Raluca Turcan: Ca urmare a mediatizarii cazurilor de coruptie din unele scoli si a lipsei deciziilor ministrului, activitatile extrascolare, finantate de parinti, sunt pe punctul de a fi sistate in toate unitatile de invatamant

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2014, 13:55 Actualitate | Politic

Ca urmare a cazurilor de coruptie din unele scoli si a lipsei deciziilor la nivelul Ministerului Educatiei, "activitatile extrascolare, finantate de parinti, sunt pe punctul de a fi sistate in toate unitatile de invatamant", avertizeaza vicepresedintele PDL, Raluca Turcan. Intr-un comunicat cu titlul "Saptamana altfel se poate desfiinta", Turcan sustine ca "de teama ca orice activitate care implica bani de la parinti genereaza, automat, suspiciuni de coruptie, foarte multi profesori refuza sa mai fie parte la colectarea acestor fonduri de la parinti".

Raluca Turcan, secretar al Comisiei pentru invatamant din Camera Deputatilor, sustine ca ministrul Educatiei Nationale, Remus Pricopie, trebuie sa elaboreze un document cu activitatile scolare ce pot fi finantate din banii parintilor.

"Cazurile de coruptie din unele scoli romanesti au drept victime colaterale tot dascalii de buna credinta si copiii. Ca urmare a mediatizarii acestora si a lipsei deciziilor ministrului Pricopie, activitatile extrascolare, finantate de parinti, sunt pe punctul de a fi sistate in toate unitatile de invatamant", declara Raluca Turcan.

Aceasta afirma ca "de teama ca orice activitate care implica bani de la parinti genereaza, automat, suspiciuni de coruptie, foarte multi profesori refuza sa mai fie parte la colectarea acestor fonduri de la parinti. Prin urmare, orice activitate care implica finantare din partea parintilor, precum concursuri sportive sau culturale, cercuri de studiu sau excursii scolare, au fost puse pe lista neagra a activitatilor didactice. Cu alte cuvinte, Ministerul educatiei si Inspectoratele Scolare accepta o solutie extrema, cu efect negativ direct asupra Educatiei copiilor, in loc sa ofere reglementare clara a tuturor fondurilor folosite in scoala".

Potrivit vicepresedintelui democrat-liberal, "solutia pe care PDL o propune este elaborarea unui document unitar care sa fie transmis tuturor scolilor din Romania si care sa listeze activitatile ce pot fi finantate de parinti".

"In absenta unui management eficient si categoric, primele victime sunt tot copiii si dascalii din Romania. Programul 'Saptamana altfel', atat de iubit si educativ pentru copii, s-ar putea transforma pentru multi elevi intr-o saptamana petrecuta in fata televizorului sau calculatorului in loc sa mearga la muzee, teatre sau excursii de studiu", avertizeaza Raluca Turcan.

Amintim ca purtatorul de cuvant al Inspectoratului scolar al Municipiului Bucuresti, Marian Banu, a declarat pentru HotNews.ro la inceputul saptamanii ca inspectoratul nu mai permite strangerea de bani de la elevi direct de catre cadre didactice pentru organizarea de concursuri scolare, sportive sau culturale. "Sunt zeci de concursuri. Totul trebuie sa se faca prin asociatiile de parinti", a precizat acesta.

Marian Banu a afirmat, insa, ca "sunt permise concursurile scolare unde parintii contribuie direct pentru acordarea de premii", insa nu si activitatile pentru care profesorii colecteaza sume de la elevi.

In ceea ce priveste excursiile scolare, inspectorul general scolar Constantin Traistaru a declarat pentru HotNews.ro ca inspectoratul nu a facut niciun demers referitor la schimbarea regulilor de organizare a acestora. "Nu exista niciun fel de recomandare referitor la acest lucru. Singurul lucru pe care l-am spus in sedinta cu directorii a fost ca sumele de bani este indicat sa fie operate prin asociatia de parinti de la nivelul scolii", a afirmat Traistaru.

