Sentintele definitive in dosarul Posta Romana: Seful Comisiei Juridice din Senat, Tudor Chiuariu - trei ani si jumatate de inchisoare, cu suspendare. Fostul ministru al Comunicatiilor Nagy Zsolt - patru ani de inchisoare, cu suspendare

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:34 Actualitate | Esenţial

Mihai Toader, Tudor Chiuariu si Zsolt Nagy
Foto: Colaj foto
Fostul ministrul al Justitiei Tudor Chiuariu (PNL), in prezent seful Comisiei Juridice din Senat, a fost condamnat la trei ani si sase luni de inchisoare cu suspendare, in timp ce fostul ministru al Comunicatiilor Nagy Zsolt a fost condamnat la patru ani de inchisoare cu suspendare, in dosarul Posta Romana.

Sentintele sunt definitive, fiind pronuntate de completul de cinci judecatori ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Tudor Chiuariu are un termen de incercare de sase ani, in timp ce Zsolt Nagy de opt ani. Decizia Inaltei Curti nu implica in mod automat si pierderea calitatii de parlamentar.

Mihai Toader, fost director al Postei Romane, a fost condamnat la patru ani de inchisoare, tot cu suspendare, iar Andrei Marinescu, fostul director al Directiei de Dezvoltare Strategica a Companiei Nationale Posta Romana, a primit trei ani si jumatate, cu suspendare.

Directia Nationala Anticoruptie (DNA) a cerut judecatorilor de la Inalta Curte condamnarea la inchisoare a fostilor ministri Tudor Chiuariu si Zsolt Nagy pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu in forma calificata.

Procurorul de sedinta a solicitat ca cei doi ministri sa fie condamnati in limitele speciale prevazute de legea penala, care sunt in cazul infractiunii de abuz in serviciu intre 5 si 15 ani de inchisoare.

Pe 27 noiembrie 2012, un complet format din trei judecatori l-a achitat pe fostul ministru al Justitiei Tudor Chiuariu pentru savarsirea infractiunii de abuz in serviciu, iar fostul ministru al Comunicatiilor Zsolt Nagy a fost condamnat la trei ani si sase luni de inchisoare cu suspendare, pentru neglijenta in serviciu.

In acelasi dosar, fostul director al Postei Dan Mihai Toader a fost condamnat la sase ani de inchisoare, fostul director executiv al Directiei de Dezvoltare Strategica a Companiei Nationale Posta Romana Andrei Marinescu a primit cinci ani si jumatate de inchisoare, fostul director economic executiv al CNPR Emanoil Lepadatu - cinci ani de detentie, iar administratorul societatii Topcadex 99, Ioan Folfa, a fost condamnat la un an de inchisoare cu suspendare.

De asemenea, ICCJ a mai decis atunci restabilirea situatiei anterioare prin aducerea imobilului din calea Victoriei nr.133-135, sector 1, Bucuresti, in proprietatea publica a statului, cu drept de administrare asupra acestuia in favoarea Companiei Nationale Posta Romana.

Decizia a fost atacata cu recurs la completul de cinci judecatori al ICCJ.

Fostul ministru al Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei Zsolt Nagy si fostul ministru al Justitiei Tudor Chiuariu au fost deferiti justitiei pentru infractiunea de abuz in serviciu contra intereselor publice, cu consecinte deosebit de grave, daca functionarul public a obtinut pentru altul un avantaj patrimonial.

In acelasi dosar a mai fost trimis in judecata Dan Mihai Toader, presedinte al Consiliului de Administratie si director general al Companiei Nationale Posta Romana SA (CNPR), Emanoil Lepadatu, director economic executiv al CNPR, si Andrei Marinescu, director executiv al Directiei de Dezvoltare Strategica al aceleiasi companii, precum si Ioan Folfa, administrator la SC Topcadex 99 SRL.

Potrivit DNA, in perioada 2005 - 2007, printr-un sir de acte nelegale, reprezentantii Postei au contribuit la trecerea unui imobil din proprietatea publica a statului roman in proprietatea privata a companiei Imopost Developments SA, demers in care au fost implicati cei doi ministri, prin emiterea unui act normativ cu scopul de a favoriza societatea, prin schimbarea situatiei juridice a imobilului.

