UPDATE Tudor Chiuariu a demisionat din functia de presedinte al Comisiei Juridice a Senatului, dar ramane membru al Comisiei si senator

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:22 Actualitate | Politic

Tudor Chiuariu
Foto: Rompres
Tudor Chiuariu (PNL), care a fost recent condamnat definitiv la trei ani si sase luni de inchisoare cu suspendare in dosarul Posta Romana, si-a depus demisia din functia de presedinte al Comisiei Juridice a Senatului, au declarat, pentru HotNews.ro, surse politice.

El ramane insa membru al acestei comisii si Senator.

Potrivit surselor citate, Tudor Chiuariu considera ca pedeapsa principala este suspendata asa ca si pedepsele accesorii si complementare sunt suspendate.

Fostul ministrul al Justitiei Tudor Chiuariu (PNL) a fost condamnat la trei ani si sase luni de inchisoare cu suspendare, in timp ce fostul ministru al Comunicatiilor Nagy Zsolt a fost condamnat la patru ani de inchisoare cu suspendare, in dosarul Posta Romana.

Sentintele sunt definitive, fiind pronuntate de completul de cinci judecatori ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Tudor Chiuariu are un termen de incercare de sase ani, in timp ce Zsolt Nagy de opt ani. Decizia Inaltei Curti nu implica in mod automat si pierderea calitatii de parlamentar.

Intr-un comunicat publicat dupa pronuntarea sentintei, PNL afirma ca "profesionalismul si eficienta" acestuia in fruntea Comisiei Juridice a Senatului nu au fost niciodata contestate.

Nici Tudor Chiuariu nu se considera vinovat si afirma, a doua zi dupa pronuntarea sentintei definitive, ca "dreptatea a fost infranta de o hotarare data fara probe si fara baza legala" si ca va depune plangere la CEDO.

"Am luat act cu dezamagire de hotararea Inaltei Curti pronuntata ieri (vineri - n.r.). Dreptatea a fost infranta de o hotarare data fara probe si fara baza legala. Fata de solutia de achitare din prima instanta, nu exista nicio proba noua care sa justifice solutia din recurs", a sustinut Chiuariu intr-o declaratie remisa sambata agentiei Mediafax.
Vom reveni cu amanunte

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4492 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    este de bine! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:24)

    ..13 [utilizator]

    Incepem sa devenim normali?
    • +23 (23 voturi)    
      ce normali? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:13)

      ggna [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      afara din Senat!!!!!
      • +7 (7 voturi)    
        Daca pleaca toti ca el (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:52)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui ggna

        mai ramane cineva in usl?
      • +3 (3 voturi)    
        Cum o fi să fii (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 7:54)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui ggna

        condamnat şi să fii membru al senatului?
        Poate vor să ne spună că acolo sunt puşcăriaşii, colegii lui, şi de aceea rămâne la locul de muncă!
        Este incredibil
    • +23 (23 voturi)    
      Ar putea fi si mai bine... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:15)

      Mileu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      daca si-ar da demisia din parlament, dar acolo se simte ca acasa intre puscariabili.
      • +20 (20 voturi)    
        tara de rahat (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:51)

        oilman [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

        In ce rahat de tara e posibil ca un criminal. condamnat - nu are importanta ca face sau nu puscaria, tot criminal este, sa fie membru al parlamentului ? In curind o a mutam senatul si camera deputatilor la Rahova, ca oricum majoritatea acolo le este locul - sa legifereze din pirnaie. Penibil.
      • +9 (9 voturi)    
        Eu zic să (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:25)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Mileu

        Punem gratii Parlamentului și să nu ți mai lăsăm să plece acasă. Un fel de arest la DOMICILIU, inclusiv cu dispozitive electronice de limitare a arealului.
    • +15 (15 voturi)    
      membru al Comisiei juridice si senator=infractor (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:07)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Democratie originala, un infractor condamnat este
      membru al Comisiei Juridice a senatului Romaniei si Senator in parlamentul Romaniei .

      Trebuia sa ramina seful Comisiei Juridice nu vad ce motive a avut sa renunte ca oricum aresimtul binelui si al dreptatii, fiind membru al comisioei juridice al senatului romaniie.

      Nu este cumva asta o secventa dintr-un film cu prostii si hotii , in care prostimea votanta e chiar proasta si alesiil ei joaca rilul hotilor
      • +6 (6 voturi)    
        Propun (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:27)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        să folosim tot mai des omonimele:membru usl=HOȚ, poate în viitorul imediat membru usl va deveni termen peiorativ, de am ajuns să le zicme romi, în loc de gipsy.
    • +5 (5 voturi)    
      nu inca... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:07)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sova e inca in functie. si nu-i mai inteligent sau util decat baietasul asta. ne-a spus ca avem un munte inalt in podisul transilvaniei, ca a pierdut contractul reziliat cu bechtel (sau nereziliat inca, nu am aflat sumele). Iar azi, tocmai ne masoara tonele de zapada indepartate de pe drumuri :)
  • +26 (26 voturi)    
    Ce mai cauta domnule omul asta in parlament??? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:38)

    abisala [utilizator]

