Liviu Pop, ministrul interimar al Educatiei: Consiliul National de Etica ar trebui trecut in subordinea Parlamentului

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2012, 15:45 Actualitate | Esenţial

Liviu Pop
Foto: Agerpres
Consiliul National de Etica ar trebui trecut in subordinea Parlamentului, "acesta este punctul meu de vedere pe care nu l-am prezentat inca in Guvern", a declarat pentru HotNews.ro ministrul interimar al Educatiei, Liviu Marian Pop. Pana la luarea unei decizii, "Consiliul trebuie sa isi faca treaba, sa recupereze timpul pierdut si toate cererile sa fie solutionate in 90 de zile", a sustinut Pop. 

"Acest consiliu de etica, anul acesta, pana astazi s-a intalnit doar de trei ori si doar luna trecuta au fost depuse 20 de sesizari, fapt pentru care noi va trebui sa completam putin legislatia", a declarat pentru HotNews.ro ministrul interimar al Educatiei. Potrivit lui Liviu Pop, "vazand ritmul de crestere a sesizarilor, trebuie ca la nivelul fiecarei institutii publice universitare si de cercetare sa functioneze comisiile de etica, iar acestea sa filtreze pana ajunge o sesizare la Consiliul National".

Ministrul sustine ca ar trebui regandit si sistemul de primire a plangerilor sub anonimat, "pentru ca nu ai cui sa ii ceri anumite detalii". "Existand autosesizarea, cred ca nu este nevoie de anonimat", a continuat Liviu Pop.

In ce priveste trecerea Consiliului National de Etica in subordinea Parlamentului, ministrul interimar al Educatiei a declarat: "acesta este punctul meu de vedere, pe care nu l-am prezentat inca in Guvern. Din punctul meu de vedere doua variante: sa-l trecem in subordinea Parlamentului sau sa modificam Legea Educatiei Nationale astfel incat sa se puna niste conditii mai clare vizavi de acest ordin pe care trebuie sa il emita ministrul".

"In momentul de fata, ministrul poate decide cum arata acest Consiliu de Etica fara a avea mai multe criterii clare. Adica ar trebui puse mai multe criterii in baza carora ministrul emite ordinul", a sustinut Liviu Pop. Potrivit ministrului, "daca ar trece in subordinea Parlamentului, membrii CNE ar fi validati de Parlament. Universitatile sunt cele care propun membrii Consiliului si mi se pare normal".

"Dar pana se ia decizia aceasta, Consiliul trebuie sa isi faca treaba si sa aduca totul din spate la zi si toate cererile sa fie solutionate in 90 de zile", a declarat Liviu Marian Pop.

Noul Consiliu National de Etica a Cercetarii Stiintifice, Dezvoltarii Tehnologice si Inovarii s-a intrunit joi intr-o prima sedinta, la deschiderea careia a participat si ministrul interimar al Educatiei, Liviu Pop.

Consiliul National de Etica este organismul care are, printre altele, rolul de a verifica acuzatiile de plagiat si care este asteptat sa dea o decizie in cazul fostului ministru al Educatiei Ioan Mang, precum si in cazul acuzatiilor de plagiat aduse premierului Victor Ponta.

La inceputul lunii, Liviu Pop, ministrul Educatiei, a schimbat printr-un ordin publicat in Monitorul Oficial componenta Consiliului National de Etica, precum si regulamentul de Organizare si Functionare a Consiliului, abrogind un ordin de ministru din 2011.

Consiliul National de Etica este un consiliu consultativ de nivel national, fara personalitate juridica, ce are misiunea de a monitoriza aplicarea normelor de buna conduita morala si profesionala in activitatile de cercetare-dezvoltare din Romania. El se afla in subordinea Autoritatii Nationale pentru Cercetare Stiintifica (ANCS). Consiliul a judecat si a dat 14 Hotarari in cazuri de plagiat, din noiembrie 2011 si pana in iunie 2012, iar pe 22 iunie il convocase la Comisia de Etica pe fostul ministru al Educatiei Ioan Mang.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

3273 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    ... (Joi, 21 iunie 2012, 15:48)

    Witch [anonim]

    Da da, sa faceti voi ce vreti cu consiliul... Nu v-ajunge ICRu, asa-i?
    • +6 (6 voturi)    
      Programul guvernului Ponta (Joi, 21 iunie 2012, 16:20)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Witch

      Sa-i scapam p-ai nostri cu orice pret !
      Totul pentru PSD+PNL+PC, totul pentru victorie !
      Demolati orice institutie, incalcati orice cutume, orice principii, orice legi, Parlamentul ne apara ! Inainteeeee !
    • +2 (4 voturi)    
      Evident ca nu ... (Joi, 21 iunie 2012, 16:50)

