Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii l-a amendat cu 600 lei pe Traian Basescu pentru declaratiile din Slovenia: Multi dintre romii nomazi traiesc, in mod traditional, din ce fura

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2014, 12:41 Actualitate | Esenţial

Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a constatat savarsirea unei fapte de discriminare din partea presedintelui Traian Basescu, pentru declaratiile pe care le-a facut intr-o vizita oficiala in Slovenia: "mai avem o problema care trebuie spusa si care face dificila integrarea romilor nomazi - foarte putini vor sa munceasca. Multi dintre ei, in mod traditional, traiesc din ce fura". Colegiul director al CNCD a decis astazi sa-l sanctioneze pe presedinte cu amenda contraventionala de 600 lei.

Colegiul director al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) a decis in sedinta de astazi, 10 februarie, ca afirmatia din data de 3 noiembrie 2010 a presedintelui Traian Basescu, conform careia dintre romii nomazi "foarte putini vor sa munceasca. Multi dintre ei, in mod traditional, traiesc din ce fura" reprezinta discriminare si incalca dreptul la demnitate al persoanelor de etnie roma.

Traian Basescu a fost santionat cu amenda contraventionala in cuantum de 600 lei. "Colegiul director a aplicat aceasta amenda, tinand cont de faptul ca presedintele Traian Basescu nu se afla la prima fapta de discriminare", informeaza CNCD. Decizia a fost luata cu 6 voturi "pentru", 2 voturi "impotriva".

Consiliul a analizat cazul dupa ce Asociatia Romani Criss a depus o petitie in acest sens. Initial, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a decis ca solutionarea acestei petitii nu este de competenta sa, avand in vedere faptul ca afirmatiile au fost facute in Slovenia. Inalta Curte de Casatie si Justitie a anulat insa, pe 21 ianuarie 2014, hotararea Consiliului si a obligat CNCD sa se pronunte pe fond.

Sanctiunea de astazi vine la peste 3 ani de la declaratia facuta de presedintele Traian Basescu. Aflat intr-o vizita oficiala in Slovenia, pe 3 noiembrie 2010, Traian Basescu a fost intrebat de o jurnalista slovena in legatura cu masurile luate de autoritatile romane in privinta romilor. Iata declaratiile presedintelui:

"Incep cu ultima parte a intrebarii dumneavoastra. Chiar daca au fost guverne care au dat un semnal legat de o eventuala blocare a accesului Romaniei in spatiul Schengen datorita problemei romilor sau a altor probleme, legate spre exemplu de Mecanismul de Cooperare si Verificare, trebuie sa va spun ca tratam aceste afirmatii doar ca pe afirmatii care nu respecta chiar Tratatul de aderare intre Uniunea Europeana si Romania. Problema accesului in spatiul Schengen este o problema tehnica. Sunt 6 rapoarte facute de Comisia Europeana cu privire la progresele dotarii Romaniei cu cele necesare pentru a indeplini standardele Schengen si toate sunt pozitive. Urmeaza un ultim raport in luna decembrie si noi credem ca Romania indeplineste toate conditiile pentru a deveni membru Schengen. De fapt este mult mai palpabil accesul in Schengen decat momentul intrarii in Uniunea Europeana.

Accesul in Schengen populatia il simte imediat, simte usurinta cu care circula. Revenind la problema romilor, nu cred ca pana la urma vreun guvern va avea ca abordare finala neintrarea Romaniei in spatiul Schengen datorita problemei romilor, ar fi si o incalcare a Tratatului. In acelasi timp, sustin fara rezerve, ceea ce spunea si domnul Presedinte mai inainte, ca unu: trebuie sa cunoastem in mod real problemele romilor si doi trebuie sa asiguram acel minim legat de sanatate, de posibilitatea de a invata si de posibilitatea de a avea un loc de munca. Aici trebuie sa va spun un lucru esential. Foarte multi politicieni importanti fac o confuzie legata de romi. Nu putem vorbi despre toti romii. Cei pe care ii vedem umbland in Europa sunt romii nomazi, care provin si din Romania si din alte tari ale Uniunii Europene. Obiceiul lor cultural este sa circule din loc in loc.

