Românca depistată cu Covid-19 în Grecia s-a plimbat 72 de ore în Creta, ca să nu-și strice vacanța (presa elenă)

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 iulie 2020, 16:18 Actualitate | Coronavirus


Insula Creta
Foto: maxpixel.net
Românca depistată cu noul coronavirus în Grecia a ignorat protocoalele de siguranță și a călătorit timp de 72 de ore în jurul insulei Creta. Ea le-a spus autorităților că nu a vrut să își strice vacanța, relatează Mediafax citând portalul greekreporter.com.

Presa din Grecia scrie că românca venise în Grecia cu intenția de a petrece vacanța pe insula Creta și a fost testată pentru coronavirus, așa cum prevăd protocoalele instituite de Guvernul elen, pe Aeroportul Heraklion. De aici, a mers la hotelul unde avea rezervarea, pentru a aștepta, 24 de ore, rezultatul.

Ajunsă la hotelul rezervat, românca a aflat că acesta a fost închis și a găsit altul disponibil, însă nu a anunțat autoritățile elene, care nu au găsit-o când au venit să o informeze că testul pentru Covid-19 a ieșit pozitiv.

Când în sfârșit au găsit-o pe turista din România, oficialii eleni au aflat că aceasta nu a stat deloc în izolare, ci a mers să exploreze insula, sfidând instrucțiunile care i-au fost date în Aeroportul Heraklion, la sosire.

Potrivit greekreporter.com, femeia le-ar fi spus autorităților elene că pur și simplu nu a vrut să își strice concediul și că a călătorit în jurul insulei Creta timp de aproximativ 72 de ore, până când a fost găsită și convinsă să meargă în carantină.

Acesta a fost primul caz confirmat de coronavirus la un turist străin care vizita insula Creta și a venit la doar câteva zile după redeschiderea aeroporturilor regionale, la 1 iulie. Românca a fost cazată într-unul dintre hotelurile din Hersonissos.

Românca a ajuns în Creta pe 1 iulie, cu o cursă charter directă pe ruta București - Heraklion, a transmis MAE, precizând că aceasta a fost transferată în unitatea hotelieră special destinată în care își va efectua carantina împreună cu un membru al familiei. Starea femeii infectate este bună, aceasta beneficiind de monitorizare medicală.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14695 vizualizari

  • +23 (41 voturi)    
    clasic (Marţi, 7 iulie 2020, 16:23)

    DanIonita1 [anonim]

    iar ne facem de ras peste tot
  • +14 (36 voturi)    
    Lol (Marţi, 7 iulie 2020, 16:36)

    mitg [utilizator]

    Romanca sub orice speta, dar nici cu grecii nu mi rusine.

    Cum doamne sa fie inchis hotelu si sa nu stie nimeni, de fapt cum dumnezo sa-ti deschizi granitele pentru turisti si sa nu fii doxa in materie de "contingency planning"?
  • -14 (36 voturi)    
    Heh (Marţi, 7 iulie 2020, 16:46)

    Soljenitin [utilizator]

    Ia sa vezi ce m-as duce in concediu o saptamana la greci sau oriunde altundeva ca sa stau jumatate din concediu in izolare in camera de hotel.
    Exclus. Ori isi misca fundurile rapid cu rezultatele ori isi asuma riscul.
  • +13 (29 voturi)    
    Astia suntem (Marţi, 7 iulie 2020, 16:50)

    sipu [utilizator]

    in rest fara comentarii .............
  • +14 (32 voturi)    
    Felicitari duamnei! (Marţi, 7 iulie 2020, 17:10)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Felicitari duamnei pedeseriste, a dovedit multa prezenta de spirit si nu si-a intrerupt vacana pentru un fleac ca acesata - ca a fost depistata pozitiv la Covir, care oricum nu exista!!
    • 0 (0 voturi)    
      pt un fleac (Miercuri, 8 iulie 2020, 14:56)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

      nu mai intram in austria decit carantina 14 zile, pt unii ca tine care nu cred, si faci confuzie grava doamna nu este pesederista este pesedista, revino-ti si scrie corect.
  • -4 (24 voturi)    
    Era responsabilitatea grecilor.... (Marţi, 7 iulie 2020, 17:17)

    mike123 [utilizator]

