VIDEO Klaus Iohannis l-a desemnat pe Dacian Ciolos pentru functia de premier

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:52 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis l-a desemnat marti pe Dacian Ciolos sa formeze un nou guvern, dupa demisia lui Victor Ponta in urma cu aproape o saptamana. Iohannis a aratat ca, in opinia sa, solutia la actuala problema a guvernarii si a situatiei clasei politice este un premier independent sau tehnocrat, o persoana curata, care sa nu fi fost implicata in niciun fel de scandaluri, integra, care a dovedit practic ca stie sa gestioneze sisteme si situatii complicate.
Seful statului i-a transmis premierului desemnat ca este nevoie sa fie promovati ministri care sunt performanti, care au dovedit aceasta performanta si asupra carora nu planeaza niciun dubiu.

Dupa anuntarea desemnarii, Dacian Ciolos a aratat ca intentioneaza sa deschida guvernul si administratia spre societate, "sa ascultam si sa pregatim decizii impreuna".



HotNews.ro a transmis LIVE TEXT cele mai importante declaratii ale sefului statului

Principalele declaratii ale lui Klaus Iohannis:


Sursa foto: Agerpres
  • Am terminat azi a doua runda de consultari cu partidele poltiice si am ajuns la cateva concluzii importante.
  • In urma primei runde, a consultarii societatii civile, a oamenilor care au fost in strada, mi-am format o opinie si vreau sa o prezint si dvs pe scurt.
  • In aceasta etapa, pentru a rezolva problema guvernarii si pentru a avea garantia ca vom avea o imbunatatire neta a clasei politice, e nevoie de un premier independent sau tehnocrat, cum spunem, o persoana curata, care sa nu fi fost implicata in niciun fel de scandaluri, integra, care a dovedit practic ca stie sa gestioneze sisteme si situatii complicate.
  • E nevoie sa fie promovati ministri care sunt performanti, care au dovedit aceasta performanta si asupra carora nu planeaza niciun dubiu.
  • E nevoie de partide fara corupti, e nevoie ca partidele sa faca curatenie in interior si sa nu promoveze in pozitii publice persoane suspectate de coruptie sau implicate vreodata in acte de coruptie.
  • Avem nevoie cu totii de alegeri corecte in 2016, alegeri locale in primavara si parlamentare in toamna.
  • Avem in continuare mare nevoie de intarirea statului de drept. Asta tradus pentru partide inseamna ca atunci cand procurorii cer incuviintari in Parlament sa primeasca aceste incuviintari.
  • E nevoie de deschiderea competitiei politice.
  • Nu putem astepta o imbunatitire a clasei politice doar din interiorul partidelor, e cu siguranta nevoie si de oameni noi.
  • Am spus asta in multe intalniri si am incurajat oameni tineri sa intre in politica.
  • Fara oameni noi e greu de presupus ca vom avea o clasa politica noua.
  • Asta nu inseamna ca cei vechi trebuie sa plece.
  • Cei vechi si care sunt buni trebuie sa ramana.
  • E nevoie sa afirm ca Romania ramane ferma pe calea europeana si euro-atlantica si e nevoie ca orice guvern vom avea sa fie sprijinit de parlament pentru a lua masuri care garanteaza o crestere sustenabila.
  • Aceste lucruri le-am prezentat si partidelor politice.
  • Am intrunit o larga majoritate pe aceste teme.
  • A fost o situatie interesanta pentru mine ca partidele au inteles imediat care e miza si ca e nevoie sa gasim o solutie impreuna.
  • Aceasta solutie o vad intr-un guvern tehnocrat.
  • Partidele au agreat aceasta idee, cu foarte putine exceptii si am convingerea ca e calea corecta pentru urmatorul an pana la alegeri, cand cu siguranta vom avea un nou parlament si guvern
  • Asadar, avand in vedere toate acestea, il desemneze pentru functia de premier e dl Dacian Ciolos, pe care vi-l prezint.

Principalele declaratii ale lui Dacian Ciolos:


Sursa foto: Agerpres

  • Multumesc pentru increderea acordata si doresc sa ii asigur pe toti cei care ne privesc faptul ca voi face tot ce imi sta in putinta pentru a ma ridica la inaltimea increderii acordate.
  • Trecem printr-o perioada cheie pentru societate, in care societatea a ajuns la un grad de maturitate care necesita o prezenta publica a guvernului in asa fel incat sa asigure puntea de legatura intre diferitele institutii, intre politic si societate.
  • Sunt constient ca acest lucru se asteapta de la viitorul guvern, sa fie in masura sa aiba urechea aplecata la cei care au idei si sa aiba acest guvern intelepciunea si maturitatea sa poata lucra cu parlamentul.
  • Cred ca acest mod de lucru ne va dovedi maturitate si ne va permite sa schimba ce e de schimbat.
  • Sunt constient ca un an de zile e o perioada lunga dar in acelasi timp scurta.
  • Nu o sa ne putem limita doar la anumite decizii strict administrative, dar e o perioada prea scurta pentru a declansa si finaliza reformele asteptate.
  • Am intentia sa deschid guvernul si administratia spre societate, sa ascultam si sa pregatim decizii impreuna.
  • In masura in care parlamentul va decide sa dea mandat acestui guvern, voi lucra indeaproape cu parlamentul, cu grupurile politice, pentru a progresa impreuna pe proiectele propuse.
  • O sa va rog sa ma intelegeti, in perioada urmatoare imi voi concentra energia pentru formarea echipei.
  • Imediat ce va fi formata, o sa putem discuta mai in detaliu legat de proiecte.
  • Pentru mine, lucrul in echipa e esential si vreau sa imi concentrez energiile spre a-mi structura echipa, atat ca persoane, cat si ca program de guvernare.

Klaus Iohannis: Sa fie intr-un ceas bun!

Citeste si:



Citeste mai multe despre   









47565 vizualizari
  • +51 (61 voturi)    
    Premier credibil cu ministrii credibili (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:00)

    Daniel G. [utilizator]

    Ministri acestui nou cabinet trebuie sa fie alesi exclusiv pe criterii de merit, profesionalism, realizari academice si profesionale.

    Oamneni bune -chiar trebuie sa vedem ce realizari ati avut. Vrem dovezi ca sunteti capabili sa duceti la bun sfarsit un proiect fara sa falsificati licitatiile, fara sa lucrati sistemul - si ca ati fost capabili sa faceti lucrul acesta inainte de a deveni membrii cabinetului. Fara fufe si inscauntati, please.
    • +36 (60 voturi)    
      Daaa (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Si vine PSD si voteaza in parlament ca de la 1 Dec cresc salariile bugetarilor cu 10%. Si in ianuarie voteaza un nou amendament ca pensiile cresc cu 20%. Si tot asha pina ajungem iar la deficit de 6-7%, dupa care acuza guvernul ca e incapabil sa gestioneze problemele tarii. Si bineinteles va fi aplaudat de toti pensionarii, asistatii si bugetarii, care sunt vro 8-9 mil. Iar in 2016 PSD cistiga alegerile cu 60%.
      • +17 (33 voturi)    
        corect (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:58)