Tudor Chiuariu a fost acuzat de procurori ca in calitate de ministru al Justitiei, prin incalcarea obligatiilor prevazute de actele normative, a avizat proiectul HG nr.377/2007, consfintind definitiv trecerea imobilului in domeniul privat al statului, prin aceasta obtinandu-se un avantaj patrimonial in favoarea SC Imopost Developments SA, constand in dreptul de proprietate asupra unui imobilul din calea Victoriei nr. 133-135, ceea ce a cauzat statului roman un prejudiciu in valoare de 4,9 milioane euro.

Tudor Chiuariu a dat aviz favorabil proiectului de HG 377/2007, prin care era modificat statutul juridic al imobilului, desi angajatii de la Directia de avizare acte normative din cadrul MJ nu fusesera de acord cu acel aviz.
























15878 vizualizari

  • +56 (56 voturi)    
    un fel de premiu fara coronita (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:38)

    codo [utilizator]

    In rest toate bune, pot relua activitatea dupa acest mic incident, doar sunt modele pentru societate.
    • +33 (33 voturi)    
      Parlamentul Condamnatilor (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:41)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Parlamentul Romaniei este o gramada de actuali si fosti: cercetati, arestati, trimisi in judecata, condamnati, o adunatura de infractori.
      • +13 (13 voturi)    
        demisia de onoare ! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:33)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        sanchi.
        n'are....
      • 0 (0 voturi)    
        Da, (Duminică, 26 ianuarie 2014, 9:25)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        da macar in Con Air era si un Nicholas Cage care face curat pina la urma.
        Si pina la urma si detinutii aia aveau niste principii.
        Domnii din Parlament nu le au.
        De astia (intentionata eroarea gramaticala) cine face curat?
    • +14 (14 voturi)    
      De toata rusinea (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:36)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui codo

      sentintele astea cu suspendare...
      • +7 (7 voturi)    
        sunt la prima abatere maa... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 3:28)

        warchild [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        tu ce ti-ai inchipuit ca astia sunt tampiti cand propun, amendeaza si voteaza legi? au stiut inca de la inceput ca exista posibilitatea sa intre in puscarie pentru ce faceau, drept care au facut legi care sa-i apere de napasta ...
    • +22 (22 voturi)    
      Interesanta varianta oficiala a PNL (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:23)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Pentru un amarat de post de sofer ai nevoie de un cazier curat. Ai o amenda penala, nu te angajeaza nimeni.
      In schimb sa conduci, culmea ironiei, comisia juridica din parlament, forul suprem al tarii, parerea ta sa fie litera in noua Constitutie e.....pur si simplu "uman".

      Sunt siderat!

      Incep sa cred ca aceste declaratii au ca scop declansarea unor proteste masive si iesirea oamenilor in strada. Cu furca si coasa ca din mosi stramosi, atunci cand ne-au intrat hotii in casa.
      Cu talharii nu negociezi. Ii pui la pamant cat mai repede altfel te doboara. Romanii care muncesc cinstit in tara asta nu trebuie sa permita sa le fie casa plina de borfasi, penali si infractori.
    • +1 (1 vot)    
      Incredibil.... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 9:50)

      Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Cine spunea ca justitia e in mana lui Basescu??? Cum asa ??Pedeapsa era incadrata intre 5 si 15 ani....Procurorii cer maximul,iar el (Chiuariu) nu ia nici macar minimul (5 ani)...Incredibil....Si ramane si-n Parlament....
    • +2 (2 voturi)    
      pe lista PNL! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 10:23)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui codo

      la europarlamentare pe lista PNL e si Chiuariu si Fenechiu. Real!!!
  • +46 (48 voturi)    
    E clar !!!!! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:38)

    polonyca [utilizator]

    Justitia USL-ista......functioneaza deja !!!!! Bravos.......daca tot e cu suspendare....ar fi tre sa le dati cate 15-20 de ani ca , tot aia este !!!!! Rusine....mare !!! Fara suspendare....
    • +38 (38 voturi)    
      mda (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:56)

      I [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      nu stiu daca are legatura cu USL-ul, asa e facuta legea la noi, ca la prima abatere primesti cu suspendare ca poate nu ai vrut sa faci rau... Mai grav mi se pare contopirea pedepselor.
      • +1 (1 vot)    
        Sigu... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 10:02)

        Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui I

        N-are nici o legatura cu USL-ul...Se vede de la o posta ca sunt un Grup criminal organizat,cat se poate de curat,de o puritate rar intalnita in politica ...Rusine celor care ar putea sa gandeasca altfel...
    • +20 (22 voturi)    
      Trei ani Jumatate cu Suspendare (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:09)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Justitia la noi, este inca oarba...
      Sa presupunem ca, inteleg c-au dat o condamnare la inchisoare cu suspendare... Dar, nu inteleg, DECE nu este eliminat complet din spatiul nostru public acest infractor de Tudor Chiuariu? Mai este si seful Comisiei Juridice din Senat, care o sa-si duca la desavarsire contributia lui de puscarias suspendat in problemele juridice.