Romania are peste un milion de romi care sunt integrati. Sunt sate de romi, sunt integrati in marile orase. Sunt parte a societatii romanesti. Ceea ce nu am reusit pana in prezent este legat de integrarea romilor nomazi si aici trebuie sa ne punem nu numai filosofic, ci si in mod practic intrebarea: vorbim de integrare sau de asimilarea romilor? Si la fel de cinstit trebuie sa raspundem, pentru ca a le interzice miscarea inseamna a le distruge unul din elementele de filon cultural al romilor nomazi. Sigur, nu este usor sa te confrunti cu problema romilor nomazi si din motive care ar insemna un inceput de integrare, adica asigurarea educatiei pentru copii, cum sa o faci pentru romii nomazi? Va trebui sa gasim solutii sa o facem.

Dar mai avem o problema, care de asemenea trebuie spusa. Si care face destul de dificila integrarea
romilor nomazi. Foarte putini vor sa munceasca, multi dintre ei, in mod traditional, traiesc din ce fura. Iar daca nu vom recunoaste cinstit si problemele pe care le are etnia insasi si problemele pe care le avem noi in a intelege etnia, nu vom gasi solutia problemei. Eu am fost primar si am oferit locuri de munca romilor care se asezasera in jurul Bucurestiului. Nu le-a placut. Au plecat in alta parte. Sigur, era munca in conformitate cu pregatirea pe care o aveau, la salubrizare. Deci problema romilor nomazi trebuie privita in ansamblul ei si daca ne limitam numai la a spune ce trebuie sa facem noi, dar nu si ce trebuie sa faca ei, nu vom rezolva problema."

Descarca de aici comunicatul integral al Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii

Declaratiile facute de Traian Basescu de-a lungul mandatului de presedinte au fost de mai multe ori obiectul analizei CNCD. In 2007, Consiliul a hotarat ca folosirea de catre presedinte a sintagmei "tiganca imputita" la adresa unei jurnaliste de la Antena 1 este discriminare si l-a sanctionat cu avertisment pe Basescu. Presedintele a atacat verdictul in instanta, iar ICCJ a decis ca expresia "tiganca imputita" este discriminare, dar nu reprezinta o contraventie, motiv pentru care magistratii au anulat sanctiunea. (Sursa)

Basescu a fost acuzat de discriminare si pentru declaratiile facute in septembrie 2007 la iesirea din Spitalul Militar Central, unde fusese operat de tiroida. Atunci, seful statului a multumit echipei de medici care l-a operat si i-a spus dr. Mircea Ghemigian, seful echipei de doctori care s-a ocupat de presedinte: "In sfarsit am vazut si eu un armean bun". Ulterior a rectificat: "un armean competent". Comitetul Director al Uniunii Armenilor din Romania a sesizat Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii, care a decis ca Traian Basescu nu este vinovat de discriminare in acest caz. (Sursa)

In 2011, presedintele a fost sanctionat cu avertisment in doua dosare discutate de Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii. Unul a avut ca obiect declaratiile lui Basescu referitoare la "tiganii care cersesc" in Finlanda si celalalt declaratiile referitoare la "urmasii cu dizabilitati" ai unui monarh. (Sursa)

CNCD a analizat si declaratiile presedintelui Traian Basescu referitoare la natalitate ("Cum Dumnezeu femeia roma poate tine cinci - sase copii, iar romanca nu poate?") si a decis in iulie 2013 ca nu sunt discriminatorii si se incadreaza in limitele libertatii de exprimare. Colegiul director a avertizat insa ca "declaratia cuprinde stereotipuri negative fata de rolul femeii in societate si natalitate, respectiv evolutia natalitatii la romi si dezaproba continutul declaratiei supuse analizei". (Sursa)

In octombrie 2013, Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a decis in unanimitate ca declaratiile facute de Victor Ponta, Traian Basescu, Liviu Dragnea si Crin Antonescu, conform carora regiunile cu populatie majoritara maghiara vor disparea ca urmare a regionalizarii administrative, nu sunt discriminatorii. Sesizarea a fost depusa la CNCD "in numele poporului secuiesc" de catre liderul Consiliului National Secuiesc (CNS), Izsak Balazs, care i-a acuzat pe cei patru ca au facut declaratii publice in care au exclus crearea unei regiuni cu populatie majoritara maghiara, incalcand astfel mai multe conventii internationale. (Sursa)

Citeste si:


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5426 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    adevarul (Luni, 10 februarie 2014, 12:44)

    deer [utilizator]

    Iar ne supara adevarul.
    Si iar il sanctionam pe cel care are curajul sa-l rosteasca.
  • +15 (15 voturi)    
    Nici adevarul nu-l mai poti spune (Luni, 10 februarie 2014, 12:45)

    bogdan192 [utilizator]

