Italia: Medicii spun că noul coronavirus a blocat spitalele și poate duce la mai multe decese decât pandemia / 500 de mii de operații amânate

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 21:16 Actualitate | Coronavirus


Personalul medical din Italia, rasplatit de AS Roma
Foto: Twitter - AS Roma
Medicii italieni trag un semnal de alarmă privind blocarea spitalelor de epidemia de coronavirus și spun că există riscul de a avea mai multe decese ca urmare a neasigurării în condiții normale a actului medical decât decesele rezultate în urma pandemiei, potrivit Il Giornale.

Până în prezent, cel puțin 600.000 de intervenții, vizite și consulații medicale au fost anulate.

De când a început totul, spitalele au acordat prioritate pacienților cu Covid-19, lăsându-i pe alții în afara actului medical, într-un fel sau altul.

Sau mai bine zis, până în prezent, există aproximativ 500 de mii de operații chirurgicale și 12 milioane de examene radiologice care au fost anulate.

Cu toate acestea, ele vor trebui recuperate odată cu redeschiderea țării, urmând să creeze blocaje de funcționare în structurile spitalelor, care au început ”să respire” puțin abia în ultimele săptămâni.

Potrivit colegiului medicilor italieni, întârzierea diagnosticului și a tratamentului ar putea duce la mai multe decese decât cele generate de epidemia de coronavirus.

Durează luni, dacă nu chiar un an, pentru a putea reveni la normal, chiar lucrând ore suplimentare, este semnalul de alarmă tras de medici.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9898 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 iunie 2020, 21:27)

    [anonim]

    • +1 (11 voturi)    
      Imbecili care au aterizat (ieri) pe Terra! (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:24)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui

      Imbecilii au aterizat (ieri) pe Terra!

      Miliardul de efecte colaterale ale imbecilitatii mondiale cu "izolarea de coronavirus" a fost vazut de multi oameni normali de pe Terra.
      Dar era catalogat drept "fake news" de noii dirigenti de Ordine Mondiala, Gates, Soros, OMS.

      Azi, o buna parte din imbecilii sustinatori ai izolarii sociale INUTILE, se lovesc cu capul de zid: "vai, am aflat ca numarul de morti datorita izolarii va fi cu mult mai mare decat ala fara izolare"...

      Si stai, nu au inceput inca serios efectele economice!
  • +4 (28 voturi)    
    Au nenorocit planeta cu psihoza coronavirus (Vineri, 5 iunie 2020, 21:34)

    alfa1 [utilizator]

    Si inca sunt oameni care nu inteleg ca rezolvarea a fost mai rea decat problema in sine...asta arat ca nu poti sa te pui cu nebunia oamenilor niciodata . Multumim media !!!
    • -3 (21 voturi)    
      Perfect adevărat (Vineri, 5 iunie 2020, 22:04)

      sysrq [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Și gândește-te că sunt oameni care cred că ar trebui prelungite restricțiile, sunt o mulțime de semidocți de-ăștia pe forumuri pe aici... imediat apar la combătut. Cred că costurile pandemiei ar trebui puse și în spatele lor (depistați și puși la plată, e ușor) pe lăngă a celor ca alde Arafat, Johaness etc.
      • +4 (6 voturi)    
        72% (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 1:36)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        conform unui sondaj IRES de acum 2 saptamani, 72% ar fi de acord sa se introduca iar stare de urgenta daca creste numarul de infectari
      • -2 (8 voturi)    
        Numai atunci (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 8:01)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui sysrq

        Cand aia ca tine o sa "plateasca" pentru morti , cu plata in natura , an de viata contra an de viata .Numai la bani va e mintea mici Hitleri , sunteti ori sclavi ori sclavi ai banilor , in nici un caz oameni liberi ... Vezi Norvegia vs Suedia
        • -1 (9 voturi)    
          covidu cu PR (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:33)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          milioane de bolnavi cronici n-au PR-u lu ăia 20.000 covizi...milioane bolnavi cronici netratați la timp înseamnă tot ani de viață...cine plătește pt ăștia an de viață contra an de viață?...canceru nu se tratează cu paracetamol ca răceala asimptomatică
          • 0 (0 voturi)    
            Norvegia vs Suedia (Duminică, 7 iunie 2020, 8:57)

            gamma [utilizator] i-a raspuns lui di livio

            Te rog , lasa gargara
      • +1 (7 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 11:49)

        [anonim] i-a raspuns lui sysrq

    • +7 (15 voturi)    
      Coronavirusul a disparut! (Vineri, 5 iunie 2020, 22:27)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Ce repede a disparut coronavirusul. Nu mai e la moda. Acum e la moda antirasismul din SUA.
  • +8 (22 voturi)    
    Daunele colaterale depășesc principalele (Vineri, 5 iunie 2020, 22:12)

    hdd [utilizator]

    "întârzierea diagnosticului și a tratamentului ar putea duce la mai multe decese decât cele generate de epidemia de coronavirus."

    Încă o dată, lockdown-ul a fost o imensă eroare globală. Ai noștri doar au copiat.

    Sistemele cu un sistem sanitar f puternic Suedia, Germania, fac față revenirii, dar cei supra solicitați, așa cum se spune și aici, vor suferi mult timp de aici înainte.
    Mai ales România.

    Nici Germania nu a stat însă cel mai bine, f multe intervenții s-au anulat și acolo din cauza panicii.