        AdrianKicsi [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Din acest motiv trebuie modificata constitutia! Parlament fara putere executiva, sa aiba doar putere legislativa.
        • +11 (11 voturi)    
          Unde scrie in constitutia noastra ca parlamentul (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:56)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui AdrianKicsi

          are putere executiva? Si la noi ca peste tot in lume puterea executiva revine guvernului.
        • +10 (12 voturi)    
          Pai (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:20)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui AdrianKicsi

          Parlamentul are exclusiv puterli legislative. Guvernul are puterea executiva...
        • +5 (5 voturi)    
          Ceva nu se pupă în afirmația dumneavoastră. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:22)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui AdrianKicsi

          Fără supărare, nici acum Parlamentul nu are puteri executive.
          Eu cred că ați vrut să testați cunoștințele celor ce postează aici.
          • +1 (1 vot)    
            Fals sau aproape fals (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:33)

            Calin2 [utilizator] i-a raspuns lui ionv

            Parlamentul are puteri executive - daca le exerseaza asupra guvernului prin motiune de cenzura :)
        • 0 (4 voturi)    
          Pai crezi ca e interesat? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:54)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianKicsi

          Parlamentul doar da legi care marresc salariile. Cu aplicarea tre sa-ssi bata capul guvernul.
      • +7 (21 voturi)    
        Exact ca la Revolutie: ei pregateau... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:01)

        ANdrei [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        Nu stiu daca mai are cineva tupeul sa faca ceva ce zecile de mii de oameni care au fost in strada nu mai vor.

        Apropo de Ciolos, se stia ca o sa fie prim ministru inainte cu cel putin o saptamana de tragedia de la Colectiv: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20524697-rares-bogdan-vom-avea-prim-ministru-tehnocrat-este-vorba-fostul-comisar-european-dacian-ciolos.htm.

        Exact ca la Revolutie: ei pregateau demult noul Guvern, miscarea populara i-a dat peste cap, dar s-au reabilitat repede si si-au urmat planul. Sper macar ca de aceasta data sa fie mai bine...
        • -2 (6 voturi)    
          Ei... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 23:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ANdrei

          Faptul ca rares bogdan zicea de ciolos nu inseamna ca era mai mult decit o speculatie. Ponta pica oricum, dat jos de Dragnea daca nu altcumva. Dar de aici pina la a se sti numele premierului dinainte e cale lunga...
      • +5 (7 voturi)    
        De aceea e nevoie de votul prin corespondenta (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:51)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        cu procurarea formularului de vot de pe net pentru toti romanii oriunde s-ar afla. Altfel vor invinge din nou cei cu galeata si pomana electorala.
        • +2 (2 voturi)    
          Este aproape o certitudine ... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 4:28)

          yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui ty

          ...ca asa se va intimpla daca nu se va introduce cit de curind votul prin corespondenta pentru toti romanii ... si pentru toate nivelurile de alegeri ...
        • 0 (0 voturi)    
          zavera natanga (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 7:10)

          MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui ty

          Nu este clar - Codul Fiscal cu TVA scazut la 20% , dupa ce se aprobase chiar 19% - acel Cod Fiscal , care e deja adoptat se va mai aplica ? Asa cred , ca se va aplica , desi din vorbaria de aseara de la televiziuni .... iar Orban care este unicul din PNL care mai pastreaza cateva vertebre parea si el resemnat. Daca Ciolos si Johannis , sub impulsul FMI - care anunta ieri prin madam Lagarde noi contorsiuni economice mondiale - deci daca noua conducere executiva a Romaniei are in proiect sa nu se mai reduca TVA ul de 24% - marile miscari de strada de dupa 30 octombrie vor ramane in istorie. Grecia are ACUM , dupa toata caterinca doar 23%
      • -2 (6 voturi)    
        Vrem PDL (Marţi, 10 noiembrie 2015, 23:16)

        Tiberius [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

        .... sa vina din nou la putere sa ne scada salariile, pensiile cu 25% si alocatiile la 20 lei. Cata nesimtire pe PSD-isti sa mareasca salariile si bunastarea la romani, asta este pur si simplu un sabotaj la adresa romaniei. Romania are nevoie urgenta de 100 miliarde de euro imprumuturi de la FMI, marirea de urgenta a TVA la 25-pana la 27% si impozitele pe firme undeva la 40-50% pentru ca avem nevoie de bani la buget ca sa mearga economia bine. Binenteles trebuie marit pretul la benzina si motorina undeva la 8 lei litrul sa stabilizam mandra noastra economie. mai avem nevoie de multe sali de sport, dar sa nu coste niciuna sub 2-3 milioane de euro si ele sa fie facute neaparat in zone unde sunt 5-10 copii in sat sau in sate unde nu sunt scoli, canalizari si apa curenta. Traiasca domnul presedinte Basescu! Aaaa, scuze am gresit Presedintele Johannis!
        • 0 (0 voturi)    
          Adecvarul ca la asha popor... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 11:24)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tiberius

          Mergea mai bine un premier gen Ponta.

          Te-ai intrebat vrodata de ce or fi scazut salariile, pensiile si alocatiile? Oare nu pentru ca alt inconstient, tariceanu le dublase in 4 ani?

          In 2010 daca nu se faceau taierile astea, ajungeam in incapacitate de plata. Aveam deficit de 12-13 mld de euro, bani care trebuiau imprumutati si pe care nu ti-i dadea nimeni. Chiar dupa aplicarea masurilor alora, tot am avut 10 mld deficit in 2010...

          Da' asta nu conteaza pentru votacul uslamist. Sa dea statul, ca are de unde. Nu conteaza care-s consecintele, ce urmeaza miine, important e a-i fie lui bine azi.

          Tu nu te intrebi de unde au aparut de-odata bani de marit salariile cu 10%? De ce nu te-a marit Ponta in octombrie sau septembrie daca tot erau bani????

          La asha popor putem evalua. Atit timp cit poporul voteaza cu cine da 100 de lei in plus, vom fi tot timpul condusi de hoti si borfasi.
    • -9 (67 voturi)    
      Ce veste cunoscuta de toata lumea! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:13)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Klaus Iohannis: "Numele noului premier este Dacian Ciolos! (pauza, zambind tamp)...
      Multumesc, Traian Basescu!
      • -3 (25 voturi)    
        Ti-e (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:54)

        gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        ciuda, a? Ia zi, pe unde capusezi companiile de stat, de spumegi pe aici?
        • +5 (11 voturi)    
          Sunt privat, nu capusez decat prosti! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:09)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

          Capisci? :)
    • +15 (31 voturi)    
      Sa ni se fi schimbat norocul? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:14)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      As vrea sa cred ca asta e un nou inceput. Unul care nu numai sa para bun dar care sa se si dovedeasca astfel.
      Am fost inselat la inceput de iliesque, un monstru. A urmat emilica, pigmeul pe care l-am crezut un urias. Nastasica apoi, autointitulat "conducatorul luptei anticoruptie". Un hotoman de talie mondiala, lacomul suprem, protejat de realesul cadavru-viu, acest Dracula modern, nemuritorul ilici. Bineinteles, nu pot sa nu-l mentionez si pe domnul basesque, cel care cu ultimele declaratii imi stinge orice urma de incredere in dansul.
      Rabdare se pare ca mai am chiar daca in ultima saptamana rezerva mi se consumase. Nu stiu insa daca mai rezist la inca o scamatorie politica.
      • +4 (6 voturi)    
        Bun rezumat . (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:20)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

        +++++ . ( Asa s-a dus pe apa simbetei '89-'15; pt noi nu pt voi ! ).
    • -2 (6 voturi)    
      bolshevism (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:23)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Daniel G.