    Ca vine consiliul si te amendeaza.
  • +13 (13 voturi)    
    Adevarul (Luni, 10 februarie 2014, 12:50)

    CatalinPetrica [anonim]

    De ce trebuie sa fii amendat pentru ca spui adevarul?
    Din pacate asta este adevarul, chiar daca Basescu a unit multe infractiuni sub denumirea de furat, ele in codul penal au si alte denumire.
    Astia cu duscriminarea au luat-o razna rau de tot
  • +4 (4 voturi)    
    DA (Luni, 10 februarie 2014, 12:52)

    abrahamlincoln [utilizator]

    BETON !
  • +10 (10 voturi)    
    cum? (Luni, 10 februarie 2014, 12:54)

    Sakura [utilizator]

    Cu ce drept amendează o autoritate românească un cetăţean român pentru fapte săvârşite pe teritoriul unui stat străin? În Slovenia se aplică legile din Slovenia, iar amenzile le dau autorităţile slovene. Şi nici măcar ele când persoana este un oficial care beneficiază de imunitate diplomatică.
  • -10 (18 voturi)    
    rau ca a spus-o (Luni, 10 februarie 2014, 12:55)

    n italy [utilizator]

    dar daca s-ar face un sondaj cum ar iesi 90 la suta ce credeti ca vor zice a gresit si el intr-un fel acolo dar cand dansa cu chivutele alea nu cred ca se gandea la asa ceva
    • +24 (32 voturi)    
      Daca sunt nomazi.. deci fara ocupatie! (Luni, 10 februarie 2014, 13:17)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui n italy

      Sa-mi spuna cineva cum poti sa fii si nomad, si sa si traiesti dintr-un salariu?!?!?

      Asta au facut mereu, vara furau din gradini, si iarna se aciuau langa vre-un sat si cerseau!
      • -5 (11 voturi)    
        nu-i obligatoriu sa "traiesti din salariu"!! (Luni, 10 februarie 2014, 14:29)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        In primul rand: ai cheltuieli mai mici (tot ceea ce platesc cei care au locuinta ei NU platesc - asta e de ordinul sutelor de lei pe luna). In al doilea rand, nu demult, o buna parte din ei traiau din: reparatii facute prin satele pe unde se aciuiau, mestereli diverse (de la mici bijuterii pana la vase si unelte samd.) si ajutand la munci agricole. O FOARTE mare parte din muncile agricole ale taranilor necolectivizati (sau cei cu o bucatica de gradina ori vie) era facuta de tzigani...

        Asta cu "traitul din salariu"... e mentalitate de "dependent"
        • +6 (6 voturi)    
          Mentalitate de ''dependent''? dar de nomad cum e? (Luni, 10 februarie 2014, 15:53)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          Bun, acum nu ne-am nascut toti antrepenori sau bussines-mani de succes, dar eu am o meserie respoctabila pentru societate!

          Cat despre implicarea in micile reparatii sau chiar munca bruta... cred ca exagerezi!

          Cu siguranta aceeia nu erau rromi nomazi, aceia poate erau tiganii-romanizati altii decat nomazii!

          Nomazii sunt necivilizati tocmai pentru ca le este dificil integrarea intr-o comunitate, iar cu timpul dezvolta o atitudine ostila societatii, o atitudine de clan!
          Clanul urmarind printr-o empatizarea a tuturor membrilor protectia membrilor in detrimentul oricarei valori a civilizatiei!
        • -1 (3 voturi)    
          cred ca ai citit povesti multe ..... (Luni, 10 februarie 2014, 17:25)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          in copilarie.....ha, ha, ha.
        • -1 (3 voturi)    
          Fără proprietăţi (Luni, 10 februarie 2014, 17:32)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          eşti dependent de salariu, cu proprietăţi iţi permiţi să furi de la alţii. Deci, pentru a fi integraţi, ţiganii trebuie împroprietăriţi.
          • 0 (0 voturi)    
            Te-ai intrebat de ce se plimba Circul? (Marţi, 11 februarie 2014, 11:28)

            pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

            E ca si cum ai da unui Circ o bucata de pmant la tine in curte si-l fortezi sa stea acolo!

            Pentru un nomad e mai usor de suportat puscaria, decat sa-i iei sentimentul de COTROPITOR liber al pamantului!
        • +2 (2 voturi)    
          concluzia? (Marţi, 11 februarie 2014, 2:03)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          corect ar fi fost sa spuna ca tiganii nomazi sunt consultanti independenti pe probleme de securitate..
  • +26 (32 voturi)    
    Si? (Luni, 10 februarie 2014, 12:57)

    Berzelius [utilizator]

    Care parte a enuntului nu-i adevarata?
    N-a generalizat, a spus ca "multi dintre romi", n-a zis toti.
    Prin ce e discriminare? A spune adevarul e discriminare?

