UDMR pune conditii PDL: Votati modificarile la legea ANI altfel nu votam proiectele de legi referitoare la justitie - SURSE

de D.Tapalaga, L.Pirvu     HotNews.ro
Marţi, 11 octombrie 2011, 14:35 Actualitate | Politic


UDMR a conditionat, astazi, in sedinta coalitiei, reluarea votului la proiectul de lege privind numirile la Inalta Curte si trecerea proiectului de lege privind confiscarea extinsa de acceptarea modificarilor la legea Agentiei Nationale de Integritate, care limiteaza drastic puterile institutiei, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. PDL le-ar fi promis, verbal, partenerilor de coalitie ca vor vota, in Senat, modificarile la legea ANI. Printre propunerile deputatului UDMR, Marton Arpad, se numara si eliminarea declaratiilor de avere pentru candidati, eliminarea posibilitatii ANI de a cere informatii de la institutiile statului pentru verificarea averilor si eliminarea obligatiei de a afisa declaratiile de avere pe site-ul institutiei.
  • Kelemen Hunor: La sedinta Coalitiei nu s-a discutat despre acest lucru, cel putin cat am stat eu. Nici colegii care au ramas nu m-au informat ca a existat o discutiei in acest sens
Sursele Hotnews.ro sustin ca parlamentarii UDMR ii suspecteaza pe democrat liberali ca folosesc Agentia de Integritate ca instrument de presiune asupra acestora pentru a ceda in proiectul legii electorale si reorganizarea administrativ teritoriala. Aceleasi surse sustin ca parlamentarii UDMR, care sunt si lideri in teritoriu, au fost verificati de ANI pentru a fi intimidati.

Liderul UDMR de la Senat, Fekete-Szabó András-Levente, a negat informatia. Fekete a declarat pentru Hotnews.ro ca nu s-a discutat acest subiect in prezenta sa.

Senatul, in calitate de camera decizionala, a respins, saptamana trecuta, in sedinta de plen de miercuri, proiectul de lege initiat de Guvern privind impunerea de criterii mai stricte de promovare a judecatorilor la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) - locul unde se judeca, printre altele, si marile dosare de coruptie.

Senatorii au respins si proiectul de lege, in forma inaintata de Guvern, cu 48 de voturi pentru, 51 de voturi impotriva si o abtinere. Vezi aici detalii privind structura votului.

Conducerea PDL a cerut grupul parlamentar de la Senat sa initieze demersurile pentru reluarea votului pe proiectele privind justitia. PDL a propus reluarea votului  pe proiectul de lege care prevedea criterii mai stricte pentru promovarea judecatorilor la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ)

In vara, Guvernul a aprobat proiectul de lege privind confiscarea extinsa a averii, document care a fost transmis Parlamentului spre aprobare. Documentul modifica actualul Cod Penal, astfel incat confiscarea extinsa a averii sa fie reglementata prin lege. "Vor putea fi confiscate mai usor averile ilicite", a declarat Emil Boc. Potrivit actului normativ aprobat de Guvern, o persoana sanctionata pentru infractiuni cu o pedeapsa cu inchisoarea mai mare de cinci ani va fi obligata sa dovedeasca faptul ca averea detinuta are un caracter licit. Proiectul de lege va permite confiscarea acelei parti din avere pentru care caracterul legal nu poate fi dovedit prin documente. Mai multe detalii vezi aici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4140 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    sper sa nu (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:44)

    buha [utilizator]

    sper sa nu accepte aceste propuneri, care taie din puterea ANI.
    • +38 (38 voturi)    
      In sfarsit, adevarata fata a UDMR (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:20)

      PDL a ajuns sluga la UDMR??!! [anonim] i-a raspuns lui buha

      Asta a fost intotdeauna UDMR, o organizatie care a activat si activeaza impotriva intereselor Romaniei, care incearca din rasputeri sa blocheze reformele si sa stopeze curatirea clasei politice pentru ca ii convine situatia actuala, in care e automat retrimisa in Parlament de un electorat maghiarofon captiv si spalat pe creier de propaganda autonomista.

