UPDATE VIDEO Parlamentarii si-au votat pensii speciale si sume forfetare pentru transport in teritoriu, prin voturi date pe cereri de reexaminare din partea lui Iohannis/ Scandal in parlament asupra regulamentului

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 15 decembrie 2015, 11:03 Actualitate | Politic

Camera Deputatilor
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Parlamentarii au votat marti doua cereri de respingere a presedintelui Klaus Iohannis, una privind legea pensiilor speciale pentru parlamentari - adoptata cu modificari, si alta privind acordarea unor sume forfetare pentru transport in teritoriu - respinsa, rezultatul acestor voturi fiind acela ca parlamentarii vor primi bani de transport in locul masinilor de serviciu, iar parlamentarii cu cel putin un mandat vor primi pensii speciale la implinirea varstei de pensionare.

Un deputat sau un senator cu un singur mandat va primi indemnizatie de de aproximativ 1.550 de lei, pentru doua mandate - 3.100 de lei, iar pentru trei mandate - 4.600 de lei.

Votul privind cererea de reexaminare la legea pensiilor speciale a fost prilej de scandal in plenul comun al celor doua camere, unde se voteaza prin ridicare de maini, intrucat PNL a contestat procedura pe care a ales-o presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea. Drept urmare,  Zgonea a mai supus odata la vot acelasi lucru

"Eu va supun inca o data la vot, dar o sa fim deliciul presei! Vreti sa o supun din nou la vot?" a exclamat Zgonea.

Vot pensii speciale

Sa vedem cum si-au votat si pensiile.

Posted by Iulia Rosca on 15 Decembrie 2015


La primul vot, pentru pensiile speciale au votat 300 de parlamentari, la al doilea - 287. Legea a trecut in forma modificat de Comisia de statut.

Citeste aici detalii despre legea pensiilor speciale

In ceea ce priveste legea sumelor forfetare, acestea vor fi decise de Birourile Permanente ale celor doua camere. Pe 30 septembrie, conducerile camerelor au decis ca aceasta suma de fie in cuantum de 1400 lei pe luna.

Nu pot beneficia de pensii speciale parlamentarii condamnati definitiv pentru coruptie.

Citeste aici despre aceasta lege

Presedintele are termen 10 zile pentru a promulga legile.

UPDATE PNL da vina pe PSD pentru adoptarea acestui proiect, afirmand intr-un comunicat de presa ca parlamentarii liberali nu au fost in sala la acest vot si ca legea a trecut doar prin votul celor de la PSD.

"Parlamentarii liberali nu au participat la votul pensiilor speciale pentru parlamentari, parasind sala de sedinte, conform anuntului facut in plenul reunit al celor doua camere de catre Eugen Nicolaescu, liderul Grupului parlamentar liberal din Camera Deputatilor.

Propunerea legislativa nr. 384/2015 pentru modificarea si completarea Legii nr.96/2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor, altfel spus  proiectul pensiilor speciale pentru parlamentari, a fost adoptata prin votul deputatilor PSD in cadrul plenului celor doua camere" sustine PNL in comunicat.


Citeste mai multe despre   









4650 vizualizari
  • -4 (4 voturi)    
    stați puțin (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:08)

    Mazeta [utilizator]

    Înțeleg că noi vrem în UE și o țară ca afară. Oare parlamentarii din celelalte state europene au pensii speciale? dar la europarlamentari cum e? doamna Macoveanca are pensie specială?
  • +3 (3 voturi)    
    va avea herr President taria de caracter sa nu (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:11)

    mnicku [anonim]

    semneze si a doua oara privilegii ??
    • 0 (0 voturi)    
      Presedintele nu mai poate respinge legea (Miercuri, 16 decembrie 2015, 20:01)

      Doru [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      Presedintele nu mai poate respinge legea aceasta fiindca a respins-o o data. A 2-a oara este obligat sa o promulge.
  • +6 (6 voturi)    
    mad (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:14)

    mda [anonim]

    si deci presedintele NU mai poate respinge din nou aceste legi ?

    pai ce separare de puteri in stat e asta ? adica parlamentul are cele mai multe puteri ? adica locul unde se aduna cei mai multi hoti din tara ?

    adica eu fara nicio zi de cotizatie, ma duc in parlament, prind 3 mandate si am pensie minima de 4400 lei pe viata ?

    iar in cele 3 mandate am prezenta 5% precum crin, ponta sau ghita

    haideti fratilor, nu mai iese nimeni in strada ?
  • +7 (7 voturi)    
    Parlamentul ? Cele doua camere ? (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:14)

    midufi [utilizator]

    Cea mai mare densitate de escroci penali pe metrul patrat... Scuzati pleonasmul.
  • +4 (4 voturi)    
    Traim intr-o lume hazlie, (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:18)

    scepticu [utilizator]

    unde hotii fac legile (pentru ei) iar ceilalti trebuie sa le respecte (ca sa fie jumuliti mai bine).
  • +3 (3 voturi)    
    Nu e posibil. (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:26)

