UPDATE Ordonanta de Urgenta care prevede majorarea cu 25% a salariilor din sistemul sanitar a fost aprobata de Guvern

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 26 august 2015, 12:15 Actualitate | Esenţial

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Ordonanta de Urgenta care prevede majorarea salariilor din sistemul sanitar cu 25%, incepand cu data de 1 octombrie 2015, a fost aprobata in sedinta de Guvern de miercuri, informeaza Mediafax. Premierul Victor Ponta anuntase, la inceputul sedintei de Guvern, ca pe ordinea de zi "in primul rand avem ordonanta, e finalizata, ordonanta prin care prevedem de la 1 octombrie cresterea cu 25% a salariilor actuale pentru tot personalul din sistemul sanitar".

Pe ordinea de zi a sedintei de astazi, 26 august, a Executivului este Ordonanta de Urgenta "prin care prevedem de la 1 octombrie cresterea cu 25% a salariilor actuale pentru tot personalul din sistemul sanitar. Pentru ca vreau sa fiu atat de clar incat toata lumea care vrea sa auda si sa inteleaga limba romana, sa inteleaga. E vorba de salariile actuale, da, 25% la salariile actuale, nu la alte calcule, nu la alte povesti, pentru toata lumea care lucreaza in sistemul sanitar", a afirmat premierul Victor Ponta, la inceputul sedintei.

Acesta a spus ca "este nevoie, si sper sa am sprijin in continuare, de cresterea veniturilor celor care lucreaza in sistemul medical, in acelasi timp insa in paralel cu reformele importante. Si introducerea cardului de sanatate a fost si este o reforma importanta. Cei care stiti bine de ce se opuneau, asta e, intotdeauna se vor opune unii cand vrei sa schimbi ceva important. Dar cred ca mai este in continuare mult de facut si dl ministru Banicioiu, presedintele Casei si ceilalti, mergem mana in mana cresteri salariale cu reforma in sistem. Asa cred ca e normal. Daca s-ar fi putut azi sa facem cu 100%, cu 200%, cu 300% as fi facut cu toata inima, ca era corect".

Ponta a sustinut ca "putem astazi 25, la anul 25 si putem sa avem o anumita perspectiva. Iar pe masuri punctuale cum ar fi accesul rezidentilor la constructiile ANL si alte lucruri mai putin cunoscute, dar pe care putem sa le rezolvam cu bunavointa".

Nicolae Banicioiu, ministrul Sanatatii, a intervenit si a precizat ca accesul rezidentilor la constructiile ANL este masura "inclusa in ordonanta de azi".

Tot in deschiderea sedintei de guvern, parte la care televiziunile au acces, Victor Ponta i-a cerut Rovanei Plumb, ministrul Muncii, sa gaseasca o solutie si pentru asistentii sociali.

Informatii de background

Amintim ca Victor Ponta a facut anuntul majorarii prin OUG de la 1 octombrie a salariilor medicilor in urma cu o saptamana, pe 18 august 2015. Dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis, la inceputul lunii, ca medicii nu pot primi plati suplimentare sau donatii de la pacienti, mii de medici s-au organizat si au format un grup de initiativa pe Facebook, unde au discutat despre o greva generala. Ministrul Sanatatii a anuntat imediat o intalnire cu sindicatele din Sanatate si apoi a venit anuntul premierului ca mareste salariile din sanatate.

"Putem de la 1 octombrie anul acesta sa aplicam o crestere de 25% la salariul actual pentru tot personalul din sistemul sanitar: asta inseamna, daca datele ministerului si ale Casei sunt corecte, 181.000 de persoane in reteaua Ministerului Sanatatii si a autoritatilor publice locale si 12.380 de persoane in ministerele si institutiile care au propria retea, Interne, Aparare, SRI si celelalte. Impactul bugetar anual este in jurul sumei de 1,7 miliarde lei", a declarat Ponta, intr-o conferinta de presa sustinuta pe 18 august.

