Actualizat

Situație gravă la Suceava: 92 de cadre medicale infectate cu coronavirus. Spitalul județean, închis și dezinfectat. Va trata doar cazuri de COVID-19 / Sunt trimiși medici din alte județe

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 14:51 Actualitate | Coronavirus


Spitalul de la Suceava - multe cazuri de infectari cu coronavirus
Foto: Google Street View
Nu mai puțin de 92 de cadre medicale au fost confirmate cu Covid-19 până marți dimineața, iar două persoane internate în ultimele zile în spital au murit. Spitalul va fi închis și toți medicii din spital vor fi puși în izolare, a anunțat secretarul de stat în Ministerul Sănătății Nelu Tătaru. Spitalul va fi dezinfectat în 48 de ore și va fi folosit apoi exclusiv pentru tratarea cazurilor de coronavirus, iar pacienții internați pentru alte afecțiuni vor fi transferați la alte spitale din zonă. În Suceava vor fi trimiși medici din alte spitale din regiune.

92 de cadre medicale de la Suceava, confirmate cu coronavirus / 1.300 de angajați în izolare


UPDATE:

Marți - 11:00 92 de cazuri de infecție cu coronavirus au fost confirmate în rândul personalului medical din Suceava, iar medicii și personalul auxiliar încă se testează, a scris, marți, pe Facebook, Federația Sanitas din România.

Luni - 21:00 Numărul cadrelor medicale infectate a ajuns luni seara la 72. Nu mai putin de 1.300 de angajați ai Spitalului sunt în izolare, conform secretarului de stat în Ministerul Sanatatii, dr. Nelu Tătaru, potrivit Obiectiv de Suceava.

---

„Situația se agravează de la o oră la alta la Spitalul Județean ”Sf. Ioan cel Nou” Suceava. Rezultatele testelor sosite luni arată că alte 25 de cadre medicale au virusul COVID-19. În acest fel, bilanțul negru ajunge la 52 de cadre medicale, ceea ce arată proporțiile situației. Practic, într-o singură zi aproape că s-a dublat numărul cazurilor de medici și asistenți medicali în cazul cărora s-a confirmat îmbolnăvirea cu noul coronavirus”, transmite Monitorul de Suceava.

„Dintre noile cazuri confirmate cele mai multe sunt de la Secția de Cardiologie, mai exact 7 persoane, apoi urmează Medicina Internă cu 5 cazuri, în timp ce la Boli Infecțioase și Gastro sunt câte 3 cazuri de îmbolnăvire. Celelalte cadre medicale diagnosticate cu COVID-19 sunt de la Dializă, Neurologie, ORL, UPU și ATI”, anunță publicația.

Luni, până la momentul publicării acestui articol, două persoane și-au pierdut viața la Suceava:

  • Un bărbat de 71 de ani care fusese internat la Spitalul Județean Suceava pe 21.03.2020 și confirmat pozitiv pe data de 23.03.2020. Persoana a fost internată anterior în secția de cardiologie unde este posibil contact cu pacienta transferată la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași.

  • O femeie în vârstă de 72 ani, internată în data de 21 martie în Spitalul Județean Suceava, cu afecțiuni asociate cronice (diabet, boli cardiovasculare), fără context epidemiologic (nu are istoric de călătorie, nu a venit în contact cu o persoană confirmată pozitiv).

Spitalul din Suceava, închis și dezinfectat - transformat exclusiv pentru cazurile de COVID-19


Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Nelu Tătaru a declarat că spitalul de la Suceava va fi închis și dezinfectat, iar medicii vor fi puși în izolare. Tătaru a mai spus că toate internările din spital vor fi trimise în spitalele din zonă, precum Spitalul de la Rădăuți sau cel de la Botoșani.

După dezinfectare, spitalul din Suceava va fi folosit exclusiv pentru tratarea cazurilor de coronavirus, iar la Suceava vor fi trimiși medici de la alte spitale din zonă, a spus Tătaru într-o intervenție telefonică la Digi24.

