Iohannis a promulgat legea pensiilor speciale pentru parlamentari si legea privind acordarea de sume forfetare pentru transportul parlamentarilor/ Ambele fusesera trimise spre reexaminare

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 23 decembrie 2015, 15:10 Actualitate | Politic

Presedintele Klaus Iohannis a promulgat legea care prevede pensii speciale pentru pentru parlamentari - pentru completarea Legii nr. 96/2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor precum si legea pentru modificarea art. 45 din Legea nr. 96/2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor, prin care parlamentarii primesc sume forfetare pentru transport in teritoriu in locul masinilor de serviciu, doua legi pentru care Iohannis solicitase reexaminarea.

La voturile date de plenul comun pe 15 decembrie, cererea de reexaminare a pensiilor speciale a fost adoptata de Parlament cu modificari, in timp ce solicitarea privind sumele forfetare a fost respinsa.

Seful statutului era astfel obligat sa promulge cele doua legi.

Un deputat sau un senator cu un singur mandat va primi indemnizatie de de aproximativ 1.550 de lei, pentru doua mandate - 3.100 de lei, iar pentru trei mandate - 4.600 de lei. Nu pot beneficia de pensii speciale parlamentarii condamnati definitiv pentru coruptie.

Citeste aici detalii despre legea pensiilor speciale

In ceea ce priveste legea sumelor forfetare, acestea vor fi decise de Birourile Permanente ale celor doua camere. Pe 30 septembrie, conducerile camerelor au decis ca aceasta suma de fie in cuantum de 1400 lei pe luna.

Citeste aici despre aceasta lege










4867 vizualizari
  • +5 (11 voturi)    
    specialu' la speciali trage, o mina spala p'alta (Miercuri, 23 decembrie 2015, 15:22)

    mnciku [anonim]

    io va aprob, si voi imi aprobati mie, pai cum altfel.

    Sinteti toti "speciali" de cea mai joasa speta.
  • +14 (14 voturi)    
    trebuie schimbat ceva (Miercuri, 23 decembrie 2015, 15:24)

    ilex2013 [utilizator]

    Trebuie schimbat ceva in legislatia romaneasca:
    1. organul legislativ adica Parlamentul sa nu-si poata da privilegii lor - e conflict de interese.
    2.cand presedintele le trimite o lege spre reexaminare Parlamentul poate schimba o virgula si apoi legea obligatoriu trebuie promulgata- e absurd. Trebuie ca legea sa fie modificata in esenta ca sa poata fi promulgata de presedinte, altfel totul e o bataie de joc. Ma fac ca o modific si apoi obligatoriu e aprobata- intr-un cuvant Parlamentul poate face absolut ce vrea si sa-si dea orice privilegii fara sa poata fi controlat de nimeni. De ce mai alegem presedinte ca oricum nu ne foloseste la nimic!
    • +6 (6 voturi)    
      Aveti dreptate, vom schimba asta: (Miercuri, 23 decembrie 2015, 16:05)

      L. [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      1 Vor fi corectate salariile si pensiile speciale, pe principiul contributivității. Vor fi eliminate cu prioritate pensiile special pentru parlamentari, alesi locali si functionari parlament.
      2 Vor fi eliminate privilegiile aleșilor centrali si locali, precum si cele acordate pentru magistrati, politicieni, demnitari sau alte categorii "speciale",
      3 Nu va mai exista imunitate în fața legilor penale iar demnitarii condamnati pentru fapte de coruptie vor returna banii publici primiti ca angajati ai statului si nu vor mai avea dreptul de a ocupa o pozitie platita din bani publici.
      4 Vor fi reglementate mai exigent conflictele de interese, incompatibilitatile si abuzul de pozitie politica.
      5 Vor fi introduse suspendarea implicita si retragerea competentelor pentru demnitarii si functionarii urmariti penal, cercetati disciplinar sau administrativ.
      • +1 (1 vot)    
        bune idei (Miercuri, 23 decembrie 2015, 17:01)

        alexandra [anonim] i-a raspuns lui L.

        Ideile sunt superbune, dar cum se vor infaptui ?
    • +1 (1 vot)    
      banuiesc (Joi, 24 decembrie 2015, 8:41)

      maricel [anonim] i-a raspuns lui ilex2013

      ca se vor vota intre ei de acum incolo (ca d-aia ne tragem din traian si decebal)
      eu nu mai votez in viata mea (adica ma duc, dar anulez votul)
      in plus, o sa directionez cat pot din impozit absolut aiurea
      in plus nu o sa mai cumpar produse romanesti
      in plus o sa cumpar cat pot de mult marfa nefiscalizata
  • +6 (6 voturi)    
    Pensii speciale (Miercuri, 23 decembrie 2015, 15:30)

    I.L. Caragiale [anonim]

    Curat dupa competentele profesionale! La toata lumea la fel ca toti e de famile buna! Asta promoveaza parlamentul Romaniei: criterii de performanta ZERO!
  • +6 (6 voturi)    
    pensii speciale (Miercuri, 23 decembrie 2015, 15:37)

    alexandra [anonim]

    Este o rusine ceea ce se intimpla ! Le doresc de sarbatori tuturor privilegiatilor sa le fie la fel ca si parintilor celor care au murit la Colectiv, sa le fie la fel ca si celor care nu au ce minca de sarbatori, sa le fie ca celor care muncesc pentru salarii de mizerie !!!!
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Miercuri, 23 decembrie 2015, 15:54)

    melcul_naravas [utilizator]

    Pentru parlamentari, un singur cuvant: H.U.O!
  • +4 (6 voturi)    
    da (Miercuri, 23 decembrie 2015, 16:28)

    io [anonim]

    Daca guvernuo ciolzmos ar fi dorit sau daca brezu asta din fruntea tarii era semu..initia o lege ..ordonanta ceva de abrogare a acestei criminale si murdare ;egi pt pensii speciale...Johannis un parsiv umflat in pene!
  • +2 (2 voturi)    
    iohannis (Miercuri, 23 decembrie 2015, 16:49)

    DioDreamer [utilizator]

    ciolanis...
  • +2 (2 voturi)    
    Pareri . (Miercuri, 23 decembrie 2015, 16:53)

    Marx [anonim]

    Ca salariile trebuiau marite , este in regula , atata timp cat au disparut aproape total spagile . La pensii, cu alea spaciale , la toate categoriile de bugetari , se face un abuz . Cel mai grav este ca prin aceste manevre si prin multa altele , oamenii , tinerii , invata ca '' cea mai buna meserie , este la bugetarie ''. Asa vom avea performanta la calendele grecesti . Si la stat si la privat pentru ca , cei nimeriti la privat , vor considera ca este doar o etapa din viata , pana se vor cuibari pe la stat , unde odata ajunsi vor sti ca nimeni nu-i mai da afara si trai pe vatrai .
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine! (Joi, 24 decembrie 2015, 7:50)

    lili [anonim]

    Johannis continua linia lui Ponta si a celor dinaintea lui, cei aflati in fruntea tarii si-au votat privilegii peste privilegii, in frunte cu Johannis!
    Salarii uriase, pensii speciale, prostimea fara functii politice contribuie la miile de Euro duse acasa de acesti mincinosi si ipocriti si incompetenti si hoti!
    Sila!