VIDEO Cum s-a aparat Adrian Severin de acuzatiile jurnalistilor britanici in scandalul “mita in Parlamentul European”

de Attila Biro     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2011, 15:37 Actualitate | Politic

Adrian Serverin
Foto: Hotnews
Europarlamentarul PSD Adrian Severin a declarat luni, 21 martie, ca este victima unei operatiuni de decredibilizare a Parlamentului European. Severin a declarat ca nu a promovat nici un amedament in PE pentru bani, ci doar i-a informat pe jurnalistii britanici deghizati in lobbyisti de parcursul unui amendament. Europarlamentarul a recunoscut, insa, ca a negociat un contract si ca a transmis o factura catre falsii lobbyisti. Vezi in text explicatiile europarlamentarului.
  • Adrian Severin consultant pentru firma de avocatura unde a activat ministrul Catalin Predoiu

Principala acuzatie a Sunday Times fata de Adrian Severin a fost aceea ca acesta si-a dat acordul sa primesca sume de bani pentru a
Screen shot Sunday Times
Foto: Hotnews
modifica prin amedament o directiva europena. Pentru a demonstra asta jurnalistii au prezentat o inregistrare video in finalul careia Adrian Severin convine tariful sau. Pe laga aceasta proba jurnalistii au mentionat si un e-mail trimis de Adrian Severin cu urmatorul continut: “Doar ca sa stiti amendamentul dorit de dumneavostra a fost promovat in timp util. V-am trimis si invoice-ul de 12.000 euro pentru serviciile de consultanta referitor la codificarea Directive 94/19/EC, Directive 2009/14/EC si amendamentele aferente”.

La conferinta de presa Adrian Severin a explicat ca a negociat cu reporterii incognito care au creat o companie falsa de lobby un contract de consultanta insa nu l-a semnat. Adrian Severin a recunoscut ca a transmis companiei Taylor Jones o factura.
  • A fost vorba sa fac parte din boardul de experti ai unei firme care s-a dovedit fictiva. Am negociat cu ei si un contract pe care insa nu l-am semnat. Factura respectiva a fost trimisa pentru serviciile de consultanta. Ei sustin si acum ca de fapt contractul a fost pentru promovarea de amendamente. Or exact asta nu s-a intamplat. Este un contract clasic de consulting.
  • Eu am facut o analiza despre amedamentul respectiv si factura respectva era pentru pachetul acesta de servicii de consultanta. Ei au trimis si un model de factura cu o suma mai mare dar in care nu aparea pentru ce sunt banii. Contractul nu l-am semnat, l-am negociat, negocierile s-au incheiat si mi-au spus ca pana trimit forma finala m-au rugat in baza lor sa le trimit factura. Era vorba de executarea unor servicii care intrau in contract.”
O alta acuzatie inserata in ancheta jurnalistica a Sunday Times este aceea ca Adrian Severin si falsii lobbyisti au negociat promovarea unui amendament la o directiva europeana. Jurnalistii britanici au spus ca Adrian Severin si-a exprimat acordul sa actioneze pentru promovarea amedamentului. In acest sens au prezentat o inregistrare video in care Adrian Severin vorbeste despre amendamentul in cauza. Adrian Severin a respins si aceasta acuzatie.
  • Eu am inteles ca o solicitare informala, colegiala, de a permite promovarea unui anumit punct de vedere, aceasta este o cerere careia nu i-am dat curs. Iar orice incercare de a se suprapune prestatia mea in interiorul contractului cu prestatia mea din afara acestuia nu este decat o mistificare a realitatii”, a declarat Adrian Severin.



Jurnalistii sustin ca Adrian Severin le-a explicat cum va masca sumele primite. “Munca lui va fi inregistrata in declaratia financiara, dar Severin ne-a spus ca va masca suma reala mentionand doar cu cat este platit pentru fiecare intalnire. << Suma pare mai mica deoarece nu mentionezi cate intalniri ai avut pe an>>, a notat Sunday Times.
  • Este unul din exemplele de mistificare. La primia intalnire mi-au spus ca pentru activitatea in consiliul de consultanti voi primi 100.000 euro pe an. Trebuie sa aveti in vedere ca eu castig 7000 de euro pe luna. 12.000 de euro nu m-ar putea tenta pe mine ca sa imi vand credibilitatea. Mi-au explicat ca voi primi banii in functie de sedintele la care particip. Mi-au spus cate sedinte si le-am spus ca in declaratia financiara nu are sens sa pun o suma ipotetica ci voi mentiona cat voi primi pe o sedinta. Urmand ca la fisc sa declar intreaga suma. De asemenea mi-au cerut sa le spun o suma pe zi. Au dorit asta ca sa introduca sume mari care sa trezeasca suspiciuni.
Adrian Severin consultant pentru firma de avocatura a ministrului Predoiu