      Am studiat diferenta de mentalitate intre generatii ! Este enorma ! Reformarea clasei politice cu oamenii regelui gol de la rasarit este o sforaitura galactica !
    • +4 (4 voturi)    
      Domnule postac (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:44)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel G.

      Ai de gand sa postezi acelasi comentariu la toate articolele legate de aceasta numire ? Vad ca te asiguri si ca este primul comentariu din lista. Cine te plateste ar trebui sa-ti dea un bonus pentru performanta de care ai fost capabil azi.
  • +23 (43 voturi)    
    Sehr gut her Iohann !!!! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:05)

    Plagarus [utilizator]

    Un pas bun !
  • -16 (48 voturi)    
    La vremuri noi (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:10)

    Sthelian [utilizator]

    Tot ei!
    Va rog sa audiati si sa reaudiati ambele discursuri.
    Aceeasi limba de lemn negeluit. (Multumesc de incredere, voi face totul, nu se poate clasa politica noua fara oameni noi...)
  • +14 (34 voturi)    
    hai cu premierul (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:12)

    io [anonim]

    Doamne ajuta !
  • +35 (43 voturi)    
    rares bogdan (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:14)

    ember [utilizator]

    oare individul asta a avut o reveleatie acum vreo doua luni cand ne spunea ca ponta va fi repudiat si va fi inlocuit cu ciolos sau era pregatita mutarea din timp de unele cercuri si el e prea prost sa-si tina gura?
    • +19 (27 voturi)    
      Era pregatita din timp! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:25)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Rares Bogdan este prieten la toarta cu Eduard Helvig, seful SRI. El invarte lucrurile acolo pentru Iohannis. E simplu. Tapalaga si Pantazi au trecut si ei de partea lui Iohannis, desi in 2012 erau impotriva USL care dadea cu statul de drept de pamant. Iar Iohannis a votat pentru suspendarea de atunci a presedintelui in functie, Traian Basescu, fiind in USL. Atunci, Tapalaga si Pantazi erau de partea buna...
    • +9 (9 voturi)    
      2 saptamani (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:36)

      rsbl [utilizator] i-a raspuns lui ember

      era in urma cu 2 saptamani
    • +8 (18 voturi)    
      Nu,este evident ca in unele (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:39)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ember

      cercuri se pregatea asta,am ajuns sa cred ca de fapt Johann este cel manevrat,cu o saptamana inainte in UE se stia cine va fi prim-ministru,Johann are meritul totusi ca a facut anuntul oficial!!!
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:54)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui ember

      De BOC ...s-a știut cu 2 ani inainte !
    • -2 (4 voturi)    
      Mda (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:37)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui ember

      La orice criză politică, de fiecare dată când s-a clătinat vreun guvern, de fiecare dată când a fost menţionat, fie numai şi în trecere, formula "guvern de tehnocraţi", primul nume care a fost rostit de toată lumea a fost Dacian Cioloş. Apoi, dacă pica varianta Cioloş, toată lumea zicea în cor: Isărescu!

      Nu e necesar să inventăm conspiraţii, Cioloş a fost mereu varianta de rezervă. Acum, presupunând că intenţiile lui Cioloş sunt curate, rămâne doar de văzut ce poate opune adversităţii imediate şi înverşunate pe care o pregătesc partidele de toate culorile şi orientările...
    • +1 (3 voturi)    
      din pacate cred (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:15)

      MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui ember

      ca partea a doua e reala
  • +10 (26 voturi)    
    E bine (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:15)

    Bogdan [anonim]

    E bun, sa speram ca isi va putea alege un grup de ministri care sa merite sa fie acolo!
  • +2 (22 voturi)    
    da (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:15)

    srpc [utilizator]

    de data asta, OK!
  • +19 (37 voturi)    
    Imi PLACE Ciolos! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:17)

    mcv [utilizator]

    Pur si simplu imi face placere sa-l vad, sa-l ascult, ceea ce e lucru mare, in cazul meu.
    SPER sa nu dezamageasca cu ANTURAJUL pe ca si-l va face, ma refer aici in primul rand, la cei alesi sa lucrezecu el.
    Succes!
    • +1 (9 voturi)    
      Si...Nu-mi place Iohannis! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:55)

      mcv [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      Pur si simplu nu-mi face placere sa-l vad, sa-l ascult...
  • -3 (45 voturi)    
    Dar vaaai ce surpriza (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:17)

    concluzionist [anonim]

    Ciolos era pregatit cu o saptamana inainte de incendiul de la Colectiv. Sa te folosesti de durerea oamenilor, sa-i amagesti chemandu-i si prefacandu-te ca-i asculti...demonstreaza ca si Iohannis face parte din clasa politica actuala.
    Nu va descurajati, nu va lasati prada dezamagirii ca pe asta mizeaza si ei. Ne vedem in strada pe 1 Decembrie.
  • +10 (26 voturi)    
    Un inceput bun (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:18)

    cosmin [anonim]

    Speram sa aiba si sustinere!
  • -26 (50 voturi)    
    omul lui Basescu (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:18)

    xanti [utilizator]

    Base a revenit la putere ,bravo strada ati adus pe cei care au taiat salarii si pensii.
    • +4 (18 voturi)    
      ?! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:37)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cum asa? Da si tu un link, ceva, fa-te credibil. Ca doar din guritza ta nu ajunge sa te cred. Sau trimite-ma la alde gadea si badita, aia chiar si pe mine ma pot prosti daca vor.
    • +2 (22 voturi)    
      Bre, (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:53)

      gigifisiune [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Iti recomand sa te adresezi urgent rudelor raposatului vadim si sa-i rogi sa-ti dea stocurile de medicamente cu care au ramas. Ai nevoie, frate.
  • +11 (23 voturi)    
    Un inceput bun (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:18)

    cosmin [anonim]

    Speram sa aiba si sustinere!
  • +19 (39 voturi)    
    În sfârșit... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:20)

    maxi rodrigues [utilizator]

    6 noiembrie, Băsescu: prim-ministru va fi Cioloș.

    sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20567308-traian-basescu-iohannis-sacrifica-stabilitatea-guvernamentala-pentru-imagine-teatrul-consultarilor-prelungite-este-mizerie-provinciala.htm

    Iohannis: processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...processing...
    10 noiembrie: prim-ministru va fi Cioloș.
    • +9 (11 voturi)    
      de Rares Bogdan ce zici in 23 octombrie !! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:26)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20524697-rares-bogdan-vom-avea-prim-ministru-tehnocrat-este-vorba-fostul-comisar-european-dacian-ciolos.htm
      • +3 (3 voturi)    
        Interesant, nu știam (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:10)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Alin

        Pe atunci erau doar speculații, că Ponta nu demisionase, dar înseamnă că imediat după demisia lui Ponta tot ce a urmat a fost doar un joc de imagine, după cum zicea Băse?

