Organizatoarea galei în care a fost premiată Olivia Steer: "Singurul motiv pentru care s-a aflat pe lista celor premiați este că încurajează un mod de viață sănătos / Premiul a fost retras"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 19 aprilie 2018, 17:48 Actualitate | Sanatate


Florentina Opris
Foto: Facebook / Florentina Opris
Florentina Opriș, organizatoarea Galei Femeilor care Dăruiesc Sănătate, în cadrul căreia Olivia Steer, celebră pentru pozițiile anti-vaccinare, a fost premiată pentru "rolul său activ în societate", anunță, într-o postare pe Facebook, că premiul acordat prezentatoarei tv a fost retras, sugerând că acest lucru s-a întâmplat la presiunea companiilor care au sponsorizat evenimentul. "Singurul motiv pentru care Olivia Steer s-a aflat pe lista celor premiați în cadrul Galei este acela că încurajează un mod de viață sănătos", afirmă Florentina Opriș.

"Singurul motiv pentru care Olivia Steer s-a aflat pe lista celor premiați în cadrul Galei este acela că încurajează un mod de viață sănătos, iar părerile sale personale și pozițiile sale referitoare la anumite subiecte nu au fost luate în considerare când s-a decis acordarea acestui premiu", a scris Florentina Opriș pe Facebook.

Ea adaugă că "Ne cerem scuze dacă acestă decizie a noastră a prejudiciat în vreun fel brandurile care ne-au fost alături în demersul nostru de a promova valorile de sănătate și excelența în medicină. Ni se pare deontologic și de bun simț față de brandurile care cu bunăcredință au decis să ne sprijine, să ne delimităm de orice le poate aduce prejudicii valorilor lor. Prin urmare, dacă brandurile care ne-au susținut consideră că acordarea acestui premiu le-a adus prejudicii de imagine, am decis retragerea în mod oficial a acestuia, în ciuda faptului că alegerea noastră de a-l oferi a fost bazată pe total alte considerente decât cele pentru care Olivia Steer este acuzată în spațiul public."

"Mi-aș fi dorit ca spațiul public să observe și celelalte doamne excepționale din medicina românească care au fost premiate aseară și cărora nimeni nu le-a oferit până acum prea mare atenție sau o recunoaștere publică pentru toate eforturile pe care le-au depus și pentru toate rezultatele deosebite obținute de-a lungul timpului. Din păcate, spațiul public și-a ațintit atenția asupra unei singure persoane premiate în cadrul Galei de aseară și a a scos în evidență doar numele unei persoane așa-zis controversate, declanșând astfel un tăvălug care nu aduce niciun fel de beneficiu nimănui și care umbrește inclusiv numele persoanelor care merită tot respectul și recunoștința noastră", mai scrie Florentina Opriș.

Florentina Opriș a publicat, pe Facebook, și lista celor care au primit premii în cadrul galei:

Rodica Nassar - secretar de stat la Ministerul Sănătății
Conf. Dr. Carmen Orban - Manager al Institutului Clinic Fundeni,
Mirela Nemteanu - CEO “Hospice Casa Sperantei”,
Nora Mihaela Nemteanu - manager BioOrtoclinic,
Dr. Crenguța Momîrlă
Conf dr Alina Tănase - medic primar
hematolog, şef de secţie transplant medular în cadrul Institutului Clinic Fundeni si preşedintele Societăţii Române de Transplant,
Dr. Adina. Croitoru - șeful departamentului de oncologie medicală la Institutul Clinic Fundeni,
Irina Deleanu - Presedintele Federatiei Romane de Gimnastica Ritmica
Dr. Anca Daniela Raiciu
Dr. Crenguța Momîrlă

Reamintim că gala de miercuri seara a fost girata, prin prezenta lor, si de doi oficiali de rang inalt din sanatate: Rodica Nassar, secretar de stat in Ministerul Sanatatii, si Razvan Vulcanescu, presedintele Casei Nationale de Asigurari de Sanatate. (Pe larg aici)

România este țara europeană cu cea mai gravă epidemie de rujeolă (49 de morți și peste 12.000 de cazuri înregistrate de la debutul epidemiei) și cu cea mai scăzută rată a vaccinării cu ROR.

