HARTA BAC 2011 Sesiunea a II-a Rata de promovabilitate la Bacalaureat defalcata pe judete

de Raluca Pantazi, Constantin Barbu     HotNews.ro
Duminică, 4 septembrie 2011, 22:45 Actualitate | Esenţial

Procentul de promovabilitate la sesiunea august-septembrie a Bacalaureatului 2011, la nivel national, este de 16,06% din numarul elevilor inscrisi la examen, inainte de solutionarea contestatiilor, au declarat pentru HotNews.ro surse din cadrul Ministerului Educatiei. Potrivit datelor furnizate de Inspectoratele Scolare Judetene duminica seara, in Constanta promovabilitatea a fost de 11%, iar in Mehedinti - 52,97%.


HARTA IN CURS DE ACTUALIZARE

Promovabilitatea la nivel national in sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului 2011 a fost de 44.47%, inainte de solutionarea contestatiilor. Dupa rezolvarea contestatiilor, promovabilitatea a fost de 45,72%, ramanand cea mai scazuta din ultimii 20 de ani.

RATELE DE PROMOVABILITATE DIN ANII TRECUTI, IN SESIUNEA AUGUST-SEPTEMBRIE, dupa solutionarea contestatiilor

  • BAC 2010 Sesiunea de toamna: promovabilitate de 34,92%
  • BAC 2009 Sesiunea de toamna: promovabilitate de 72,64%
  • BAC 2008 Sesiunea de toamna: promovabilitate de 58,93%
  • BAC 2007 Sesiunea de toamna: promovabilitate de 70,23%
  • BAC 2006 Sesiunea de toamna: promovabilitate de 54,94%
  • BAC 2005 Sesiunea de toamna: promovabilitate de 64,86%
  • BAC 2004 Sesiunea de toamna: promovabilitate de 71,64%
BAC 2011 Sesiunea de vara: Cele mai slabe rezultate din ultimii 20 de ani si numar record de eliminati pentru frauda

Amintim ca in cadrul sesiunii iunie-iulie a Bacalaureatului 2011 au fost dati afara din examene 661 de elevi, pentru frauda sau tentativa de frauda, au declarat pentru HotNews.ro reprezentantii Ministerului Educatiei. Numarul elevilor eliminati in sesiunea de vara este dublu fata de cel inregistrat in 2010, tot in sesiunea iunie-iulie.

65 de elevi din intreaga tara au obtinut media 10 la examenul de Bacalaureat din acest an, in prima sesiune. Cele mai multe note maxime s-au luat in judetul Dolj, de unde provin 10 dintre cei 65 de elevi.

Promovabilitatea la nivel national in sesiunea iunie-iulie a Bacalaureatului 2011 a fost de 44.47%, inainte de solutionarea contestatiilor. Dupa rezolvarea contestatiilor, promovabilitatea a fost de 45,72%, ramanand cea mai scazuta din ultimii 20 de ani.

In ce priveste numarul contestatiilor depuse la prima sesiune a BAC-ului 2011, acesta a fost de 80.160 de solicitari de recorectare a lucrarilor, dublu fata de 2010, cele mai multe fiind la Limba si literatura romana si Matematica. In 2010 au fost inregistrate aproximativ 43.000 de contestatii la nivel national.


Citeste si:



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

11980 vizualizari

  • -19 (29 voturi)    
    gata cu prostiile (Duminică, 4 septembrie 2011, 22:56)

    Paul [anonim]

    Mai lasati-ne cu bacalauriatul asta, e inflatie de stiri pe tema asta. Pe cine mai intereseaza? Asta e starea de fapt, multi prostalai, multi pafaristi. Hrana pentru presa.
    • +18 (20 voturi)    
      mda (Luni, 5 septembrie 2011, 0:14)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      Asa e mai, stirile despre starea invatamantului sunt niste tampenii. Pe cine intereseaza ce vine dupa noi?
      • 0 (0 voturi)    
        Mehedinti fruncea, hai da-o incolo de treaba, (Luni, 5 septembrie 2011, 15:16)

        ANDO [anonim] i-a raspuns lui MihaiG

        Uite unde crapa inteligenta Romaniei, in judetul Mehedinti, cel mai fraudulos judet din istoria invatamantului romanesc.
    • -9 (15 voturi)    
      exact (Luni, 5 septembrie 2011, 0:20)

      un anonim [anonim] i-a raspuns lui Paul

      ce atata carte?! sunt lucruri mai importante de facut in tara asta.
      dati-ne sa mancam ca murim de foame!
      • +9 (11 voturi)    
        oamenii isi produsc hrana si nu o primesc (Luni, 5 septembrie 2011, 9:21)