      Gambeta [utilizator] i-a raspuns lui Witch

      din acest motiv ci pentru ca este mai democratic asa. Ei urmaresc doar depolitizarea, nu altceva. Vai, dar cum ii puteti acuza de astfel de intentii intr-un mod atat de inuman?
    • +5 (5 voturi)    
      Sa-i lasam! Macar vor sti romanii adevarul... (Joi, 21 iunie 2012, 17:04)

      MaraZ. [utilizator] i-a raspuns lui Witch

      O noua gaselnita: «Consiliul National de Etica ar trebui trecut in subordinea Parlamentului»...
      Ar trebui sa nu protestam prea tare deoarece astfel vom sti cu totii (si romanii si strainii) unde (din pacate!) e haznaua Romaniei!! Exact in Parlament, caci acolo se pun la cale toate ilegalitatile, in loc sa se elaboreze legi cum, naivi inca, speram cu totii!
    • +3 (3 voturi)    
      !!! (Joi, 21 iunie 2012, 18:33)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui Witch

      Romania ar trebui sa intre in subordinea USL!

      A dictat POP!!

      Plecaciuni!!!

      ACUM!
  • +17 (17 voturi)    
    Poftim??!?! (Joi, 21 iunie 2012, 15:50)

    DenisaC [utilizator]

    Nu îmi vine să cred .... Acum și asta ??!?!?

    Chiar nu este în țara asta un mecanism prin care se pot împiedica astfel de lucruri?
    • +6 (6 voturi)    
      Ba da (Joi, 21 iunie 2012, 16:10)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      Iesim in strada
    • +7 (7 voturi)    
      abuz de putere (Joi, 21 iunie 2012, 16:14)

      marioara1 [anonim] i-a raspuns lui DenisaC

      Ba da. Va trebui ca de acum sa ne redirectionam petitiile spre Parlamentul European!

      Ce efecte a produs petitia semnata de 1500 de pers. contra OUG privind ICR.? Nici UNA!
    • +5 (5 voturi)    
      Ba da (Joi, 21 iunie 2012, 16:39)

      catri81 [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      votul impotriva lor. Dar trebuie sa iesim la vot sa nu lasam pensionarii si asistatii sa ne hotarasaca soarta
    • +1 (3 voturi)    
      Trebuie redusa puterea parlamentului. (Joi, 21 iunie 2012, 17:07)

      ar [utilizator] i-a raspuns lui DenisaC

      Si introdus un sistem care sa limiteze derapajele acestuia. Faptul ca avem un parlament nu inseamna ca avem democratie. Parlament aveam si pana in 1989, are si Corea de Nord, Cuba, Siria, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Adevărat (Joi, 21 iunie 2012, 17:51)

        DenisaC [utilizator] i-a raspuns lui ar

        Toat ce ați spus mai sus e în mare parte adevărat.

        @abcde Recunosc, încă sunt amintiri neplăcute cu ieșirile în stradă. Plus, câți crezi că se vor strânge, având în vedere că aici nu o să vină sindicatul sau firma să îți zică să ieși în stradă că primești zi liberă? Sau dacă nu mai lucrezi primești un mic ajutor constând întro plasă?

        @marioara Nu cred că Parlamentul European se ocupă de așa ceva, dar e o idee. :)

        @catri81 Așa am să fac!

        @ar Asta mi-ar plăcea mult. Să fie un sistem în care paznicul îl păzește pe paznic și invers. Ca să nu mai fie derapaje.
  • +11 (11 voturi)    
    Aminare (Joi, 21 iunie 2012, 15:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Stiti cum se poate amina pe furis, luni de zile un colectiv de oameni sa-si faca datoria, sa munceasca:

    - se muta sediul institutiei unde lucreaza acei oameni, eventual in repetate rinduri;

    - se schimba des ordinele, procedurile si prioritatile colectivului;

    - se trimit sarcini nenumarate si se cer situatii cumulative (de care evident nimeni n-are nevoie);

    - se fac sedinte de analiza, iar colectivul este criticat ca nu face fata cerintelor; etc.

    Domnule Pop, metodele dumneavoastra de a amina verdictul de vinovat al ministrilor si al primului-ministru, sint lamentabile !!! Rusine! Ponta si Mang au plagiat!
  • +11 (11 voturi)    
    Ba nu! (Joi, 21 iunie 2012, 15:54)

    Geo6101 [utilizator]

    Ar trebui sa fie un organism independent!
    • +2 (2 voturi)    
      Academia Română (Joi, 21 iunie 2012, 16:18)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      Cred că mult mai bine ar fi să treacă la Academia Română. În minister uite că vine un individ ca Ponta-Pop şi taie şi spânzură ca să-şi salveze dosul de plagiat. În Parlament nici nu mai zic. Măcar în Academia Română politicienii nu pot face numiri.
  • +14 (14 voturi)    
    Parlament (Joi, 21 iunie 2012, 15:55)

    LoveRomania [utilizator]

