Cioloş: Presupun că dacă preşedintele ne-a făcut această propunere, e un mesaj şi pentru PNL / Dacă USR are premierul, e normal să existe pretenții să rediscutăm anumite portofolii

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2021, 21:56 Actualitate | Politic


Dacian Ciolos
Foto: AGERPRES
Liderul USR, Dacian Cioloş, spune că, în opinia sa, desemnarea sa drept candidat pentru funcţia de premier de către Klaus Iohannis este și un mesaj din partea președintelui către PNL. Cu o zi înainte de discuțiile cu PNL și cu UDMR, cu care speră să poate reface coaliția de guvernare, liderul USR mai afirmă că ar putea renegocia împărțirea ministerelor și că nu crede că "aici va fi blocajul".
  • "În momentul în care ne-am asumat această desemnare de premier am făcut-o deplin conştient. Nu mă consider tras pe sfoară, nu mă consider instrumentul nimănui, pentru că am făcut-o asumat, cu o decizie în partid şi în felul acesta mergem înainte, pentru că obiectivul nostru este să propunem o guvernare, indiferent ce calcule îşi fac unii sau alţii. (...)
  • Aici nu vorbim de negocieri, deci când vorbeşti de calcule cinice - hai să-l punem pe ăsta în faţă ca să pice ca să pot eu veni pe urmă cu a doua propunere şi să interpretez Constituţia într-un fel sau altul - asta nu e negociere. Că negocierea e altceva, eu ştiu ce înseamnă negociere, că am negociat şi aici în ţară, am negociat şi în politica europeană. O negociere e altceva.
  • Şi într-o negociere faci compromisuri ca să ajungi la o înţelegere, dar le faci asumat, le faci argumentat şi mergi înainte cu ele. De la un punct de la care nu mai poţi să accepţi acele compromisuri nu le faci şi atunci nu ţi le asumi. Eu îmi asum lucrul acesta, ne asumăm, noi ne adresăm şi celor care ne-au ales (...) şi care ne-au spus: aşteptăm dacă mergeţi acolo să vă asumaţi decizii, să faceţi reforme", a declarat Dacian Cioloş, marţi seară, la B1 Tv.

"Presupun că dacă preşedintele a făcut această propunere, e probabil un mesaj şi pentru PNL"


Cioloş crede că desemnarea sa pentru funcţia de premier de către preşedintele Klaus Iohannis ar trebuie să fie şi un mesaj pentru PNL.
  • "Vreau să subliniez că nu ne-am trezit noi doar să începem discuţii, negocieri şi să propunem altora această coaliţie, am primit şi un mandat din partea preşedintelui, preşedintele ştim că este un apropiat al PNL-ului, asumat, din mai multe puncte de vedere.
  • Deci eu presupun că dacă preşedintele a făcut această propunere, în calitatea constituţională pe care o are, e probabil un mesaj şi pentru PNL. Acuma vom vedea în ce măsură acest mesaj e primit şi asumat de PNL", a mai spus liderul USR.
Întrebat ce ar putea schimba abordările liderilor PNL și UDMR, având în vedere că pozițiile exprimate de conducerile celor două partide au fost destul de ferme, Dacian Cioloș a precizat:
  • "În primul rând, nevoia de a instala un guvern cât mai repede, un guvern legitim, un guvern care să poată să ducă țara prin aceste crize pe perioada de iarnă, atât criza pandemică, cât și criza prețurilor la energie, ca să nu mai vorbim de aplicarea PNRR.
  • Vom primi în curând banii în avans, așa cum au fost prevăzuți, pentru că PNRR a fost aprobat. Până la sfârșitul anului, sunt deja câteva decizii, vreo două sau trei legi care trebuie trecute prin Parlament și apoi trebuie pregătite celelalte pentru că, știți, PNRR are aproape 30 de miliarde euro, granturi plus împrumuturi, dar are și reforme, sau bani care sunt legați de acele reforme”.

"Eu mă aștept la orice"



Chestionat dacă se așteaptă la un răspuns ferm din prima întâlnire, el a afirmat:
  • "Eu mă aștept la orice. Mă aștept la oricare dintre variante, important este să începem această discuție. Multă lume văd că spune că suntem într-o situație de criză, avem nevoie cât mai rapid de claritate din punct de vedere guvernamental, deci cu cât mai repede clarificăm aceste lucruri, cu atât mai bine.
  • Dacă după această primă discuție avem varianta, continuăm negocierile și hai să intrăm în detaliu, uite care sunt pretențiile noastre, care sunt pretențiile voastre și începem de acolo o discuție. (…)
  • Dacă, la fel, nu există intenția de a continua aceste discuții, cel puțin lucrurile vor fi clare și atunci noi, de partea noastră, vom decide ce facem în continuare”.