        Oricum ar fi, timp pierdut degeaba, zic.
        • +2 (2 voturi)    
          Nu degeaba (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:26)

          pencu [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

          S-a dezamorsat presiunea strazii. Se numeste managementul situatiilor tensionate. Te faci ca zici ca ei, dar dupa ce se linistesc, faci tot cum era in plan. Nimic nou sub soare. Poate doar o noua generatie de visatori.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu știi nimic (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:12)

        Ogica [utilizator] i-a raspuns lui Alin

        Capitolul din Biblie care prezice numirea lui Cioloș.

        http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=13
        • 0 (0 voturi)    
          Care verset ? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:04)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ogica

          Ca, dupa cum stii , Apocalipsa are mai multe verset.
          • 0 (0 voturi)    
            13 (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:51)

            Ogica [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Capitolul 13, cu toate versetele sale, în care se vorbește despre Fiară.

            Apocalipsa este o carte a Bibliei, nu un capitol.
            • 0 (0 voturi)    
              pentru Ogica (Joi, 12 noiembrie 2015, 9:43)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ogica

              Am spus eu ca Apocalipsa este un capitol ?
              Mai citeste postarea mea. Si daca tu vezi doar Fiara in Apocalipsa , inseamna ca esti miop. Si daca tu vezi Fiara in persoana lui Ciolosi , inseamna ca esti orb de-a binele.
              P.S. Tu esti ala care castiga mereu la Loto ?
          • 0 (0 voturi)    
            tineti-ne la curent (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 1:23)

            anaerobik [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

            Daa, Apocalipsa si Whoodrea se lauda cu mai multe... Apropo, ce mai face Nuti?
    • +5 (25 voturi)    
      Of, of... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:50)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      De cate ori il vad pe Iohannis (pe care l-am votat) facandu-se de ..., ma gandesc: dar daca iesea Ponta presedinte ?? L-am auzit si eu pe Basescu anuntand numele primului ministru desemnat inca de saptamana trecuta...
      P.S. Cand l-am vazut pe Iohannis in Piata Universitatii, mi s-a ridicat parul pe spate de cat penibil era in toata situatia lui acolo.
      • +4 (10 voturi)    
        E păcat (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:06)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Traian

        Și eu l-am votat (împotriva lui Ponta), dar după un an de zile sunt puține lucruri (sunt?) despre care aș putea povesti că a realizat.
        S-ar putea contra-argumenta că un an de zile e puțin, dar în cazul ăsta întreb și eu - ce așteptări ne punem în Cioloș, tot pentru un an de zile?

        În orice caz, 4 zile pierdute cu discuții sterile cu ALDE Tăriceanu și alde Oprea, și ceilalți penibili din parlament, ca să ajungi să propui un nume pe care îl știa toată lumea. Alte două-trei săptămâni vor fi pierdute cu alegerile de miniștri, apoi alte două-trei săptămâni cu votarea guvernului, presimt că intrăm binișor în 2016 înainte să se clarifice ceva.

        Încetișor, încetișor, ardelenește. Măcar de rezultatul va fi spectaculos...
      • 0 (2 voturi)    
        profetii neamului (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 7:23)

        MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Traian

        Asa Rares Bogdan anunta inca din decembrie 2014 ca Ponta va fi schimbat. Si Basescu spunea prin martie 2015 ca Ponta nu apuca Pastele la Palatul Victoria. Ca sa nu mai spun de istoricul articol al lui Turturica intitulat De ce nu va fi Ponta NICIODATA premier. Cel mai tare prooroc ramane liberalul Atanasiu - Bijboaca. Ce indispozitie multipla au afisat stolurile de virusi PDL infiltrati in noul, marele si de tot rasul PNL cand Atanasiu le-a zis: Pe pariu ca Predoiu nu va fi Premier !
    • +6 (8 voturi)    
      Chiar daca se stia .. (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:14)

      costa328 [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      .. consultari tot erau necesare .. rautaciosilor :)
      • -2 (2 voturi)    
        Obligatorii (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 1:12)

        BennyBenois1 [anonim] i-a raspuns lui costa328

        Si obligatorii constitutional.
    • +4 (8 voturi)    
      comunicare (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:18)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      mda... eu il vad mai degraba pe Basescu in postura unei barfitoare de la tara, care nu se poate abtine.
      sau ca tampitii care sar pe Facebook/Youtube cu niste comentarii de genul 'am dat primul like'.
      Iohannis a respectat ceea ce se cheama comunicare. Discuti cu toata lumea, chiar daca ai planul stabilit (facut de altii, ma rog). Asa eviti discutii de genul 'ne-a fost bagat pe gat'. Sau cel putin de dragul protocolului. Vrem actiuni cumpatate, pasi corecti... dar numai cand ne convine noua.
      • 0 (0 voturi)    
        Aici nici măcar nu e vorba de asta (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 18:07)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui lambda

        Hai că asta e bună :)))
        Deci, a respectat comunicarea, dar a făcut cum era stabilit de foarte multă vreme :))) Păi ce fel de comunicare a respectat, în cazul acesta?
        O explicație excelentă am găsit un pic mai sus, la utilizatorul pencu (mulțumesc!).
        Dar să ne jucăm de-a băgarea în seamă când de fapt tu ai luat deja decizia, nu mi se pare tocmai corect.
        Și n-ar fi nimic poate, dar zilele astea în plus i-au dat ocazia lui Ponta să mai înfăptuiască niște mari măgării, din ce citesc că s-a întâmplat.
        Dar în fine, fiecare cu părerea proprie.
  • 0 (22 voturi)    
    mulțumesc, Hotnews (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:22)

    Mazeta [utilizator]

    Datorită HN, în 2014 am purtat acest dialog memorabil cu dl. Dacian Ciolos:

    Mazeta: În 2011, despre organismele modificate genetic, ați declarat: „Eu personal le evit”. Ne puteți argumenta temerile dvs.?

    Dacian Ciolos: -----

    http://economie.hotnews.ro/stiri-ttip-18348306-intalnire-online-comisarul-pentru-agricultura-dacian-ciolos-discuta-despre-sansele-fermierului-roman-economia-europeana-transatlantica-miercuri-ora-15-00.htm
    • 0 (10 voturi)    
      Haha (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:11)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu știu cine e Mazeta și nici măcar nu am habar dacă este un el sau o ea. Dar cateodată chiar are umor și perseverență pe HotNews :). Știu că e asaltat cu dislike-uri în mod constant, dar măcar pentru ce am scris în primele rânduri, merită apreciere.
    • +2 (8 voturi)    
      Ce raspuns la subiect! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:47)

      Sutcivni [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Dacian e omu' lu' Monsanto si-a lu' Basexu si-al Vulpei.

