VIDEO Parlamentul de la Kiev a decis suspendarea lui Viktor Ianukovici din functia de presedinte al Ucrainei. Alegeri prezidentiale anticipate, pe 25 mai/ Ianukovici: Nu intentionez sa demisionez

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 februarie 2014, 10:28 Actualitate | Internaţional

Parlamentul de la Kiev a decis sambata dupa-amiaza suspendarea din functie a presedintelui Viktor Ianukovici, la scurt timp de la difuzarea unui interviu inregistrat in care acesta anunta ca nu intentioneaza sa demisioneze. Parlamentul a adoptat o rezolutie prin care fixeaza data de 25 mai pentru organizarea alegerilor prezidentiale anticipate. Tot sambata, parlamentul a votat o lege pentru eliberarea "imediata" a fostului premier Iulia Timosenko. Aceasta a fost primita triumfal, sambata seara, la Kiev, fiind aclamata de multimea de zeci de mii de persoane adunate pe Maidan.
---------------------

Desfasurarea LIVE TEXT a evenimentelor de sambata:

Ora 22.30 Premierul polonez Donald Tusk: Exista forte interesate sa puna in discutie integritatea Ucrainei

Ora 21.35 Primire triumfala pentru Iulia Timoshenko in Piata Independentei din Kiev


Opozanta Iulia Timoshenko a fost primita triumfal, sambata seara, la Kiev, fiind aclamata de multimea de zeci de mii de persoane adunate in piata centrala din capitala ucraineana, relateaza AFP. Aflata intr-un scaun cu rotile si cu ochii in lacrimi, Timoshenko a salutat, in fata celor peste 50.000 de oameni de pe Maidan, "eroii Ucrainei".

Ora 20.00 Jose Manuel Barroso (presedintele CE), Martin Schulz (presedintele PE) si Joseph Daul (liderul PPE) saluta eliberarea Iuliei Timosenko

Ora 19.45 "Sunt sigura ca Ucraina va fi membra a Uniunii Europene in viitorul apropiat, iar acest lucru va schimba totul", a mai spus Iulia Timoshenko sambata, dupa eliberarea din inchisoare, potrivit agentiei de stiri Interfax.

Ora 18.53 Ianukovici a incercat sa fuga in Rusia, afirma noul presedinte al Parlamentului ucrainean

"A incercat sa se urce intr-un avion spre Rusia, insa a fost impiedicat de agentii vamali. El se ascunde in prezent undeva in regiunea Donetsk", regiune pro-rusa din estul Ucrainei, de unde Ianukovici este originar, a sustinut sambata noul presedinte al Parlamentului de la Kiev, Oleksander Turchynov, citat de agentia Interfax.

Ora 18.30
"Dictatura a cazut" in Ucraina, a transmis fostul premier Iulia Timosenko in prima sa declaratie dupa eliberarea din inchisoare, postata pe site-ul partidului sau.

"Dictatura a cazut nu datorita politicienilor si diplomatilor, ci datorita oamenilor care au iesit in strada, care au reusit sa-si protejeze familiile si tara", a spus ea.

Ora 18.00 Iulia Timosenko a iesit din inchisoare. Fostul premier este asteptat pe Maidan.

Ora 17.30 Ministrul de externe al Rusiei, Sergei Lavrov, a transmis sambata intr-un mesaj catre omologii sai polonez, german si polonez, ca "opozitia a esuat in a indeplini conditiile din acordul semnat vineri, ba mai mult avanseaza noi cereri. Opozitia este condusa de extremisti inarmati si ucigasi ale carui actiuni sunt o amenintare directa la adresa suveranitatii si ordinii constitutionale a Ucrainei".

Ora 17.15
Parlamentul de la Kiev a votat cu 328 de voturi pentru suspendarea lui Viktor Ianukovici din functia de presedinte. Parlamentul a votat o rezolutie prin care a fixat data de 25 de mai pentru organizarea alegerilor prezidentiale anticipate, pe motiv ca presedintele "nu isi indeplineste functiile".

Ora 16.45 Armata ucraineana nu se va implica in conflictul politic, anunta Ministerul Apararii
.

Armata nu se va implica in niciun conflict politic, a anuntat Statul Major ucrainean intr-un comunicat postat sambata pe site-ul Ministerului Apararii.

