​Articol actualizat

Un pacient de la Spitalul de Psihiatrie din Buzău a omorât 4 pacienți și a rănit alți 9 cu un stativ de perfuzie / Răniții, transferați în Capitală / Ministrul Sănătății s-a dus la Buzău să coordoneze personal ancheta internă - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 18 august 2019, 8:01 Actualitate | Sanatate


Spital
Foto: Pixabay
Patru persoane au murit și nouă au fost rănite, la Spitalul de Neuropsihiatrie și Măsuri pentru Siguranță Săpoca, după ce un pacient internat cu sevraj etilic le-a lovit cu un stativ de perfuzie. Victimele agresorului sunt persoane care erau sedate sau imobilizate la pat. În urma tragediei, ministrul Sănătății a trimis Corpul de Control la unitatea spitalicească și s-a dus personal să coordoneze ancheta internă. Cei nouă pacienţi răniţi au fost transferaţi la spitale din Capitală.





14.25: Până în prezent, la Spitalul Clinic de Urgență „Bagdasar Arseni” au ajuns doi pacienți. Primul pacient este o femeie în vârstă de 83 de ani, cu un traumatism cranio-cerebral cu hematom subdural, dar care este conștientă și se fac investigatii, iar în prezent medicii apreciază că nu trebuie supusă unei intervenții chirurgicale.

Al doilea pacient este un bărbat, în vârstă de 60 ani, tot cu traumatism cranio-cerebral cu fractură frontală cu înfundate și hematom. Și el este conștient și este supus investigațiilor.

La Spitalul de Urgență Floreasca a fost transferat până în prezent primul pacient care are traumatism cranio-cerebral și facial grav, acesta fiind intubat. Pacientul este internat la secția de Terapie Intensivă - politraumatisme.

La Spitalul Universitar a ajuns o pacientă în vârstă de 80 de ani cu traumatism cranio-cerebral, care este în investigatii suplimentare si care va suferi o intervenție chirurgicală.


14.10: Pintea merge la spitalul Săpoca pentru a coordona personal ancheta, la dispoziția premierului



12:48: Cadrele medicale de la Spitalul de Psihiatrie au sunat la 112 pentru a anunța atacul, au precizat reprezentanții IPJ Buzău.

Sursa citată mai precizează că agresorul a fost prins de un echipaj de poliție care se afla în apropierea instituției cu alt caz.

”A fost sesizare pe 112 de la cadrele medicale, iar echipajul nostru de poliție care se afla în imediata apropiere a unității a intervenit pentru imobilizarea persoanei respective, care s-a constatat că era cea care exercitase actele de violență asupra pacienților”, a declarat Amalia Călugăru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Buzău.

12.00: Cei nouă pacienţi răniţi sunt transferaţi la patru spitale din Capitală, a declarat şeful UPU Buzău, medicul Adrian Zoica.

Sursa citată a precizat că trei din cei nouă pacienţi au răni grave.

"Toţi cei nouă pacienţi au fost transferaţi la patru spitale din Capitală - Bagdasar, Floreasca, Municipal şi Pantelimon, doi cu elicoptere SMURD, trei cu ambulanţele, iar alţi patru cu autospeciale pentru victime multiple", a precizat Zoica, citat de Agerpres.

10.58: Bărbatul de 38 de ani care a omorât patru pacienți și a rănit alți nouă la Spitalul Săpoca din Buzău nu a fost încă audiat, fiind în spital, sub tratament și pază, au declarat reprezentanții Parchetului de pe lângă Tribunalul Buzău.

”Nu a putut fi audiat, în starea în care se află nu se poate, fiind în sevraj și fiind sedat, nu se poate. Deocamdată, el este în spital, sub tratament și sub pază”, a declarat locțiitorul purtătorului de cuvânt al parchetului, Radu Florin Cătălin, citat de Mediafax.

10.51: Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, confirmă că a cerut Corpului de Control o anchetă cu privire la incidentul de la Buzău.

De asemenea, potrivit unui comunicat de presă, din informațiile MS, în tură se aflau un medic, 7 asistenți, 3 infirmiere și 2 muncitori pentru supravegherea bolnavilor.

10.24: Ministrul Sănătății a trimis Corpul de Control la Spitalul de Psihiatrie Săpoca din Buzău, potrivit unor surse citate de Mediafax.