      UDMR, in acest moment, nici macar nu se mai jeneaza, se opune violent, cu nerusinare, pe fata, oricaror tentative de a moderniza Romania si de a trimite in fata justitiei pe cei care incalca legea sau isi bat joc de moralitate angajandu-si neveste si copii pe banii statului.

      Acel deputat maghiar, Marton Arpad, se dovedeste de un cinism si o neobrazare incredibile, omul zice de fapt: si ce daca mi-am pus familia in paine, din moment ce legea nu-mi interzice, fac ce vreau, nu-s eu de vina ca legea e proasta' (ca si cum nu el este parlamentar si legiuitor!).

      Nu uitati niciodata ca o crestere a TVA a intervenit numai dupa ce judecatorul maghiar de la CC, pus de UDMR (ca fiecare partid a pus acolo judecatori), a votat contra diminuarii pensiilor, ceea ce a contribuit decisiv la criza din Romania.

      Nu uitati ca Laszlo Borbely e ministrul Mediului, cel care a adus numai scandaluri Romaniei, cu taxa auto, cu pierderea certificatelor verzi de 500 milioane euro, etc.

      Nu uitati ca Hunor Kelemen e ministrul Culturii, cel care n-a gasit 2-300.000 de euro sa se duca macar de forma la licitatia Cioran de la Paris, dar a dat bani pentru o statuie a unui obscur traducator maghiar din Harghita!

      UDMR a devenit un activ politic toxic al Romaniei, cu actiuni si declaratii anti-romanesti si anti-statale. Pana si pastorul Tokes ii considera pe cei de la UDMR niste baroni ghiftuiti si lipiti de ciolanul Puterii.

      PDL va pierde sigur alegerile din 2012 daca abdica in fata santajului maghiar.
  • +32 (32 voturi)    
    Muriti! (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:44)

    vasile [anonim]

    Nu le place perspectiva de la fereastra celulei...

    Muriti!
  • +30 (36 voturi)    
    deci... (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:44)

    sucaa [utilizator]

    daca pdl face greseala asta, se vor lua de mana cu pntcd.
    daca accepta desfintarea ANI s-a terminat. revenim la guvernarea nastase...
    boc, deja nu mai conteaza ce ai facut pana acum. daca dispare ani din cauza ta, nu esti decat ciorbea2.
    mi-e scarba...
    o demisie a guvernului in bloc din cauza acestor corupti de la udmr va scoteau eroi si puteti sa ajungeti la alegeri anticipate unde castigati.
    chiar si asa, aratati coloana vertebrala.
    daca mergeti pe mana udmr... la revedere.
    • +5 (13 voturi)    
      dar, tu ce crezi?! (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:02)

      costica [anonim] i-a raspuns lui sucaa

      ANI asta e chiar pe placul politicienilor din PDL??!
      Crezi ca ei o iubesc de nu mai pot trai fara ea sau abia asteapta si ei sa dispara de tot ??!!!!!!!!!!!!!
      Mai vedem....
      • +4 (4 voturi)    
        ce treaba are? (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:04)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui costica

        chiar nu ma intereseaza daca e sau nu pe placu lor. oricum, e pe placu mai multora decat a celor de la udmr sau usl. doar ei au infiintat-o.
        are si pdl-ul nemernici de serviciu, categoric, dar pana acum nu parea un asa consens.
        daca chiar au promis asta atunci sunt la fel ca psd-ul lui vanghelie mitrea si nastase.
        eu sper ca le vine mintea la cap si nu accepta asemenea modificari.
        • -3 (3 voturi)    
          si tu, p-aproape ??!!! (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:46)