Medicover Romania si Aqua Carpatica, doi dintre sponsorii Galei Femeilor care Daruiesc Sanatate, s-au delimitat, joi, de eveniment si de invitatii acestuia. (Pe larg aici)


Citește și:



















6400 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    faptul că "intamplator" (Joi, 19 aprilie 2018, 17:54)

    codo [utilizator]

    militeaza impotriva vaccinurilor e asa un detaliu nesemnificativ. bravo, blondo, nu uita sa mai organizezi si la anul ceva mumos. sau mai repede daca mai gasesti sponsori.
    • +8 (12 voturi)    
      Mda (Joi, 19 aprilie 2018, 21:10)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui codo

      "Singurul motiv pentru care Olivia Steer s-a aflat pe lista celor premiați în cadrul Galei este acela că încurajează un mod de viață sănătos"
      Mai putin cand este vorba despre vaccinuri...
      • -4 (4 voturi)    
        Sanatatea (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:33)

        Nastia [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Sanatatea este tocmai ceea ce poti avea fara vaccinare. Niciodata sanatatea nu iti vine de la farmacie.
        • +4 (4 voturi)    
          Asa este (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:20)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Nastia

          Poti intr-adevar fi sanatos si fara vaccinare. Asta daca nu cumva faci poliomielita sau mori de rujeola sau de tetanos sau de altele.
          Cat despre "Niciodata sanatatea nu iti vine de la farmacie.", asta este o propozitie pe cat de mareata, pe atat de gaunoasa. Ati facut o descoperire absolut senzationala - oamenii se duc de regula la farmacie pentru medicamente si iau de regula medicamente pentru ca sunt bolnavi, adica nu-s sanatosi. Incredibil, extraordinar, socant, cine si-ar fi putut imagina asa ceva...
    • +3 (3 voturi)    
      impostura (Vineri, 20 aprilie 2018, 8:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui codo

      ocupa Romania. Multumim psd pentru promovare.
  • +25 (29 voturi)    
    Si Mengele milita pentru un mod de viata .... (Joi, 19 aprilie 2018, 18:02)

    NicolaeA [utilizator]

    sanatos !
  • +19 (25 voturi)    
    nimic (Joi, 19 aprilie 2018, 18:05)

    berenger [utilizator]

    din ce promovează olivia steer nu e sănătos. ea nu pledează contra vaccinurilor, doar, ci și împotriva mamografiilor și a altor tratamente împotriva cancerului, de exemplu, incriminează consumul de carne, inclusiv în perioada de creștere, ceea ce e absolut devastator pentru dezvoltarea creierului, promovează tot felul de cure de dezintoxicare, termenul fiind un nonsens din punct de vedere medical etc., etc.
  • +9 (11 voturi)    
    hitler era un vizionar si un constructor (Joi, 19 aprilie 2018, 18:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    intamplator a omorat vreo 10 milioane de oameni , de stalin si mao ce sa mai zic.
  • +22 (26 voturi)    
    in plina epidemie de rujeola cu 50 de morti (Joi, 19 aprilie 2018, 18:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa dai premiu uneia care face reclama anti vaxxerilor mi se pare incalificabil.
    • -3 (3 voturi)    
      Care epidemie? (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:35)

      Nastia [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Epidemia e fabricata. Cereti informatii de la CSNCBT pe site, ca scrie la cauza mortii zeci de boli, printre care doar la cativa apare si pojarul, alaturi de alte cauze. Totul e masluit. Farma ne vrea otraviti pe toti.
      • +2 (2 voturi)    
        Exact! (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:21)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Nastia

        Farma vrea sa ne omoare pe toti. Ca apoi sa-si vanda medicamentele... cui?
  • +13 (19 voturi)    
    Sanatos dupa parerea lui Stir??? (Joi, 19 aprilie 2018, 18:19)

    Dalinar [utilizator]

    Hahahaha, pai asta sfatuia oameni pe FB sa isi puna miere de albini in ochi ca sa se vindece de orbire, adica sa orbeasca de tot.
  • +15 (17 voturi)    
    Teorii care au dus la moartea a zeci de copii (Joi, 19 aprilie 2018, 18:29)

    florinos [utilizator]

    Încurajează un mod de viață sănătos dar este vinovată de moartea a câtorva zeci de copiii care au crezut în teoriile Oliviei si nu și-au vaccinat copiii.

