Viktor Ianukovici, intr-un interviu inregistrat: Nu intentionez sa imi dau demisia, nici sa plec din tara

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 februarie 2014, 17:19 Actualitate | Internaţional

Presedintele ucrainean Viktor Ianukovici a denuntat sambata o “lovitura de stat” si a refuzat sa demisioneze. “Asistam la intoarcerea nazistilor, la vremea cand in anii 1930 nazistii au ajuns la putere in Germania si Austria. Este la fel acum,” a mai spus el.

“Tara asista la o lovitura de stat. Nu am intentia de a imi da demisia. Sunt un presedinte ales legitim”, a declarat intr-un interviu inregsitrat pentru televizunea UBR Ianukovici, aflat la Harkov, scrie AFP.

“Nu vreau sa parasesc tara”, a adaugat el, promitand totodata sa faca “totul pentru a evita o baie de sange”, dupa ce 80 de persoane au fost ucise la Kiev marti, miercuri si joi.

El a anuntat ca va calatori in sud-estul tarii. “Voi continua sa ma intalnesc cu oamenii. Voi ramane pe teritoriul Ucrainei. Voi face apel la observatorii si mediatorii internationale sa opreasca gangsterii”, a spus el, potrivit Reuters.

Refuzand sa recunoasca legitimitatea legilor si rezolutiilor aprobate de parlament sambata, Ianukovici a declarat: “Nu voi semna nimic cu gangsterii care terorizeaza intreaga tara”.

El a declarat ca s-a tras asupra masinii sale, fara sa spuna cand si unde. “Nu mi-e teama. Sunt trist pentru tara mea”.























3254 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Ole, ole, ole! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 17:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ianusescu nu mai e!
  • +12 (12 voturi)    
    cunoastem (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 18:03)

    StefanB52 [utilizator]

    Cunoastem vorbele astea, din pacate. Le-am auzit si o sa le mai auzim pe aici.
    • -3 (9 voturi)    
      Da... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 18:33)

      Amad [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      Base parca era cu lovitura de stat.
      • +2 (2 voturi)    
        Da, dar (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:08)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        Da, dar il cita pe Ceausescu
      • +4 (4 voturi)    
        gresit (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 23:05)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Amad

        cu lovitura de stat s'a ocupat usl'amul.
        d'aia se cearta acum, ca s'a spart besica.
        nu le'a iesit.

        singurul care mai spera, e varanu, saracu ;)
        gadea, ursu, badea, il hranesc cu sperante.
  • +8 (8 voturi)    
    Viata de mizerie din Ucraina (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 18:47)

    aniod [utilizator]

    Domnule ex-presedinte,
    Daca in Ucraina nu ar fi atat mizerie, poate v-ar crede cineva. Dar la saracia populatiei, tratamentul neomenos pe care-l primesc pacientii in spitalele ucrainene, migratia in masa a populatiei in strainatate pentru a face muncile de jos, totul fata in fata cu bogatia unor prieteni ai clasei politice, nimeni nu poate crede ca populatia mai doreste vechiul regim.
    Ramaneti mai bine la distanta, sa nu urmarim executia dumneavoastra in direct la televizor.
    • +4 (4 voturi)    
      aha (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 23:55)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      adica exact ca in Romania
      ''saracia populatiei, tratamentul neomenos pe care-l primesc pacientii in spitalele ucrainene, migratia in masa a populatiei in strainatate pentru a face muncile de jos, totul fata in fata cu bogatia unor prieteni ai clasei politice, ''
      as adauga si exportul de curve romance spre Europa
      • 0 (0 voturi)    
        Doar ca mai rau (Duminică, 23 februarie 2014, 8:20)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Citez dintr-un sofer roman, care les spunea unor francezi in Maramures, cand acestia vroiau sa viziteze Ucraina: " Ce sa cautati acolo? La noi e saracie, dar in Ucraina e mizerie." Puteti verifica
  • +6 (6 voturi)    
    banuim ca sunt si pe acolo bautori de ulei (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 18:57)

    fosta zoezoe [utilizator]

    si multi cetateni care pastreaza cu religiozitate frica de rusi in adn si asta speculezi tu acum.Acum problema care se pune e ca esti criminal.Restul nu mai e treaba ta (daca isi croiesc un drum bun sau rau)...
  • +3 (3 voturi)    
    daca ai noroc, te ia la tinta un lunetist (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:05)

    fosta zoezoe [utilizator]

    din cei pe care i-ai pus sa impuste medicii care ajutau ranitii in piata !
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:07)

    vladf [utilizator]

    Nu fugi din tara, te duci doar langa granita, in caz ca te cauta astia sa poti fugi rapid.
    Mars in Rusia, comunit coclit
  • +4 (4 voturi)    
    leit Iliescovici : Vin legionarii ! (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 19:17)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    leit Iliescovici : Vin legionarii !
    asa v-au invatat la Moskova : sa mintiti si sa trageti in Dușmanii Poporului (adică în cei care nu vă ling tălpile!) !
  • +4 (4 voturi)    
    e clar (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 21:19)

    Codruta N [utilizator]

    Inseamna ca pleaca :D
    • +2 (2 voturi)    
      na belea! (Duminică, 23 februarie 2014, 2:29)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Chiar a plecat!!

      Sa vedem daca numai pentru "instructiuni" sau... definitiv... >:)
  • +3 (3 voturi)    
    stim (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 23:02)

    nash pandelica [utilizator]

    vine tzarul cu mosierii, pun legionarii mana pe tzara, trebuie chemati minerii din donetzk.:)

    se pare ca ucrainienii sunt cu mai multa minte decat romanii la trecuta lovirutie.
  • +2 (2 voturi)    
    nasol daca trag granitza (Sâmbătă, 22 februarie 2014, 23:07)

    nash pandelica [utilizator]

    pe nipru.
    macar pe la ..Stalingrad :)