Cine ii omoara pe oamenii de stiinta iranieni?

de Adrian Novac     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2012, 12:25 Actualitate | Internaţional


Masina lui Roshan, atacata de necunoscuti.
Foto: Agerpres
Profesorul universitar iranian Mostafa Ahmadi Roshan (32 de an) a fost ucis, miercuri dimineata, pe o strada din Teheran de o bomba plasata pe masina lui Peugeot 405 de catre doi barbati aflati pe o motocicleta. Moartea omului de stiinta, care lucra la centrul de imbogatire a uraniului din Natanz, pare o copie fidela a unor asasinate similare, petrecute in ultimii ani in Iran. Autoritatile iraniene s-au grabit sa acuze Israelul si SUA ca se afla in spatele atacului de miercuri, vrand sa destabilizeze situatia inaintea alegerilor din Iran. Sunt insa acuzatiile Teheranului simpla propaganda anti-sionista sau asasinatele fac parte dintr-o campanie americano-israeliana, extrem de agresiva si eficienta, de a sabota incercarile Iranului de a-si dezvolta capacitatile nucleare?

Lista oficialilor, cercetatorilor si oamenilor de stiinta iranieni implicati in programul nuclear al Teheranului care au disparut sau au fost asasinati a inceput sa devina tot mai mare, incepand din 2007:

* Alireza Asgari, un fost ministru adjunct al apararii, a disparut in timp ce vizita Turcia, in 2006. Se crede ca s-a predat unei agentii de informatii straine.

* Ardeshir Hossein-Pour, om de stiinta care lucra la centrul de imobagatire a uraniului de la Isfahan, a murit pe neasteptate, in 2007, la varsta de 44 de ani. Explicatia oficiala a fost ca "s-a sufocat cu gaz".

* Massoud Ali Mohammadi, profesor de fizica si energie nucleara la Universitatea din Teheran, a fost ucis cand o bomba controlata de la distanta a explodat in apropiere de locuinta sa, in ianuarie 2010.

* Shahram Amiri, fizician care lucra la centrala de la Natanz, a disparut in timp ce se afla in pelerinaj la Mecca, in mai 2009. Omul de stiinta a aparut brusc in Statele Unite, dupa care s-a reintors in Iran, in iulie 2010, unde a disparut din nou, fiind probabil arestat de autoritati sub acuzatia de tradare.

* Majid Shahriari, membru al Facultatii de inginerie nucleara de la Universitatea Shahid Beheshti din Teheran, a fost ucis la 29 noiembrie 2010, atunci cand doua persoane aflate pe o motocicleta au atasat o bomba magnetica de fereastra masinii sale. The Telegraph scrie ca acest tip de asasinat pare sa fi devenit "modus operandi" in campania de eliminare a oamenilor de stiinta iranieni.

* Fereydoun Abbasi, profesor si el in cadrul Universitatii Shahid Besheshti, a fost ranit in aceeasi zi, intr-un atac similar. Trei luni mai tarziu, Abbasi a devenit sef al Organizatiei iraniene pentru Energie Atomica.

*  Darioush Rezaei-Nejad, care studia pentru un masterat in electronica la Universitatea Khajeh-Nasir Tousi, a fost impuscat mortal in Teheran, in iulie 2011. Potrivit unor informatii, el era absolvent al Universitatii Malek-e-Ashtar, afiliata Ministerului Apararii din Iran.

* Generalul Hassan Tehrani Moghaddam, care s-a aflat in fruntea programului de rachete iraniene, a murit intr-o explozie puternica ce s-a produs la baza militara Amir Al-Momenin din Bidganeh, in apropiere de Karaj, la vest de capitala Teheran. Incidentul a avut loc la 12 noiembrie 2011.


De ce mor oamenii de stiinta iranieni?

Niciun oficial israelian sau american nu a confirmat sau negat informatiile privind o posibila campanie de sabotaj impotriva programului nuclear iranian.

