Dosar penal după ce o persoană a spus într-un live pe Facebook că spitalul modular ATI de la Piatra-Neamţ este gol

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 19 octombrie 2021, 16:36 Actualitate | Esenţial


Politie
Foto: Facebook
Poliţiştii din Neamţ au întocmit un dosar penal pentru răspândirea de informaţii false după ce o persoană a afirmat, într-o filmare postată pe o reţea de socializare, că spitalul modular ATI de la Piatra-Neamţ este gol.

„Urmare a apariţiei în spaţiul public a unor imagini în care o persoană prezintă informaţii cu privire la gradul de ocupare al spitalului modular din Piatra-Neamţ, Compartimentul Relaţii Publice al IPJ Neamţ precizează că poliţiştii s-au sesizat din oficiu cu privire la săvârşirea infracţiunii de comunicarea sau răspândirea, prin orice mijloace, de ştiri, date sau informaţii false ori de documente falsificate, cunoscând caracterul fals al acestora şi fac verificări, în vederea identificării persoanelor implicate şi luării măsurilor legale ce se impun”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Neamţ, subinspectorul Ramona Ciofu, citat de Agerpres.

Pe 14 octombrie, o femeie din Piatra-Neamţ a făcut un live pe Facebook în curtea Spitalului Judeţean de Urgenţă Neamţ şi a afirmat că spitalul modular ATI este gol, relata ziarul Libertatea.

Potrivit conducerii spitalului, în ziua respectivă erau internaţi 25 de pacienţi în stare gravă în secţia ATI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















30954 vizualizari

  • +39 (71 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:47)

    mitg [utilizator]

    Pana nu se va combate ferm de catre stat cota alarmanta a prostiei in legatura cu covidul vor muri oameni pe capete, si medicii de ATI vor muri de oboseala.
    • -24 (44 voturi)    
      n-ai nici o treaba (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:57)

      Ionnut [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      ..cu realitatea, daca tu crezi ca asta e prostie si ceea ce a facut politia e un bine inseamna ca iti meriti locul langa aia, habar nu aveam cine e aia ce a facut sau ce mesaj a transmis pana sa apare stirea aici, deci daca la tine cantareste greu ce face o necunoscuta pe idiotentia aia de facebook atunci stai nene acolo si ia toate informatiile vitale de care ai nevoie in perioada asta.
      • +12 (20 voturi)    
        Lol (Marţi, 19 octombrie 2021, 22:14)

        mitg [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

        Sosoana tu iesti?
    • +24 (34 voturi)    
      "In sfarsit" ? "In sfarsit" va fi cand Sosoaca (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:07)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      va avea numarul de dosare penale meritat, in concordanta cu multitudinea infractiunilor savarsite privind transmiterea de informatii false cu privire la covid si de zadarnicire a combaterii bolilor.
  • -19 (51 voturi)    
    nu aprob dar doar intreb (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:50)

    Ionnut [utilizator]

    informatii false cu ce scop? catre cine? am inteles ca prostia aia de facebook e spatiu public dar mi se pare ca ceva nu se leaga, ce cauta aia in spital in primul rand libera prin curte mai ales pe langa sectia ATI modulara? conducerea spitalului a zis care sectie de ATI era ocupata cu 25 de pacientI, cea din interiorul cladirii sau erau 25 in sectia modulara, ca daca abia era adusa sectia si nu era pusa in functiune atunci debila aia poate avea dreptate
    • +15 (23 voturi)    
      Dar Sosoaca ce cauta mai zilele trecute ? (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:09)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ionnut

      Intr-un cunoscut si mare spital covid din Bucuresti ? Si mai avea si televiziunile dupa ea ?
  • -36 (70 voturi)    
    Cand Militia nu are ceva mai bun de facut... (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:52)

    PlanetaVerde [utilizator]