„Am luat decizia ca la Spitalul Județean Suceava să intre în izolare toți medicii, să fie dezinfectat 48 de ore. Va deveni un spital COVID-19. Acolo vor fim detașați medici din zonă, de la spitalele din județ și de la spitale din alte județe”, a spus Tătaru.

Conducerea spitalului din Suceava se apără: Personalul a fost instruit şi strictul necesar a fost asigurat


Conducerea spitalului susține că nu are nicio vină pentru această situație și că a achiziţionat toate materialele de protecţie pe care le-a găsit pe piaţă, dar că unii furnizori nu au mai răspuns, iar alţii au reziliat contractele, deoarece nu mai aveau de unde să se aprovizioneze.

Potrivit acestora, în secţia Boli Infecţioase au fost asigurate permanent combinezoane de protecţie pentru personalul de intervenţie la cazurile suspecte şi confirmate cu COVID-19.

"Din păcate, ne-am confruntat atât cu cazuri nedeclarate în privinţa istoricului de călătorie sau a contactelor cu persoane venite din zone de risc, cât şi cu o criză mondială în ceea ce priveşte echipamentele de protecţie, situaţie care nu este specifică Spitalului Judeţean Suceava, ci tuturor spitalelor din lume, la această oră. Nu a fost neglijenţă din partea noastră, am făcut tot ce am putut şi am achiziţionat toate materialele de protecţie pe care le-am găsit pe piaţă”. a transmis luni dimineața Spitalul județean Suceava într-un comunicat.

Coronavirus în România: Bilanțul îmbolnăvirilor a ajuns la 576 / Număr record de cazuri confirmate într-o singură zi: 143


Bilanțul infectărilor cu coronavirus în România a ajuns la 576, cu alte 143 de cazuri noi, potrivit raportării oficiale de luni de la ora 13.00. Este cel mai mare număr de îmbolnăviri anunțate într-o zi de la apariția COVID-19 în România.

Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 5 ani și 76 de ani. La terapie intensivă, în acest moment sunt internați 15 pacienți, din care 7 în stare gravă.

Internările și operațiile care nu sunt urgențe, suspendate pentru 14 zile. Toți pacienții vor fi externați dacă nu reprezintă urgențe


Începând de marți se suspendă pentru 14 zile internările pentru intervențiile chirurgicale și alte tratamente și investigații medicale spitalicești, care nu reprezintă urgență și care pot fi reprogramate, potrivit unui ordin al ministrului de Interne, Marcel Vela.



Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















66018 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    Dezastrul incepe sa se prefigureze (Luni, 23 martie 2020, 14:59)

    clint [utilizator]

    tot mai clar. Pacientii aia transferati vor purta virusul si vor imprastia boala si in alte spitale.

    Fiindca, in Romania, avem saloane cu zeci de bolnavi ( anii 1800 toamna ) in timp ce la altii au maxim 2 insi in saloane.

    Nu avem testare si triaj, in orice spital judetean bolnavii trebuiau intampinati ca si cum ar fi potentiali purtatrori de CoVid, testati si triati corespunzator, internati doar cei testati negativ, re-testati, etc.
    • -3 (17 voturi)    
      lasa ca-i muta pe toti la Braila (Luni, 23 martie 2020, 15:04)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui clint

      sa moara Misu Tudose de necaz.
    • +7 (19 voturi)    
      la cata incompetenta e la stat (Luni, 23 martie 2020, 15:19)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui clint

      eu ma astept zilele astea sa fuga si medicii si asistentele din spitale, ca doar ei stiu prea bine cate prostie si incompetenta zace printre ei...
      • +2 (2 voturi)    
        daca (Marţi, 24 martie 2020, 9:33)

        g01an [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        daca ar fi facut asta la Suceava macar jumate, spitalul poate tot trebuia inchis 48h, dar dupa macar mai avea personal care putea sa-l tina pe linie de plutire.

        medicii au nevoie urgent de o linie telefonica unde sa poata sesiza abuzurile managerilor si neajunsurile in perioada asta pentru ca daca cineva lua atitudine, imbecilul de director de la Suceava nu ar fi infectat zeci de cadre medical si nu ar fi bagat alti 1000 si ceva de angajati in carantina acum in plina criza.
      • 0 (0 voturi)    
        sper sa nu fie asa (Marţi, 24 martie 2020, 13:14)