Si totusi, cine-i omoara pe iranieni? Experti americani si ziare israeliene afirmau recent ca Agentia Centrala de Informatii (CIA) din Statele Unite si serviciul secret israelian Mossad desfasoara in prezent operatiuni sub acoperire "eficiente si agresive" pentru a elimina iranienii implicati in dosarul nuclear al Teheranului. Moartea lui Roshan pare sa faca si ea parte din aceeasi campanie de asasinare a oamenilor de stiinta iranieni, declansata dupa 2007.

Valul de asasinate a fost insotit de mai multe explozii produse la centrale nucleare iraniene (cel putin patru in ultimul an), precum si de aparitia unui nou virus informatic, Duqu, ce a afectat sistemul de computere al centralelor nucleare. Duqu este o versiune mai sofisticata a viermelui Stuxnet, care a afectat centrifugele iraniene in 2010. Informatii provenite din mai multe surse au indicat hackerii israelieni drept sursa a virusului Stuxnet, care a dereglat sistemul de computere al reactoarelor nucleare iraniene in 2010. Aparitia virusului Duqu este pusa de experti tot pe seama israelienilor: codul noului virus este bazat pe aceeasi sursa ca Stuxnet.

Explozia din 12 noiembrie 2011
Foto: Agerpres
Vorbind la cateva zile dupa explozia ce s-a produs la baza militara Amir Al-Momenin din Bidganeh, in apropiere de Karaj, la vest de capitala Teheran, in noiembrie 2011, in urma careia a murit generalul Moghaddam, ministrul israelian al Apararii, Ehud Barak, a spus:"poate sa fie mai multe ca aceasta". Iar miercuri, la cateva ore dupa asasinarea lui Roshan, generalul Yoav Mordechai, purtator de cuvant al armatei israeliene, a scris pe pagina sa de Facebook: "Nu stiu cine s-a razbunat pe omul de stiinta iranian, dar in mod clar eu nu plang dupa el".


Ce spun expertii:

* Richard Silverstein, autorul blogului Tikun Olam: Exploziile la centralele nucleare iraniene au facut parte din razboiul acoperit impotriva Iranului dus de Israel si SUA, impreuna cu suporterii lor din MEK (n.red. Mujahedinii Poporului din Iran), aflati in interiorul tarii. Unitatea 8200 din cadrul Fortelor armate israeliene (IDF), care face cercetari pe marginea proiectelor de razboi cibernetic, a creat Stuxnet, cu ajutorul Statelor Unite. George W. Bush a oferit Israelului 300-400 de milioane de dolari in 2007 pentru a se angaja in aceasta campanie, acesti bani fiind cei care finanteaza proiectul. Asasinarea oamenilor de stiinta iranieni a fost realizata de cei din MEK, cu ajutorul Mossad.

* Manuela Paraipan, analist de politica externa: Certitudinea in acest caz (n.red. exploziile la centralele nucleare) o au doar serviciile secrete, in fine, unele ar putea sa o aiba. Nu cred ca e vorba de accidente, desi acestea sunt posibile si probabile. Tacticile pot sa fie folosite pentru a evita conflictul sau pentru a subrezi pe cat de mult posibil, cealalta tabara, inainte de un atac. Eforturi sunt si intr-o directie si cealalta. Sper sa se adevereasca prima varianta.

* expertul Michael Rubin, de la American Enterprise Institute, a afirmat pentru CNN ca o alta explicatie "plauzibila" este aceea a implicarii unor servicii secrete arabe: "Ideea pe care multi americani o au ca Mossad-ul este cel mai talentat serviciu de informatii din Orientul Mijlociu este expirata cu cateva decenii". El sustine ca unele servicii de informatii din lumea araba "ar fi putut sa recruteze siiti" in regiune, cel mai probabil din Irak, pentru a actiona impotriva programului nuclear iranian.


Cat de eficienta e campania anti-iraniana?

The Telegraph ll citeaza pe Mark Fitzpatrick, director de neproliferare la International Institute for Strategic Studies, care a declarat ca incercarea Egiptului de a obtine arme nucleare in anii '70, a fost deraiata cu succes de asasinarea unor figuri cheie implicate in programul atomic.