Prim-ministrul a sustinut ca "pentru anul acesta resursele sunt asigurate din fondurile economisite la Ministerul Sanatatii si la Casa, dar pentru asta avem nevoie in luna octombrie de o rectificare bugetara, pe care evident ca o vom face in asa fel incat din noiembrie sa se plateasca practic salariile majorate in luna octombrie. Este important in textul ordonantei si dupa aceea in dezbaterea in Parlament ca obligatia de a continua aceasta marire graduala sa fie asumata inainte de Legea bugetului in asa fel incat in 2016 sa putem aplica urmatoare crestere de 25% si in acelasi fel 25% anual pana cand se ajunge la o dublare a venitului actual pentru medici, asistente si restul personalului".

In aceeasi conferinta, Ponta a sustinut insa si legalizarea spagii pentru doctori, cu conditia sa fie fiscalizata si benevola: "Ministrul Justitiei, impreuna cu reprezentanti din sistemul medical, va veni cu un proiect de lege, si nu cu o ordonanta de urgenta. Legea sa prevada pe intelesul tuturor faptul ca acele contributii suplimentare pe care pacientii vor sa le aduca pentru medic, pentru asistent sa fie cu definirea cumulativa a trei conditii: sa nu fie conditionata de medic, sa fie dupa incheierea actului medical si sa fie declarate, asa incat sa fie si fiscalizate. Cu aceste trei conditii cumulative sa nu mai implice raspunderea penala a medicului, a asistentului sau a oricarui reprezentant al sistemului sanitar".

Propunerea de legalizare a spagii a atras numeroase critici din partea medicilor, iar anuntul majorarii salariilor din sistemul sanitar a atins imediat sindicatele din educatie, care cer o marire egala de salarii si pentru profesori.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
30003 vizualizari
  • +2 (22 voturi)    
    Hotnews a ajuns gazeta guvernului? (Miercuri, 26 august 2015, 12:24)

    vali47 [utilizator]

    Nici nu au discutat în guvern și hotnews se grăbește să ne fericească cu ce va face guvernul.Guvernul Ponta nu face nimic bun,distruge slaba stabilitate macroeconomică și financiară și hotnews îi laudă cu ce vor face.Ăștia numai promit ce vor face alții.Guvernul să dea salarii după merit și să respecte legile.Incepe să nu-mi mai placă Hotnews!
    • +2 (2 voturi)    
      Daca esti atat de destept (Miercuri, 26 august 2015, 16:32)

      rollotomasi [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      spune-ne ce ar fi trebuit sa scrie hotnews.
      In loc de:
      "Ordonanta de Urgenta care prevede majorarea salariilor din sistemul sanitar cu 25%, incepand cu data de 1 octombrie 2015, a fost aprobata in sedinta de Guvern de miercuri, informeaza Mediafax"
      sa fi scris:
      "Ordonanta de Urgenta care prevede majorarea salariilor din sistemul sanitar cu 25%, incepand cu data de 1 octombrie 2015, NU a fost aprobata in sedinta de Guvern de miercuri, informeaza Mediafax" ?
      • 0 (0 voturi)    
        comentariu la parerea neaprobarii (Duminică, 1 noiembrie 2015, 11:19)

        AndaAnda [anonim] i-a raspuns lui rollotomasi

        poate procentul e prea mare si doar unele cadre medicale ar trebui sa aiba marire de salariu si anume cei care intradevar au un post mai solicitant nu la nr ci ca si functie /specializare (bolile interne/externe cu risc de contaminare, ginecologi/ maternitati
  • +15 (27 voturi)    
    absolut imbecili! (Miercuri, 26 august 2015, 12:48)

    ..13 [utilizator]

    Astia omoara cu mana lor economia!

    Tot ce a fost croit bun intr-un proces indelungat urmeaza sa fie aruncat la gunoi!

