Salariile promise medicilor: reale sau pe hârtie? Cum s-a ajuns de la ''creșteri până la 4.000 de euro'' din luna martie la asigurări că veniturile vor fi ''cel puţin la nivelul lunii februarie''

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 25 martie 2018, 18:01 Actualitate | Sanatate


Operatie
Foto: Agerpres
În doar o lună și jumătate, angajații din sistemul sanitar au parcurs drumul de la promisiuni de majorări salariale "între 70% și 170% și salarii de 3.000 - 4.000 de euro, la nivelul UE" începând cu data de 1 martie, până la asigurări venite săptămâna aceasta din partea ministrului Sănătății că "am avut în vedere ca tot personalul să obţină venituri cel puţin la nivelul lunii februarie 2018". În tot acest timp, în interiorul sistemului s-a instaurat o stare de confuzie, iar marile sindicate anunță o grevă generală după Paști.

HotNews.ro a realizat o cronologie a celor mai importante momente, de la promisiunile oficiale făcute angajaților din sistemul sanitar, la nemulțumirile acestora și amenințările cu greva generală.


ianuarie 2018

Salariile brute ale medicilor cresc cu 25%, însă majorarea este "înghițită" de transferul contribuțiilor de la angajator la angajat. (Detalii aici)


ianuarie 2018

Scutirea tuturor medicilor de la plata impozitului pe venit, o măsură prevăzută în programul de guvernare al PSD pentru ianuarie 2018, se amână pentru 1 ianuarie 2019. (Detalii aici)
 

8 februarie 2018


Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, ține prima sa conferință de presă după instalarea în funcție. Principala temă a conferinței: măriri spectaculoase de salarii, între 70% și 170%,  pentru angajații din sistem, începând cu 1 martie. Sorina Pintea anunță că salariile unora dintre medici vor ajunge la 3.000 - 4.000 de euro, urmând să crească "la nivelul salariilor de bază stabilite pentru anul 2022". Ministrul Sănătății subliniază că "Aducem salariile aproape la nivelul din UE, nu mai există scuză să nu oferim servicii la nivelul UE." (Pe larg aici)


14 februarie 2018


Apar primii protestari. Peste 650 de biologi, biochimiști si chimiști din sistemul sanitar semnează un memoriu în care acuză faptul că legea privind salarizarea personalului medical din fonduri publice generează "discrepanțe și frustrări uriașe între categoriile profesionale din sistemul sanitar public, care au atribuții și responsabilități identice, cum ar fi biologii/biochimiști/chimiștii față de colegii medici de laborator". (Pe larg aici)


22 februarie 2018

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, promite că situația salariilor se va echilibra, precizând că a depus la Camera Deputaților câteva amendamente care vor "ajusta sau regulariza cât de cât lucrurile". (Detalii aici)


1 martie 2018

De la această dată, salariile medicilor și ale celorlalți angajați din sistem ar trebui să crească cu procente cuprinse între 70% si 170%, iar în unele cazuri să ajungă la 3.000 - 4.000 de euro.
O parte dintre medici și asistente nu știu, însă, nici la finalul lunii martie care vor fi noile lor salarii, pentru că fluturașii și salariile "mărite" vor veni abia în luna aprilie. Sindicatele și o parte dintre cadrele medicale susțin că aceste majorări sunt "doar pe hârtie". Cea mai mare nemulțumire: o anexă la Legea-cadru 153/2017, devenită celebră ca "Anexa 10", care plafonează sporurile la maximum 30% din salariu. Asta în conditiile în care cele mai grele specializări din sistem - medicii și asistenții medicali de terapie intensivă, unități de primiri urgențe, oncologie, HIV și hepatită - beneficiau anterior de sporuri între 75% și 100% din salariu. (Pe larg aici)


7 martie 2018


Amendamentele la legea salarizarii agreate în Comisia de Sănătate din Camera Deputaților și  rezultate în urma unor dezbateri cu sindicaliștii din sănătate sunt respinse în plen.

În spitalele din țară încep să aibă loc proteste spontane ale medicilor - primii care protestează sunt biologii, biochimiștii și medicii de laborator.