In ultima declaratie de avere depusa de Adrian Severin in data de 19 octombrie acesta declara ca a castigat 40.000 de euro din activitatile de consultanta, 30.000 euro reprezentand indemnizatia de participare in cadrul boardului de consultanti ai Chayton Capital Duna Proprety Found si 10.000 de euro de la Unicredit International.
Declaratie de Avere ASeverin-2010
In declaratia de avere din 2009, Adrian Severin a mentionat urmatoarele sume castigate din consultanta:  Chayton Capital Duna Proprety- 9000 euro, Unicredit International- 5000 euro. Tot in declaratia de avere din 2009 europarlamentarul mai declara si ca a castigat 9.900 de lei ca si consultant extern Societatea Civila Profesionala Avocati Zamfirescu-Racoti-Predoiu casa de avocatura la care pana in 2008 actualul ministru a fost partener si a carui sotie lucraza si acum in calitate de asistent manager.

In 2007 Adrian Severin a declarat urmatoarele sume din consultanta: Chayton Capital Duna Proprety- 15.000 euro, Unicredit International- 10.000 euro, Societatea Civila Profesionala Avocati Zamfirescu-Racoti-Predoiu- 9.300 lei (consultant extern).
Declaratie de avere SEVERIN ADRIAN 2009!!
 
Intrebat daca nu crede ca ar trebui sa urmeze exemplul colegului sau Ernst Strasser care la cateva ore dupa ce Sunday Times a publicat investigatia si-a anuntat demisia din functiile politice, Adrian Severin a declarat ca nu are nici un motiv sa faca asta.
  • Colegul meu austriac banuiesc ca stie de ce si-a depus demisia. Eu nu stiu de ce si-a depus dansul demisia. Eu, personal, stiu de ce nu imi depun demisia. Si nu voi face lucrul acesta. Nu am comis niciun fel de act cu rea credinta, nu am comis niciun fel de ilegalitate, iar aceasta acuzatie sau alegatie, potrivit careia pentru a indeplini o procedura parlamentara am acceptat sa percep bani, este o alegatie falsa”.

Adrian Severin a mai declarat ca jurnalistii deghizati in lobbyisti i-au cerut sa promoveze un alt amedament legat de o directiva care priveste stocarea deseurilor. Europarlamentarul a declarat ca a refuzat sa amedeze directiva in cauza. El a mai povestit ca s-a intalnit cu falsii lobbyisti de cinci ori. 
  • Prima discutie am avut-o in luna decembrie- o discutie preliminara. A mai fost una cand au venit sa imi aduca contractul si l-am negociat. A mai fost una cand iarasi mi-au cerut un amedament si i-am refuzat. Era ceva legat de obligatia vanzatorilor de a lua masuri in legatura cu deseurile. Apoi au venit plangareti. Mi-au spus ca au intarziat si ca vor sa dea drumul la o dezbatere. Au venit apoi insistenti ca vor sa imi dea bani.
Intrebat de investigatia ANI demarata in cazul sau, Adrian Severin a declarat ca nu exista nici o legatura intre ancheta Sunday Times si ancheta inspectorilor de integritate:
  • Nu are niciun fel de legatura, este vorba de o inadvertenta care a aparut acolo. Cel putin, asa cred eu. Unul din conturile pe care le-am declarat in 2009 nu a aparut in evidentele lor. Acest cont aparea inainte. A reaparut in declaratia mea din 2010. Din aceasta cauza, cand se faceau socotelile legate de sporul de avere, aparea o suma care era foarte mare.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5992 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Smecherie romaneasca (Luni, 21 martie 2011, 16:05)

    Orpheus [utilizator]

    Smecheriile mioritice nu prind in Parlamentul European. Sper sa il zboare cat mai repede de acolo.
    • +4 (4 voturi)    
      Epopeea lui Severin tocmai a luat sfarsit (Luni, 21 martie 2011, 16:45)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      http://www.revista22.ro/epopeea-lui-severin-1947.html
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt aberanti cei care ii proclama sfarsitul lui S (Marţi, 22 martie 2011, 10:11)

        Observatorul [anonim] i-a raspuns lui andrei

        Nu a luat deloc sfarsit.

