​​BAC 2016 Subiectele de la examenele de Matematica si Istorie

de V. Cozmei, C. Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 6 iulie 2016, 11:25 Actualitate | Esenţial

BAC 2016 Subiectele la Matematica (mate-info)
Foto: Hotnews
Absolventii claselor a XII-a au sustinut astazi proba obligatorie a profilului - Matematica sau Istorie - unde au avut de rezolvat varianta de subiecte numarul 8. Este penultima proba a sesiunii de vara a examenului de Bacalaureat 2016, candidatii urmand sa treaca vineri prin proba la alegere a profilului si specializarii.
Absolventii de real, de la filiera tehnologica, de la profilul militar si profilul pedagogic - specializarea invatatori-educatoare, au dat examen la Matematica - subiectele fiind diferentiate in functie de profilul studiilor liceal - in timp ce absolventii de uman si vocational au avut de rezolvat testul de Istorie.

Subiectele de la examenul de Matematica - Mate-info






Subiectele de la examenul de Matematica - Stiinte ale naturii




Subiectele de la examenul la Matematica - Tehnologic



Subiectele de la examenul la Matematica - Pedagogic

Sursa: Ministerul Educatiei


Subiectele de la examenul de Istorie






Nota Redactiei: Adnotarile de pe foile cu subiecte apartin candidatilor care au sustinut examenele respective

Calendarul examenului de Bacalaureat 2016 - Sesiunea iunie-iulie 2016

30 mai - 3 iunie 2016      Inscrierea candidatilor la prima sesiune de examen
3 iunie 2016                    Incheierea cursurilor pentru clasa a XII-a/a XIII-a
13 - 15 iunie 2016           Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba romana - proba A
15 - 17 iunie 2016           Evaluarea competentelor lingvistice de comunicare orala in limba materna - proba B
21 - 24 iunie 2016           Evaluarea competentelor digitale - proba D
27 iunie - 1 iulie 2016     Evaluarea competentelor lingvistice intr-o limba de circulatie internationala - proba C
4 iulie 2016                     Limba si literatura romana - proba E)a) - proba scrisa
5 iulie 2016                     Limba si literatura materna  proba E)b) - proba scrisa
6 iulie 2016                     Proba obligatorie a profilului - proba E)c) - proba scrisa
8 iulie 2016                     Proba la alegere a profilului si specializarii - proba E)d) - proba scrisa
12 iulie 2016                   Afisarea rezultatelor (pana la ora 16:00)
12 iulie 2016                   Depunerea contestatiilor (orele 16:00 - 20:00)
13 - 15 iulie 2016            Rezolvarea contestatiilor
16 iulie 2016                   Afisarea rezultatelor finale

Citeste si:


Citeste mai multe despre   









46526 vizualizari
  • +3 (3 voturi)    
    tehnologic (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:03)

    The Great Cornholio [utilizator]

    poza aia e tare de la varianta tehnologic.
    1.3 scrie x=4, cand de fapt x = 24
    • +1 (1 vot)    
      Sunt subiecte foarte bune, cele de la mate-info (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:46)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui The Great Cornholio

      Sunt subiecte foarte bune, felicitari celui care le-a alcatuit. Aici sunt chiar bine redate, in schimb acolo, nu stiu de ce acum nu ma pot loga usor
      Fiecare exercitiu in parte este usor, un elev de media noua sau zece le poate rezolva chiar si mintal, fara sa fie nevoie sa scrie. Totusi, piaptana aproape toata programa si, cu toate ca unele sunt simple, nu le pot rezolva decat cei care au invatat, iar pentru cele mai grele, care nu sunt de olimpiada, dar fac diferenta intre cei mediocri si cei foarte buni, se cere sa stii carte.
      • -1 (1 vot)    
        nedumerire (Miercuri, 6 iulie 2016, 14:00)

        chhe [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Inainte de a trimite felicitari, spune-mi si mie, te rog, la ultimul subpunct de la punctul 3, n este numar natural, real sau de care? In functie de aceasta, rezolvarea limitei difera. Merci.
        • 0 (0 voturi)    
          Esti confuz (Miercuri, 6 iulie 2016, 16:43)

          Ark [utilizator] i-a raspuns lui chhe

          Intrebarea ta nu are sens. Ti se spune deja ca n tinde la infinit, imi poti spune, te rog cum, difera rezolvarea limitei daca n este real sau natural? Chiar sunt curios sa iti inteleg rationamentul.
          • 0 (0 voturi)    
            :( (Miercuri, 6 iulie 2016, 18:39)

            chhe [utilizator] i-a raspuns lui Ark

            citeste-l pe valll mai jos, n-as vrea sa te confuzez
        • +1 (1 vot)    
          Tot raul spre bine (Miercuri, 6 iulie 2016, 17:06)

