UPDATE Consilier parlamentar al AUR, prins în Senat cu un plic cu cannabis / Reacția ironică a lui George Simion

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 27 august 2021, 12:22 Actualitate | Politic


Mircea Gheorgheosu
Foto: Facebook
Un membru al AUR, mai exact purtătorul de cuvânt al partidului, Mircea Gheorgheosu, ar fi încercat să intre în Parlament având asupra lui un pliculeț cu cannabis, fiind oprit la filtrul SPP și anunțată Poliția. "Cu siguranță domnul Gheorgheosu nu va fi propunerea noastră pentru prim-ministru", a fost reacția ironică a liderului AUR, George Simion, contactat de HotNews.ro.

UPDATE 16.30 Mircea Gheorgheosu a anunţat că şi-a dat demisia din toate funcţiile pe care le deţine în Parlament şi în AUR.

"Dincolo de legea şi libertatea fiecărui om, în România există o lege şi ea trebuie respectată. Faptele de care sunt suspectat le judecă legea românească, oamenii din jur şi, mai presus de toate, Dumnezeu. Dar pentru faptele mele, ca om şi cetăţean, răspund numai eu", spune Gheorghescu.

Poliţia Capitalei a anunţat vineri că a fost solicitată de SPP să se prezinte la unul dintre punctele de acces ale clădirii Parlamentului, unde a fost identificat un bărbat care avea asupra sa un plic ce a ridicat suspiciuni.
  • "În data de 26 august 2021, polițiști din cadrul Secției 17 au fost solicitați de SPP să se prezinte la unul din punctele de acces în clădirea Parlamentului, unde a fost identificat un bărbat care avea asupra sa un plic ce a ridicat suspiciuni.
  • Lucrarea întocmită a fost transmisă unității competente material, Brigada de Combatere a Crimei Organizate București, la acest moment fiind în instrumentarea DIICOT - Structura Centrală, a transmis Poliția Capitalei", a transmis vineri Poliția Capitalei.
Surse parlamentare au declarat pentru HotNews.ro că este vorba despre Mircea Gheorgheosu, purtător de cuvânt al AUR, asupra căruia a fost găsit un plic cu cannabis. El lucrează la Departamentul de comunicare al partidului și este angajat al Senatului, fiind consilier parlamenar al AUR. De altfel, el ar fi fost prins cu plicul cu droguri la intrarea în Senat.




Asupra lui ar fi fost găsite 0,5 grame de cannabis, despre care a declarat că sunt pentru consum personal.

De asemenea președintele Senatului, Anca Dragu, a confirmat că un angajat al grupului parlamentar al AUR, Mircea Gheorgheosu, a fost depistat cu substanţe interzise asupra lui, joi, la controlul pentru accesul în clădirea Parlamentului, fiind reţinut şi predat Poliţiei. Dragu a precizat că în cazul acestuia va fi sesizată comisia de disciplină din cadrul Senatului.

Ce spune liderul AUR, George Simion


Contactat de HotNews.ro, liderul AUR, George Simion, a spus, ironic: "Așteptăm desfășurarea anchetei și apoi ne vom pronunța. Cu siguranță domnul Gheorgheosu nu va fi propunerea noastră pentru prim-ministru".

De precizat ar fi că liderul Partidului Alianța Pentru Unirea Românilor (AUR) și-a exprimat recent susținerea pentru consumul de cannabis în scopuri medicinale.

„Este vorba de CBD, o substanță pe care o avea cânepa pe care o folosim de mii de ani. Cânepa a fost aproape interzisă în România din motive absurde. Nu este vorba despre consum de droguri, este vorba despre a alina durerea bolnavilor (...) Mulți bolnavi de cancer și leucemie au trebuit să facă ilegalități și să aducă din Germania, Olanda, ulei CBD ilegal. Riscau pușcărie pentru că aveau nevoie de calmant. AUR vrea să elimine aberațiile astea din sistem și vom vota pentru cânepa românească și canabisul pentru uz medicinal”, declara pe 29 iunie, George Simion pentru AlephNews.ro.











Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32098 vizualizari

  • -31 (67 voturi)    
    ipoteza (Vineri, 27 august 2021, 12:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    poate stabilea o alianta cu d. Citu
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +20 (26 voturi)    
    haoiliooo, ce facusi Mo? (Vineri, 27 august 2021, 12:28)

    acribion [utilizator]

    )0(
  • +27 (35 voturi)    
    asta explica multe! (Vineri, 27 august 2021, 12:29)

    Antenistontel [utilizator]

    reality show”sub influenta”!
    cel de pe locul 3 pe liste la botosani este doar alcoolic notoriu.
  • +24 (42 voturi)    
    lol (Vineri, 27 august 2021, 12:31)

    Soljenitin [utilizator]

    Aaaa, de asta au AURIferii ideile alea tampite, dacopatiile si habotnicia :)))
  • +23 (41 voturi)    
    Imunitatea parlamentară (Vineri, 27 august 2021, 12:50)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    îi face pe aurolaci să își iasă din minți. Ce mizerie!
  • +24 (34 voturi)    
    :)):)):)) (Vineri, 27 august 2021, 12:54)

    nahir [utilizator]

    Hai măi răilor că era pentru vreun tratament medical de înlăturare a timidității.
  • +34 (50 voturi)    
    Gasca de "afumati" auriti (Vineri, 27 august 2021, 12:54)

    M-Teo [utilizator]

    Iti trebuie un pic de incredere ,gen iarba sa ai curaj sa spui toate prostiile pe care le debiteaza AUR.
  • +23 (41 voturi)    
    Asa si? (Vineri, 27 august 2021, 12:57)

    consumator2 [utilizator]

    Lasa-l frate sa se recreeze! Alcool, tutun, cannabis… tot aia e
      #showComment
  • +30 (50 voturi)    
    Loooool (Vineri, 27 august 2021, 12:57)

    mitg [utilizator]

    Din drogati nu i-au mai scos pe penelisti si useristi, dar se pare ca drogatii dovediti sunt altii.
      #showComment
  • +27 (43 voturi)    
    Asa se face AURul (Vineri, 27 august 2021, 12:58)

    TheFreeOne [utilizator]

    Doar nu credeati ca prin munca cinstita :)
  • +25 (39 voturi)    
    Traditie si patriotism (Vineri, 27 august 2021, 12:58)

    ember [utilizator]

    Traiul in familia traditionala iti consuma nervii, mai e nevoie si de o escapada cu niscaiva droguri si cate o orgie homosexuala pentru refulare.
  • +28 (44 voturi)    
    Lupii moraliști de la AUR (Vineri, 27 august 2021, 12:58)

    utilizator1 [utilizator]

    Aceleași personaje dubioase care mărșăluiau cu preoții pe strada acum prinse cu droguri prin parlament.
  • +29 (37 voturi)    
    Mda (Vineri, 27 august 2021, 13:04)

    TheFaime [utilizator]

    Priviti si va minunati cine ne decide soarta si destinul...hoti, corupti, drogati, betivani, analfabeti.
      #showComment
  • +17 (35 voturi)    
    ! (Vineri, 27 august 2021, 13:05)

    tudorr [utilizator]

    Hahaha, ce sparti au votat prostanii :)))))
  • +27 (43 voturi)    
    Adica astia (Vineri, 27 august 2021, 13:17)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    sunt aparatorii neamului?
    Drogatii astia, sosocii astia vor familie traditionala?
    Pai cum vine asta?
    Ce luam noi (droguri) e bine, ce vor altii e rau?
    Unde e morala aia crestina pe care o invoca haur?!
      #showComment
  • -1 (47 voturi)    
    bun raspuns (Vineri, 27 august 2021, 13:18)

    gic [utilizator]

    nu-l banuiam pe Simion sa fie asa ager la minte
      #showComment#showComment
  • -21 (55 voturi)    
    bravo spp (Vineri, 27 august 2021, 13:22)

    freestyle [utilizator]

    capturarea acestui pablo, el chapo, fuentes, lucas al romaniei este un mare succes. tentativa de ai afuma pe membrii parlamentului cu cele 0.5g a fost dejucata.
    auzi 0.5g. adica un joint. nici nu poti sa cumperi asa ceva pe strada. trebuie sa iei 1g. asta este o chestie asa la misto.
      #showComment#showComment
  • +12 (24 voturi)    
    AUR de la AURolac? (Vineri, 27 august 2021, 13:39)

    il_gattopardo [utilizator]

