Deputat USR, atac la șeful statului: Pervers, în stil pesedist, Iohannis îl roagă pe actualul ministru al Justiției să lămurească povestea clasării dosarului 10 august

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2021, 23:43 Actualitate | Politic


Emanuel Ungureanu
Foto: AGERPRES
Deputatul USR-PLUS Emanuel Ungureanu l-a criticat dur joi pe președintele Klaus Iohannis, după ce șeful statului a cerut ministrului Justiției să explice cum s-a ajuns la situația clasării dosarului 10 august. ”Pervers, în stil pesedist”, spune Ungureanu, care consideră că Iohannis este direct responsabil pentru clasarea dosarului.

Postarea lui Ungureanu pe pagina sa de Facebook:


  • Rușinos!Schamlos (în limba germană)
  • Președintele Iohannis care a numit-o pe Elena Giorgiana Hosu în fruntea DIICOT este responsabil direct din punct de vedere moral și politic de "trântirea" dosarului 10 august.
  • Pervers, în stil pesedist, domnul Iohannis îl roagă pe actualul ministru al Justiției să lămurească povestea clasării dosarului 10 august.
  • Domnul Iohannis mai bine mergea la ski zilele acestea...
  • Îl invit pe domnul Iohannis, pe care l-am votat, să citească această mărturie a unui cetățean mutilat în 10 august 2018.

„Românii au tot dreptul să știe cine sunt cei vinovați de actele de violență împotriva manifestanților pașnici. Lucrurile nu se pot încheia aici și de aceea am cerut ministrului Justiției și ministrului de Interne să găsească soluțiile pentru ca adevărul în legătură cu 10 august să fie aflat, iar cei responsabili să răspundă”, a afirmat președintele Iohannis, într-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook.

De notat că Dosarul 10 august a intrat pe rolul Tribunalului Bucureşti în octombrie 2020, dată la care ministru al Justiției era Cătălin Predoiu (PNL). Stelian Ion (USR) a fost numit ministru al Justiției la finalul lunii decembrie 2020.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16796 vizualizari

  • +11 (35 voturi)    
    He he... (Joi, 4 martie 2021, 23:55)

    Nyk1 [utilizator]

    ...a îndrăznit să atace tocmai pe idolul sacru al peneliștilor!
  • -10 (28 voturi)    
    off (Joi, 4 martie 2021, 23:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    nici nu stiu cum sa-mi manifest bucuria ...
  • +22 (36 voturi)    
    Johannis e si el invins de servicii (Vineri, 5 martie 2021, 0:01)

    Kivek [utilizator]

    Nu mai e loc de indoiala, Ioahnnis a pierdut batalia cu serviciile, s-a dat cu ei ca sa nu fie PSD la guvernare

    toti aia numiti politic la sefia parchetelor sunt responsabili de verdictul dat de judecatori

    probele aduse de procurori nu au existat, nu s-a putut judeca altceva pe baza acelor probe. Procurorii au spus ca E VINA MANIFESTANTILOR.
  • +15 (45 voturi)    
    herr klaus e campion mondial (Vineri, 5 martie 2021, 0:03)

    mihaipricop [utilizator]

    la fuga de responsabilitate si aruncatul vinei, deobicei psd e vinovatul de serviciu, acum e usr,
    • +10 (26 voturi)    
      Sa ne prefacem ca PNL e un partid bun, (Vineri, 5 martie 2021, 7:15)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

      plin de oameni cinstiti.

      De ce a numit-o Iohannis pe Hosu, stiind ce interlop e sotul ei?

      Vai de votul sustinatorilor PNL si cat au fost fraieriti de Iohannis/Orban.
  • -8 (42 voturi)    
    Odios! Rușinos! (Vineri, 5 martie 2021, 0:24)

    Amerlocu [utilizator]

    Cum îndrăznește neamțul să-l trezească din somnul dulce pe ditai ministrul USR al justiției? Păi el nu știe că ministrul ăla e pus acolo să reflecteze la sensul existenței și alte chestii din aste tanscendente ca să fie plin de enegie la alegerile din 2024 înaintea cărora se va declara învins de sistem :)?! Rușine nene! Atâta lipsă de considerație!

    Desigur că n-are ministrul cum să-și trimită corpul de control ca să investigheze dacă probatoriul pentru redeschiderea dosarului 10 august 2018 avea tot ce-i trebuie ca să nu fie respins de instanță. Că doar corpul de control e proaspăt căptușit cu vechi luptători USRei ce vor și ei sărăcuții liniște + o lefșoară bună de la stat după ce au sângerat în secularele lupte eroice pentru cucerirea puterii.