Referitor la situatia organizarii de excursii scolare, inspectorul scolar general din Capitala a declarat ca asociatiile de parinti sunt cele care trebuie sa raspunda de aceste activitati. "Nu am facut niciodata o recomandare in ceea ce priveste desfasurarea excursiilor", a sustinut Constantin Traistaru.

Marius Ovidiu Nistor, presedintele Federatiei Sindicatelor din Educatie "Spiru Haret", a anuntat luni, 20 ianuarie, ca le recomanda profesorilor sa nu mai contribuie cu niciun leu "la asigurarea desfasurarii unui act educational de calitate si sa nu le mai solicite parintilor sa vina cu sume de bani prin fondul clasei".

In urma cu o saptamana, Gabriel Ispas, secretar general adjunct al Ministerului Educatiei Nationale si presedinte al Comisiei pentru prevenirea coruptiei in invatamantul preuniversitar, a anuntat ca pana la sfarsitul anului scolar, pe 15 iunie, va fi realizat Codul de Etica pentru sistemul de invatamant preuniversitar. Acesta a mai spus ca in ultimele 6 luni la linia de telefon TELVERDE pentru reclamarea actelor de incalcare a eticii in educatie au fost inregistrate 299 de sesizari, insa nu toate s-au confirmat. "Cele mai multe sesizari se refera la fondul clasei, implicarea invatatoarelor, profesorilor, dirigintilor in colectarea de bani si se refera si la vanzarea de materiale auxiliare", a afirmat Ispas.

Tot pe 14 ianuarie, Constantin Traistaru, inspector scolar general al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti (ISMB), a discutat cu directorii scolilor despre problema fondului clasei si prevenirea coruptiei in unitatile de invatamant. Oficialul le-a prezentat directorilor scolilor din Capitala o lista cu activitatile care favorizeaza coruptia in sistemul de invatamant, scrie Mediafax. Printre activitatile indicate de inspectorul general sunt urmatoarele:
  • inscrierea la clasa pregatitoare
  • constituirea claselor la inceput de an scolar
  • transferul elevilor
  • activitatea Scoala dupa scoala
  • meditatii particulare cu elevii de la clasa
  • constituirea fondului comitetului de parinti
  • organizarea optionalelor
  • materialele auxiliare, respectiv culegeri distribuite in scoli, caz in care profesorii se transforma in agenti comerciali
  • concursuri cu plata (daca asociatiile de parinti sustin astfel de actiuni, atunci isi asuma responsabilitatea acestora)
  • organizarea banchetelor la sfarsit de an scolar sau de semestru
  • examenele nationale, cele de definitivat si de titularizare

"Trag un semnal clar de alarma asupra acestor activitati, semnal de alarma pe care vreau sa il asumam cu totii", a spus inspectorul general scolar Constantin Traistaru. Acesta a declarat ca, din punctul sau de vedere, fondul clasei ar trebui desfiintat.

Intalnirea inspectorului scolar general din Capitala cu directorii de scoli s-a desfasurat la patru zile dupa ce ministrul Educatiei, Remus Pricopie, a anuntat in cadrul unei conferinte de presa ca le-a cerut inspectorilor scolari sa aiba intalniri cu toti directorii din tara in care sa discute "problema fondului clasei, a modului in care acesti bani circula, ce este permis si ce nu este permis si cum sa se evite situatii de coruptie in scoli".

"Directorii au obligatia sa mearga in scoala si in toate scolile din Romania si in urmatoarele 2 saptamani sa se discute pe problema banilor care au circuit ilegal in scoala", a declarat Remus Pricopie pe 10 ianuarie. Ministrul a avertizat ca "fondul clasei gestionat de profesor, de director, de invatator este ilegal", dar ca "in acelasi timp este dreptul oricarui cetatean sa contribuie". "Acest lucru trebuie facut numai prin asociatiile de parinti, cu chitanta, dar nici asociatia de parinti nu poate impune o suma", a precizat ministrul Educatiei Nationale.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2506 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    paguba-n ciuperci... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:06)

