SUA retrage autorizația de utilizare a clorochinei în Covid-19 / ”Nu și-a dovedit eficiența”

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 15 iunie 2020, 19:59 Actualitate | Coronavirus


Plaquenil (Hidroxiclorochina)
Foto: Profimedia Images
Oficialii din domeniul sănătății din SUA au retras luni autorizația de a utiliza două tratamente împotriva Covid-19, cloroquina și hidroxiclorochina, un medicament care a fost anterior puternic promovat de președintele Donald Trump, potrivit AFP.

"Nu mai este rezonabil să credem că administrarea orală de hidroxiclorochina și clorochina este eficientă în tratamentul Covid-19", a declarat șeful consiliului științific pentru Agenția Medicamentelor din Statele Unite (FDA), Denise Hinton.

„Nici nu este rezonabil să credem că beneficiile cunoscute și potențiale ale acestor produse depășesc riscul lor cunoscut și potențial”, a spus ea, anunțând sfârșitul utilizării acestor tratamente.

Însuși Donald Trump a primit ulterior tratament preventiv cu hidroxiclorochina timp de două săptămâni și a declarat că nu a avut efecte adverse.

"Presedintele a finalizat acest tratament in siguranta si fara efecte secundare", a declarat dr. Sean Conley intr-o declaratie asupra starii medicale a presedintelui.

Dar FDA avertizase pe 25 aprilie împotriva utilizării celor două antimalare „în afara unui spital sau a unor studii clinice din cauza riscului de tulburări de ritm cardiac”.

Franța, unde un doctor controversat, profesorul Didier Raoult, a apărat și a strălucit lumina reflectoarelor pe hidroxiclorochina, a interzis utilizarea acesteia pe 28 mai împotriva Covid-19.

Guvernul francez a abrogat la sfârșitul lunii mai dispozițiile derogatorii care autorizau prescrierea hidroxiclorochinei împotriva Covid-19 în spitale, în afara testelor clinice, în urma unui aviz nefavorabil al Înaltului consiliu pentru sănătate publică, potrivit unui decret publicat în Monitorul oficial, scrie AFP.

De la sfârșitul lunii martie, hidroxiclorochina - medicament derivat din clorochină, folosită împotriva malariei - putea fi prescrisă cu titlu derogatoriu în spitale și doar pentru pacienții în stare gravă.

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat luna trecută că a suspendat „temporar” studiile clinice cu hidroxiclorochină pe care le realiza cu parteneri din mai multe țări, ca măsură de precauție.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3108 vizualizari

  • +17 (33 voturi)    
    SUA....tara tuturor cretinilor (Luni, 15 iunie 2020, 20:03)

    ggiiggii [utilizator]

    O atrage tara asta genii si oameni bine pregatiti in domeniul lor....dar marea majoritate a populatiei sunt absolut cretini, batuti in cap si spalati pe creier.
    • -14 (32 voturi)    
      Eh, nu se compara cu geostrategii de Ciorogarla (Luni, 15 iunie 2020, 20:33)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Eh, americanii nu se compara cu geostrategii de Ciorogarla...
      ...norocul lor! :-))
  • +20 (30 voturi)    
    SUA sa retraga si "autorizatia" lui TRUMP! (Luni, 15 iunie 2020, 20:31)

    mike123 [utilizator]

    America are probleme mari - de educatie, de sanatate, sociale, economice, de infrastructura - si avindu-l presedinte pe Trump nu ajuta!
    Trump dezbina tara (in loc sa o uneasca!) si repercursiunile caderii Americii pot produce reverberatii majore pe glob!
    Singura speranta este ca Trump nu va fi reales - ca va avea decenta sa se retraga - si lumea va devenii a "better place"!
  • -2 (16 voturi)    
    sper insa (Luni, 15 iunie 2020, 20:32)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca noi am cumparat cantitati suficiente
  • +23 (31 voturi)    
    adica Trump a luat degeaba? (Luni, 15 iunie 2020, 20:35)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    trist
  • +21 (27 voturi)    
    si bietul Trump ce sa faca? (Luni, 15 iunie 2020, 20:38)

    dessik [utilizator]

    dupa ce a luat atata clorochina voi spuneti ca e degeaba? Fake news. Clorochina e cea mai buna. Cine nu a avut beneficii nu a luat destul.
  • +21 (33 voturi)    
    amintire (Luni, 15 iunie 2020, 20:47)

    sile1 [utilizator]

    Cand acum vreo doua saptamani prestigioasa revista medicala britanica Lancet publica un studiu serios facut pe vreo 40000 de pacienti bolnavi de COVID-19 aratand ca clorochina nu avea nici un efect benefic in lupta cu boala niste comentatori "foarte inteligenti" ( pe unul il chema animatron) spuneau ca stanga cea rea mondiala,alaturi de nici mai mult nici mai putin decat comunistul etiopian ,seful OMS, in dorinta de a lovi in Trump,critica "fara argumente stiintifice" utlizarea acestui medicament.

    Sunt curios ce ar mai avea de spus acum cand si Agentia Medicamentelor din USA a retras autorizatia de utilizare a acestui medicament.