        GoPo [anonim] i-a raspuns lui un anonim

        Mancarea trebuie sa ti-o procuri singur si nu trebuie sa o primesti de la cineva, asta daca esti om si nu animal de compie.
        • +3 (3 voturi)    
          sarcasm (Luni, 5 septembrie 2011, 10:04)

          Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui GoPo

          Eu cred ca era sarcasm
          • +3 (3 voturi)    
            ar fi bine sa fi fost sarcasm (Luni, 5 septembrie 2011, 10:56)

            popadrian [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

            dar cunoscand destul de multi, de la tembelizor bineinteles, aproape ca pot sa pariez ca nu e sarcasm. e doar trist
        • +1 (1 vot)    
          sigur era sarcasm! (Luni, 5 septembrie 2011, 11:10)

          dumil [utilizator] i-a raspuns lui GoPo

          invata sa citesti si semnele de punctuatie nu numai literele ;)
    • +6 (6 voturi)    
      a (Luni, 5 septembrie 2011, 0:27)

      a [anonim] i-a raspuns lui Paul

      bacalauriatul !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Harghita, prabusire la 12%...! (Luni, 5 septembrie 2011, 9:53)

        In vara s-a fraudat in judetele fara video.. [anonim] i-a raspuns lui a

        Observati ca Harghita, care obtinuse cel mai bun rezultat pe tara in iunie pt ca nu existau camere de supraveghere (inspectorul scolar udemerist sustinuse ipocrit ca nu sunt bani) a ajuns acum la 12%, printre cele mai slabe rezultate din tara.
        O cadere brusca a promovarii imediat ce elevii au fost filmati!

        Suceava, care fusese in aceeasi situatie in vara (locul 2 pe tara), desi acum a avut camere video, e la peste 36% si se mentine in topul national, semn ca totusi acolo chiar se fac eforturi si se invata.

        Sper ca de acum inainte sa existe supraveghere video la toate examenele din Romania, indiferent de nivel si domeniu, e o metoda eficienta de descuraja frauda.

        Mai bine sa avem doar 50% absolventi de Bac de calitate, decat o turma de 100% analfabeti inculti..
        La fel la licenta, in facultati.
    • +13 (13 voturi)    
      Ai dreptate cu "bacalauriatul" asta (Luni, 5 septembrie 2011, 0:50)

      altu [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Cum spuneai - sunt multi prostalai, multi pafaristi.
      Ca veni vorba, ai o oglinda pe acasa ? Nu de alta, dar ar fi mai usor sa vezi cum e starea de fapt.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu e prostie!!! (Luni, 5 septembrie 2011, 7:37)

      Gigi-Contra [utilizator] i-a raspuns lui Paul

      Gandeste-te ca peste nu stiu cati ani, acesti tineri care au dat BAC-ul trebuie sa ne plateasca pensia!!! Aoleu, aoleu!!!
      • +2 (2 voturi)    
        ba e prostie!!! (Luni, 5 septembrie 2011, 9:34)

        Gigi pro [anonim] i-a raspuns lui Gigi-Contra

        Pai tocmai asta este prostia, ca inca mai speram la un sistem idiot cu e pensia de stat, pariu ca 99% din populatie oricum nu stie cum se calculeaza momentan pensia in prezent ... ce sa mai vorbim de viitor ...
  • +10 (10 voturi)    
    Mai Paule (Luni, 5 septembrie 2011, 1:08)

    Trebonius [utilizator]

    Se zice "bacalaureat" nu "bacalauriat", iar de s-ar fi montat camerele astea pe vremea ta n-ai fi trecut la romana. Este absolut firesc sa se faca o statistica pe tara, nu e o stire ce nu intereseaza pe nimeni.
  • +4 (4 voturi)    
    Procentul de la Suceava suspect de mare ! (Luni, 5 septembrie 2011, 8:00)

    DanB [utilizator]

    La Suceava n-au fost camere video sau acestea s-au defectat subit ?
    • +3 (5 voturi)    
      sau... (Luni, 5 septembrie 2011, 9:23)

      Morun [anonim] i-a raspuns lui DanB

      sau chiar se invata..... nu uitati ca aici exista o cutura a bunului simt si pt. munca, lucru care se intalneste mai rar in rest. Vorbiti despre Bucovina
      • +1 (3 voturi)    
        Cre' ca gresesti ... (Luni, 5 septembrie 2011, 10:09)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Morun

