Victor Ponta l-a desemnat pe vicepremierul Gabriel Oprea sa prezinte o informare despre modul in care a actionat fiecare institutie in cazul accidentului aviatic din Muntii Apuseni

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2014, 10:23 Actualitate | Esenţial

​Primul-ministru Victor Ponta l-a desemnat în marti dimineață pe vicepremierul Gabriel Oprea să îi prezinte o informare până la ședința de Guvern de miercuri despre modul în care a acționat fiecare instituție în parte, în cazul operațiunilor de luni, după producerea accidentului aviatic din județul Cluj, informeaza Guvernul. Toate aceste informații vor fi transmise premierului, pentru ca, în cursul ședinței de guvern, să fie analizată activitatea fiecărei instituții implicate și să fie luate măsurile care se impun.

"Localizarea locului evenimentului (n.a tragedia din Muntii Apuseni) in Sistemul 112, s-a realizat potrivit prevederilor legale, pe baza informatiilor furnizate de operatorii de comunicatii mobile odata cu primirea primului apel la 112, respectiv la nivelul sectorului celulei din care a fost generat acesta si a fost pusa la dispozitia institutiilor care au participat la operatiunea de cautare si salvare", a transmis marti biroul de presa al STS.

Amintim ca doi oameni au murit luni dupa ce un avion de mici dimensiuni a cazut, in imprejurari neelucidate inca, la granita dintre judetele Cluj si Alba, victimele fiind gasite de un padurar, la circa sase ore dupa ce unul dintre pasageri a sunat la 112 pentru a anunta accidentul. La momentul anuntarii accidentului, toti cei sapte pasageri erau in viata.

STS nu a oferit mai multe detalii privind modul in care a fost gestionat apelul la 112 in acest caz.

Seful Salvamont Sibiu, Adrian David, a explicat pentru RFI ca in zona montana este posibil ca un apel sa fie identificat cu dificultate, chiar daca in zona exista semnal. Totul depinde de cate celule GSM sunt captate in timpul apelului. Daca, de exemplu, sunt sub trei celule GSM, apelul poate aparea ca a fost efectuat din judetul Brasov, chiar daca el a fost efectuat din judetul Sibiu.

Adrian David spune ca "in mod normal un apel la 112 este localizat in functie de celula pe care o deschide de pe un pilon. Se face prin triangulatie - daca se deschid trei celule se stie exact locul in care s-a facut apelul. In situatia in care se deschide o singura celula sau doua, localizarea este foarte grea.

Stiu asta pentru ca au fost situatii in Muntii Fagaras in care am incercat sa localizam niste turisti rataciti si tocmai din cauza faptului ca s-a deschis doar o celula, n-am putut identifica locul exact. Deci tehnic este normal sa se petreaca asa ceva.

In oras, in momentul in care se face un apel, acel apel este preluat de mai multe antene din zona. Daca este o zona izolata, apelul respectiv poate fi preluat doar de una sau doua.

De exemplu, vin apeluri 112 de la cabana si semnalul respectiv este preluat de o antena de la Brasov, chiar daca apelul respectiv este facut de pe teritoriul judetului Sibiu.

Ulterior apelului se discuta intre operatorii de la 112 cu institutiile specializate in interventiile de urgenta si se intervine cu echipa cea mai apropiata" a explicat la RFI seful salvamont Sibiu, Adrian David, pentru RFI.

Citeste si:

  • Totul despre avionul care a aterizat fortat in Apuseni: Un model Britten-Norman Islander BN 2A-27, fabricat in 1977 la actualul Romaero


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3023 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    administrator de bloc (Marţi, 21 ianuarie 2014, 10:33)

    GeorgeT [utilizator]

    Primul nostru ministru se implica in toate probleme importante ale tarii, asa da !
    O sa il rog intr-o zi sa rezolve si problemele administrative din blocul meu, ele afecteaza emotional viata a zeci de locuitori si votanti iubitori de patrie.
    • +12 (12 voturi)    
      Traficantii si interlopii va multumesc acum (Marţi, 21 ianuarie 2014, 10:36)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Tocmai le-ati descris zona si conditiile unde isi pot desfasura afaceri linistiti fara a putea fi urmariti.
      • +16 (16 voturi)    
        Demisia Ponta! Pleaca, lasa Romania in pace!!! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 10:57)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

        Deci...
        Avem de-a face cu o incompetenta crasa a autoritatilor in cazul accidentului aviatic care s-a produs aseara. Localizarea lor a durat 6 ore iar primele ingrijiri la un spital s-au facut dupa...10 ore!

        Intre timp vinovatii au fost "identificati" la Antena 3: Basescu, Boc, SRI si Udrea...
        Azi a aparut un vinovat clar: STS, care a localizat gresit locul accidentului. Sa te tii, seful STS a fost inlocuit de USL de indata ce a venit la putere!...