          costica [anonim] i-a raspuns lui sucaa

          Pana acum ceva timp aveam mereu dispute pe forum cu sustinatorul de PDL care semneaza RESCATORUL.
          Si mare mi-a fost mirarea cand mai zilele trecute nu o data mi-a zis pe forum ca am dreptate, cand spun ca PDL=PSD, fara rezerve, vazand mai ales ca deja PDListii fug ca de dracu' de ceea ce inseamna cu adevarat REFORMA in Romania, adica masurile de reorganizare teritoriala, de reducere a nr de parlamentari la 300, de Legea asistentei sociale 2011(de care nu vor sa auda, au trimis-o la o comisie si au ingropat-o, ca daca ar vota-o ADIO votantii aia amarati care beneficiaza de ajutoarele sociale, jumate dintre ei in mod ILEGAL!!), de vot uninominal....
          Exact asa cum spunea si Presedintele Basescu la fel zic si eu: PDListii se opun si ei cot la cot cu politicienii din celelalte partide !!!!
          Asa ca incet-incet va convingeti si voi ca din pacate ptr Romania nici PDL nu va face reformarea atat de necesara statului roman.
          Ca sa nu mai reiau situatia companiilor de stat, loc caldut ptr clientela politica din toti cei 20 de ani, si unde PDL nu numai ca nu a facut NIMIC in cei 3 ani(acum se cacaie cu ajutor de la FMI, dar degeaba, zi de zi astea fac pierderi de milioane Euro) dar in ultimii 2 ani pierderile si datoriile la bugetul Romaniei al acestor companii S-A DUBLAT!!!!!
          Ce reforme face PDL???!!!!
          • +3 (3 voturi)    
            subiectul era altu (Marţi, 11 octombrie 2011, 20:07)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui costica

            nu incerca sa pui egal intre cele doua partide. are si pdl apucaturile lui doar se sustin tot pe baroni. dar au scos o noua lege a invatamantului, au scos un nou cod civil. au fost reforme. nu poti sa schimbi peste noapte un sistem bazat pe baroni. trebuie luati cu binisorul. psd i-a facut baroni, pdl-ul se foloseste de ei sa mai repare pe ici pe colo. de asta nu se vrea nici reforma administrativa pt ca pierd din puteri. rezistenta e mare dar este initiativa pdl-ului.
            mai fac boacane precum ce din articvolul de mai sus, dar inca nu poti pune egal asa simplu decat daca nu esti informat sau vrei sa manipulezi. pe langa baroni au promovat si oameni verticali (macovei, voinescu etc). psd-ul sau pnl-ul n-a facut asta niciodata. mai au pana acolo.
            deci mai usor ca nu este chiar asa
            • 0 (0 voturi)    
              glumesti... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 9:29)

              costica [anonim] i-a raspuns lui sucaa

              cu 2(DOI!!!) oameni verticali in PDL ce mare branza este, cand la votarea si luarea deciziilor grele baronii PDListi le dau un sut astora 2(DOI) la fel cum i-au dat lui Lazaroiu!!
              Ti-amintesti cum vorbesc alde Berceanu despre Dna Macovei?!
              Ce mare branza poate sa faca ea singura printre PDListii care au intrat in politica ptr avantajele pe care le au nu de grija reformarii Romaniei!!!!
              Cred ca glumesti....
              • 0 (0 voturi)    
                nu glumesc (Miercuri, 12 octombrie 2011, 11:51)