        Adrian Severin isi va continua cariera politica bine-mersi. Va deveni la un moment dat parlamentar roman.

        Nu are cum sa cada. Poate international va primi niste flegme, dar pe plan national isi va vedea bine merci de treaba. In Romania cei ca el nu au nici o problema. Plus ca sunt si o multime de amatori la care le da clasa, el mai stie o limba, doua, a mai iesit prin lume. Astea il vor ajuta sa fie pus pe liste la multe partide.

        Omul nu e terminat, nu mai spuneti asta!
    • +6 (6 voturi)    
      Smecheriile PSD-iste, nu mioritice! (Luni, 21 martie 2011, 17:16)

      Lorenzo Monkson [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      Pai ne a fost el mare gurist la Stefan Gheorghiu pepiniera de papagali comunisti? Acum el este papagalul. Chiar asa, ma intreb cat timp le va lua iRealitatii si Antenelor sa bage PDL/Basescu in chestia asta? Pacat ca nu avem o Opozitie normala. Asa macar am avea o alternativa. Vom vota in continuare PDL ca numai sinucigashii ar alege USL, etc.
    • +2 (4 voturi)    
      PSD trebuie sa fie inlocuit de un alt partid!!! (Luni, 21 martie 2011, 19:39)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Mafia a fost instaurata de PSD in Romania si o exporta acum in PE! Dupa ce au devalizat bancile, au privatizat pe spagi Petrom, Petromidia, l-au scapat pe Vantu de puscarie si au chemat minerii, PSD isi continua politica mafiota atacand Parlamentul European cu metodele lor de spagari ai lumii!
    • 0 (0 voturi)    
      coruptie (Marţi, 22 martie 2011, 11:57)

      runa [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

      QED. Severin tocmai le-a demonstrat live europenilor cat de corupti sunt romanii.stiau si ei dar probabil nu s-au gandit ca ar avea atata tupeu si neobrazare sa o faca chiar sub nasul lor.cand li s-a spus politicienilor romani ca nu putem duce coruptia si hotia in Schengen si UE au sarit ca arsi de jigniti ce s-au simtit. Dar au intrat cu bocancii murdari si proastele obiceiuri si in PE.Nu conteaza ce ziar i-au prins.Rusine si pentru lipsa de onoare. Poate sa puna Udrea si un milion de frunze ca nu poate acoperi mizeria din tara asta.
  • +24 (26 voturi)    
    Basescu, Basescu ! (Luni, 21 martie 2011, 16:08)

    admus [utilizator]

    Acum tot Basescu e de vine? Si asta este tot lucratura dictatorului?
    Hai sa vedem cine vine primul in public cu aceasta ipoteza si la care din Moguli TV. Asa de gest macar, sa nu se supere Base ca nu si el bagat in seama intr-o chestina atit de grava, daca tot e asociat cu multe altele.
    • +7 (7 voturi)    
      ce imbarligatura ! nici el nu stie ce mai spune !! (Luni, 21 martie 2011, 16:58)

      dino [anonim] i-a raspuns lui admus

      corect, daca Severin era urecheat in tara pe o tema identica, TV-urile mogulilor-sekuristi sareau ca "e lucratura politica", "e tirania lui Basescu".
  • +15 (15 voturi)    
    Ce de puturosenie la omul asta! (Luni, 21 martie 2011, 16:10)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Oare cu 66% hidrogen si 33% oxigen, se va... curata?
    Cate nereguli!
    Si uite cum usl(a)sii isi dau singuri la geoale!
    Stii care este culmea?
    Vor sa mai bata si lovitura libera si Basescu sa mai ia si cartonas rosu.... De la ei... de la rosii!
    Magarii!
    Go, Base, mai ciuruieste/i o data!
    Si inca o data!
    Ca prosti mai "e"! Sa nu se supere gogal!
  • +10 (14 voturi)    
    iata si "petarda" care o sa ii ia locul (Luni, 21 martie 2011, 16:13)

    andrei [anonim]