    DISCRIMINÁRE s.f. Separare, deosebire, discernere.
    A DISCRIMINÁ, discriminez, vb. I. Tranz. (Rar) A separa, a face deosebire, a face distincție, a distinge. – Din lat., it. discriminare, fr. discriminer.
    Sursa: www.dexonline.ro
    • -19 (27 voturi)    
      eh (Luni, 10 februarie 2014, 13:14)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Agricultorii au furat pământurile nomazilor și acum nomazii fură recolta agricultorilor. Cine-i hoțul? cine-i cinstitul?
      • +9 (9 voturi)    
        ''Pamanturile nomazilor'' ? (Luni, 10 februarie 2014, 13:39)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Omule iti dai seama ce incurcaturi sunt in gandurile tale?

        Nomazii au trait mereu cu ce le-a oferit natura, asta este defapt cultura nomazilor... Turismul!

        nu munca pamantului
        nu pescuitul sau vanatoarea
        nu cresterea animalelor... nimic

        Doar intorc spatele si pleaca mai departe!

        Jelem...Jelem... intelegi?
      • +6 (6 voturi)    
        Corect mai draga (Luni, 10 februarie 2014, 14:23)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Sau, altfel spus: Basescu este de vina!
      • +5 (5 voturi)    
        stupid (Luni, 10 februarie 2014, 14:34)

        neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Pe intelesu' lu' matale, daca luam ca referinta un punct de pe aceasta planeta, pamantul e static iar nomazii sunt in miscare. Deci, cum puteau nomazii sa aiba pamant ?!?

        Acu vreo 30-40 de ani umblau tiganii (termenul legal la acea data) cu carutele strigand: "Pamant de flori!" La acesta te refereai?

        :-))))
      • +2 (2 voturi)    
        Poate in SUA (Luni, 10 februarie 2014, 15:47)

        antrax [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Eu cred ca faci o confuzie, nomazii carora li s-au furat pamanturile erau in SUA, amerindienii.

        In Europa pamantul e proprietatea cuiva de secole. Pe la noi proprietarii fiind in mare parte domnitorul ("statul"), boierimea si biserica (bisericile si manastirile). Plus alte cazuri specifice, ex satele razasesti in Moldova.

        In Europa "nomazii" au aparut de prin secolul XIV incoace. Poti sa cauti pe net, in unele tari din vest si nord au ajuns de abia prin secolul XVII. Asa ca, nu prea ii vad ca fiind "primii pe aici".

        Legat de problema, daca e discriminare sa zici ca fura, sa ne lumineze si pe noi cu un studiu ceva sa aflam din ce traiesc romii nomazi? Clar nu din agricultura, dar poate vaneaza? Culeg fructe? Mestusuguri?
        • -5 (5 voturi)    
          eh (Luni, 10 februarie 2014, 16:21)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui antrax

          Peste tot s-a întâmplat la fel: agricultorii au ocupat niște pământuri care erau ale tuturor și le-au făcut numai ale lor, obligându-i pe nomazi să se așeze, să fure sau să moară.

          În Europa nomadismul a apărut acum aproape 2 milioane de ani și n-o să dispară prea curând. Nu mor lupii când vor câinii.
          • +3 (3 voturi)    
            Cam aberezi (Luni, 10 februarie 2014, 17:31)

            antrax [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Oficial omul modern a ajuns in Europa undeva intre 100.000-50.000 ani. Pe vremea aia exista in zona omul de Neanderthal. Dar si asta e aparut de mai putin de 0.5 milioane. Ambii traiau in societati de vanatori-culegatori, agricultura aparand mai recent de 10.000 ani.
            Dar asta nu inseamna ca erau neaparat "nomazi", sunt destule pesteri cu istoric de mii de ani de locuire.