        DIZEL [utilizator] i-a raspuns lui alex34

        sper sa nu fie asa.
        pai daca medicii si asistentele vor fugi din spiatele,atunci cine se va ocupa de ingrijirea si vindecarea bolnavilor infectati cu coronavirus.?
  • +11 (17 voturi)    
    dar cu Spitalul Universitar ce se intampla? (Luni, 23 martie 2020, 15:03)

    revo [utilizator]

    si aici a fost cel putin un pacient care a stat 4 zile internat intr-un salon, a intrat in contact cu mai multe cadre medicale si alti bolnavi.

    La Universitar nu se impune carantina?
    • +4 (4 voturi)    
      . (Luni, 23 martie 2020, 15:32)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui revo

      este. deocamdata pe sectia unde a fost internat respectivul.
    • -9 (9 voturi)    
      Acolo a fost de ajuns (Luni, 23 martie 2020, 15:38)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      sa dea afara managerul a doua zi, era tot ce se dorea, ca nu era de familie buna...
      • +1 (1 vot)    
        Are dreptate CTP. (Luni, 23 martie 2020, 16:34)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

        Atât.
    • -9 (9 voturi)    
      visul multinationalelor din medicina (Luni, 23 martie 2020, 16:36)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      sa se inchida spitalele de stat. Motive se gasesc.
      La privat nu te mai primeste daca tusesti.
  • +20 (22 voturi)    
    Dileala (Luni, 23 martie 2020, 15:11)

    mitg [utilizator]

    Cum se poate asa ceva? Cu siguranta nu s-a respectat NIMIC cu privire la triaj, igiena, etc.
  • +25 (27 voturi)    
    "Conducerea spitalului nu are nici o vina!" (Luni, 23 martie 2020, 15:12)

    justin puscasu [utilizator]

    iar cei doi morti n-au avut zile!
    Astia au pariat pe rezervele de stafilococ, dar virusul a fost mai tare.
  • +3 (13 voturi)    
    cat de probabil (Luni, 23 martie 2020, 15:12)

    DanIonita1 [anonim]

    este ca in acel spital sa fi ajuns intorsi din spania si italia?
    • -18 (18 voturi)    
      100% (Luni, 23 martie 2020, 15:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      diasporezi care au votat "cum trebuie", de-aia sunt lasati sa infesteze peste tot, in loc sa fi fost bagati in lagare de carantina inca de la granita
      • +8 (12 voturi)    
        Atata poate sistemul (Luni, 23 martie 2020, 16:13)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        In ceea ce priveste carantinarea celor intorsi din afara.

        Nu s-au intors doar diasporezi cu COVID (vezi femeia de 64 de ani intoarsa din Dubai, nesimtitul din MAI care a infectat cateva institutii etc.).

        Si daca tot ai ales o anumita tabara, mai am ceva de zis: iti pare rau ca virusul o sa imunizeze populatia, muscand mai tare dintrun anume tip de electorat ???
      • +12 (14 voturi)    
        @srpc (Luni, 23 martie 2020, 16:49)

        paonipao [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Mai omule...toate tarile din lume isi au cetateni proprii ce se intorc acasa!

        Problema este ca institutiile statului sa stie cum si ce sa faca in astfel de cazuri....!

        Toti cei ce au sosit in tara (pe cale aeriana sau terestra) trebuiau bagati in carantina(in spatii sigure) apoi testati, triati....

        Dar ce sa faci cand nu ai de unele...nu ai masti, costume de protectie pentru medici, nu ai dezinfectanti, nu ai ventilatoate pentru toate paturile de la terapie intensiva...si peste toate multa incompetenta la nivelul institutiilor statului si multa nesimtire a multor cetateni romani!