    Cand vrei sa ingropi ceva il aduci in subordinea parlamentului, si daca se intampla ceva, daca se fac magarii nu este nimeni vinovat
    • 0 (0 voturi)    
      Ca si in cazul lui Diaconu (Joi, 21 iunie 2012, 23:43)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui LoveRomania

      Senatul e de vina.
  • +13 (13 voturi)    
    ha (Joi, 21 iunie 2012, 15:58)

    MirceaA [utilizator]

    adica lupul paznic la oi? Pai parlamentul este cel mai corupt organism din tara asta.
  • +9 (9 voturi)    
    mai sigur sub Putin (Joi, 21 iunie 2012, 15:58)

    marioara1 [anonim]

    Teoretic ( pentru Romania 2012) educatia asa cum ar trebui sa fie si sindicatele din invatamant este APOLITICA pe cand parlamentul este o adunatura POLITICA.
  • +11 (11 voturi)    
    Incredibil (Joi, 21 iunie 2012, 15:59)

    abcde [utilizator]

    Asta vrea sa blocheze sesizarile anonime, sa protejeze plagiatorii. Se stie cum functioneaza institutiile in subordinea parlamentului. 2 ani cu guvern USL si ne dau afara din UE si NATO. Ne aliem cu Venezuela, Iran, Siria, Rusia etc
  • +6 (6 voturi)    
    sistem on-line de vierificare (Joi, 21 iunie 2012, 16:00)

    Marius CosminPop [anonim]

    de ce nu folositi un sistem on-line de verificare a plagiatului? Se incarca textul intr-un formular si sistemul raspunde daca este sau nu. Simplu si eficient, usor de folosit de catre TOATA LUMEA. Chiar si de catre cei din afara sistemului. Sunt sigur ca multi ochi din societatea civila vor "peria' doctoratele mai bine decat "comitiile' voastre
  • +6 (6 voturi)    
    omu' ăsta trebuie să dispară cât mai repede (Joi, 21 iunie 2012, 16:02)

    domu [utilizator]

    până nu mă enervez și ies în stradă pentru porcăriile pe care le spune; cine îi dă dreptul să scoată porcării pe gură?
  • +4 (4 voturi)    
    Liviu Pop, (Joi, 21 iunie 2012, 16:03)

    andreesanu [utilizator]

    Ce -ti trcu prin gamalie mai gugustiucule ???,cum sa faci si tu lucruri murdare ???,esti si tu un pui de Grajdan ,mistofilesti si tu carevasazica hirtiile???.
    Bagati-va mintile in cap si terminati cu manipularile ,cu furtisagurile.
    Cind va maturizati bai hahalerelor ???,cum arunca careva momeala voi puneti botul ca ultimul biban nemincat .
  • +4 (4 voturi)    
    hehehe (Joi, 21 iunie 2012, 16:04)

    Archaeon [utilizator]

    Adica ciumpilici e speriat sa-si asume responsabilitatea deciziilor Consiliului asta de Etica.

    Ha ha ha ha! ca altceva n-am de zis.
  • +1 (1 vot)    
    de-l mai prind prin MM (Joi, 21 iunie 2012, 16:07)

    bobo_ioan [utilizator]

    ii rup aripioarele la acest Muistru!
  • +1 (1 vot)    
    CNE si plagiatorii (Joi, 21 iunie 2012, 16:23)

    Kepler [utilizator]

    Cu plagiatori de renume mondial, este clar ca
    in Romania acest Consiliu National de Etica ar trebui sa fie o institutie foarte serioasa si independenta, cu autonomie fata de partidele politice. In el ar trebui sa fie savanti romani de prestigiu international confirmat care sa nu fie schimbati dupa bunul plac al unui ministru
    oarecare sau si mai rau al parlamentului, ci din contra cu reguli interne de functionare. Universitatile din Romania ar trebui verificate din punct de vedere etic cu o anumita periodicitate prin inspectori integri, respectiv tezele si publicatiile stiintifice ale fiecarei institutii de invatamint superior si de cercetare ar trebui inspectate la nivelul referintelor si continutului.

    CNE ar trebui sa lupte cu eficienta impotriva plagiatorilor nu sa astepte sa fie sesizat!
  • +1 (1 vot)    
    Asta nu face decat sa .. (Joi, 21 iunie 2012, 16:31)

    Alius [utilizator]

    ...intareasca faptul ca Ponta este un plagiator, mincinos si un parvenit politic si social.

    Pot sa mute acest consiliu si pe Marte, Ponta va ramane ceea ce este, adica un hot marunt de titluri si putere, iar cariera lui politica deja apune. O sa-l vedem facand zid langa actorul Nastase si o sa stea impreuna cu el la numarat de oua.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezgustator (Joi, 21 iunie 2012, 18:11)

    robert.b [utilizator]

    Exista ceva ce-a atins individul asta fara sa distruga!? Eu nu gasesc... Elefant in magazin de portelanuri. Sau porc in lenjerie de matase. Dezgustator...