SURSE Dacian Ciolos a primit garantii ca va isi va alege singur echipa de ministri

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 10 noiembrie 2015, 15:56 Actualitate | Politic

Fostul comisar european, Dacian Ciolos, a primit garantii ca isi va alege singur echipa de ministri, fara influenta din partea partidelor, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Presedintele Klaus Iohannis ar urma sa anunte la ora 17.00 numele premierului desemnat.  Viitorul premier va avea nevoie de sprijinul partidelor pentru a obtine in Parlament votul de investitura pentru noul cabinet, prin urmare una din variantele vehiculate era ca PSD, PNL si UNPR vor incerca sa-si impuna numele de "tehnocrati" agreati politic.

Vom reveni cu detalii

Potrivit unor surse poltice consultate de HotNews.ro, in interiorul PNL ar fi avut loc discutii aprinse in cursul zilei de azi, unii liberali dorind posturi in viitorul guvern pe motiv ca ar fi "tehnocrati". Ramane de vazut daca viitorul premier va apela la resursele partidelor pentru a-si forma guvernul sau in echipa sa va aduce doar oameni noi, din afara partidele, in acord cu asteptarile protestatarilor care au iesit in numar mare pe strazile Capitalei in ultima saptamana in urma tragediei de la Colectiv.


Citeste mai multe despre   









24067 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Păi... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 15:59)

    comentatordiletant [utilizator]

    ... văd că HN deja l-a anunțat :-)
  • +9 (25 voturi)    
    Ciolos e OK! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:02)

    EdwardEugene [utilizator]

    A zis-o Base, deci pot avea incredere in el. Orice alta propunere este USL-ista.
    • +4 (18 voturi)    
      Hmm... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:19)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

      Eu mă tem că tocmai faptul că l-a pomenit Băse îi va pune bețe în roate și va da apă la moară tutror „gică-contrelor”. În mintea unora, asta s-ar putea să-l facă băsist a priori...
      • +4 (6 voturi)    
        --- (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:49)

        RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Sa fii basist in ziua de azi e cu totul altceva decat acum cativa ani. Nici ei nu mai stiu ce inseamna, dar daca asta o sa fie argumentul lor, ca e Ciolos basist, probabil adevarul va fi ca nu a acceptat varianta PSD cu ministrii tehno-psdisti.
  • +15 (23 voturi)    
    Kafka frate (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:27)

    Je__ [utilizator]

    Daca e Ciolos, Kafka !!!

    Toti il stiu de saptamana trecuta, toti il anunta, doar Maria sa face consultari cu strada!

    What? Man ......
    • -6 (12 voturi)    
      pentru ca (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:41)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      miza e mare de atat. E vorba de un intreg cabinet.
      Inainte de a-l numi Iohannis a convenit asupra unui program pe puncte cu partidele din parlament. E nevoie de asigurari ca va avea sustinere parlamentara pentru programul respectiv. Era basescu cu apucaturile de comandat de nava s-a terminat.L-am votat de 2 ori doar pentru ca alternativa era dezastruoasa.
    • -3 (13 voturi)    
      Daca e Ciolos... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:46)

      dinica [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Kafka este Descartes in comparatie cu politicienii nostri daca e Ciolos. Adica se stia de 10 zile si noi ne facem ca vorbim, baletam, dansam, mancam, cantam, mai o cafea.... prostii lasa-i incolo, ca-i prostim.
      Sper ca nu e asa. Daca da, traim in spitalul de nebuni.
      • +5 (9 voturi)    
        10 zile? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:58)

        vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui dinica

        ponta si-a dat demisia miercuri.
        au urmat 3 zile de consultari, iar in a patra zi anunta premierul. Care 10 zile?
        • +10 (10 voturi)    
          nu le strica placerea (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:54)

          fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

          "nu lasa adevarul sa strice o poveste buna" ...
          ce bine le suna asta cu 10 zile si le strici tu ploile cu aritmetica ta :)
    • +2 (6 voturi)    
      nu e asa man (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:52)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ca trebuia sa vada ce zic partidele.. daca nu acceptau propunerea...?
      • +2 (8 voturi)    
        Johanis ii cere demisia lui Ponta (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:43)

        Je__ [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Din vara

        Adica tu ceri demisia prim ministrului...si nu esti pregatit cu optiuni>?>??