      Asa bobor, asa conducatori!
  • +5 (9 voturi)    
    Hahahahaha (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:22)

    _CK_ [utilizator]

    Acum o luna:

    'Dacian Ciolos va fi urmatorul premier al Romaniei. Dezvaluirea a fost facuta astazi de realizatorul emisiunii "Jocuri de Putere", Rares Bogdan '

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20524697-rares-bogdan-vom-avea-prim-ministru-tehnocrat-este-vorba-fostul-comisar-european-dacian-ciolos.htm
  • +1 (13 voturi)    
    Apel catre stilisti si coafeze (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:23)

    krampus [utilizator]

    Primul lucru pe care trebuie sa-l faca dl. Ciolos e sa scape de freza aia de tractorist. Cind a ajuns la Cotroceni si Basescu a renuntat la suvita cu care isi decora chelia. Deci, se poate.
  • +1 (15 voturi)    
    El este om nou? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:26)

    Miky60 [utilizator]

    Parca strada vroia un om nou, care nu a mai fost in politica. Este adus un fost ministru. Face sens...
    • 0 (0 voturi)    
      Daaa, e nou-noutz! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:33)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Nu a mai fost prim-ministru. Si mai avem multi ca el, aveti de unde alege daca nu va convine nici asta! E om cu "carte", extrem de bine indoctrinat la Comisia Europeana, stie sa vorbeasca asa incat sa faca pe prosti sa creada ca ceea ce face el e bine. E perseverent, nu se enerveaza, nu face gafe. E foarte bine calculat. Stie exact ce are de facut, planul e stabilit de mult. Nu mai aveti cum sa scapati de el. Pana la alegeri, acesta este PM Romaniei. V-ati capatuit, fraierilor! Ce credeati, ca o sa vine vreun necunoscut curat ca lacrima? Pufosilor!
  • +8 (10 voturi)    
    Rares Bogdan - 22 octombrie (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:33)

    rsbl [utilizator]

    http://ziuadecj.realitatea.net/politica/nu-e-predoiu-dacian-ciolos-va-fi-urmatorul-premier--142122.html

    Rares Bogdan afirma in urma cu 20 de zile cine va fi urmatorul premier.
    • +6 (8 voturi)    
      A auzit (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:52)

      MyGame1 [utilizator] i-a raspuns lui rsbl

      E clar ca sunt negocieri mai vechi! Care au "transpirat" prin consilieri. Trepădușul de Bogdanel a auzit si a vrut așa cum ii place lui sa se dea interesant! Ca nu fi si Rareș B un strateg, după cum spuneam este doar un trepăduș! Ăștia care au cohones, care pot, fac, nu vorbesc!
  • -1 (3 voturi)    
    Chiar nu puteti (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:36)

    Cetatean_din_diaspora [utilizator]

    sa puneti un video care sa functioneze cum trebuie??
  • +10 (10 voturi)    
    Haideti ma..ca e 17.30 (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:37)

    Je__ [utilizator]

    Mai comentam si maine.
    S-a terminat programul.
  • -1 (17 voturi)    
    Domnule presedinte... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:43)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Sunteti profesor..cacofonie la 7.56-8?! Mai atent va rugam!

    Astea fiind zise, Ciolos a fost cel mai bun ministru al agriculturii de dupa revolutie, iar in calitate de comisar european pentru agricultura s-a comportat exemplar.

    Acum mingea e in terenul parlamentului!
  • -3 (17 voturi)    
    Te faci frate cu ,,strada ,,pana treci .puntea ! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:46)

    hipotalamus [utilizator]

    E clar, IOHA e mai PSD-ist decat cred altii, chiar dc. Ciolos nu e.
    Ciolos are de oferit ca sa treaca, altfel .....
    Cred ca Ioha n.a avut sange in vene ,, ar fi fost tare sa.l reactiveze pe Victor Viorel Ponta ....dc. ar mai dori..
    Mai e timp!
  • 0 (2 voturi)    
    Suna bine: (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:19)

    Cetatean97513 [utilizator]

    "e nevoie ca partidele sa faca curatenie in interior si sa nu promoveze in pozitii publice persoane suspectate de coruptie sau implicate vreodata in acte de coruptie"
    lol
    One word... D R A G N E A !!!
  • 0 (6 voturi)    
    La ce bun sa ai democratie si alegeri daca ... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:21)

    Marx [anonim]

    Acum am vazut toti ca geaba majoritate din urne daca vreo cativa indivizi schimba guvernul numai cu strigaturi din '' folclorul '' national . Ce folos ca majoritatea era multumita ca , de bine , de rau , guvernul marise salariile , reparase ce stricase PNL -PDL pana in 2012 si redusese taxele si impozitele , masura super liberala pe care alde Johannis n-a inghitit-o usor , ba i-a mai pus si talpi . Plus ca economia mergea in sus , nu neaparat din meritul guvernantilor dar nici atat din cel al opozitiei . Una peste alta , majoritatea , cea multumita oarecum , a luato-n freza , cum se spune . Insa partea tragica deabia . de acum vine : guvernul tehnocrat n-o sa aiba nici putere si nici interes sa mentina tendinta . Asa ca . cei din strada ar trebui recompensati cu un sut undeva .
    • 0 (2 voturi)    
      Corectie (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:08)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui Marx

      "luat-o-n", da la corectat la partid sa nu se mai ia vreunul de voi ca sunteti agramati. "Geaba" poa sa ramana, sugereaza asa, un fel de autenticitate :D
  • +3 (7 voturi)    
    Sa (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:44)

    io [anonim]

    sa stim si noi..cine l-a propus!?Cine?
    Cine l-a ales!?
    Avem democratie..fara alegeri! E ok! Comunistii erau mai buni ca ne spuneau clar! astae bun ..asta nu! Fara alegeri!@ Acum cu democratie..e diferit! E OZN
    De unde vine ast! Din ce parte! stanga..dreapt!?
    socialist...libneral
    capitalist ..rus chinez..varza cartof cevaa!!!!!!!!!!
  • +4 (6 voturi)    
    CUM A VRUT IOHANNIS SA SE PREFACA... CA MUNCESTE (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:48)

    Susufler0 [utilizator]

    SI CUM A FOST IMPIEDICAT ! Prima oara, pe 5 noiembrie site-ul EurActiv.ro a anuntat numele viitorului Prim Ministru, acela al lui Dacian Ciolos; A doua oara, pe 6 noiembrie Fostul Presedinte Traian Basescu declara la randul sau ca Ciolos va fi viitorul Prim Ministru al Romaniei. La distanta de 5 zile de la prima previziune, Klaus Iohannis , dupa ce anuntase, cam in aceiasi perioada ca va avea cel putin 2 runde de consultari, urmate de discutii cu societatea civila si reprezentantii Pietei si de o perioada de reflectie pana la sfarsitul acestei saptamani, nominalizarea urmand sa o faca dupa data de 16 noiembrie, a realizat ca nu mai are rost sa lungeasca de pomana timpul, prefacandu-se ca lucreaza, in timp ce leul cade, asa ca a anuntat ceea ce aproape toata lumea informata stia deja inca din ziua de 6 noiembrie : Dacian Ciolos , Prim Ministru. Ei, domnule Presedinte, nu era mai bine sa te consulti in prima zi cu toate partidele, a doua zi cu societatea civila si apoi, a treia zi, dupa inca o intrevedere cu partidele, sa-l anunti pe Ciolos ? Nu mai dadeai satisfactie nici EurActivului si nici lui Basescu sa anunte ei primii pe Prim Ministru si apoi plecai si linistit in weekend, fara ca IPP-ul sa mai poata sa -ti spuna ca nu esti bugetar !
  • +1 (13 voturi)    
    ... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:49)

    Sutcivni [utilizator]

    Scurt portret Dacian Ciolos – Prim-Ministru al Romaniei

    Vulpea (Virgil Ardelean) este unchiul lui D. Ciolos si este casatorit cu fiica unui ofiţer cu funcţie foarte mare în rândul serviciilor secrete franceze (DST). In plus CORUPTUL de Basescu-Braunovici l-a propulsat.

