VIDEO Premierul Orban, despre mesajele protestatarilor din Piața Victoriei: Toate sloganele mi se pare că fac parte din apanajul unor tematici care nu au legătură cu interesul național

de A.V.     HotNews.ro
Duminică, 17 mai 2020, 20:33 Actualitate | Coronavirus


Protestatari în Piata Victoriei
Foto: AGERPRES
"Mesajele celor care sunt în Piața Victoriei sunt niște mesaje pe care eu personal nu le înțeleg", a declarat duminică seara premierul Ludovic Orban, întrebat despre protestatarii care s-au strâns pentru a treia zi în Piața Victoriei. "Virusul există, reprezintă un pericol pentru viața și sănătatea cetățenilor români. Faptul că sunt decese care sunt cauzate de virus arată că există o ameninnțare reală la adresa oricărui cetățean român care poate să se contamineze cu acest virus. Practic toate sloganele și declarațiile mi se pare că fac parte din apanajul unor tematici care nu au legătură cu interesul național.", a spus acesta.

VIDEO Câteva zeci de persoane s-au adunat și duminică în Piața Victoriei pentru a treia zi de proteste, după cum arată un video postat de publicația Epoch Times:



Participanții sunt cam aceiași care au fost și cu o zi în urmă: antivacciniști și persoane promovate de propaganda rusă. Sâmbătă în piață s-a dus și Viorel Cataramă, care în urmă cu câteva zile s-a îmbrățișat cu mai mulți oameni, străduindu-se să se infecteze cu coronavirus. Vineri seara au fost circa 200-300 de persoane.

Președintele Societății Române de Microbiologie (SRM), Alexandru Rafila, a spus, vineri seara, referitor la protestul celor 200 de persoane din Piața Victoriei, că „sunt oameni care nu acceptă realitatea” și care susțin că virusurile, în general nu există, relatează Mediafax.

Mii de oameni au protestat în marile orașe germane, în Marea Britanie, Polonia și Elveția. Ei cer mai multă libertate și „mai puține restricții Corona”. Se invocă și încălcarea drepturilor fundamentale ale omului. Numeroși contra-demonstranți au ieșit și ei în stradă. Potrivit poliției, au existat numeroase nerespectări ale cerințelor de protecție împotriva coronavirusului.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5149 vizualizari

  • -8 (34 voturi)    
    Incompetenta guvernantilor ucide (Duminică, 17 mai 2020, 20:43)

    PrivireCritica [utilizator]

    Asta ar fi neaos romanesc! Anuntati doar cazurile active, nu mai speriati aiurea populatia ! Ati blocat economia si tineti Bucurestiul pe avarie pentru 15 cazuri pe zi!!! Sunt 200 de insi la terapie intensiva!!! Care e dezastrul?? Merita 5% din PIB pierdut pentru incompetenta lui Arafat, megalomania lui Vela si incapatanarea lui Orban?
    • -6 (22 voturi)    
      Veorica doi (Duminică, 17 mai 2020, 20:54)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      păcăliciu cu enteresu național...16000 cazuri din !8 mil de locuitori...de trei luni...mă uit la cifre și nu-mi vine să cred...o să umblăm cu mască pînă iese fikusz la pensie
    • +6 (22 voturi)    
      PIB (Duminică, 17 mai 2020, 20:59)

      zigzag [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Care pierdere de 5%? Din ce gura de canal vorbesti? Tu nu vezi ca PIB-ul a crescut fata de anul trecut? "INS a publicat astăzi primele estimări privind evoluţia economiei României în T1/2020 care indică o creştere a PIB de 2,4% pe seria brută şi cu 2,7% pe seria ajustată sezonier, faţă de perioada similară din 2019."
      • +1 (5 voturi)    
        pai (Luni, 18 mai 2020, 8:35)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui zigzag

        in T1 s-a muncit.... dezastrul de-abia acum incepe
    • -6 (18 voturi)    
      BRavo! (Duminică, 17 mai 2020, 21:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Va multumesc
    • +7 (21 voturi)    
      15 cazuri (Duminică, 17 mai 2020, 21:10)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Te-ai gandit ca sunt 15 cazuri pe zi, tocmai pentru ca a fost lockdown?!?

      Ca astia de la putere sunt prastie, de acord. incepand cu citu.