"Fortele armate ale Ucrainei sunt loiale obligatiilor lor constitutionale si nu pot atrase intr-un conflict politic intern", se arata in comunicat, potrivit Reuters.

Ora 16.30 Ianukovici spune ca s-a tras asupra masinii sale. Reuters scrie ca nu sunt semne ca ar fi ranit.


Ora 16.18: Ianukovici: Nu am intentia de a demisiona.

"Tara asista la o lovitura de stat", a declarat Ianukovici intr-un interviu televizat, inregistrat. "Nu am intentia de a imi da demisia. Sunt un presedinte ales legitim. Nu am intentia sa parasesc tara".

Ora 15.40 Sefii serviciilor de securitate, inclusiv al fortelor de ordine Berkut, s-au declarat in parlament de partea protestatarilor. Acestia au anuntat ca nu vor mai lua parte in niciun conflict cu oamenii.


Ora 15.20 Deputat al opozitiei: Ianukovici a promis ca demisioneaza. Potrivit fluxului de stiri EuroMaidan, pe Twitter, protestatarii asteapta demisia semnata de Ianukovici.

Ora 14.50 Purtatorul de cuvant al Iuliei Timosenko si-a retras declaratia potrivit careia Timosenko a fost deja eliberata din inchisoare, afirmand ca este o chestiune de timp.

Ora 14.47 Surse Espresso TV, post care transmite live evenimentele din Ucraina: Ianukovici ar fi scris o scrisoare de demisie.

Ora 14.45: Congres pro-rus la Harkov, in plina criza politica. Liderii regionali au preluat conducerea si contesta legitimitatea puterii centrale/ Ianukovici se afla la Harkov, dar nu participa la congres

Ora 14.26 Iulia Timosenko a iesit din inchisoare - fluxul de stiri al Euromaidanului, citandu-l pe purtatorul sau de cuvant.

Ora 14.20 Guvernul ucrainean spune ca ministerele functioneaza normal si garanteaza o tranzitie lina catre noua conducere

Ora 13.47 Parlamentul a votat accelerarea procesului de eliberare a Iuliei Timosenko, fara a fi nevoie de acordul presedintelui.

Ora 13.45: Presedintele Ianukovici se afla in acest moment la Harkov (estul tarii), a confirmat consiliera sa Ganna German. "Presedintele isi indeplineste datoriile constitutionale. El se va exprima astazi la televiziunea din Harkov", a declarat ea.

Ora 13.30: Schimbarile politice continua in Parlamentul ucrainean: un apropiat al Iuliei Timosenko a fost ales ministrul interimar de interne.

Ora 13.20: Reuters: Sute de persoane au intrat pe proprietatea rezidentiala a lui Ianukovici din Kiev. Deocamdata nu au intrat in cladire.

Resedinta se afla in Mezhiriya, la circa 15 km de Kiev. Fotograful Reuters relateaza ca unitati de aparare al protestatarilor anti-guvernamentali controleaza intrarea in zona.

Ora. 13.10 Aliatul Iuliei Timosenko a fost ales presedintele Parlamentului

Ora 12.55 Politia a anuntat intr-un comunicat ca este "alaturi de popor" si doreste "schimbari rapide".

Ora 12.40
Corespondentul ITV scrie pe Twitter ca a mers cu masina timp de 30 de minute prin Kiev si nu a vazut nici macar un politist de trafic, semn al retragerii autoriatilor.

Ora 12.30 Site-ul in limba rusa Versii.com scrie ca Ianukovici planuieste sa demisioneze. El s-ar afla la Harkov cu oficiali de rang inalt pentru a discuta formarea unui guvern separat in sud-est si Crimeea si ca ar lua in considerare solicitarea protectiei din partea lui Putin pentru acele regiuni.

Ora 11.15: Sursa din serviciile de securitate, pentru Reuters: Ianukovici este in Ucraina, nu poate confirma daca se afla sau nu in Kiev.

Ora 11.10 Protestatarii sustin ca detin controlul asupra cladirii administratiei prezidentiale.

Ora 10.42 Presa ucraineana citata de Reuters scrie ca resedinta lui Ianukovici este goala si nepazita, iar junalistii pot intra in voie.

Inainte de acordul de ieri, Ianukovici ar fi trebuit sa faca o vizita in orasul Kharkiv (nord-est).