            Numai daca pui la socoteala ce s-a intamplat in ultimii 3000 de ani si tot poti sa ajungi la cateva volume, asa ca sa pastram discutia la ultimele secole? Altfel ajungem la daci, romani, popoare migratoare (ha ha, tot nomade), huni, cumani, otomani, etc.
            • +1 (1 vot)    
              omul de Neandertha (Luni, 10 februarie 2014, 19:54)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui antrax

              mazeta din ala se trage, de-aia ii plinge atit, intre timp a evoluat, s-a transformat in homo varaniensis, culmea evolutiei pentru astia ca el, la mai mult nu poate aspira.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai mult... (Luni, 10 februarie 2014, 13:43)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      Ce a spus președintele este adevărat și este o problemă. A o conștientiza și a o recunoaște e primul pas spre rezolvare. Dar dacă acest pas este ilegal de făcut, atunci ce rămâne? Că acei romi de care e vorba vor rămâne în marasmul actual, dar va fi ilegal să se spună acest lucru. Secretul lui Polichinelle.
    • +2 (2 voturi)    
      pai e simplu (Luni, 10 februarie 2014, 15:32)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

      i-a discriminat numindu-i ... nomazi !!!
  • +25 (33 voturi)    
    pai, (Luni, 10 februarie 2014, 12:57)

    cezy43 [anonim]

    nu pricep unde a gresit...i-a discriminat pe cei care fura fara sa fie nomazi?
    • -7 (15 voturi)    
      pai da (Luni, 10 februarie 2014, 13:13)

      pljj [utilizator] i-a raspuns lui cezy43

      "Foarte putini vor sa munceasca, multi dintre ei, in mod traditional, traiesc din ce fura."

      Acum eu spun ... foarte multi dintre rromani sunt niste hoti spagari, smecheri, necinstiti. In majoritatea rromaniei, a fi nesimtit, tupeist si smecher este o virtute ... in frunte cu basescu.
      Acum te intreb, este sau nu discriminare ceea ce am afirmat ? ma gandesc ca nu, din moment ce este adevarat. E adevarat pentru ca asa cred eu, restul parerilor nu conteaza.
    • 0 (2 voturi)    
      da! (Luni, 10 februarie 2014, 14:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cezy43

      !
  • +13 (15 voturi)    
    observaţie (Luni, 10 februarie 2014, 12:58)

    Sakura [utilizator]

    Dacă ar fi luat o spagă cât toate zilele, dacă ar fi făcut trafic de influenţă, dacă ar fi devalizat bugetul instituţiei sale, dacă ar fi trucat nişte licitaţii, dacă... dacă... şi dacă...

    În toate aceste cazuri beneficia de imunitate parlamentară, nu? Dar pentru o simplă declaraţie nu! Oare nu cumva invers ar fi normal să stea lucrurile? De fapt... este ceva normal în ţara asta?
  • +22 (24 voturi)    
    Au dreptate (Luni, 10 februarie 2014, 12:58)

    Tescovin [utilizator]

    Băsescu are dreptate să spună ceea ce a spus.
    CNCD are dreptate să-l amendeze.
    Cred că e bine pentru toată lumea.
    • +8 (8 voturi)    
      Basescu amendat, romii liberi la furat! (Luni, 10 februarie 2014, 13:46)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      Basescu sa plateasca amenda!

      Iar daca romii continua sa fure, sa-i dati banii inapoi lui Basescu... ca tot un furt se numeste!
  • +20 (28 voturi)    
    clar.. (Luni, 10 februarie 2014, 13:03)

    pehash [utilizator]

    stim cu totii ca tiganii nomazi sunt de fapt navetisti cu job cinstit.
    • -17 (19 voturi)    
      foarte (Luni, 10 februarie 2014, 13:16)

      pljj [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      si rromanii sunt cinstiti in frunte cu basescu ...
  • -24 (34 voturi)    
    cam puțin (Luni, 10 februarie 2014, 13:06)

    Mazeta [utilizator]

    Acu, cinstit vorbind, cred că familia Băsescu a furat mai mult decât toți romii nomazi la un loc. Și nici nu pleacă.
    • +13 (17 voturi)    
      Daaa ? (Luni, 10 februarie 2014, 13:20)

      V. Val [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce anume a furat ? aveti probe ?
      • -1 (3 voturi)    
        dovada! dovadaaaa! (Luni, 10 februarie 2014, 13:43)

        epaminonda [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        tipa coana Leana la proces
      • +4 (4 voturi)    
        Da, au! (Luni, 10 februarie 2014, 13:59)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui V. Val

        Proba... bil!
        Asta este cea mai mare dovada a lor!
        Iti spun eu, o gasesti mereu pe latrine!
  • +8 (12 voturi)    
    pedeapsa corecta (Luni, 10 februarie 2014, 13:12)

    GeorgeT [utilizator]