        Am toata stima pt. centrul universitar Iasi, de exemplu, care dupa parerea mea are unele din cele mai bune facultati din tara. Da' sa afirmi ca in vestul tarii nu exista respect pentru munca si bun simt mi se pare cel putin exagerat, ca sa nu spun altfel. Mai ales in ceea ce priveste atitudinea fata de munca. Nu vreau in nici un caz sa spun ca moldovenii ar fi lenesi (am destui cunoscuti moldoveni cat sa pot aprecia treaba asta), da' afirmatia matale lasa sa se inteleaga ca atitudinea moldovenilor fata de munca e mai sanatoasa decat a banatenilor sau a ardelenilor, chestie de care cre' ca oricine, inclusiv multi moldoveni din tara de sus care au fost prin Banat sau Ardeal, ar rade cu pofta.
        • 0 (2 voturi)    
          cine se scuza se acuza (Luni, 5 septembrie 2011, 13:47)

          erste [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

          nu-i asa ca mai bine taceai? Omu' a zis rest nu vest. Da' na, daca ai pitici pe creieri....si ai un complex de inferioritate. Si da, exista probleme cu atitudinea fata de munca peste tot. Nu crede tu ca banatul sau altlcineva face exceptie.
  • +8 (8 voturi)    
    Rezultat corect si normal! (Luni, 5 septembrie 2011, 8:01)

    Audit [utilizator]

    De obicei cand apare un esec sunt cautati vinovatii. Din experienta de parinte dar si de fost beneficiar (pe vremea lui Ceausescu, ce-i drept) al sistemului de invatamant pot afirma ca:
    1. Vinovata este societatea alaturi de cei ce fac reglementarile legale in care se dezvolta aceasta;
    2. Vinovati sunt profesorii care au ca singura grija linistea din timpul orelor la care predau (ceva la genul sa nu se lase cu morti si raniti!!!);
    3. Vinovati sunt parintii pentru ca au crezut ca lucrurile se dezvolta ca pe vremea lor si anume ca fiecare din cei implicati in actul educational isi face treaba: cand este in casa parintele il educa, cand iese pe usa sistemul / societatea il protejeaza, cand ajunge la scoala profesorii il educa si invata (cam asa era pe vremea mea).
    Copiii sunt doar victime, acum. Mai tarziu si noi vom fi victimele acestor intarziati.

    felicitari ministrului dar si celor care au participat la acest bacalaureat! Au tras un semnal de alarma de care trebuie tinut seama. Societatea etnobotanicelor (in continuare le spun pe aceasta tema guvernantilor ca si ei au copii si nu au luat masuri - vor plati!) si a facebook, va veni peste noi si ... ne va calca in picioare. La propriu ca la figurat a facut-o deja.
  • +1 (1 vot)    
    Mehedinti (Luni, 5 septembrie 2011, 8:40)

    bogdanicus [utilizator]

    Nici un judet pe harta nu e verde (>40%), desi pe aceeasi pagina scrie ca "Rezultatele BAC 2011 Sesiunea a II-a: Cea mai mare promovabilitate la a doua sesiune a examenului, in Mehedinti - 52,97%"
    • 0 (0 voturi)    
      verde (Luni, 5 septembrie 2011, 11:31)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui bogdanicus

      In sfarsit, s-a inverzit...
  • +2 (2 voturi)    
    carevasazica, SV si VS in top (Luni, 5 septembrie 2011, 9:08)

    Murphy [anonim]

    nu ma mir, ca sa nasti un Flutur sau un Porumboi trebuie o baza genetica si intelectuala de elita :)))
    • +1 (1 vot)    
      foarte adevarat (Luni, 5 septembrie 2011, 11:46)

      Andu [anonim] i-a raspuns lui Murphy

      te referi, bineinteles, la Corneliu Porumboiu, regizorul cu multiple premii la Cannes..
  • +1 (1 vot)    
    Este bine ca se face o statistica dar (Luni, 5 septembrie 2011, 10:04)

    Cosmin [anonim]

    Nu este destul de eficient sa se caute doar vinovati.... Asta nu rezolva problema. Eu vreau sa vad ce solutii ar trebui implementate. Poti sa dai vina pe profesori, poti sa dai vina pe elevi, poti sa dai vina sistem, poti sa dai vina pe ce vrei tu. Dar este inutil. Degeba stii care sunt vinovatii daca nu se implementeaza solutii.
  • 0 (2 voturi)    
    Fruncea, iar a luat-o pe ulei (Luni, 5 septembrie 2011, 10:30)

    je [anonim]

    Univ din Timis or sa faca admiterea pe seminte.
  • 0 (2 voturi)    
    Haha (Luni, 5 septembrie 2011, 10:41)

    Vlad [anonim]

