Coronavirus în România: Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 1.292 / 263 noi cazuri, cel mai grav bilanț de la începutul epidemiei / Numărul deceselor a ajuns la 26

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 12:19 Actualitate | Coronavirus


Izolare de coronavirus in Romania
Foto: Profimedia Images
Bilanțul îmbolnăvirilor cu coronavirus în România a ajuns la 1.292, cu 263 de noi cazuri detectate, cea mai mare cifră de la începutul epidemiei, potrivit informațiilor transmise vineri la ora 13.00 de Grupul de Comunicare Strategică. Până vineri, în România s-au înregistrat 26 de decese din cauza COVID-19. De la apariția COVID-19 în țara noastră, 115 pacienți s-au vindecat.

14.45: România va testa pentru coronavirus și pacienții cu pneumonie sau "fără altă etiologie care să explice tabloul clinic"

14.20: Singurul medic bărbat infecționist din Rădăuți, unde vor fi trimiși pacienții din Suceava care au nevoie de îngrijiri suplimentare, și-a luat concediu pentru dureri de spate

13.55: 32 de medici din cadrul Spitalului Municipal Adjud, managerul spitalului și viceprimarul municipiului, Claudiu Cristea, sunt suspecți de infectare cu coronavirus, după ce au participat luni la o întâlnire cu un medic care lucrează la această unitate spitalicească, dar și la Spitalul Militar din Focșani și care a fost confirmat cu coronavirus, scrie Monitorul de Vrancea. Medicul este unul dintre cei 22 de angajați confirmați în comunicatele de la MApN

„Până astăzi, 27 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.292 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre cele 1.292 de persoane confirmate pozitiv, 115 au fost declarate vindecate și externate (53 la Timișoara, 41 la București, 7 la Iași, 6 la Craiova, 6 la Constanța și 2 la Cluj). Până astăzi, 24 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 și cu boli cronice preexistente, internate în spitale din Craiova, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Cluj, Timișoara și Neamț, au decedat. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 263 de noi cazuri de îmbolnăvire”, precizează comunicatul GCS.

Potrivit sursei citate, „pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 0 și 94 de ani”.

La ATI, în acest moment, sunt internați 32 de pacienți, din care 24 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este bună, staționară.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 7.219 persoane. Alte 124.320 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 17.453 de teste, din care 1.006 în unități medicale private.

Până în prezent, prin structurile abilitate ale MAI au fost întocmite 199 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal. Totodată, Poliția și Jandarmeria au aplicat 2.866 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantină.

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 3, polițiștii au depistat 13.611 persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestora le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 17.256.424 de lei.

De asemenea, cu ocazia formalităților de intrare în țară, Poliția de Frontieră a întocmit 4 dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de fals în declarații, faptă prevăzută și pedepsită de art. 326 Cod Penal.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, până în prezent, 59 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 44 în Italia, 4 în Spania, 2 în Namibia, 2 în Indonezia, 3 în Franța și câte unul în Tunisia, Irlanda, Marea Britanie și Luxemburg. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 11 cetățeni români aflați în străinătate, 8 în Italia, 2 în Franța și unul în Marea Britanie, au decedat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27639 vizualizari

  • +13 (21 voturi)    
    Praf in ochi (Vineri, 27 martie 2020, 13:04)

    dandra [utilizator]

    Stirile ar trebuie prezentate altfel:

    Breaking news, azi, mii de romani inca nu au fost testati pentru noul virus.