        Ba mai mult iti respecti programul si weekendul cand in tara clocotesc protestele?

        Intr- tara normala, la 5 min dupa demisia lui Ponta ii aduna...le punea optiunile pe masa..le dadea 24h si gata.

        La fel partidele....in PSD...Dragnea ii cere demisia lui Ponta...si fara sa aiba un plan o negociere in prealabil cu presedintele?

        Sincer poate mi se pare doar mie, dar par ca toti sunt niste ageamii pe acolo! Normal ca Basescu ii face la pacanele din incheietura.
  • -4 (14 voturi)    
    Ciolos a fost anuntat pe 23 octombrie! (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:37)

    Miky60 [utilizator]

    Acum se intelege ce "consultari" au fost. Si, in plus, nu uitati ca este un cal troian: inca nu a uitat de legaturile sale cu baronii locali si cazul ICA!
    • +5 (9 voturi)    
      cine l-a anuntat? (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:01)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Mama omida?
      Ponta parca si-a dat demisia pe 4 Noiembrie.
  • +1 (15 voturi)    
    Geopolitica (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:51)

    OZN [anonim]

    Treaba asta cu tehnocratii e praf in ochi!Din pacate,Romania face pasul decisiv pentru caderea de pe celebra Axa.SUA au pierdut batalia cu Franta-Germania.Politica acestora de apropiere fata de Rusia e evidentiata de declaratiile lui JC Juncker-sef UE,al caruia consilier este si premierul desemnat!Dupa alegerile viitoare din aceste doua mari tari europene,relatiile lor cu Rusia se vor 'incalzi'(a se vedea plimbarile lui Sarkozi).Noi si Polonia eram ultimile 'argumente' americane in noua disputa cu pilonii UE.Vedeti si rezultatul alegerilor din Polonia.
    Deocamdata americanii nu o sa faca declaratii explicite,dar e clar ca nu le convine.Romania devine o alta Rep.Moldova.Zice ca e cu americanii,dar face ca aia din UE care se inteleg din ce in ce mai bine cu rusii.Si din pacate,nu va castiga nimic din asta,fracnco-germanii vor face un UE in doua viteze,in care noi vom fi periferia.Asadar o sa-i scarbim si pe englezo-americani cu duplicitatea noastra si nici nu vom avea nimic de castigat de la tartorii UE(cele doua mari state europene).
    • -3 (9 voturi)    
      Dupa cum spune si nick ul tau (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:15)

      Persuasive [anonim] i-a raspuns lui OZN

      ai multe in comun cu OZN-urile.In rest ,vezi in viitor,prezici .Iti mai dai si tu cu parerea,cum ca aia au pierdut batalia cu ailaltii,apropieri,politici,consilieri si premieri,unu' vine altu' pleaca.Bai nene,e plin netu' de astia care le stiu pe toate.Tipi suficienti, OZN-uri anonime.
      • +3 (7 voturi)    
        Parere (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:44)

        OZN [anonim] i-a raspuns lui Persuasive

        Probabil am gresit ca mi-am exprimat o'parere'.Am crezut ca pentru asta e platforma de comentarii,pentru a exprima opinii.In general despre ce va fi,ca trecutul e lesne predictibil(drept ca nu pentru toti,unii rastalmacesc si istoria).
        Virulenta atacului la persoana pare disproportionata in raport cu opinia prezentata(admitem ca poate fi una proasta,de asta am fost capabil).Retin ca pe viitor sa-mi vad de ale mele,domeniul in care macar am pretentia ca-l stapanesc bine.Sigur domeniul nu e Geopolitica!
        Scuze celor care au simtit comentariul meu ca pe unul idiot.Poate e de la oarecarea detasare data de faptul ca nu ma influneteaza foarte tare incotro o apuca'tarisoara noastra draga' si in consecinta nu doresc sa-l imit pe Catavencu.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu fi suparat (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:56)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui OZN

          poate nu cunosti inca suficient de bine obiceiurile de pe Pamant, la noi e o vorba: nu e barbat cine da, ci cine rezista.
          Sa-ti explic:
          In loc sa fie acasa la capatul lantului trofic, in fata nevestei si a soacrei, barbatii prefera fotbalul si politica, mai nou si comentariile savante despre orice si oricine. Poti considera un fel de descarcare, exact ca dupa zece beri.
          Deci, ii accepti pe paminteni asa cum sunt ori te
          teleportezi inapoi pe Antares.
  • +2 (8 voturi)    
    Ati dat toti in mintea lui Base (Marţi, 10 noiembrie 2015, 16:51)

    io [anonim]