    Cand Militia nu are ceva mai bun de facut...de exemplu sa prinda niste criminali...
    • +12 (26 voturi)    
      Sau când proștii nu tac (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:58)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Sau când unii ca tine, în loc să tacă, se apucă să comenteze aiurea, în stil Șoșo
    • +22 (40 voturi)    
      500 de victime (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:06)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Minciuna și dezinformarea au decontat azi cam 500 de victime. Mie mi se pare că în sfârșit se ocupă oamenii legii să aplice legea,
    • +16 (32 voturi)    
      ei lasa.. (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:06)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      .. ca prea li s-a suit democratia la cap dacopatilor astia. mai trebuie si niste palme dupa ceafa.
      • -7 (17 voturi)    
        Ești sigur că poți suporta ecoul? :) (Marţi, 19 octombrie 2021, 21:11)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        ”Cine scoate sabia ...”
    • +8 (22 voturi)    
      este plin (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:18)

      GabiAlex [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Este plin de criminali. Fiecare imbecil care nu se vaccineaza pentru ca se crede mai tare decat virusul si merge la crasma fara masca pentru ca moaca lui are libertate fundementala este un criminal nenorocit care a ucis mai multi oameni deja si continua sa o faca.
    • +3 (11 voturi)    
      Si pana ii prind pe toti criminalii ce facem? (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:20)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Daca nu e criminal, ci doar spargator, trebuie lasat liber? Sau poate e violator, dar nu si-a si ucis victima. Sau, sau, sau...

      Ai comis o infractiune? Atunci iti meriti soarta. Fie ca e vorba de amenda penala sau puscarie. In cazul netoatei din stire, cred ca va fi doar o amenda penala (nu stiu exact ce pedepse prevede legea in materie), dar sper ca macar sa fie una usturatoare.
    • +2 (12 voturi)    
      Norocul tau e ca nu se ocupa si de natarai ca tine (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:14)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      astia din Bucuresti si umbla "sa prinda niste criminali", ca altfel ...

      PS. ai fi devenit @Planeta Neagra (la fata) ! :))
    • +1 (11 voturi)    
      tocmai (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:16)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      astia sunt criminalii care m-au lasat fara doua rude. Cum? Simplu. Incep sa creada ca e o raceala, ca e o facatura si ca nu ii atinge.
    • +1 (7 voturi)    
      Acum se ocupa de criminalii in masa. (Marţi, 19 octombrie 2021, 23:27)

      Statisticianul [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Cei care prin informatiile false au dus la decesele a mii de romani.
    • +2 (2 voturi)    
      La militie lucreaza si sotul doamnei (Miercuri, 20 octombrie 2021, 12:02)

      provest_1 [utilizator] i-a raspuns lui PlanetaVerde

      Ca personal auxiliar, sofer ceva. Angajat de tat-su, fost securist, pe vreme cand traia.
      Asta ca se stii si tu.
      Militia ii cunoaste foarte bine pe amandoi.
  • +9 (23 voturi)    
    Un inceput... (Marţi, 19 octombrie 2021, 16:56)

    Thexy [utilizator]

    ...foarte bun. Sper sa nu se opreasca aici si sa continue cu toti cei care transmit informatii false.
    • +3 (13 voturi)    
      "Un inceput ... foarte bun." Ma faci sa rad ! (Marţi, 19 octombrie 2021, 20:14)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Thexy

      De peste un an se transmit stiri false de unii si de altii pe retelele de socializare si in mass- media si autoritatile sunt aproape moarte in papusoi !

      PS. De Diana Sosoaca ai auzit ? Ai auzit ce peroreaza de luni bune pe fb, la televiziuni sau radiouri ? Ce au facut pana acum autoritatile pt a contracara minciunile cu iz penal perorate de individa ? Nimic !

      PPS. Si atunci ce e "foarte bun" in activitatea lor in acest domeniu al cercetarii faptelor de transmitere de informatii false despre pandemia cu covid si de zadarnicire a combaterii bolilor ?
  • +10 (16 voturi)    
    La isterica asta nu se autosesizeaza?? (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:06)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    Mai ales ca s-a creat precedentul, la ce pune individa asta pe FB nu se sesizeaza nimeni??? Filmeaza niste ambulante intr-o curte si apoi afirma ca in spitalele Covid e gol??