    Ion [anonim]

    Trist. Dar parlamantarii si-au votat pensii speciale. Pentru ca pot. Si pentru ca merita.
  • +4 (4 voturi)    
    pensii speciale, diurne speciale etc (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:28)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    Totul pentru mult-prea-iubitii nostri hoti din Parlament! MATCA natiunii are nevoie de cat mai multe resurse iar albinele lucratoare sa fie recunoscatoare ca li se permite sa existe in acest spatiu si sa isi dea obolul acestor trantori, tovarasi de viata si pe viata la putere! Spre deosebire de cei din natura, acestia nu sunt indepartati, din contra.
    La cat mai multe taxe, impozite si contributii pentru nepretuitiii nostri alesi, sa ne ingrijim de batranetile lor, de fami(g)liile lor acum, pe viitor, noi si copii si nepotii nostri!
  • +5 (5 voturi)    
    I-am votat sa ne loveasca pe la spate (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:47)

    Anca S [anonim]

    Este constitutional ca majoritatea sa avem pensii de mizerie (dupa ce am muncit 30, 40 de ani, am avut sau nu am avut atudii la fel ca ei) parlamentari, militari si ce or mai fi?
    Este moral ca la aceesi pregatire sa ai pesia de 3, 4 , 5 ori mai mica decat altul?
    Ce ii indreptateste pe parlamentar sa fie privilegiat?
    Nu Cristiana Anghel este in masura sa-mi explice mie cum sta treaba asta!
  • +4 (4 voturi)    
    Ordinarii din parlament (nu parlamentarii) (Marţi, 15 decembrie 2015, 11:54)

    deval [utilizator]

    ne flegmeaza iar !!
    Recunoasterea valorii muncii (inclusiv a demnitatii publice pe care o reprezinta functia) nu poate avea loc decat prin salariu ! Se face aceeasi aberatie ca si cea cu pensiile speciale ale armatei , politistilor etc in timp ce bugetul pensiilor este deficitar luna de luna !
    Aceste aberatii economice (care mai si calca in picioare principipiul contributivitatii enuntat de o lege in vigoare :
    legea pensiilor prostilor) dau nastere unor alte aberatii cum ar fi ca unii care au lucrat la stat iau pensii pe o luna din care-si pot cumpara un apartament de exemplu ! Si apoi ne miram ca in Bucuresti chiria sau pretul caselor e mai mare decat in Germania ! !!
  • +4 (4 voturi)    
    nimic nou sub soare... (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:00)

    muncesc in afara [anonim]

    porcii isi aproba mai mult jir in troaca
  • +3 (3 voturi)    
    pensii speciale (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:02)

    VASILESCU FLORIN [anonim]

    pentru ce vreti pensii speciale ??? pentru faptul ca reprezentati interesele alegatorilor sau pentru faptul ca nu mai stiti ce biruri sa puneti alegatorilor
  • +4 (4 voturi)    
    As vrea sa stiu daca inghitim acest nou scuipat (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:10)

    deval [utilizator]

    sau daca il intoarcem, daca acceptam sa punem aceasta povara pe umerii copiilor nostrii ?! Ar trebui sa fie dublate salariile judecatorilor/procurorilor, militarilor din trupele NATO si anulate toate pensiile speciale !! Cand au candidat pentru a intra in Parlament stiau ce salariu si ce pensie vor avea ! Nu i-a obligat nimeni sa candideze sau sa-si abandoneze firmele alea "fatatoare de bani" pe care le aveau sau pe care le puteau avea ! In Germania pensia bugetarilor e plafonata superior la 2400 de euro ! ADICA MERKEL ORICATE MANDATE AR AVEA NU VA PUTEA PRIMI DECAT MAXIM 2400 euro/luna pensie!!
  • +4 (4 voturi)    
    lacomie (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:17)

    jescu [utilizator]

    Pai daca parlamentarii incaseaza 200 de milioane pe luna, salariu(+ bani transport, + bani hotel, +bani cabinet, + ...), asta ar trebui sa conteze destul la cuantumul pensiei. Curtea constitutionala nu poate face nimic ? nu e conflict de interese, sa-ti dai salariu/pensie cat vrei tu din banii statului, si nu pe principiul contributivitatii la sistemul de asigurari sociale ?
  • +4 (4 voturi)    
    pensiile parlamentare (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:20)

    elena [anonim]

    sunt f bucuroasa ca Porcii din parlament si-au votat pensii pt grauntele pe care le vor manca la pensie si bani de lumanari, rusine,
    COLECTIV s-a uitat
    pacat
  • +3 (3 voturi)    
    inscriere (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:21)

    mr.watcher.jr [utilizator]

    cand incep inscrierile in facultatea de senatori si parlamentari? As dori sa ma inscriu. E de viitor.
  • -1 (1 vot)    
    Las că merge și așa !!! (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:33)