    “E o situaţie nefericită. Ştiu(!) că într-un fel(!) sunt destul de interesată(!) de ceea ce se întâmplă. E adevărat că în situaţia în care se va întâmpla asta (ca domnul Severin să demisioneze, n.red.) eu sunt următoarea pe listă. Eu sunt avocat, prefer să fiu mai rezervat(!) în declaraţii. În situaţia în care devine locul vacant, nici nu se pune problema să nu accept. Am rămas în contact cu această lume, sunt gata să exercit funcţia”
    Minodora Cliveti, avocat

    http://www.realitatea.net/afla-cine-ii-ia-locul-lui-severin-in-pe-sunt-gata-sa-plec-la-bruxelles_816103.html

    Deci, stie ca, intr-un fel, e destul de interesata. Case closed. Pesede style.

    Avem zeci de mii de tineri valorosi, cu doctorate si masterate la cele mai prestigioase universitati din lume, iar in politica damboviteana activeaza tot soiul de mediocritati si nulitati jenante. Mai are cineva puterea sa enunte cauzele?
  • +9 (9 voturi)    
    Sunday Times (Luni, 21 martie 2011, 16:17)

    Pandele [anonim]

    E mare lucru sa poti sa intelegi cand ai pierdut. Din pacate domnul Severin nu pare sa inteleaga.
    Iar despre The Sunday Times...
    Este unul din bastioanele jurnalismului de cea mai buna calitate, in paginile caruia au fost facute multe dezvaluiri majore. De altfel au cei mai buni reporteri de investigatie din lume.
    Si, da, au prostul obicei sa investeasca sume mari si pe termen lung pentru anchete jurnalistice serioase si bine documentate. Iar domnul Severin exact asta nu intelege, in mod bizar, dupa o lunga expunere la civilizatia occidentala. Ca Sunday Times e dispus si capabil sa investeasca bani seriosi in jurnalism serios, spre deosebire de media din Romania. Argumentele europarlamentarului poate tin la o parte dintre romani, care nu mai au acces la media de calitate, dar la vest de granita Romaniei este ridicol. Sper ca Parlamentul European il va zbura si, eventual, va face din el si un exemplu de ”asa nu”.
  • +10 (10 voturi)    
    orice ar fi fost... el e nevinovat! (Luni, 21 martie 2011, 16:18)

    Chira Chiralina [anonim]

    Dupa cum am invatat in ultimii 65 de ani, un om politic roman, daca a picat in greseala ori este victima unui complot, ori este vanat politic, ori cine stie ce altii au avut cu el - dar el este nevinovat si si ii lasa pe altii mai prosti sa isi dea demisia.
    N-am nimic cu lobistii, insa daca asta e regula in Europa, da-ti demisia frate si rusineaza-te putin, cat ai fi de PSD-ist, doar s-a mai intamplat si la altii. Fii macar barbat, cu onoare adica!
  • +8 (8 voturi)    
    Frate, asta-i sarac lipit... (Luni, 21 martie 2011, 16:19)

    Ali Star [anonim]

    avea nevoie de ceva capital...

    Uite asa ne dam seama ce iese din UTC-ist lasat sa evolueze.

    Taica Severin, nu ai bani? Nu poti cumpara o pita din indemnizatie? Poate ai prea multi bani. Si obrazul ca plotogul.
    Felicitari ca i-ai facut fericiti pe cei care te votara.
  • +13 (13 voturi)    
    Consultantaaaaa daaam.... (Luni, 21 martie 2011, 16:22)

    ion ionescu [anonim]

    Astia din PSD au o slabiciune pentru "serviciile de consultanta" platite cu bani grei. Bine, sa nu par rautacios, cred ca o au toti politicienii romani, dar la astia s-a dat pe fata. Catalin Voicu tot bani pentru consultanta lua de cate ori intervenea pentru favorizarea vreunui cetatean care avea probleme in justitie.
    Dl. AS(S) se disculpa spunand ca actiunea reporterilor de la Sunday Times e, de fapt, o incercare de discreditare a PE. Dar cum naiba, dintre cele cateva zeci de parlamentari testati, s-a gasit numai el si cu inca 2 frumosi sa le dea motive de denigrare?
  • +10 (10 voturi)    
    Tipic (Luni, 21 martie 2011, 16:26)

    ion roata [anonim]