Ora 10.40:
Vitali Klitschko, lider al opozitie: Ianukovici a parasit Kievul. Alegerile anticipate trebuie organizate pana in 25 mai.

Imagini LIVE din Ucraina:





Stirea dimineata a fost ca Volodymyr Rybak, un apropiat al lui Ianukovici, a demisionat din fruntea Parlamentului dupa ce mai multi deputati ai Partidului Regiunilor, aflat la putere, au anuntat ca parasesc aceasta formatiune. Anuntul demisiei a fost facut de vice-presedintele parlamentului, in timpul sedintei parlamentare.

Liderul opozitiei Vitali Klitschko a declarat sambata ca Parlamentul trebuie sa il constranga pe Ianukovici sa demisioneze imediat.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

23826 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    DOAR DEMISIA CRIMINALULUI (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:31)

    fosta zoezoe [utilizator]

    linisteste multimea ! Crucea rosie Romania (a dnei geoana) si alte ong-uri umanitare , nu ar trebui sa ajutam si noi victimele, ranitii poate cu sange, apa potabila, cu ce putem !Poate oficialii nu sunt capabili, dar noi ?! Pe langa ca traiesc si romani acolo, sunt vecinii nostrii si niste oameni vrednici de tot respectul !
    • +12 (16 voturi)    
      ulia Timosenko a fost eliberata!!! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:24)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Presedintele Parlamentului ucrainian si-a dat demisia, adjunctul Iuliei Timoşenko ii ia locul!

      Ponta, Cacarau si Voiculescu, poate realizati o data pentru totdeauna ca istoria nu face compromisuri...Merge inainte!
      • -7 (13 voturi)    
        De ce sa fie eliberata? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 15:30)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Iulia Timosenko e o hoata. Cu toate palavrele despre democratie , tipa a furat peste 10 milioane de dolari.
        • -3 (3 voturi)    
          US vrea razboi intre ucrainieni si rusi (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:41)

          dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Statele Unite incearca sa puna bazele unui razboi de lunga durata intre ucrainieni si rusi care sa duca la slabirea Rusiei.

          O incercare de impartire rapida a Ucrainei in cel putin doua entitati, una unde etnicii ucrainieni sunt majoritari (regiune situata la nord de Romania) si alta unde rusii impreuna cu alte nationalitati ar obtine o majoritate dar nu cu mult peste 50% (partea din Ucraina aflata in sudul tarii si la est de Romania) nu este in interesul rusilor ci al USA deoarece imediat ar incepe un conflict intre majoritarii din Ucraina de Nord si Rusia, cei din nord incercind sa recupereze unele zone din sud locuite majoritar de ucrainieni.

          Razboiul de secesiune a Ucrainei, in care actorii principali vor fi ucrainienii sustinuti de americani plus Europa de Vest si rusii de partea adversa va fi aur pentru Statele Unite si cu cit va dura mai mult cu atit va slabi mai puternic Rusia.
          • 0 (2 voturi)    
            Mitica tata.. (Duminică, 23 februarie 2014, 7:01)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

            parca spunea-i ca presedintele Ucrainei nu a parasit Kievul, ca totul e propaganda americana.

            Ia vezi tu cine face propaganda pe-aici?
            • -1 (1 vot)    
              Ianukovici nu a fugit! (Duminică, 23 februarie 2014, 10:24)

              dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Ai mai jos exact ce am spus in legatura cu pretinsa fuga a lui Ianukovici. El nu a parasit tara. Asistam la un circ ieftin creat de Statele Unite in speranta ca vor instala in Ucraina un guvern marioneta. Planul american nu va functiona. In urmatoarele zile vor aparea schimbari bruste de situatie.

              Citat: "Cum sa fuga dupa ce a batut categoric pe opozanti? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 1:11)
              Fuga lui Viktor Ianukovici este un zvon raspindit de propaganda americana si are ca scop instigarea protestatarilor din Kiev la reluarea ostilitatilor impotriva fortelor guvernamentale. SUA vrea sa convinga lumea ca Ianukovici nu are sustinere, este slab.

              Cum sa fuga presedintele ukrainian tocmai acum cind i-a batut categoric si foarte repede pe protestatarii instigati si organizati de US.

