentru pomelnice.
  • -3 (5 voturi)    
    Aha, (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 11:05)

    sorance2000 [utilizator]

    Militia Judeteana!
  • +2 (6 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 12:22)

    notnow [utilizator]

    Alt imbecil in sutana care aduce deservicii bisericii ca institutie si religiei (ortodoxe in acest caz) in ansamplu...
    Biserica ar trebui sa fie prima care ii sanctioneaza pe astfel de indivizi.
  • 0 (2 voturi)    
    "Adevarul vã va elibera!" spusese Iisus, (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 19:28)

    Namaste! [utilizator]

    insa "adevarul umbla cu capul spart" acum...
  • 0 (2 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 23 octombrie 2021, 22:33)

    NoFive [utilizator]

    Auzi, ce naiba și-a pus omul ăsta pe cap?