    Sigur că ministrul ar putea înființa o comisie specială din cine vrea mușchiul lui ca să investigheze dacă procurorii chiar și-au făcut treaba în a strânge probele necesare redeschiderii comisiei. Dar vezi tu? Nici asta nu e foarte bine. Că cine știe pe cine ar mai putea băieții ăștia să investeigheze într-o bună zi? Apoi ministrul e ocupat până peste cap să clocească ceva postare iscusită pe Făisbuc. Ce basca lui îl tot freacă ăștia la cap?!

    Las că o să țipe ăștia un pic dar în câteva zile le trece...

    Somn ușor nea Stelică! Să-ți vină Moș Ene pe la gene. Ce naiba? Doar mai sunt încă vreo 4 ani buni de mandat tihnit cu leafă buniciă de la stat. Iar dacă mai mișcă cineva în front lasă-l pe amărâtul ăla de Ungureanu să țipe. Că doar așa cum a zburat de pe listele electorale de la Cluj poate să zboare și de pe cele de la Buzău, dacă n-are activitate fructuoasă. Păi ce? Ăsta e partidul lui tac-su?
  • 0 (16 voturi)    
    Sunt și eu de părere că trântirea ,în (Vineri, 5 martie 2021, 8:57)

    Rescator [utilizator]

    modul cel mai mizerabil posibil,a Dosarului 10 August
    este un act de sfidare a societății,în întregul ei.
    Treaba cu invocarea separației puterilor în stat nu
    ține in acest caz,instrumentat de oamenii vechii și
    noii securități.Concluzia este ca la Putin-vom putea
    fi bătuți și omorâți oricând și sub orice motiv inventat.
    Asta nu înseamnă că pot fi de acord cu priceputul la
    toate(ca orice politruc),numitul neomarxist abulic
    Emanuel Ungureanu.Îi recomand să strângă oastea de strânsură neomarxistă și să o îmbarce în trei avioane,având ca destinație China,Coreea de Nord
    și Cuba.Ar ajuta la upgradarea comunismului din
    țările menționate care sunt doar în stadiul,mai
    primitiv, de stalinism.România și românii au trecut
    prin experiența marxist-leninistă și nu cred că mai
    vrea acum neomarxism marca Barna&Gașca.
    • -1 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 5 martie 2021, 9:17)

      mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Ti s-a intamplat vreodata in viata sa ai si tu o idee a ta?
      • -2 (8 voturi)    
        De ce? (Vineri, 5 martie 2021, 9:27)

        JoeTheDow [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        Vrei sa sti cum e?
      • +4 (6 voturi)    
        Nu fi îngrijorat de gândirea mea,cred (Vineri, 5 martie 2021, 14:40)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui mihai_mi

        că încă mă descurc.Nu am înțeles ce te-a supărat ,
        treaba cu amestecul secu vechi și nou în *Justiție*
        sau treaba cu neomarxiștii abulici,plini de *performanțe* în Guvern!?
        • 0 (6 voturi)    
          gandire (Vineri, 5 martie 2021, 16:20)

          atc [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Ca sa nu ramai nelamurit:
          -"vom putea fi bătuți și omorâți oricând și sub orice motiv inventat." Ce te face sa crezi ca ti s-ar fi intamplat asta pe 10 august, daca ai fi respectat legea? Dar daca incalcai legea, cu violenta, crezi ca era ilegal s-o iei pe coaja? Ce zici? Cat despre "omorati" nu te victimiza a-priori, ca dam in plans.
          • 0 (4 voturi)    
            Este clar, (Vineri, 5 martie 2021, 18:21)

            Rescator [utilizator] i-a raspuns lui atc

            Ești un vajnic purtător de pulan și scut,cu
            gaze all-inclusiv,dacă consideri că a lovi sălbatic la întâmplare femei și copii care nu erau violenți este un act de mare civism,asta
            este!.Violenți au fost cei din gașca de
            interlopi din galeria Dinamo,aduși de chestorime și comisărime să creieze motiv
            de bătaie.Analizează și ultimele fapte de
            încălcare flagrantă a legii ,de incompetență
            crasă și de corupție din poliție și jandarmerie
            și apoi să faci scandal!Vezi și cum stați cu
            cazul recent de tortură.
  • +2 (16 voturi)    
    PSUSR traieste. (Vineri, 5 martie 2021, 9:02)

    Razvan_M [utilizator]

    Ideologic, cele 2 partide sunt similare. Am spus-o de mai multi ani si devine din ce in ce mai evident. Este doar chestiune de timp pana ce acest lucru va fi oficializat.

