Protest în Piața Victoriei: O nouă zi, puține persoane

de C.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 mai 2020, 18:38 Actualitate | Coronavirus


Protest Piața Victoriei
Foto: AGERPRES
Câteva zeci de persoane s-au adunat sâmbătă în Piața Victoriei pentru a doua zi de protest. Participanții sunt cam aceiași care au fost și cu o zi în urmă: antivacciniști și persoane promovate de propaganda rusă. În piață s-a dus și Viorel Cataramă, care în urmă cu câteva zile s-a îmbrățișat cu mai mulți oameni, străduindu-se să se infecteze cu coronavirus. Vineri seara au fost circa 200-300 de persoane.

"Astăzi voi merge în Piața Victoriei să protestez împotriva suprimării libertăților și a falimentării României", a scris Cataramă pe contul său de Facebook.

Scopul protestului nu este foarte clar. Unii strigă împotriva vaccinurilor, iar alții împotriva statului acasă. Printre steaguri flutură cel al dacilor liberi.

Unii dintre cei care au promovat protestul nu cred în existența virusului, susținând că este o conspirație mondială. Participanții la protest îndeamnă ca zilele următoare să se adune și mai mulți.

Reamintim că printre cei care susțin protestul se află persoane precum Iulian Capsali și Iosefina Pascal, promovate intens de site-ul rusesc Sputnik.

Cu o zi în urmă, la protest participa Adrian Severin, fost europarlamentar condamnat în urmă cu 4 ani pentru trafic de influenţă şi luare de mită, și actorul Bogdan Stanoevici, candidat la alegerile prezidenţiale.

Protestul are loc în ciuda interdicției de a organiza adunări publice mari pe perioada stării de alertă. Participanții la protest nu poartă mască.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10250 vizualizari

  • -28 (50 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 16 mai 2020, 18:44)

    cucuveauamov [utilizator]

    si Orban nu mai sare in Piata?
    • +23 (37 voturi)    
      cu asa (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:11)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      prosti cine se afiseaza? le arunci o mila si treci mai departe.
    • 0 (2 voturi)    
      credeam (Duminică, 17 mai 2020, 13:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      că vei remarca absența șefei antivacciniștilor, Olivia Steer.
  • +18 (36 voturi)    
    Valeri Kuzmin Aseara ( dupa isterie ) : (Sâmbătă, 16 mai 2020, 18:45)

    un domn [utilizator]

    Sa Impartzitzi Pufoaika Sfinta Sa Ajunga la Totzi ! ( d aia sunt putzini, dar Prosti )
  • +20 (36 voturi)    
    de ce nu au protestat cand era armata pe strazi? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 18:50)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Asa era mai palpitant , sa vedem cum trage un tab in Bucuresti dupa 30 de ani!

    Probabil s-a terminat apa din masinile jandarmeriei dupa ultimul protest din 10 august-acum doia ni, si n-a mai fost inlocuita. Are si jandarmeria pacatele ei mari!

    Catarama nu e acolo sa le dea covid-ul sa isi faca un selfie cu el?

    M
    • +6 (20 voturi)    
      Noooo își face un selfie hetero cu OLIVIA (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Steer
  • +16 (32 voturi)    
    Catarama... (Sâmbătă, 16 mai 2020, 18:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Chiar mai are sens sa il tinem la ONG-urile care sunt gnadite sa salveze vieti?
    • +1 (3 voturi)    
      Cataramă vrea popularitate. (Duminică, 17 mai 2020, 13:35)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Se bagă printre proști,că ăia îl mai ascultă.Cataramă dacă vroia să demonstreze ceva,se ducea voluntar la Matei Balș și lucra.Fiind și vece la Crucea Roșie,demonstra că nu-i vice de ochii lumii.A făcut o prostie pe care o ține în media,să vorbească lumea despre el.Este bolnav de fudulie și la ăștia nici COVID nu se lipește.Știe COVID că mor de prostie și nu vrea să-și strice renumele.
  • +19 (33 voturi)    
    dear god (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:01)

    Contrache [utilizator]

    ce necajiti
  • -18 (36 voturi)    
    Cam câte zeci să fie? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:13)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Vreo douăzeci de zeci? Mai multe? Mai puține? Noroc că imaginile tv mai compensează manipularea media scrise.
    • +11 (23 voturi)    
      Manipulare !!!? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 20:17)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Sunt imagini de la nivelul solului , cand se dau imagini aeriene poti sa itri faci o ”imagine”. Ma tem da daca erau imagini aeriene NU se vedea NIMIC.
  • -19 (43 voturi)    
    Si manifestatia asta (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:32)

    Lovercraft [utilizator]

    E controlata de spionii si reptilienii rusi?
    • +11 (29 voturi)    
      Ai Înviat ? (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Cum fu Pufoaika de aseară ?
    • +15 (29 voturi)    
      xexe (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:45)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Nu e controlata, e doar organizata de voi, ruznakule.
    • 0 (18 voturi)    
      Cert (Sâmbătă, 16 mai 2020, 20:43)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Și cele din Germania. Și din UK... Toate... Asta în mintea mancurților liberalizați și a media aservite.
  • +3 (13 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 19:47)

    tudorr [utilizator]

    Cara metru, ala de e nu stiu ce pe la Crucea Rosie? Delir!
  • +8 (18 voturi)    
    Hai baieti , mai rasfirati , mai rasfirati (Sâmbătă, 16 mai 2020, 20:07)

    kokos [utilizator]

    ca sa pareti mai multi!
  • -3 (5 voturi)    
    Cucu (Sâmbătă, 16 mai 2020, 20:17)