      Mare e Gradina ta Doamne!
  • +35 (37 voturi)    
    Incepe..... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:39)

    polonyca [utilizator]

    ....era sentintelor ..."cu suspendare".....tipic !!!!
  • +16 (20 voturi)    
    acum mai felicitati justitia (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:42)

    clarice [utilizator]

    Au dat un semnal clar ca au intors roata.
  • +38 (38 voturi)    
    Chiar si cu suspendare... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:43)

    Alius [utilizator]

    ..bun asa! Fireste, dosare politice facute la comanda dictatorului! Ce ma nedumireste pe mine este ca, desi dictator cu justitia in mana, "dusmanii" dictatorului au parte numai de sentinte usoare/blande... Eh, nici dictatura nu mai e ce a fost odata.
  • +34 (36 voturi)    
    Ptiu! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:43)

    Ricochet [utilizator]

    ICCJ-ule, pe cand prima sentinta de inchisoare pe viata cu suspendare?!?
    • +23 (23 voturi)    
      Bine zis.... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:53)

      conul [anonim] i-a raspuns lui Ricochet

      ..... Merge si o condamnare la..... viata vesnica.... cu suspendare imediata ...... de un capat de sfoara.
    • +17 (17 voturi)    
      Mesajul este: (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:08)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      Furati , furati ......ca o sa fiti....suspendati !!!! E incredibil.......
      • +8 (10 voturi)    
        Incredibil (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:11)

        Raulgonzales [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Incredibil ce se intampla in justitie.asa-i ca justitia este independenta?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai poate (Duminică, 26 ianuarie 2014, 9:27)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      pentru Ion Ilici, cind o sa treaca in lumea Dreptilor.
      Desi tare ma tem ca altii il asteapta la Poarta.
  • +27 (27 voturi)    
    ce pacat (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:44)

    simplu_cetatean [utilizator]

    Mor de ciuda ca nu m-am nascut infractor, in Romania ajungeam poate... prim-ministru (plagiatul e tot infractiune) sau dupa tunuri de milioane, primeam avertisment (condamnare cu suspendare)
  • +27 (27 voturi)    
    Kafka, frate ! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:45)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Sa ne mai miram ca avem atatia infractori in curs de cercetare in fruntea tarii, cand in fruntea fruntii tarii este un infractor condamnat ?!
  • +25 (25 voturi)    
    paguba fara vinovati? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:45)

    MG [utilizator]

    cum adica cu suspendare? Au gresit au ba? Exista prejudiciu au ba?
    Tot romanii platesc iar?
  • +18 (20 voturi)    
    Ce Doamne iarta (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:50)

    Kappa [utilizator]

    pot insemna 4 ani cu suspendare?
    I-au condamnat sau nu sau Domnii Jodecatori erau in stare de etilism?
  • +21 (23 voturi)    
    PENALII ! asa sa le ramina numele... penalii! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:52)

    Cetatean97513 [utilizator]

    In loc de Dl. sa fie strigat Penal Chiuariu, Penal Toader etc
    • +11 (11 voturi)    
      Excelent! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:48)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean97513

      Precum Dl. pentru "Domnul", Pnl. pentru "Penal"
      și Psd. pentru "Penal și Doctor"
  • +26 (30 voturi)    
    CUM ADICA 4 ANI "CU SUSPENDARE"? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:52)

    alex4321 [utilizator]

    CUM ADICA 4 ANI "CU SUSPENDARE"?

    De ce nu "10 ani cu suspendare" ?

    De ce nu "20 ani cu suspendare " ?

    (stiu smecherilor ca doar pana la 4 ani puteti da "cu suspendare" de-aia si smecheria e marlaneasca rau)

    Chiar nu va e rusine ?

    Ce e asta "CU SUSPENDARE"?

    "CU SUSPENDARE " Dai la un pusti de 18 ani care a facut prostia vietii lui ...

    DAR NU LA NISTE MINISTRII CORUPTI PANA IN
    MADUVA

    Pai GIGI a luat "2 ani cu executare"

    si a furat mai putin ca astia !