    Privind lucrurile prin aceasta prisma, nu este de mirare ca "liderii" care au pus mana pe USR, si care functioneaza pe stilul ciorditor-tupeist, ataca cu inversunare tot ce nu este de stanga / extrema stanga ciorditoare. Chiar daca Iohannis este ideologic incert și intr-o autoizolare care pare mai degraba frică de a se băga printre bagabonți care vorbesc si gandesc un pic prea repede. Inca ramane de vazut daca, in afara de scandal, acesti lideri USR sunt capabili si de altceva. Acum si-au trimis un cățel să latre la comandă.

    PS. chestiile cu coruptia si alte vrajeli cu care se bat in piept in public sunt doar niste fumigene, activitatile Liderului Maxim Bârnă in afacerile sale corupte cu fonduri UE si cu autoritati publice au fost bagate sub pres subios de subtil, iar el, șantajabil, a fost împins în fruntea noului Front al Salvării Naționale.
    Aceste lucruri nu ar fi fost posibile fara o larga colaborare a unor retele de coruptie similare celor care ne-au dat indivizi precum Sorin Ovidiu Vantu, Ion Iliescu, Omar Haissam, Hrebenciuc, Adrian Nastase, Mazăre, Sorin Oprescu, Vasile Blaga sau Liviu Dragnea (imi cer scuze ca am omis numeroase nume de ticăloși care ar fi meritat sa fie numiti aici) - si mii de altii asemenea lor care se zbat in anonimat (si milioane de euro ciordite), in tara sau peste hotare.
    PS2.
    Din cum merg lucrurile la noi, Bârnă și Iohannis sunt probabil din același club, amandoi cu ceva schelete in dulap, puși sa joace un circ ieftin pentru poPulatie.
    • +1 (3 voturi)    
      Din pacate (Vineri, 5 martie 2021, 19:00)

      VOX. [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Doar un singur + pot da.
  • +2 (18 voturi)    
    Subscriu la cele scrise. (Vineri, 5 martie 2021, 9:21)

    Rescator [utilizator]

    Gașca de ciorditori tupeiști de la coteria neomarxistă
    numită USR face numai rău României.
  • -2 (14 voturi)    
    Un om curajos dar cam turnator ! (Vineri, 5 martie 2021, 9:24)

    muscha mbanana [utilizator]

    ungureanu trebuia sa scrie "slinos" nu rusinos !tot ce a facut iohanis a fost sa fuga de responsabilitate ! a plecat in momente grele la ski , dandu-se lovit ,dar l-au descoperit ziaristii ca e bine merci cu bicla sau la ski ,e rusinos , da dar mai degraba ,e slinos, ca un slinos !
  • -2 (12 voturi)    
    Daca dl.Iohannis s-ar fi consultat (Vineri, 5 martie 2021, 10:18)

    Dilematic [utilizator]

    cu consilierii sai specializati in proceduri judiciare, ar fi aflat, ca intr-un stat de drept nimeni, nici ministrul justitiei nu pot oferi explicatii privitoare motivele hotararilor judecatoresti, singurii in drept sa-si motivele deciziile sunt judecatorii care le-au pronuntat.

    Prin urmare, in situatia in care motivarea deciziei Tribunalului Bucuresti in dosarul "1O august" se afla in curs de redactare, cererea adresata de catre presedintele Iohannis ministrului Justitiei sa explice urgent, cum s-a ajuns la clasarea acestui dosar, il pune pe acesta intr-o situatie imposibila, de a-si incalca obligatia de neamestec in treburile justitiei independente, emitand "explicatii" intr-un dosar aflat in solutionare in fata unei instante judecatoresti.
  • 0 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 5 martie 2021, 13:08)

    [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      În actuala *Justiție* nu merge nimic normal (Vineri, 5 martie 2021, 14:45)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui

      și legal.Băieții și fetele din sistem performează
      doar în domeniul corupției.Sunt zeci de cazuri
      cunoscute de opinia publică.Dacă ai bani mulți
      poți să obții rapid orice decizie favorabilă vrei.
  • -1 (7 voturi)    
    De tot rasul! (Vineri, 5 martie 2021, 16:34)

    atc [utilizator]

    Ce poate fi mai comic: un presedinte de tara din UE( si care a pronuntat cu infatuare sintagma: "jos labele de pe justitie") ii cere unui ministru de Justitie tocmai sa-si puna labele pe ea si s-o ia de guler! De fapt, un joc de tenis cu pisica peste plasa, la nivel comunal. Iar ala, i-o da retur in fata! Numai ca, spre stupoarea lor, niciunul n-are dreptul constitutional sa o ceara, respectiv s-o faca! Nu s-or mai gasi unii cu scoala terminata pe-acolo, pe sus?