Asasinarea oamenilor de stiinta egipteni, pusa atunci pe seama Israelului, a fost "esentiala in prevenirea Egiptului de a-si dezvolta" programul nuclear.

"Programul Iranului este avansat, asa ca nu stiu daca strategia de decapitare va functiona", a spus Fitzpatrick. "Dar este posibil ca aceasta campanie, combinata cu alte strategii - sabotaj industrial si asa-numitele explozii accidentale la instalatii nucleare - are unele efecte in intarzierea programului iranian", e de parere expertul.

Potrivit informatiilor, moralul oameniilor de stiinta iranieni a avut de suferit in urma valului de asasinate ale colegilor lor. Multi dintre cei implicati in programul nuclear traiesc sub paza permanenta, asa cum e cazul lui Mohsen Fakrizadeh, profesor de fizica si ofiter in Garda Revolutionara.

In plus, oamenii de stiinta sunt supusi unei supravegheri foarte stricte. Centrul de la Natanz nu este conectat la Internet, astfel incat virusul Stuxnet trebuie sa fi fost introdus de un agent. Dupa aparitia virusului informatic, Iranul a intarit procedurile de securitate la instalatiile sale nucleare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12730 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Stresul (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:31)

    Itzic si Strul [anonim]

    Muncesc prea mult.
    • +11 (17 voturi)    
      Ce dovedeste asta si ce consecinte sunt (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:05)

      Obsesia pentru arma nucleara [anonim] i-a raspuns lui Itzic si Strul

      Asasinarea, disparitia sau racolarea a 8 oameni de stiinta 'inamici' (+ranirea altuia) in plin Iran militarizat si supravegheat 24/24 ore de serviciile secrete iraniene si tot felul de organizatii islamice locale arata in primul rand capacitatea unora de a lovi oriunde si pe oricine in Iran precum si incompetenta serviciilor iraniene.

      De asemenea, este evident retardul 'expertilor' iranieni in informatica, sunt depasiti, singura lor solutie e sa taie cablul de conexiune la orice, dar e suficient uneori sa conecteze simple componente electronice de import (ca Iranul nu face nimic de genul asta) si se trezesc cu virusi informatici. Alteori e suficient sa bagi in priza ceva, curentul electric e un bun vehicul..

      Daca e un razboi 'ascuns' intre Israel si Iran el e de preferat unui razboi 'casic' in care mor sute de mii de oameni, civili nevinovati si neimplicati iin programe nucleare.

      Consecintele sunt usor de dedus:

      -intarzierea programului nuclear iranian, ce lasa timp unor negocieri eventuale sau pregatirii mai atente a distrugerii instalatiilor
      -psihoza in randul oamenilor de stiinta iranieni care servesc regimul islamic, practic toti au devenit tinte vii si speranta lor de viata s-a redus dramatic
      -umilirea publica a serviciilor iraniene de securitate, incapabile sa-si apere oamenii
      -isterie securitara a regimului de la Teheran, ceea ce va provoca tensiuni cu oamenii de stiinta (cui ii convine sa traiasca ascuns ca un sobolan?)
      -banuieli si diviziune intre gardieni islamici, politisti, agenti secreti iranieni, se vor banui unii pe altii si vor colabora mai prost.

      Iranul islamic si nuclearizat nu are viitor, restul lumii nu va accepta indiferent sa vada ayatolahii cu degetul pe butonul nuclear, statul musulman shiit va fi dezmembrat sau aruncat intr-un razboi civil devastator.
      • -6 (14 voturi)    
        opinii (Joi, 12 ianuarie 2012, 16:26)