        Asta avem...cu asta o sa defilam!
    • -7 (11 voturi)    
      cam mari probabilitatile.... (Luni, 23 martie 2020, 15:27)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      ... de cand ni s-au intors valorile.
    • +12 (12 voturi)    
      @danlonita1 (Luni, 23 martie 2020, 16:36)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      Nu conteaza de unde au venit pacientii...!
      Spitalul nu a respectat nici o procedura...!
      Toti pacientii trebuiau testati de coronavirus la intrare in spital...
      Cei gasiti pozitiv trebuiau internati numai in sectii speciale, izolate de ceilalti pacienti!
      Marea problema a romanilor....nu respecta proceduri, reguli absolut nimic...nici macar izolarea la domiciliu a persoanelor cu risc de infestare!
      Se va ajunge la situatia (ironica) ca spitalele sa devina cel mai important factor de transmitere si extindere a epidemiei!

      Sper sa nu auzim la sfarsitul acestei saptamani ca s-a instalat haosul in spitalele din Romania!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e numai vina spitalului (Marţi, 24 martie 2020, 9:15)

        Dan B [anonim] i-a raspuns lui paonipao

        Una dintre conditiile ca sa fi testat era sa spui ca ai venit dintr-o tara afectata sau sa fii contact direct al unuia confirmat.

        Acum s-a modificat procedura, dar inca nu sunt testati toti pacientii, numai cei cu simptome grave.

        https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23745949-romania-testa-mai-multi-suspecti-coronavirus-cum-schimba-criteriile-testare.htm

        Poate o sa ajungem la un moment dat sa avem destule teste ca sa testam toti pacientii la intrarea in spital, dar nu e cazul acum.
  • +29 (31 voturi)    
    Pai... (Luni, 23 martie 2020, 15:14)

    raulito [utilizator]

    ...medicii spuneau ca au fost amenințati de către conducerea spitalului, ca dacă cei infectați cu Corona virus nu se prezintă la munca, le vor rupe contractele de munca. Cum nu are nicio vina conducerea?
    • +6 (6 voturi)    
      True (Luni, 23 martie 2020, 15:29)

      Ghioc [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      Absolut exact!
    • +6 (12 voturi)    
      spitale la comanda (Luni, 23 martie 2020, 15:44)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui raulito

      la comanda sistemului, sistem reprezentat de Arafat insusi.
      • +1 (3 voturi)    
        Arafat e la MAI (Luni, 23 martie 2020, 16:33)

        t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        Nu la Sanatate
      • 0 (0 voturi)    
        nu ati inteles (Luni, 23 martie 2020, 19:33)

        irma [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        nu are nicio legatura cu asta
  • +14 (14 voturi)    
    I-a trimis acasa (Luni, 23 martie 2020, 15:18)

    BogZ [anonim]

    O colega de-a mea a carei sora e cadru medical la spitalul din Suceava mi-a relatat ca sora ei a fost trimisa acasa, fara sa intre in carantina/ izolare si fara sa fie testata in niciun fel. Suplimentar le-ar fi lipsit si minimul de echipamente.
    • +4 (4 voturi)    
      Pacat ca arteziana (Luni, 23 martie 2020, 17:30)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui BogZ

      centrala de cca 1 mil euro, mandria d-lui - ec. v. rambu manager, nu a fost remarcata de toti pacientii adusi la UPU si unii re-trimisi acasa, de regula prin spate si unii cu escala la morga,
      Oricum, personalul sanitar, pacientrii si apartinatorii acestora, intra, de regula, dinspre piata mica si habar nu au ce au ratat! Cati stiu ca evacurea de la morga e pe acelasi traseu?
      Oricum dl. V R., ca pionier al garzii financiare (bunicul ANAF) dovedeste un dezvoltat simt al manageriatului banuil public; Merita promovat - din spital la primarie!
      Noi, populimea - ori la bl ori la balamuc, ca din spital iesim prin str Scurta.. ,
      • -1 (1 vot)    
        Asta e tot ce vezi (Marţi, 24 martie 2020, 8:57)

        utilizator22 [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

        Sa înțeleg ca îți plăcea mai mult cum arată spitalul înaintea lui Rambu?
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 15:20)