    25 traiti cu speranta de mai bine - ucisi in 1-2 luni de Monta!
  • +14 (14 voturi)    
    Ne îndobitocesc? (Miercuri, 26 august 2015, 13:20)

    vali47 [utilizator]

    Cred ei!Hai să vedem de ce nu era bună legea propusă de guvernul Boc pentru care actuala gașcă mafiotă au făcut scandal și ce propun guvernul Ponta ,care să merite menționat.Până acum vorbe multe,pentru-că nu vor să plătescă corect competențele,să nu-și supere lacheii politici din sistem.Vin cu soluții trăsnite,imposibil de aplicat.Propunerile lui Bănicioiu ar face furori ,am râde cu hohote,dacă nu ar fi vorba de sistemul sanitar,de banii și de viața noastră.Plătim anticipat niște bani,vrem servicii medicale bune.Să ni se spună de ce nu se poate,nu cum legalizăm hoțiile,mita și înjosirea noastră și a medicilor.Dacă ești mândru că ești român,dacă respecți acest popor,pleci când nu poți face ceva pentru el.Dai o șansă să vină cineva care poate.Nu ține de putere pentru a menține brambureala și hoția.Nu banii sunt problema,ci modul de lucru,lipsa respectului față de un pacient asigurat,față de un medic bun,asistent,infirmier și tot ce înseamnă funcționalitatea sistemului.De la premier la șefi,suntem șmecheri și facem mișto unii de alții.Carte nu învățăm și nu-i respectăm pe cei care învață carte.Munca cinstită este o rușine,se face pe furiș să nu râdă vreo-un pesedist de tine.
  • +11 (15 voturi)    
    Programul guvernului. (Miercuri, 26 august 2015, 13:26)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Deja Rovana Plumb, a confirmat, ca nu are pregatit programului de marire a salariilor asistentilor sociali. Halal guvern!
  • +17 (17 voturi)    
    Ce figura de spaguit(usor) are"dr'' Ponta Viorel ! (Miercuri, 26 august 2015, 14:28)

    Plagarus [utilizator]

    Nu ma lasati in puscaria basistilor, caci eu am vrut doar binele tzarisoarei si pe al meu si al famigliei mele in frunte cu tata socru, popa cu trese Sarbu !
  • +7 (13 voturi)    
    De ce nu? (Miercuri, 26 august 2015, 14:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca pentru hotimea parlamentara si demnitarii mafioti au fost bani, de cenu si pentru medici, invatatori, profesori si toate categoriile de putori incompetente platite de la buget? Dezastrul e aproape... Romania tara condusa de mafioti, securisti si rudele lor
    • +3 (5 voturi)    
      Hai sa ramanem rationali (Miercuri, 26 august 2015, 15:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Or fi functionarii putori, or fi parte din profesori putori. Da' inainte sa sustii ca medicii sunt putori, mergi te rog la o sectie care asigura urgentele si vezi ce traiesc medicii de acolo zi de zi. Nu sunt nici pe departe de acord cu cretinatatea lui Ponta de a mari salariile unitar cu 25%, adica aluia care are 200 de euro sa-i dai 200 de lei in plus, si aluia care are 10.000 eur sa-i dai 2500 eur in plus, dar pentru chestia asta nu-s vinovati medicii.
  • -1 (9 voturi)    
    foarte bine.. (Miercuri, 26 august 2015, 14:35)

    rochiri [utilizator]

    ...dar restul bugetarilor ce fac? ca si ei tot la stat lucreaza lor de ce nu li se da 25%?
    Nu inteleg logica...la unii s-a dat la alti nu...!
    Pacat ca V.P. isi joaca cariera politica..cu bugetul tarii..el trebuie sa intelaga..ca nu asa se salveaza...in 6 luni..toata lumea va uita da aceasta marire!...
    Parca si Basescu a jucat cartea asta odata..cu profesforii!
    • +9 (11 voturi)    
      Nu Baselu a fost... (Miercuri, 26 august 2015, 15:07)

      JJ_Kent [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      ...ci Taricel! Acelasi care atunci era alaturi de Baselul acum e alaturi de Monta. Nu-i bai! La anul o să asistam la o intoarcere în timp, taieri si majorari de impozite si taxe.

