​LIVETEXT

Coronavirus în România: Bilanțul deceselor ajunge la 619 / La două luni de la primul caz de COVID-19, numărul infectărilor a depășit pragul de 11.000 / Situația pe județe

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 26 aprilie 2020, 11:09 Actualitate | Coronavirus


Testare medicala de laborator
Foto: Pixabay.com
Alte 18 decese din cauza coronavirusului în România au fost anunțate duminică, la două luni de la primul caz de COVID-19 înregistrat în țara noastră. Bilanțul ajunge astfel la 619. Numărul de cazuri de îmbolnăvire a ajuns la 11.036. De la debutul pandemiei, 3.054 de persoane au fost declarate vindecate și externate.

Cele mai noi informații despre epidemia din România, LIVETEXT:






13.10: Peste 100 de noi cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus raportate în ultimele 24 de ore la Suceava / Care sunt cele mai afectate zone

13.00: 401 cazuri noi de îmbolnăvire, bilanțul a ajuns la 11.036

..............................


Decesele anunțate duminică de Grupul de Comunicare Strategică:

Deces 602

Femeie de 67 ani din județul Neamț. Internată în data de 15.04.2020 Spitalul Județean de Urgență Piatra Neamț-Nefrologie, transferată în 22.04.2020 la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Iași. Recoltat în data de 14.04.2020. Rezultat pozitiv în data de 16.04.2020. Decedată în data de 25.04.2020. Comorbidități: insuficiență renală cronică-dializă, transplant renal rejectat, hepatită cronică cu virus C.

Deces 603

Bărbat de 92 ani din județul Galați. Beneficiar Cămin de bătrâni. Internat în data de 24.04.2020 la Spitalul Clinic Județean -Boli Infecțioase Galați. Recoltat în data de 24.04.2020. Rezultat pozitiv în data de 25.04.2020. Decedat în data de 25.04.2020.
Comorbidități: Insuficiență Renală Cronică, HTA, Demență senilă, Casecsie, Anemie cronică, Escare de decubit (imobilizat la pat).

Deces 604

Bărbat de 87 ani din județul Galați. Beneficiar Cămin de bătrâni. Internat în data de 11-17.04.2020 la Spitalul Clinic Județean -Boli Infecțioase Galați transferat pe 17.04.2020 la ATI Spitalul Județean de Urgență Galați. Recoltat în data de 14.04.2020. Rezultat pozitiv în data de 16.04.2020. Decedat în data de 25.04.2020. Comorbidități: Demență senilă, Spondilită anchilopoetica, Hemoragie digestive superioară.

Deces 605

Femeie de 72 ani din județul Bacău. Internată în data de 02.04.2020 la Spitalul Județean de Urgență Bacău-Boli Infecțioase transfer în ATI în data de 12.04.2020. Recoltat în data de 02.04.2020. Rezultat pozitiv în data de 04.04.2020. Decedat în data de 25.04.2020.
Comorbidități: Colecistectomie. Fără alte antecedente cunoscute.

Deces 606

Femeie de 54 ani din județul Bacău. Internată în data de 14.04.2020 la Spitalul Municipal Onești, transferată apoi în ATI.
Recoltat în data de 15.04.2020. Rezultat pozitiv în data de 16.04.2020. Decedat în data de 26.04.2020. Comorbidități: Coinfecție COVID-19 cu Gripă tip B, Obezitate.

Deces 607

Bărbat de 70 ani din județul Botoșani. Internat în data de 23.04.2020 la Spitalul Județean de Urgență Botoșani - Boli Infecțioase transfer în ATI. Recoltat în data de 24.04.2020. Rezultat pozitiv în data de 25.04.2020. Decedat în data de 24.04.2020.
Comorbidități: Boală cardiovasculară.