    Azi avem 1292 de infectari dar numarul real, in asteptare, este triplu, nu-i asa?
    • +4 (8 voturi)    
      esti optimist (Vineri, 27 martie 2020, 13:09)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      numarul real e probabil de cel putin 10 ori mai mare.
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 27 martie 2020, 13:12)

      [anonim] i-a raspuns lui dandra

      • -1 (3 voturi)    
        e o diferenta (Vineri, 27 martie 2020, 14:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui

        intre numarul real si numarul de oameni testati
        da, si ce e deosebit?!
        d c ne face mai cu mot?!
        in italia scrie 80k infestati nu 800k cat se presupune.
        vroiai sa scriem 13k ca sa te facem pe tine fericit?!
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 27 martie 2020, 15:17)

          [anonim] i-a raspuns lui liviu_

    • 0 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 27 martie 2020, 13:13)

      euue78 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      numarul real este de 10 ori mai mare
    • +2 (2 voturi)    
      triplu.. (Vineri, 27 martie 2020, 13:15)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      in scenariul optimist. :)
    • +3 (3 voturi)    
      triplu e optimist (Vineri, 27 martie 2020, 13:16)

      meme_youyou [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      pe baza numarului de decese, calculand in sens invers (cu 1% rata de mortalitate) cati erau infectati acum 14 zile si o rata de crestere de 1.2 pe zi, ajungi usor la peste 20 mii de infectari reale in momentul asta, din care mai putin de 10% au fost confirmate.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 27 martie 2020, 13:29)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Esti optimist cu "triplu".
    • +5 (5 voturi)    
      Pai (Vineri, 27 martie 2020, 13:37)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Logic ca e mai mare.. in toate tarile e mai mare :)) ce tara a testat toata populatia? Stati cuminte acasa si daca aveti simptome sunati la telverde.
    • -1 (5 voturi)    
      am reusit sa confirmam (Vineri, 27 martie 2020, 13:47)

      informel [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      1292 de infectari, numarul real insa este mult mai mare, poate de zeci sau sute de ori mai mare
    • +3 (3 voturi)    
      Triplu? (Vineri, 27 martie 2020, 14:02)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Asta este scenariul optimist...
      Unele tari vestice estimeaza ca la ei numarul celor infectati este de 5-10 ori mai mare decat cel confirmat, in conditiile in care la ei se fac oricum mai multe teste decat la noi.
      • +1 (1 vot)    
        de fapt (Vineri, 27 martie 2020, 14:15)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

        suntem pe la mijloc...
        dar na ne place sa ne plangem de mila...
    • 0 (0 voturi)    
      da mai (Vineri, 27 martie 2020, 14:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      sa sti ac in china i-au testat pe toti
      la fel in germania, italia, spania, koreea de sud etc
      doar noi nu i-am testat pe toti...

      sa-mi bag ceva... cel mai macabru popor suntem noi...
      si fracezii, italienii spaniolii etc au aceleasi probleme ca noi , chiar mult mai mari si nu se plang atata!

      da mai sunt o gramada netestati... partea cu 80% au simtome usoare sau sunt nesimtomatici a citito cineva?!
    • +1 (1 vot)    
      Numarul real de infectati este de 100% (Vineri, 27 martie 2020, 14:56)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Eu zic ca toti romanii sunt deja purtatori de C19, deci hai mai bine sa iesim din case, sa revenim la viata noastra de dinainte de pandemie. Face palm.
  • +1 (3 voturi)    
    /// (Vineri, 27 martie 2020, 13:05)

    GemstonePig [utilizator]

    Statistica pura verificata de 3 luni. Factorul de crestere este 1,2-1.4. Fix ca in China, Italia ,Spania. Suntem in tunel si vedem cum vine trenul spre noi
  • +2 (4 voturi)    
    Probabil (Vineri, 27 martie 2020, 13:13)