      P.S. A nu se intelege ca sunt de parere ca medici nu merita mai multi bani. Cu siguranta, MERITA! Dar 25% așa dintr-o data si din pix, fara pic de sustinere in realitate... Vai s-amar de noi! Stati asa ca urmeaza profesorii, politistii, si restul...
  • +7 (7 voturi)    
    nu am inteles... (Miercuri, 26 august 2015, 14:36)

    liviu_ [utilizator]

    s-a aprobat marirea de 25% DAR ... s-a aprobat si legalziare spagii?!

    o masura inutila... care doar pune putina apa pe foc... in rest NUMIC! medicii NU sunt mai multimiti... dimpotriva...
    da ponta merge inainte si NU IL INTERESEAZA parerea medicilor... cum a reactionat acum s-a vazut asta!

    sper ca sa plece cat mai repede panarama asta pana nu distruge tot ...
  • -15 (17 voturi)    
    Cum spuneam, la basisti e invers (Miercuri, 26 august 2015, 14:45)

    newlook [utilizator]

    Cum spuneam, la basisti e invers: pentru ei, cresterea salariilor e ceva rau.
    • +5 (7 voturi)    
      poti sa o iei si asa... (Miercuri, 26 august 2015, 15:20)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      pentru ca din taxele lor se plateste aceasta majorare.
      Si in loc sa fie reformat sistemul sanitar sa-ti poti alege spitalul (de stat sau privat) unde sa beneficiezi de contributia platita, se mentine un mastodont ineficient si pagubos.
      Platesti taxe la stat si apoi achiti si te tratezi la privat.
      De ce ?
      • -6 (6 voturi)    
        Ai urlat la fel si atunci cand ti-a redus TVA (Miercuri, 26 august 2015, 16:38)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Ai urlat la fel si atunci cand ti-a redus TVA-ul, basistule.
        Sunteti pur si simplu anormali, lipsiti de creier, urlati la comanda.
        • +3 (3 voturi)    
          Un scandalagiu lipsit de argumente (Miercuri, 26 august 2015, 17:10)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ... urlat... anormali etc. etc.
          De ce nu incerci sa spui ceva logic, adica cu argumente, fara sa injuri si fara sa jignesti?
          Poate ca te-ar mai asculta careva...
    • +2 (4 voturi)    
      cresterea salariilor... (Miercuri, 26 august 2015, 15:21)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      nu este ceva rau daca EXISTA sustinere economica! daca nu exista sustinere economica poate fi ul lucru extrem de rau!

      pe lanta alta sa-ti explic:
      1 - medicii au cerut vreo 200-300% nu 75%. poaet o sa zici ca e prea mult sau altceva, dar noi urmarim (teoretic) sa nu mai plece medicii din tara si sa nu mai ia spaga, nu sa taca din gura pana la alegeri ca sa isi faca treaba tonta in continuare
      2 - medicii nu au cerut legalizarea spagii
      3 - marirea asta a fost dupa discutia cu sindicatele , nu cu reprezentatii medicilor ... din pacate in romania sinducatele nu urmaresc interesul celor ce-i reprezinta
    • +4 (8 voturi)    
      pai cap sec (Miercuri, 26 august 2015, 15:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Tie ti se pare ok marirea tuturor salariilor din sistemul medical cu 25%? Adica ala care are 10.000 de eur sa-i mai dai 2500, iar amaritului cu 200 de eur sa-i arunci in fata 200 de lei? Tu mai departe de basism si anti-basism esti in stare sa gindesti??? Plus ca ce te faci daca miine vin profesorii si cer si ei 25%, poimiine vin politistii, raspoimiine functionarii, si tot asha.
      Si te trezesti din betia asta a cresterilor salariale in 2017 cu deficit de 5-6% si vezi ca nu te mai imprumuta nimeni inafara de FMI, si iar esti nevoit sa tai salariile.