    #Unitisalvam, va deranjeaza ceva? Opozitia, e ok? Un infractor face legi. Inalta Curte, asta ai vrut?
    • +4 (4 voturi)    
      Cu parlamentari deasupra legii, (Marţi, 28 ianuarie 2014, 21:27)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      măcar de pedepsele cu suspendare sa fie exonerați, nu s-ar fi ajuns în situația asta de rahat.
  • +20 (20 voturi)    
    demisie (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:40)

    misa2002_2006 [utilizator]

    ma bucur ca si-a dat seama de penibil..
    condamnat dovedit, urmarit atatia ani, chiar daca pedeapsa este suspendata, care sa aprobe legi in continuare? imposibil! ne arata UE cu degetul!
  • +27 (27 voturi)    
    Iar nu inteleg (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:45)

    Orpheus [utilizator]

    Cum poate fi o persoana condamnata definitiv senator? Chiar nu mai exista legi si bun simt in tara asta?
    • +8 (8 voturi)    
      legi - poate (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:28)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      bun simț, mai ales la pușcăriabilii din Parlament, SIGUR NU!
  • +22 (22 voturi)    
    Nevinovat ??? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:46)

    Raju [utilizator]

    Este un obicei cunoscut al politicienilor actuali de a se declara nevinovati chiar daca justitia a dovedit incalcarea legii. Dar ce ne putem astepta de la un guvern de corupti, hoti si plagiatori ?
  • +22 (22 voturi)    
    Gainarul (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:46)

    skanda7 [utilizator]

    Cum a ajuns individul asta "la butoane"???!!! Romani treziti-va pana nu e prea tarziu!
  • +25 (25 voturi)    
    daca nu stiati (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:47)

    andrei1245 [utilizator]

    cica Romania este membra a UE.

    senatori condamnati la inchisoare si membri in comisii juridice!

    daca UE accepta asa ceva atunci ....
    • -10 (14 voturi)    
      daca nu stiati (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:15)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      EU accepta conducerea aleasa de cetateni. Apropos de dictatura si guvernator.
      Daca cetatenii RO aleg si accepta asa ceva la conducere, ce sa faca si EU?
      • +9 (9 voturi)    
        dar de criterii (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:29)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

        de eligibilitate, ai auzit?
    • +4 (4 voturi)    
      O solutie ar fi ....... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:38)

      conul [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      .......sa fie expulzat ........la Bruxelles ca membru al PE. In felul asta impuscam doi iepuri : 1. curatam parlamentul nostru de unul cu cazier si 2. putem arata si noi cu degetul catre ei,
    • +4 (4 voturi)    
      O solutie ar fi ..... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:44)

      conul [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      ..... ca sa fie expulzat...... la Bruxelles. Curatam un pic parlamentul nostru si putem apoi si noi sa aratam cu degetul spre ei ca permit accesul persoanelor cu cazier in PE. :-))
  • +17 (17 voturi)    
    Doar atat... (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:47)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...tovarase?! Prea putin. Sunteti nesimtiti pana la cer tovarasi. Nu aveti pic de rusine, impertinentilor!
  • +25 (25 voturi)    
    Cum saracia ? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:47)

    Serban. B [anonim]

    Ba adica gresesti pe bani publici si in continuare sa iei jdemii de lei salar. vreau si eu fratilor... vreau sa fur sa fiu condamnat fie si sa mai raman si in functii publice, si nu orice... senator. rahat... Asta nu are onoare sa-si dea demisia ?
  • +25 (25 voturi)    
    Enorma nesimtire uslamista (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:48)

    triciupa [utilizator]

    Asadar individul ramane membru al comisiei juridice si bineinteles ramane senator!!! Cat de porc trebuie sa fii ca dupa ce ai fost condamnat definitiv la inchisoare pentru coruptie sa ramai cu tupeu intr-o functie de demnitate publica? Faptul ca e condamnat cu suspendare nu e relevant, nu inseamna ca e nevinovat ci ca justitia a fost clementa. Ce cauta condamnatul asta in parlament? Ar trebui sa mergem la o sedinta a senatului si sa aruncam cu rosii si oua in el. Firesc ar fi ca opozitia, oricat de firava ar fi, sa refuze participarea la sedinte pana cand penalul nu este evacuat din sala. La fel si cei din comisia juridica, ar trebui sa refuze participarea la lucrari cat timp printre ei troneaza cu nesimtire un condamnat definitiv. Sigur, nimic din toate acestea nu se va intampla si atunci poate ar trebui sa-l asteptam la iesire si sa-i explicam cum stau lucrurile...
  • +15 (15 voturi)    
    Sa zica merci !!!! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 16:58)

    polonyca [utilizator]

    Comparand faptele , fara de Ridzi.......a scapat onorabil !!! Ar tresa-si dea toatedemisiile si sa se retraga.......la tara !!:) Sunt satul de penalii care fac constututii....!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Toti din USL la puscarie! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:06)