    "Diana Iovanovici Șoșoacă- Oficial
    9 octombrie la 17:59 ·
    Azi, 09.10.2021, sâmbătă seara, pază lejeră, echipa Șoșoacă pătrunde în spitale. SUNT GOALE. Și ambulanțele, și saloanele!
    UPU, de asemenea, GOL!
    Măriți paza, să poată minți televiziunile! "

    https://fb.watch/8KywQQI74N/
  • -9 (27 voturi)    
    in cazul asta... (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:14)

    Nevermind [utilizator]

    S-a deschis si un dosar penal pentru cazurile "uitate" ca sa se tina congresul pd(n)l si aparute dupa?
    • +3 (17 voturi)    
      N-am auzit de vre-un dosar Untold sau congres PNL (Marţi, 19 octombrie 2021, 17:30)

      Idiotul_fUtil [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      De unde se vede ca militia tot militie a ramas.
    • -1 (13 voturi)    
      Whataboutism-ul... (Marţi, 19 octombrie 2021, 19:01)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      ...sport national. Legatura dintre subiectul articolului si comentariul tau fiind.... Sau ai postat, ca de obicei, sa iti justifici copeicile primite?
  • +18 (26 voturi)    
    Femeia care a facut live din curtea spitalului (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:01)

    Susufler0 [utilizator]

    si a transmis informatia falsa ca acesta este gol desi stia ca in realitate este ocupat cu bolnavi de covid SIGUR nu a fost Diana Sosoaca, altfel politistii din judetul Neamt, vitejii de ei, nu ar fi deschis niciun dosar penal !

    PS. Apropo, ce mai face madam Sosoaca ? Propaganda mincinoasa la greu si in continuare nimeni dintre cei indreptatiti, nu o intreaba de sanatate (dpdv penal)!
  • +7 (15 voturi)    
    Pe Sosoaca nu o vede nimeni?? (Marţi, 19 octombrie 2021, 18:54)

    Bucuresteanul_Bezmetic [utilizator]

    De pe pagina ei de Facebook, filmeaza niste ambulante intr-o parcare si scrie:
    "Diana Iovanovici Șoșoacă- Oficial
    9 octombrie la 17:59 ·
    Azi, 09.10.2021, sâmbătă seara, pază lejeră, echipa Șoșoacă pătrunde în spitale. SUNT GOALE. Și ambulanțele, și saloanele!
    UPU, de asemenea, GOL!
    Măriți paza, să poată minți televiziunile! "

    4500 de oameni dau Like si distribuie chestia asta mai departe...
  • +2 (2 voturi)    
    pentru Sosoaca nimic? (Miercuri, 20 octombrie 2021, 10:56)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    nu au gasit articolul de lege inca? E scris mai mic in josul paginii?
  • 0 (0 voturi)    
    Dosar penal (Miercuri, 20 octombrie 2021, 21:01)

    sori07 [utilizator]

    Si ai nostri conducători când vor avea? Parcă au spus că am învins pandemia, că nu o să vină valul 4 , că suntem pregătiți, ...
    Dar nu au cumparat medicamente, nu au testat și au ... încurajat vaccinarea spunând că astfel vor putea merge la Untold.
    Acest genocid va rămâne nepedepsit? Uitati-va in Brazilia. Dosar penal presedintelui pentru măsurile luate impotriva covid-ului. La noi ...
  • 0 (0 voturi)    
    Se leaga de o anonima, dar Teodosie? (Vineri, 22 octombrie 2021, 0:08)

    Rational1 [utilizator]

    De ce nu se leaga de cei care sunt "influenceri"?
    Iar am gasit un acar Paun?
    De Sosoaca, Teodosie et co nu se leaga nici un procuror... De ce?
  • 0 (0 voturi)    
    si Sosoaca pe cand? (Vineri, 22 octombrie 2021, 22:51)

    zgubilitix [utilizator]

    Pe cand Sosoaca?

    Aia are audienta mai mare si a aberat la greu dintotdeauna. Zadarnicirea combaterii bolilor, raspandirea de informatii false, probabil si ultraj si altele.