    A studiat Agricultura teoretic dar in practica Agricultura Romaneasca este la Pamant.

    Nu suntem de accord! Vrem figuri NOI, NEPATATE!

    NIMENI din cei care au facut politica/afaceri frauduloase/etc pana astazi sa nu mai aiba dreptul de a candida la posturi in administratie, legislativ, executiv, presedintie, servicii secrete&speciale, etc.!!!

    Toti sunt manjiti sau planeaza suspiciuni. In marea lor majoritate sunt ALOGENI camuflati in straie romanesti care au furat posturile de drept ale romanilor si care au distrus Romania de 25 de ani incoace.

    LEGEA LUSTRATIEI ESTE CAPITALA!

    Sa plece toti neoBOLSEVICII!
    • -3 (5 voturi)    
      Repede s-au mai adaptat (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:13)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui Sutcivni

      postacii. Texte noi la oameni noi :D. PSD-ist presupun, astia-s mai bine pusi la punct pe partea asta :D
    • 0 (0 voturi)    
      Dar ce credeai? Ca o sa lase ei CIOLANU'? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:39)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui Sutcivni

      Astia sunt ca buruienile, trebuie scosi din radacini, altfel se repliaza mereu.
  • +3 (7 voturi)    
    Avem premier, dar nu avem parlament (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:13)

    _Lucian [anonim]

    Si totusi ce facem cu parlamentul? Unde Udrea si multi altii asteapta ancheta dar se protejeaza intre ei. Pana ce nu dispar scursurile astea din parlament nu vom puteam zice ca protestele au avut mare efect, nu s-a schimbat decat guvernul, cu altul care poate fi usor distrus sau ingreunat de parlament.

    Trebuie retrasa imunitatea!
    • 0 (0 voturi)    
      Parlamentul o sa joace jocul lui Ciolos (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:40)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui _Lucian

      E de-al lor.
  • -5 (15 voturi)    
    felicitari strada sunteti de tot rasul!!! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:24)

    traian [anonim]

    A-ti doborat cel mai bun prim-ministru de dupa 89 incoace...tara merega bine cu crestere economica si cel mai bun an din agricultuta cu exporturi de 4 miliarde (pe primul loc in europa) si cu toate astea a-ti iesit in strada!!!!! acum ca a iesit consilierul lui basescu stati in casa....felicitari baieti...ne conduc ungurii cu aer de francez!!!
    • -1 (1 vot)    
      Am depasit planul (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:52)

      ilie de la scularie [anonim] i-a raspuns lui traian

      Tov. secretar general, am depasit planul la porumb, ca sint precum stilpii de telegraf...nu de inalti, de rari ce sint.
    • 0 (2 voturi)    
      Slabut (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:58)

      MSN [utilizator] i-a raspuns lui traian

      Incerci sa provoci prin greseli gramaticale si logica idioata?
  • +2 (12 voturi)    
    In sfirsit... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:28)

    iliede la scularie [anonim]

    un prim pas spre normalitate.
    Nu ma astept sa se intimple minuni, insa cel putin cei doi sint civilizati. Ceea ce trebuia sa avem de la revolutie.
    • 0 (0 voturi)    
      Daaaa, acum vom avea un jug "civilizat" (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:42)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui iliede la scularie

      In sfarsit, ce ma bucur!!!!
      Dupa 25 de ani de sclavie, acum cel putin vom avea un jug "civilizat", EUROPEAN!
  • +3 (11 voturi)    
    Bun! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:42)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Macar avem un premier care nu e nici idiot, nici hot, lucruri pe care Ponta le exemplifica din plin, el si cu sleahta lui de incompetenti.

    Cum o sa-si mai plateasca Orlando creditele acum?

    Si cum ramane cu Ciorbea? El cum isi plateste creditele de milioane de euro, acum ca nu mai ia spaga de la P$D ?
  • +4 (12 voturi)    
    pt cei nemultumiti... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 19:49)

    Adelina [anonim]

    Cand o sa terminati o data cu victimizarea si negativismul asta constat!!! M-am saturat sa tot citesc: Cand nu vine in piata, de ce nu vine..cand vine..ca a venit degeaba..ala nu e bun, ala nu e bun. Nimeni nu e suficient de bun pt voi!!!! Dar voi, dragilor, aveti impresia ca sunteti perfecti? Le stiti pe toate?!

    Vrem, vrem, vrem...dar voi ce dati? Care e diferenta intre voi si cersetori de la coltul strazii?
    Cati dintre voi faceti munca in folosul comunitatii...voi astia 25 de mii care ati urlat din toti plamanii sa dati jos corupti, la fapte cand treceti? Daca va adunati toti intr o sambata ridicati temelia unui spital. Parca suntem in povestea aia cu drobul de sare...vai dar ce ne facem, nu avem spitale, puneti naiba mana pe lopata si apucati-va de treaba daca astia de la putere nu sunt in stare! Faceti un meeting de genul asta si sunt prima care vin.
    • -1 (3 voturi)    
      ce mai, hai sa luam toti secera (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:28)

      _Lucian [anonim] i-a raspuns lui Adelina

      ... asa se fac spitalele, cu lopata si sapa. Cu coana Leana care face bors de oxicilina in spate si nea Ionica ce face dintr-un televizor un RMN
    • -1 (3 voturi)    
      Fara autorizatie? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:50)

      Gugurila [anonim] i-a raspuns lui Adelina

      Daca cei 25000 se apuca sa construiasca un spital o sa fie toti amendati :)
    • 0 (4 voturi)    
      hai ca-ti explic acum (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:57)

      MSN [utilizator] i-a raspuns lui Adelina

      un asistent universitar face o munca practic voluntara...E destul de clar?
      • +1 (1 vot)    
        assitent-munca voluntara? (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:44)

        neurino [utilizator] i-a raspuns lui MSN

        pe asta de unde ai mai scos-o frate?
        Nu de alta dar asistentii universitari in romania nu-s platiti chiar cu "surcele" iar daca te crezi bun, nu ai decat sa aplici la EC.
        • 0 (2 voturi)    
          ba pardon (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 12:04)

          MSN [utilizator] i-a raspuns lui neurino

          Cred ca nu stii care sunt salariile..."surcele" este exact cu ce sunt platiti.
          Iar chestia cu "daca nu-ti convine pleaca" este alta logica pe care o tot intalnesc de ceva vreme. Oare e corecta?
          • 0 (0 voturi)    
            rataciri globale (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 13:53)

            neurino [utilizator] i-a raspuns lui MSN

            pe asta cu plecatul de unde ai mai scos-o taica?
            Io ti-am spus ca daca nu iti convine ce ciolan iti arunca Ponta poti sa aplici pentru fonduri la EC.
            Ultima data cand m-am interesat eu un grat era in jur de 300 000 ron pentru un "postdoc obosit", asta numai la fondurile nationale.

            LA EC, iti spun eu e 200 000 euro pe 2 ani (tocmai ce m-am intors de la niste evaluari europene si nu am gasit piciorutz de romans aplincant.