    Intotdeauna m-au amuzat fanii,indragostitii iremediabili,de un personaj pentru care ar sari si in foc chiar daca acela nu e chiar usa de biserica si calca si el in strachini.
    • +7 (11 voturi)    
      O sa zica ca FDA e marxista (Luni, 15 iunie 2020, 21:02)

      keres [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Soros, deep state etc
      • -1 (1 vot)    
        progresista (Marţi, 16 iunie 2020, 19:16)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui keres

        soc. emericana este mental cotita spre stanga, spre progresism, deci...
        pai numai numarati anii petrecuti sub presedinti aliniati la globalizare si progres. clinton billy mincinosul, opt ani. dubyea, desi respublican, tot ghilobanist, opt ani, o'banana, husssein, manjit de la start cu un nobel al pacii si progresului, alti opt.'deci opt ori trei, douashpa'. fara sa mai punem ca de fapt a inceput cu carter si mai ales cu bushulica al batran, fost director cia cia cia, pe zece ani, fost ambasador in china, inca o gramada de ani.
        un ghiolbanist notoriu. de fapt, cia cia cia este orientata pe sustinerea ghiolbanizarii si progresului. la fel si multe alte institutii, impanate cu oameni care au studiat in universitati progresiste. in univ. americane, comunismul mascat, merxismul este arhievident si de mult instalat.
        de la ronald reagan pan'la donald trump, numai hahalere neomarxiste.
    • -6 (14 voturi)    
      Sile, studiul ala a fost retras dupa ce a luat (Luni, 15 iunie 2020, 21:29)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Zeci de placute. Studiul nu era deloc "serios" ci dimpotriva, ceea ce se cheama la noi facut de o firma de apartament.
      Pe scurt, orice medicament nespecific nu are nevoie de o aprobare din partea FDA sau "SUA" pentru utilizare off counter pentru orice afectiune crede medicul curant ca ajuta.
      Sa recapitulam, titlul spune ca SUA retrage o autorizatie pe care nu a dat-o niciodata fiindca nu era cazul si in text citim ca seful consiliului stiintific al FDA a declarat ca clorochinona nu e eficienta(mai exact , nu e rezonabil sa credem)
      Deci, de unde rezulta vreo interdictie? care oricum nu putea fi data.
      • +8 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 15 iunie 2020, 22:19)

        [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

        • -3 (3 voturi)    
          si cum l-a aprobat? (Marţi, 16 iunie 2020, 9:22)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

          Tot printr-o declaratie de presa?
    • -5 (11 voturi)    
      Studiul (Luni, 15 iunie 2020, 21:43)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      respectiv a fost retras intre timp, dupa ce a provocat indignare printre medici si cercetatori. Ai trait intr-o pestera in cele 2-3 saptamani cat a fost disecat si criticat studiul?
      https://www.nytimes.com/2020/05/29/health/coronavirus-hydroxychloroquine.html?referringSource=articleShare
      • 0 (8 voturi)    
        @blablavertical (Luni, 15 iunie 2020, 23:45)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

        Vezi tu asta-i frumusetea democratiei.
        Libertate de exprimare deplina,unii spun ceva,altii spun altceva,pana cand in cele din urma ceea ce spun unii se confirma si tot mai multi inteleg unde este adevarul.

        In cazul de fata a zis Lancet,au zis francezii,prin vocea Inaltului Consiliu pentru Sanatate Publica,a zis OMS,au zis medicii chinezi (da'pe astia nu-i bagam in seama ca e "prosti) acum vine si zice si USA Food and Drug Administration.

        In mod normal oamenii inteligenti inteleg repede si renunta sa mai sustina o idee care s-a dovedit neviabila.

        Din pacate mai exista si din ceilalti...care o tin gaia matzu pe-a lor...

        Eu zic ca ar fi cazul sa treci de la blablavertical la blablaorizontal poate ai mai mult succes !
        • -3 (7 voturi)    
          Inainte (Marţi, 16 iunie 2020, 1:51)

          blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui sile1

          de a te trezi vorbind, intelegi ca studiul cel serios publicat de prestigioasa Lancet a fost, intre timp, retras de aceeasi prestigioasa Lancet, pt ca, de fapt, numai serios nu era?
          Hai ca nu e asa greu.
          Apropo, OMS a reluat studiul hidroxiclorochinei: https://www.cnbc.com/2020/06/03/world-health-organization-resumes-coronavirus-trial-on-malaria-drug-hydroxychloroquine-after-safety-concerns.html.
          Deocamdata eu imi sustin afirmatiile cu link-uri cu info oficiale. Tu vad ca le sustii cu .. ce, mai exact? Insinuari si apropouri?
          Controversele din stiinta dureaza si ani de zile sa se transeze, dar e bine ca avem oamenii de stiinta de pe HN care stiu ei sigur cum e mai bine.
  • 0 (2 voturi)    
    eeee (Marţi, 16 iunie 2020, 12:33)

    nash pandelica [utilizator]

    pai, taman d'aiea nu e buna. prof. raoult din franta a folosti'o si a vindecat, guvernul' a ordonat scoaterea din farmacii. la timisoara au folosit'o.
    hidroclorichina e un derivat de chinina.
    chinina se extrage din scoarta de copac.

    studiile facute inainte de covid spun ca are propretatea sa ingreuneze sciziparitatea, adica inmultirea microbilor prin sciziune, prin rupere, diviziune.
    deci, virusii se inmultesc mai greu, mai putini virusi.
    dar vezi, nu e bine !~
    • 0 (2 voturi)    
      ps (Marţi, 16 iunie 2020, 12:51)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      nu mai beti apa tonica, contine chinina.