    Alexos [utilizator]

    cei care nu au fost diagnosticati sunt de peste 10 ori mai multi, marea majoritate asimptomatici, ori cu forme foarte usoare. Din acest motiv este foarte importanta izolarea si masurile de precautie recomandate, considera ca orice om pe care-l intalnesti poate fi infectat.
  • +1 (1 vot)    
    Fara titluri bombastice nejustificate (Vineri, 27 martie 2020, 13:24)

    bokila1 [utilizator]

    conteaza cati sunt diagnosticati pozitiv din total testati...nu numarul efectiv....noi suntem la 7,42% ceea ce este destul de bine.
    In Germania ieri au fost, record absolut cam 6800 de cazuri noi si toata presa era linistita si calma, convinsa ca situatia e sub control.....daca au procesat intr+o singura zi 100000 de teste normal ca au gasit 6800 pozitivi. Numarul va tot creste, nu neaparat zilnic, proportional cu numarul de teste efectuate....precizand ca testele se fac conform criteriilor de pe site+ul INSP valabile in toata Europa....nu conform bazdaganiilor din capul lui cercel
  • +4 (8 voturi)    
    Un record care se va depasi in fiecare zi de acum (Vineri, 27 martie 2020, 13:29)

    martianu [utilizator]

    Creste exponential... e matematica pura.

    Din pacate varsta a 3-a sta prost cu matematica si inca nu intelege gravitatea situatiei. Inca vad prea multi pe strazi, culmea.
    Ignorance is bliss.

    Pe de o parte inteleg, au obiceiuri formate in zeci de ani, refuza sa invete sa foloseasca un telefon mobil in zilele noastre, darmite sa-i tii in casa cu povesti si lucruri pe care ei nu le cred pana nu le vad. Sunt credinciosi, paradoxal.

    Farewell boomers!
  • +4 (4 voturi)    
    cati (Vineri, 27 martie 2020, 13:56)

    martel55 [utilizator]

    testam atatia avem....e total irelevant bilantul oficial cat timp de la cel mai inalt nivel se refuza in continuare testarea sistematica si extinsa...mai relevant pentru amploarea epidemiei e numarul de spitale si clinici contaminate datorita unor pacienti pentru care se refuza in continuare testare pe niste criterii absurde, si ajungem sa ii confirmam dupa ce mor sau infecteaza spitale intregi
  • +3 (3 voturi)    
    secretomania asta (Vineri, 27 martie 2020, 14:03)

    subcultura [utilizator]

    din jurul testarilor, detalii ref la reprezentarea geografica a cazurilor, criterii de testare etc. s-ar putea dovedi criminala.

    nu numai ca nu sunt transparenti fata de public, am o impresie destul de pregnanta ca ei se si mint singuri sau lasa majoritatea personalului medical in ceata.

    o alta ciudatentie e infectarea asta in masa a unor medici care participa la sedinte in grupuri mari sau trateaza pacienti care asteapta cu zilele sau chiar o saptamana rezultatul testelor.

    Trebuie acum impus prin ordonanta ca orice se prezinta la medic cu simptome asemanatoare covid sa fie testat si izolat pana ce vine rezultatul.
  • 0 (0 voturi)    
    In curand o sa-i ingrijim noi pe medici... (Vineri, 27 martie 2020, 14:22)

    Amad [utilizator]

    Se pare ca medicii si asistentele sunt pe langa situatie. Nu respecta norme elementare de igiena si protectie.
  • +4 (4 voturi)    
    in perioada asta (Vineri, 27 martie 2020, 14:25)

    liviu_ [utilizator]

    aflu ca suntem cei mai plangaciosi de pe planeta asta probabil

    italienii, spaniolii, francezii, suedezii etc au fix aceleasi probleme ca noi (probabil si nemtii si ceilalti dar nu am dovezi clare, deci...). si acolo se incalca cu saci de gunoi, si acolo nu au medicamente, echipamente de protectie, dezinfectanti etc...
    si acolo medicii nu sunt toti protejati etc...

    ba nene da sa urle si sa se planga, nimeni nu o face ca romanul!

    este pandemie. normal ca oricarei tari ii lipsesc multe lucruri!!!
    hai sa nu ne mai vaicarim atat, in timp ce ignoram carantina si ne scoatem pestisoru auriu la plimbare!