    Obisnuit cu politica de la noi, nu vede penibilul in care se afla.
    Din pacate nu imaginea lui va fi patata ci imaginea Romaniei, si asa destul de sifonata de alte lichele.
    Multumim domnule severin!
    Essti demn de dispret.
  • +12 (12 voturi)    
    ..mda.. (Luni, 21 martie 2011, 16:27)

    blabla [anonim]

    ...slovenul a demisionat,austriacul si el asa dintr-o "oarecare" culpa..romanul.. what ???!! sa fim seriosi d-lor ,el nu se da jos de pe functie si scaun nici cu probele`n fata!! hehe ..ce !!? nu-i prind bine 9 mii de EU pe luna pt un gratar si-o scobitoare?..cat despre caracter,onoare si bun simt ..sa lasam sa lasam..e o utopie sa vb in Romania despre asemenea cuvinte marete!
  • +8 (8 voturi)    
    Si cine sa repare magaria lui Severin? (Luni, 21 martie 2011, 16:27)

    mircea [anonim]

    Ar trebui ca Ponta ,Nastase,Mazare,Banicioiu,Corlateanu si altii sa ia atitudine si sa ceara clarificarea situatiei.Ca de obicei ,in astfel de situatii PSD si liderii sai tac chitic si cauta sa lanseze alte bombe de presa.Toti o apa si-un pamant.Niste jigodii ordinare.
  • +6 (6 voturi)    
    ocupatie (Luni, 21 martie 2011, 16:32)

    Caragiale [anonim]

    Uite cu ce se ocupa alesii neamului ....
  • +5 (5 voturi)    
    un premiu la domnu'! (Luni, 21 martie 2011, 16:36)

    lb [anonim]

    Eu zic ca ar trebui sa il premiem pe nea severica asta. Nici nu stiam ce valoare nationala se ascunde in Belgia! Toti vor sa il dea jos, dar el sta in picioare, e calare pe situatie. O victima a unor oameni fara principii!
  • +4 (4 voturi)    
    in ce a constat consultanta? (Luni, 21 martie 2011, 16:39)

    maria [anonim]

    Orice activitate de consultanta se finalizeaza cu un document scris, chiar daca este un doar un e-mail cu sugestii, solutii sau observatii. Altfel, e mita.
    Eu nu am sesizat nici o referire la asa ceva.
  • +7 (7 voturi)    
    Celebrul ''Contract de consultanta''! :-) (Luni, 21 martie 2011, 16:49)

    Jane Doe [utilizator]

    Normal - ce alta varianta aveai?! ''Contract de mita'' nu exista! Demisia si ciocul mic, my friend! Ma-ntreb cum te-au ales, tocmai pe tine: au dat cu banul, ori a fost un ''punct ochit'', pe baza reputatiei ... de ''incomod'', fireste :-)
  • +6 (6 voturi)    
    haha (Luni, 21 martie 2011, 16:50)

    Bogdan [anonim]

    va dati seama ce show ar fi fost acum pe antena 3 si realitatea daca acuzatul era cineva din PDL? :))
    • +5 (5 voturi)    
      Daca era EBA? (Luni, 21 martie 2011, 17:26)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Cred ca se inroseau toate 3 antene pana deveneau albe.
      Iar Realitatea era in delir, nu cred ca era vreun crainic sa nu vorbeasca cel putin 15 minute despre asta.
      Mi-l inchipui pe Badea facand spume toata emisiunea si chiar depasind spatiul de emisie.
      Era un festin pentru USL si televiziunile lor.

      Asa Realitatea baga stirea asta, mai baga una cu tramvaiu fara frane, cu Iliescu si cele trei sarcini toxice ale sotiei lui, cu ursul polar Knut, cu Columbeanu si bineinteles cu mult-mult Gadaffi.

      La Antena e top story tramvaiu' fara frane, fiul lui Gadaffi, Fukujima, Emil Boc cu banii de avion, si iar Gadaffi.