        aschie [anonim] i-a raspuns lui Obsesia pentru arma nucleara

        mai este o varianta...toti cei care ne sunt prezentati ca mari teroristi cu mari si sofisticate armamente, tarile care ne sunt prezentate ca cele mai periculoase pt "democratie" (sic!) unde se fabrica nu stiu ce bombe si apocalipse, sa nu fie decat niste furnicute si oamenii aia niste amarati. Ne sunt prezentati asa ca sa ii vedem ca un pericol si sa spunem YES la razboaie, atacuri, etc. De fapt este goana dupa resurse si atat! Teroristii au fost creati in occident (aparatura, tehnica, armament, etc), amplasati apoi in peisajul care se dorea cotropit, alimentati cu bani si tehnici ca sa se dezvolte si sa inceapa sa inspaimanteze populatia de acolo, unii chiar sa ajunga presedinti (Gadaffi) si apoi la un semn: pac teroristul/dictatorul si cu toti cei din jur. Pericol mare frate asa ca ocupam tara si facem legile noastre "democratice".
      • -3 (3 voturi)    
        nu mia zi povesti (Vineri, 13 ianuarie 2012, 1:09)

        ionutBC [anonim] i-a raspuns lui Obsesia pentru arma nucleara

        ce scrii tu nu este o noua biblie deci nu e nimic nou, ori ca iau omorat americanii ori mossad sau cum le zice; ori ca se omoara intre ei pentru a da vina pe cineva e destul de clar; orice e posibil. sincer cat timp liber ai pentru a da comentarii asa de lungi?!? adica o duci bine(MAI bine ca majoritatea) cred daca stai sa scrii 40 de mii de randuri. sau esti genul comentretz
        • +2 (2 voturi)    
          uite d-aia (Vineri, 13 ianuarie 2012, 3:43)

          graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui ionutBC

          poate ca din cauza ca scrie mult nu e atat de agramat ca tine?
  • -1 (1 vot)    
    Moghaddam (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:31)

    dorel [anonim]

    este ministrul iranian al apararii
  • +5 (9 voturi)    
    Deci.. (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:39)

    gigi [anonim]

    Deci ca sa zic asa deci cred ca ei moare de invidie.
  • +7 (25 voturi)    
    Stim bine cine ii omoara (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:42)

    Alex [anonim]

    Orice om cu bun-simt isi inchipuie cine ii omoara: serviciile secrete israeliene cu posibil ajutor de la terti.

    Intrebarea relevanta este daca iranienii urmaresc bomba atomica cu adevarat, daca e moral sa omori oamenii de stiinta si daca asa vor opri potentialul program nuclear militar iranian.
    • +15 (21 voturi)    
      hmm... (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:06)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      nu cred ca urmaresc bomba fizic. Insa cred ca urmaresc abilitatea de-a o construi oricand vor daca e nevoie.

      Nu este deloc moral sa omori oameni. Matematic insa este de preferat unui razboi din toate punctele de vedere. Costuri atat in vieti cat si in bani!
      • +7 (9 voturi)    
        Mor cei care se joaca cu moartea. (Joi, 12 ianuarie 2012, 19:29)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        Ce poate fi etic in asta.cand te joci cu moartea,poti sa mori.Este riscul meseriei.Si daca nu moare el,mor mai multi oameni nevinovati.
    • 0 (0 voturi)    
      OARE DE CE ? (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:16)

      Goia [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Stim bine cine ii omoara ...
      Se cere intrebarea -OARE DE CE ?
      Iar raspunsul este mai interesant: -PENTRU A CONTROLA TOTUL IN REGIUNE.
  • -7 (23 voturi)    
    Pai cine... (Joi, 12 ianuarie 2012, 12:50)

    sentenced [utilizator]

    Mossad... Nu e prima oara cand fac asta, au mai facut-o si in trecut: http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Damocles
    Recomand si cartile lui Cornel Dan Niculae, seria "Razboiul Nevazut", poate intelegeti mai bine cine ne-a furat tara.
    • +2 (2 voturi)    
      Hehe (Joi, 12 ianuarie 2012, 23:39)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      A furat cineva tara? Cand? Hai, mai spune!
      • -1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 13 ianuarie 2012, 0:24)

        sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        Ti-am dat bibliografia.
      • +1 (1 vot)    
        Bubulii!!! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 17:12)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        .. n-ai auzit de ei? Vezi seriaCorut&Comp.
  • -1 (17 voturi)    
    SF (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:43)

    adrian [anonim]