    [anonim]

  • +9 (9 voturi)    
    Dezastrul e probabil mult mai mare (Luni, 23 martie 2020, 15:24)

    DanielBucur1 [anonim]

    De ce ar fi 52 de cadre bolnave in Suceava si nu ar fi si in oricare alt judet? Acolo au fost testati, urmeaza si restul sa fie. Tare imi e teama ca saptamana asta vom afla ca defapt sunt focare in toate spitalele de urgente, cel putin...
    • +2 (6 voturi)    
      de la sf saptamanii trecute (Luni, 23 martie 2020, 16:28)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui DanielBucur1

      nu se mai publica situatia pe judete.
  • +14 (18 voturi)    
    Spitalele regionale singurele care vor rezista (Luni, 23 martie 2020, 15:29)

    mircea112 [utilizator]

    Spitalele regionale si municipale "facute" de PSD sunt singurele care vor rezista, din simplu motiv ca sunt imaginare.

    Spitalele romanesti , vor ceda toate inainte de a atinge maximul epidemiei in tara, datorita managementului execeptional, de partid, care vor avea grija ca toti medicii sa fie infectati primii!

    Deci stati acasa si folositi doar spitalele regionale si municipale imaginare!
    • -4 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 23 martie 2020, 16:16)

      [anonim] i-a raspuns lui mircea112

      • 0 (0 voturi)    
        Hai mai taci.. (Marţi, 24 martie 2020, 10:10)

        sim18 [utilizator] i-a raspuns lui

        Ce sa spun ... e de vina pnl ca psd a ras tot cu dancilezii si dracneii! Care ar fi trebuit sa fie prioritatea acesti pnl? Cu un parlament ostil in spate si cu un buget zero in toate ministerele??
  • +14 (16 voturi)    
    asta e sistemul corupt din roMANIA... (Luni, 23 martie 2020, 15:42)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    asta e sistemul corupt din roMANIA... cand vine un caz grav ( pandemie, colectiv ... ) nu stiu ce sa faca, nu mai merge masluit...

    In momentele importante se vede profesionalismul oamenilor... la noi o sa fie dezastru, coruptia e endemica... dar toti au acceptat, toti au votat partide corupte... acum sa vedem cum reusesc sa traiasca.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu se leaga... (Luni, 23 martie 2020, 16:01)

    Lunetistul [utilizator]

    Daragoi tavarisci...nu inteleg...:

    -s-au infectat aproape in exclusivitate cadrele medicale?

    -cu mici exceptii, pacientii sunt bine si vor fi transferati la alte spitale?

    Va rugam sa explicati !
  • +7 (9 voturi)    
    Toți cei care au condus țara (Luni, 23 martie 2020, 16:05)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    în ultimii 30 de ani să fie pedepsiți proporțional cu dezastrul ce va urma!
  • +15 (17 voturi)    
    numai un naiv (Luni, 23 martie 2020, 16:24)

    sentenced [utilizator]

    putea crede ca sistemul romanesc, ros de coruptie timp de 30 de ani, va face fata unei asemenea provocari.

    o sa fim ca in salbaticie: cei mai fit vor supravietui, restul vor muri. Trist ca in anul 2020 nu putem sa-i ajutam si pe cei mai slabi sa supravietuiasca.

    si stiti ce e si mai rau de atat? Ca dupa ce toate vor trece, nu vom fi invatat nimic. Garantez.
  • +10 (10 voturi)    
    Medici trimisi in linia intai fara echipamente (Luni, 23 martie 2020, 17:04)

    Ochiana [utilizator]

    de baza: echipamente de protectie si teste
    Orice pacient care intra in spital trebuia testat inainte.
    Dintr-un foc un spital judetean a devenit inutilizabil si 52 de cadre trimise in carantina
    Cam asta e realitatea trista a multor spitale judetene din pacate.
    Daca nu aveau bani, puteau sa faca o cerere de donatii publice, managerul spitalului sau primarul. Sunt sigura ca oamenii ar fi sarit sa-i ajute.
    Dar incompetenta si managementul prost la nivel local sau mai sus se plateste.
  • +1 (3 voturi)    
    Criteriile de testare + numărul de teste nu permit (Luni, 23 martie 2020, 18:11)