      Rusine canalelor de stiri specializate din Romania! Au ajuns simple canale.
      • +1 (1 vot)    
        :-)) justa, treaba cu EBA... (Luni, 21 martie 2011, 17:42)

        Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        nu ma gandisem la respectiva ipoteza! Intai am ras, apoi, m-am ingrozit: ai mare dreptate, cred c-am fi ajuns sa visam subiectul :-))
  • +5 (5 voturi)    
    mai bine escroc, decat corupt (Luni, 21 martie 2011, 16:51)

    Anonimus [anonim]

    Hai sa fac un pic pe avocatul diavolului. Sa presupunem ca luam in considerare apararea lui Severin, care in esenta spune ca nu a facut nimic cu amendamentul ala. Atunci pentru ce a facturat 12.000 euro? Asta e pur si simplu inselaciune. Apararea e mai penibila decat acuzatia. Severin ne spune in fata ca prefera sa fie escroc decat corupt. Jalnic!
  • +3 (3 voturi)    
    poate ca altii in locul lui (Luni, 21 martie 2011, 17:03)

    fvb [anonim]

    si-ar fi dat demisia de onoare

    imi vin acum repede in minte niste nume de europarlamentari de-ai nostrii: eba, jiji, vctudor.

    oare cum ar fi reactionat ei?

    suntem de rasul europei.

    e foarte bine ca in europa nu se permit bani de la lobisti. in sua, fiecare senator sau deputat isi rotunjeste veniturile cu sume de genul una, doua sute de mii pe an de la lobisti, poate chiar mai mult. uite asa anumite industrii puternice de acolo au pus mana pe parlament. politicienii aia nu conduc, ei pun amendamente dupa cum dicteaza lobistii. obama a ajuns la putere promitand printre altele ca va starpii situatia cu lobistii, insa au fost doar cuvinte frumoase, sau in cel mai bun caz bune intentii. asa se intampla cand iti faci campanie pentru alegeri cu bani de la diverse grupuri de interese, care apoi continua sa te alimenteze cat esti in parlament.

    inca o data, bravo ue ca nu permite asa ceva.

    sa speram ca bursucul isi va da totusi demisia. daca va fi dat in branci afara din parlament, adica daca va fi convins sa isi dea demisia, nu mai are importanta ca e psd sau orice alt partid, e un roman care arata europei cum se comporta romanii. si oricat ar spune dupa aia unii din alte partide ca pute dar nu e al lor, deja nu o sa mai conteze pentru europeni. noi nu zicem ca austriacul cutare, membru in partidul cutare din austria, si-a dat demisia. zicem doar ca ala e austriac.
  • +2 (2 voturi)    
    palavre (Luni, 21 martie 2011, 17:05)

    marius [anonim]

    palavre, palavre, palavre de doi bani. Vedem de astea zilnic pe tv. Certitudine e ce s-a intamplat. Si poate sa prosteasca domnu' cat vrea ca nu-l pot crede decat prostii. Nu pot sa nu ramarc structura destul de slaba a argumentatiei; nimic nou, nimic spectaculos. Cu bani. Pai bineinteles cu bani. Totul costa. Ziarul cutare. Si ce e cu asta? Au reusit. De ce pe el? Ca e nesatul. Ca s-a nimerit. Ca e prost. Daca il face sa se simta mai bine... e si austriacul. Incomod? Hai lasa! Relatii? Pentru cine relatii (daca nu va suparati)? Penibil.
  • +3 (3 voturi)    
    Tipic (Luni, 21 martie 2011, 17:07)

    Cineva [anonim]

    Nu mai exista niciun pic de rusine. Ne-am facut de rusine in occident la toate nivelurile (de la grupurile de rromi pana la liderii politici). Peste tot aceeasi poveste: "Au ceva cu noi! E o inscenare!".
  • +3 (3 voturi)    
    Severin (Luni, 21 martie 2011, 17:14)

    cucu [anonim]

    Si uite asa Severin ii va invata si pe politicienii eruopeni sa nusi mai dea demisia cand sunt bagati intrun scandal, ci sa arunce vina pe cei care iau inscenat totul si ca e o facatura si ca beneficiaza de prezumtia de nevinovatie samd.
  • +1 (1 vot)    
    Eu zic sa il tragem in teapa :))) (Luni, 21 martie 2011, 17:58)

    Tepes Voda [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=An9Yo_gyYYQ
  • +1 (1 vot)    
    DEMISIA DE ONOARE (Luni, 21 martie 2011, 18:07)

    gigi j. [anonim]