              La inceputul razboiului din Siria, apareau frecvent rapoarte false, raspindite de americani pe internet, potrivit carora diversi oficiali ai regimului au fugit din tara sau au fost omoriti. Asta este razboi psihologic ieftin."
              • 0 (0 voturi)    
                Ok.. (Duminică, 23 februarie 2014, 16:53)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

                Scuze: nu a fugit.. a plecat ... Iertare. Oricum, tu te refereai la faptul ca nu ar fi parasit Kievul. Restul e istorie.
        • +2 (2 voturi)    
          ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 20:16)

          non-stop [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          ...de la tine din posheta, banuiesc
          • +1 (1 vot)    
            wow (Duminică, 23 februarie 2014, 10:29)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui non-stop

            asta da argument. Pai daca n-a furat de la mine din buzunar nu e hoata , sau cum?
        • +2 (4 voturi)    
          Istoria! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 23:59)

          sebagain [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Incercand sa scape Ucraina de jugul rusesc a lui gazprom.
          • 0 (2 voturi)    
            aha (Duminică, 23 februarie 2014, 10:31)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

            De-aia isi fura poporul....
            Cata credibilitate si-n felul ei de-a fi...Saptamana trecuta povestea in fata camerelor ca trebuie operata ,in Germania bineinteles ,ieri seara era pe Maidan. Ce eroina dom`le!
      • -1 (3 voturi)    
        Harta etnica a Ucrainei anunta probleme mari (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:12)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Distributia limbii urainiene in Ucraina:
        http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ukraine_cencus_2001_Ukrainian.svg

        Asa cum se vede pe harta de mai sus, in Crimeea numai 10% sunt ucrainieni iar in doua regiuni din estul tarii doar 30%, respectiv 24%. Tot in est mai exista alte doua districte unde ucrainienii nu stau foarte bine fiind 53.8% intr-unul si 50.2% in celalalt.
        Nici in regiunea care se intinde la est de Transnistria, si contine de asemenea sudul Basarabiei, ucrainienii nu sunt majoritari, constituind doar 46.3% din totalul de locuitori.
    • -7 (11 voturi)    
      Hmmm (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 17:26)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      Asa arata dictatura...pe care stalinistii ca voi o aplauda.
      Aceasta majoritate parlamentara nu este legala...nu este rezultata din alegeri deci nu reprezinta vointa poporului.
      Asa inteleg stalinistii democratia....
  • +5 (7 voturi)    
    pe site-ul CRUCEA ROSIE ROMANIA, (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 11:36)

    fosta zoezoe [utilizator]

    e un apel umanitar care ne cere sa donam pentru...Filipine........
    • +7 (11 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 16:37)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      evident. doar avem guvern cu orientare de stanga.
      PSD a avut lidei ca:
      - Iliescu cu studii la Moscova (nu mai merita introducere)
      - Nastase (nu mai amintesc nimic nici despre dansul)
      - Geoana, care a pierdut alegerile cu Basescu pt ca nu a putut sa isi justifice (in cadrul dezbaterii TV-LIVE) de ce a plecat la Moscova in cadrul campaniei prezinetiale!!!
      - si acum Ponta care destabilizeaza economia deliberat (renunta la contructia autostrazii Pitesti - Sibiu, afectand producgtia DACIA de la Pitesti); pune taxe pe stalp facand profitul NuclearElectrica de 16 ori mai mic etc....
      Acum avem sanctiuni si suntem amenintati cu privarea si rambursarea de fonduri UE.
      Ponta si al lui PSD face jocul politic de la Rasarit!
      Evident ca nu le convine ca Ucraina trece in tabara Occidentala cand Ponta are vant in spate din Rasarit!
      Deci evident....putem dona pt Filipine!
      • 0 (0 voturi)    
        Cand? (Duminică, 23 februarie 2014, 0:01)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        cand oare se va angaja conducerea tarii asteia pe directia clara dinspre vest - est? Asta este directia sagetii...
  • +13 (15 voturi)    
    Poate da Dumnezeu (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 12:16)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    si se trezesc si amortitii nostril.
    Aia care stau cu ochii lipiti de tembeliziunile pisoiului (latrine, deh), ale lui guitza, de taraful lui berbecali de tevereuri (care sunt sub control pesede).
    Poate da Dumnezeu si ii fugarim nitel pe pontaci, adormiti, cucuvele, groshtei (bombo, hrebe, sova, ... si mult altii)
    Sa vezi atunci... atletism!
    Ca doar e al lui banicioiu ///
    • +5 (7 voturi)    
      stai linistit (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:27)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      ca ai nostri s-au trezit, in '89 si s-au culcat la loc, si inca dorm ii doare la banana de ceea ce fac politicieni cit au de baut si asa la patru ani doi mici ceva, inca pot fii dresati mai bine ca maimutele romani, si de iesit in strada, cinste celor ce au facut-o anul trecut pt Rosia Montana si pt Pungesti
  • +9 (11 voturi)    
    A plecat in est unde-i face Putin armata (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 12:31)