    Qvadratvus Accipiter [anonim]

    Nu ar putea fi toti testaţi, cum vă daţi voi cu părera. În primul rand nu există suficiente teste: la ora la care vorbim mai sunt circa 8 mii şi ceva în toată România de teste disponibile. În al doilea rând îmi şi imaginez un pacient sângerând venit dintr-un accident rutier sau unul cu maţele încurcate, care trebuiesc operaţi cât mai rapid, aşteptând cuminţi reultatul testelor, să ajungă după 2-3 zile, evident, când se face pomana de la înmormântare... Este imposibil în stadiul actual să îi testezi.
    • +1 (1 vot)    
      Aici nu este (Luni, 23 martie 2020, 19:48)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Qvadratvus Accipiter

      vorba ca ne dam cu parerea...

      In cazul subiectului de fata chiar nu exista alta solutie...trebuie sa se faca testari(macar cele rapide) la toti cei care urmeaza a fi internati!
      Este problema statului sa faca rost de testere....altfel este un stat impotent!!!

      Toti specialistii din lume inclusiv OMS transmit pe toate caile sa se faca cat mai multe testari!
      Iar in Romania se fac in primul rand parlamentarilor, guvernantilor, primarilor(vezi Chirica de la Iasi care spune ca se testeaza saptamanal)si tuturor neamurilor, prietenilor si cunostintelor acestora!
      Poate si asta este motivul pentru care nu exista testere suficiente pentru cei din spitale...!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu intelegi ca spitalele sunt complet depasite? (Luni, 23 martie 2020, 23:38)

        mmagic [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Ce vrei acum este o masura fantezista, buna in vorbe, practic imposibil de intreprins fara materiale.

        Efectiv asteaptam cu totii cuminti in case sa ne imbolnavim dar nu toti de o data ci daca se poate pe rand.

        - Asta este in principiu spunsa mai pe sleau defintia unei pandemii. Iar covid19 este oficial pandemie.
        - Si asta este solutia pe care ne-o ofera cu candoarea conducerea.

        De fapt e si singura viabila in conditiile de fata.

        Asta e rabdare ... dar problema e ca suntem complet abandonati din toate punctele de vedere de autoritati cu izolarea asta pe care o vor intinde de o sa ne vina rau. Vor ruina economia.

        Va pierde PSD capitalul electoral masiv format din batrani.

        Partea tricky si morbida dar pozitiva e ca poate e mai bine sa se imbolnaveasca cat mai repede toti medicii astfel ei se vor imuniza dupa 30 zile revenind vindecati vor putea gestiona situatia fara frica.
    • 0 (0 voturi)    
      Testarea obligatorie! (Luni, 23 martie 2020, 23:06)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Qvadratvus Accipiter

      Abia acum si-au dat seama...?!


      “Toți cei 7 români care au fost uciși de coronavirus au fost testați cu întârziere de autorități, după zile întregi de așteptare. Ei nu îndeplineau vechile criterii de testare pentru COVID 19 stabilite de autorități, care au fost valabile până astăzi, când autoritățile au decis să le extindă. Practic, doar a 7-a victimă, care a murit în această seară, a fost testată în calitate de contact apropiat al celui de-al doilea pacient ucis de coronavirus în România. A doua victimă a fost însă un bărbat care s-a internat lunea trecută la Spitalul Universitar din București și a fost testat abia după 4 zile, vineri, când era deja în stare foarte gravă, ceea ce înseamnă că este foarte probabil ca și bărbatul care a murit azi și căruia i-a transmis virusul să fi fost testat tot cu întârziere. Potrivit datelor prezentate de autorități, cele 7 victime sufereau și de alte afecțiuni.”
  • +1 (1 vot)    
    Ai n-ai, (Marţi, 24 martie 2020, 0:11)

    TheFreeOne [utilizator]

    la Suceava primesti Coronavirus. Gratis. Restul e istorie.