    Dincolo de nesimtirea acestui individ, noi, romanii, ar trebui sa vedem in fine unul dintre motivele pentru care alte tari sunt cu ani lumina inaintea noastra. La ei exista demisia de onoare, iar in cazuri de porcime maxima exista opinia publica adevarata care sa o ceara. Va rog din suflet, ca romani, sa invatam impreuna ca inseamna a avea o opinie asumata si o atitudine. Chiar si dupa 21, de ani, nu e tarziu pentru deminatea umana. Domnule Severin, va cer sa dispareti din viata publica!
  • +1 (1 vot)    
    demisiila psd? (Luni, 21 martie 2011, 18:50)

    gigi n [anonim]

    Este cat se poate de clar ca Severin este prea nesimtit pentru a-si da demisia,desi ar ramane,oricum, un recunoscut specialist in H2O cu mai mult hidrogen decat oxigen.Urmeaza replica psd la aceasta noua magarie”a lui Traian Basescu.
  • +1 (1 vot)    
    RUSINE !!!! (Luni, 21 martie 2011, 19:08)

    costica [anonim]

    Dl Severin si-a semnat actul de iesire din politica romaneasca. Dupa o asemenea isprava nu mai ai ce cauta in politica. RUSINE si DEMISIA imediat!!!

    PS: Cat priveste infierarile sustinatorilor portocalii sa o lasati mai moale cu infierarile astea, va reamintesc zicerile dlui Basescu la TVR din 14 martie 2011, cand cu criteriile de integritate ale Dnei Macovei si ale lui Cristi Preda si Sever Voinescu:

    " presedintele a dat urmatoarea explicatie apropo de prezumtia de nevinovatie, aplicata politicienilor: “Nu poti sa transformi partidul in instanta, nici nu poti sa frangi cariere numai pentru ca exista o suspiciune”. “Trebuie asteptata sentinta, inainte sa judeci intern. Cred ca asta este solutia corecta”.

    Zicea Dl Basescu albindu-i pe penalii din PDL, cum bine zicea Dl Vlaston si-apoi nu uitati ca exista ceva suspiciuni si in ce-l priveste pe Sebastian Bodu, bagat si el cumva in povestea asta. Si tare mi-e ca Severin o sa-si dea drumul la gura in caz de si cine stie ce-o sa spuna sau ce va gasi ancheta celor de la PE in desfasurare referitor la Sebastian Bodu membru marcant de PDL!!
    Lasati-o mai moale, pana una alta politicienii romani sunt toti o apa si-un pamant, oricare parlamentar roman intr-o astfel de situatie ar fi procedat la fel!
    Spre deosebire de ceilalti 2, austriacul si slovenul care si-au dat DEMISIA imediat.
  • +1 (1 vot)    
    onoare (Luni, 21 martie 2011, 19:27)

    onoare [anonim]

    onoare la adrian severin? vorbiti de lucruri nemaiauzite, imposibile, dragii mei...
    este "garantat vanghelie", ati uitat?
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa curatam Romania de uscaturi! (Luni, 21 martie 2011, 21:12)

    cosma [anonim]

    Rusine sa-i fie! Daca nu i-ar fi mers si in alte dati nu ar fi fost vizat si nici el nu ar fi cerut mita in direct. Sunt convins ca in cateva zile colegii lui din PE il vor forta sa plece cu coada intre picioare! Sa vedem cine vor fi cei care il vor primi pe escroc cu flori in Romania! Evident, cei care se aseamna se aduna! Ma astept ca PSD-istii sa-i deschida escrocului usa Parlamentului Romaniei, pentru contributiile deosebite aduse (la partid:-) Inca o data rusine familiei Severin si partidului PSD ca ocrotesc asemenea uscatura!
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Marţi, 22 martie 2011, 11:26)

    red [anonim]

    Rusine sa le fie tuturor celor care chiar isi bat joc de numele acestei tari si nu au deloc bun simt. Acest personaj care nu a facut nimic pentru tara asta, chiar daca este platit regeste, ar trebui judecat si arestat. Si poate ca in acest fel s-ar mai potoli si altii care au actiuni identice. Ca sunt convinsa ca nu este singurul. Altfel...este apa de ploaie, in 3 zile nu mai aude nimeni nimic si ei isi fac in continuare treaba cum stiu ei cel mai bine, adica numai pentru ei.