10.18: Una dintre asistentele de serviciu era la doar doi metri de saloanele în care a avut loc agresiunea și că faptele s-au derulat extrem de rapid, susține directorul Spitalului de Psihiatrie Săpoca din Buzău, Viorica Mihalașcu.

10.04: Două dintre persoanele rănite de bărbatul care a atacat și a omorât mai mulți pacienți la Spitalul de Psihiatrie Săpoca din Buzău sunt în comă și sunt transportate la spitale din București, a anunțat managerul Spitalului de Urgențe Buzău, Claudiu Damian, citat de Mediafax.

Potrivit lui Laurenţiu Pantazi, şeful IPJ Buzău, unul dintre pacienţi a intrat cu un stativ de perfuzii în două dintre saloane şi a atacat pacienţii. Din primele informaţii, ar fi vorba de patru morţi şi nouă răniţi grav, câteva victime având traumatisme cranio-cerebrale.

Agresorul are 38 de ani şi este din comuna Săgeata, judeţul Buzău, fiind fără ocupaţie. El a fost internat voluntar cu sevraj etilic în cursul zilei de joi. După producerea atacului, a încercat să fugă şi a fost imobilizat de un poliţist, aflat în unitatea medicală pentru internarea unui alt pacient. Criminalul se află acum în custodia poliţiei.

Directorul Spitalului de Psihiatrie Săpoca, Viorica Mihalaşcu, a declarat, la Antena 3, că atacul s-a produs în jurul orei 3,30, în urma unui episod psihotic acut suferit de bărbatul agresiv, acesta atacându-i mai întâi pe colegii de salon şi apoi pe pacientele aflate într-un salon alăturat.

Conform sursei citate, au fost înregistrate în total 13 victime, dintre care trei au decedat în spitalul din Săpoca, iar a patra a decedat după ce a fost transportată la UPU a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) din Buzău, având un traumatism cranio-cerebral grav.

De asemenea, alţi trei răniţi sunt cu traumatisme cranio-cerebrale majore, iar şase au cu traumatisme cranio-faciale minore. "El era internat într-un salon cu regim de supraveghere normal, simptomele pe care le-a arătat nu prevedeau nenorocirea care avea să se întâmple", a afirmat Viorica Mihalaşcu.

Directoarea unităţii medicale din Săpoca a mai menţionat că "totul s-a petrecut în mai puţin de un minut, foarte repede", iar la momentul respectiv în secţia respectivă se mai aflau trei infirmiere. "Personalul medical nu a apucat să intervină", a mai precizat Mihalaşcu. Dosarul cazului a fost deschis la Parchetul de pe lângă Tribunalul Buzău.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















48590 vizualizari

  • -19 (41 voturi)    
    unglaublich... (Duminică, 18 august 2019, 8:30)

    Coresponedntu [utilizator]

    Mein Gott, Ist das in Europa passiert ? Nein, das ist Afrika.
  • -25 (33 voturi)    
    Cool.. (Duminică, 18 august 2019, 8:40)

    Alex735 [utilizator]

    That's cool dude!
  • +30 (34 voturi)    
    .... (Duminică, 18 august 2019, 8:41)

    tirolez [utilizator]

    Si daca politistul nu se afla intamplator acolo? Care era cifra acum? Cum sa omori 4 oameni in mai putin de un minut, dna directoare? Bine ca sunt agenti de paza la orice magazinas, dar la spitalul de nebuni, nu.
    • +1 (1 vot)    
      4 ucisi in mai putin de 1 minut (Duminică, 18 august 2019, 14:27)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      plus inca 9 raniti (grav) !
  • +8 (34 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 18 august 2019, 8:59)

    [anonim]

  • +18 (30 voturi)    
    Va amintiti (Duminică, 18 august 2019, 9:24)

    florinos [utilizator]

    Va amintiti cazul nebunei de la Metrou, inainte sa ucida a mai avut o tentativa dar cu toate camerele de luat vederi Politia Română nu a reusit sa o identifice, mai rău, s-a intors tot la metrou. Femeia fusese internata intr-un ospiciu dar Statul Român a eliberat-o, s-a facut o ancheta cine i-a dat drumul si câți a mai eliberat ?
    Acest criminal de ce nu era izolat ?
    • +20 (30 voturi)    
      De aia (Duminică, 18 august 2019, 10:26)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Pentru ca nimeni nu respecta protocoalele,indicatiile sau regulile in Romania. Pentru ca merge si asa, timpul trece, salariul merge, nu ne inveti tu pe noi cum se face!
  • +18 (22 voturi)    
    Pe nimeni nu intereseaza de fapt (Duminică, 18 august 2019, 9:52)