    "au atasat o bomba magnetica de fereastra masinii sale" - magnetii se pot atasa la sticla ? inventia asta am scapat-o !
    • +9 (13 voturi)    
      bineinteles... (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:13)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui adrian

      daca lipesti magnetul cu superglue de geam..... :)))))
  • +19 (23 voturi)    
    Io cred... (Joi, 12 ianuarie 2012, 13:52)

    El pasifiko [anonim]

    ca pe oamenii de stiinta iranieni ii omoara credinta!
  • -4 (12 voturi)    
    teroristi (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:05)

    cosmin farcas [anonim]

    Si atunci cine sunt teroristii?
    • +4 (8 voturi)    
      asta-i problema? (Joi, 12 ianuarie 2012, 14:45)

      Io [anonim] i-a raspuns lui cosmin farcas

      Exact de etichete duce lipsa zona aia...
  • +10 (10 voturi)    
    O posibilitate (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:19)

    BEDE [anonim]

    Si daca cumva unii dintre cei omorati cu bombe au fost surprinsi chair de serviciile secrete iraniene ca ar vrea sa fuga din tara? Atunci, nu le convine sa-i omaore cu bomba si sa dea apoi vina pe israelieni, ca in felul asta sa impushte 2 iepuri dintr-un foc?
    Iata o posibilitate...
    Nu ca israelinenii ar fi niste nevinovati si ca nu ar avea nici un fel de interese in chestiune, dar parca ar fi un pic cam greu sa aibe agenti care sa faca atatea atentate cu succes si sa nu fie prins macar unul... Hai ca mai iese un atentat-doua, dar mai e si prins cate un atentator. Sau sa credem ca politia si serviciile secrete iraniene sunt o adunatura de idioti, care nu sunt deloc in stare sa dea de urma unor atentaoti care comit o multime de atentate?
    • +4 (4 voturi)    
      da... (Joi, 12 ianuarie 2012, 15:55)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      "Sau sa credem ca politia si serviciile secrete iraniene sunt o adunatura de idioti, care nu sunt deloc in stare sa dea de urma unor atentaoti care comit o multime de atentate?"

      Da...cel putin asa se pare, fac evreii baza de ei la greu..:P

      ma intreb cum nu auzim nimic de epurari ale serviciilor lor secrete (si sau a armatei) de tip stalinist :P...
    • +10 (10 voturi)    
      aatentate si atentatori (Joi, 12 ianuarie 2012, 17:10)

      roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nu este chiar asa cu atentatele si atentatorii.

      Evreii sunt inconjurati de dusmani, asa ca au bagat cei mai buni oameni in Mossad. Si Mossadul este si vechi, de prin 50-60, nu mai stiu.

      Iranul, pe de alta parte, a distrus cu totul serviciul secret al Sahului, in 1979. Era cel mai bun servciu secret din zona, de departe. I-au macelarit, i-au lasat sa plece, cert e ca au ramas cu zero. Apoi s-au prins ca le trebuie un serviciu secret. Dar, in loc de "cei mai buni" ei au mers pe ideea "cei mai credinciosi", deci au bagat toti cretinii. S-or mai fi imbunatatit lucrurile de-atunci, dar nu cu mult.

      In momentul in care motivul de angajare nu este competenta, ci oricare altul, serviciul ala nu mai valoreaza doi bani (uita-te la KGB in anii 60-80 si acum, cand ii prind peste tot, sau uita-te la Securitate in anii 50, cand bagau doar brute, si in anii 80, cand bagau oameni fara caracter, dar macar cat de cat inteligenti. Sau CIA acum versus razboiul rece. Sunt sincer convins ca un sef CIA de acum ar fi capabil sa trimita un negru in Rusia sa spioneze.
  • -5 (7 voturi)    
    crize de tot felul (Joi, 12 ianuarie 2012, 17:51)

    nae [anonim]

    ma tem si de criza nucelara din zona, cu Iranul avand pe mana arma nucelara.
    dar, deocamdata, ma tem mai mult de criza provocata de vecinii finantisti ai iranienilor, care arunca lumea in aer de cativa ani.
    nici evreii nu-s mai breji.
  • -4 (4 voturi)    
    Indiferenta (Joi, 12 ianuarie 2012, 19:09)