    Daca institui reguli (ad-hoc) este responsabilitatea ta sa fii sigur ca sint functionale si validabile!Femeia s-a dus la hotelul unde cumparase bilet si pe care il declarase auroritatilor. Hotelul era inchis asa ca s-a cazat la alt hotel. Era treaba autoritatilor sa-i dea de urma si s-o informeze ca este pozitiva!
    In consecinta: nu fiti pozitivi!
    • +6 (12 voturi)    
      corect (Marţi, 7 iulie 2020, 19:12)

      MihaiP1981 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Responsabilitatea pentru un bolnav contagios este a guvernului ? Atunci ar trebui sa ii bage pe toti la inchisoare ca sa fie siguri ca respecta regulile ?
    • +7 (9 voturi)    
      uhm (Miercuri, 8 iulie 2020, 1:28)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Hai sa fim seriosi! Hotelul nu s-a inchis, mioritica a mintit in declaratie! Ce e asa de greu ?
      • 0 (0 voturi)    
        corect! (Miercuri, 8 iulie 2020, 13:21)

        Lara Antipova [anonim] i-a raspuns lui tudor74

        a crezut ca ii vor pierde urma politistii greci!!! :))))
  • +19 (27 voturi)    
    ! (Marţi, 7 iulie 2020, 17:18)

    tudorr [utilizator]

    Asta pare trimisa in vacanta de Firea...
  • +4 (26 voturi)    
    nu trageti! (Marţi, 7 iulie 2020, 17:35)

    andimi [utilizator]

    este condamnabil comportamentul turistei, insa grecii i-au spus clar ca tre sa se izoleze 24 ORE, nu 72, cum e prezentat aici. Nestiind rezultatul voi ati fi stat la izolare 72 ORE ca sa il asteptati? Nu stiu de ce dar ma indoiesc. Iar de informat de schimbarea hotelului voi ati fi stiut unde va adresati intr-o tara cu alt alfabet?
    • +4 (10 voturi)    
      Sa nu ii plancem pe niciunii (Marţi, 7 iulie 2020, 19:19)

      Vaka [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Grecii sunt disperati dupa banii turistilor, de inteles, fara ei sunt morti. Incercati sa anulati o rezervare in Grecia zilele astea… Surpriza, grecii va vor spune ca la ei e deschis si ca nu se dau banii inapoi...

      Turistii: la fel de disperati dupa vacanta, in special daca au fot cumparate din timp. Si te intrebi: las banii grecului si ma duc la Mamaia sau imi incerc norocul? Nu cred.
      • 0 (6 voturi)    
        hehe (Miercuri, 8 iulie 2020, 5:25)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Vaka

        Or fi grecii disperati, dar nu sunt la fel de disperati ca rusii de cand barilul de petrol e negativ.
        N'est pa, Vakarusule?
  • +5 (13 voturi)    
    nume, prenume, adresa (Marţi, 7 iulie 2020, 19:06)

    mbembe [utilizator]

    sa trimitep multumiri prin posta, toti cei care nu vor putea avea vacanta din cauza unei brainless nesimtite!
  • +9 (13 voturi)    
    Iar turistii nostri sunt foarte (Marţi, 7 iulie 2020, 21:59)

    kokos [utilizator]

    scandalizati ca sunt testati la granitele Greciei , iar cei din Germania , Norvegia etc. nu . Pai uite de ce suntem noi testati si altii nu!
  • +3 (7 voturi)    
    E în vacanță și cu mintea (Miercuri, 8 iulie 2020, 1:23)

    mr_mojo [utilizator]

    Ar trebui să îi confiște toți banii de vacanță (amendă) și s-o trimită acasă la oile ei.
  • +7 (7 voturi)    
    a dreac... (Miercuri, 8 iulie 2020, 2:06)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    o inceput madama vacanta direct cu turul insulei, nu putea sa se duca acolo cateva zile la plaja fara sa se deplaseze prea mult. Deh, cand a scapat miorita in lume.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 8 iulie 2020, 9:30)

    Sarmis [utilizator]

    Bine ca n-au mai fost depistati vreo cativa ca madama.
    Ii gaseau grecii facand o hora mica pe muzica din Zorba Grecul:):):)
  • +1 (1 vot)    
    bahtalo (Miercuri, 8 iulie 2020, 11:51)

    Alelu [utilizator]

    In carantina cu pestele. La mai mare.