"Dacă USR are premierul, e normal să existe pretenții să rediscutăm anumite portofolii”



Cu o zi înainte de discuțiile cu PNL și cu UDMR, cu care speră să poate reface coaliția de guvernare, liderul USR mai afirmă că ar putea renegocia împărțirea ministerelor și că nu crede că "aici va fi blocajul".
  • "Nu cred ca aici va fi blocajul. Dacă noi (n.r. – USR) avem premierul, e normal să existe pretenții să rediscutăm anumite portofolii.
  • Important este să ne punem de acord pe niște obiective politice, pe niște reforme, decizii care vor fi luate în perioada următoare. Cei care se uită pe factura de gaze sau la cei care mor în spitale nu sunt atât de interesați de cum împărțim portofoliile”, a mai declarat Dacian Cioloș la B1 TV.

Dacian Cioloș, desemnat luni de președintele Klaus Iohannis pentru postul de premier, a anunțat marți dimineață că a discutat telefonic cu liderii PNL și UDMR, iar o primă rundă de negocieri cu aceștia pentru refacerea coaliției de guvernare va avea loc miercuri după-amiază. "De foarte multe ori au clamat responsabilitatea, sunt convins că vor da dovadă de responsabilitate, mai ales într-o perioadă în care mor zilnic oameni în spitale", a spus Cioloș, subliniind că este nevoie rapidă de refacerea coaliției și de formarea unui nou guvern, cu sprijinul minorităților naționale.

Echipa de negociere a USR va fi formată din Dacian Cioloș, Dan Barna, Anca Dragu, Cătălin Drulă, Vlad Voiculescu şi Ionuţ Moşteanu, iar din echipa care lucrează la programul de guvernare fac parte Cristian Ghinea, Oana Ţoiu, Anca Dragu, Claudiu Năsui şi Dragoş Pîslaru.

După anunțul președintelui, Florin Cîțu a reacționat imediat și l-a trimis pe Cioloș la "aliații" săi, PSD și AUR, cu care a dărâmat Guvernul. O reacție similară a avut și UDMR.

Același mesaj, că nu vor susține un guvern condus de Dacian Cioloș, l-au avut și PSD și AUR.

Un semnal în acest sens a transmis și UDMR. Luni seară, președintele UDMR, Kelemen Hunor, a spus că Dacian Cioloș va trebui să meargă și să facă o majoritate în primul rând cu cei care au dat jos Guvernul Cîțu:"Nu poți să spui că astăzi te dau jos, îți dau un pumn în gură și a doua zi te cer de nevastă. E un mod de a face o apropiere destul de ciudată. Nu merge".

La rândul său, liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, afirma că pentru UDMR va fi "foarte greu" să susţină un guvern condus de Dacian Cioloş, iar preşedintele Klaus Iohannis probabil că se bazează pe majoritatea de la moţiunea de cenzură, formată cu PSD şi AUR.

Potrivit Constituţiei, Dacian Cioloş are termen 10 zile de la desemnare pentru a veni în faţa Parlamentului pentru un vot de încredere asupra programului şi a întregii liste a Guvernului şi are nevoie de o majoritate de 234 de voturi pentru a ajunge la Palatul Victoria. Astfel, în 10 zile, Cioloș trebuie să își asigure majoritatea în Parlament.

Conform regulamentului, birourile parlamentare stabilesc data ședinței comune pentru votul de învestitură, la cel mult 15 zile de la primirea programului şi listei Guvernului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4158 vizualizari

  • +6 (30 voturi)    
    Militianul, tot militian... (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:03)

    Sympa [utilizator]

    Tata, militian, sora,militian...militianul, tot militian.

    Hahaha "Presupun că dacă preşedintele a făcut această propunere, e probabil un mesaj şi pentru PNL" ...ce sa vezi: daca Ficusz vrea sa transmita un mesaj PNL-ului, are nevoie de intermedierea mlitianului, hahahaha.
  • +11 (35 voturi)    
    Living in Lalaland... (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:10)

    Amerlocu [utilizator]

    Pentru moment Cioloș nu are nici măcar un vot în plus afară de cele ale partidului său și se apucă deja să aibă vise erotice despre împărțirea ministerelor.