    Semiramidul [utilizator]

    Indiferenta.
  • +4 (4 voturi)    
    bomba magnetica si sticla.... (Joi, 12 ianuarie 2012, 19:33)

    dodu [anonim]

    ar fii primul caz cand un obiect magnetic se lipeste de sticla... poate revizuiti traducerea totusi... ;)
  • +7 (7 voturi)    
    Articolul nu informeaza corect (Joi, 12 ianuarie 2012, 19:37)

    sntiari [anonim]

    "Niciun oficial israelian sau american nu a confirmat sau negat informatiile privind o posibila campanie de sabotaj impotriva programului nuclear iranian."

    Tocmai am urmarit declaratia lui Hillary Clinton in care neaga implicarea SUA in acest act. De ce nu sunteti atenti? Ma refer strict la declaratie, nu la cine a facut acest lucru in fapt, desigur.
  • -5 (11 voturi)    
    e amuzant sa auzi Israelul si SUA (Joi, 12 ianuarie 2012, 19:51)

    alex [anonim]

    facindu-i pe altii teroristi.
    Evident, ei omoara pentru pace si democratie, deci nu se pune...
    • +1 (1 vot)    
      Cateva consideratii (Vineri, 13 ianuarie 2012, 6:01)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui alex

      1. Romania e membru NATO, deci dusman al Iranului.
      2. Spre deosebire de SUA, e in raza rachetelor iraniene. Romania, Turcia, Grecia, etc.
      3. E suficient ca Pakistan si Coreea de Nord au bombe nucleare. Chiar nu mai lipseste inca un regim de idioti de pe lista.

      Pana una alta altii fac treaba murdara pentru ca noi sa stam relaxati si sa comentam pe net.

      Crezi ca unui tanar american inteligent ii convine sa stea prin desert? Ca razboiul nu se mai duce doar cu palmasi, ai nevoie si de IT-isti si de ingineri si de medici si de piloti si de tot felul de oameni chiar dotati si calificati. Putin respect pentru ei, totusi.
      • 0 (0 voturi)    
        Care rachete? (Sâmbătă, 14 ianuarie 2012, 17:18)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui SKB

        Inteleg ca n-au nici bombita, cat despre capacitate de transport... sa vedem daca mai ramane vreunul in viata sa construiasca si rachete cu raza lunga ....etc. Oricum ar trece peste rusi mai intai, si la precizia islamica...nu stiu daca mai ajung si la scutul nostru!
  • +4 (6 voturi)    
    la razboi ca la razboi (Joi, 12 ianuarie 2012, 22:33)

    vikkktot [anonim]

    ce ar trebui sa faca, sa stea cu mainile in san sa astepte sa mai apara niste dementi cu arme nucleare pe harta? nu sun si asa destui ?...cu cat multe natiuni se inarmeaza cu atat exista riscul ca un eventual razboi nuclear sa inceapa...
  • +1 (1 vot)    
    in .. we trust (Vineri, 13 ianuarie 2012, 18:50)

    Slevin [anonim]

    In Mosad imi pun increderea ca-i pot opri pe iranieni. In CIA sunt prea multi dobitoci.
  • +1 (1 vot)    
    asasinarea savantilor iranieni (Vineri, 13 ianuarie 2012, 18:52)

    el condor [anonim]

    iranul va avea arme nucleare dar in viitor acest lucru nu va conta ata de mult cum se crede acum alte categorii de arme vor conta mult mai mult proliferarea armelor nucleare poate sa fie cel mult incetinita dar nu oprita desigur nu e de dorit ca regimuri totalitare ca acela din iran sa detina arme nucleare dar in viitor nimeni nu va putea decide cine sa detina arme nucleare si cine nu asasinarea unor oameni de stiinta nu va rezolva mare lucru si nici nu e morala asa cum nu exista ceva bun nici in regimurile totalitare actuale:cele islamiste cele comuniste si cele corecte politic