    Miky60 [utilizator]

    Ar trebui toti, absolut toti din USL la puscarie, fara procese indelungate, fara bruscari ale justitiei asa cum fac uslistii, fara sa le lasam dreptul sa forteze justitia sa-i salveze!
    De cand au preluat puterea au aratat ca au un singur lucru in minte: sa FURE, sa FURE, sa FURE ! Mint cu nerusinare, se acopera de propaganda haznalelor si FURA cat cuprind.
    • +4 (4 voturi)    
      da, e singura cale (Marţi, 28 ianuarie 2014, 18:30)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ca și în pușcării să se regăsească procentul usl-inos de 70%!
  • +10 (10 voturi)    
    exista o tara (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:10)

    nedumeritul [utilizator]

    mai exista o tara pe glob in care un om care a incalcat legile sa fie presedintele celor care fac legile ?
  • +11 (11 voturi)    
    demisia din parlament urgent! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:15)

    clarice [utilizator]

    Poate UE accepta magaria de a nu demisiona dar sa nu ne facem iluzii,probabil undeva acolo fapta cu fapta a penalilor se aduna ,asta ca sa nu se mire Corlatean ca nu ne baga in Schengen.
    Cred ca odata si odata se vor satura de noi si ne vor da un sut in fund indiferent pe mana cui incapem dupa aia.
    Asta inseamna ca presa si noi romanii trebuie sa punem presiune
  • +11 (11 voturi)    
    penali (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:19)

    tot [utilizator]

    Deci un condamnat penal face legi pentru o tara...
  • +13 (13 voturi)    
    Sa il excluda si din barou!Se aude? (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:25)

    Motzic [utilizator]

    In Parlament fireste ca nu are ce cauta! Insa nici meseria de avocat nu trebuie s-o mai practice vreodata!
  • +5 (5 voturi)    
    Atunci cind Hieronymus Bosch (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:44)

    Kappa [utilizator]

    picta magistrati cu capete de porc, contemporanii l-au socotit un ciudat.
    Bine, la vremea aia a avut si noroc pentru ca putea sa intre in vizorul altora si nu erau primitivi ca rusii Dlui.Putin, sa lucreze cu ranga, erau muuult mai rafinatzi.
    N-a prea avut audienta si-a scapat.
    Apocalypse now Brothers
  • +7 (7 voturi)    
    AFARA ! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:54)

    Andra99 [utilizator]

    Afara din Parlament si din viata publica !
  • +7 (7 voturi)    
    un condamnat la puscarie (Marţi, 28 ianuarie 2014, 17:55)

    yellowdog [utilizator]

    face legile in parlament!!!!

    puscariasii au ajuns sa ne faca lege...

    propun sa facem o nota la guinnness sa consomneze aceasta premiera mondiala
  • +4 (4 voturi)    
    Rusine mare! (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:03)

    Amatorul USL [utilizator]

    Antonescu a reusit ce nu au reusit toti sefii liberali de la Campeanu incoace, sa adune in cel mai scurt timp la un loc cei mai multi infractori ministri si parlamentari!
  • +4 (4 voturi)    
    parlamentarii infractori (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:06)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Cum e posibil ca intr-o tara membra U.E. sa existe un parlamentar infractor, condamnat definitiv????In orice alta profesie, ex. politist, magistrat, era automat dat afara. Parlamentarii sunt mai presus de restul lumii? E incredibil cum un infractor ramane membru al comisiei juridice din parlament, organul legislativ ...Vom fi nevoiti sa respectam legi initiate, votate de un infractor??? Dar parlamentul nu mai e de mult organul legislativ, e clubul penalilor...
  • +4 (4 voturi)    
    CHIUARIU ÎN PARLAMENT (Marţi, 28 ianuarie 2014, 19:40)

    revoltat [utilizator]

    Unic în lume: un condamnat definitiv pentru coruptie rämâne parlamentar si, culmea, membru al comisiei juridice a paralmentului.!
    Amintesc cazul fostului presedonte al Germaniei, care a demisionat fiind cercetat (dar incä necondamnat) pentru
    750 de Euro, valoarea costurilor unei "prezente" la Oktoberfest achitatä de un prieten, da de un prieten, nu de o "mätuse Tamara"
    Când se va trezi acest popor!?
    Sä ne uitäm peste granita la ceea ce se petrece în Ucraina!
  • 0 (0 voturi)    
    Claponul condamnat si cu banii luati ! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 20:36)

    Plagarus [utilizator]

    Partea civila a sentinţei

    În baza art.348 raportat la art.14 alin.1 şi 3 lit.a Cod procedură penală, admite acţiunea civilă formulată de Statul Român prin Ministerul Finanţelor Publice -ANAF, respectiv Ministerul Comunicaţiilor şi Societăţii Informaţionale şi dispune restabilirea situaţiei anterioare prin aducerea imobilului situat în mun.Bucureşti, Calea Victoriei nr.133-135, sect.1 în proprietatea publică a statului, cu drept de administrare asupra acestuia în favoarea Companiei Naţionale Poşta Română.