    Pare sa fie discriminare intradevar pentru ca si multi romani traiesc din ce fura , de exemplu o mare parte alesii poporului.
    Ei, alesii, avind scuza ca sunt prosti si deci produc pagube din greseala, gestioneaza bunul public dezastros dar ...
    nivelul de trai al lor si al grupului lor (infractional ar zice unii, mafiot ar zice altii.. ) este de foarte multe ori peste media celorlalti(adica a alegatorilor, multi intradevar dar .. cinstiti)

    Deci fura si ei nu numai altii asa ca sa nu ii mai discrimineze Basescu.
  • +9 (21 voturi)    
    aberant (Luni, 10 februarie 2014, 13:17)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Consiliul National pentru combaterea discriminarii Nu vede ca suntem aratati cu degetul, peste tot in Europa, si suntem numiti toti romi, cand aud ca suntem romani???
    Am fost in Cehia si cand au auzit ca vorbim romaneste ne-au servit in batjocura si ne-au numit romi! Cam cum credeti ca ne-a picat aceasta scena?
    Mi s-ar parea normal sa se faca ceva, ca sa nu mai fim toti romanii bagati in aceeasi oala cu romii care pleaca lejer peste tot in Europa si fac ceea ce fac!
    Sunt promovate tot felul de filme romanesti in care sunt jucate numai roluri de romi....
    Asta nu duce la discriminarea poporului roman? In situatiile astea pe cine sa amendam??
  • -23 (27 voturi)    
    frumos limbaj (Luni, 10 februarie 2014, 13:21)

    clarice [utilizator]

    Chiar daca e adevarat, trebuia sa taca nu are voie ca presedinte sa vorbeasca in halul asta,a uitat "tiganca imputita" cam repede.
    Gafa dupa gafa si va mirati ca nu castiga dreapta in romania.
    Rusine domnule presedinte din acest moment MP nu mai are votul meu.
    • +2 (2 voturi)    
      e din 2010!!! (Luni, 10 februarie 2014, 14:01)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      acum te trezeşti şi matale ca şi CNCD-ul?
    • +6 (6 voturi)    
      Aia cu tiganca imputita.. (Luni, 10 februarie 2014, 14:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      ..a fost facuta intr-un cadru .. intim. Sa nu-mi spui ca tu nu folosesti cuvinte urate (sau le gandesti), intr-un cadru intim, adresate unor persoane mai putin placute tie.

      Nu-i nimic, de votul tau o sa beneficieze astia frumosii si cinstitii, alde Poanta si cei 40 de hoti.
    • +4 (4 voturi)    
      . (Luni, 10 februarie 2014, 14:28)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      "Adevarul dauneaza grav sanatatii"
    • -1 (1 vot)    
      Pai nu s-a schimbat nimic (Luni, 10 februarie 2014, 14:42)

      Milka Man [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      Sa nu uitam ca stimabilul nu are nici un fel de cultura politica...e un fost marinar, nu are nici un fel de consilieri care sa il sfatuiasca sa isi tina gura. Asa a fost si asa va fi mereu. Din pacate, Ponta si Antonescu sunt din acelasi aluat: glumele si analogiile lor sunt proaste, de rau augur pentru viitorul tarii. Inca o data, lipsa unei educatii politice si mai ales diplomatice si-a spus cuvantul. Vor mai trece multi ani, pana vom avea politicieni de cariera care sa vorbeasca cand si cum trebuie...
    • +3 (3 voturi)    
      Du-te repede (Luni, 10 februarie 2014, 14:44)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      si da-i votul lui Pontache si Somnorescu. Vezi poate mai ai vreo 3-4 bunici raposati, ii rezolva Dragnea repede.
    • +5 (7 voturi)    
      stupid (Luni, 10 februarie 2014, 14:48)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui clarice

      Echipa USL, mai rasfirat, mai rasfirat!

      Orice roman care se respecta se simte batjocorit in fiecare zi de tigani, manelisti, fatarnici, corupti, prosti nativi sau creiere spalate etc.

      Integrarea acestora a fost, este si va fi o problema.

      Bref: popoare nomade (adica popoarele migratoare) au trait dintodeauna din furturi. Nu ai cum sa mergi cu caruta prin lume si sa-ti asiguri un trai decent si o educatie civilizata. Asta ar trebuyi sa stie orice absolvent de BAC luat pe bune.

      :-)))
      • -1 (1 vot)    
        Pe bune? (Luni, 10 februarie 2014, 17:39)

        Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        Unii nomazi sunt/erau crescatori de vite.
        Altii culegatori.
        Altii mestesugari.
        Altii pradatori.