        Daca Ponta era destept, in loc sa stea pe televiziuni indrugand minciuni si prostii, ar fi mers pana la capat cu populismul lui care se dovedeste doar declarativ si ar fi plecat la locul accidentului sa coordoneze el actiunile. Dar Ponta nu e destept, e doar prost si mincinos...Insuficient ca sa nu si-o ia electoral datorita acestui accident care se transforma intr-un scandal urias!...
        • +11 (11 voturi)    
          demisia Ponta (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:16)

          VasileVancea [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Ponta este iresponsabil, in fapt el nu guverneaza ci teleguverneaza ; Cate vreme contrele dintre palatele Victoria si Cotroceni vor persista Romania se va afla in cadere libera;
          • +2 (2 voturi)    
            Si ce sa faca Basescu! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:09)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui VasileVancea

            Sa-l lase pe Ponta si Antonescu sa devalizeze tara??? Daca Basescu tace, Romania va fi falimentata cu siguranta!
            Te, rog, nu toti sunt la fel! M-am saturat de sloganul asta voiculescian!
        • -1 (1 vot)    
          Dezinformare (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:42)

          CatalinBanu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Generalul Marcel Opris, cel care a reformat STS-ul , si la adus la organigrama actuala (este un aparat imens, in mare parte functionand ca un provider de servicii securizate informatice pentru institutii de stat) este din 2007 numit de catre Traian Basescu.

          http://www.stsnet.ro/
          • +1 (1 vot)    
            Aha! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 14:38)

            MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui CatalinBanu

            E numit de Basescu, e basist. Ia iesiti voi, felixacii, si linsati-l si pe aceasta.
    • +1 (1 vot)    
      Domnilor miniștri (Marţi, 21 ianuarie 2014, 21:20)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

      Plecați capul, nu mai spuneți nimic, trageți aer în piept și, scrieți- vă demisia cu umilință .
      Nepăsarea dumneavoastră a ucis.
      Nu mai este de competența comisiilor de anchetă, ci a Parchetului.Ați reușit să-i umiliți pe cei din avion, pe cei care au încercat să ajute, pe toți cei care au privit la televizor. Nu se poate atâta lipsă de coordonare și nepricepere. Un copil de 10 ani ar fi localizat poate mai bine locul tragediei decât au făcut-o generalii cu șapte stele și aparatura de milioane de dolari.Pădurarul acela care i-a găsit s-a gândit el de capul lui să se ducă pe singurul vârf din zona lui pe care era zăpadă.N-a avut nici gps, nici sateliți nici alte aparate de care România dispune ( care stau cine știe pe unde, precum aparatura nefolosită din spitale).
      Nu se poate atâta ineficiență , orbecăială și lipsă de bun simț fără demisii și fără pedepse.
  • +16 (18 voturi)    
    Demisia !!!! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 10:40)

    polonyca [utilizator]

    Sunteti amandoi niste derbedei incompetenti !!! Chiar nu aveti rusine ????????? Chiar nu aveti bun simt ??? Nici macar acuma , in aceasta situa\tie....?????
  • +7 (11 voturi)    
    Ponta a uitat esentialul (Marţi, 21 ianuarie 2014, 10:50)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Basescu e de vina!
  • +8 (8 voturi)    
    wrong, baby (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:02)

    U_swamp [utilizator]

    Ponta mizeaza gresit pe competentele si clarviziunea securistilor... S-a demonstat doar ieri cit de iuti la minte sint. Mai bine ar comanda asociatiei de drifting sau mountain biking raportul....
  • +8 (8 voturi)    
    Tupeu maxim !!!!! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:04)

    polonyca [utilizator]

    Ascult acuma la RRA cat e de ingrijorat si......(ati ghicit !!!)da,da........vicepremierul......Dragnea !!!!!! Adica , vezi doamne , el e de la munte...si..."se stie"........Deci oamenii astia......sunt nite hiene politice !!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    2 oameni au murit... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:13)

    liviu_ [utilizator]

    cel mai probabil din cauza lipsei de echipament/organizare etc...

    eu cred ca este de bun simt sa pice cateva capete (si aici nu ma refer la "fraierii" care au participat la operatiuni... ma gandesc mult mai sus... de exemplu in belgia acu cativa ani ministrul de interne si-a dat demisia pentru ca a evadat un puscarias...

    pe langa asta, poate ar fi o decizie inteleapta ca sa mai taiem din banii bor si marinile demnitarilor si sa dam si noi pentru un avion, un elicopter care sa poata zbura pe timp de ceata... chestii d-astea "minore"
    • +2 (2 voturi)    
      o sa pice (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:40)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      O sa pice cateva capete care vor fi apoi dupa cateva luni mutate pe alte posturi grase