      Legat de astia din piata, sunt mai putin periculosi si retardati, culmea, fata de turma impartasita sau fata de turma din herastrau. In fiecare tara exista, macar la noi sunt mai putini. Cel putin au un fel de motiv legat de timing. Cand sa protesteze? La 2 ani dupa faza pe care o combat? E funny insa ca numai ai nostri sunt sprijiniti de rusi.
      • -7 (11 voturi)    
        tara s-a inchis cand nu murise nimeni (Luni, 18 mai 2020, 10:58)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        de ce virusul s-a raspandit in asa zisul lockdown?
    • +4 (16 voturi)    
      Regulile zborului (Duminică, 17 mai 2020, 21:42)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      E suficient ca sa se aprinda un bec rosu pe bord, capitanul poate aprinde FASTEN SEAT BELT si pasagerii sunt obligati sa se conformeze. Nu se mai pot ridica, nu pot merge la toaleta- o groaza de drepturi elementare le sunt incalcate. Situatia poate e grava, poate nu. Dar nimeni nu ia la rost pe capitanul aeronavei pentru ca a luat masuri PREVENTIVE.
      Ma bucur ca il avem pe Arafat, il avem pe Orban si il avem pe Johannis. Si ma bucur ca majoritatea populatiei s-a conformat masurilor de preventie.
      • +6 (10 voturi)    
        Vad ca nu va place (Luni, 18 mai 2020, 8:24)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Pai, fratilor, de ce nu mergeti cu caruta?
      • -5 (11 voturi)    
        pai (Luni, 18 mai 2020, 8:37)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        daca tot folosesti analogia cu avionul, pilotul iti spune sta stai jos si aterizeaza de urgenta, nu zboara nauc pana se termina combustibilul.

        La noi pasagerii sunt in scaun si pilotii zboara fara cap
        • +2 (2 voturi)    
          Bati campii (Luni, 18 mai 2020, 16:27)

          nitro [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

          toate tarile au luat masurile astea, s-a protejat populatia, dupa capul vostru ar trebui sa moara oamenii ca sa puteti iei voi la o bere sai sa va tundeti.
  • -5 (23 voturi)    
    la fel ca in Germania (Duminică, 17 mai 2020, 20:53)

    kniffe [utilizator]

    la fel ca in Germania, oamenii au iesit "scosi"/manati de propaganda rusa...
    Rusine germanilor, romanilor si altora care au protestat !
    Sa nu se inteleaga gresit: SUNT PRO VACCINARE !
    Dar sunt si PRO drepturi si libertati...deci...fiecare trebuie sa fie liber sa ia ce decizie crede de cuviinta !. punct.
    • +5 (11 voturi)    
      libertatea ta (Luni, 18 mai 2020, 10:06)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui kniffe

      sa nu incalce libertatea mea, ai inteles ? cu libertatea ta faci ce vrei, dar daca incalca libertatea mea, atunci intram in dezacord, deci nu incalca libertatea mea cu libertatea ta, inteligentule asimtomatic.
  • +5 (15 voturi)    
    "Sloganele" alea sunt "sloganuri" (Duminică, 17 mai 2020, 20:56)

    newlook [utilizator]

    "Sloganele" alea sunt "sloganuri". Asa zice DEX, daca nu cumva a dat OrGan o ordonanta de urgenta.

    Ca observatie generala: prostia si analfabetismul astora sunt atat de crunte, atat de obisnuite, incat nici nu se mai sesizeaza cineva. E tara in care aia care zice jumatate din formula ariei cercului "e proasta", dar ala care rade ca boul si nu spune nimic la aceiasi intrebare, "e destept."
  • +3 (15 voturi)    
    Placutza seudeza (Duminică, 17 mai 2020, 21:02)

    Ozmo [utilizator]

    e pe fatza pnl-istilor acum!!! .ue pnl!
  • +4 (18 voturi)    
    poor choice of words (Duminică, 17 mai 2020, 21:04)

    Anonym [utilizator]

    shaming game is the number 1 game where we beat any other country

    ar trebui tratati ca ceea ce sunt: niste minoritari spalati pe creier. au nevoie de ajutor, nu de castane
  • 0 (4 voturi)    
    gresit (Duminică, 17 mai 2020, 21:21)

    piticu69 [utilizator]

    Nu ar fi mai corect
    Toate sloganele mi se par ca fac parte...?
  • +4 (10 voturi)    
    la prima vedere (Duminică, 17 mai 2020, 21:31)

    panduru [utilizator]

    pareau oameni intregi la minte. Daca taceau, ramaneam cu aceasta impresie...
  • -3 (17 voturi)    
    Protest (Duminică, 17 mai 2020, 23:54)

    Criogenia [utilizator]

    Asa a inceput protestul in 2017, cu niste unii plantati in piata care nu prea stiau la inceput despre ce este vorba dar revendicau "libertatea", o revendicare simpla pe care o intelege orice om. Apoi s-au stabilit liniile clare de protest, conturarea abuzurilor si denuntarea lor. A durat 3 ani, acum sper sa nu dureze decat pana la alegeri altfel in Romania va fi introdusa in codul muncii meseria de "protestatar" in felul acesta se poate impozita remuneratia.