    Rusine Justitiei Romane pentru acest
    ---------------------------------
    "4 ani cu suspendare"
    ------------------------------

    unii pentru o gaina au facut si fac CU EXECUTARE

    Chiar nu va e rusine????

    Ce e Smecheria asta "CU SUSPENDARE"
  • +25 (27 voturi)    
    recuperare prejudiciu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:59)

    dum_i [utilizator]

    cum si de la cine se recupereaza prejudiciul?
    • +9 (11 voturi)    
      simplu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:01)

      was [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      De la cine?
      De la tine, de la mine si de la alti contribuabili.
      Cum?
      Prin noi taxe si cresterea taxelor deja existente.
  • +11 (13 voturi)    
    Mă întreb (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:07)

    Cristean [utilizator]

    și șpăgile tot cu suspendare or fi fost?
  • +12 (14 voturi)    
    asta-i Justiția plătită din buzunarul nostru.. (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:09)

    visio [utilizator]

    dacă prostia ar durea...
  • +17 (17 voturi)    
    Cinste mare pentru senatorii nostri (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:18)

    ty [utilizator]

    sa aibe in fruntea Comisiei Juridice din Senat un om atat de galonat.
  • 0 (18 voturi)    
    Sunt nevinovati (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:28)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Daca ICCJ - basita pana la paroxism (!), da cu suspendare, e clar ca sunt nevinovati.
    • +10 (12 voturi)    
      Da ma smechere terenul s-a furat singur (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:16)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Da ma smechere terenul s-a furat singur

      mult tupeu aveti !
    • +8 (10 voturi)    
      aiurezi (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:29)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      "iccj basita pana la paroxism" - asta e prostia anului. desi mai sunt 11 luni din an, putin probabil ca va fi depasita.

      poate tot de tine se leaga sperantele pentru o prostie mai mare. ia sa vedem, reusesti?

      ws
  • +12 (18 voturi)    
    Apel catre hotnews.ro (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:29)

    Ricochet [utilizator]

    Oameni buni, jurnalistilor, va rugam sa afisati pozele acestor judecatori! Musai!
    Nu se poate sa nu-i putem (re)cunoaste si scuipa cum se cuvine pe cei care re-definesc in acest mod mizerabil conceptul de justitie.
    • +6 (12 voturi)    
      daca am inteles bine, (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:35)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      presedintele completului a fost livia stanciu, cea care l-a bagat la parnaie de doua ori pe nastase, iar becali tot doua condamnari a luat de la ea.

      cred ca si catalin voicu a fost judecat de ea.

      asa ca inceteaza cu aiurelile astea cu scuipatul.

      condamnarea asta cu suspendare ar trebui sa fie un argument impotriva celor care sustin ca toti coruptii astia de la usl sunt condamnati politici.

      ws
      • +9 (11 voturi)    
        Putea fi Stefan cel Mare smechere (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:24)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui ws

        Putea fi Stefan cel Mare smechere

        O porcarie mai mare ca PATRU ANI CU SUSPENDARE

        pentru o hotie cu un ministru corupt nu poate exista
  • +12 (14 voturi)    
    Deci asta era graba (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:36)

    Ellias [utilizator]

    senatului si guvernului ponta: sa se aplice toate codurile penale cu suspendare , sa poata scapa toti acesti indivizi. Cum mai raman ei in senate si guvernare acum? Chiar si cu suspendare, ar fii normal sa fie demisi toti fiinca, avand o condamnare, fie ea si cu suspendare, ar trebui sa li-i se ia niste drepturi, iar unul din ele, dreptul de-a candida, or de-a lucra in posturi publice, or...de aia voiau sa ii scoata pe justitiari, guvernanti, parlamentari , din aceste "posturi publice"? Doamne ce hotie la drumul mare. pe fatza, mai face "cel mai cinstit guvern din istoria Romaniei". Pana cand mai stam cu mainile in san sa ne rada astia in nas?
  • +13 (15 voturi)    
    prejuduciu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:41)

    2304 [utilizator]

    nu se spune nimic in sentinta despre cine plateste pagubele 4-5 milioane de euro... acolo o nimica toata. Lasa ca mai luam ceva de la FMI sa acoperim gaurile ca apoi platesc rate si urmatoarele 5 generatii dupa noi.
    SECHESTRU pe toata averea lor si a matusilor sau pe ce nume le-or fi pus
  • +18 (20 voturi)    
    deci acest Chiuariu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:42)

