UPDATE O turistă româncă a fost testată pozitiv pentru COVID-19 în insula Creta (presa greacă) / Primele informații oficiale

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2020, 18:01 Actualitate | Coronavirus


Turisti Grecia
Foto: Aristidis Vafeiadakis / ZUMA Wire / Profimedia Images
O româncă venită în vacanţă în insula greacă Creta împreună cu soţul ei a fost confirmată sâmbătă de autorităţile greceşti ca fiind infectată cu noul coronavirus, relatează publicaţia greacă keeptalkinggreece.com, potrivit
Agerpres.

Autorităţile sanitare şi Protecţia Civilă locală au intrat în alertă pentru a localiza turista româncă şi a-i transmite rezultatul testului COVID-19 efectuat la intrarea în Grecia.

---
UPDATE 20:20 - MAE transmite primele informații despre turista din România depistată cu coronavirus

Românca depistată cu coronavirus în Grecia s-a deplasat în data de 2 iulie cu o cursă aeriană charter cu escală la Atena, destinația finală fiind Insula Creta, anunță MAE. „Toți pasagerii cursei aeriene respective au fost testați la sosire pentru COVID-19, iar rezultatele testelor prelucrate până la acest moment au confirmat un singur caz pozitiv”, transmite instituția care precizează și că „în prezent, cetățeanul român este în autoizolare la hotel urmând ca, în cursul zilei de 5 iulie, să fie transportat la o unitate hotelieră desemnată ca locație pentru carantină”.

„Coform datelor oficiale comunicate de către autoritățile elene, o anchetă epidemiologică vizând contacții direcți ai persoanei depistate pozitiv este în curs. Persoanele depistate pozitiv vor fi plasate în carantină, iar cele cu rezultat negativ al testării își vor putea continua sejurul”, potrivit instituției.

---

Acesta este primul caz de coronavirus confirmat în rândul turiştilor străini în insula greacă Creta.

Pe ansamblul Greciei au fost confirmate până în prezent cinci cazuri în rândul pasagerilor sosiţi pe aeroporturile greceşti începând cu 1 iulie, în urma analizei a circa 1.400 de teste moleculare din cele 5.889 efectuate. Este vorba despre trei femei, din Suedia, Serbia şi românca din Creta, precum şi un cuplu grec.

Autorităţile greceşti încearcă de joi seara să identifice contacţii cazurilor confirmate. Femeia suedeză nu a respectat autoizolarea obligatorie de 24 de ore în care trebuie să rămână persoanele testate la sosirea în Grecia. Ea a fost localizată în timp ce se plimba prin Atena.

La intrarea în Grecia sunt efectuate teste aleatorii pentru COVID-19 în rândul turiştilor străini, cei testaţi fiind obligaţi ca până la aflarea rezultatului testului să rămână în izolare la adresa comunicată autorităţilor.

Turiştii străini testaţi pozitiv în Grecia sunt plasaţi 14 zile în izolare în hoteluri de carantină, în cazul în care nu necesită spitalizare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22118 vizualizari

  • +10 (52 voturi)    
    Asa e cand (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 18:43)

    panda_rosu [utilizator]

    Te mananca in fund sa pleci la mare la soare in grecia, cum sa rateze pitiponcii sezonul estival anu asta, ce daca e virus si se moare, distractie!!!
    • -16 (36 voturi)    
      CCR (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 19:46)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Ce sa faci daca CCR a dat liber la Covid iar Orban si Iohannis sunt în vacanta?
    • -2 (26 voturi)    
      Asa e...buna constatare (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 20:15)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Toti vor vacante, terase si restaurante.....
      • -1 (9 voturi)    
        Tot raul spre bine!.. (Duminică, 5 iulie 2020, 2:07)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

        Va lasa voua bisericile, catedralele si cimitirele, sa va inghesuiti la slubje, pomeni si parastase.

        Dar hai sa fim realisti. Sunt deja mai mult de 10 milioane de cazuri confirmate in lume, deci probabil 100-200 de milioane in total. Care sunt sansele sa mai dispara? Si daca virusul asta va fi si la anul? Si peste 2 ani? 10 ani?... Cat o sa stati fara vacante, terase si restaurante?
    • +1 (35 voturi)    
      Ce problema ai tu cum isi traiesc altii viata? (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 21:12)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      E dreptul lor sa aleaga, tu vezi-ti de viata ta.