    E cam ca ăla care joacă la loto și cu mult înainte de a vedea rezultatele dă anunțuri de angajare pentru valeți.

    Am văzut pe vremuri într-un anticariat lonodnez o carte de bucate din secolul XIX specializată în mâncările de iepure. Fiecare rețetă începea cu fraza plină de înțelepciune: „Catch the rabbit first.” (Mai întâi prinde iepurele)... Cred că ceva de genul ăsta i-ar trebui și lui Cioloș.... Părerea mea. :)
  • +8 (28 voturi)    
    pai daca aveti prim-ministru... (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:17)

    maiorulmura [utilizator]

    ...ce va mai trebuie si ministere?
  • -2 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:17)

    [anonim]

  • -14 (28 voturi)    
    De fapt (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:28)

    bilbofil [utilizator]

    Cioloș a fost PROPUS ca premier de către USR în cadrul unor consultări și sub rezerva implictă a refacerii coaliției PNL-USR-UDMR fără de care nu se poate constitui un guvern.

    Iohannis l-a NUMIT oficial pe Cioloș ca prim -ministru, prin decret., asumîndu-și astfel, ca șef al statului, ca garant al Constituției și ca mediator, viabilitatea proiectului propus de către USR.
    • +18 (22 voturi)    
      sunteti in eroare (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:36)

      Cryogen [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Nu l-a numit prim-ministru, ci l-a desemnat candidat pentru aceasta functie. Prsedintele numeste guvernul numai dupa votul acordat de parlament, conform Constitutiei in vigoare.
    • +14 (20 voturi)    
      Aia cu „viabilitatea” e copioasă... (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:55)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Cred că bolnavii în stare gravă ar trebui să-i ceară urgent președintelui decrete care să le „garanteze viabilitatea”
  • +10 (32 voturi)    
    Cam disperat, Julien. (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:29)

    Cataleya [utilizator]

    Oare de ce?

    Acum cateva zile, USR-istii se laudau in gura mare, se bateau cu pumnii in piept si se felicitau intre ei ca detin recordul cu cele mai multe voturi ale unei motiuni care a daramat vreodata un guvern in Romania!
    Iar acum, nu au cu cine sa formeze guvernul!

    Un paradox cat se poate de rusinos pt USR, dle Ciolos.
    • -12 (28 voturi)    
      Paradoxul e PNL (Marţi, 12 octombrie 2021, 23:24)

      Geneme [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Care a castigat alegerile cu un scor de rahat dar daca ii asculti zici ca au castigat parlamentarele cu 70%, ideea e ca PNL nu a inteles ce i aia o alianta de guvernare si s au purtat ca niste bullys de scoala generala cu cei de la USR… rahatul ala mult si mirositor e in carca lui Catu si nicidecum in tabara USR! Bravo USR pt verticalitate si pt mentinerea liniei de guvernare promise catre votanti… cat despre PNL - mare rusine sa va fie in frunte cu presedintele iohannis care a generat aceasta criA din ambitii personale sa aibe el guvernul pe PF…
      • +6 (24 voturi)    
        Așa o fi (Miercuri, 13 octombrie 2021, 0:02)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Geneme

        Atâta doar că până una alta USR a votat cot la cot cu găștile Șoșoacei și a lui Ciolacu împotriva propriului guvern.

        Nu pot decât să le urez multă verticalitate în continuare și mai ales succes găsirea cât mai unor parteneri de guvernare interesați să fie răsturanți de USR pentru o nulitate ca alde Stelian Ion cu prima ocazie când USReul suprem se trezește cu fața la pernă..
        • -9 (19 voturi)    
          taticu (Miercuri, 13 octombrie 2021, 2:14)

          Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          cind au votat nu mai faceau parte din guvern. putem acuza psd de asta.
          • +7 (19 voturi)    
            Ce vrobești?! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 5:21)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

            Când au depus moțiunea de cenzură împreună cu ăia a-i Șoșoacei erau membrii în guvern și nici nu dădeau vreun semn că vor să demisioneze. Ca să depună moțiunea trebuiau să adune un număr de semnături/voturi. Deci au votat inițierea ei.