            Cat priveste salariile, pe matematica acum 5 ani, sub 3 000 nu era niciunul, cu doctorat si ceva articole (plus ore de teaching).

            Vrei bani mai multi, du-te la privati daca esti asa capabil

            Put universitatile romanesti de "competenti" unversitari care se cred Einstein cel neinteles dar nu-s capabili ca rezolve o integrala.
            • 0 (0 voturi)    
              sa o luam pe rand: (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 15:01)

              MSN [utilizator] i-a raspuns lui neurino

              - daca zici ca esti informat in domeniul granturilor atunci stii ca nu prea se obtin din varii motive...cred ca inelegi la ce ma refer

              - salariul de asistent cu doctorat etc. - intre 1300-1500 lei net

              - asta cu "mergi la privat" este alt reflex des intalnit la argumentele de pe net. Incompetenta este fix aceeasi si in privat si la bugetari...este o stare generala in tara. Oricum nu asta era subiectul discutiei, de aceea spuneam ca ai raspuns din reflex.

              Iar cu mersul la privat, asta este in discutia de fata o imposibilitate. Eu vorbesc de sistemul de invatamant. Alternativa privata este catastrofala. Iar faptul ca aleg sa imi desfasor activitatea in sistemul de ivnatamant, asta este o alegere strict personala, rezultata dupa anumite preferinte si asteptari.

              Nu trage concluzia pripita ca eu ma bazez doar pe salariul de asistent. In domeniul meu, ca sa fii asistent trebuie sa ai experienta practica continua desfasurata "la privat". Pur si simplu evaluarile anuale de la facultate cer acest lucru.

              O ultima recomandare: nu prelua direct si pe nemenstecate formularile si argumentele de pe internet. Risti sa nu mai intelegi lumea reala.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu dati bani la cersetori, dati-le o undita* (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 12:28)

      copernicus [anonim] i-a raspuns lui Adelina

      Asa este,

      Eu, plecat de 10ani din tara din cauza coruptiei si vizibil indignat de mentalitatea ro., ma gandesc ca, in fond, probleme mari nu sunt, ele sunt create...ca dropul de sare. (incendiul trist din BUC nu il comentez, il regret fara tamatam...s-a tot facut). Condoleante si, respectiv insanatosire urez afectatilor.

      Vrei curat, fa curat, vrei peste, pescuieste, vrei alesi (democratici) accepta-i, buni rai, 50%+1 final.
      Schimbarile dese nasc haos, instabilitate.
      Exemplu: DA Roasia Montana (in Canada sunt zeci de ''Rosia Montanta'', fara pb grave)/NU Rosia Montana, acum o sa plateasca RO tot dupa proces. Da Gaz de sist (exploatat in zeci de state)/NU Gaz de sist. Si tot asa de DA azi/Nu maine...

      Politicienii de azi is, o parte, patati (etichetati unii pe buna dreptate ca fura, is corptii au bani si infulenta, dar nu toti), bun dar cei de ieri (PCR?) erau mai buni ?(si f mincinosi, criminali, turnatori, f incompetenti, chiar analfabeti), dar daca ii lasam pe astia asa mai mult or sa temine de umplut buzunarul si o sa faca treaba apoi. Eu cred eu calmul si rabdarea o sa fie de bun augur.
      Mai lasati politica si faceti ceva..apoi scrieti ce ati facut.
      Nu mai siolati (cei din QC/CA stiu ce zic, altfel scris). Un prim-ministru trebuie sa fie si cunoscut, ascultat de comisii si sustinut de subalterni, de incredere (cuvant de ordine in management) fara doar si poate competent, educat, comunicativ, analitic si decisiv. Oricand nemultumiti exista. Atentie la presa, face ravagii cand vrea. O zi buna si bun succes!
  • +3 (9 voturi)    
    Binomul... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:19)

    demaGOGU [anonim]

    ...isi formalizeaza enorma puterea informala prin aceasta impunere a lui Ciolos in functia de prim.
  • +5 (9 voturi)    
    Antena 3 (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:19)

    Taras Bulba [utilizator]

    A inebunit Antena 3. Dupa ei, Basescu e la butoane! Iar!

    Hahahahhahahahaha
    • 0 (0 voturi)    
      Cine e Antena3 (?) (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 13:03)

      copernicus [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Nu stiu sa fi auzit de Antena 3 (odata era Protv si Antena 1 tv. comerciale mai deocheate), dar, indirect judec ca e ceva gen Tv scandal politic si se invart ca in gluma ''lui Piersic'' cu castravetele.
      Probabil asta prinde la ro. Sa-i minti si sa le argumentezi mincinile, ca nimeni nu verifica...cam cum faceau (si o mai fac) batranii pe malul drumului la tara odinioara. Chiar bunica a confundata sala de reanimare/operatie cu sala de morga si din viu erai mort, apoi a trimis un nepot sa traga cloputul si groparul a venit si l-a intrebat pe tata unde sa ii faca groapa mamei, ca nu avea loc, mama care era vie (operata) dar ajunsa acasa. (caz real de rasu-plansu.
      iar mass-media....oofff
  • +3 (5 voturi)    
    Pai... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 20:29)

    prompt [utilizator]

    ...daca aceasta numire era ...telefonata, inseamna ca asta era, evident, solutia cea mai buna si agreata de o majoritate. Nu o fi el ,Ciolos, singurul prim ministru potrivit acum, dar daca atat de multi l-au vazut cu anticipatie aici inseamna ca trebuie sa i se acorde o sansa sa arate ce poate.
  • 0 (8 voturi)    
    Altul! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 21:20)

    The Real Sasha [utilizator]

    Afacerea cu caii de rasa? Vulpe intimideaza in numele tau?
    ALTUL!!!
  • 0 (4 voturi)    
    ganditi-va la teorema kant-la place ! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:05)

    Susufler0 [utilizator]

    HN, ati oprit de la publicare un comentariu pe care vi l-am trimis acum vreo 3 ore.. Bine inteles ca v-am trecut Dunarea, dupa care, cu totul intamplator, am aflat de la un vecin care se "inchina" la Latrina 3 ca astia vorbesc de la ora 5 de felul in care Iohannis s-a prefacut ca se consulta cu unul si cu altul dar de faptel avea alegerea facuta iar restul era teatru. Cica au zis si de EurActiv etc, etc,etc. Si m-a pufnit rasul, dupa care mi-a fost ciuda de un singur lucru. Ca eu, spre deosebire de voi, pe care profesia va obliga sa va uitati si pe Latrina 3, in ultimii 10 ani m-am uitat pe postul asta de 4 ori : In 2004 dupa turul doi de la Prezidentiale, ca sa-i vad cum se oftica in direct, in 2007 cand au pierdut Referendumul de suspendare a lui Basescu, in 2009, tot dupa turul 2 de la Prezidentiale ca sa-i vad innebunind in direct si dupa referendumul din 2012. Atat ! Voi mi-ati dat informatia cu EurActiv, voi mi-ati dat informatia cu Basescu, voi ati publicat declaratia lui Iohannis in care acesta prezenta programul de consultari si cat dureaza el, nu l-am inventat eu. Apoi insa, faptul ca am aceiasi parere cu ei si asta nu va convine voua, nu m-a mai facut sa rad. Vreti sa gandesc altfel si sa cred ca Iohannis nu voia sa plece in Weekend cum il acuza IPP-ul (informatie tot de la voi) ? Vreti sa gandesc avand toate informatiile de la voi ca Iohannis a lucrat zi si noapte pt nominalizarea asta, fara preget. Atunci, nu mai dati informatiile. Sau, n-ar fi mai bine sa nu mai gandesc, daca tot nu gandesc "pe linie" ? In fond , cum societatea noastra nu are nevoie sa gandeasca oamenii, chiar o incurca nebunii astia, la fel si HN, de ce ar avea nevoie sa gandeasca cei care intra pe site ? E suficient ca gandesc Pantazi si Tapalaga, nu ? Nu-mi pot inchipui cum de puteti sa va desconsiderati astfel utilizatorii , dupa care pretindeti ca lumea sa va respecte.
  • +2 (6 voturi)    
    eu (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:14)

    vali2 [utilizator]

    Bafta Ciolos.