                sucaa [utilizator] i-a raspuns lui costica

                doi oameni verticali, de fapt mai multi, au reusit sa aduca o noua lege a invatamantului. o mica reforma in justitie. un nou cod civil si multe altele.
                doar faptul ca ies in fata si vorbesc despre probleme inseamna mult. in pnl cand cineva vorbeste este suspendat sau pus la respect instant.
                in general oamenii promovati de Basescu au facut treaba: macovei, ciolos, loenard orban, funeriu, predoiu, ungureanu, maior, kovesi, morar, bogdan aurescu... si multi altii sunt oameni din sistem, care multi din ei nu au facut parte din partid la momentul punerii lor in functie si care au facut treaba. unii chiar erau de la partide din opozitie vezi cazul lui maior, predoiu sau ciolos.
                berceanu nu are putere asupra celor mentionati de mine. cel putin nu cum avea acum 4-5 ani. aripa veche blaga videanu berceanu mai au putere in parlament si mai trantesc cate-o lege a guvernului cu ajutorul opozitiei. dar curand nici puterea asta n-or s-o mai aiba.
                dupa cum vezi nu sunt doar doi. sunt destui adusi in sistem care sunt independenti si au adus valoare.
                nu spun ca nu fac si gafe si pun tot felul de specimene prin ministere. dar oricum, au adus si valoare ceea ce la usl nu am vazut si nu cred sa vad vreodata
  • +30 (30 voturi)    
    !!!! (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:46)

    CMD [utilizator]

    Ungurii astia ar cam trebui scosi de la guvernare!
  • +22 (22 voturi)    
    Adica.... (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:49)

    difar [anonim]

    Adica.... pentru binele personal al fiecaruia.
    Despre interesul national, cinste, justitie, dreptate,..etc mai vorbim dupa ce fiecare isi asigura spatele
  • +25 (25 voturi)    
    ar fi culmea (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:52)

    cristian [anonim]

    Daca fac asa ceva cu ANI, pierd si ultima parte de electorat, care cu greu si-a mentinut sustinerea pentru PDL. Iar aceasta parte de electorat nu este formata din manelisti, sunt oameni care au discernamant si vor taxa usturator o astfel de greseala.
  • +22 (22 voturi)    
    UDMR (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:53)

    nelu [anonim]

    bine a spus cine a spus: "Solutia imorala!" - UDMR
  • +25 (25 voturi)    
    Astia recunosc ca sunt mafioti in fata (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:53)

    Alexandru [anonim]

    Deci chiar sunt nesimtiti.

    Practic recunosc ca sunt mafioti si cer sa nu fie verificati in niciun fel.

    E asa pe fata totul ca sunt stupefiat.
    • +11 (11 voturi)    
      1+1=2 (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:37)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      Nu este vorba de nesimtire, ci de certitudine absoluta.
      Asa cum eu sunt sigur ca unu si cu unu fac doi, la fel UDMR-ul stie foarte bien ca ORICE partid sau coalitie vine la putere la anul, are nevoie de voturile lor. Deci, indifernt daca e vorba de pedele sau usele, de unpere, perem sau albacazapada, de Dan Diaconescu sau de ecologisti, toti, dar absolut toti, o sa faca sluj in fata UDMR si le vor cersi voturile!
      asa ca ei stiu sigur ca pot sa aiba orice pretentii, li se vor indeplini!
      Daca la anul cade pedeleul si revine Ilici la putere, tot pe UDMR se va baza.
      • +8 (8 voturi)    
        Atunci cred ca o sa votez si eu (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:56)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        Solutia pt a scapa de UDMR (nu ca altii-s mai bravi) e sa merg la vot.

        N-am mers pana acum , dar cred ca ma voi duce sa votez orice partid numa sa nu mai faca astia 5%.
        • 0 (0 voturi)    
          pai tocmai, ca este imposibil! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:14)

          Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

          Foarte bine ca mergi la vot, dar poate fi prezenta la vot si de 99%, tot vor avea ungurii cele 5 procente decisive, cu care pot controla pe oricine.Ei sunt foarte disciplinati si voteaza totdeauna cu ai lor.
      • -8 (8 voturi)    
        corect... (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:04)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        iar autonomia teritoriala in Secuime este simpla chestiune de timp....
  • +12 (16 voturi)    
    Mda (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:54)

    hot news [utilizator]

    Daca voteaza schimbarea legii ANI eu unu nu ma mai duc la vot (nu as fi votat cu usl).
  • +21 (21 voturi)    
    NU schimbati legea ANI!!!! (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:54)