12 martie 2018

Sanitas, cea mai puternică organizație sindicală din sectorul sanitar, decide ca medicii și angajații din sistemul sanitar afiliați să declanșeze greva generală după Paști, ei fiind nemulțumiti de faptul că majorările salariale între 70% și 170% anunțate de Ministerul Sănătății începând cu data de 1 martie sunt "doar pe hârtie". (Pe larg aici)


22 martie 2018

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, intr-o videoconferinţă cu managerii de spitale, reprezentanţii direcţiilor de sănătate publică şi cei ai autorităţilor locale: "Legea salarizării unice prevede o creştere a salariului de încadrare care poate ajunge până la 170%, dar şi o limitare a sporurilor acordate angajaţilor din sistem la 30%. (...) Am avut în vedere ca tot personalul să obţină venituri cel puţin la nivelul lunii februarie 2018. Grila de sporuri, aşa cum a fost ea concepută, asta garantează." [n.r. sublinierea ne aparține]


24 martie 2018

Câțiva medici legiști participă la protestul politiștilor din centrul Capitalei, cu mesajul "Noi lucrăm la morgă, nu cântăm la orgă" şi "Ne-aţi scăzut salariul, nu tăiaţi şi sporul!".


27 si 29 martie 2018


Sindicaliștii din sănătate anunță, pentru aceste date, noi proteste la sediile Ministerului Sănătăţii, Ministerului Finanţelor şi Ministerului Muncii. Principala lor revendicare - un regulament echitabil al sporurilor și renunțarea la plafonarea acestora la 30%.


25 aprilie 2018


Un miting de amploare, cu 20.000 de participanți, este anunțat în fața Guvernului pentru această dată. După acest miting, sindicatele din sănătate susțin că ar putea fi declanșată greva generală.


Citește mai multe despre:



Citeste mai multe despre   


















12491 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    in spitale sunt multi frecangii! (Duminică, 25 martie 2018, 18:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    grila de salarizare e nedreapta, il plateste pe medicul din cuca macaii ( nu stiu daca au spital zic si eu ) la fel ca ala din spitalul universitar bucuresti , o tampenie !
    • +14 (14 voturi)    
      Iti zic eu (Duminică, 25 martie 2018, 20:02)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Macai e sat, nu tin minte sa aiba nici farmacie. In Cuca aveau un dispensar parca :D
      • +2 (2 voturi)    
        :))) (Luni, 26 martie 2018, 14:16)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        fara legatura cu subiectul, oare cand si de ce "Cuca Macaii" a ajuns sa fie echivalent cu "la dracu in praznic"? Ajungi in maxim 2h cu masina:)))
        • +1 (1 vot)    
          nu stiu dar asa e vorba! (Luni, 26 martie 2018, 15:34)

          Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui hollow

          chiar , localnicii cum se numesc?
    • +5 (5 voturi)    
      Așa-i guvernarea PSD-ALDE. (Luni, 26 martie 2018, 10:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ca să-și plătească analfabeții băgați în funcții drept merite,cât mai multe voturi,a mărit salariile fără criterii profesionale și eficiență.Garantez că nu vor modifica nimic că-și supără susținătorii.PSD-ALDE au făcut în sistemul sanitar o kk mai puturoasă decât a fost,creând dezbinare și discriminare.Noua „ministră” este mai sinistră decât fostul „ministru”.
    • -1 (3 voturi)    
      Din contră (Luni, 26 martie 2018, 14:28)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Salariile ar trebui sa fie egale pentru că și pacienți sunt egali. Trebuie un fond special pentru spitalele care au deficit de personal. Trebuie stabilit exact ce înseamnă deficit de personal. In principiu, salariile ar trebui sa fie mai mari in provincie astfel încât să compenseze condițiile de viață mai slabe în provincie.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Luni, 26 martie 2018, 17:54)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Exact! Cel din Cuca Macaii au nevoie de un salariu superior pentru a stimula doctorii sa aplice pentru acele joburi sau pentru a ii determina sa se mute in acea zona (daca nu vor sa faca naveta 1h zilnic).
  • +19 (23 voturi)    
    exact cum or (Duminică, 25 martie 2018, 18:08)

    nash pandelica [utilizator]

    sa se dubleze si pensiile.
    flecutza, cred ca a trecut pe locul intai, l'a surclasat pe dottore, in clasamentul mincinosilor.
  • +22 (26 voturi)    
    PSD scade salariile MEIDICILOR si asistentelor (Duminică, 25 martie 2018, 18:10)