    Ellias [utilizator]

    infractor fiind, face legi in Romania si le "aproba" cand el e un infractor?Pana unde se merge cu mizeria si ilegalitatile in Romania oameni buni? Astia chiar ne cred prosti, idioti? Nu vedeti fratilor ca ne rade in nas astia?
    • +11 (13 voturi)    
      Ce te miri, asta e starea de normalitate USL (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:54)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Ellias

      Nu uita cum l-au pus pe Becali sef de comisie si intervieva ministrul justitiei.
  • +11 (15 voturi)    
    Ce zicea Arghezi? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 18:46)

    T. Bucur [utilizator]

    Zicea asa: "Nu-i cereti boului sa se pise mai mult decat poate". (Asta cand i s-a cerut la un moment dat sa laude si mai mult Partidul).
    Nu-i cereti ICCJ sa faca mai mult decat poate in actualul context politic. Oricum, face destul de mult; ar putea sa supere prea tare si atunci ...
  • +10 (12 voturi)    
    4 ani cu suspendarre?!?!?! (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:04)

    liviu_ [utilizator]

    frate o sa ajungem cat de curând la "omor deoribitde grav: inchisoare pe viata... cu suspendare"
  • +6 (8 voturi)    
    nu inteleg de ce (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:19)

    ws [utilizator]

    atata suparare pe faptul ca borfasii astia au luat cu suspendare.

    daca am inteles eu bine, livia stanciu a fost presedintele completului de 5 care a dat verdictul, iar livia stanciu a condus unele din completele ce i-au condamnat pe nastase, becali si restul "condamnatilor politici".

    atunci judecatorii de la iccj erau buni, acum nu mai sunt buni?

    eu am incredere deplina in livia stanciu (si in ionut matei de altfel, alt cosmar al usl-istilor), nu am niciun motiv sa ma indoiesc de integritatea si in judecata ei.

    de altfel, tot la iccj a fost achitat nastase in dosarul tamara. asta nu i-a impiedicat pe judecatori sa il condamne apoi in dosarul zambaccian.

    daca toate rechizitoriile procurorilor s-ar termina cu inchisoare cu executare, nu am mai trai intr-un stat de drept, ar fi ca in anii 1950.

    probabil ca in dosarul posta romana a contat si faptul ca prejudiciul a fost recuperat - cladirea ce fusese data gratis unei firme a fost inapoiata statului.

    ws
    • +9 (9 voturi)    
      foarte corect .... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:19)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Foarte corect. Importanta este condamnarea nu faptul ca va purta sau nu "zeghe". Dar mai importante sunt consecintele: ramane Tudor Chiuariu Presedinte al unei Comisii JURIDICE ?
    • +6 (10 voturi)    
      E o marlanie ce-a facut (Vineri, 24 ianuarie 2014, 20:26)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui ws

      E o marlanie ce-a facut

      Cum sa dai "cu suspendare" la un angajat al statului

      cu functie fde mi nistru Prins ca Fura MILIOANE de EURO

      din banii Statului ????????

      Nu te duce mintea la lucrurile astea simple???
      • +5 (5 voturi)    
        deci (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:08)

        ws [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

        chiuariu NU a fost achitat. el A COMIS o infractiune - abuz in serviciu.

        dar judecatoarea a considerat ca circumstantele nu impun executarea pedepsei.

        asteptam motivarea, dar pot sa speculez. faptul ca chiuariu si nagy zsolt nu aveau precedente penale. faptul ca prejudiciul a fost recuperat in totalitate - imobilul a fost inapoiat statului.
        cei doi nu au obtinut niciun beneficiu de pe urma ilegalitatii (cred ca atunci ar fi fost caz de coruptie, nu sunt sigur).

        deci probabil ca toate astea (sau mai multe, sau altele, om vedea in motivare) au dus la condamnarea cu suspendare.

        ws
  • +11 (13 voturi)    
    Penalii fac legea (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:39)

    parol_monsher [utilizator]

    Un condamnat la Comisia Juridica. In ce alta tara vezi asa ceva?
  • +6 (8 voturi)    
    Demisii (Vineri, 24 ianuarie 2014, 19:58)

    limali [utilizator]

    Demisiile ar fi o rezolvare ?
  • +12 (12 voturi)    
    Un popor de suspendați... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 21:08)

    Cocofifi [utilizator]

    Mă doare operația! Am devenit un popor de suspendați!