    Anna [anonim]

    Avem nevoie de ANI functionala, faptul ca deranjeaza pe atatia e dovada ca functioneaza asa cum ar trebui!
    Daca PDL accepta conditiile UDMR va disparea de pe scena politica la anul. Singurii votanti pe care se mai poate baza PDL sunt aia care nu voteaza USL din cauza a ce s-ar intampla cu justitia daca ajung la putere antonescu, ponta si voiculescu.
  • +16 (16 voturi)    
    Ce tupeu (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:54)

    Dai nas lui I(st)van [anonim]

    UDMR-ul asta e ca buturuga mica.
  • +15 (15 voturi)    
    santaj la democratie (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:55)

    mishu [anonim]

    cand le sunt amenintate interesele si libertatea politicienii iau atitudine si-si arata adevarata fata. sper ca PDL sa nu cedeze santajului UDMR si sa faca ceva progrese in domeniul justitiei ca sa-si mai spele fata altfel la alegeri va fi jale.
  • -7 (13 voturi)    
    cam mare entuziasmul pe aici .... (Marţi, 11 octombrie 2011, 14:58)

    hot news [utilizator]

    am o intrebare: ce ar face PDL daca PSD ar fi la guvernare si ar verifica toti liderii teritoriali ai portocaliilor?
    • +4 (4 voturi)    
      Ce sa faca? S-ar duce naibii ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:59)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui hot news

      ... pentru ca daca i-ar verifica pe bune ar da la iveala toti mafiotii PDL-isti. ...

      Insa partea buna va fi ca atunci cand va reiesi PDL vor intra la racoare toti mafiotii PSD-isti si asa poate se vor mai curata unii pe altii, ...

      Dar astea sunt vise, ca astia-s mana in mana.
  • +11 (11 voturi)    
    Hai PDL (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:08)

    Irys [anonim]

    Arata si tu macar in ceasul al 12-lea ca ai un pic de respect pentru cei ce v-au votat. Nu inteleg dc atata frica, vor sa iasa de la guvernare....sa iasa ...dar va garantez ca nu vor face asta nici daca sterge Boc cu ei pe jos. Motivul: daca trec in opozitie stiu ce ii asteapta, ca doar nu cer degeaba ceea ce vor acum.
  • +16 (16 voturi)    
    Sper ca ultimilor incetosati, (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:12)

    revelare [anonim]

    care tot ii trageau ca ce parolisti si grozavi sunt ungurii li se ia in sfarsit ceata de pe ochi.
    UDMR , vazand in ce halk a ajuns Ungaria, vrea sa ne traga din nou sub Ungaria...
  • +19 (19 voturi)    
    Tupeu frateee (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:13)

    tracul [anonim]

    Asa ceva n-ai vazut. Cum poti sa fii atat de dobitoc sa ai asemenea pretentii si sa nu te gandesti ca nici macar comunitatea maghiara nu e de acord cu tine, ca doar n-or fi prosti. Cred ca maghiarii din Romania trebuie sa se autosesizeze in legattura cu ideile nastrusnice ale reprezentantilor lor (UDMR). Deja UDMR sare calul prea de tot, cred ca au primit suficient. Ei sunt de inteles, le da mana sa santajeze poate si noi am face la fel sau poate noi nu suntem uniti in cuget si simtiri ca ei. Nu stiu cum sa iasa de la guvernare inainte de alegeri sa mai aiba si timp sa se impace cu ceilalti sa se poata alia la alegeri.
    • +11 (13 voturi)    
      îşi permit (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:48)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui tracul