      Nici eu nu sunt adeptul vacantelor cu orice pret, insa nu ma intereseaza ce fac altii cu banii, timpul si sanatatea lor. Hai sa ii lasam sa decida ei ce vor, nu e mai bine asa?
      • +3 (25 voturi)    
        indisciplina la români - în gena nației (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 22:02)

        Ev A [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

        indisciplina e în gena românului, mai bine moare decât să nu-l lași să facă ce-l taie capul..
        • -5 (25 voturi)    
          E vorba de libertate... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 22:28)

          filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Ev A

          Dar e clar ca tu trebuie sa cauti in dictionar sensul cuvantului.
          • +7 (25 voturi)    
            libertatea (Duminică, 5 iulie 2020, 0:15)

            Ev A [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

            Libertatea ta se termina unde o incalca pe a altuia..dar e prea subtil conceptul pentru unii..
            • -1 (15 voturi)    
              Nu-ti incalca nimeni libertatea (Duminică, 5 iulie 2020, 2:35)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Ev A

              Stai linistit si vezitz d'ale tale; Guvernul Tau insa sa stii ca ti-o incalca!!!
            • +2 (10 voturi)    
              corect (Duminică, 5 iulie 2020, 11:20)

              sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Ev A

              Numai ca vezi ca e o strada cu doua sensuri. Daca libertatea mea de a merge la mare iti afecteaza tie libertatea de a sta in casa (absurd, dar de dragul argumentarii, sa zicem) si libertatea ta de a sta in casa imi afecteaza libertatea mea de a merge la mare atunci cand tii mortis sa-mi impui si mie sa stau in casa. Sigur, e prea subtil conceptul asta pentru tine, tu ai judecat lucrurile doar din perspectiva ta alarmist-panicarda.
          • +8 (18 voturi)    
            Ce problema are? Acceasi ca mine (Duminică, 5 iulie 2020, 1:06)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

            Daca SARS2 era un virus "destept" si te pedepsea pe tine pentru ca umbli prin mall, biserici, localuri, terase, petreceri si vacante aiurea ca sa te imbolnavesti si atat, atunci da, nimeni nu se supara.

            Dar cand indolenta unora poate afecta sanatatea celor care chiar incearca sa ia masuri de protectie, ghici ce: apare atitudinea pe care o avem noi.

            Desigur cei ca tine carora nu le pasa de cei din jur normal ca arata indignare si arunca cuvinte pe care nu le inteleg, cum ar fi "libertate".

            Hai sa vorbim despre libertate. Stii de ce nu am eu libertate si trebuie sa stau juma de luna acasa, juma la munca si sunt indirect obligat de spirit civic sa evit terase si astfel, libertatea mea imi e compromisa pentru ca este ingradita? Din cauza celor ca tine si a celei din articol.

            Deci inainte sa folosesti cuvinte mari, invata-le sensul si gandeste-te si la altii, nu doar la tine... asta daca ai capacitatea cerebrala, desigur. Altfel, mai bine abtine-te. Nu de alta, dar te faci de ras.
            • 0 (6 voturi)    
              =) (Duminică, 5 iulie 2020, 14:12)

              sentenced [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

              Tu esti constient ca vorbesti de pedepsirea unor oameni pentru ca "umbla prin mall, biserici, localuri, terase, petreceri si vacante"?

              Unii ati ajuns atat de absurzi incat semanati cu niste androizi din filmele distopice desfasurati in teritoriu de un sistem politic autoritar.

              In 30 de ani am luat virusuri respiratorii de zeci de ori de la colegi (si nu numai, cand eram in clasa a 8-a intr-un singur an am trecut in scoala printr-o epidemie de oreion si una de varsat de vant pe care le-am contactat si eu). Stii de cate ori am acuzat societatea ca nu m-a pus intr-o bula sa ma protejeze de boala? De fix zero ori.