        Orice absolvent de BAC pe bune ar trebui sa invete sa nu mai generalizeze aiurea.

        A fi nomad, in sine, nu e o crima sau ceva negativ.

        Cat despre romi, cam are dreptate dl presedinte. Cei mai multi au in sange ca e normal sa primeasca sau sa ia de la altii.
  • +4 (4 voturi)    
    O fi (Luni, 10 februarie 2014, 13:30)

    Berzelius [utilizator]

    O fi de vina DEXu' acuma, te pomenesti.

    A dreaq' DEX, io propun sa-l ia Ponta in subordinea Guvernului, ca nu stie sa explice clar termenii "discriminare", "plagiat", "lovitura de stat" etc. Sa i-l dea lu' Sova, la ministerul Marilor Proiecte.
  • +2 (2 voturi)    
    e e rau? (Luni, 10 februarie 2014, 13:41)

    catelu [utilizator]

    E rau ca a spus-o, sau ca e adevarat?
  • +4 (4 voturi)    
    serios (Luni, 10 februarie 2014, 13:45)

    catelu [utilizator]

    Serios vorbind, tu din ce crezi ca traiesc tiganii nomazi, ca o slujba de la 9 la 5 in mod clar nu au. Crezi ca ofera ceva servicii de transport? Divertisment, canta prin mall-uri?
    Te-ai intrebat vreodata ce au toate propoarele europei cu tiganii? De ce nu sunt cehii, spre exemplu, prigoniti in Anglia, Franta, Italia, Germania, Ungaria, Romania si toate celelalte tari care ii persecuta asa ingrozitor pe tigani?
  • +3 (3 voturi)    
    cine mai baga in seama (Luni, 10 februarie 2014, 13:49)

    mos ion roata [utilizator]

    ce spune ponta?
  • +3 (3 voturi)    
    si eu am spus (Luni, 10 februarie 2014, 13:52)

    mos ion roata [utilizator]

    acelasi lucru de multe ori.Trebuie sa fiu amendat?
  • +2 (2 voturi)    
    eh... (Luni, 10 februarie 2014, 13:54)

    brita [utilizator]

    sugerez sa ne uitam la %...
  • +3 (3 voturi)    
    Penibil, in 3 ani ne-au costat zeci de milioane (Luni, 10 februarie 2014, 13:55)

    LiviuIordache [utilizator]

    Penibil acest organism parazitar, care ar trebui sa fie unul alcatuit din oameni cu o ocupatie permanenta, care sa se intruneasca pentru asemenea probleme doar cind este nevoie, cind sunt sesizati. Asa tinem o duzina de chiluiai, cu lefuri de secretari de stat, masini, sedii, secretare, angajati, bagatori de seama, ca in 3 ani, timp in care au praduit zeci de milioane de lei, dau o amenda de 600 de lei, scotind o fraza dintr-un discurs de 200 de fraze. Pai trebuiau sa-i dea lui Basescu o prima ca a spus ca avem 1 milion de romi integrati!
    Asadar, sa existe o asemenea organizatie, dar sub forma de comisie, avind drept membri de la ong-uri, de la institutele de sociologie, de la ce vor ei, dar nu sa tinem o armata de trintori care sa se pronunte o data la 3-4 ani pe cite o inventie!
  • +1 (3 voturi)    
    base a discriminat (Luni, 10 februarie 2014, 13:58)

    Nevermind [utilizator]

    Doar nomazii? :D
  • +4 (4 voturi)    
    asta e momentul... (Luni, 10 februarie 2014, 13:59)

    echos [utilizator]

    în care corectitudinea politică devine ea însăşi discriminatorie!
    în plus de ce ţi-au trebuit ţie CNCD, 4 ani să analizezi declaraţia? Următoarea penalizare pentru ce an va fii? 2002? 1996? 1984?
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru tatucul tau, Poanta,.. (Luni, 10 februarie 2014, 14:03)

    Alius [utilizator]

    ..nu trebuie inventat nimic. El pur si simplu a reinventat totul: minciuna e adevar, hotia este lupta de dizidenta in fata procurorilor basisti, legile data pentru ca parlamentarii sa fure mai usor sunt legi in interesul romanilor etc...