      Îţi permit pentru că orice partid sau coaliţie va ajunge la guvernare va avea nevoie de UDMR, pentru o majoritate confortabilă. Ei nu au culoare politică, doctrină.
      Dar nu daţi vina numai pe UDMR. Într-un stat normal, fără un preşedinte KGB_ist ca Iliescu, o formaţiune culturală nu avea voie să intre în cursa electorală. Nici celelalte partide nu au scos-o din cursa electorală, nu au mărit măcar procentul necesar pentru a intra în parlament.
      Iar voi, dragi români supăraţi, aduceţi-vă aminte că fiecare român care a stat acasă şi nu a votat, le-a mărit procentele partidelor mici, ca UDMR, ajutându-le să acceadă în Parlament.
      • +8 (8 voturi)    
        Serios, hai la vot (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:02)

        Asta intr-adevar e un motiv bun sa votam [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca

        Votati pe oricine, care vreti numai sa se mareasca prezenta la vot si sa scapam de UDMR din parlament.
    • 0 (0 voturi)    
      avem politicienii pe care ii meritam! (Miercuri, 12 octombrie 2011, 10:49)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui tracul

      Categoric, si noi si ungurii avem politicienii pe care ii meritam!
      Pot sa inteleg pe maghiari ca voteaza pe unii care le promit autonomia (desi nu stiu la ce le va folosi asta), dar in ruptul capului nu pricep de ce voteaza pe unii care fura si care acum tipa "daca dati lege sa nu mai putem fura in continuare, nu va mai sustinem!"
  • +12 (12 voturi)    
    E foarte simplu! (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:38)

    Tepes [anonim]

    Daca nu mai doriti sa auziti de UDMR prin parlament si pe la guvern e foarte simplu, ar trebui ca toti romanii cu drept de vot sa MEARGA la vot la alegerile parlamentare. In felul acesta UDMR nu va aduna procentul necesar pentru a intra in parlament si deci vom avea liniste din partea acestui partid (daca se poate numi asa) care practica o prostitutie politica colosala!
  • +13 (13 voturi)    
    asta e interesul comunitatii ? (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:44)

    val [anonim]

    cu ce ajuta castrarea ANI comunitatatea maghiara !?
    alegatorii UDMR nu-si pun intrebari ?
  • -13 (15 voturi)    
    norishori de ploaie (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:50)

    Dedalus [anonim]

    Ba eu cam sunt de acord cu propunerile alea.

    ANI ajunsese sa sicaneze pe toata lumea cu tot felul de bazaconii. ANI nu trebuie sa fie procuratura, avem deja procuratura si DNA.

    Eliminarea declararii averii pentru candidati - iarasi o propunere buna - de ce naiba si-ar declara toti candidatii averile?! Eu oricum nu sunt demnitari si nici functionari.

    Cat priveste punerea averii pe web-site, iarasi mi se pare in ordine - la cate aiureli am vazut pe la televiziuni debitate pe seama declaratiilor alora, mai bine lipsa oricum.

    Sunt total impotriva ideei ca oricine ia o pedeapsa penala mai mare de cinci sa-si justifice averea. Adica, daca Gogu il paleste cu maciuca'n cap pe Ghita la betie, tre' sa declare de unde a avut parale sa-si ridice cotetul lui Grivei?!! Si daca nu poate, ii ia statu" cotetzu?! Tampenii!

    Ne ocupam de toate prostiile, in afara de ce trebuie.
    • +7 (7 voturi)    
      Deci tu ca cetatean roman de rand spui asta (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:03)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      ... e clar ca scrii pentru un beneficiu.
  • +8 (8 voturi)    
    noi doar comentam? (Marţi, 11 octombrie 2011, 15:57)

    analugojana [anonim]

    N-ar fi momentul ca sa nu mai stam si sa discutam pe net ci sa facem ceva concret? Nu stiu, sa mergem si sa protestam la Palatul Victoria, la Parlament, ca prea am fost pasivi si ne-am aratat indignarea doar pe net (si ce inversunati suntem pe net!!!!). Caci noi nu facem nimic, iar ei fac ce vor!!! Nu "somnul natiunii naste monstrii"??? Mai dormim mult?
  • +8 (8 voturi)    
    UDMR (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:00)

    nano2k [utilizator]

    O uniune "culturala" de care ne-am saturat si care trebuie sa dispara. Isi dau arama pe fata. Inainte macar se luau la harta cu PRM-ul, dar acum, fara "dusman natural", au ocazia sa se dea in spectacol.