    Toți sunt vinovați, dar nici unul nu va mânca nici măcar o zi de la cantina închisorii! O să-și vadă în continuare de ale lor, cazierul nu contează atât cât nu aplică pentru vreun job "pe bune". Îi vedeți pe Nagy și Chiuariu aplicând la ofertele de pe BestJobs?

    Motivele sunt multiple, dar să mor dacă îmi mai pasă! Milioanele de omuleți din țara asta (cei care încă n-au plecat în pribegie) încă mai speră să vadă că mai există o speranță, că dacă ești de vină, mai există o justiție care să-ți dea de gândit...

    Domnilor judecători, dacă mai aveți vreo umbră de respect pentru cei care plătesc impozitele din care sunteți plătiți, oferiți-le și lor măcar o picătură de satisfacție.

    Sau poate că vă e frică că de-acum înainte o să vă arunce poștașul plicurile? Și știm toți cam ce nivel de pensii aveți...
  • +2 (2 voturi)    
    kiuariu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 23:54)

    dan63 [utilizator]

    e profesionist, tată!
  • +8 (8 voturi)    
    Intr-o tara normala (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 0:31)

    AlisCuPar [utilizator]

    o condamnare chiar si de o zi cu suspendare (ipotetic vorbind) a unei persoane publice ii distruge definitiv "anvergura" publica, adica se intoarce, daca are noroc, la slujba lui de baza. Ia sa vedem daca astia, care astazi au fost condamnati cu suspendare, se vor intoarce de unde au plecat ! Nu cred !
    • +3 (3 voturi)    
      Niste derbedei.................. (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 11:04)

      LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui AlisCuPar

      Seful comisiei juridice din Senat condamnat si inca sef ??????
      Crinule, voi aveti cap si ce este normal sa fie in el ?
      Are dreptate marele Plesu: "niste derbedei....". Si atat !
  • 0 (0 voturi)    
    hop (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 9:50)

    hop [utilizator]

    dar prejudiciu?nu trebuie recuperat?DNA,luati-le capul!!!! la toti Hotii astia!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Putin, foarte putin... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 9:51)

    wanderer04 [utilizator]

    Daca au constatat ca au savarsit fapta de abuz in serviciu, avand in vedere prejudiciul cauzat statului roman de 5 mililoane euro, condamnarea data de judecatori este mai mult decat blanda...Oricum, dupa cum veti vedea, este o alta condamnare politica...
  • +1 (1 vot)    
    extraordinar! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 10:04)

    pita [utilizator]

    seful COMISIEI JURIDICE AL SENATULUI ROMANIEI,
    condamnat penal la puscarie ! , HALOOOO ! USL-ule , cu astia defilati , mai dispuneti in rezerva de cadre de asemenea ''odrasle''. Cum de crapati de RUSINE !
  • +2 (2 voturi)    
    doua mentiuni punctuale (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 10:58)

    Citizen.X [utilizator]

    1. o infractiune financiara nu trebuie condamnata prin sentinta cu suspendare. nu-ti trebuie multa logica pentru a realiza ca nivelul de implicare si modus operandi in cazul acestor infractiuni presupune o atenta planificare si, in consecinta, o indubitabila premeditare. nu exista nimic savarsit prin imprudenta aici; poate doar vreo scapare care da de gol Infractorul.
    2. cum poate exista in Romania un asemenea conflict profesional si moral de interese - cum dumnezeu se poate ca omul care este seful comisiei juridice in senat, adica om cu inalta calificare, implicare si raspundere in sistemul care vegheaza dreptatea si corectitudinea din Romania sa fie inculpat si condamnat penal? cat de platonic trebuie sa fi ajuns romanul incat sa nu priceapa ca acest caz este un afront adus justitiei si moralitatii romanesti de dimensiuni pantagruelice? ramanerea acestui om in aceasta pozitie nu doar va demonstra impotenta sistemului juridic in fata parlamentului ci va umili, la propriu, va umili poporul roman atat in plan intern cat si international. in lipsa propriei demnitati si a unei legislatii corespunzatoare, oamenii de genul acesta, prea bland condamnati de justitie, trebuie judecati de societatea civila corespunzator - fortati sa isi dea demisia din orice functie publica, condamnati public si pierduti in uitare.
  • +2 (2 voturi)    
    chiuariu (Sâmbătă, 25 ianuarie 2014, 11:24)

    tzepes [utilizator]

    Pacat, justitia putea fi mai generoasa cu amandoi ! Dar eu vad mana lunga a UDMR ; cred ca avut noroc cu udemeristu, ca n-am vazut pana acum nici unul condamnat !