    Dar de, e tatucul vostru si trebuie sa-l aparati pana la ultima suflare.
  • +2 (2 voturi)    
    în 2011 CNCD nu avea competenţe... (Luni, 10 februarie 2014, 14:08)

    echos [utilizator]

    In iunie (2011 - n.red.), Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) a respins o plangere cu privire la presupuse remarci discriminatorii care ar fi fost facute de catre presedinte la adresa rromilor in timpul unei vizite oficiale in Slovenia, in 2010. CNCD a considerat ca legislatia anti-discriminare nu poate fi aplicata pentru fapte savarsite in afara teritoriului statului
    • +4 (4 voturi)    
      Acum e altceva (Luni, 10 februarie 2014, 16:00)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui echos

      Trebuie sa se puna si ei bine cu potentiala viitoare "noua stapanire".
      Oricum Base e la final de mandat. Dupa doua suspendari esuate, amenda asta e cam cat o piscatura de tzantzar pe pielea unui elefant. Mai mult, romanii care CUNOSC adevarul (referitor la declaratia in cauza) puncteaza pentru Basel.
      Asta e. Unele adevaruri nu pot fi rostite liber in noua ordine mondiala, pe motive (inchipuite) ca vezi Doamne...
  • +4 (4 voturi)    
    E perfect adevarat. (Luni, 10 februarie 2014, 14:20)

    skanda7 [utilizator]

    Dar mai nou in Romania adevarul e infierat iar minciuna e incurajata si rasplatita. Oamenii care mint castiga mult mai mult decat cei ce spun adevarul. Mincinosii se apara intre ei. Minciuna a devenit politica de stat. Minciuna este cultivata si protejata chiar si de Biserica pentru a-si mentine influenta si puterea.
  • +2 (4 voturi)    
    Adevarul (Luni, 10 februarie 2014, 14:30)

    OmulNou [utilizator]

    E ca multora dintre romii care locuiesc in tabere nu le-a aratat nimeni cum se face ceva in lumea moderna, au fost exclusi din societate - dar de cine? De stat sau de proprii parinti care i-au trimis la furat?
  • +5 (5 voturi)    
    Asta-i viitorul! (Luni, 10 februarie 2014, 14:31)

    un dac [utilizator]

    Ipocrizie cat cuprinde. Reglementata, fireste, de UE si altii asemenea.
    Trebuie analizat contextul. Iar contextul se referea la romii din Romania care au plecat, in mare parte, la furat/cersit in alte tari. Nu se refera la toti romii plecati si nici la totalitatea romilor de pe mapamond.

    Are CNCD-ul cifre care sa arate ca macar 30% dintre romii plecat in strainatate au carte de munca?
    Ma rog, 600 de lei pentru un adevar merita toti banii.
  • +5 (5 voturi)    
    Asta-i discriminare??? (Luni, 10 februarie 2014, 16:28)

    dandra [utilizator]

    99% dintre ei fura, nu se spala,cersesc si sunt violenti.
    nu prea mai este vorba de un caz izolat...
  • +6 (6 voturi)    
    Astalos si discriminarea. Si logica (Luni, 10 februarie 2014, 17:58)

    Un cititor [utilizator]

    Deci, eu daca spun despre Petre Roman ca e hoț, înseamnă numaidecât că sunt antisemit?
  • +2 (2 voturi)    
    nici nu exista (Luni, 10 februarie 2014, 18:20)

    iuon [utilizator]

    ... cand defapt stim cu totii, ca nici nu exista o natie numita romi (nici tigani) pentru ca ar fi discriminatoriu sa judecam pe cineva in functie de culoarea pielii etc ...
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca (Luni, 10 februarie 2014, 19:03)

    Snitzelvienez [utilizator]

    problema e insasi partidile din Romania. care sunt capusate de rromi in mare parte din ele
  • +2 (2 voturi)    
    cu nimic nu m-ar deranja (Luni, 10 februarie 2014, 21:24)

    misa2002_2006 [utilizator]

    cu nimic nu m-ar deranja daca in loc de cersit si de furat, si-ar castiga un ban cinstit.
    sa ne mai lase cu obiceuirile lor....ce vina am ca m-am nascut intr-o tara unde sunt promovati romii. peste tot li se fac favoruri, doar doar sa se integreze si ei nimic...
    dau zorul tot cu ce le e mai usor sa faca...
    munca nu e decat pentru prosti.. la fel si taxele si impozitele...
    este adevarat ca nu sunt toti la fel.. dar ce folos daca marea majoritate sunt in aceeasi oala?
    este adevarat ca si romanii fura; nu e nici o diferenta intre un roman si un rom care fura...
    grav e ca statul ne fura pe toti...