    Cel putin sunt multumit ca din tot scandalul din România ultimilor 2-3 ani apele s-au cam limpezit. Stim cine sunt populistii, stim cine si ce interese reprezinta, stim cine a dat din capitalul politic pentru a nu ajunge in situatia Greciei si a altora.

    UDMR, sper sa pieriti (adica sa nu mai intrati in Parlament) pe limba voastra.
  • -3 (7 voturi)    
    pe 5 iulie.... (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:00)

    costica [anonim]

    Am facut urmatorul comentariu la afirmatiile lui Ludovic Orban referitoare la propunerile lui Marton Arpad, Ludovic Orban afirma in acea zi ca NU va vota propunerile liderului maghiar.
    Iata ce spuneam atunci, desi parca as fi vrut sa nu fie asa, dar experienta coalitiilor partidelor romanesti la guvernare alaturi de UDMR imi spunea ca asa va fi.
    No comment.

    "Si ce daca nu votati?!
    Las' ca voteaza PDL, coalitia functioneaza, spune mereu Dl Boc!!!!!!!!
    Si nu cred ca PDL nu va sustine o initiativa a UDMR daca se asteapta ca UDMR sa le sprijine proiectele legare de reforma statului: reorganizarea administrativa, scaderea nr de parlamentari la 300, vot prin corespondenta, vot uninominal...
    Pai, nu asa functioneaza coalitiile ?! "

    Acum, chiar astept sustinatorii infocati de PDL sa explice cum vine asta cu REFORMAREA statului roman....
  • +8 (8 voturi)    
    !!! (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:27)

    Cris [anonim]

    Mergeti la vot si votati ca sa nu mai voteze altcineva in locul vostru!
  • -6 (6 voturi)    
    deontologia bat-o vina! (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:27)

    aiurici [anonim]

    Interesanta stire:
    in titlu spuneti ceva, in stire continuati pe acelasi ton, fara sa va mentionati sursele si amintiti in treacat faptul ca DOUA persoane avizate si in masura sa va confirme stirea au DEZMINTIT tot ce afirmati voi aici.
    Super jurnalism! Numai bun pentru agitat spiritele, facut trafic si produs comentarii nationaliste de la oameni care citesc stirile in diagonala (daca nu cumva doar titlul) sau care nu sunt in stare sa inteleaga ce citesc.
    Imi pare rau ca trebuie sa remarc faptul ca o luati incet-incet pe urmele celor de la iRealitatea si ca dati dovada de lacune grave la capitolul deontologie.
  • -5 (7 voturi)    
    ciudati sunt romanii... (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:28)

    Dorian Gray [utilizator]

    Mai oameni buni, astia care nu postati platiti de portocalii sau de rosii, intreb si eu, ca Suca: cum adica pe pdl ii mai voteaza doar aia desteptii, care sunt ingroziti ca ar pune usl mana pe justitie? Adica voua vi se pare acum ca justitia functioneaza in romania si daca vin ailalti ar fi dezastru? sau voua vi se pare ca ANI functioneaza si va fi jale daca i se ia din atributii? Ca vorbiti de parca justitia ar fi o institutie super respectata si respectabila in Romania, iar ANI ar fi spaima celor care au facut avere furand de la stat. Ori din cate citesc eu in media din strainatate, ca nu locuiesc in tara si nici nu am incredere in media romaneasca, ambele functioneaza dezastruos si d-aia au gasit toti motiv sa ne izoleze in UE. Lasand la o parte santajul ungurilor si impotenta santajatilor, cu ce va ajuta pe voi faptul ca pdl e la putere in loc de usl, in cazul functionarii sistemului judecatoresc si a anchetarii dobandirii averilor? Cum pot ailalti daca vin sa faca sa mearga mai prost niste lucruri care oricum nu functioneaza?
    • -3 (3 voturi)    
      Cel mai ... (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:01)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Dorian Gray