Deces 608

Bărbat de 71 ani din județul Bacău. Internat în data de 15.04.2020 la Spitalul Județean de Urgență Bacău-Medicină Internă apoi transferat în ATI. Recoltat în data de 24.04.2020. Rezultat pozitiv în data de 25.04.2020. Decedat în data de 26.04.2020.
Comorbidități: BPOC gr IV, CPC, Insuficiență Respiratorie Cronică, Obezitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11020 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Multzumim P$D pentru Programele de (Duminică, 26 aprilie 2020, 11:13)

    un domn [utilizator]

    Guvernare din 2012- 2019 din Domeniul Sanatatii !

    In fapt se dovedeste ca Programul De Guvernare era pentru Unii Muma, pentru Popor Ciuma !
    • -2 (8 voturi)    
      Propaganda (Duminică, 26 aprilie 2020, 12:18)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu simpatizez deloc PSD dar nu e cazul de facut propaganda pe seama unor morti.

      Citez::"Bărbat de 92 ani din județul Galați. Beneficiar Cămin de bătrâni.
      Comorbidități: Insuficiență Renală Cronică, HTA, Demență senilă, Casecsie, Anemie cronică, Escare de decubit (imobilizat la pat).

      Unde-i vina PSD aici !?
      • +2 (4 voturi)    
        Nu cred ca la asta se refera (Duminică, 26 aprilie 2020, 13:50)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        Acum stiu ca ei eu mai am scapari ca utilziatorul "un domn", dar realist, are ceva dreptate.

        Vina PSD (de fapt mai bine ar fi a tuturor celor trasi din PCR incoace, pentru ca PNL e o simulare de opozitie) este ca nu au investit in educatie (d-aia nu stim nici macar sa ne spalam pe maini ca lumea) si sanatate (d-aia medici au plecat, cei ramasi buni sunt putini si fac 2-3 garzi pe bani putini, cei care vin noi sunt neinstruiti corespunzator etc), aparatura si echipamentele sunt la pamant (sa fim sinceri: nci masti si manusi nu avem, iar ProTV a atras atentia la asta cu mult timp inainte de COVID), infrastructura informatica lipsa si improvizatiile de acum si-au spus cuvantul, iar lista continua.

        Dar daca vrei sa o luam pe fir logic, doar nu crezi ca pensionari care isi numara monezile de la o zi la alta de 75-85 de ani care au murit s-au imbolnavit pentru ca sparageau banii pe bilete in italia, spania, anglia sau china.S-au imbolnavit tot de la tinerii iresponsabili si inconstienti care le stiu pe toate si nu respecta regulile. Aceia "nescolarizati" civilizat.

        Da, este tragica lista si normal ca un site online si o manusa in plus la un doctor si o scoala cu curs de igiena nu salva viata majoritatii persoanelor decedate din lista de mai sus. Normal ca sunt rational si nu voi spune ca asta schimba rezultatul.

        Desigur tragand linie, evident ca nu e vina unui politician sau partid anume de ce se intampla... evident ca tara putea fi mai pregatita gen Germania care avea scenariul facut in avans si stiau ce sa faca, bifa cu bifa. De coreea de sud nu mai zic. Dar asta e, asta avem, cu asta defilam.

        Eu incercam sa spun cum vad eu lucrurile IN CAZUL IN CARE am merge pe "vina" politica. Ca asta voia sa transmita "un domn" sau e un automatism de ura a PSD-ului din partea sa, treaba lui.

        In rest, da, comentariul lui e off-topic.
      • 0 (0 voturi)    
        Cica (Luni, 27 aprilie 2020, 1:11)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        A murit de covid.. hai sa fim seriosi. Numarul real al decedatilor datorita covidului probabil ca e de vreo 6-7 ori mai mic
    • -4 (8 voturi)    
      Te referi la programele alea de guvernare (Duminică, 26 aprilie 2020, 12:53)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pentru care Moody's a mărit constant ratingul de țară, de la un an la altul, timp de 8 ani?
      Rating pe care acum, după venirea „guvernului meu”, l-a scăzut?
      Bine.
      • +4 (6 voturi)    
        Sa recapitulam (Duminică, 26 aprilie 2020, 14:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        De la Ponta “incoace” ( 2012-2019 ) s au PROMIS celor care voteaza P$D NUMAI realizari Maarete la Ministerul Sanatatii !!!!! Spitale Regionale, apoi DUamna Gabi “metropolitan” de inaugurat in 2020 ( cam anul acesta ) UNDE SUNT SPITALELE ?????