      Da' se pare ca unii au minte fix cit un copil de 3 ani care poate fi convins ca orice contine ciocolata e neaparat ceva bun.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu te doare nimic!?.... (Miercuri, 26 august 2015, 15:55)

      _MaG_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Inchide calculatorul si fugi "pe" Antena 3 sau dechideti ochii si mintea...
      • -4 (4 voturi)    
        "deschide-TI", nu "deschideti" (Miercuri, 26 august 2015, 16:47)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui _MaG_

        "deschide-TI", nu "deschideti", precar alfabetizatule !
  • 0 (4 voturi)    
    Absolut incorect (Miercuri, 26 august 2015, 15:28)

    dana_s [utilizator]

    Gresita a fost si politica lui Boc de a taia toate salariile bugetarilor cu 25%, indiferent de rezultatele fiecaruia, gresita este si politica lui Ponta de a mari salariile otova, in mod egal, fara o analiza a performantelor.
    Astfel se incurajeaza nemunca. Si dispretul fata de cei care chiar lucreaza. Dar nu conteaza.
    Parca se zicea ceva gen "stop si de la capat".
    Care stop ?
    Care capat ?
    Care "alt gen de politica" ?
    Iar "legalizarea spagii" este un principiu absolut jignitor pentru medici. Si pentru pacient.
    Nimeni nu trebuie pus in situatia de a "trebui" sa dea plicul. Aceasta discutie nu trebuie sa existe.
    Medicii nu mai sunt ingeri. Au falsificat mii de retete, au furat la greu.
    Medicii, asistentele si tot personalul medical sa fie platiti dupa rezultatele lor concrete.
    Indicatorul sa fie 'cat mai multi pacienti sanatosi'.
    • +5 (7 voturi)    
      Absolut incorect... (Miercuri, 26 august 2015, 16:08)

      _MaG_ [utilizator] i-a raspuns lui dana_s

      este sa ai un aparat de stat mare și incompetent și sa-i mai mărești și salariul. In primul rând sa dea dovada de eficienta, productivitate, și corectitudine fata de mediul privat - ca doar ce-i din privat "susțin" toate salariile din aparatul de stat.

      Monta stai jos! Nota 4! La cât de prost ești te mai și plătesc din banii mei?! In curând în țara asta o sa rămână doar bugetarii și asistații sociali.
      • 0 (0 voturi)    
        mda... (Joi, 27 august 2015, 12:35)

        dana_s [utilizator] i-a raspuns lui _MaG_

        "Cei din privat", in loc de "ce-i din privat"...
        Ca si remarca anterioara, foarte corecta: "deschide-ti", in loc de "deschideti"...
        SCUZE !!! Nu am putut sa ma abtin !
        Sper ca la dvs, in mediul privat, greselile gramaticale nu au nici un impact notabil.
        Si puteti sustine, onest si cu 'altruism', si mediul bugetar, cu justitia, scolile, spitalele, apararea, politia noastra, de care avem cu totii nevoie.
  • +2 (4 voturi)    
    asta asha, ostentativ, sa moara dragnea de ciuda (Miercuri, 26 august 2015, 15:53)

    bogdan1477 [utilizator]

    Se pare ca pontanacul forteaza nota pina va fi demis de propriul partid si trimis la mititica. Pare decis sa dea foc la casa, doar in speranta desarta ca-si va salva astfel pielea. Probabil Dragnea se va vedea nevoit sa-i dea un shut in posterior.
  • 0 (0 voturi)    
    NEDREPTATE (Joi, 27 august 2015, 13:05)

    framursubaloo [utilizator]