    lucyan [utilizator]

    cu saptamana altfel, ce sa povestim... un alt mod de a lua bani de la parinti...
    daca este o activitate scolara la initiativa ministerului economiei de ce nu se face pe banii lui? nu se pot obtine facilitati la muzee, etc., ca doar tot statul este implicat...
    de multe ori se fac excursii, obositoare pentru copii, in care profesorii merg cu intreaga familie, chiar si femeile de servici... oare pe ce bani?
    • 0 (2 voturi)    
      Simplu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:23)

      chupacabra [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      fac excursii, obositoare pentru copii, in care profesorii merg cu intreaga familie, chiar si femeile de servici... oare pe ce bani?
      Pe banii parintilor. Clar, in aceasta situatie, de vina is parintii.
    • -3 (5 voturi)    
      Doar la bani te gindesti (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Banii aia ii dai pentru propriu copil, da' vad ca asta te doare rau. De ce nu intrebi copilul daca vrea sau nu la "saptamana altfel"?
      Iar asta cu excursiile obositoare e fenomenala. Excursia e obositoare, profa vine cu toate rudele, plus ca "dincolo era mai ieftin". Pari un fel de Hagi Tudose.
      • 0 (2 voturi)    
        da tu (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:34)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        la ce te gandesti cand strangi bani pentru cadouri? da pentru culegeri? da cand te vaiti ca salariile sunt mici? da cand nu-l treci clasa pana nu face niste meditatii?da ce zici, cand un copil de liceu nu il cunoaste pe eminescu in poza cum te simti? iti vine sa dai cu caramida in cap la cati bani investim in copii si profesorii nu-si fac datoria?
        da tu stii cat munceste un om pentru un salariu de 1000 lei? si cati au concediu doar pe hartie? nu stii, altfel te-ai gandi altfel la bani...
        • +1 (1 vot)    
          Mai hagi tudose, mai usor ca faci infarct (Luni, 27 ianuarie 2014, 10:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

          Nu toti cei care nu-s de acord cu tine sunt obligatoriu si in tabara adversa...
          Nu string bani de cadouri, culegeri, nu ma vait ca salariile-s mici, etc , etc. Si asta pentru ca nu lucrez in invatamant.
          Sunt la fel de indignat ca si tine de modul cum se face invatamant in romania, de taxa de priotectie numita meditatie cu proful de la clasa, de faptul ca la final de clasa a 8-a 50% din copii pica capacitatrea la matematica unde subiectele-s de-a 4-a, etc, etc.
          Dar solutia nu e interzicerea cotizarii. Sunt serbari de final de an, de 1 martie, de craciun, de exemplu, unde scoala nu contribuie cu nimic. Ce facem? Le anulam?

          hai sa gasim solutii mai inteligente de a corecta tarele sistemului, nu sa intezicem cotizarea. Pentru ca asha de suferit vor avea aia cu bun simt. Iar nesimtitii tot vor cere bani.
  • +4 (4 voturi)    
    INCREDIBIL (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:16)

    chupacabra [utilizator]

    "foarte multi profesori refuza sa mai fie parte la colectarea acestor fonduri de la parinti. Prin urmare, orice activitate care implica finantare din partea parintilor, precum concursuri sportive sau culturale, cercuri de studiu sau excursii scolare, au fost puse pe lista neagra a activitatilor didactice"
    PROFESORII NU SUNT CASIERI. PROFESORII TREBUIE SA PREDEA NU SA STRANGA BANI. ORICE SCOALA ARE CASIER. TOTI BANII TREBUIE JUSTIFICATI CU CHITANTA/BON, EVENTUAL FACTURA (PENTRU ORICE EXCURSIE SAU ALTA ACTIVITATE)
    • -1 (3 voturi)    
      Ete na (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui chupacabra

      Adica toti cei 200 de elevi tre sa mearga la casier sa dea cite 5 lei de bilet la muzeu, dupa care casierul sa dea banii invatatoarei (ca doar n-o face transfer bancar la muzeu...).
      Iar la serbarea de final de an la o scoala cu clase 5-12, cite 4 de fiecare sa adune banii de serbare de la 8 * 4 *25 = 800 de elevi, sa stie cit sa ceara la feicare clasa, sa tina evidenta cu cine-a dat si cine n-a dat. Ca sa nu te mai intreb ce faci daca fix atunci casierul raceste, si nu vine la serviciu.