    Gryphus [utilizator]

    PSD le plateste mai putine sporuri, doar 30% iar ei aveau 75-100% sporuri deci daca le dai o crestere salariala de 15% nu acopera scaderea sporurilor...

    nemernicii din PSD au vrut sa acopere taierea cu mutarea contributiilor la angajat dar medicii nu sutn pr0sti ca sa-i pacaleasca un agarici ca Dragnea sau VASILICA Vicorica
  • +23 (23 voturi)    
    Salariile din martie (Duminică, 25 martie 2018, 18:41)

    Ali Mentara [utilizator]

    Intra in aprilie. Atunci se va vedea ce si cum. Pana acum este doar o abrambureala de declaratii - tipica pentru niste incompetenti insa nu inca si hoti.
  • -28 (42 voturi)    
    salariile au crescut, veniturile au scazut... (Duminică, 25 martie 2018, 19:14)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ptr ca s-a terminat cu haiduceala sporurilor de 200-300%!

    doctorii vor trebuie sa invete sa traiasca exact ca in Occident: din salariu.
    • +25 (25 voturi)    
      N-ai terminat fraza (Duminică, 25 martie 2018, 21:03)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Poate ai uitat ce mai voiai sa scrii :) . Sa traiasca exact ca in Occident din salariul de cateva mii de ieuro, nu?
    • +9 (9 voturi)    
      si sporurile de 200-300% (Luni, 26 martie 2018, 10:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cine le-a permis?! nu tot psd?!
      also.... lasa vrajeala rosule...
      scaderea venitului e scadere...
      banca si carrefour nu dau 2 bani daca e salariu sau venit

      nici tie nu ti-ar conveni ipocritule!

      PS:un medic in UE castiga cateva mii de euro... apropos de trait numai din salariu...
  • +27 (35 voturi)    
    Prostii voteaza ticalosii (Duminică, 25 martie 2018, 19:23)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    E starea normala a Romaniei.

    N-ati votat? Luati de aici minciuni cu toptanul!
    • +11 (19 voturi)    
      Corect (Duminică, 25 martie 2018, 21:58)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Un popor de hoti a votat ceea ce merit. Azi România mai e recunoscuta in lume doar pentru hotii ei si pentru ca e condusa de un parlment de hoti si cimplici la jaf, condamnati penali si inculpati, mafioti si ticalosi. Astia AU FOST VOTATI!
    • +6 (6 voturi)    
      Perfect adevarat! (Luni, 26 martie 2018, 8:42)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Si nu numai ca au votat ticalosi, ci le-au dat si majoritate absoluta, deci MANA LIBERA.
      Aceeasi ticalosi, daca erau intr-un guvern normal, cu o presiune puternica a Opozitiei, ar fi fost siliti sa se comporte cum trebuie, nu mai puteau chiar asa sa fure si sa isi bata joc de noi ...
  • +10 (12 voturi)    
    xxxxl (Duminică, 25 martie 2018, 21:48)

    vorbeste lumea [utilizator]

    bucurati-va pe deplin de atentia de la ministeru' muncii ... era o melodie: 'ce bine-mi pare c-ai luat clanta' ... asadar, drum bun la sters batrani la cur pe euro ...
  • -3 (21 voturi)    
    Sporuri (Duminică, 25 martie 2018, 21:50)

    HP [utilizator]

    Eu cand aud de "sporuri" si "pensii speciale", imi vine sa ma urc pe pereti.

    Dar cine sunt domne astia de au parte de beneficiile astea nefiscalizate.

    Nu 30%, ZERO !

    Salarii, ca toata lumea. Pensii, ca toata lumea.