            Abia după ce Cîțu le-a cerut să demisioneze din guvern dacă votează împotriva guvernului lor, au demisionat cu mare durere și doar ca să nu fie dați afară. Încearcă deci să nu mai inctezi istoria recentă.
  • +11 (25 voturi)    
    Serios? (Marţi, 12 octombrie 2021, 22:49)

    JoeTheDow [utilizator]

    Si se spune de Catu ca e rupt de realitate.
    • -8 (8 voturi)    
      rupt, nerupt (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:53)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui JoeTheDow

      ei nu au castigat alegerile, si uite ca e realitate :) ironic, nu?

      sa inteleg ca votul poporului e .. degeaba? si acceptam asta. Nu ne vaccinam pentru ca .. nu stiu, si tot pe aceeasi tema acceptam si clasa politica sa decida pentru, scuze, in locul nostru.

      Catu e doar un sumar al boborului, expus si popularizat in societate.
  • +10 (22 voturi)    
    Nu stiu cat de mare a fost aportul lui Ciolos... (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:12)

    Cataleya [utilizator]

    ... la decizia USR de a iesi de la guvernare, ruperea coalitiei si cardasia cu AUR si PSD la semnarea motiunii impotriva propriului guvern,
    dar
    imaginea unui premier dezamagit si resemnat care umbla ca un milog din poarta-n poarta in cautarea guvernului pierdut, este cat se poate de dezolanta.
    Nu doar pt el ca persoana sau pt USR ca partid , ci pt intreaga clasa politica a Romaniei.
    Dar , cum am mai spus, atata timp cat nu vor nici in ruptul capului sa-si recunoasca nici cea mai mica particica de vina pt haosul creat, USR-istii nu au nicio sansa sa recastige, macar o parte din increderea cu care i-a învestit electoratul la ultimele alegeri.
  • -7 (21 voturi)    
    Un presedinte (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:41)

    yol [utilizator]

    responsabil nu cred ca numeste/desemneaza pe cineva la misto, fara sa stie ca poate sa stranga o majoritate.
    Nu ai cum sa faci mistouri cu 400 de morti pe zi, cu ajutoare trimise de afara pt a face fata catastrofei sanitare, cu preturile explodate peste tot.
    Tot ce trebuie sa faca e sa respecte constitutia, sa respecte toate partidele! Sper sa nu faca razbunari pe timpul si mortii romanilor!
    • -12 (14 voturi)    
      Mda (Miercuri, 13 octombrie 2021, 9:12)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Cu parere de rau, cred ca nominalizarea lui KWI a fost la misto. Uita-te la el, inca e indragostit de Cutu , spera sa-l vada iar pe cai mari. Acest duo KWI-Cutu e ceva de vis...poate pare fantasmagoric, insa e sansa celor din USR sa profite si sa intoarca tot electoratul pierdut de PNL..
    • -11 (11 voturi)    
      E iohannis, omule (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:11)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Asta se dovedeste a fi la fel de ticalos pe ultima suta de metri precum basescu.
  • -5 (21 voturi)    
    Daca Ciolos e visator (Miercuri, 13 octombrie 2021, 1:46)

    yol [utilizator]

    Presedintele nu poate fi decat beat!
  • -6 (20 voturi)    
    Forma de guvernare a romaniei (Miercuri, 13 octombrie 2021, 4:12)

    Coco Whistle [utilizator]

    Trebuie sa se schimbe.unde e parlamentul de 300 indivizi?
    • -10 (12 voturi)    
      In planul USR (Miercuri, 13 octombrie 2021, 12:12)

      bardiCristi [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Dar n-ai sa vezi... vin sosoci la putere la urmatoarele alegeri.
    • +1 (1 vot)    
      Reducerea la 300 (Miercuri, 13 octombrie 2021, 15:08)

      Rothi [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Nu modifica absolut deloc forma de guvernare.Nu s-ar schimba absolut nimic, proportiile ramanand aceleasi in Parlament.
      In loc de 150 de PSD-isti vei avea 100, iar in loc de 100 de PNL-isti vei avea 75... samd.

      Singurul avantaj ar fi ca poporul nu va mai plati salarile, pensiile si toate mofturile pt 450 de parlamentari, ci doar pt 300.
      Adevarata schimbare ar fi daca odata cu reducerea la 300 s-ar renunta si la una din camere, adica la senat.
      Ceea ce nu-si doreste absolut nimeni.
  • +15 (17 voturi)    
    Dacian Cioloș presupune ! (Miercuri, 13 octombrie 2021, 8:51)

    asavreau [utilizator]

    Cu presupuneri, nu se guvernează Daciene . Uite și eu presupun că nu vei fi prim ministru. Să vedem care presupunere se adeverește !Nu-l vezi pe Barna cum amenință și agită bâta, pe margine? Crezi că va veni cineva lângă tine? Daciene, ia-ți bătăușii și du-te din politica românească.