      ... lucid comentariu. MCV inca avem. Schengen ioc. Vize cu SUA inca avem. Aderare la Euro la anul si la multi ani. Si asta ca sa le iau numai pe cele de pe partea de politica externa. Dar portocalii ii dau inainte cu "vai ce rau va fi daca va venii USL-ul la putere...". Si daca vin cu peste 50% si nu au nevoie de "asistenta" UDMR la guvernare? Tin sa reamintesc ca dupa alegerile din 2008 PSD-ul a comunicat clar PDL-ului ca data fiind noua majoritate agreata nu e nevoie si de UDMR. Iar UDMR-ul a ramas pe afara. Pot sa pun pariu ca se va intampla la fel in 2012 daca USL are peste 50%. Ar fi rau?
      • +4 (4 voturi)    
        sunteti 2 limitati (Marţi, 11 octombrie 2011, 18:10)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Cu PSD, Justitia nu functiona deloc.
        Cu PDL , Justitia functioneaza prost.

        Pentru 2 persoane limitate diferenta intre cele doua afirmatii este insesizabila.
  • 0 (6 voturi)    
    adica cum ? (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:29)

    itanhanga [anonim]

    Virtutea membrilor marcanti PDL se lasa santajata???
    Nu imi vine sa cred . Refuz chiar sa cred !?
  • +6 (6 voturi)    
    ca sa vezi.. (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:43)

    Inna [anonim]

    " Eu fur, dar voi fraierilor , nu trebuie sa stiti.."
    Nu imi vine sa cred!! Chiar ca sunt uimita!! si mai mult de atat .CONSTERNATA!!
    Ce s-or fi crezand oare omuletii astia?? alesii Domnului?? Chiar ca sunt obraznici!
    Dupa multe lupte , si dupa inistente fara menajamente ale UE, avem si noi o lege ANI, asa cum trebuie, si acum udmr-istii se impotrivesc salbatec. Ce-oti fi avand oare de ascuns, incat sa comportati ca si clanurile mafiote??
    • +3 (3 voturi)    
      Ce au de ascuns (Marţi, 11 octombrie 2011, 17:22)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Inna

      De exemplu, multe paduri
  • +4 (4 voturi)    
    Acesta este un motiv serios si acum este ocazia (Marţi, 11 octombrie 2011, 16:55)

    Ted [anonim]

    Aceasta pozitie a politicienilor UDMR fata de Legea ANI este motivul serios ca in Tinutul Secuiesc romanii de etnie maghiara sa iasa in strada. Ei iau votat si ei trebuie sa le ceara socoteala politicienilor UDMR: de ce vor sa isi ascunda averile, de ce vor sa fure in liniste. Votantii UDMR, maghiarii romani sau romanii maghiari (cum vreti sa le spuneti), trebuie sa ii forteze sa isi schimbe pozitia. Degeaba obtin orice autonomie la care viseaza, daca se lasa condusi de infractori sau de tainuitori de infractori.
  • +2 (2 voturi)    
    santaj (Marţi, 11 octombrie 2011, 19:32)

    sorin [anonim]

    Ce se mai prostitueaza udmristii astia. Tot timpul au fost solutia de compromis pt. putere. Slabi toti cei care au fost la guvernare, indiferent de culoarea politica, pentru ca au cedat santajului si atfel ungurii au obtinut beneficii la care nici nu visau, au mai multe drepturi ca majoritatea. Trebuie promovate legile pe justitie - vedeti haosul si coruptia de la curtea suprema - dar nu cedand santajului acestor nesimtiti!