    Alethea [utilizator]

    soarta altora. Asta e cruda realitate, totul a ajuns sa se faca azi din "datorie", nici aia adevarata, si de ochii lumii. Concluzia? Pana sa se iasa din anomia sociala in care traim, invata sa-ti pazesti pielea- pe strada, la spital sau chiar in propriul domiciliu.
  • +17 (23 voturi)    
    Inca ceva: (Duminică, 18 august 2019, 9:55)

    Alethea [utilizator]

    pacientii cu diagnostic ca acesta, sub influenta drogurilor, alcoolului in mod cronic sau cu istoric traumatizat, poseda la iesirea de sub control o forta aproape supraomeneasca, este firesc ca medicii sa stie acest lucru si sa nu mai accepte sa lucreze fara paza sau masuri de siguranta suplimentare.
  • +16 (38 voturi)    
    Vai de noi (Duminică, 18 august 2019, 10:03)

    omezu [utilizator]

    Este incredibila, chiar si pentru noi, degradarea la care a ajuns statul roman. La propriu, poti fi omorat oriunde, oricum si de catre oricine in tara asta. In timpul asta analfabeta se plimba cu elicopterul, din banii ei cica.
    • -19 (51 voturi)    
      Vai de tine (Duminică, 18 august 2019, 10:22)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Într-adevăr, vai, în ce hal! E mai ok în occident, unde intră nebunii cu camioanele în mulțime omorând zeci sau scoate unul un cuțit pe stradă și înjunghie în stânga și în dreapta. Hai, bag-o pe aia cu „Dragnia” și Dăncilă, că evident ei sunt vinovați că un psihopat de la spitalul de nebuni a dat cu stativul în stânga și înn dreapta.
      • +25 (35 voturi)    
        Dragnea si Dancila... (Duminică, 18 august 2019, 10:32)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        ...sunt vinovati pentru faptul ca in loc sa aloce bani pentru imbunatatirea conditiilor din spitale si scoli au alocat la puscarii.Probabil ca stiau ca acolo vor ajunge.Sper ca Dragnea sa mearga sa le explice el rudelor celor omorati cum e cu miile de puscariasi nevinovati din puscariile romanesti.
        • -18 (48 voturi)    
          Bravo! (Duminică, 18 august 2019, 10:38)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          Acum bag-o și pe aia cu „Dacă era Barna președinte, nu s-ar fi întâmplat”. Hai că merge, hai că poți
          • +19 (23 voturi)    
            Are dreptate (Duminică, 18 august 2019, 11:03)

            florinos [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            Dragnea isi cerea iertare in lacrimi puscariasilor, Viorica Dancila si PSD promiteau Spitale Judetene pana in 2020.
          • +18 (24 voturi)    
            . (Duminică, 18 august 2019, 11:05)

            tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            E mai potrivita aia cu daca nu incaleca psd-prm tara probabil ca nu s-ar fi intamplat. Probabil. Dar cu SIGURANTA multe crime comise de recidivistii eliberati NU s-ar fi intamplat.
          • +1 (3 voturi)    
            Nope, wrong answer (Duminică, 18 august 2019, 16:53)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            Umbli cu logical fallacies, ieftine si presupui. Assumption is the mother of all failures. Ce nu e presupunere, facts I mean, e ca psdu de-a lungul ultimelor 3 decade ca distrus totul in jurul sau, de la economie si infrastructura, de la educatie si sanitate...pana la mentalitatea. Si tu stii asta mai loveshaft, stii dar traiesti din firimiturile aruncate de psdeu. Daca ai fi om pe picioarele tale, ai turba de furie acum, cand se prabuseste totul in jurul tau. Jenant, ca exista creature ca tine, si penibil, planeta asta ar arata altfel, fara.
      • +11 (23 voturi)    
        Ce vorbesti franț ?! (Duminică, 18 august 2019, 10:52)

        mircea_cjn [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Pai intr-un spital de nebuni nu ai fiecare camera monitorizata, nu ai personal specializat pe interventie rapida ?! Deci nebunul asta putea omori tot spitalul?!
        Nici nu ma mai mir că liderul de sindical de la acest spital spunea ca o cauza e ca au sporuri de 50% și nu de 75%...
        • -13 (27 voturi)    
          Informează-te!! (Duminică, 18 august 2019, 11:08)

          Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

          Înainte să debitezi aiureli. Nu ai personal de „intervenție rapidă” pe toate secțiile. Ce îți închipui, că stau bodyguarzi lângă fiecare salon? Ai personal de intervenție doar în anumite secții, unde sunt nebunii periculoși, însă de cele mai multe ori ăia sunt internați la alte spitale.
          Acest individ se pare că se internase voluntar, deci probabil că nimeni nu se aștepta să se interneze ca să omoare oameni.
          Dar, na, după cum am zis, dacă era Barna președinte.....
          • +5 (17 voturi)    
            se vede clar (Duminică, 18 august 2019, 12:33)

            Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            scopul posturilor tale. faci misto de Barna indiferent de subiect, dar nu-i nicio problema, asa aud de el si cei care nu-l cunosc.
          • +1 (3 voturi)    
            Cum le mai stiu postaci psdei pe toate (Duminică, 18 august 2019, 19:05)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            Cat de informati is ei si totusi is slugile unor analfabeti sau dementi ca Daia!!!
          • 0 (0 voturi)    
            La Sapoca (Duminică, 18 august 2019, 23:31)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

            sunt internati pacientii cei mai periculosi ! Criminalii care nu au discernamant, fiind bolnavi psihic, aici sunt internati. Macar aici trebuiau puse camere de filmat in fiecare salon si monitoare in salonul asistentelor. Dar cred ca ar fi bine ca acesta tehnologie sa fie aplicate LA TOATE spitalele de psihiatrie !
        • +11 (13 voturi)    
          ce legatura au sporurile cu neinterventia (Duminică, 18 august 2019, 11:40)

          mihai2015 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

          Nu inteleg diversiunea cu faptul ca din cauza sporurilor de 50 sau 75% s-a intamplat fapta.
          Sindicatul dezinformeaza si cu numarul de personal, min sanatatii spune altceva.
          Nu inteleg cum nici un personal medical nu a interventit, o minciuna ca totul s-a intamplat in cateva secunde, parca agresorul era sedat..., cum a putut sa actioneze ca un mutant din XMen ?
          O minciuna ordinara, sa ascunda faptul ca personalul nu a facut nimic.
  • +12 (16 voturi)    
    "totul s-a petrecut în mai puţin de un minut" (Duminică, 18 august 2019, 12:28)

    TheFreeOne [utilizator]

    Sa calculam: 60 / (9+4) = 60 / 13 = 4.6 secunde maxim pentru fiecare victima.

    Are sens ?
    • +1 (5 voturi)    
      nu (Duminică, 18 august 2019, 15:33)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      este doar o intoxicatie pentru a justifica cele 4 victime omorate fara ca sa existe o reactie din partea personalului medical.
      asta e de recrutat la SRI daca a anihilat definitiv sau partial 13 oameni in 60 de secunde.Rambo de Buzau ... bine ca nu a omorat in afara spitalului.Ca a omorat nebuni ca el spitalul se bucura ca raman mai multi bani de salarii si nu pentru pacienti...
      • +1 (1 vot)    
        Banii pentru pacienti... (Duminică, 18 august 2019, 18:36)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        ...si cei pentru salarii sunt complet diferiti.Nu se ia dintr-o parte pentru a se da in alta.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine a cronometrat ? (Luni, 19 august 2019, 20:51)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Ca sa spui cat a durat trebuie sa stii inceputul si sfarsitul actiunii. Sfarsitul se poate stii ( ora si miniutul cand a sarit pe geam). Dar inceputul ? Cine s-a uitat la ceas cand a inceput masacrul ?? Poate a durat 20 minute !
  • -6 (8 voturi)    
    s-a declansat atacul final asupra statului roman? (Duminică, 18 august 2019, 15:24)

    demaGOGU [utilizator]

    ...fezandat prin toate aceste scandaluri consecutive, ptr a induce in populatie sentimentul falimentului statal generalizat, pe modelul falimentarii si privatzii economiei!, urmat, surprize? de o dezmembrare teritoriala pe vechiile liniii de falie dintre imperii.