    da normal ca sunt mult mai multi decat cei confirmati... asta inseamna numarul ala in kkt CONFIRMATI !!! nu suspecti!
    asa este in toate tarile! si da, nu testam cel mai mult , dar nici cel mai putin.

    nu vreau sa apar pnl, in nici un caz, desi macar astia fac ceva, spre deosebire de restul partidelor care critica de acasa, de la caldurica.
    • 0 (0 voturi)    
      Asa e... (Vineri, 27 martie 2020, 15:18)

      martianu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Lumea asteapta salvare de la altii, de la medici, de la guvern, de la UE, de la Trump, de la Dumnezeu si etc

      Nu vor sa inteleaga ca e ceva ce intreaga noastra generatie nu a mai vazut, e necunoscut, nu exista vaccin, omenirea e in pericol

      Nu e film fratilor, stati dracului in casa si nu mai plangeti atat
  • -3 (3 voturi)    
    Covidd (Vineri, 27 martie 2020, 14:27)

    locuitor007 [utilizator]

    Statul ar trebui sa actioneze acum, sa-i verifice pe toti cei care vin in tara, sa opreasca toate fabricile care nu sunt strategice, sa oblige firmele sa lucreze cu personal redus, eventual doar cel important, unde se poate.
    Astfel incat rata de infectare sa fie cat mai mica si pe perioada extinsa, sa faca fata spitalele.
  • +2 (2 voturi)    
    izolare stati acasa (Vineri, 27 martie 2020, 14:28)

    vodatepes [utilizator]

    Ba pe bune stati acasa. Nu mergeti la spital ca acolo o sa gasiti doctori bolnavi si va contaminati. Cred ca nu e spital din Romania sa nu aiba un cadru medical bolnav . Deci populatia sta in izolare iar medici se imbolnavesc. De unde ? Deci stati acasa sa nu ajungeti la spital unde gasiti boala . Sigur.
  • +1 (1 vot)    
    Creste numarul testarilor (Vineri, 27 martie 2020, 15:26)

    tontu [utilizator]

    Cu cat se fac mai multe teste cu atat va creste numarul celor diagnosticati pozitiv. Evident ca numarul celor infectati care duc boala pe picioare este mult mai mare si nu doar in Romania. Pana la urma se ajunge tot la varianta lui Boris, el insusi infectat, dar cu costuri mult mai mari.
  • 0 (0 voturi)    
    ce ma tot intreb este (Vineri, 27 martie 2020, 22:04)

    mano74 [utilizator]

    cate teste se fac zilnic. ce capacitate avem, 2-3k de teste zilnice? abia atunci o sa vedem anvergura, procentul este mult mai important decat cifra in sine!
  • 0 (0 voturi)    
    înlocuiți isteria din capul vostru cu rațiune! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:01)

    hdd [utilizator]

    Economie în picaj, violență domestică, depresie și sinucideri generate de stat în casă, handicap educațional, hipertensiune și boli generate de inactivitate, ÎNTRERUPEREA LANȚULUI DE APROVIZIONARE prin lipsa de activate a firmelor "neesențiale" și controale excesive la granițe, traume emoționale și psihice în masă,
    trebuie înțeles:

    consecințele acestei închideri brutale, iraționale, absurde, abuzive, depășesc consecințele unei infectării în masă.

    Singura soluție este responsabilitatea individuală față de o distanțare socială strictă (INCLUSIV DE PAȘTI!!!) și sustenabilă, cu exerciții fizice în parc, cu aprovizionare corectă, cu muncă intensă pentru restartul economiei, efectuată cu protecție maximă.

    Trebuie schimbat acest regim de avarie cu un regim de prevenție sustenabil pe termen lung, pentru că epidemia va dura, inevitabil 12-18 luni + 1 revenire agresivă ulterioară după 2-3 ani după deimunizarea celor infectați și vindecați.

    #stopshutdown #restart #responsabilitate #distantaresociala #stopisterie #ratiune