          valll [utilizator] i-a raspuns lui chhe

          Cred ca trebuia precizat, dar cu atat mai usor pentru elevi.
          Rezultatul integralei este (n+1)/e la puterea n.
          Presupunand ca n este nr real, afli usor limita, prin l'hospital.
          Daca n e nr natural si limita ceruta e a unui sir, se aplica propozitia care afirma ca limita unei functii in a este A, daca si numai daca pentru orice sir Xn convergent catre a, sirul f(Xn) converge la A.
          Particularizand Xn=n, cand n este natural, rezulta limita, evident aceeasi
          • 0 (0 voturi)    
            :) (Miercuri, 6 iulie 2016, 18:38)

            chhe [utilizator] i-a raspuns lui valll

            de acord cu tine, dar daca elevul presupunea n real, iar baremul il considera natural?
            Intre timp am vazut baremul care face bypass peste metoda de rezolvare.
            Totusi, la nivel de bac, este inadmisibil sa nu specifici domeniul de existenta al unei variabile.
            Vezi la celelalte subiecte, m real, a real.
            In informatica iti da peste mana compilatorul pentru o asa omisiune :)))
          • 0 (0 voturi)    
            .Daca s-ar fi precizat ca n este natural (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:48)

            valll [utilizator] i-a raspuns lui valll

            Observ ca baremul nu da nicio solutie, tace strategic.Daca s-ar fi precizat ca n este natural, se putea rezolva plecand de la inegalitatea – teorema urmatoare, cred ca au facut-o la scoala:
            „Oricare ar fi a>1, nr real si oricare ar fi numar natural, b, exista un numar natural, p, asa incat pentru toate nr naturale n, n mai mari decat p, a la puterea n este mai mare decat n la puterea p”
            In particular: incepand cu un anumit rang; e la puterea n > n2 => 0 < Xn < n+1/n2
            Dar n+1/n2 are limita zero, deci limXn = o
            • 0 (0 voturi)    
              Exista suficiente metode de calcul a limitei (Joi, 7 iulie 2016, 0:20)

              chhe [utilizator] i-a raspuns lui valll

              De execmplu, cu ajutorul unei functii identice, cu parametru real si care are limita 0. In acest caz, si seria noastra are limita 0, fiind "submultime" a functiei cu parametru real.
              Mai exista o teorema care seamana cu L'Hopital dar care se aplica la siruri, imi scapa numele ei acum
              Am vorbit cu doi profesori de matematica si ambii mi-au spus ca n se considera natural printr-un soi de "conventie"
              M-a mirat opinia lor dar...asta e. ei noteaza lucrarile sau altii ca ei. Probabil ca asa e si n-a stiut elevul.
              Nu mi-ar fi necaz daca ar fi gresit elevul dar el a considerat n real in mod constient, ca fiind cel mai mare domeniu de definitie in lipsa altei specificatii.
              Multumesc pentru dialog.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce mama mă-sii? (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:11)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    sqrt(x+1) = 5... soluție x = 4?!?!?!?!?
  • +3 (3 voturi)    
    la istorie mi se pare destul de greu (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:17)

    jackalphonse [utilizator]

    Pentru ca in manuale lectiile de istorie sunt niste texte fara prea multe explicatii, doar abunda in date. lectiile nu sunt construite ca o relatie cauza-efect, nu se gasesc prea multe definitii de termeni politici, economici si relatia acestora cu geopolitica vremii. In schimb, la examen se dau subiecte ca si cum istoria ar fi predata in teoreme si axiome, cu relatii cauza-efect, speculandu-se definitia unor noriuni, in care notiunea trebuie aplicata pe speta evenimentului istoric.
    Subiectele sunt frumoase, ins amanualele NU sunt adaptate la genul asta de subiecte. Adaptati si manualele, texte de lectii care sa nu arate ca niste povesti in date si ani, ci ca o interconectare de notiuni de geopolitica, cauze si efecte...
    • 0 (0 voturi)    
      Manualele nici nu sunt folosite de profesori! (Miercuri, 6 iulie 2016, 13:11)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Manualele nu sunt folosite de profesori (foarte putini), deci nici de catre elevi! Sunt doar o sursa de a face comert!
  • 0 (4 voturi)    
    Simplu (Miercuri, 6 iulie 2016, 12:26)

    HP [utilizator]

    Cel putin cel de la mate info, l-am rezolvat in 40 de minute, desi am terminat liceul acum vreo 15 ani :)
  • -1 (1 vot)    
    nu vreau sa fiu rau (Miercuri, 6 iulie 2016, 22:21)

    IulicaSerbanoiu [anonim]

    dar subiectele, cum a si precizat cineva anterior, sunt potrivite unui examen oral unde nu ai voie sa scrii.

    Putem sa ne uitam la subiecte de prin 2000-2005 si sa observam ca matematica SE SCRIE pe foaie si nu e un exercitiu de citire cum e cazul subiectelor de mai sus (indiferent de profil).

    https://bacmatematica.wordpress.com/