    Hâtru [anonim]

    Totul e OK ! Mai iese cineva în stradă ?! ... Dar n-a ars nimic, mai vine și Crăciunul ... Las că merge și așa !!!
  • +2 (2 voturi)    
    acesti parlamentari... (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:47)

    astronaut [utilizator]

    reprezinta o ''turma''de oameni profund imorali in randurile carora se ascund fel si fel de insi ! aceasta turma are in frunte niste ''berbeci'' ca moliceanu si respectiv ''GIO'', care sunt toxici, adica otravesc tot ceea ce este in jurul lor ! Legea aceasta trebuie atacata la CCR , deoarece ei nu sunt SALARIATI , ca sa beneficieze de mariri de salarii si nici privilegii de natura pensii speciale ! niste GOLANI !!
  • 0 (0 voturi)    
    iar sistemul electronic de sanatate (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:51)

    umflatul [anonim]

    a fost si azi la pamant! Ei traiesc, ei vor trai bine si chiar bine!
  • +1 (1 vot)    
    nu vreau sa mai cotizez la fondul de pensii (Marţi, 15 decembrie 2015, 12:52)

    yellowdog [utilizator]

    incet, incet porcii devin mai egali decat restul, ei sunt special pe munca mea, mama voastra de putori si nemernici...

    eu muncesc, platesc biruri ca sa imbuib pe nesatulii, copii mei vor avea taxe mai mari ca sa ii sature pe jigodiile astea...
  • 0 (0 voturi)    
    Conducatori, de 2 Bani ! (Marţi, 15 decembrie 2015, 13:11)

    Ispirescu [anonim]

    1550 de lei pensie lunara pentru un mandat de deputat, inseamna cate 2 bani de la fiecare din cei 70 000 de oameni pe care ii reprezinta in parlament.
    Chiar ca unii parlamentari , acum se poate vedea clar, nu fac nici 2 bani !
  • 0 (0 voturi)    
    BOICOT FISCAL (Marţi, 15 decembrie 2015, 13:21)

    L. [utilizator]

    Ar fi oportun ca toti cetatenii care nu sunt de acord cu aceste privilegii nerusinate ale parlamentarilor, sa intre in boicot fiscal, si sa nu mai achite nici un impozit, taxa sau contributie la buget, pentru ca alesii sa inteleaga clar mesajul nostru.
    Eu am declarat boicot fiscal de astazi!
  • 0 (0 voturi)    
    Acest parlament special de doar 588 "alesi" (Marţi, 15 decembrie 2015, 13:49)

    ty [utilizator]

    isi voteaza pensii speciale. Incompetenta lor are nevoie de dovezi palpabile. Bunul lor simt ca la musulmani: mai punem o bombita la finantele tarii.
    Au vazut micutii ca guvernul tehnocrat pune in aplicare fara impotrivire legile votate. Doar asta-i rolul unui guvern de "tehnocarati"
    Promulgatorul doar nu va sovai ca si el a fost gratulat cu o triplare a indemnizatiei.
    O lege din asta speciala a fost verificata vreodata la CCR?
  • 0 (0 voturi)    
    Romania vaca de muls a derbedeilor din parlament (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:09)

    andreesanu [utilizator]

    Era de asteptat ca jigodiile sa-si traga ciolanul sub nas si dupa ce-or primi un sut in cur de la alegatori !!!.
    Mult ati mai gandit romanilor cand i-ati votat pe derbedeii astia .
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cei 600 de tirani (Marţi, 15 decembrie 2015, 14:30)

    un cetatean [anonim]

    Am un singura propunere :

    Un singur mandat de parlamentar/deputat/senator/orice alta funcție într-o viata !

    Sper ca matematic sa intelegeti ca trebuie sa lasati si pe alti, de 26 de ani sunteti aceasi sau ai vostri !
    Salar marit / indeminizatii marite iar Responsabilitate NULA ?!?
    Si pentru alti speciali care efectiv se mai si pensioneaza la varsta frageda pentru ca s-au trezit dimineata de cateva ori pe an si wow ce grade au si cat de mai sunt fata de alti!
    Pacat ca strada nu poate sa duca pana la capat si nu intelege ca schimbare care a facut-o este minora, iar mare schimbare de fapt nu exista si care are mai mutle avantaje in timp bineinteles.
    Probabil nu ii bun momentul ales in contextul international, dar candva sper, ca un parlamentar sa fie la acelasi nivel cu un medic si/sau profesor si sa isi asume responsabilitatile fata de oamenii din Romania asa cum medicul si profesorul isi asuma responsabilitatea fata de pacient / elev.

    Sarbatori fericite!
  • 0 (0 voturi)    
    jegurile societatii (Miercuri, 16 decembrie 2015, 10:36)

    asdas [anonim]

    hoti ordinari va bateti joc in continuare de tara noastra,meritati toti sa muriti,ati furat o tara intreaga escroci fara scrupule