Singurul medic bărbat infecționist din Rădăuți, unde vor fi trimiși pacienții din Suceava care au nevoie de îngrijiri suplimentare, și-a luat concediu pentru dureri de spate

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 14:18 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: INQUAM Photos/George Calin
Singurul medic bărbat infecționist din cadrul Spitalului Municipal Rădăuți, unde vor fi transferați pacienții din Suceava care vor avea nevoie de îngrijiri suplimentare, a cerut două concedii medicale: unul pentru dureri de spate și altul pentru creșterea copilului. 80 de angajați ai Spitalului Rădăuți sunt în autoizolare, relatează Mediafax.

„Singurul medic bărbat infecționist din spital ne-a comunicat prin email două cereri. Prima, precum că este în concediu medical că are ceva dureri de spate și a doua solicitare este că dorește să-i fie acordat concediu de creștere a copilului pentru o lună”, a declarat, pentru MEDIAFAX, managerul Spitalului Municipal Rădăuți, Traian Andronachi.

La acest moment, 80 de angajați ai Spitalului Rădăuți sunt în autoizolare și niciun cadru medical nu a fost confirmat pozitiv cu noul Covid-19.

„Legislația spune că din momentul în care faci testul CPR trebuie să stai în izolare 14 zile. Noi avem suficienți angajați cu care să gestionăm situația în rândul asistentelor. La medici, am solicitat și am primit sprijin de la Iași”, a spus Andronachi.

Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Suceava, închisă la începutul săptămânii după ce peste 90 de cadre medicale au fost infectate cu coronavirus, iar 8 pacienți internați acolo au murit din cauza COVID, a fost redeschisă cu medici de la alte spitale. Pacienții care vor avea nevoie de îngrijiri suplimentare vor fi transferați către spitalele din Rădăuți și Fălticeni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6480 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    Și eu dacă aș fi singurul infecționist... (Vineri, 27 martie 2020, 14:25)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dintr-un spital de provincie, pe timp de pandemie, probabil neechipat corespunzător pentru gravitatea situației, aș cere concediu!
    • 0 (4 voturi)    
      Intrebarea e... (Vineri, 27 martie 2020, 15:06)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ...care parte a spatelui il durea?
    • -1 (3 voturi)    
      eu m-as apuca de altceva... (Vineri, 27 martie 2020, 15:14)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... reparari brichete si umbrele.
  • +5 (19 voturi)    
    un nemernic (Vineri, 27 martie 2020, 14:29)

    cristi_an [utilizator]

    spaga e buna ba?!?! e buna, nu?
    sa il tineti minte
    si 2 la mana sa ii fie refuzat concediul!!
    • +3 (5 voturi)    
      E medical.. (Vineri, 27 martie 2020, 15:43)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      ...nu ai cum sa-l refuzi. E pe durere in spate..
  • +19 (23 voturi)    
    Lol (Vineri, 27 martie 2020, 14:38)

    mitg [utilizator]

    Asa da. Salarii mari, prestigiu, reputatie, dar cand o data in viata devine relevanta meseria pe care o ai, stai frumos acasa!
    • +2 (2 voturi)    
      la ce folos...? (Vineri, 27 martie 2020, 15:14)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      .. banii, spaga si prestigiul daca dai mierlesti?
  • -1 (3 voturi)    
    cm ptr dureri? (Vineri, 27 martie 2020, 15:05)

    GheorgheDragan [anonim]

    nu cumva il doare-n tender de noi? omul are treaba dar sacul de bani il asteapta sa-i vina? de ce nu intra in somaj tehnic, macar asa lasa banii necuveniti sa fie folositi unde trebuie.
  • +1 (5 voturi)    
    Asta este... (Vineri, 27 martie 2020, 15:08)

    harry01 [utilizator]

    o interpretare ciudata al Jurământului lui Hippocrate?
  • -4 (4 voturi)    
    Refuzat concediul. Și, după circ, zburat din (Vineri, 27 martie 2020, 15:08)

    Tayen [utilizator]

    funcție. La privat cu el!!!
  • -1 (1 vot)    
    boli infectioase (Vineri, 27 martie 2020, 15:09)

    GheorgheDragan [anonim]

    am impresia ca e o femeie?
  • +2 (4 voturi)    
    cred ca-l doare undeva mai jos (Vineri, 27 martie 2020, 15:31)

    MG [utilizator]

    se intampla la politicieni si unii bugetari.
  • -2 (6 voturi)    
    Iar președintele le mulțumește (Vineri, 27 martie 2020, 15:32)

    rectificare [utilizator]

    pentru eforturile depuse. Că deh, bugetar la bugetar nu-și scoate ochii.
    • +2 (8 voturi)    
      Nu fi dintr-ala cu IQ mic (Vineri, 27 martie 2020, 17:46)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

      E un caz izolat, uita-te la ceilalti medici care s-au supus riscului stiind despre ce e vorba. O sa ziceti ca pentru asta sunt platiti, dar eu va zic ca nu, nu sunt platiti pentru a se imbolnavi din cauza ca spitalul nu ofera conditii nici lor, nici noua.
      E o tara bolnava care nu se va face bine prea curand. Si sa stii, ca oamenii ca tine, care nu sunt deloc rezonabili, fac si ei parte dintre cei care o imbolnavesc.
      • -1 (1 vot)    
        Să-și schimbe meseria. (Vineri, 27 martie 2020, 21:56)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

        Nu a fost luat cu arcanul.
  • +1 (1 vot)    
    Dar de ce conteaza ca este barbat ? (Vineri, 27 martie 2020, 22:58)

    teoalcola [utilizator]

    Cumva mai sunt si medici infectionist femei la acel spital, dar nu iese stire altfel ?