    Ciudat este faptul ca Olivia Steer a recunoscut într-un interviu ca ea și-a vaccinat copiii, pe vremea aia nu exista curentul antivaccin.
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Joi, 19 aprilie 2018, 18:29)

    tirolez [utilizator]

    Ce ofuscata e madam. Ciocul mic daca tot ai facut boacana. Le mai si bate obrazul celor care i-au dat bani ca n-au inteles alegerile ei extraordinare.
  • +14 (20 voturi)    
    Nu este vorba de branduri, ci de profesionalism (Joi, 19 aprilie 2018, 18:57)

    anonim3 [utilizator]

    Doamna Opris sau nu intelege, ceea ce pune sub semnul intrebarii IQ-ul sau, sau intelege si e rau-intentionata. Ar trebui dezvaluit cine a propus-o pe doamna Steer pentru premiu, si cine a jurizat si decis acordarea premiului pentru cineva care prin campania publica desfasurata a contribuit la confuzarea atator familii si la imbolnavirea atator copii si/sau adulti, facandu-se astfel instigator la crearea conditiilor pentru vatamare sau chiar pentru omor din culpa. .
  • +13 (21 voturi)    
    de medicii participanti ce ziceti? (Joi, 19 aprilie 2018, 19:23)

    iondelaafumati [utilizator]

    prezenta medicilor alaturi de un asemenea personaj dubios ar trebui sa ne ingrijoreze.Nu am vazut nici o reactie din partea lor.
    • 0 (0 voturi)    
      pai stiau? (Vineri, 20 aprilie 2018, 18:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui iondelaafumati

      Le trimisese cineva o lista a participantilor? Sau a celor care ar fi urmat sa ia vreun premiu?
  • +9 (9 voturi)    
    Dacă a fost un popă în juriu,se explică. (Joi, 19 aprilie 2018, 20:07)

    asavreau [utilizator]

    Este sănătos să determini oamenii să moară și să câștige popa un ban cinstit.Organizatorii evenimentului ar trebui controlați psihiatric și lăsați să mai organizeze evenimente publice numai dacă expertiza psihiatrică spune că au discernământ.Și așa intră în sfera penalului dacă nu schimbă PSD-ALDE legile și-i face eroi pe criminali.
  • +3 (3 voturi)    
    doua la Prefectura (Joi, 19 aprilie 2018, 20:31)

    srpc [utilizator]

    sau d-na Momirla a luat doua premii?
  • +5 (7 voturi)    
    sancta simplicitas (Joi, 19 aprilie 2018, 21:36)

    Filbert [utilizator]

    Daca duduia si-a vaccinat copiii pentru ca nu stia atunci ca-i otraveste, are la indemina o solutie extrem de simpla: sa mai faca 2-3 de urgenta si sa-i lase nevaccinati.
  • +2 (4 voturi)    
    hahaha (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:06)

    iodixit [utilizator]

    si soacra-mea ne incurajeaza sa mincam sanatos si n-ati premiat-o!
    prostilor, ce ati avut in cap cind ati chemat-o pe ...! e femeie si nu ma pot exprima cum ar trebui!
  • -1 (1 vot)    
    ia premiul, ba da premiul inapoi. (Vineri, 20 aprilie 2018, 11:47)

    __alex__ [utilizator]

    Tiganie romaneasca dar impachetata cu staif.
    Tot occidentul cere sa se faca studii privind efectele secundare ale vaccinurilor, Olivia Ster are curajul sa aiba o pozitie contra curentului platit de industria farma.
    Femeia poate spune ce vrea ea, la fel ca si firmele de medicamnte. Cei care au copii nu au creier sa judece singuri? Exista internet, te poti documenta.
  • +1 (1 vot)    
    Cap de lista? (Vineri, 20 aprilie 2018, 13:59)

    avint [utilizator]

    Nasar (politician PSD) in fruntea listei de premiante. O avea cele mai multe merite in domeniu?
    Deh, pupincurismul e virtute la romani....nu-i asa dna Opris? Mi-e sila.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' ce-a facut Nassar? (Vineri, 20 aprilie 2018, 18:54)

    Codruta N [utilizator]

    Pentru ce anume a luat ea premiul?
    Ca eu nu prea vad ca "Sanatatea" in Romania ar merge cine-stie-ce... mai degraba vad ca oamenii sunt bolnavi pe capete si ca le e FRICA de doctori, spitale samd...!!