              Transmitem virusuri intre noi de cand co-existam (si asta a facut parte din evolutia noastra, ca specie), si niciodata nu a fost asta o problema pana cand cineva a decis sa o numeasca "pandemie globala" si mass media sa turuie non stop pe tema asta.

              0.14% din romani au fost infectati cu coronavirus si 0.04% sunt inca infectati (cazuri active).
              Din cei 0.04% (un procent deja mic), 80% sunt fie asimptomatici fie au simptome usoare. Si pentru asta voi vreti sa inchideti o societate intreaga si sa risipiti realizari pentru care unii au muncit o viata. =)
          • +1 (11 voturi)    
            libertate (Duminică, 5 iulie 2020, 11:15)

            sentenced [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

            Nu le vorbi de libertate unor oameni care nu au stiut niciodata ce sa faca cu ea. Oamenii astia ii urasc pe oamenii care stiu sa se bucure de libertatea lor si profita de aceste vremuri pentru a-i aduce si pe ceilalti la nivelul lor de mizerie sufleteasca.
            • -1 (3 voturi)    
              cum sta treaba cu libertatea (Duminică, 5 iulie 2020, 13:17)

              Ev A [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

              Astia care tot o dati cu libertatea (care probabil inseamna facut ce-ti trece prin cap, si Doamne fereste sa-ti zica cineva ceva, ca o dai cu Constitutia - nu cred ca v-am vazut nici in Piata Universitatii (zona libera de comunism) , nici la Mineriade -linsati prin centru - aparand libertatea. Va bucurati de libertate pt ca au muri unii fraieri pt ea, din generatia mea, si acum ne dati voi lectii cum sta treaba...
              • +1 (5 voturi)    
                mda (Duminică, 5 iulie 2020, 13:30)

                sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Ev A

                Asa cum in comunism cei mai mediocri oameni din societate au jubilat cand comunistii i-au coborat si pe cei capabili la nivelul lor, asa se bucura azi deprimatii si anti-socialii cand ii vad pe cei fericiti si realizati inchisi in case, ca si ei.

                Este suficient sa ma uit la tine ce trist/a esti daca un simplu mers in concediu (adica un act normal dupa un an de munca) inseamna ca "faci ce-ti trece prin cap", spus in sens negativ, ca si cum libertatea de a merge la mare este egala pentru tine cu a da in cap cuiva pe strada.
                • 0 (2 voturi)    
                  mda02 (Duminică, 5 iulie 2020, 14:10)

                  Ev A [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

                  bucura-te atunci - de soare, de mare, de ce vrei tu - succes , si sa te intorci sanatos (ca daca Doamne fereste patesti ceva, nu mai ai loc prin spitale..).
                  • 0 (2 voturi)    
                    Multumesc (Duminică, 5 iulie 2020, 15:02)

                    sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Ev A

                    Nu as avea loc in spitale de asimptomaticii care la externarea neaga ca au avut virusul. =)
  • +4 (40 voturi)    
    Deja devin penibile aceste stiri... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 21:01)

    filosoful.roman [utilizator]

    Oau, o turista romanca a fost depistata cu Covid... Toata planeta a incremenit de uimire...

    Oameni buni, obisnuiti-va cu ideea ca mai devreme sau mai tarziu, toti vom lua acest virus.

    Un vaccin va aparea cel mai devreme peste un an, iar atunci cand va aparea, multi vor refuza sa il faca. E dreptul lor sa aleaga.

    Cei care inca mai cred ca virusul poate fi carantinat, sau ca un nou lockdown il va opri, va pacaliti singuri. Economia nu mai face fata la un nou lockdown, virusul, da.
    • -4 (26 voturi)    
      Deja devin penibile aceste texte. (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 22:07)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Cu persoane de 39 de ani fără comorbiditati moarte de covid și cu o rata de deces de 1% când toți vor face boala cum spui tu vom fi cu 200.000 români mai puțin. Care alminteri ar fi mai platit de la 39 la 65 de ani taxe.
      • -2 (20 voturi)    
        Nici rahat n-ai mancat, nici gura nu iti miroase.. (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 23:52)

        filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Incepi sa versi pe aici alte prostii si dezinformari.

        In primul rand, rata de deces in cazul Covid 19 e sub 1%.