    Sigur enoriașii covid nici nu aud de acest articol.
  • +3 (17 voturi)    
    Rostul carantinei... (Vineri, 5 iunie 2020, 22:37)

    justin puscasu [utilizator]

    a fost sa nu puna in pericol sistemul medical.
    E vorba de pericolul ca gunoiul strans sub pres de zeci de ani sa iasa la vedere.
    Acum pericolul a trecut. Vela, Tataru, Arafat, Cercel merita cate o decoratie de la Sefu'.
  • +3 (11 voturi)    
    Lipsa de masura... (Vineri, 5 iunie 2020, 23:29)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Lumea nu trebuie sa fie un spital si cetateanul sa fie transformat intr-un pacient obedient.
  • -11 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 0:30)

    [anonim]

    • +3 (9 voturi)    
      alooo (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 1:37)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui

      vezi ca procentul ala e din indivizii cu stare grava, nu din total populatie, istetime cu crengi :))
    • +2 (10 voturi)    
      Esti batut in cap sau doar dezinformezi voit? (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 1:40)

      filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui

      De unde scoti aceste numere? 17% este rata de deces la cei depistati avand coronavirusul. De asemenea, cei depistati sunt o minoritate, avand in vedere ca marea majoritate a celor care au luat virusul sunt asimptomatici.

      Adevarata rata de deces ar fi undeva mult sub 1%, pe baza celor mai recente studii.

      De unde ai scos gogoasa asta, ca ar fi fost 10.2 milioane de morti in Italia, in conditiile in care pana acum in toata lumea nr deceselor nici nu a atins inca 400 de mii?

      Impunerea cu forta a unor masuri de carantina disproportionate cu situatia in sine a fost o mare greseala. Efectele economice urmeaza sa se vada.
      • -3 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:00)

        [anonim] i-a raspuns lui filosoful.roman

        • +2 (10 voturi)    
          Mai omule... (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:24)

          filosoful.roman [utilizator] i-a raspuns lui

          Acum multe state fac teste populatiei pt a obtine anumite informatii de ordin statistic (spre exemplu ce procentaj din populatie a contractat virusul si este acum imuna).

          S-a ajuns la concluzia unanima ca marea majoritate a celor care iau acest virus sunt asimptomatici si doar cativa (batrani, persoane cu boli cronice) dezvolta complicatii.

          Insa tu continui ca aberezi cu faptul ca 20% din populatie va muri. Zici ca suntem in Evul Mediu si a aparut ciuma bubonica, nu alta.

          Mai spui ca cei speriati se vor rezuma doar la mancare si medicamente. Asta ai vrea tu sa faca oamenii acum, din cauza acestei sperietori? Nu se va intampla.

          Tu poti face insa asa, sa te rezumi la a sta in casa si a face cumparaturile de stricta necesitate. Nu te opreste nimeni, daca asta e idealul tau de viata.
      • +5 (7 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 14:00)

        was [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

        Bine spui ca adevarata mortalitate este sub 1%, chiar si mult mai mic, pentru ca populatia nu este compusa din indivizi 100 % clinic sanatosi, Daca ar fi un studiu privind mortalitatea data/datorata de coronavirus la un esantion de oameni sanatosi, atunci am primii un numar cuprins intre 0,X-0,0X %.
    • 0 (6 voturi)    
      cifre din burta (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 4:49)

      mmagic [utilizator] i-a raspuns lui

      Hai ca scoti numai cifre din burta, auzi 10milioane de morti in Italia si vezi numai ce iti place tie pentru ca nu stii sa gandesti logic, matematic si statistic.

      In primul rand din cate se stie 80% sunt asimptomatici, 18% au ceva simptome moderate si 2% sunt rau atinsi.
      2% din 60milioane = 1.2 mil
      Iar din astai 1.2 mil nu mor toti, Maxim 1% adica 600.000 risca chiar sa moara.
    • 0 (8 voturi)    
      la modul cum gandesti (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 10:55)

      bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui

      cred ca ai cel mult 8-9 ani, si am o veste buna pentru tine, copii nu sunt afectati de covid, deci linisteste-te.
      • 0 (0 voturi)    
        Totusi ... (Duminică, 7 iunie 2020, 14:58)

        andypandy [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

        ... sa lasam sarcasmul putin la o parte cand vine vorba de copii ... aparent nici ei nu sunt feriti de efectele covid ci doar se manifesta diferit -- https://www.livescience.com/children-coronavirus-infections.html. Eu personal prefer sa fiu mai paranoic si sa-mi stiu copii in siguranta decat sa risc chiar si o secunda sa fie in mod "nenorocos" un caz grav. Si ca sa vedem care ar fi impactul daca nu ar fi fost carantina merita sa ne uitam la Brazilia ... nu arata bine. Deci din cei infectati rata de mortalitate in medie este de 5.7% atat la brazilieni cat si mondial (cu/fara carantina -- https://www.theguardian.com/world/2020/jun/06/coronavirus-world-map-which-countries-have-the-most-covid-19-cases-and-deaths). Fara carantina/restrictii toata lumea ar fi fost infectata in final si 5.7% pt covid e mai mult decat 2% de gripa (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6815659/). Deci 5.7% din populatia peste 60 de ani din RO (aprox 4.8 mil -- https://insse.ro/cms/files/publicatii/Romania_in_cifre_breviar_statistic_2018.pdf - pg 10) inseamna parca 273.000+ de oameni. Asta e ok cu constiinta generala?
  • +2 (6 voturi)    
    investigatii paraclinice temporizate (Sâmbătă, 6 iunie 2020, 13:51)

    was [utilizator]

    Oare vom afla cati vor deceda din cauza ca blocajul spitalelor a intarziat detectarea unor cancere in faza incipienta si/sau operabila, care mai tarziu, cand se deschid spitalele vor ajunge deja depasite chirurgical si/sau netratabile radiologic ori medicamentos.
    Timpul costa bani, dar si vieti.