    Trojan.H [utilizator]

    Daca Putin nu poate lua in sclavie toata Ucraina spera ca macar jumatatea de est sa o poata rupe.
    • -4 (8 voturi)    
      pai putin (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:29)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      nu vrea toata ukraina, el vrea peninsula crimeii, acolo e interesul mare, restul............mai asteapta putin , dupa ce ukraina v-a deveni o groapa de deseuri ca Romania, v-or cere ei sa fie sub aripa rusa, cu toate ca nu se merita
      • +1 (1 vot)    
        .... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 20:24)

        non-stop [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

        crimea a fost dintotdeauna a a rusilor, nu a ucrainei; rusii au luat-o de la turci, prin razboi, si au dat-o ucrainei sub forma de cadouash de nunta, de la tovarasul stalin (ca si bucovina, ca si basarabia de sud...)... noi trebuie sa ne rugam la dumnezeu sa nu se rupa ucraina,... ca ajungem iar vecini cu rusii,... si cu rusii ca cu rusii, cum nu esti atent, cum iti iau 2 judete si le umplu cu betivi de-ai lor; nu ca ai nostri sunt mai breji, dar macar ai nostri vorbesc romaneste...
      • +1 (1 vot)    
        Si Rusia.. (Duminică, 23 februarie 2014, 0:36)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

        tot o groapa de deseuri este, dar daca pentru tine e paradisul.. uite, ai deja un loc inspre care sa te indrepti linistit sa-ti traiesti batranetile acolo.
  • +14 (18 voturi)    
    Se pregateste regimul pro-rus al lui Ponta (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 13:43)

    Trojan.H [utilizator]

    Din pacate, regimul ilegitim, corupt si tradator, ajuns la putere prin lovitura de stat, nu va pleca de buna voie. O sa ne facem si noi maidanul nostru.
    • -8 (10 voturi)    
      se vede ca esti de pe maidan ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:26)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      prostanacul ala de care vorbesti tu , a ajuns la putere prin vot popular , democratie 100% .(la fel ca si ala dinnaintea lui ..) (la noi vorbesc) .

      ce se intampla in ucraina , trecand peste faptele criminale petrecute , se cheama lovitura de stat !
      analizeaza la rece si ai sa vezi , cum se fac pasi grabiti pentru schimbarea legilor pentru a scoate o puscariasa afara de acolo , si se ia puterea cu japca , votul 'maimutelor' o sa vina mai incolo cand se 'pregateste' terenul .
    • -1 (3 voturi)    
      vise, vise (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:29)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      :)
  • -18 (28 voturi)    
    o abureala si protestul asta (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:07)

    drop [utilizator]

    iata pana la urma apare si adevaratul scop al protestului: eliberarea lui Timosenko din puscarie si acapararea puterii de catre apropiatii ei.
    • -6 (16 voturi)    
      pentru cine nu era clar ? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:27)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui drop

      schimbi un regim abuziv , prin abuz , cu altul abuziv .... "democracy" :D
      • +4 (4 voturi)    
        Da sefu'... (Duminică, 23 februarie 2014, 0:42)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Si la noi s-a schimbat un regim abuziv prin abuz (in 89'), ca nu se poate altfel. Da' dupa logica matale, regimurile abuzve si dictatorii se schimba pasnic, la o bere, la un caltabos cu Remes.