    Derapajele "conducerii" nu pot fi oprite si inlaturate decat prin proteste masive, orice intimidare si persecutare a populatiei unei tari trebuie eliminata inclusiv cei cere au produs abuzul respectiv, asa functioneaza intreaga Planeta, Romania nu e mai presus, nu e nici privilegiata, dar nici nu se poate intoarce la nostalgia comunismului.

    Hartia comunista nu are ce sa caute intr-o tara care se doreste democratica.
    Restul este cancan...
  • -4 (12 voturi)    
    Interesul national este bagat la inaintare... (Luni, 18 mai 2020, 9:28)

    filosoful.roman [utilizator]

    Ori de cate ori politicienii nu au argumente logice pt tampeniile pe care le fac.

    Interesul national e ceva ambiguu, nu poate fi masurat sau cuantificat si din acest motiv se tot face abuz de acest termen.

    Totusi, sa o luam logic. Cred ca interesul national al Romaniei este cresterea economica, bunastarea cetatenilor, dezvoltarea mediului de afaceri, increderea cetatenilor in politicile statului. Astea sunt doar cateva elemente.

    Hai sa vedem la ce au dus masurile dure de carantina. In primul rand, afectarea economiei tarii, in conditiile in care multe afaceri au fost oprite cu forta de catre stat. Oameni ramasi fara loc de munca, afaceri intrate in faliment, oamenii care au stat acasa pe bani mai putini (asa zisul somaj tehnic), cresterea datoriei statului roman, sunt alte consecinte.

    Apoi, carantina impusa si mai ales amezile foarte mari, iesirea din casa doar cu acea declaratie comunista, au dus la scaderea masiva a increderii populatiei in stat si institutiile sale.

    Nu in ultimul rand, Romania este o democratie. Intr-o democratie, cetatenii decid daca sa faca sau nu ceva. Rolul unui stat democratic este de a asigura conditii si infrastructura cetatenilor, nu de a decide in numele lor si a-i forta sa faca sau nu anumite lucruri. Fiecare om are libertatea de a alege ce e mai bine pt el.

    Deci motivatia asta cum ca protestele sunt contra interesului national e penibila. Distrugerea economica, oameni care raman fara locuri de munca, incalcarea unor drepturi cetatenesti fundamentale, ruinarea afacerilor, astea sunt elemente contrare interesului national.
    • +4 (10 voturi)    
      interesul (Luni, 18 mai 2020, 10:09)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      national este sa nu fie infectati multi, cheltuieli medicale mari, spitale afectate, sa se deschida economia atunci cind este fara riscuri, sa imi asigure dreptul la viata si snatate, iar drepturile tale nu au fost incalcate, citeste constitutia, si in plus drepturile tale sa nu incalce drepturile mele.
    • 0 (4 voturi)    
      dar sa ucizi oameni e interes national ? (Luni, 18 mai 2020, 17:09)

      aramos [utilizator] i-a raspuns lui filosoful.roman

      cam asta reiese din ce zici tu.
  • -5 (9 voturi)    
    Proteste si proteste (Luni, 18 mai 2020, 10:44)

    Setalcott [utilizator]

    Pe cand protestau #rezistii era cate un expert de pe la SNSPA sa ridice in slavi cultura protestului. Acum vin sa ne avertizeze ce nocive si periculoase sunt protestele.
    • +1 (3 voturi)    
      Aha...deci toate protestele sunt la fel (Luni, 18 mai 2020, 16:31)

      nitro [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      la fel cum sunt si toate crimele nu? Legitima aparare e similara cu crima motivata de talharie. Bravos...esti inteligent...
      • -1 (3 voturi)    
        N-am nevoie de confirmarea ta (Luni, 18 mai 2020, 19:02)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui nitro

        Vad bine ca nu-i intereseaza protestul, cat revolutia marxista.
      • -2 (2 voturi)    
        Raspunderea (Marţi, 19 mai 2020, 1:02)

        Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui nitro

        Daca s-ar fi aplicat legile ati fi fost toti la puscarie, prea putini aproape de zero ati respectat carantina si celelalte restrictii. Deja o frecati aiurea politicianist precum virginele resapate...