      Si toate astea pentru ca exista profesori nesimtiti care pretind bani. Cu alte cuvinte hai sa prindem musca care biziie prin casa cu pusca de vinatoare.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu... (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:17)

        chupacabra [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        In situatia muzeului. Toti cei 200 de elevi tre' sa aiba la ei 5 lei, cand se duc la muzeu.
        In situatia serbarii de sfarsit de an. Casierie - bilet. Cine vrea la serbare cumpara bilet. Cine nu, nu.
        Mai ai si alte scuze?
        • 0 (0 voturi)    
          Si daca (Luni, 27 ianuarie 2014, 10:53)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui chupacabra

          Si daca te trezesti ca din cei 200 de copii, 30 n-au cei 5 lei? Fie ca i-au pierdut, fie ca au uitat sa-i ceara. Ce faci cu ei in fata muzeului? Ii lasi afara? Le platesti tu biletul?

          Daca ai lucra cu copii ai intelege mai bine ca realitatea din teren e diferita fata de ce-ti imaginezi tu.
      • 0 (0 voturi)    
        da dom' profesor (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:30)

        lucyan [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        asa se face civilizat, dar voi v-ati invatat sa luati bani de la parinti pentru orice, ca statul nu are si nu aloca nici un leu, unde dracu s-o fi ducand miliardele alocate invatamantului nu stiu, ca salariile sunt mici, cartile le cumparam, caiete speciale, culegeri, schimbam geamuri, punem termopane, banci, scaune, catedra, parchet, perdele, mocheta, totul se face pe banii parintilor...
        rezultate scolare ioc, multi nu fac 8 clase iar cei de la bac nu stiu cum ii cheama cu buletinul in mana...
        normal, daca trebuie sa intreb copilul daca vrea saptamana altfel...
        asta da serviciu, fara stres, fara rapoarte prinvind realizarile, vacante platite, meditatii cu gramada (la unii nu poti ajunge, ca sunt ocupati), rezultate la fel de slabe, dar macar nu mai raman corijenti-repetenti, dar egreu, am vazut comentarii de genul "cui ii convine ca dupa 5-6 ore petrecute la scoala sa mai stea 2-3 la meditatii...
        poate nu stiati ca programul de munca este de minim 8 ore pe zi iar salariul este de cele mai multe ori sub 1000 lei...
        • 0 (0 voturi)    
          mai dorele (Luni, 27 ianuarie 2014, 11:02)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

          Repet, nu-s profesor. Incearca sa-ti depasesti limitele si sa pricepi ca cineva poate avea o parere si dezinteresat. Nu toti judeca cu burdihanul.

          Ce vrei sa faci cind scoala arata ca dupa razboi, sa-ti lasi copilul sa invete-n frig? Daca vrem sa schimbam sistemul, trebuie plecat de la virf. Trebuie sa avem grija ce votam, sa iesim in strada cind politicienii isi bat joc de noi, etc. Dar pina se rezolva problemele din sistem, eu nu pot sa-mi las copilul sa se descurce cum o putea. Asha ca prefer sa cotizez acolo unde consider necesar. Exact ca atunci cind mergi la spital si tre sa ungi pe la doctr si asistenta ca altfel nhu te baga nimeni in seama. Desi cotizezi luna de luna la sanatate.
  • -3 (3 voturi)    
    Are dreptate (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:32)

    CatalinPetrica [anonim]