    Plauzibil!
  • +10 (32 voturi)    
    declaratia anului (Vineri, 27 august 2021, 13:43)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    "Cu siguranță domnul Gheorgheosu nu va fi propunerea noastră pentru prim-ministru"

    asta trebuie sa fie declaratia anului, daca ar fi sa ne uitam putin la ea:
    - ironia smekereasca, ingnorant complet problema de fond
    - pretentia AUR de a fi in postura de a propune un prim-ministru viabil (sa ignoram pt moment sustinerea politica...)
      #showComment
  • -5 (25 voturi)    
    hai sa dam din casa (Vineri, 27 august 2021, 14:02)

    Elshazzar [utilizator]

    cel prins cu "marfa" este un membru de partid,nu parlamentar, angajat pe functia de purtator de cuvant
    oricine din domeniu stie ca acea functie inseamna ca esti in topul echipei de comunicare a partidului>>adica propagandist
    din nou, mai oricine a avut tangete in domeniu, stie ca cei ce se ocupa cu comunicarea sunt abuzatori de substante, de la alcool,la prafuri pe nas

    in orice caz, se vede ca saracul e relativ nou in culisele puterii din moment ce nu a stiut sa isi ascunda mai bine marfa
  • -6 (40 voturi)    
    + aur, - usr (Vineri, 27 august 2021, 14:06)

    winston_smith [utilizator]

    Se stie ca multi din votantii usr sunt hipsteri progresisti fumatori de iarba, militanti pentru legalizare, probabil ca o parte vor trece la ceilalti dupa actiunea asta. Iar replica lui Simion, priceless.:))
      #showComment#showComment#showComment
  • +7 (13 voturi)    
    stres (Vineri, 27 august 2021, 14:36)

    gicutotala [utilizator]

    mare la servici
    și-a adus omul ceva.. de relaxare în pauză..
  • +14 (18 voturi)    
    Nu fiti invidiosi! (Vineri, 27 august 2021, 14:58)

    Parzivall [utilizator]

    Ca tot timpul ati vrut ce fuzeaza astia de la hAur, pare bun tare!
  • -3 (37 voturi)    
    Progresistii (Vineri, 27 august 2021, 15:20)

    Arminius [utilizator]

    neomarxisti impotriva progresului.
    15 state americane, Canada, Uruguay au legalizat marijuana, nu mai vorbim de Olanda.
    Cu aceeasi manie proletara cu care candamnam acum vom aplauda consumul lui Barna sau Catu maine. Ce minunati suntem.
      #showComment
  • -6 (28 voturi)    
    Asa e in politica (Vineri, 27 august 2021, 15:22)

    Setalcott [utilizator]

    Acum așteptăm toți puritanii usristi sa facă opoziție la legalizarea canabisului, mai ceva ca conservatorii americani.
  • +5 (11 voturi)    
    campanie mascata dar pe fata (Vineri, 27 august 2021, 16:35)

    Mateiul [utilizator]

    in incercarea de a atrage electorat tanar. sunt curios cum o sa va impacati cu electoratul batran si crestin care crede in necuratu
      #showComment
  • +4 (10 voturi)    
    Delirul politicienilor AUR are o explicatie (Vineri, 27 august 2021, 16:49)

    eucomentez [utilizator]

    Acum e usor de inteles de ce au profanat activistii AUR cimitirul militar din Valea Uzului - erau sub influenta halucinogelor.
  • +4 (8 voturi)    
    Incep sa-mi placa (Vineri, 27 august 2021, 16:56)

    n4c [utilizator]

    aurolacii!

    La urmatoarele alegeri cred ca votez cu ei, bineinteles, dac-or mai exista pina atunci.
      #showComment
  • +5 (9 voturi)    
    ce fata de suveran are... (Vineri, 27 august 2021, 17:25)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... sigur se droga sa vorbeasca cu dacii liberi prin tunelurile din bucegi.
  • 0 (6 voturi)    
    Arată ca Decebal, ca Burebista! (Vineri, 27 august 2021, 17:34)

    Nyk1 [utilizator]

    Este clar dac liber!
      #showComment
  • -5 (7 voturi)    
    ! (Vineri, 27 august 2021, 18:08)

    chiuaua [utilizator]

    Si ce ? Mare lucru .....
  • +3 (7 voturi)    
    decizie corecta! (Vineri, 27 august 2021, 18:12)