        P.s multumesc userului “ imi_pasa_de_romania” pentru ca A Inteles EXACT ce am Scris !

        Pps : NU am votat penel€ ! Nu voi vota penel€ vreodata !
      • +2 (4 voturi)    
        Chiar vrei sa jucam jocul asta? (Duminică, 26 aprilie 2020, 15:18)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Chiar nu vreau sa deturnez articolul in asta, dar vad ca tii neaparat.

        https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-23005096-mentine-ratingul-bbb-dar-cererea-autoritatilor-reveni-perspectiva-peste-doua-saptamani.htm?fbclid=IwAR0eWZa27iGaWPKDSu0fD_yUEJn4nxlLjNjKt__MuRIu-XbVl5vKiN2l_Hg

        S&P era sa ne subevalueze grav multumita lui Oralndo si Valcov si dupa ce s-a milogit guvernul Dancila de S&P sa ne mai ierte abia atunci au facut compromis pe BBB- iar imprumuturile aveau rata de dobanda mult mai mare din aceasta cauza.

        Deci lasa contabilitatea dubla a PSD-ului unde e lapte si miere dar le-a luat 8 ani sa mareasca salariile.

        Hai sa incetam sarada asta si sa fim on-topic pe articol te rog. Lasa dezinformarile ca nu are sens. Nu toti care scriu aici se uita la iRealitate, LaBeUnu, Ghita TV si Latrine.
        • +1 (1 vot)    
          Eu am întrebat ceva (Duminică, 26 aprilie 2020, 23:45)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          și tu cu inteligentul de mai sus răspundeți fiecare după posibilități.
          Așa e, agențiile internaționale de rating măresc sau scad ratingul în funcție de milogeală.
          Tu să fii sănătos.
          Ignorance is bliss.
    • +2 (2 voturi)    
      In occident nu sunt spitale ? (Duminică, 26 aprilie 2020, 18:36)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      si ce folos ca peste tot rata deceselor e peste 10% cu varfurile belgia peste 15%, italia si anglia peste 13%, olanda si franta peste 12%.
  • +3 (5 voturi)    
    sunt multi (Duminică, 26 aprilie 2020, 11:46)

    DanIonita1 [anonim]

    dar alte tari "cu apa calda" au acest numar intr-o zi nu in 2 luni.
  • -2 (8 voturi)    
    Valul cel mare acum urmeaza! (Duminică, 26 aprilie 2020, 11:48)

    Alui [utilizator]

    Urmarile acordului BOR-MAI incep de acum incolo!
    • -3 (7 voturi)    
      Predictiie (Duminică, 26 aprilie 2020, 12:19)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Si daca nu urmeaza asa ceva va faceti "mea culpa" ?
      • +1 (3 voturi)    
        Se stie ca doar Pimen a infectat 5 direct! (Duminică, 26 aprilie 2020, 13:37)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Beta Alfa

        https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23927375-peste-100-noi-cazuri-imbolnavire-coronavirus-raportate-ultimele-24-ore-suceava-care-sunt-cele-mai-afectate-zone.htm
  • -1 (3 voturi)    
    Normalitate (Duminică, 26 aprilie 2020, 12:12)

    Almudena1925 [utilizator]

    Aceste decese, in luna iulie nu vor mai reprezenta nimic,oamenii vor sta cu burta la Soare si cu banutu in circulatie.