    Nu le convine ? AFARA !!
    • +4 (8 voturi)    
      Mai bine iesi tu afara (Luni, 26 martie 2018, 7:06)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Eu de medici am nevoie pentru ca am copii mici, am doi parinti bolnavi. De tine n-am nevoie orice ai face tu in Romania, nu esti o prioritate pentru 99% din oamenii din tara asta asa care au nevoie de medici ca de aer. Iar despre salariile medicilor, cel mai prost platit medic trebuie platit cel putin la nivelul unui judecator . Vreau sa vad care este realitatea cu aceste mariri. Are un medic simplu care lucreaza la tara minim 6000 lei/luna net ? Deocamdata nu stim nimic, e un haos de nedescris, tipic pentru ce-a facut Dragnea in aceasta tara. Cu sporuri, fara sporuri, venit total real net trebuie sa fie mare pentru ca nu gasesti un medic bun sa dai cu tunul. Daca cel mai amarat de agent de politie, are 3000 lei net in mana , atunci un medic trebuie sa aiba cel putin dublu daca nu nu mai mult. Altfle, suntem ca in Rusia, platim militia, securitate, armata ca sa-i foloseasca partidul ca masa de manevra.
    • +1 (1 vot)    
      Lol (Marţi, 27 martie 2018, 14:05)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Pai sigur, ca le platesti tu salariile alea de mii de euro pentru care nu primesti servicii de aceeasi calitate.

      Lasa ca eu, care nu sunt o prioritate, dar castig 300 de milioane pe luna, iti platesc tie medicii aia.

      Bun asa.
  • +10 (12 voturi)    
    EXTERMINAREA (Duminică, 25 martie 2018, 21:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Atât poate face sistemul de Sanatate CRIMINAL instaurat in România de ticalosii PSD (=FSN_PCR) ALDE si UDMR Pentru ceva asmenator Ceausescu a fost IMPUSCAT!
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Luni, 26 martie 2018, 17:57)

      Stefannel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ai uitat de mentionat PNL/PDL (2004-2012).
  • -4 (20 voturi)    
    Saracii medici bogati (Duminică, 25 martie 2018, 22:07)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    Nici nu mai stii ce sa faci... sa razi sau sa plangi cand afli ca de fapt salariile alea mici pentru care ii plangeam toti prostii pe medici de fapt nu sunt chiar atat de mici ca o marire de 70-170% ar aduce o micsorare de venitiuri si amenintari cu greve.

    Hmm... ia sa mareasca de maine salariile cu 70% - 170% politistilor, pomperilor, profesorilor, militarilor si altor grupuri de angajati la stat sa vedem cati dintre ei vor iesi in strada sa faca greve pentru salarii de 2000-4000 EUR.... Si cum stam cu spagile in spitale?? Si de ce pleaca de fapt medicii din tara? Si pe cine o sa stimuleze aceste mariri salariale?
    • +8 (20 voturi)    
      xxxxl (Luni, 26 martie 2018, 0:23)

      vorbeste lumea [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      eu am vazut la toti rezidentii care fac practica-n spitale numai vrajeala de mii de euro-n capu' lor ... toti zic ca s-au facut medici ca s-ajute oamenii, da din comportamentul profesional reiese limpede ca-i interseaza doar partea materiala ... sa-i vezi la vizitele zilnice ce habarnisti plini de ifose sunt, de parca i-ar astepta intreaga europa cu flori si fanfara ...
      • +4 (6 voturi)    
        nu e asa (Luni, 26 martie 2018, 9:30)

        klausmic [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

        Scuze, dar acesti medici "habarnisti si plini de ifose", o data ajunsi in alte tari, nu stiu cum se face, dar dintr-o data nu mai sunt asa. Si lumea se poarta respectuos cu ei, iar rezultatele medicale sunt pe masura.
        • -1 (1 vot)    
          xxxxl (Luni, 26 martie 2018, 11:13)

          vorbeste lumea [utilizator] i-a raspuns lui klausmic

          e mai rau ...
    • +3 (17 voturi)    
      Faci erori de apreciere (Luni, 26 martie 2018, 0:27)

      Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      Medicii sunt la nivel de judecatori, ofiteri, profesori universitari. Nu sunt politisti, pompieri sau militari sau profesori de scoala primara.
    • +7 (7 voturi)    
      E mai bine cu agenti de politie cu 10 clase (Luni, 26 martie 2018, 7:14)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      platiti cu minim 3000 lei/luna. Saracii , nici nu iau spaga. Bah, multa minte va trebuie. Cine pleaca ma din tara asta ? politistii, militarii, judecatorii sau medicii ? Deci daca sunt salarii asa mari, de ce pleaca medicii ? Ah, ca din cei ramasi , sunt destui care iau spagi de la pacienti, e adevarat dar pe mine ca stat ar trebui sa ma intereseze ca am sute de spitale in tara, mii de dispensare unde nu exista medici pe specializarile neceare. Acolo copiii sanatosi isi pierd auzul de la o simpla otita sau isi pierd vederea de la o simpla infectie oculara pentru ca parintii nu-si permit sa plateasca un bilet de 10 lei pentru un maxi-taxi pentru a ajunge la 100 km distanta unde e un medic. Bai, suntem o tara din lumea a treia in tot ce inseamna educatie, sanatate si infrastructura datorita unor cretini care nu sunt interesati decat de cum sa-si rezolve problemele personale pe spinarea acestei tari. Bulgarii sunt cu 15 ani inaintea noastra. A lasat Dragnea autoritatile locale fara bani dupa revolutia fiscala ca avea nevoie de bani pentru pensii si rachete, sa vedem cu ce vor sustine aia refacerea spitalelor si a drumurilor ca n-au bani nici de cofinantare.
  • +8 (8 voturi)    
    deci... (Luni, 26 martie 2018, 10:17)

    liviu_ [utilizator]

    si-au batut joc de efectiv toti bugetarii....
    si maririle se transforma in "sa fiti multumiti ca nu v-a scazut salariu"
  • +5 (5 voturi)    
    Jos palaria!!! (Luni, 26 martie 2018, 13:01)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Multe felicitari Olgutzei!

    Si mai zic unii ca nu ar fi inteligenta ...

    A actionat de-a dreptul machiavelic: in februarie, toata lumea (ma rog, toti telespectatorii Latrinelor) au aflat ca medicii vor beneficia de ''creșteri până la 4.000 de euro'' .
    Acum mai multi doctori se trezesc ca veniturile le sunt in cel mai bun caz la fel ca in februarie, si protesteaza.
    Dar publicul ii injura si le reproseza: "nesatuilor! Nu va mai ajunge! Dna Olgutza v-a facut salarii ca in Occident, si tot protestati?! Va bateti joc de noi?
    Nu luati destula shpaga? Ce mai vreti??"
  • +4 (4 voturi)    
    In timpul acesta onorate preotime plateste.... (Luni, 26 martie 2018, 14:43)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ... impozit...cat???? Ia sa va aud daca stiti?
  • 0 (0 voturi)    
    Sa vina la Suceava medicii (Luni, 26 martie 2018, 14:52)

    Delicatu [utilizator]

    Aici ajugn la 11.000 de euro salarizare. Asa declara directorul spitalului. Asa ca nu mai exista alte comentarii.

    https://www.monitorulsv.ro/Sanatate/2018-03-22/Rimbu-Venituri-de-11000-de-euro-pentru-medicii-primari-din-UPU-si-ATI
  • 0 (0 voturi)    
    Clasa politica de imbecili (Luni, 26 martie 2018, 16:19)

    mmagic [utilizator]

    Asta e clasa politica una promit, alta fac. Sa o numesc incompetenta sau rea vointa? In timpul asta medicii se grabesc sa emigreze pe capete, la fel ca si ultimii oameni competenti din Romania. Merci UE, merci politicienilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ajungem mai rau decat tarile sarace din Africa (Luni, 26 martie 2018, 16:26)

    mmagic [utilizator]

    Si cica suntem tara europeana. Din pacate mai mult pe hartie in realitate ... cu asemenea lideri si politicieni de nadejde o sa ajungem precum tarile Africane sarace, poate la nivelul Coreei de Nord.
  • -1 (1 vot)    
    sporuri (Luni, 26 martie 2018, 19:44)

    dit [utilizator]

    Nu inteleg de ce sunt diferente salariale intre medici. Am vazut ca se invoca riscuri de imbolnavire pentru personalul din sectiile de boli infectiase,pneumologie,ATi. Pacientii cu hepatita,tbc ajung si la neurologie,cardiogie/medicina interna. Se poate ajunge ca o asistenta de pe sectiile cu sporuri sa castige mai mult decat un medic cardiolog/diabetolog. Cine stabileste in ce specialitate este responsabilitatea si riscul cel mai mare? Un medic chirurg cardiovascular /neurochirurg castiga mai putin decat un medic din urgenta/infectioase. este de rasul plansul . Romania este singura tara care accepta asemenea abateri.