    E o alegere f buna in momentul de fata. Chiar eram satul de toti "bla-bla-bla" istii din toate partidele.
  • +2 (8 voturi)    
    Dezamagire mare printre iubitorii de pisici (Marţi, 10 noiembrie 2015, 22:30)

    Locke Lamora [utilizator]

    Mare le era speranta, ca dupa plecarea pe usa din dos a Pontanelului sa intre pe usa din fata cotoiul ala slow, Voinea. Curat ghinion, mazeilor.
  • +2 (6 voturi)    
    Vai de mine... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 1:38)

    CCC [anonim]

    Domnule Presedinte,

    Groaznica greseala !!!
    Latrina 3 o sa balacareasca cel putin un an de acum incolo tot ce va face domnul Ciolos. Si cum va distruge el munca, (de cacat) al raposatului Ponta.

    In sfirsit Basescu o sa poata sa doarma linistit....
  • -1 (1 vot)    
    LASERFRATE (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 5:14)

    UTILIZATOR [anonim]

    e cateva intrebari ramase fara raspunsuri ! ce rol a jucat in piesa lu caragiale,crin antonescu,sau ponta.cand ai asa nasi bine proptiti trebe sa ai si tu un rol in toata comedia asta ! si alta intrebare:cat ne va costa masa si dansul,adica zecile de milioane despagubiri(petrecerea de haloin) si peripetiile lu ciolos si ale "interesului nationale" prin europa !
  • -1 (1 vot)    
    pamparampampam,zi mai ! (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 5:28)

    nuser [utilizator]

    ramane 2 intrebari fara de raspuns ! ce rol a jucat pontea in aceasta comedie si cat ne va costa distractia de haloin-masa si dansu...adica despagubirile cerute de rudele eroilor martiri si aventurili lu ceata lu ciolos unite cu fortele intereselui national cu 4 stele ! cei 70 de mii de tineri sunt rugati sa nu se dezbrace ca le-a sosit vizele de occident !
  • +1 (5 voturi)    
    Situatia politica curenta din Romania... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 6:12)

    Nicolae [anonim]

    ... ar fi putut (caci,intradevar, pute) fi rezolvata daca ar fi fost doar o situatie 'disperata'.Insa nu existe precedente instorice la rezolvarea unei situati politcie in stare cronica de bulibashala.
    Deasemenea, fiind si eu fiu de ardeleni, ma intreb daca ortografia 'ora numelui de familie a lui Dacian nu a fost,cumva Csolos sau poate Csalos.Totoodata,eu cunoascand si putina limba maghiara, m-am cam chinuit sa 'traduc' in ungureste prenumele 'Dacian',insa,cel putin deocamdata, nu exista echivalent in limba maghiata pentru acest prenume - cea ce ma face sa cred ca Dl.Ciolos a fots botezat Dacian pentru a nu (mai) intra absolut nci o indoiala de originea sa ietnica.
    p.s.: pentru cine nu stie,deja, pe mine m-ar chema Miklos - insa,in realitate,daca m-ar chema ORICINE Miklos, nu m-ashi duce.
    • 0 (0 voturi)    
      Exact. (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:52)

      pencu [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae

      Lasand la o parte alimentarea nejustificata a diviziuniiintre maghiari si romani, se stie ca maghiarii din Romania obisnuiau (in epoca Ceausescu) sa puna prenume romanesti pentru copiii lor: Decebal, Traian, Dacian, etc. Si, intr-adevar, numele de familie Csolos este des intalnit la maghiari. Dar asta nu e preaimportant. Ceea ce conteaza este traiectoria "luminoasa" a acestui om, cum de a reusit el sa fie comisar european? Toate se explica daca citim cu atentie CV-ul lui, si daca avem acces la legaturile sale atat pe linie de rudenie, cat si pe linie profesionala. In rest, pot spune ca a venit tot unul "de-al lor". Doar ca e ceva mai educat. Insa la fel de hotarat. Schimbarea va fi una cosmetica. Eforturile strazii au fost zadarnice.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu am o singura intrebare (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 6:28)

    zarzarea [utilizator]

    pe care mi-a pus-o fi-miu de 5 ani: pe nenea ala de ce nu-l certi ca vorbeste urat?

    " Deocamdata avem decat un nume si un chip" citat Liviu Dragnea
  • +1 (1 vot)    
    multe rautati... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:34)

    astronaut [utilizator]

    insirate aici de ciraci ''soparlei otravitoare'' , si stim si de ce dar ''nu mor caii cand vor cainii '', monta a fugit , nu mai are cine frecventa anumite surse massmedia , ma intreb ce va veti face ?
  • -1 (1 vot)    
    PREMIER (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 9:38)

    scridon radu-lucian [utilizator]

    interesanta decizia.Daca va forma o echipa de specialisti patrioti, fideli, curajosi ,se va restabili o normalitate in Romania.Peste Romania, parca a trecut un razboi, cu emigrarea a milioane de cetateni, distrugerea industriilor rentabile, dependenta de importuri, pierderea materiilor prime, jaful din domeniul silvic ,perspectiva unor impozite dure in 2016, si altele bine cunoscute. Totul depinde de viitorul guvern.Succes!
  • +2 (4 voturi)    
    Vrem sa stim... (Miercuri, 11 noiembrie 2015, 10:33)

    Sutcivni [utilizator]

    Vrem sa stim:
    1- cine sunt parintii lui si cum de a ajuns la PE
    2 - vrem sa avem dovezi asupra:
    3 - caracterului si profesionalismului acestuia
    4 - vrem sa stim cit de patriot este si cit de interesat este sa administreze tara in folosul romanilor
    5 - vrem sa stim ce avere are si cum si-a dobindit-o
    6 -vrem sa auzim pareri de la fosti colegi de-ai lui incepind din liceu
    7 - vrem sa stim daca chiar vrea sa fie premier si de ce face parte din "Clubul Bilderberg"
    8 - vrem sa accepte detectorul de minciuni si sa raspunda la toate intrebarile puse de societatea civila
    9 - vrem sa stim ce l-a facut sa intre in PSD, partid ce ar trebui sa fie scos in afara legii, fiind urmasul PCR-ului!
    10 - vrem sa stim daca este ALOGEN cu nume schimbat (cumva Csólòs).