    Are dreptate, eu ca parinte pot alege ca compilul meu sa participe la concursuri, nu imi permit sa caut alt parinte la munca acasa sa ii dau banii pentur concursuri, prefer sa ii dau la scoala
    nici sa stranga un copil nu este bine, pentur ca pot fi destui care sa il fure
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e nevoie (Vineri, 24 ianuarie 2014, 15:11)

      ana blandiana [anonim] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      ...Ca sa nu mai spunem ca se poate plati pentru concursuri direct la scolile care s-au inscris ca centre de evaluare, asa ca, din nou, concluzia este clara, vor sa intoarca protestul impotriva spagii si impotriva cronicizarii nesimtirii (exemplul Danei Blandu este prezent in multe unitati de invatamant) - impotriva noastra, a parintilor care nu mai vor sa dea spaga.
    • 0 (0 voturi)    
      ai grija (Vineri, 24 ianuarie 2014, 16:03)

      CarolV [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      "sa nu faci lectii cu copilul ca-i distrugi viitorul" citat din Parazitii
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule ministru, domnilor profesori, (Vineri, 24 ianuarie 2014, 14:41)

    ana blandiana [anonim]

    ...problema cea mai mare o reprezinta strangerea de bani pentru cadouri "pretioase" pentru cadre pretentioase - de catre mamici care fac din aceasta activitate cel mai precis scop in viata lor, stiind bine ca in felul asta va fi observat copilul propriu mult mai atent de catre cadrul didactic respectiv. Restul, nu conteaza, sunt cei care doar contribuie la atentia asta. Si o alta problema majora este incarcarea excesiva a programului de lucru al copilului respectiv ghiozdanul acestuia cu un numar exagerat de auxiliare "cerute" de catre cadre, pe banii parintilor. Adica, sa fim bine intelesi, nu ajunge un singur auxiliar de materie, care sa suplineasca mult hulitul manual aprobat de mimisterul invatamantului -care este, tot dupa aprecierea cadrelor, prost conceput, invechit, insuficient - nu, trebuie cumparate, in functie de scoala de la 2 la 5-6 auxiliare, diferite edituri, de FIECARE materie. Dar cea mai grava problema este presiunea pusa de profesori pe copii si parintii acestora, pentru a-i "atrage" la pregatire contra cost. Presiune de genul celei pe care ati vazut-o clar manifestata de Dana Blandu, asta se intampla la clasele copiilor mai mari de la clasa a 5-a in sus. Lasati fondul clasei, concursurile si "scoala altfel", astea sunt praf in ochi, vreti sa intoarceti astfel protestul parintilor - impotriva lor. Si ne-am saturat de josnicia voastra, meschinaria si ipocrizia.
  • 0 (0 voturi)    
    Credeati ca e rau? (Vineri, 24 ianuarie 2014, 17:02)

    OmulNou [utilizator]

    Credeati c-a fost rau cu scoala pana acum? Ha, sa vedeti de acum incolo, n-o sa se mai faca nimic, o sa stea profesorii cu mainile in san si o sa se holbeze la elevi.
  • 0 (0 voturi)    
    scoala si problemele cu care se confrunta parintii (Joi, 15 ianuarie 2015, 13:23)

    DogaruGina [anonim]

    Ma intreb ca un parinte care are 2 copiii si termina liceul de ce se cer atatea bani la scoala. Cadouri chiar daca nu oficial, banchete propuse de profesori in alta tara. cadouri sau atentii de sfarsit de an chipurile sa ramana bietiii profesori cu o amintire si sa se plimbe pe bani parintilor si lista poate continua.... intrebarea.de se intr/un liceu nu poate fi organizat un banchet in tara pentru a putea participa fiecare elev, nu toti au bani sa mearga afara dar sunt ignorati nu le pasa profesorilor daca 10 din 30 nu merg important ei sa ajunga si de ce nu refuza cadourile care se dau la solicitarea unor elevi obligand si pe altii sa participe in felul acesta stige fenomenul creat in multe scoli??????????Dar ce intrebari sunt acestea .....o sa spuneti ...doar vorba aceea CAINELE LATRA LUPUL MERGE