    NoFive [utilizator]

    Pai trebuie si de astia
  • +1 (13 voturi)    
    Catarama zicea zilele trecute ca se simte rau !! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 20:25)

    deval [utilizator]

    Daca i-a imbratisat pe toti, poate fi un succes !! Croitorasul cel viteaz a rapus doar sapte .........
    Preafericitul Vela nu o sa observe, ca e ocupat cu cele sfinte .........
    De javrele de jandarmi, ce sa zic , ei il amendeaza si lovesc pe Marian Ceausescu care filma vineri, de pe margine......... Singurul sanctionat vineri !! Mariane, pentru ca in naivitatea ta , cuceritoare altfel l-ai numit ''prieten''pe nea Vela, fa bine si da Jandragmeria in judecata, ca leprele alea trebuie sa raspunda si pentru asta !!!!!!
  • -6 (10 voturi)    
    Bravo lor! (Sâmbătă, 16 mai 2020, 21:15)

    Alex735 [utilizator]

    .
    • +6 (8 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 16 mai 2020, 23:40)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      in romania prostia e o virtute...
  • -10 (12 voturi)    
    Protest in Piata Victoriei (Sâmbătă, 16 mai 2020, 21:15)

    Ibit [utilizator]

    De ce nu intervin fortele MAI pentru dispersarea participantilor ?
    Cateva tunuri cu apa si cu ocazia asta spala si strazile .
    Vela ii pregateste cumva terenul lui Iohannis pentru a decreta o noua stare de urgenta ?
    • -1 (5 voturi)    
      pentru ca (Sâmbătă, 16 mai 2020, 23:41)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      nu e partidul comunist psd...

      cat despre starea de urgenta... pai la cat de prosti suntem exact asta meritam!
    • -1 (3 voturi)    
      De ce sa intervina. (Sâmbătă, 16 mai 2020, 23:55)

      dezamagitul [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Organele intervin la cei corecti care poate au avut o greseala minora in declaratie. Dar la cei care sfideaza legea si cea a bunului simt ,nu sant deranjati de loc. De exemplu becali a fost pe ascuns in plina pandemie cu alti 50 de iresponsabili la o manstire si nimeni nu l-a intebat. Astazi am vazut la TV. parca prin moldova la imormantarea unei persoane erau zeci sau sute de participanti ,iar politia ii urmarea de la distanta si nu i-a intrebat nimic. Pe cand undeva prin Ardeal unde oameni sant oarecum mai corecti au participat la o inmormantare 16 persoane si s-au infectat aproape toti luand virusul de la preot. Iar acesti demonstanti o minoritate subunitara care precis nu-si vaccineaza copii., iar acum se mira lumea ca s-a ajuns la aemenea boli . Cred ca in mare parte unii participa la toate mitingurile, e normal ca apropiati sau beneficiari de pe urma psd-ului , printre cei mai cunoscucti severin infractorul si nu stiu ce ministru al psd-ului care se filma singur vorbind la nimeni. Mai nou si catarama , pe acesta il stiam mai destept , dar dupa ultimile actiuni nu prea da dovada. Acum e revoltat ca politicienii au distrus tara ceia ce este adevarat dar uita sa spuna ca era in cardasie cu patriciu si taricenu cand se dadeau tunuri cu valuta cu Safi si alte excrocherii, Iar acum se da fata mare, nici usturoi n-a mancat nici gura nu-i pute. Mi-a placut cum i-a numit ctp pe demonstantii iresponsabili nu pentru ei ci pentru noi toti "inteligenti asimptomatici adica nu arata ca sant inteligenti, buna caracterizare
  • +1 (3 voturi)    
    Astăzi nu este stare de alertă în România (Duminică, 17 mai 2020, 12:25)

    hic sunt leones [utilizator]

    așa că oamenii - chiar și cei fără minte - au voie să se adune cât de mult vor.
    • +2 (2 voturi)    
      Plus,de ce să dea cu bulanul? (Duminică, 17 mai 2020, 13:41)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Că doare COVID-ul mult mai rău.Sau adunat acolo să se infecteze.Este voia lor și nu-i poți opri.Peste 15 zile vor fi toți la ATI.La Matei Balș.
      • 0 (2 voturi)    
        N-o sa fie niciunul infectat (Luni, 18 mai 2020, 8:33)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Cu excepția celor care îl vor lua din altă parte, pentru că virusul nu se prea transmite în aer liber.
  • 0 (0 voturi)    
    Organizator miting - Codruta Cerva (Vineri, 22 mai 2020, 11:25)

    Sorin Maceluica [anonim]

    In caz ca va intrebati cine este organizatorul mitingului Anti-CoVid, din Piata Victorei. Ei bine, stimabila doamna Codruta Cerva - membra PSD - este cea care, acum doi ani, impanzea facebook ul cu informatii si acuzatii false despre mine si alte doua persoane luate aleatoriu din lista mea de prieteni, cum ca am fi agresat jandarmii la protestul din 10 August. Ba mai mult, chiar aducea informatii proaspete, cum ca am fi fost arestati, ca am fi vrut sa fugim fraudulos din tara etc. Iata, deci, calitatea morala a membrilor PSD si a organizatorilor faimosului miting anti CoVid.

    Postarile respective le pot pune la dispozitie oricand.