    statul roman isi da duhul iar in jurul hoitului roiesc deja vulturii.
    • +3 (5 voturi)    
      ce ai luat? (Duminică, 18 august 2019, 16:29)

      nihilism [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cel mai tare comentariu. defapt statul roman nu e varza, falimentar, corupt si inapt.....sunt puterile imperiale care joaca un teatru. Bine boss ca ne-ai spus, ca poate eram prosti si vedeam cu ochii nostri in ce mizerie traim.....
      inteligenta isi da duhul iar in jurul hoitului roiesc deja prosti cu idei
  • +2 (2 voturi)    
    Nu ar fi trebuit sa ia calmante? (Duminică, 18 august 2019, 17:44)

    Klaus_ [utilizator]

    Omul s-a internat la spitalul de nebuni si era in sevraj. Nu s-a dus la cardio si nici la boli infectioase, ci la spitalul de psihiatrie. Ce draq i-a administrat medicul care l-a vazut, Red Bull? Nu ar fi trebuit sa-i dea calmante, nu ar fi trebuit sa fie sedat? Sa faci 13 victime intr-un minut asta inseamna ca esti intr-o forma fizica foarte buna, nicidecum sedat. Nu parea in stare sa devina periculos? Asta poate sa o spuna coana Leana de la piata. La spitalul de nebuni faptul ca “nu pare capabil” nu inseamna nimic. Ministra, daca tot vrea sa faca ceva util sistemului de sanatate, ar trebui sa dea un exemplu: sa-l dea afara pe directorul spitalului, pr seful de sectie si pe medicul de garda sau de salon. Toti sunt vinovati ca nebunul a reactionat asa. Lipsa de personal e o prostie pe care n-o crede nimeni. Daca nu administrezi tratamentul corect, daca nu organizezi corect spitalul astfel incat sa micsorezi astfel de riscuri, daca nu ai personal medical competent si care sa stie ca munca ii este verificata si evaluata, poti sa ai cate doi bodyguarzi pt fiecare nebun, ca tot o sa vina unul care poate face ravagii. De exemplu de ce stativul de perfuzii intr-un spital de nebuni, este din otel? Nu poate fi din plastic sau cauciuc? N-ar trebui sa existe nici macar un obiect contondent intr-un astfel de spital. Asta nu stia directorul? Ii trebuie mai mult personal ca sa-i spuna astfel de reguli de bun simt? Penibili incompetenti!
    • +1 (1 vot)    
      Pacientul a venit in (Duminică, 18 august 2019, 23:39)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      sevraj etilic. Se mai numeste " predelirium tremens". Si facuse o criza convulsiva, criza epileptica, chiar la internare. Cele doua diagnostice impuneau un tratament strict supravegheat, in sectorul de izolare. Nu la " liberi" si nu doi in pat.De vazut in fise ce tratament s-a administrat, cu ce frecventa , si care a fost evolutia sub tratament. Dar imi este teama ca fisa s-a falsificat deja. Ramane raportul de garde al asistentilor. De acolo e mai greu sa rupi pagini.
  • -5 (5 voturi)    
    ce de comentarii aiurea! (Duminică, 18 august 2019, 18:10)

    danielush [utilizator]

    nu era mai bine pe vremea lui baselu'....se inchideau spitale, nu mai erai astfel de probleme, doctorii nu mai plecau pentru ca aveau salariu minimum pe economie..ce mai!...paradis!
  • +3 (3 voturi)    
    Completa (Duminică, 18 august 2019, 18:36)

    Alexa.99. [utilizator]

    dezorganizare si haos general in spitalele de psihiatrie din Romania. Mai tineti minte filmarea cu pacientii goi care se mangaiau printre gratii si personalul se amuza? Nimeni nu da nici 2 bani pe ei, sunt tinuti in spitalele alea ca intr-un spatiu in care doar s-ar astepta sa mora mai repede pentru ca oricum sunt considerati inutili. Plus ca nu se fac investitii, nu e suficient personal, saracie, degradare, totul e la mila Domnului si uite la ce se ajunge.
    In spital ca-n spital, dar cati de-astia trec pe strada pe langa tine...Cum a fost individul narcoman care a omorat oamenii aia cu bata in parc.