      Capusele uslamiste nu isi lasa prada niciodata.
  • +8 (8 voturi)    
    Desemnarea de a doua zi (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:23)

    buncrestin [utilizator]

    Primul ministru l-a desemnat A DOUA ZI dimineata pe Oprea...pai trebuia sa-l desemneze IMEDIAT dupa ce s-a aflat ca a cazut avionul, nu a doua zi!! Practic, ni se spune ca pana marti dimineata nu a fost nimeni la butoane, fiecare a actionat dupa cum l-a taiat capul!!!
  • +12 (12 voturi)    
    demisia plagiatorule (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:27)

    dum_i [utilizator]

    Demisia plagiatorule! Du-te si stai in studiourile televiziunilor si injura acolo pe basescu si justitia.

    Esti un 0 barat in orice, un las si un incompetent.


    In timp ce oamenii aia mureau aseara de frig dupa 6 ore de asteptat in zapada, tu dadeai interviuri la b1 tv.

    Cand au murit romanii aia in accident de autocar tu jucai baschet.
  • +3 (3 voturi)    
    raportari FALSE!!! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:45)

    Codruta N [utilizator]

    Aveam ca sarcina sa facem serviciul de localizare 112 functional, inca de acum cativa ani BUNI!!

    A fost RAPORTAT ca "functional" serviciul de localizare 112!!
    Dupa cum se vede, el NU a functionat!! Ore INTREGI s-a bajbait in nestire si au curs informatii contradictorii, ref. la locul avionului prabusit. In tot acest timp, oamenii aceia TRAIAU!!

    Daca serviciul de localizare ar fi FOST functional, acei 2 oameni care au murit, ar fi fost acum IN VIATA!!

    Cei vinovati de raportarea FALSA sa ZBOARE din functii, in VECI! Sa NU mai aiba voie sa ocupe functii echivalente, NICAIERI!!

    Iar firmelor de telefonie mobila, sa li se aplice niste amenzi BABANE!!
  • +3 (3 voturi)    
    Care dintrei ei sa isi dea demisia? Amandoi? (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Amandoi, sau cel putin unul dintre ei, Arafat ori Stroici (MAI) ar trebui sa isi dea demisia.
    Stroici fiindca a afirmat ca toata raspunderea este la Min. Sanatatii, ca MAI si-a facut corect datoria in acest dramatic caz, desi el stia ca avionul ultra-modern, proaspat achizitionat, de un milion de euro, destinat transportului bolnavilor, se afla 'parcat' in hangarul MAI -speranta 112 a celor a caror sanatate sau chiar viata se afla in mare pericol.
    Arafat, deoarece, devenit prea sigur pe sine in ultimul timp, scarpinat prea mult intre cornite, a "scapat din vedere" ca medici de prim rang sunt transportati, in cazuri de urgenta extrema, cu un avion vechi de patruzeci de ani, total depasit ca nivel de comunicare, desi rasfatatul ministru s-a laudat, in fata televizoarelor si a premierului Ponta, cu noua achititie, utra-moderna- avionul sanitar lasat la pastrare in hangarul MAI.
    De acolo de unde era, (chiar din strainatate), Arafat trebuia sa conduca operatiunile de salvare, sa ceara interventia rapida a mijloacelor de comunicare moderne, de care dispune armata, asa cum ar fi facut daca in acest accident ar fi fost implicat un membru al familiei lui sau insusi Ponta, caz in care i-ar fi cazut promt fisa. Da, egalitate, dar nu pentru noi, cateii!
    Fa,iliile victimilor, care nu mai sunt sau se afla pe patul spitalelor, ar trebui sa ii dea in judecata pe cei doi ministri, toata responsabili de producerea accidentului si de felul scandalos in care s-a actionat ulterior acestuia.
    S-a actionat tot ca acum saptezeci si mai bine de ani, de catre romanii sufletisti, cu bratele goale, fara mijloace moderne in care hotii care ne conduc au bagat banii nostri.
    • 0 (0 voturi)    
      Arafat si avioanele SMURD (Marţi, 21 ianuarie 2014, 23:05)

      Ellias [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      s-au dus in Turcia dupa "regele" cioaba...ce avea de umblat pe coclauri dupa colegii lui de la transplant? Ce, era nebun sa se duca prin zapada de juma de metru, prin frig si ceata? Hai sa fim seriosi. Acolo numai "taranii" sunt buni de asa ceva...ce sa caute "domnii de la oras" prin frig? Pacat de acei doi morti si de cei raniti, doctori care sunt colegi cu cei ce au ajuns la "osul" din guvernare. R.I.P. aviatorului si stagiarei si sanatate celor in viata.Sanatate si acelor "tarani" care si-au dat "haina de pe ei" sa le confere un pic de confort celor raniti.