        Daca regimul abuziv a ajuns in mod legitim la putere si schimba legile in asa fel incat sa nu mai poata fi schimbat niciodata, decat prin forta/abuz, ce alternative ai? Asa cum se preconizeaza si viitoare Constitutie a hotilor, nu mai ai loc de intors, ca prostimea oricat le-ai spune ca nu e bine, ei tot cu hotii voteaza. Sunt idioti, ce sa le faci? Ca dovada stau si comentariile tale, majoritatea lor.
    • -5 (9 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 14:29)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui drop

      SUA și UE nu vor lăsa ca politicienii să intervină în actul de justiție și să elibereze un condamnat definitiv la închisoare.
  • +1 (1 vot)    
    Ora 16.18, Putin a decis! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 16:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    Tot respectul pentru calau (cum care, vreti 'mura in gura'?)!
    Si-a facut cunoscuta decizia, ca sa stie protestatarii ce au de facut in continuare.
  • +10 (10 voturi)    
    oarecare similitudine (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 16:32)

    Bazil [utilizator]

    Referitor la eliberarea lui I.T. din inchisoare - au modifical legea, la presiunea unei parti non-rusofile din Ukraina. La noi, parlamentul a modificat codul penal si pe langa clientela politica o lunga lista de brofasi devin liberi. La noi, parlamentul a fost ales la presiunea a 7.4 milioane imbecilizati, adica 7,4 milioane rusofili.
  • 0 (0 voturi)    
    aha (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 17:03)

    Crop [utilizator]

    deci asa au reusit sa incendieze protestatarii baza aia a celor de la Berkut.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 17:04)

    dragos234 [utilizator]

    Daca se ajunge la secesiune, regiunea Odesa va ramane in partea ruseasca si vom avea iar "norocul" sa fim vecini cu Rusia. Si noi si Moldova. Sa vedeti atunci ce distractie va fi.
    • 0 (0 voturi)    
      unde-i impedimentul, (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:35)

      finic92 [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      de vreme ce nu-i nici un interes a calca ursul pe coada ...
  • +6 (6 voturi)    
    ai auzit Ponta? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 17:15)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Ai practicat fuga deja cand a venit Nuland...data viitoare pleci la china ta cu totu
  • +6 (6 voturi)    
    suspendare (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 18:27)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    uite asta e o suspendare, nu petarda din 2012 ca cica " presedintele vorbeste urat cu noi si e scandalagiu " :))))
  • +7 (7 voturi)    
    fascisti+mineri=? (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 18:43)

    akabond007 [utilizator]

    Fluturarea fascistilor ca elemente destabilizatoare am avut, acum au aparut si minerii. Iliescule, iesi de dupa perdea!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 20:19)

    dragos234 [utilizator]

    Ianukovici a pierdut partida si e compromis. Sa vedem daca rusii vor accepta infrangerea intr un mod onorabil.
  • +2 (2 voturi)    
    uite asa (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 21:16)

    gopo111 [utilizator]

    boborul e multumit, il da jos pe unu, dar aia care erau cu el, adica gunoaiele de parlamentari ramin, aia isi fac jocul mai departe furaciunea v-a fii si sub noul presedinte care vine, chiar ukrainieni nu se uita la noi in ograda deloc, ca oricit se schimba la lup parul naravul niciodata. in frunte cu presedintele si parlamentul pusi la zid si executati, pt ca primul a dat ordinul sa traga in mase si ceilalti au fost de acord tacit sperind ca ramin la conducere, au ramas in timp ce unul doar plateste si doar cu demisia, ar trebui arestat in momentul in care i s-a retras mandatul
  • -1 (1 vot)    
    extrema dreapta se trezeste in Europa (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 23:06)

    zizin [utilizator]

    pic.twitter.com/C72m7193Gd

    foto de la mitingul de solidaritate cu Maidanul din Kiev organizat de partidul de extrema dreapta "Espana 2000" la Valencia, ieri 21.02.2014.

    Priviti cele doua pancarte mari, una cu sigla "puterea alba" a gruparii neo-fasciste Svoboda din Ucraina, si cealalta cu sigla "zvastica stilizata" a miscarii Golden Dawn (Zorii Aurii) din Grecia.
  • +2 (2 voturi)    
    Acum urmeaza Romania? (Duminică, 23 februarie 2014, 1:30)

    moldovean [utilizator]

    Chisinau-ul și Kiev-ul au aratat ca se poate. A venit randul vostru fratilor! E prea mult rosu in Parlamentul de la Bucuresti.