    Tulai doamne [utilizator]

    ... inca nu cunoastem cate grame de canabis era in plic? Dupa cate cunosc, 6 grame ai dreptul sa ai asupra ta, pt consum propriu. Simioane doar o intrebare? Daca era un unguras in cauza, raspundeai la fel, sau aveai o iesire necontrolata bine cunoscuta? Orocum nu are ce cauta in parlament droguri si bauturi alcoolice.
  • +6 (6 voturi)    
    Eu personal (Vineri, 27 august 2021, 18:37)

    Cuca [utilizator]

    nu am incercat niciodata ierburi sau prafuri. Poate pentru ca nu am avut ocazia.... Dar nu am incercat.

    Nu sunt insa contra. Consider ca intr-adevar consumul ar trebui legalizat - atata vreme cat se refera la doguri usoare, recreationale. Nu vorbim aici de alea rele, injectabile, de sinteza.

    Dar legea este asa cum este. Si trebuie respectata. Asadar da, individul ar trebui scos pe tusa urgent, daca adunatura asta de vagabonzi numita Aur mai vrea sa aiba un viitor.
  • -5 (7 voturi)    
    cum cum (Vineri, 27 august 2021, 18:46)

    hanu [utilizator]

    le e de pe acum frica de AUR? Stati sa vedeti la urmatoarele alegeri...
      #showComment
  • -4 (10 voturi)    
    I want to breathe free (Vineri, 27 august 2021, 18:59)

    jumper [utilizator]

    Citesc comentariile si imi dau seama cat de retrograzi sunt pana si cei care se vor varful de lance al reformarii tarii. Tot cu masca pe figura vreti. Liber la fumat taticilor. Vreti sa merg la vot si sa votez pentru...? pentru ce? Cand ii vad pe politicieni ca vorbesc de reforma ma caut in buzunar sa vad daca nu mi-a disparut suta.
  • -5 (9 voturi)    
    daca... (Vineri, 27 august 2021, 19:32)

    notnow [utilizator]

    Daca era userist era semn de progres, "ca afara" si de modernitate, dar fiind de la aur e un drogat penibil...
    Abia astept sa vad punctul de vedere al unora de pe aici, atunci cand se va pune si la noi (ca asa e trendul progresist) problema legalizarii. Hai ca sunteti niste ipocriti, exact ca tantalaul asta prins cu "punguta"...
  • -3 (5 voturi)    
    Mai incercati (Vineri, 27 august 2021, 20:36)

    ungeimpft [utilizator]

    Miroase a plan, o fi aflat cineva ca ii place sa pufaie si l-au filat iar cand si-a facut cumparaturile l-au ridicat pentru reclama.
    Indiferent de ce si cum, cei care sunt nationalisti, cei care tin la traditii, sunt crestini, etc, vor sti ce sa voteze la urmatoarele alegeri.
    Iar celor care au incropit planul pentru destabilizarea partidului in ideea de a pierde electorat, ii anunt cu multa placere ca efectul o sa fie diametral opus.
    PARIU?
  • +4 (4 voturi)    
    <br> (Vineri, 27 august 2021, 20:37)

    vidra [utilizator]

    Trecand peste faptul ca omul asta face parte din AUR, cum puii mei sa te gandesti ca e o idee buna sa iti aduci droguri LA SERVICIU?
  • -3 (7 voturi)    
    sa nu mai aruncam piatra, (Vineri, 27 august 2021, 20:40)

    Levellers [utilizator]

    omul nu e parlamentar, si-a dat demisia si, fara indoiala, nu el este cel mai rau personaj din acea cladire oribila. Inca o data, deplang lipsa dreptei, civilizate si europene, in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Pe bune? (Sâmbătă, 28 august 2021, 11:29)

    Razvan_M [utilizator]

    Canabisul a fost legalizat in majoritatea statelor din Statele Unite + in Canada de catre PROGRESISTI. Exista industrii intregi care au aparut - bazate pe canabis. Substante extrase din canepa se gasesc la Mega Image in tot Bucurestiul.

    PS. Din ce cunosc, oamenii care fumeaza asa ceva frecvent devin dependenti si isi prajesc creierul. Dar canabisul are si proprietati terapeutice deosebite in ameliorarea simptomelor cancerului.