    Ordonanta ce completeaza ORDONANȚA DE URGENȚĂ Nr. 27 din 30 iunie 2015 pentru completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015 ... ESTE GRESITA DIN START ... pentru ca de exemplu ... nu tot personalul din directiile de sanatate publica face parte din categoria functionarilor publici, existand si personal contractual ... si la urma urmei PERSONALUL DIN DIRECTIILE DE SANATATE PUBLICA NU FACE PARTE DIN SISTEMUL PUBLIC SANITAR ...??? Dupa parerea guvernului nostru s-ar parea ca nu pentru ca la art.1 dupa aliniatul 5 - indice 3 se introduc patru aliniate noi, iar ultimul precizeaza : “(5 - indice 7) Nu intră sub incidenţa prevederilor alin. (5 - indice 4) şi (5 - indice 5) personalul din direcţiile de sănătate publică.” ... adica sub incidenta maririi de 25% .... Deci la cei cu salariile cele mai mici din sanatate ... iar li se face o mare nedreptate ...
  • 0 (0 voturi)    
    legalizarea mitei (Joi, 27 august 2015, 14:48)

    lamaie [utilizator]

    O tara condusa de corupti, hoti nu pot sa scape de DNA , doar daca toti devenim mituitori si mituiti. Ce jignire mai mare si umilire mai mare pentru corpul medical este de a-i face beneficiarii mitei legalizate!!!
    Pentru ce mai platesc si ca pensionar sanatatea?
    La spitalele de stat mergem cei cu pensii foarte mici si mici, daca mi-as permite as merge direct la cele particilare.
    De ce nu se legalizeaza mita pentru orice functionar public, si ei sunt angajatii statului si ofera servicii cetateanului? Nu este o incalcare a dreptului de a fi egali in fata legii?
    Oare domnii profesori universitari, de la drept si in general de la facultati, nu ar fi normal ca la incheierea cursului studentii sa lase pe catedra 100, 50 lei si profesorul sa mearga la caserie si sa-i declare pentru fiscalizare? La fel sa se procedeze la licee, oriunde, ca doar mita este in singele nostru, nu? Parca asa spunea un lider sindical agramat , care vorbea in numele corpului sanitatr??? E adevarat ca un profesor si-a cumparat 6 case din meditatii, oare a platit ls fisc impozit???
    Intreb, care mai este obligatia statului fata de angajatii lui, dupa mintea lor trebuie legalizata mita ca sa scape de plata salariilor!!!
    Domnilor , daca educatie si sanatate nu e, nici natiune mandra nu e!!!
    Nu ne-am saturat sa fim batjocura acestei clase politice
    • 0 (0 voturi)    
      medic privat (Duminică, 1 noiembrie 2015, 11:31)

      AndaAnda [anonim] i-a raspuns lui lamaie

      manualul de medicina este privat? decand cu alternativele credeti ca medicina este ceva divers poate de persoana nu de practicantul ei acesta fiind atent la diferenta intre persoane in aplicarea medicinei in mod normal nu la boala privata cu aceleasi sintome persoanele sufera de boli diverse private alternativele sunt mai mlt la metoda de invatare aplicata iar medicina nu vinde produse diverse private dor nu sunt doar farmacii private desi stau la coada la rete private la clinici si apoi la coada cu tretetele compensate la farmacie... poate ela moda nu? poate e mai bine cu mai multi doctori dar asta nu inseamna ca sunt afaceristi privati decand a devenit sanatatea un produs pe care poti sa il cumperi din policlinici private si nu din farmacii private? au profit vand pastilele pt profitul framaciilor? sau repara ca orice doctor ceva stricat adica ce legatura are cu o afacere de produs 3 sortimente haine/bomboane cu profitul clinicilor private nici la farmaciie nu s-ar inregistra profit dupa urma pastilelor reparatoare ci doar celor care aduc un surplus sanatatii vitamine suplimente ceaiuri dar nici acestea pt ca intra la sanatate si scazi din alte alimentatii in mod normal ca altfel poate ingrasa etc...
  • 0 (0 voturi)