        In al doilea rand, nu sunt afectate persoanele intre 39 si 65 ani (cum scrii tu aici), ci cele peste 65 ani si cu comorbiditati. Persoanele tinere care au probleme din cauza Covid 19 sunt rare, avand si alte afectiuni.

        Cine se stie ca este vulnerabil (varsta peste 65 ani, mai multe afectiuni) sa stea in casa, sa se protejeze. Dar nu poti tine cu forta in casa toata populata, oameni care trebuie sa munceasca pt a-si castiga painea, pt o minoritate de persoane sensibile, oameni care se pot proteja de unii singuri.
      • 0 (12 voturi)    
        rata de deces 1%? (Duminică, 5 iulie 2020, 2:15)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        vorbesti de o rata de deces in raport cu cazurile confirmate. daca vrei sa o aplici la toata populatia, trebuie sa tii cont si de asimptomatici, de cei care au tusit o saptamana si le-a trecut.. englezii estimeaza o un raport de 1:20 intre cazurile confirmate si cazurile netestate. americanii 1:10. si se pare ca genetic estul Europei este mai rezistent la virus.
      • 0 (12 voturi)    
        MarIonica, ai milioane de infectati in tara (Duminică, 5 iulie 2020, 2:37)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        Nu se fac teste destule dar asta e Realitatea. Si nici nu se vrea sa se stie, ca virusul umbla hai hui prin lume de anul trecut din toamna. Mortalitatea e mult mai mica decat ce iti spun Farsorii astia!!!!
    • -5 (11 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 iulie 2020, 23:58)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Daca tot il luam toti, hai sa-l luam toti in iulie 2020 sau cum?
    • -3 (15 voturi)    
      Te inseli (Duminică, 5 iulie 2020, 0:23)

      Wortex [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      Carantina si lockdownul nu va opri virusul (nu stiu cine crede asta) dar il vor incetinii si vor opri raspandirea in masa. Raspandire in masa, care ar duce la suprapopularea spitalelor si implicit la decese semnificative (vezi Italia).

      Economia isi va reveni mai repede sau mai tarziu (poate chiar 3-5 ani) dar persoanele decedate (bunici, parinti, copii) niciodata.
      • -3 (9 voturi)    
        Daca bagi economia in colapse (Duminică, 5 iulie 2020, 2:39)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Wortex

        Bagi si lumea in Anarhie si te alegi cu sute de milioane de morti, poate miliarde. Opaaaa, astea chiar ca-s cifre de Pandemie, bat la fund si Gripa S[paniola si cele doua Razboaie Mondiale la un loc.
  • -3 (9 voturi)    
    la fel poti identifica (Duminică, 5 iulie 2020, 1:14)

    TrickyWicky [utilizator]

    Un american , un rus sau un chinez cu gripa .
    Este la fel de contagioasa si mortala precum Covid19
    • 0 (4 voturi)    
      Nu-i la fel. (Duminică, 5 iulie 2020, 9:56)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Virusul gripal este distrus la 39-40 grade Celsius,virusul COVID nu este distrus.Am putea spune că virusul COVID face ca organismul să se autodistrugă încercând să elimine virusul.De aceia eu nu am mari speranțe într-un vaccin.Vara nu-l ucide,pe COVID.Se spune că cedează pe la ,peste 90 grade Celsius.
  • +3 (7 voturi)    
    dreptul la liberă circulație in Grecia (Duminică, 5 iulie 2020, 10:52)

    maferescdeciuma [utilizator]

    Sa înțeleg ca in Grecia nu sunt respectate drepturile omului, dacă te bagă 14 zile in carantina? Pai, cum vine asta, nu mai tipa romanii ca le sunt încălcate drepturile garantate de Constituție?!!! In România se externează simptomaticii după bunul plac, ca vezi Doamne, au dreptul sa circule ca așa zice Constituția interpretata de CCR, dar in Grecia, dacă se duc, sunt băgați 14 zile in carantina. Mai, al naibii treaba....Grecia, cea mai veche democrație din lume, încalcă drepturile omului, băgând oamenii in carantina? Dreptul de a te plimba și a împrăștia virusul e sfânt!