    1) Cand alegi pe cineva nu crezi ca trebuie sa si vezi daca va fi votat de Parlament
    2) Toate criza asta (si sper ca si consultarile) nu au ca subiect principal un nume de prim-ministru, ci shimbarea modului de a gandi si face politica
  • +3 (5 voturi)    
    Ce cred (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:02)

    mucenic [utilizator]

    Probabil Ciolos a fost primul nume care i-a venit lui Johanis in minte. Gandit bine pana acuma. A facut consultari sa nu zica lumea ca n-au fost consultati si sa vada daca cineva are o parere mai buna. Corect dupa mine!
    Acuma i-a pasat responsabilitatea lui Ciolos. Deci Johanis nu-si asuma responsabilitatea sa fie un presedinte jucator!
    Intrebarea cheie este, daca Ciolos isi face un cabinet care raspunde cerintelor "strazii" si nu parlamentarilor, ii poate santaja pe parlamentari si sa le spuna : daca nu vreti guvernul care l-am facut eu, strada va va da afara din pParlament?
    • 0 (0 voturi)    
      maybe (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:09)

      CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui mucenic

      Decat daca strada e pe faza. pentru ca el nu o sa poata sa ameninte cu nimic, in schimb o sa fie continuu amenintat cu motiune de cenzura.

      Nu o sa poate face ca Ilici cand a chemat minerii. De acum TOTI trebuie sa stea cu ochii pe ce se intampla. Si sa reactioneze la fel de dur cand sunt derapaje, inclusiv amenintari de genul motiunilor pe motive aiurea in tramvai.
  • -5 (7 voturi)    
    eheee (Marţi, 10 noiembrie 2015, 17:21)

    xanti [utilizator]

    Basescu si-a pus omul.
  • -2 (2 voturi)    
    Tehnocrati (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:14)

    satanae [anonim]

    Sint tare curios cu ce lepadaturi va aduce pe post de ministri noul premier tehnocrat al lui Romanica. Oare-i va lua de la PSD sau de la liberali? Ma gindesc la diverse personaje din linia a doua a partidelor, adica imbecili tineri, precum cei din guvernul lui MRU, plus oameni de mare caracter, cu larga notorietate, pentru ministerele importante - gen Eugen Nicolaescu la Finante.
    Am vazut ca lumea privea cu ochi buni venirea unui tehnocrat precum Ciolos ca prim-ministru. Asta are imaginea de tehnocrat pentru ca a reusit sa fie si ministru si comisar european fara sa aiba nimeni macar o amintire stearsa despre el. A fost comisar european 4 ani, cred, si, cel mai probabil, nici macar functionarii de la Bruxelles nu au habar cine este. Am o presimtire cum ca asta este genul de tehnocrat roman: tace, ca sa dea impresia ca este un fel de functionar german, care tace si face si, de fapt, nu face altceva decit sa-si ascunda propria prostie. Pe linga prostie, de obicei, astia mai ascund si elucubratiile care le trec prin cap. Un exemplu stralucit in aceasta privinta este fostul ministru PD al integrarii europene, Emil DInga, la care as putea adauga figura de neuitat a lui Mihai Dumitru, dar si alti si alti idioti. Nu garantez ca Ciolos este acelasi tip de personaj, dar as paria ca asa e.
    PS Exista o singura solutie pentru Romanica: un guvern cinstit, care sa nu se ascunda dupa cires si sa recunoasca cinstit ce si cine este. Asadar: voteaza Micky Spaga premier!
  • 0 (0 voturi)    
    Dar... (Marţi, 10 noiembrie 2015, 18:24)

    Cetatean97513 [utilizator]

    asta e prima propunere... oare PSD si restul penalilor au facut pe mieluseii sa vada ce se propune si acum o sa isi retraga sprijinul? Asta ar insemna ca la a doua propunere (facuta de penali) sa isi bage ei omul lor... sau alegeri anticipate (ceea ce nu vrea nimeni)... tare cred ca penalii de PSDei au alt joc.... sper sa ma insel... daca nu.. iesim in strada si ii colindam direct pe la case... doar ca ar fi prea tirziu (constitutional) oricum, ei si-au facut jocul.