    Suceava le da clasa celorlalte judete, again! :D
    • 0 (0 voturi)    
      Productie la hectar (Luni, 5 septembrie 2011, 18:24)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Da, in judetul Suceava exista obiceiul sa se faca cincinalul in 3 ani. Inainte sa va apucati sa mancati maron, am absolvit liceul in judetul Suceava, iar copiatul la Bac se practica sub blajina privire a directorilor si profesorilor supraveghetori.
      Am dubii serioase ca si-au schimbat naravul instantaneu, asa ca parerea mea e ca inca se copiaza.
  • +2 (2 voturi)    
    examene video (Luni, 5 septembrie 2011, 11:10)

    ANDY [anonim]

    sincer sa fiu, nu trebuie sa ai bacalaureatul sa montezi termopane, sa fii mecanic auto, sau muncitor in industrie sau agricultura. nu mai trebuiesc amestecate merele cu perele. se poate castiga onorabil si fara sa termini liceul 100%. Asa se poate selectiona natural forta de munca. de aceea au aparut o gramada cu facultati particulare care nici nu stiu sa scrie si sa citeasca, dar au dreptul sau studii economice. totul o luase razna, dar rau de tot. toti prostii iti radeau in nas, iti fluturau o hartie ticluita pe undeva si devenea egalul tau. sa vedeti numai la banci cate gaste proaste cu facultati particulare si tot felul de studii ticluite sunt. bagate cu pile, puse sefe si omoara cu zile economistii facuti cinstit la ASE, dandu-le tartget-uri de neimaginat, pentru ca in prostia lor nu pot aprecia. dinastia prostilor e la putere, trebuie data jos. culmea e ca acesti indivizi par inteligenti, au viclenia mediului in care traiesc au cum spun ei "scoala vietii" care nu foloseste la nimic, doar ca intimidare. de obicei sunt foarte abile prin pilele si conexiunile lor. trebuiesc demascati si dati afara. in invatamant, iar o gramada de cozi de topor, care nu stii cum au ajuns pe acolo (de obicei ajung politic), dar care nenorocesc generatii intregi. de functionari ce sa mai vorbim? astia sunt crema prostiei si idioteniei, ajunsi numai cu pile si sustinere politica. e clar : cine va ajunge la putere sa mentina aceasta idee de calitate. nu e greu trebuie numai sa nu-i lasi sa copieze si sa fure : deci examene video.
  • +2 (2 voturi)    
    Realitatea.... (Luni, 5 septembrie 2011, 12:29)

    A [anonim]

    In sfarsit se vede realitatea din invatamant. Eu am dat bac-ul acum 7 ani. Eu invatam si ma meditam si pt bac si pt admitere pe cand colegii mei erau pe la terase. Si culmea ei au luat note mult mai mari decat mine sau chiar lafel. In salile de examen toata lumea copia , iar daca nu dadeai " bani de protocol" nu prea erai vazut bine . ... Aceeasi poveste si la examenele de admitere. Persoane cu tupeu reuseau sa ia punctaj lafel ca tine desi nu au facut o ora de meditatie si nu stapaneau materia....... Anul acesta totul a fost PE BUNE!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Luni, 5 septembrie 2011, 14:19)

    nonpro [anonim]

    Toata lumea stie perfect ce, cum, cand, unde, de ce...
    Insa nimeni nu FACE nimic; stiti pe cineva care FACE?
    Asta ar fi problema, parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    pana aici.... (Luni, 5 septembrie 2011, 17:44)

    bamboo [anonim]

    Ce credeti voi ca inchide la bamboo si gaga ca nu au luat prostanacii bacu?
    Avem nevoie de sapatori de sant, curatatori de bude sau chiar adunatori gunoi stradal.
  • 0 (0 voturi)    
    alaptatii adaptati (Marţi, 6 septembrie 2011, 0:01)

    adaptati [anonim]

    cum? asa mult in mehedinti? De ce se mira lumea, e clar, arata cat de repede s-au adaptat noilor conditii.
    Din pacate exista adaptare in fiecare directie, atat in bine cat si in rau. Daca altii au luat-o in serios, ceilalti trebuie neaparat sa continue, ca deh, noi putem.
    Oricum, ar fii plictisitor fara lupta, asa ca nu va asteptati sa se dea usor batut neghina, sta bine pe langa grau.
    E bine de urmarit acum reactia fiecaruia ca sa intelegem cum se cerne graul de neghina.
    Pacat ca lumea nu intelege inca implicatiile acestui bacalaureat si punctul de cotitura pe care il reprezinta. Nu-i nimic, unii pricep mai greu, important sa nu fie aia care trebuie sa priceapa repede.

    Succes in continuare!